PDA

View Full Version : Rikthimi nė familje pas shumė viteve


Giovanni
21-04-04, 12:46
Dite me pare isha ne Kosove ku nje familje ja ktheva gezimin, pas shume mendimeve vendosa te shkoj per ta vizituar familjen time, rezervova bileten dhe ne nje mengjes me shi u nisa nga Zvicrra per ne Kosove, ne Kosove ishte nje dite e mrekullushme posa dola nga aeroporti pa humbur kohe u nisa per ne Peje. Rruga Prishtin Peje mu duk nje jete dhe me ne fund arrita ne vendlindje.
Qyte^ti ishte perplot me njerz kefenet ishin te mbushura nga rinija kam shetitur pak neper qytet me shpres se do te takoja ndonje person qe nihja por kot....
Kam shkuar afer shtepis kisha frik te trokas ne der jam kthyer mbrapa dhe kam hyr ne nje kafiteri ku kam qendruar disa ore dhe prap jam drejtuar nga shtepija ime.
Jam afruar afer dereskam marre frym thelle dhe kam trokitur, me dridhej trupi pas disa secondave nje vajz ma ka hapur deren ishte motra ime qe kur kam dal nga shtepija kishte 10 vjet, i heshtur pritja nga ajo nje perqafim por ajo as qe me nihte kete heshtje e thyen fjalet e saj e cila me tha: Zoteri kend po kerkoni ? Po kerkoj zotin P.. i thashe nuk eshte ne shtepi me pergjigji, pyta per te tjeret por ajo me tha se ne shtepi ishte vetem, i thash se jm nje shok i babajt te saj dhe kerkova qe te futem mbrenda qe ta pres ne rregull pergjigji ajo. Po sa jam futur ne shtepi ne dhomen e pritjes pash fotografin time te varur ne murė. Kemi filluar te flasim bashk dhe gjat bisedes kam kuptar se te gjith ishin shendosh e mirė. Pastaj e kam pyetur po aj djali ne fotografi kush eshtė ? Ka qene vellai im por tani nuk eshte me KA VDEKUR, e pyta se si kishte vdekur por ajo me tha se nuk kishte deshir te fliste. Pas disa minutave e kemi ndegjuar deren qe eshte hapur ajo menjeher tha jan Babi dhe Mami, i pari qe eshte futur ne dhome ka qene babaj i cili sapo ka hapur deren eshte ndalur dhe me ka shikuar quditshem jo qe me nihte por mendonte qe isha dashnori i vajzes se tij, menjeher me ka pyetur se kush isha nuk kisha forc qe ti theme emrin time te vertet, ne kete qast ne dhome eshte futur nena e cila sapo me ka pare me ka njohur A... biri im gjall je ??? po nene gjallė jam kam perqafuar nenen dhe motren pastaj ju kam afrar babajt i cili ishte i ngrir ne kembė posa e kam thirrur BABA aj ka filluar te qaj e kam perqafuar edhe ate, te gjithe kemi filluar te qajme ishin lote gezimi. Ky qast ishte qasti me i bukur i jetes sime por jam plotsisht i bindur se ishte qasti me i bukur edhe i familjes sime.
Kam qendruar nje jave ne Kosove ishte nje jav e mrekullushme stepija i ngjante nje stacioni sepse pa nderprer kishte njerz qe hynin dhe dilnin.
Ne aeroport kan ardhe e gjith familja qe te me percjellin ishte nje gje e mrekullushme per mua sepse para nisjes me perqafuan te gjithė.
Tani ndegjohemi gjdo dit ne telefon dhe mund te theme se jam njeriu me i lumtur ne bote.

Cool_Boy
21-04-04, 12:55
Perhsdnteje giovanni

Me vjen shume mire qe me ne fund e takove familjen tende dhe jeni bashkur per jete se me te vertet ate tregimin tende te kalurin mu keni dhimet si vllau im me pas qene...

Ju uroj sukse ne jete,bashkim te ngrot familjar dhe per mendimin tim ti je nje djal qe e adhuron familjen me se shumti ne bote se nuk eshte edhe lehet per ju per ta mabjtur ne mend familjen pas gjitha keto viteve.

