PDA

View Full Version : A jane te gjithe shqipeteret,shqipetar


Honesty^uk.
22-04-04, 19:56
-Shoh shum shqiptare qe urrejn shajn e perbuzin me gjith forcen e shpirtit shqiptare e bashkomas te tyre.
-Shoh shum shqiptare qe urrejn me gjith forcen e shpirtit anglo amerikanet,duke harruar shum shpejt qe ata shpetuan gjysmen e kombit shqiptare duke derdhe gjak e kapitale te medha,pa interesa.
-Shoh shum shqiptare,qe vrasin e presin e masakrojn shqiptare te tjere.
-Shoh shum shqiptare qe bejn pjese ne shoqata e qarqe me anti-shqiptare
-Shoh shum shqiptare te kosoves qe per vllezerit e tyre ne shqiperi qe u hapen dyert ne momentet me te veshtira ,perdorin shprehjen e bukur,,serbet tane,,
-Shoh shum shqiptare qe shajn e mundohen te perbaldin edhe figurat me te ndritura te kombit si:
GJERGJ KASTRIOTIN,NAN TEREZEN ETJ.
-Shoh shqiptare qe lavderojn pushtuesit tane ,edhe ata qe u munduan te na qkomtarizojn e qnjerezojn per me teper se 500 vjet.
-Shoh shqiptare qe gezojn e festojn holleve te botes edhe ate dite kur kan vdekur me dhjetra shqiptare.
-Shoh shqiptare te Kosoves te shitun kam e koke tek armiku i perjetshem i tyne Serbia.
-Shoh shqiptare te Shqiperise te shitur kam e koke tek qarqet antishqiptare Greke.
-Shoh mes tiranes qe shqiptare japin e nigjojn meshe ne Greqisht , Arabisht,Italisht etj.
Per te gjitha ato qe fola dhe ato arsye qe do flisni ju me erdhe ne mendje kjo pyetje e zeze:

A JAN TE GJITH SHQIPTARET ,SHQIPETARE APO MOSVALLE JEMI NJE RRACE E KRIJUAR PER TU VET SAKRIFIKUAR E JO PER TU VET MBROJTUN???
__________________

illyria
25-04-04, 21:48
JO,nuk janė tė gjithė ata qė sot flasin shqip shqipėtarė tė pastėr!
Dihet fare mirė qė nė trojet e sotme shqiptare kanė mbetur shumė pjestarė tė kombeve azijatik tė ardhur kėtu nė kohėn e perandorisė Turke dhe pas tėrheqjes sė turqėve ata janė "asimilu" nė shqiptarė.
Ata mund tė dallohen lehtė sepse kanė fizionomi tjetėr nga populli shqiptarė europian,pėr shembull janė mė tė zi,mė tė vegjėl,kanė ballin e ulėt,nė shumė raste kanė vetullat e bashkuara ose duken si mongoloid.
Mund tė them pa dyshim qė shumica e kėtyre qė nė kėt forum propagojnė ideologjinė politike islamiste dhe luftėn kundėr Amerikės dhe Europės janė pikėrisht nga ajo pjesė e popullit "shqiptarė"!
Ky ėshtė edhe njė fakt i madh qė tregon qė ata ende luftojnė kundėr popullit europian shqiptarė sepse kėte e kanė nė gjak!

Barbaroza
26-04-04, 09:57
Une mendoj se nuk mund te quhet shqiptar dikush qe ofendon vellaun e tij nga gjaku,pa marre parasysh perkatesine e tij,fetare dhe partiake.
Une jam me fe muslimane dhe aspak s'me vjen mire kur dikush me barazon me nje aziatik apo me ndonje popull tjeter vetem pse kemi fe te njejte.Nese kemi fe te njejte,s'do te thote se jemi njelloj sikur ata ne cdo sfere tjeter.
Secili njeri ne bote ka te drejte te zgjedhe c'fare deshiron te jete dhe kjo e drejte eshte e garantuar edhe ne OKB.Atehere nuk i kuptoj disa pse na mohojne kete te drejte te zgjedhim cfare duam te jemi?!

Albanam
26-04-04, 13:18
Hajde de, illyria!

