PDA

View Full Version : Pse i urrejn vajzat e gjermanis???


Diellza
23-04-04, 11:12
Tung te gjithve,

gjithnje me intereson pse shumica e vajzave ne kosov, i urrejne vajzat qe jetojn ne gjermani???

Nuk e kuptoj pse, se ne vajzat ne gjermani ato nuk i urrejm ashtu.
Pres mendimet e juaja!


DIELLZA

Cool_Boy
23-04-04, 11:15
Diellza nuk pasna ndegju kurr per kete besom....Por mendimi ime eshte pershkak gjeloziz se asgje tjetr.,kushtete,jeta etj keto ndoshta jan gjerat qe ato ju urrejn juve.

Pershdnetje Cool_Boy

Diellza
23-04-04, 11:19
tung cool boy,

si nuk ke ndegju asnje her??? Qudi.
Besom se sa her jam ne kosov i ndegjoj se si na urrejn vajzat e kosoves ne. Nuk thash te gjitha po ka shum prej tyre.
Ndoshta esht e vertet se nga xhelozia, po nuk esht n´rregull.

Cool boy, flm per pergjigje

te pershendet

DIELLZA

Cool_Boy
23-04-04, 11:21
Diellza urretja ndaj dikuj ne drite nuk te qet e keshtu nuk duheni te brengozni shume per kete pune....

Falm per pershdnetjete e juaja gjithashtu ju pershdnes edhe une..

Cool_Boy

Barbaroza
23-04-04, 11:28
Me vjen keq por une nuk pajtohem me asnjerin prej juve!
Une mendoj se urrehen ato vajza qe jane me karakter te prishur pa marre parasysh ku jetojne ne Kosove apo ne Gjermani.Dhe tjetra,nuk kuptoj se per cfare xhelozie eshte fjala.Per bukuri,nuk besoj,as per veshje jo,sepse qe te dyja keto i posedojne edhe vajzat ne Kosove!

Peja
23-04-04, 17:13
Djellza :roll: ket pytje ta pergjigji une lirisht te tregoj une jetoj ne gjermani e e di ket vajzat qe jetojn ne gjermani jon nga morali te liga une jom mashkull e e di se qka bojn vajzat ketu ne mashkujt e gjermanis nuk ju marim e ju shkoni e i merni burat ne kosov ata ju marin per letra veq me pas jeten ma te mir nuk ju intereson se qka keni bo ne gjermani sa mashkuj i keni pas qata gjelozojn vajzat e kosoves se po shkoni pojav merni dashnort ne kosov po ka edhe vajza te mira ne gjermani nuk jon te gjitha te prishta . po ne mashkujt e gjermanis kemi faj qe ju kemi prish moralin e juaj po edhe ne mashkujve qe jetom ne gjermani na e kan mar injati mashkujt e kosoves se po shkojm e po jav marim dashnoret qeshtu cillet kjo dyje .

markopollo
24-04-04, 16:23
kush i urrenm bre vajzat e gjermanise ato jan te mira por pak po i rrit mendjen statusi i tyre....por gjithsesi i miri ose e mira si ne gjermani si ne kosove si ne cilindo shtet te botes vlen.......................une per veti kam shiju shume gjera ne kosove veq tani po vij te dielen per munnchen mos ndoshta fati eshte i fshehur diku atje...........veq ju vajzat e gjermanise a pajtohi se djemt e kosoves jan pak ma te pershtatshem se te tjeret per nga akomodimi.......................... :wink:

vushtrria
24-04-04, 17:56
ju pershendes te gjithve une i bashakngjitem shkrimit te barbarozes se nuk kan per qka te ju gjelozojn vajzat e kosoves.Kjo mund te ndodhe kur ju shkoni djellza edhe tregoni gjera ndoshta pa lidhje se per ndryshe nuk kan edhe qka ju lakmojne,pse mos ma keni jeten ma te mir diqka mezi po jetojme edhe ketu ne perendim, me mall te gjitha seneve te kosoves nje qka eshte me rendesi knaqsin nuk mud ta gjejme kurr si ne kosov e sa per per me hanger buk edhe atje po kan boll une diellza nuk po ju njoh po edhe ketu ne zvicer po njoh mjafte vajza shqiptare te shfrenuara krejt e per bes po me vjen gerrdi me i pa qysh jan ba e per ata po them se nuk kan qka te ju lakmojne. E mashkujte shqiptar eshte shum ne rregull qe duhet me mir me marr nje nga kosova se sa ne perendim,e ju diellza shkoni merrne nje djal nese je me latra e ta mson gjuhen shqipe me fol ndoshta