Ju deshiroj qdo te mire ne jete

Me respekt Cool_Boy

Barbaroza
21-04-04, 13:52
Giovanni,te pershendes edhe une per kete hap te bukur qe ke marre.Prej tash te deshiroj shume,shume te mira ne jete edhe pse kjo ka qene njera nder mrekullite me te medha qe u ka ndodhe deri me tash, ma merr mendja.

lazdrani
21-04-04, 14:53
giovanni pasha prinderit e mi me ke shti lotet e gezimit ti qese per ju.Oh zot sa mrekulli me se pari per ty dhe familjes tuaj....Tash e tutje ti do te prekesh qiellin me dore....Te uroje nga zemra qdo te mire ne jete dhe familjes tende...trupi po me renqethet dhe nuk po mundem te shkruaj se po e paramendoje veten ne kete situate.....Zoti te bekofte..Lazdrani

florian
21-04-04, 15:53
GIOVANNI JU PERSHENDES DHE ME BEHET QEFI QE JU U LIDHET ME FAMILIEN TUAJ ,EDHE UN JAM E MIGRANT DHE E KUPTOJ CDOTE THOT TE MOS SHOHESH PRINDRIT E TU PER SHUM VJET E ME BEHET SHUM QEFI QE QENKE KTHYER NE SHTEPI ATYRE PRINDERVE JAU KE ZGJAT JETEN NJA 20VJET . PERSHENDETJE DHE SUKSESE NE JET .
NJE KESHILL MOS E LE PRAP PA SHKUE DERI SA TE JAPIN PRAP PER TE VDEKUR .

Murgesha
21-04-04, 19:00
:cry: :cry:
Giovani jam shume e prekur dhe e gezuar nga ky lajm. Nuk ka pas dite qe kam hap forumin e nuk kam shikuar te lexoj kete lajm. Pas shkrimit tuaj te pare ku keni treguar se kush jeni, gjithnje kam pase nje bindje te thelle se kjo dite do te vije per ty.
Jam teper e emocionuar ne ket rast sa qe nuk mundem te shkruaj me teper. Te lumte..........

Naki
21-04-04, 19:10
Giovani-ju theme sinqerisht,duke lexuar postimin tuaj Me rodhen lotet,pasi vete jetoje ne Gyrbet e di qka do te thote kontakti me prinder dhe familje,ju keni sjelle ne familjen tuaj jete keni rikthyer pranveren te pragu i shtepise ju pergezoje per forcen qe keni marre dhe keni sheruar shume shpirtera te Vuajturte familjes tuaj.
Mundohu qe Kohen e humbur te kompenzosh,dhe lumturine tuaj me familje te ndash qdo dite.

Giovanni
23-04-04, 11:37
Ju falenderoj nga zemra qe me keni shkruar dhe keni shprehur mendimet e jauaj, nga fjalet qe mi keni shkruar edhe mua lotet po me rrjedhin por ju siguroj qe jan lot gezimi

JU DUA SHUME GIOVANNI

Vera
24-04-04, 21:07
pershendetje giovani me te vertet me ka prekur kjo ngjarje po sa e lexova me dolen lotet por gezohem shum qe jeni takuar me familjen tuaj dhe qe ata i keni gjet shendosh e mir te uroj lumturi te metejme me familjen tuaj

Honesty^uk.
25-04-04, 19:48
Persehndetjet e mia te perzemerta per ty dhe te gjithe ata qe i don zemra juaj.
Tregimi juaj me ka prekur thelle ne zemer, fjalet jane te teperta per ti bera analize ketij realiteti te jetes suaj
ju deshiroj vetem gezime dhe fat ju dhe te gjithe te afermve tuajME shume respekt
Honesty^uk.

Gentiana
30-04-04, 18:56
Giovanni, te pershendes. ka shum her qe e lexoj ket artikull,dhe me tvertet gjdo her me prek ne Zemer,e di qe gjdo fjal esht e tepert, vetem dua te them: Gjithmon paq fat, dhe lumturi, tash edhe me familje.