Ēfarė gjenialiteti po fshiheshka te ti. Dallim fizionomik i njerėzve vetėm pėrmes shkrimeve tė tyre!!! Ē'farė aftėsie marramendėse telepatike.
E ti, a je me gjak tė pastėr shqiptar dhe a je i (e) sigurtė nė gjenealogjinė tėnde?
Dikur kam pasur njė paqartėsi nė sajė tė emrit me njė forumiste nė Dardania, e tash disi kam njė dilemė edhe me ty: a pėrcakton emri yt edhe gjininė tėnde? Po tė pyes ngase aftėsitė e mia telepatike janė nė minimum...

Albanam

florian
26-04-04, 15:20
PERSHENDETJE HOSTNEY .

jemi shqitar dhe vetem shqiptar edhe pse me kufi te ndar , jemi shum dhe nje perqindje e vogel mund edhe te sillet ne menyr jo korrekte po prap shqiptar ngelet , jam i bindur qe shumica e shqiptareve jan krenar qe jan te till dhe do jen gjithmon .

illyria ne ket forum nuk me ka rastisur te shoh ndonje me ate pamje qe thua ti po me rastisi do ta pyes nga esht po nuk besoj ta shof .
dhe asnje her ne ket forum nuk me ka rastisur te lexoj qe gjith forumi asht per luft :evil:

uliksi31
26-04-04, 16:31
Ilyria shume te ngjajshme mendimet tua me ato te serbve.Edhe ata na thonin se jem ne bisht,jetojm neper peme,balle shkurter e tj.Mendime interesante nga nje "shqiptar"! Razumesh.

illyria
26-04-04, 19:43
Kur tė dilni nė qytet apo tė themi nė pazar,ju nevoitet qė vetėm njė herė tė shikoni rreth vehtes dhe nėse keni vetėm pak dijeni pėr dallime fizionomike ju fare lehtė mund tė dalloni niansat e racave dhe prejardhjeve etnogjeologjike.
Unė nuk pėrmenda kurrfarė bishtash dhe kurrfarė pemėsh uliks31,ato i shtove ti sepse si duket shumė i paske lexuar shkijet.
Kjo qė thash nė lidhje me fizionomi tė ndryshme etnogjeografike ėshtė vetėm pikėpamje imja.Unė nuk them qė ata nuk duhet konsideruar shqiptarė sepse ata edhe janė shqiptarė,sė paku de jure!

Albanam
27-04-04, 11:22
illyria tha kėshtu:

Kur tė dilni nė qytet apo tė themi nė pazar,ju nevoitet qė vetėm njė herė tė shikoni rreth vehtes dhe nėse keni vetėm pak dijeni pėr dallime fizionomike ju fare lehtė mund tė dalloni niansat e racave dhe prejardhjeve etnogjeologjike.

Lidhur me kualifikimet qė bėri nė postimin e datės 25 prill, e pyes:

Nė cilin qytet apo pazar ai ka takuar anėtarėt e kėtij Forumi qė mbrojnė idetė islame? Kuptohet nėse pėr tė Forumi Dardania nuk paraqet pazar...

Albanam

Honesty^uk.
27-04-04, 19:37
Ju pershendes te gjitheve , qe keni dhene mendimet e juaja persa i perket kesaj teme, do ju kisha lutur qe te respektohen mendimet e secilit
Kalofshi caste te kendshme

vushtrria
27-04-04, 20:26
ju pershendes te gjithve ne lidhje me ket tem desha edhe une te jap mendimin tim pra tema eshte se a jemi te gjith shqiptaret shqiptar edhe une mendoi pak a shum se illyria ka te drejt se nga te gjitha trojet sa jemi te banuara me shqiptar nuk jan te gjith shqiptar po ju honesty shum mir e keni cek me lart se ai shqiptar qe i shan kombin e vet a thua se eshte shqiptar a jo ai njeri qe e shan vendin ku e ka rrit buken ku e ka hanger jo zoteri ai nuk mund te jet shqiptar une pajtoi me illyrin se ka shum raca nder shqiptaret e qe thirren shqiptar shum qart p.sh ne shqiperi kan punuar kinezet 20 vite jan martuer e jan flliqur neper shqiperi pra aty kan mbetur shum pasoja tani ruset edhe nja 20 vite kur ne dim shum raaste se ka psur shum martesa me deshir e shum tjera ndoshta ne te zez por nuk jemi te gjith eshte e vertet por egzistojne edhe ajo pjesa qka me te vertet muk e dojn kombin shqitar e jan me emra edhe me mbiemra shqiptar e sa i perket nga ana fetare une jam me barbarozen ska lidhje feja ketu edhe tema nuk ishte diqka rreht religjionit pra ju pershendes te gjithve