Vera
24-04-04, 18:20
Barbaroza te pershendes dhe shum me ven e ke as une nuk e di pse duhet ti urrejn sepse edhe une jetoj ne ger por nuk me urren askush valla nuk e di kush kon e urren

Mirlind-Kosova
07-05-04, 08:03
Metvertet se as uné nuk kam degjuar deri me tani se vajzat kosovare i urrejn teper vajzat kosovare te cilat jetojn ne perendim...!
Por sidoqoft nese eshte kjo e verteté atéher....ndoshta e kané edhe te drejt até sepse shumica (90%)te vajzave te cilat jetojn ne shtetet perendimore nuk i respektojn aspak rregullat e zotit te pakten se jo ato te njerzimit,keshtu qe ketu ne gjermani ne keté cytet ku uné jetoj me afer 5 milion banor sikur qe shifet qdo gje fakt me sy se si veprojn vajzat shqipetare....keté nuk e kemi pasur deri me tani kurrnjeher tradition ne kosovaret ne shekuj me radhé as nga kultura joné as nga trashigimia e te paréve toné.P.sh. vajzat shqipetare ketu kam paré me TATU(Totevirim) i shpojn hundet,kerthizat,gjuhet,vendosin lloj lloj stolimi neper ato vende trupore qe nuk i kan hije nje shqipetarje e cila e ndijen vehten nje shqipetare e pastert....kur te vjen pyetja pastaj se qfar garderobe vishen ato dhe dalin rrugve te gjermanis...nuk eshte kjo nga uné obligim per mua per tju shkruar ketu juve..ashtu siq shifen me sy qdo herit turp e me turp per ta quajtur vehten sikur nje shqipetare meqen se edhe nuk deshirojn aspak te paraqiten se jané shqipetare por deutsche kurse gjuhen gjermane e kuptojn fare pak e hiq....kurse nga ana tjeter dallohen nga aeroplani se jané shqipetare dhe disa nga ato i mbajn shqiponjet dy krenare ne gjoksa dhe e quajn vehten deutsche apo siq e kan zakon te genjejn se nuk kuptojn gjuhen shqipe aspak sepse jané te lindura ne perendim.e tij e tij...keté nje prind qe ka gjak te pastert shqipetari nuk do ta lejon asesi femiun e veht qe tja humbas kulturen kombetare apo gjuhen e nenes!kurse keto e humbasin te téren (gjuhen,kulturen,respektin)me vehtdeshiren e tyre dhe nga mendja e lart,kshtu qe nuk keni nevoj ju vajza te cilat jetoni ne perendim te mbroheni nga askushi se perse kritikoheni nga vajzat kosovare te cilat jetojn ne kosové....sidoqoft se keto te perendimit jeni edhe atje ne kosové kur te shkoni ne pushime...per keté nuk ja vleni aspak respektimit nga askushi 90% nga ju.
Uné jap mendimin tim personal:
Uné jam akoma beqar dhe jetoj afer 10 vitesh ne gjermani me lejeqendrim te pakufizuar....kur te vjen pyetja se a dot kisha pasur deshir te martohem me ndonje vajz kosovare e cila jeton ne gjermani dot isha pergjigjur pa friké se JO nuk e deshiroj nje gje te tillé te me ndodhé ,
Kosova ka shumé vajza te sinqerta dhe qe din ta nderojn dhe ta respektojn traditen toné kombetare flasin gjuhen e paster shqipe keshtu qe uné deshiroj heré do kuré te martohem me ndonje kosovare te pastert
qe jeton ne kosové,jo nje nga keto te cilat kan marrur boten ne sy dhe nuk mendojn fare hiq se ka zot qe sundon keté boté.
Me nderim dhe respekt per te gjithé,Mergimtari