Genta

Hypertrichosja
01-05-04, 01:14
Tung govanni!!
tė pėrshendes nga zemra,dhe te them se me te vertet me gezoi ky lajm i juaji,e lexova me shum vemendje dhe mu duk se edhe une vet e perjetova ate moment,
te uroj shum fat dhe shum lumturi ne te ardhmen bashke me familjen e juaj.........!!tung tung

nezi
01-05-04, 22:56
Pershendetje giovani !!
Te pergezoj per hapin qe ke ndermare, qe te shkoni ne familjen tuaj, qe ti ktheni, birin dhe vllaun ...! Sepse vetem ata qe e kane provuar ne nje fare menyre, zhdukjen e me te dashurve e dine cfare eshte ajo dhimbje... Nuk munde te krahasohet as me vdekjen, eshte edhe me e tmershme se sa vdekja,.. andaj ju i kthyet familjes, lumturin e humbur andaj jame shume e gezuar per ju dhe familjen tuaj.. dhe eshte e vertet besoj se cdo njeri nga ne forumistet kane qare..Ju uroj gjith te mirat ne jete, juve dhe familjes sate...!

Murgesha
20-07-04, 23:04
Gentian me vjen keq por qenke ngutur. Ky rrefim i ka dy pjese.
ØMe fal qe po perzihem por ato qe i kishe shkruar ishin te ashpra. Urdhero dhe lexo ketu pak.
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=869

Gentiani
21-07-04, 00:03
Gentian me vjen keq por qenke ngutur. Ky rrefim i ka dy pjese.
ØMe fal qe po perzihem por ato qe i kishe shkruar ishin te ashpra. Urdhero dhe lexo ketu pak.
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=869

E nderuara Murgesha!

Tė falėnderohem shumė pėr vėrejtjen qė ma paske bėrė dhe tė jam mirėnjohės, se vėrtetė nuk e kam ditur zhvillimin e plotė tė kėtij rrėfimi! dhe tani e kam tė qartė pasi e lexova edhe pjesėn tjetėr tė rrėfimit.

Personalisht mė vjen shumė keq pėr kėtė lėshim timin, i cili ndodhi nga shkaku qė nuk isha i informuar pėr rrjedhat komplete, ndėrsa giovanni-it i kėrkoj falje dhe shpreh keqardhje pėr kėtė lėshim nė shkrimin tim, si pasojė e mosnjohjes sė tregimit nė mėnyrė tė plotė nga ana ime!

Unė u bazova nė shkresėn e giovanni-it nė kėtė temė dhe mu duk tejet absurde dhe e paparamenduar pėr mua ajo gjendje paraprakisht e panjohur pėr mua, e edhe kam reaguar ashpėr se mu duk shumė irrituese, por secili qė do tė kyēej nė kėtė temė dhe pa e njohur pjesėn tjetėr tė rrėfimit do ti ndodhte njė lėshim.

Do lusja ndonjėrin nga moderatorėt e kėsaj Rubrike, qė tė fshijė postimin tim mė lartė, dhe u kėrkoj falje pėr kėtė lėshim.

Ju falemnderit!

Gentiani

liklik
24-07-04, 22:44
Me vjen per te qare kur e lexoj kete ngjarje me te vertet prekese e te dhimbshme.Nuk di qka te them me shume vetem nje porosi nga une:nese ke ndonjehere kohe te lire atehere kalo me familjen tende qe i do dhe te duan me se shumti dhe te deshiroj qdo te mire ne jete.qenke me te vertete per te urua Gjovani. :D :D :D :D

turisti
26-07-04, 10:48
Pershendetje.Familja eshte LIMANI i njeriut.... :wink:

Naki
22-04-05, 15:26
Giovani-ju theme sinqerisht,duke lexuar postimin tuaj Me rodhen lotet,pasi vete jetoje ne Gyrbet e di qka do te thote kontakti me prinder dhe familje,ju keni sjelle ne familjen tuaj jete keni rikthyer pranveren te pragu i shtepise ju pergezoje per forcen qe keni marre dhe keni sheruar shume shpirtera te Vuajturte familjes tuaj.
Mundohu qe Kohen e humbur te kompenzosh,dhe lumturine tuaj me familje te ndash qdo dite.

Blondi1
27-05-05, 11:57
Un pėr vehte kam njė tregim tjetėr.

Un kam njė familje qė nuk mė do.