me nderime vushtrria

illyria
28-04-04, 23:13
Albanam,unė jetoj nė Kosovė e jo nė kėtė forum, nė gjakėsi nuk jam me askend dhe pėr ēdo ditė dal nė qytet ku shoh njerėz tė ndryshėm.Nėse unė kam bėrė ndonjė supozim tė imagjinuar nė lidhje me ndonjė anėtarė tė forumit(nuk kam pėrmend emra)ajo rrjedh thjesht nga imagjinata ime sepse unė nuk i shoh fytyrat e forumistėve por pėr secilin formoj njė fizionomi imagjinative ku nė formimin e kėsaj fizionomije luajn rrol tė rėndėsishėm shum gjėra tė cilat i marr nga temperamenti i shkrimeve, dhe nga pikpamjet e tyre!
Eeee,nė tė vėrtetė,ky forum ka edhe pazar nėse nuk e keni ditė!

Albanam
29-04-04, 09:19
Njė pjesė e postimit tė ILLYRIA nga data 25 prill:

Ata mund tė dallohen lehtė sepse kanė fizionomi tjetėr nga populli shqiptarė europian,pėr shembull janė mė tė zi,mė tė vegjėl,kanė ballin e ulėt,nė shumė raste kanė vetullat e bashkuara ose duken si mongoloid.
Mund tė them pa dyshim qė shumica e kėtyre qė nė kėt forum propagojnė ideologjinė politike islamiste dhe luftėn kundėr Amerikės dhe Europės janė pikėrisht nga ajo pjesė e popullit "shqiptarė"!

O illyria, ju nuk keni bėrė "ndonjė supozim tė imagjinuar", por keni konkluduar me "pa dyshim". Ka dallim tė madh kėtu!

E, sa i pėrket pazarit, keni diēka me vlerė pėr tė shitur?

Albanam

Anonymous
29-04-04, 19:30
Po nese dikush i zvogelon figurat ma te medha tonat e i stermadhon figurat e popujve tjere atehere nuk qenkan te gjithe Shqiptaret Shqiptar, kjo nenkuptohet sepse nese nuk e do tendin si do ta duash te huajin apo edhe ma mire nese ti e urren tendin dhe e don te huajin e i huaji e don te vetin kush do te doje ty pra ?

z3rocool
01-05-04, 13:55
definitivisht nuk jan kete e ka tregu 1000 here historia

Shpati
01-05-04, 18:43
Pershendetje !

Te gjith Shqiptaret jan Shqiptar.
Te jesh Shqiptar duhet te kesh te dy Prindet Shqiptar.
Me pas vetem njerin nuk mjafton,i njohim si meleza.

Kushte te tjera nuk nevoiten e as qka mund te krijoni Zotri-Honesty -Uk.

Shpati

nezi
02-05-04, 21:56
Honesty^uk

Te gjitha ato pytje qe ia ke bere vetvetes dhe forumit, jane shume me vend...???Dhe eshte per tu quditur se si nje shqiptare, munde te jete pa nddergjegje, kure e them ket, kuptohet cfare munde te bejne, te gjitha te keqijat qe do i vine ndoresh, qe nga spiunimi, vrasjet , krimet nga me te ndryshmet...!!! Kame pare nje here nje emisin amerikan, qe behej fjale per vrasje makabre, qe ndodheshin ne nje qytet, ngase krimineli nuk ngopej me vrasjen , pore ai shkonte edhe kufomen e masakronte per cdo dite derisa, zbulohej nga policija, dhe nje dite ra ne flagrance, gjete gjykimit e pyten " je penduar "?_ jo tha,! "si munde te pendohem kure jame pa ndergjegje " !!!!!
Ndersa sa i perket races se a jemi race e paster shqiptare ? Une mendoj se nga shume popuj te tjere ne ishim gjer ne dekadat e fundit race e paperzier, bile shume e paster... pa perjashtuar nje pakic te vogel turke, dhe ata poashtu jetojne ne disa fshatra,siq ishte Mamusha ose diku nje Dobercani,etj ndersa ne qytete duke qene, injorante, me teper kane pase deshire ti thone vedit si turqeli se sa si Shqiptare... Nje asistente ne Infektologji, ass. TEUTA na tregonte se kishte Gjyshen nga Tirana, mirpo Gjyshja dhe shume te tjere ne Prizeren ,gjuhen SHQIPE e kishin pas quajtur Gjuha e qylahave, Keshtu qe As. TEUTA gjere ne moshen 10 vjeqare, ka ditur vetem nje emer te mesoj ne gjuhen Shqipe _ ORA !!!!! Ajo qfare eshte me tmerrshmja njerezit po humbin ndergjegjen e tyre... !!! Pore ajo cka eshte kryesore ne mos perzirjen e races shqiptare varet ng ju meshkujt, !!! Mos u martoni me te huaja... qe te humbni gjakun e ARBERIT...?!