Peja
07-05-04, 11:15
nuk ju uren askush bre te thash nji her po ju duket juve

Blondina
10-05-04, 09:37
Me te vertet as un asnjeher nuk pasna degjuar se po i urrejkan vajzat e Kosoves vajzat e gjermanis...Un jam qe 5 vite ne Dk dhe nuk kam qen asnjher ne Kosov d.m.th mbrenda ketyre viteve dhe nuk po e di ndoshta i urrejn po spo ma mer mendja...Un pajtohem me mendimin e mergimit vetem nje kisha per me ta then mergimtari mos i perfshi gjitha femrat e mergimit se jan te njejta..Se un jam ne Dk nuk them per vete se ndoshta i bjen te livdohem por te gjith vajzat ne Dk jan shum te sjellshme dhe kan nje moral mjaft te lart ndoshta ka edhe asi te dobta por shummmm nje pakic e vogel keshtu qe mos i perfshini te gjith..
Rrespekt nga un Blondina per te gjith..

Blondina
10-05-04, 09:39
Mfalni me Mirlind-Kosova mendoj...

markopollo
10-05-04, 11:08
jo zonjusha BLONDINE mendoj qe e ke gabim qe juve ju urrejne vajzat qe jetojne ne kosove por duhet te dalloni gjelozin nga urrejtja ..mund te ju lakmojne jeten tuaj por jo te ju urrejne se tek e fundja edhe ti je kosovare dhe si e tille nuk ke privilegj ne gjermani aq sa mendon ti e shume te tjere neve nuk mund te jemi gjerman padyshim qe jetojme atje apo dikund tjeter ti e din mire se nuk je ne gjendje te tregosh prejardhjen tende per shkak te mosmiresjelljes sone atje .................andaj mos e ndij veten te urryer aspak ,kurse ti mirlind kosova me pa kan ti aq tradicional sa aktrohesh ketu ne kete forum kishe jetu ne kosove ,andaj njeriu qe eshte njeri duhet ti ershtatet ambientit qe jeton e jo te tentoj ta ndryshoj rrethin ku jeton ok..........nuk me mungon respekti per te gjithe pavaresishte qe jeni bere disa klan i forte ne kete forum......................................good luckyfor everybody :arrow:

Diellza
10-05-04, 12:25
TUNG MERLIND,

me vjen keq se ti i njeh vetem femra te keqe ne gjermani, por te lutem mos fol keshtu se, ka shuuuuum vajza ne gjermani qe e mbajn kulturen, traditen dhe respektin shqipatar....
Ti shum po i urren vajzat ne gjermani, se si e mbajn gardaroben, dhe se si folin, si tetoviraten etj.
Mfal po te gjitha keto i bejn edhe "disa vajza", "jo te gjitha" nga kosova.
Ti the se nese te pyt dikush a don te martohesh me nje vajz nga gjermania, lirisht do te thuash "JO", po ndoshta edhe nuk don te marton as nje vajz nga gjermania TY zoteri.

Normal nuk gjuaj keshtu me fjal, por ti merlind me nervozove shum, se si mendon per vajzat nga gjermania.....
Por tek e fundit ky esht vetem mendimi i juaj, dhe nuk don me then se esht ne rregull.....

Blondina
10-05-04, 14:58
Markopollo me fal zotri po lexoj me mir shkresat se un me duket nuk isha ajo qe e kam shenuar qe i urrejn vajzat e Kosoves vajzat e Gjeramnis flmn per mirkuptim tung.. :!: :!: :!:

Cool_Boy
10-05-04, 15:17
per vashat e gjermanis???/

Mos jeni shume te bukura qe po ju urrejn bre?????

ahahaha

markopollo
11-05-04, 20:08
pa ne rregull flm per keshillen por mua me duket qe problemi eshte i njejte vetem qe eshte i paketuar ne paketim apo destinacion te kundert.......ok :wink:

Engjellushja
12-06-04, 10:59
Me vjen shum keq Djellez :-( ket mendje c keni....por megjithat nuk esht e ndalume t shprehni. Por me duket se kjo Interpretimi juaj, nuk ka asnje arsye t vecant, pos fjalet e hallkut, dhe keshtu ju lus c ta ndegjoni zemren tuaj e jo fjalet e huaja!!!! Se un jetoj n Germany dhe asnje nuk m morri Inati apo m shajti apo dic t tilli si thuani ju, cka mendojn hallku nuk m Intereson por nese mendojn c ne Femra n Gjermani jemi t kqija, atehere d.m.th c vetem Inati na keni , por mua m vjen mir c kusdhdo c tma ket inati, se jam dikushi, per ket Inati vije (atyre)m s shumti !!!Ajo mvaret krejt si je vte dhe si vepron apo si mendon, e nese je e keqe me t gjitha, po me shku n hamom t hyres e keqe dot t mbet....d.m.th. e keqja dot mbet e keqe kudo c shkon dhe e mira ashtu, por nese dini kufinat e juve dhe keni Respekt atehere sdo t ishe problem c ta mesoni vejten apo t ruani nga t kqija....... P:S: Deh mua shoqeria nga Kosova me konntaktojn dhe m thojn se jan dal meq Femrat, dhe c jan bt kqija, por un nuk i bej t gjith t kqij dhe mendoj gjdokush ka arsyen e vet dhe c nuk njerz c jan Perfekt, por vetem Shqiptaret mendojn keshtu dhe ndegjojn fjhal t hallkut, apo mosmendojn....keqkuptojn per Popullin ton, Per t huajin esht i mie, per t vetin i keq, (keshtu po kuptohet ajo fjal) M fal por ajo esht TURPERIA dhe TRATHTIA ma e madhe per t vetin, e per ket: Kush mundohet ti shan Shqipteret pergjithsish te mir apo e kqij, kur sben ta shajsh tendi n asnje meny sben!!!! Nese i ruan rrethinen tende dhe i del Zot vendit ten atehere e ruan dhe vehten, se Bashkjeton me ta/to per ket Nese e shan nj Femer Shqiptare, automatik e shan vehten se t gjitha t njejta jemi n shpirt (perveq pamjes) per ket t lus c ta nderrosh mendimin tend se ska problem ku jetojn!
[color=red]E keqja dot mbet e keqe, kudoh c shkon dhe kudo c jetonJu pershendes t gjithve me plot RESPEKT dhe ju deshiroj nj mirkuptim per ket Mazazh

m_tetovari
27-06-04, 07:31
shkaku pse disa vajza qe jetojne ne gjermani urrehen eshte menyra se si ato sillen kur jane ne kosove...njejte esht edhe me vajzat shqiptare nga maqedonia ...kur ata jane ne vendlindje ose ne vendlindje te prinderve mendojne se jane me te ngritura ne cdo aspekt vetem se jane me te pasura ! mendojne se mund te perfitojne gjithcka vetem se jetojne ne nje vend me me shume prestigj !
mos harojme se gjermania i ka pak ma shum se 70 mil. njerz dhe ...
"CKA SKA N 'DETI"

Engjellushja
27-06-04, 13:31
shkaku pse disa vajza qe jetojne ne gjermani urrehen eshte menyra se si ato sillen kur jane ne kosove...njejte esht edhe me vajzat shqiptare nga maqedonia ...kur ata jane ne vendlindje ose ne vendlindje te prinderve mendojne se jane me te ngritura ne cdo aspekt vetem se jane me te pasura ! mendojne se mund te perfitojne gjithcka vetem se jetojne ne nje vend me me shume prestigj !
mos harojme se gjermania i ka pak ma shum se 70 mil. njerz dhe ...
"CKA SKA N 'DETI"


M fal por mundem ta shprehi mendjen dhe t them se shum shum keq mendon !!!!! Por m duket jeni duke i ver t gjithat m nj vend c keshtu m detyroni dhe njher tja skjaroj punen e Njerziz !!!

Lexoni me vemendje !!!!