Ata mė dojn vetėm pasi kalojn nja 2 vite pa mė par.

un jam larguar nga shtėpija nė vitin 1990

pas 5 viteve jam kthyer

dhe gjithmon deri para 1 viti kam pasur vetėm njė ėndėrr

Tė kthehem tek familja ime, malli mė ka mbytur shpirtin dhe e di se jam i lėnduar .

Kėt e kam shprehur qindra her por askush nuk mė vėrte veshin.

Pasi nuk kam pėrfunduar me vetvrasje , kam vendosur ti shlyej kujtimet.

Familjen e dua dhe e di se mė dojn ,

Por at dit kur jam dalur ng a shtėpija , kemi qar tė gjith dhe vetėm sod e kuptoj se jam dalur pėr mos tu kthyer kurr ,vetėm si vizitor.

13 vite ka vuajtur dhe tani turprohem si si qaja , ma zi se njė foshnje!

laliloli
27-05-05, 21:48
GIOVANI TE PERSHENDES DHE TE UROJ QDO TE MIRE .ME TE VERTET ME KA RRENQETHUR TREGIMI YT .TE THEM TE DREJTEN NE FILLIM MENDOVA SE KJO ESHTE VETEM NJE IMAGJINATE POR U BINDA SE ME TE VERTET TE KA NDODHUR ,TE UROJ DHE PERGEZOJ PER TER ATE QE KE SAKRIFIKUAR NE JETEN TENDE DHE KE ARRITUR SUKSESE TE MEDHA NE JET DHE SHPREH GEZIMIN QE ME NE FUND IU KE KTHYER FAMILJES

TE UROJ SHENDET TY DHE FAMILJES TENDE

Blondi1
28-05-05, 15:53
Giovani
na thuaj tė lutem
Arsyen pse ti ke ndejtur aq larg naga familja

ku ėsht problemi


pse

sod nuk jemi nė mesjet

edhe nėse ke qen i burgosur ke pasur mundsin tė lajmrosh familjen


ku qėndron vegza

Tomori
28-05-05, 19:11
Giovani ju si pershkruani situaten ce mos tju njohe motra dhe babai..
..pa dyshim ju jeni fajtore
..spaktit keni pas mundesi te lajmroni ne shtepi me ane te nje telegrami a telefonate?
..ce jeni gjalle e mire..
e jo me i lane prinderit ne ankth...
-Per kte nuk ka asnjefar arsyetimi...
-Giovani me vjen mire ce ju paska ra ndermente ce keni familje
tungji

Krokodilli
29-05-05, 04:44
Giovani me te vertet na ke prek te gjithve me kete shkrim,, por nje gje nuk e kuptoj,, ku ishe ti gjat te gjith ketyre viteve vllaqko,,,, po prej Zvicrre edhe ne kemb mu nis mbrrin ne kosove per nje jav,, qfar te paska ndodh ashtu,, a ishe ne burg e nuk kishe asnje menyre per te kontaktuar familjen apo qfar te paska ndodh,,,, sido qe te jet edhe pse ky tregim i dhimbshem per mendimin tim eshte i dhimbshem per familjen...

ka shum si ju Giovani qe del ne mergim e harron qe ka familje,, vetem kur te jet ngusht tu mbyllen dyert ne te gjitha anet atehere shkon tek familja per te gjet strehe dhe dashuri...

ciaooo

DEA
29-05-05, 12:18
Giovani me te vertet na ke prek te gjithve me kete shkrim,, por nje gje nuk e kuptoj,, ku ishe ti gjat te gjith ketyre viteve vllaqko,,,, po prej Zvicrre edhe ne kemb mu nis mbrrin ne kosove per nje jav,, qfar te paska ndodh ashtu,, a ishe ne burg e nuk kishe asnje menyre per te kontaktuar familjen apo qfar te paska ndodh,,,, sido qe te jet edhe pse ky tregim i dhimbshem per mendimin tim eshte i dhimbshem per familjen...

ka shum si ju Giovani qe del ne mergim e harron qe ka familje,, vetem kur te jet ngusht tu mbyllen dyert ne te gjitha anet atehere shkon tek familja per te gjet strehe dhe dashuri...

ciaooo

I nderuari Krokodilli me vjen keq se hudhni padi te padrejta mbi personin e Giovanit, jam me se e sigurt qe nuk e keni lexuar pjesen e pare te ketij tregimi se me siguri nuk do ti shtoni gjitha keto pyetje, sa eshte prekes ky tregim eshte edhe me shume prekes pjesa e pare e tij qe quhet" Identiteti im" me autor Giovanin.


p.s.Ju lutem lexojeni dhe mandej jepni komentet e juaja

DEA

DEA
29-05-05, 12:20
Krokodili sa per te mos kerkuar shume, kthehu ne faqen nr1 te kesaj teme, aty ka dhene Murgesha e nderuar linkun.