Shpati
04-05-04, 16:50
Pershendetje Nezi,keni te drejt !

Gjaku i Arberit nuk ben te flliqet,

Zgjedhja e partnerit nuk esht vetem qeshtje e individit!
Pasi martesat e perziera na flliqin Kombin.
E diq e till do te ishte e keqja me e madhe qka mund ti behet Kombit por edhe vetvetes.
Nje Shembull:
Nje Shqiptark ish martuar per djalin e shkines,nga nje martes e perzier e nje Shqiptari me nje Shkin,vetem te jetoj ne nje qytet Perendimor.
E njeta do te i thot te gjith me kan then mos,mos,mos por un gabova.
Sun po duroj me ...
Me ishte e qart a mund njeriu te jetoj me nje Vjeherr-Shkin dhe at per qdo dit ta kesh ne Shtepi.
E njeta esht thell e deprimuar.
Tragjedi do te ishte qe nje Shqiptar ose nje Shqiptark te hyj aty ku nuk hyhet.
Te bej femij me nje Shkin ose ndonje Gabel.
Qka behet me femijet e till ???
Kur ndigjoj se ndonje Prind Shqiptar nuk ka lejuar martesa te tilla kam mirkuptim.
Pse Shqiptari te mos mund te dal ne rrug, pse femiju i tij esht Trullav...
Pse ne Shtepi te Shqiptarit te ket Gabel ose Shkije !!!

Shpati

Honesty^uk.
27-10-04, 18:48
Honesty^uk

Te gjitha ato pytje qe ia ke bere vetvetes dhe forumit, jane shume me vend...???Dhe eshte per tu quditur se si nje shqiptare, munde te jete pa nddergjegje, kure e them ket, kuptohet cfare munde te bejne, te gjitha te keqijat qe do i vine ndoresh, qe nga spiunimi, vrasjet , krimet nga me te ndryshmet...!!! Kame pare nje here nje emisin amerikan, qe behej fjale per vrasje makabre, qe ndodheshin ne nje qytet, ngase krimineli nuk ngopej me vrasjen , pore ai shkonte edhe kufomen e masakronte per cdo dite derisa, zbulohej nga policija, dhe nje dite ra ne flagrance, gjete gjykimit e pyten " je penduar "?_ jo tha,! "si munde te pendohem kure jame pa ndergjegje " !!!!!
Ndersa sa i perket races se a jemi race e paster shqiptare ? Une mendoj se nga shume popuj te tjere ne ishim gjer ne dekadat e fundit race e paperzier, bile shume e paster... pa perjashtuar nje pakic te vogel turke, dhe ata poashtu jetojne ne disa fshatra,siq ishte Mamusha ose diku nje Dobercani,etj ndersa ne qytete duke qene, injorante, me teper kane pase deshire ti thone vedit si turqeli se sa si Shqiptare... Nje asistente ne Infektologji, ass. TEUTA na tregonte se kishte Gjyshen nga Tirana, mirpo Gjyshja dhe shume te tjere ne Prizeren ,gjuhen SHQIPE e kishin pas quajtur Gjuha e qylahave, Keshtu qe As. TEUTA gjere ne moshen 10 vjeqare, ka ditur vetem nje emer te mesoj ne gjuhen Shqipe _ ORA !!!!! Ajo qfare eshte me tmerrshmja njerezit po humbin ndergjegjen e tyre... !!! Pore ajo cka eshte kryesore ne mos perzirjen e races shqiptare varet ng ju meshkujt, !!! Mos u martoni me te huaja... qe te humbni gjakun e ARBERIT...?!


Mendimet tuaja vlejne per tu pershendetur, caste te lumtura kalofsh ne jete.