Por me duket se kjo Interpretimi juaj, nuk ka asnje arsye t vecant, pos fjalet e hallkut, dhe keshtu ju lus c ta ndegjoni zemren tuaj e jo fjalet e huaja!!!! Se un jetoj n Germany dhe asnje nuk m morri Inati apo m shajti apo dic t tilli si thuani ju, cka mendojn hallku nuk m Intereson por nese mendojn c ne Femra n Gjermani jemi t kqija, atehere d.m.th c vetem Inati na keni , por mua m vjen mir c kusdhdo c tma ket inati, se jam dikushi, per ket Inati vije (atyre)m s shumti !!!Ajo mvaret krejt si je vte dhe si vepron apo si mendon, e nese je e keqe me t gjitha, po me shku n hamom t hyres e keqe dot t mbet....d.m.th. e keqja dot mbet e keqe kudo c shkon dhe e mira ashtu, por nese dini kufinat e juve dhe keni Respekt atehere sdo t ishe problem c ta mesoni vejten apo t ruani nga t kqija....... P:S: Deh mua shoqeria nga Kosova me konntaktojn dhe m thojn se jan dal meq Femrat, dhe c jan bt kqija, por un nuk i bej t gjith t kqij dhe mendoj gjdokush ka arsyen e vet dhe c nuk njerz c jan Perfekt, por vetem Shqiptaret mendojn keshtu dhe ndegjojn fjhal t hallkut, apo mosmendojn....keqkuptojn per Popullin ton, Per t huajin esht i mie, per t vetin i keq, (keshtu po kuptohet ajo fjal) M fal por ajo esht TURPERIA dhe TRATHTIA ma e madhe per t vetin, e per ket: Kush mundohet ti shan Shqipteret pergjithsish te mir apo e kqij, kur sben ta shajsh tendi n asnje meny sben!!!! Nese i ruan rrethinen tende dhe i del Zot vendit ten atehere e ruan dhe vehten, se Bashkjeton me ta/to per ket Nese e shan nj Femer Shqiptare, automatik e shan vehten se t gjitha t njejta jemi n shpirt (perveq pamjes) per ket t lus c ta nderrosh mendimin tend se ska problem ku jetojn! E keqja dot mbet e keqe, kudoh c shkon dhe kudo c jeton !!

P.S: ato t cilat e rritin mendjen per keto gjera c i the TI...........
T them t drejten !!! Un e kam fjalen per Femra e jo per Laperica etj ..!!!
Ju pershendes "

drini03
27-06-04, 17:11
Djellza, te pershendes dhe te kisha treguar se nuk besoj se i urrejne vajzat ne kosove keto ne perendim apo ne gjermani siq e ke cek ti.
Ketu eshte ne pyetje vendi dhe ato ne kosove kan tjeter mendim per jeten dhe keto ne gjermani nuk e kuptojne ate menyre te jetes dhe ne te shumten e rasteve nuk i perfillin interesat e tyre dhe keshtu qe bien ne kundershtim me njera tjetren dhe ndahen si kundershtare.
Pra nuk ka urrejtje po ka dallim ne kulturen e jeteses.

m_tetovari
29-06-04, 21:13
ENGJELLUSHJA SHKRUAJTI:
M fal por mundem ta shprehi mendjen dhe t them se shum shum keq mendon !!!!! Por m duket jeni duke i ver t gjithat m nj vend c keshtu m detyroni dhe njher tja skjaroj punen e Njerziz !!!


engjellushe:
me duhet te t them se edhe ti ke te drejte deri diku .por me ke keqkuptu ne ate cfare kam desht une te them .
sa per fillim me duhet te te them se femnen e kam prej gjermanis .une ne ate qe kam thene nuk domethan se te gjitha femnat qe jane ne perendim jane te kqija...por ishte fjala se pse "disa"vajza qe jetojne ne perendim urrehen ?ne kete kontekst ishte edhe shkrimi im...pershendetje engjellushe ... :wink:

Engjellushja
30-06-04, 07:34
ENGJELLUSHJA SHKRUAJTI:
M fal por mundem ta shprehi mendjen dhe t them se shum shum keq mendon !!!!! Por m duket jeni duke i ver t gjithat m nj vend c keshtu m detyroni dhe njher tja skjaroj punen e Njerziz !!!