Krokodilli
29-05-05, 13:06
ju kerkoj falje te gjithve e posaqerisht giovanit,, ne faqen e par vetem tregon se si ka shku ne kosove pas disa vitesh por nuk tregon se si kishte len kosoven, rrethanat,,, edhe njehere kerkoj falje
tung

DEA
29-05-05, 21:39
Si duket Krokodili ende nuk keni ra ne pjesen e pare te ketije rrefimi, ja urdheroni linkun.
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=1463&postdays=0&postorder=asc&start=0

Blondi1
30-05-05, 07:53
Na fal dea por aty nuk po mund tė kuptoj arsyet e mos kthimit.

Ky djaloshi duket tė jet emocional , qka edhe e bėn tė pakuptueshėm qėndrimin e tij disa vjeqar larg familjės.

DEA
30-05-05, 12:33
Me falni ju mua kam dhene linkun e gabuar!
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=869

Krokodilli
30-05-05, 12:39
Si duket Krokodili ende nuk keni ra ne pjesen e pare te ketije rrefimi, ja urdheroni linkun.
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=1463&postdays=0&postorder=asc&start=0

flm DEA ,, per ata edhe kerkova falje pasi e lexova tregimin e plot te giovannit..
pershendetje

Murgesha
30-05-05, 12:46
I nderuari Giovani pėr tju ikur ballafaqimev tė tilla nga diskutues qė nuk e dijnė historinė e rrėfimit tė parė, po e paraqes kėtu shkrimin tėnd tė postuar nė temėn tjetėr.
Shpresoj se do tė mė mirėkuptoni.