Honesty

Tomori
28-10-04, 18:20
-Te gjith Shqiptaret jan shqipetar, kjo esht fakt!!!!
-Por ata shqyptar qe ne shtepin e tyre nuk flasin gjuhen e tyre shqipe, me fmit e tyre, keta jan shqiptar me baterija,,,ka thke era atje thkehen keta shqiptar me baterija, jan persona qe ja humbasin imazhin kombit tone,,,
Si perfundim kisha then per kta shqiptar me baterija, qe jan njerez te mallkuar,,,

Honesty^uk.
29-10-04, 20:24
-Te gjith Shqiptaret jan shqipetar, kjo esht fakt!!!!
-................................................., ,,

A jane , apo e quajn veten :?: :?: :?: :?: :arrow:

Murgesha
02-04-07, 19:19
A jane , apo e quajn veten :?: :?: :?: :?: :arrow:

Atėherė kur e pate hap kėtė temė e pata parė disi me rezervė.
Sot edhe unė dua tė pyes po sikur ti atėherė.

UniCorN
03-04-07, 12:29
Ekzistojne tre lloje te shqiptareve:


Shqiptar te vertete,
Shqiptare sa per emer,
Shqiptar te paemerE derisa nuk t'i crrenjosim keto dy grupet e fundit, shqiptari nuk do te mund te behet zot ne token e tij :wink:

arton bala
03-04-07, 15:15
Ekzistojne tre lloje te shqiptareve:


Shqiptar te vertete,
Shqiptare sa per emer,
Shqiptar te paemerE derisa nuk t'i crrenjosim keto dy grupet e fundit, shqiptari nuk do te mund te behet zot ne token e tij :wink:

hehehe
a di cka ėshtė mė e keqja? se tė gjitha kėto grupe e definojnė vetėn si "shqiptarė tė vėrtetė". kjo tregon se mungojnė "vlera tė pėrbashkėta" dhe mundėsisht tė lashta. pra nuk mundemi mu marrė me pyetjen se cka ėshtė shqiptari e kush ėshtė shqiptar, sepse nuk egziston (nuk eshtė trashegu) njė kanun me vlera/rregulla te cilat mirret me kėtė ēėshtje.

cilat kriterie i pėrdor "shqiptari" i cili e tėrheq kufirin nė mes tė "shqiptarit tė vėrtetė", atij "sa pėr emėr" dhe kėtij "tė pa emėr"?

unė ndoshta tė njėjtin person, tė cilin dikush tjetėr e kish "deklaru" si shqiptar tė vertetė, e kisha quajt shqiptar te pa emėr. pra nuk na duhet gjykimi, por na duhen kriterie pėr tė gjykuar. kėto nuk i kemi (por edhe nuk i ka asnje popull tjeter - sa e di une, vetem izraelitet). prandaj kjo temė ėshtė shumė delikate dhe me potencial pėr pėrēarje (e cila na mungon shumė). kėtė duhet ta kishin ditur disa qė kan shkruar mė lartė dhe ata qė duan tė shkruajnė.

ne tė ardhmen kisha thėnė se shqiptar do tė quhen tė gjithė ata, qė i nenshtrohen ligjeve dhe vlerave soziale te shoqėrisė apo shoqėrive shqiptare. deal??

UniCorN
04-04-07, 15:20
hehehe
a di cka ėshtė mė e keqja? se tė gjitha kėto grupe e definojnė vetėn si "shqiptarė tė vėrtetė". kjo tregon se mungojnė "vlera tė pėrbashkėta" dhe mundėsisht tė lashta. pra nuk mundemi mu marrė me pyetjen se cka ėshtė shqiptari e kush ėshtė shqiptar, sepse nuk egziston (nuk eshtė trashegu) njė kanun me vlera/rregulla te cilat mirret me kėtė ēėshtje.

cilat kriterie i pėrdor "shqiptari" i cili e tėrheq kufirin nė mes tė "shqiptarit tė vėrtetė", atij "sa pėr emėr" dhe kėtij "tė pa emėr"?

unė ndoshta tė njėjtin person, tė cilin dikush tjetėr e kish "deklaru" si shqiptar tė vertetė, e kisha quajt shqiptar te pa emėr. pra nuk na duhet gjykimi, por na duhen kriterie pėr tė gjykuar. kėto nuk i kemi (por edhe nuk i ka asnje popull tjeter - sa e di une, vetem izraelitet). prandaj kjo temė ėshtė shumė delikate dhe me potencial pėr pėrēarje (e cila na mungon shumė). kėtė duhet ta kishin ditur disa qė kan shkruar mė lartė dhe ata qė duan tė shkruajnė.

ne tė ardhmen kisha thėnė se shqiptar do tė quhen tė gjithė ata, qė i nenshtrohen ligjeve dhe vlerave soziale te shoqėrisė apo shoqėrive shqiptare. deal??