engjellushe:
me duhet te t them se edhe ti ke te drejte deri diku .por me ke keqkuptu ne ate cfare kam desht une te them .
sa per fillim me duhet te te them se femnen e kam prej gjermanis .une ne ate qe kam thene nuk domethan se te gjitha femnat qe jane ne perendim jane te kqija...por ishte fjala se pse "disa"vajza qe jetojne ne perendim urrehen ?ne kete kontekst ishte edhe shkrimi im...pershendetje engjellushe ... :wink:

me duhet te t them se edhe ti ke te drejte deri diku ?? Hmmmmmmmmmmmmmmmmm kam a a !!???? por ti zoteri tetovari............ Une jam shuum, shum e kuptueshme dhe e njoh t drejten dhe t verteten !! :wink:

Por t falendroj n skjarime, por t lumt c mendon ashtu dhe t jap t drejt DERI DIKU :wink:

T pershendes

turisti
28-07-04, 03:02
Tung. Gjelozia eshte e pranishme ne jeten tone si hija....nuk gjelozoni vetem nese e shifni dikend ne probleme-ateherit GEZOHENI... :wink:

Mirlind-Kosova
12-09-04, 23:49
vetem per ty
Markopollo:


A din qka...!uné po te kuptoj miré ty se qenkshe njeri i pashkolluar,
Sa qe ishte pyetje per qfar uné kam ikur nga kosova dhe nuk paskam qendruar aty.....!A te intereson ty kjo teper ta dish nga uné se perse e kam leshuar kosoven,Sikur shumé mergimetar tjer nga dhuna barbare serbo-sllave u detyrova edhe uné me dhuné ta bragtisi vendlindjen(Lash familjen atje ne kosové Jo me deshiré per te mos i paré asnjeherit me sy me por ishte koha asisoj qe u deshke me vehtdeshiré apo pa vehtdeshiré,
Por kur kosoves ju desht ndihma ime sikur e shumé trimave tjeré qe i dolen zot vatanit nga ishin e nga nukishin ISHA EDHE UNÈ ATY KU DUHET PER TE QENÈ,nuk kisha tjeter se qfar ti dhuroja asaj toke Kosovare qe ti sot e gezon ne liri pos JETEN TIME,fal zotit qe plumbi nuk me morri dhe ja qe sot jetoj akoma i gjallé ketu ne gjermani prap,Ti ndoshta as qe din qe ishte luft ne kosové se jo me i dal zot asaj sot jeton ne liri qe ta solli dikush tjeter ndoshta dhe mundohesh ti paragjykosh kishe, :roll: E ti zoteri i nderuar mos i shtro keso pyetje banale ketu njerzve qe nuk i njef aspak sepse ketu eshté vendpubliké dhe gjinden anetaré nga ane e mbar bota ketu,nuk je ketu ne Qajtore ku behen thashethenjet por ne internet publiké,
Dhe tani mbas lirimit...mos deshte me ardhur edhe une pran teje atje mu sjellur sikur ti me duar ne xhepa teré kohen dhe me ti shikuar punet e tua se qka bené ti teré kohen atje sikur ti qe i shikon punet e tjerve ketu....!

Po me vjen keq qe ta them ty personalisht por mbasi qe puné nuk keni prandaj ju kisha luturé qe shkollimit ti hecni para po nese keni te pakten mundesi.....!keto pare te cilat i hargjon mbas internetit ketu dhe qeshin njerzit me ty me miré dot ishte qe ti kujdesni per mjete mesimore se ti as me shkruar ne gjuhen shqipe nuk po dishe miré ashtu siq duhet.....!paske nevoj per rishkollim,


Mbetesh i pershendetur.....! :?

kalorsi
22-05-05, 11:16
Mendimi im esht se urrejtja esht diq tjeter qe esht vegel e djallit dhe mendoj se askush nuk i urren po nuk kan sipati dhe respekt ndaj tyre keshtu do te ishte pak me e drejt te shprehemi
e pse nuk kemi sipati ndaj tyre qendron se ato bejn nje aktrim amator ne jet dhe i japin nje privilegj vetevetes duke menduar se jan produkt i rendesishem per te rinjet shqiptar qe jetojn ne kosov apo gjetiu jasht gjeranis
pra nuk din qe don thjesht nuk kan koncept te jetes nuk kan krijuar personalitet qe te identifikohen
jan si HD te pa formatuara

rafet llapjani
02-06-05, 23:37
tung tegjithve une nukame ndegju qe femrat e kosoves i urrejne,femrat e kosvese qe jetojne ne perendi,pore ne qofete se eshte ashtu ateher na eurrejme vete vehten.kudine zoti qfare virusi te koka hie te femrat tona .Pore kite viruse ishalla e sherone zoti tunge femra e ishalla jukalon samashpejt.