Gjakimi dhe nevoja per lumturi gjithsesi jan kerkes dhe deshir themelore per gjdo njeri. Njerzit ja paraqesin njeri - tjetrit urimet dhe deshirat pikrishte me kete fjale te thjeshte ME FAT fjal e vogel por me vlere.
Vite me pare kur kam dal nga shtepija askush nuk me ka uruar fat, jam lindur ne kosove ( Peje ) ku edhe kam kaluar femirin time, si femij kam vuajtur shume sepse babai me rahte gjdo dite e nuk e di pse ?? Ne vend te mengjesit, drekes dhe darkes une hangsha shuplaka.
Pas shume lotve vendosa qe te iku nga shtepia, ishte vera e vitit 1995 kur kam dal nga shtepija fillimisht mendoja te shkoja ne Prishtin por ne Pr. pash qe nuk kishte shume dallim nga Peja vendosa te shkoja diku tjeter pa ditur se ku do te perfundoja kam udhtuar me tren disa dite, kam ndrruar trene te ndryshme zbritsha nga njeri e hypsha ne tjetrin me ne fund kam zbritur ne nje shtet qe nuk e dija se cili ishte. Arsyja e qendrimit ne kete shtet eshte se me ka pelqyer stacioni sepse kur u ulsha dhe shtrija doren time te vogel me jepshin para dhe ketu e kam kuptuar se nuk isha ne Kosov sepse parat qe mi falshin nuk ishin DINAR.
Nje mbrenje nje Zonje qe punonte ne nje kiosk e cila me shihte gjdo dit ne stacion eshte afruar dhe ka folur me mua ajo fliste une qeshja sepse nuk e kuptoja fare, me ka marr per dore e me ka derguar ne shtepin e saje ku jetonte me burrin dhe nje vajz te vogel, me kan shiquar si femiun e tyre me kan derguar ne shkolle ku shume shpejt e kam mesuar gjuhen dhe me ne fund kam kuptuar qe isha ne Zvicer.
Nje bremje ju kam tregur shkakun se pse ndodhesha ne stacion ata duke qajtur nga tregimi im me perqafuan.
Ne kete familje kam qendrūar 5 vite, ne vitin 2000 i kam falenderuar per ndihmen qe ma kishin dhene ata ma kan gjetur nje banes keshtu kam filluar te jetoj ne vetmi, po ne te njejtin vit jam regjistruar ne fakultetin e Arkitektures. Jeta mu be me e veshtir sepse punojsha dhe studiojsha por punet me ecshin mire.
Tani jam 23 vjeqar dhe jam ne vitin e katert te studimeve ku deri me tani po me shkojne shume mire. Ne fakulltet jam asistent i nje proffesori i cili ne veren e vitit 2003 per projektimin e disa rrugve duhej te shkonte ne Kosove dhe pa ditur se une jam i lindur ne Kosove me tha se duhet te shkoja me te per ta ndihmuar.
Kthimi ne Kosove pas shume viteve ishte i veshtire sepse nuk me priste askush dhe nuk shkoja ne shtepin time por ne Hotel. Kemi qendruar nje muaj por nuk kam treguar se isha kosovar. Pasi qe perfunduam punet u bem gati per tu kthyer ne CH ne airoport kur shisha shme prinder qe pershendetshin femit e tyre, kam filluar te qaj proffesori me pyeti se c' kisha une i thash qe po me pelqen shume Kosova.
Tani kam filluar te mendoj familjen time te vertete e cila nuk din asgje per mua qe nga viti 1995 ndoshta mendojn qe jam i vdekur, por nuk kam forc qe te shkoj pasiqe gjate ketyre viteve nuk ju kam bere asnje telefonate.
E di se fai eshte tek une sepse nga frika se mos po me zbulon ndokush e kam fshehr identitetin tim, edhe pse ka shume studente shqiptar nuk kam folur kurr ne gj. shqipe edhe pse ndonjeher gjat bisedave te tyre ne shqip me kan shajtur nuk kam reagar fare.
Kete vere do te shkoj prap ne Kosov por kesaj radhe do te shkoj ne shtepi e jo ne Hotel, eshte pak veshtir te shkoj pasi qe tani nuk mbaj me mbiemrin e tyre.

Blondi1
30-05-05, 15:38
Tani, mua mė vjen rėnd tė shpreh dyshimin tim , por mbasi ky shkrim kaq i prekshėm qė mė bėri gati tė qaj , nuk mė len pa i caktuar njė interes tė posaqėm , dhe tė kėrkoj njė skjarim mė tė detalshėm sepse qenka pėr tu shkruar roman ose Dram.

Pėrshėndetje
blondi1

Giovanni
16-06-05, 11:19
I nderuari Giovani pėr tju ikur ballafaqimev tė tilla nga diskutues qė nuk e dijnė historinė e rrėfimit tė parė, po e paraqes kėtu shkrimin tėnd tė postuar nė temėn tjetėr.
Shpresoj se do tė mė mirėkuptoni.