Eshte pak e veshtire me i perkufizuar keto dy grupet e fundit. Kur te kam kohe me shume do ta bej nje pershkrim ne detaje te secilit grup. tung

Reana
06-04-07, 03:35
Pershendetje !

Te gjith Shqiptaret jan Shqiptar.
Te jesh Shqiptar duhet te kesh te dy Prindet Shqiptar.
Me pas vetem njerin nuk mjafton,i njohim si meleza.

Kushte te tjera nuk nevoiten e as qka mund te krijoni Zotri-Honesty -Uk.

Shpati

Definicion fort "interesant"....
Nese je biri/bija e ndonje pisi, krimineli, hajni, te paftyri, te pandergjeshmi, apo kombinacioni i disa prej ketyre vetive, apo te gjithave, dhe ne te njeten kohe ke trasheguar po at karakter, dhe sot mirresh me hajni, apo lloje tjera krimi, je i lige dhe pis, perseri je shqiptar vetem pse ne leternjoftimmin e te dy prinderve te tu shkruan diku se jane te perkatesise kombetare shqiptare.

Pupi
06-04-07, 12:24
Definicion fort "interesant"....
Nese je biri/bija e ndonje pisi, krimineli, hajni, te paftyri, te pandergjeshmi, apo kombinacioni i disa prej ketyre vetive, apo te gjithave, dhe ne te njeten kohe ke trasheguar po at karakter, dhe sot mirresh me hajni, apo lloje tjera krimi, je i lige dhe pis, perseri je shqiptar vetem pse ne leternjoftimmin e te dy prinderve te tu shkruan diku se jane te perkatesise kombetare shqiptare.

Mjerisht, edhe at'herė je Shqiptar.
Por me tė tilla veti je Shqiptar i pist, tradhtarė, hajn e kriminel. Por, ama je Shqiptar.

Siq e dijm, Pati shumė tė till qė vepruan kunder interesave Shqiptare, dhe atė nė krye n'veti, apo tė bindur nga vetvehtja se e kan mirė.
Karakteristik e sė gjithės ishte se ata Shqiptarė tė tillė, tė gjitha veprat, punėt qė i bėnin, i bėnin nė mėnyr tė fsheht, shumė tė fsheht. ku nė tė shumtėn e rasteve nuk dinin antarėt e familjes asgjė nga "puna", pėrditshmėria e tyre!

luckyman
24-04-07, 19:03
Mendoj se po,por kam pas rastin te takohem me shume Shqiptar (ne Zvicerr)nga Maqedonija dhe me kane bere te dyshoj shume a jane ne te vertet Shqiptar.

SoKoLi-i-Maleve
25-04-07, 00:39
Te gjith ata qe e njofin vehten bij dhe bija iliro-Shqiptare ,qe mbrojn vlerat e pastra kulturore dhe historike dhe punojn per nji ardhmeni ma te mire,per ta edukue dhe lulzue e perparue ket komb,Te gjitha( ata ) jan Shqiptar.Te gjith ata qe punojn ne te kunderten jan dobiqa( kopila).

Agolli
25-04-07, 01:38
Kjo fare pyetje ironike, kerkon pergjigje autentike!!
Ta pyetesh nje femi apo te moshuarin, se a jan te gjithe jashtetoksoret,! ,,legjende,, e koheve moderne apo realitet!?ose ti pyetesh jashtetokesoret se, a jan te gjithe njerzit ,,njerz,,!?
Defakto ky ilustrim apo kjo pyetje imagjinuese jap pergjigje te bazuara ne fakte!!
Kerkojm ,,Identitetin,, pa e pas ,,Statusin,, kerkojm sigurimin social/shoqeror, nderrsa ne veti as nuk jemi te sigurt e as te shoqeruar (shifet qarte tek temat e fes, dhe pagesa e tatimeve ne realitet), kerkojm demokraci, nuk jemi demokrat!!
Kerkojm shtet, luftojm per karrik..!!
KERKOJM ,,SHQIPTARIZEM,, DOJM ME ,,HANGER,, NJERI TJETRIN!!!!