Kurvani
03-06-05, 12:33
un nuk ka Femer qe e urrej te gjitha i dua,duke perfshi dhe te gjemanit :lol:
Femra osht pasuria e zemres dhe e jetes.

sehr warm
27-12-05, 16:10
sepse folin gjermanisht

Lona
28-12-05, 11:11
Po shpreh mendimin time ne kete teme, dhe po flase ne emrin tim, per arsye se edhe ne vendin tim ka shume gurbetqare andaj kur kthehen ne pushime ne vendlindje ndegjoje shpeshehere rruges biseda ne gjuhe te huaj, andaj kete e bejne shqipqtaret gjerman !!!! apo amerikan !!!etj, andaj jo qe veq qe i urrej, pa marre parasysh gjinin por edhe me nervozojne shume se ata po behen kishe jane dikush e ne fakt askush.

Kaq kisha.

halla e madhe
28-12-05, 12:41
Po shpreh mendimin time ne kete teme, dhe po flase ne emrin tim, per arsye se edhe ne vendin tim ka shume gurbetqare andaj kur kthehen ne pushime ne vendlindje ndegjoje shpeshehere rruges biseda ne gjuhe te huaj, andaj kete e bejne shqipqtaret gjerman !!!! apo amerikan !!!etj, andaj jo qe veq qe i urrej, pa marre parasysh gjinin por edhe me nervozojne shume se ata po behen kishe jane dikush e ne fakt askush.

Kaq kisha.

E nderuar Lona_me vjen keq qe nervozohesh me gurbetqaret qe flasin gjuhen e huaj.C'te bejsh ,nuk kane faj gjeneratat e reja qe flasin gjuhen e atij vendi ku jetojne dhe mesojne pothuaj tere diten....fajet i kemi ne prinderit qe morrem rrugen gurbetit per nje kafshate goje,..ndoshta edhe po harrojme neve si prinder te ballafaqohemi me femije me shume se duhet. :cry:
Sidoqofte,eshte krenari qe populli yne ja arriti ne nje kohe te shkurter te mesojne gjuhe te huaja internacionale, ajo eshte vetem nji veti pozitve per nje popull siq ishim ne te shtypur e te perndjekur nga armiku .
Nje fjale e popullit:_"Qdo gjuhe e huaj eshte mire ta zoteron" :wink:

Lona
28-12-05, 14:12
Po shpreh mendimin time ne kete teme, dhe po flase ne emrin tim, per arsye se edhe ne vendin tim ka shume gurbetqare andaj kur kthehen ne pushime ne vendlindje ndegjoje shpeshehere rruges biseda ne gjuhe te huaj, andaj kete e bejne shqipqtaret gjerman !!!! apo amerikan !!!etj, andaj jo qe veq qe i urrej, pa marre parasysh gjinin por edhe me nervozojne shume se ata po behen kishe jane dikush e ne fakt askush.

Kaq kisha.

E nderuar Lona_me vjen keq qe nervozohesh me gurbetqaret qe flasin gjuhen e huaj.C'te bejsh ,nuk kane faj gjeneratat e reja qe flasin gjuhen e atij vendi ku jetojne dhe mesojne pothuaj tere diten....fajet i kemi ne prinderit qe morrem rrugen gurbetit per nje kafshate goje,..ndoshta edhe po harrojme neve si prinder te ballafaqohemi me femije me shume se duhet. :cry:
Sidoqofte,eshte krenari qe populli yne ja arriti ne nje kohe te shkurter te mesojne gjuhe te huaja internacionale, ajo eshte vetem nji veti pozitve per nje popull siq ishim ne te shtypur e te perndjekur nga armiku .
Nje fjale e popullit:_"Qdo gjuhe e huaj eshte mire ta zoteron" :wink:

E nderuar halla e madhe, me vjen keq se me paske keq kuptuar por nuk kisha qellim te them se nuk duhet te dime te flasim gjuhet internacionale por dhe zdo te thote se ne qe nuk jemi ne gurbrt nuk dim! se tani i kemi te gjitha kushtet ne prag te deres, andaj dhe i ndjekim kurset per gjuhe te huaj cdo i dyti person vepron ne kete menyre, por thjesht une kam pas rast te takoje njerez apo shkurt edhe te familjes qe i njohe thelbesisht, dhe e din mire gjuhen shqipe por kur dalin ne qytet flasin gjuhen tjeter, Valle Pse????, me qudit ky fakt.
:roll:

halla e madhe
28-12-05, 19:22
Lona_secili person ka vetit individuale..dikujt i pelqen te flas shqip e dikujt i duket me veshtir komunikimi ne gjuhen shqipe..kryesorja jane gjak shqiptari dhe investojne se paku per ate pushim nje shume te madhe per ekonomine e kosoves :wink: :lol: :lol:

jadore
14-01-06, 01:29
--kurr nuk paskem degjuar per kete?????
--nga lindi tash ky"fenomen"??????
-
-perkundrazi mua me duket qe me respektoin me shume se qe e meritoi !!-ndoshta nga ajo ndjenja e largesis apo...!!!!

Arb
14-01-06, 02:30
Heeeu po turr paskeni marr ne kete teme he!

Ani bash po i urrejkan a? Qysh more?

jadore
14-01-06, 16:48
Heeeu po turr paskeni marr ne kete teme he!

Ani bash po i urrejkan a? Qysh more?

---Arb ,Arb.Arb!!---tash ti po "zezatesh-a???--ketu paska lind nje "fenomen"ne bindjet e bashkeatedhetareve e ti nuk e kupton seriozishte kete!!--kontinent i ri--bindje te reja apo..!!!!!

vendasi
03-02-06, 03:40
--kurr nuk paskem degjuar per kete?????
--nga lindi tash ky"fenomen"??????
-
-perkundrazi mua me duket qe me respektoin me shume se qe e meritoi !!-ndoshta nga ajo ndjenja e largesis apo...!!!!
Avv... Jador ju keni qene pra ajo vajza nga Gjermania qe e takova dhe e respektova shume dhe e nde e respektoj :wink: :lol:

jadore
03-02-06, 16:15
--kurr nuk paskem degjuar per kete?????
--nga lindi tash ky"fenomen"??????
-
-perkundrazi mua me duket qe me respektoin me shume se qe e meritoi !!-ndoshta nga ajo ndjenja e largesis apo...!!!!
Avv... Jador ju keni qene pra ajo vajza nga Gjermania qe e takova dhe e respektova shume dhe e nde e respektoj :wink: :lol:

-Dosido!!-mos une, nje tjeter do te jete!! -jemi ne ,ato te njejtat, sikurse dhe ato te vendlindjes...-ndruam vetem vendbanim -nuk ndryshuam karakter..

Leora
17-03-06, 11:45
Tung te gjithve,

gjithnje me intereson pse shumica e vajzave ne kosov, i urrejne vajzat qe jetojn ne gjermani???

Nuk e kuptoj pse, se ne vajzat ne gjermani ato nuk i urrejm ashtu.
Pres mendimet e juaja!


DIELLZA


Hera e pare qe po degjoj per nje gje te tille. Une po flas tash per rrethin tim. Kurre edhe asnjehere nuk kam degjuar ndonje vajze si ne shkolle, ne studime apo edhe ne familje te flet kunder apo te tregoj ndonje apati ndaj vajzave qe jetojne jashte Kosoves.

Bile kur flitet per mergimtaret gjithmone shprehet nje ndjenje dhimbjeje per ate njerez qe jane detyruar ta leshojne atdheun per shkaqe te njohura per ne e jo te krijojme ndonje urrejtje, sepse nuk kemi ndonje arsye per kete dhe nuk eshte normale.