Gjakimi dhe nevoja per lumturi gjithsesi jan kerkes dhe deshir themelore per gjdo njeri. Njerzit ja paraqesin njeri - tjetrit urimet dhe deshirat pikrishte me kete fjale te thjeshte ME FAT fjal e vogel por me vlere.
Vite me pare kur kam dal nga shtepija askush nuk me ka uruar fat, jam lindur ne kosove ( Peje ) ku edhe kam kaluar femirin time, si femij kam vuajtur shume sepse babai me rahte gjdo dite e nuk e di pse ?? Ne vend te mengjesit, drekes dhe darkes une hangsha shuplaka.
Pas shume lotve vendosa qe te iku nga shtepia, ishte vera e vitit 1995 kur kam dal nga shtepija fillimisht mendoja te shkoja ne Prishtin por ne Pr. pash qe nuk kishte shume dallim nga Peja vendosa te shkoja diku tjeter pa ditur se ku do te perfundoja kam udhtuar me tren disa dite, kam ndrruar trene te ndryshme zbritsha nga njeri e hypsha ne tjetrin me ne fund kam zbritur ne nje shtet qe nuk e dija se cili ishte. Arsyja e qendrimit ne kete shtet eshte se me ka pelqyer stacioni sepse kur u ulsha dhe shtrija doren time te vogel me jepshin para dhe ketu e kam kuptuar se nuk isha ne Kosov sepse parat qe mi falshin nuk ishin DINAR.
Nje mbrenje nje Zonje qe punonte ne nje kiosk e cila me shihte gjdo dit ne stacion eshte afruar dhe ka folur me mua ajo fliste une qeshja sepse nuk e kuptoja fare, me ka marr per dore e me ka derguar ne shtepin e saje ku jetonte me burrin dhe nje vajz te vogel, me kan shiquar si femiun e tyre me kan derguar ne shkolle ku shume shpejt e kam mesuar gjuhen dhe me ne fund kam kuptuar qe isha ne Zvicer.
Nje bremje ju kam tregur shkakun se pse ndodhesha ne stacion ata duke qajtur nga tregimi im me perqafuan.
Ne kete familje kam qendrūar 5 vite, ne vitin 2000 i kam falenderuar per ndihmen qe ma kishin dhene ata ma kan gjetur nje banes keshtu kam filluar te jetoj ne vetmi, po ne te njejtin vit jam regjistruar ne fakultetin e Arkitektures. Jeta mu be me e veshtir sepse punojsha dhe studiojsha por punet me ecshin mire.
Tani jam 23 vjeqar dhe jam ne vitin e katert te studimeve ku deri me tani po me shkojne shume mire. Ne fakulltet jam asistent i nje proffesori i cili ne veren e vitit 2003 per projektimin e disa rrugve duhej te shkonte ne Kosove dhe pa ditur se une jam i lindur ne Kosove me tha se duhet te shkoja me te per ta ndihmuar.
Kthimi ne Kosove pas shume viteve ishte i veshtire sepse nuk me priste askush dhe nuk shkoja ne shtepin time por ne Hotel. Kemi qendruar nje muaj por nuk kam treguar se isha kosovar. Pasi qe perfunduam punet u bem gati per tu kthyer ne CH ne airoport kur shisha shme prinder qe pershendetshin femit e tyre, kam filluar te qaj proffesori me pyeti se c' kisha une i thash qe po me pelqen shume Kosova.
Tani kam filluar te mendoj familjen time te vertete e cila nuk din asgje per mua qe nga viti 1995 ndoshta mendojn qe jam i vdekur, por nuk kam forc qe te shkoj pasiqe gjate ketyre viteve nuk ju kam bere asnje telefonate.
E di se fai eshte tek une sepse nga frika se mos po me zbulon ndokush e kam fshehr identitetin tim, edhe pse ka shume studente shqiptar nuk kam folur kurr ne gj. shqipe edhe pse ndonjeher gjat bisedave te tyre ne shqip me kan shajtur nuk kam reagar fare.
Kete vere do te shkoj prap ne Kosov por kesaj radhe do te shkoj ne shtepi e jo ne Hotel, eshte pak veshtir te shkoj pasi qe tani nuk mbaj me mbiemrin e tyre.Shume Faliminderit Murgesha se ka kohe qe nuk e kam shiquar kete shkrime.

Bravo po e bene mire punen si moderratore :wink:

Murgesha
16-06-05, 11:23
Nuk ishte punė moderatoreje por obligim moral pėr tju ikur keqkuptimeve nga ata qė nuk i dijnė pėrjetimet tua.

Tė falemnderoj nė mirė kuptim.

Giovanni
16-06-05, 11:30
Nuk ishte punė moderatoreje por obligim moral pėr tju ikur keqkuptimeve nga ata qė nuk i dijnė pėrjetimet tua.

Tė falemnderoj nė mirė kuptim.


Sidoqofte ju falenderoj shume.

Odise
16-06-05, 13:03
giovani, shkroi:
Vite me pare kur kam dal nga shtepija askush nuk me ka uruar fat, jam lindur ne kosove ( Peje ) ku edhe kam kaluar femirin time, si femij kam vuajtur shume sepse babai me rahte gjdo dite e nuk e di pse ?? Ne vend te mengjesit, drekes dhe darkes une hangsha shuplaka.


***as sot nuk e din, pse te ka rrehur babai?