Dreni30
25-04-07, 09:24
I lexova disa shkrime me larte dhe besoni se me beri pak pershtypje kjo teme shume interesante.
Nje gje me beri pershtypje se kush po pergjigjet ne kete teme shume domethenese.
Po me intereson te dij si mund dikush te vleresoj masen shqiptare qe jeton ne troje jashte kosove, kur ne fakt shume pak din per ta ose edhe per ate mase shqiptare qe jetone ne kosove e ne shqiperi. Them keshtu se po eshte ne pyetje tere identiteti jone ne pergjithesi.
E le si nje pikpytje te madhe dhe apeloj mos te beni loj me identitetin ton kur nuk dini rrjedhat dhe nuk i njefni gjanat.
................???????????
Edhe nje gje mund te ju them se ketu eshte e drejta e gjithekujte per diskutim dhe liria e fjales pa u keqkuptuar, ashtu mendoj une dhe kam plotesishte te drejte kur e them kete, duke u mbeshtetur ne modratoret dhe prijsin e ketij forumi ( ju lumt). Me kete ju bej te ditur se ketu mbrohet nje kultur dhe nje rrespekt i mirefillt nga gjitha sferat e diskutimeve.
Une personalishte beje seriii me shume shkrime ketu dhe pyes kush cka po shkruan dhe per ate me shume rri tek kafja dhe kaloj kohen.
Ne shume raste edhe rri indiferent e nuk hy ne diskutim, pasi qe e shof nje mangesi nga diskutuesi dhe nuk e shof te aresyeshme te hyj ne polemike.
Me falni ndoshta nuk jam i perqendruar ne teme aq sa duhet se per mommentin jam shume i emocionuar dhe po bej pyetje vetit si mundet keshtu te diskutohet kur te gjithe i dijme rrethanat, cka dhe si.
Ju kisha lutur te mos beni maniverzime ne kete teme por mundohuni te gjeni ate qe eshte me e drejta dhe me vlefshme per tu thane ne kurriz tone.
Ndalem pak edhe ne nje shkrim ku i ipet shume prioritet fese, kjo me duket pak si e teperte se ka zane vendin e identitetit tone, ku siq po e shof une dhe po ma merr mendja duhet te ruhet identiteti - shqiptare- e fene kush si te doj per deshire te vete, keshtu mendoj une se eshte edhe ne vendet me te civilizuara qe kurr kush per fe nuk e bene biseden.

Me falni nese ju kam besdisur pak, por ju lutem mos hudhni gur ne identitetin tone, mos beni dallime, mos mbjellni urrejtje ne mes, por mundohuni te afroheni me shume e te kuptoni me shume per veteveten.
Ne jemi; - a pak po ju dukte se keto ndasi i kemi paguar dhe po i paguajme edhe sot e kesaj dite.

Diskutim te kendshem ju deshiroj dhe kerkoj ndjese nese ju kam shqetsuar.

Preshevar
25-04-07, 09:55
-Shoh shum shqiptare qe urrejn shajn e perbuzin me gjith forcen e shpirtit shqiptare e bashkomas te tyre.
-Shoh shum shqiptare qe urrejn me gjith forcen e shpirtit anglo amerikanet,duke harruar shum shpejt qe ata shpetuan gjysmen e kombit shqiptare duke derdhe gjak e kapitale te medha,pa interesa.
-Shoh shum shqiptare,qe vrasin e presin e masakrojn shqiptare te tjere.
-Shoh shum shqiptare qe bejn pjese ne shoqata e qarqe me anti-shqiptare
-Shoh shum shqiptare te kosoves qe per vllezerit e tyre ne shqiperi qe u hapen dyert ne momentet me te veshtira ,perdorin shprehjen e bukur,,serbet tane,,
-Shoh shum shqiptare qe shajn e mundohen te perbaldin edhe figurat me te ndritura te kombit si:
GJERGJ KASTRIOTIN,NAN TEREZEN ETJ.
-Shoh shqiptare qe lavderojn pushtuesit tane ,edhe ata qe u munduan te na qkomtarizojn e qnjerezojn per me teper se 500 vjet.
-Shoh shqiptare qe gezojn e festojn holleve te botes edhe ate dite kur kan vdekur me dhjetra shqiptare.
-Shoh shqiptare te Kosoves te shitun kam e koke tek armiku i perjetshem i tyne Serbia.
-Shoh shqiptare te Shqiperise te shitur kam e koke tek qarqet antishqiptare Greke.
-Shoh mes tiranes qe shqiptare japin e nigjojn meshe ne Greqisht , Arabisht,Italisht etj.
Per te gjitha ato qe fola dhe ato arsye qe do flisni ju me erdhe ne mendje kjo pyetje e zeze:

A JAN TE GJITH SHQIPTARET ,SHQIPETARE APO MOSVALLE JEMI NJE RRACE E KRIJUAR PER TU VET SAKRIFIKUAR E JO PER TU VET MBROJTUN???
__________________

Krejt Shqiptar Jemi !

Dhe prap Kemi me Mbet ! N'mesin e Shqiptarve, ka njerzi tė kqi, ka hajdut, pisa, ngucakeqa, kriminela... me njė fjal Ka Gjithqka !!!! Kto jan fakte,.. (pranone)

Por mos te harrojm se ka edhe njerzi tė mir ! Dhe e reprezantojnė mazhorancėn e kėti populli!

N'qoft se nje Shqiptar del dhe rrahėt me njė tjeter Shqiptar ,.. apo e vret e s'di qka hala... nuk mundem me ja ndrruar Nacionalitetin. Aj mbetet Shqiptar. Dhe kuptojeni qe nuk jemi populli i zgjedhur qe me qen perfekt ! N'qoft se mendoni me arrit perfeksionizmin, duke i eliminuar te kqit, te vegjlit, vjetull-lidhurit, zeshkanet etj... siq i permendi dikush mė heret... at here nuk dot JEMI Shqiptar,.. Por dot jemi Nazista ! Bile,.. ma bet !

Zoti, na udhėzoftė (nė tė mirė) !

rilinda
25-04-07, 10:46
A janė tė gjithė shqiptarėt shqiptarė!

"Atdhetarizėm i deklaruar!" Fjalė shumė adekuate pėr ne shqiptarėt.
Koha, kur mund tė thuhej se ne shqiptarėt, me tė vėrtetė ishim shqiptar (atdhetar), ka mbetur prapa. Atdhetarizmi ėshtė i vendosur vetėm nė kujtesėn tonė dhe e ruajmė si shumė monumente nėpėr muze...e vizitorė tė muzeve sot ka pak. Jemi larguar nga rrjedhat kombėtare duke u inkuadruar nė botėn moderne. Jemi bėrė snobista duke imituar tė tjerėt, e nė anėn tjetėr themi: "Jam krenar qė jam shqiptar!" Mundohemi ta arrijmė botėn duke shkelur amanetet e atyre qė me tė vėrtetė ishin shqiptar.

Mė brengos fakti se ka edhe prindėr tė atillė qė nuk e kultivojnė gjuhėn shqipe nė fėmijėt e tyre. Mė ka ndodhur edhe tė kacafytem me disa moshatare tė miat, tė cilat vijnė shkollė shqipe, e nė klasė flasin gjuhė tjetėr. Aspak nuk brengosem se pse e dinė atė gjuhė ato se "aq gjuhė sa din, aq me vlerė je", por nuk e shoh tė udhės, kur ato thonė "nuk dimė tė komunikojmė mes vete shqip"!!! A nuk ėshtė pėr tu ēmendur kjo!? Pas atyre fjalė qė thonė, ia krisin kėngės popullore shqiptare duke pėrmendur heronjė shqiptarė... Paradoks i vėrtetė!

Mbes me shpresėn se ata shqiptarė tė deklaruar, tė vijnė nė vete e sė bashku tė punojmė me pėrkushtim qė vendi ynė tė ec pėrpara, e fjala "atdhetarizėm i deklaruar" tė shndėrrohet nė "atdhetarizėm tė mirėfilltė".
Shėndet!
Rilinda

instruktori
26-04-07, 21:57
Pershendetje dhe ju uroj per kete tem te bukur.
Se a jemi te gjith shqipetar edhe une mendoj se po.
Por:
Mendoj se pa i ber analizat nuk duhet te vihet ne perfundim se te gjith jemi shqipetar.
Te jesh shqipetar eshte nder dhe knaqesi.
Prandaj nese secilit prej nesh na dalin analizat mire atehere jemi shqipetar perndryshe ka te till qe nuk jane.
Respekt per te gjithe.

GURI SYLAJ
01-05-07, 21:16
Ktyne her kur u takoheshin dy njerez e qe nuk njiheshin e pyetnin njeri tjetrin;

N'kofsh turk a je shyptar?
Kofsha turk shiptar po shka tjeter!

Tri rrafshet e percaktimit kombtar;

Gjaku,Gjuha dhe Trolli.................

SoKoLi-i-Maleve
01-05-07, 23:04
Cilsija e sjelljeve dhe veprave e velerson personin e jo sasija.