PDA

View Full Version : Per ju qe shkruani bukur gjuhen shqipe


Honesty^uk.
23-04-04, 21:39
Te shkruash bukur gjuhen Shqipe nuk eshte e lehte.

Shumica ne Forum e shkruajn shume keq gjuhen tone te bukur.

Nje pjese gjoja flasin ne dialekte por as aty nuk tregojne aftesine e njohjes se dialektit.

Te rralle jane ata qe perdorin drejt shenjat e pikesimit si dhe hapsirat mes fjaleve e fjalive qe i percakton rregullorja e drejtshkrimit.

Shpesh kam nderhyre tek disa per ta shkruar bukur gjuhen.

Meqense une vetem nuk ja dal dot kesaj pune dhe meqense nuk jam specialiast gjuhe do ju lutesha juve qe keni kulturen e nevojshme Letrare e gramatikore te nderhyni ne cdo postim ku ben Muuuuuu injoranca e shkruesit.

Nderhyni pa pyetur se ofendohet shkruesi injorant.
E rendesishme eshte te krijohet nje atmosfere mbytese per ata dhe ato qe lehtesisht zhgarravisin shqipen ne Forum e qe ne nje fjali bejne dhjetra gabime ortografike e qe vend e pa vend perdorin fjale te huaja.

Keshtu dhe kultura juaj gjuhesore ben nje sherbim. Ajo edukon drejt nje mase te madhe Shqiptaresh dhe e ben Forumin vend shplodhes e jo kotec pulash.

Beni mire ju njohesit e gjuhes qe debatoni ne temat akademike por te mos harrojme se Shumica, nga menyra se si shkruajne, cfaqin nje fakt te tmerrshem.. qe kto 20 vite Shkolla Shqiptare nuk nxjerr me bukur shkrues por zhgarravinaxhij te neveritshem..


Pra le te jete nderhyrja juaj kudo ku shkruhet keq nje Shkolle e re per kta mijra forumiste qe per faj te tyre apo te familjeve apo te shkolles nuk dine te shkruajn.

Me mirkuptim..

Honesty^uk.

vushtrria
09-05-04, 09:48
honesty ju pershendes shoki dhe me pelqeni shum per temen qe keni hapur dhe eshte e vertet se 80% e ketij forumi nuk e shkruajne gjuhen shqipe si duhet e as per se afermi ku nder ta jam edhe une vet. Une mendoi se si pasoi e ksaj ka ardhe qe ne jemi larguar jashte vendit ton dhe me nuk jemi marr me shkrime po si shumica e shqiptarve ju kemi rrek punes sepse ashtu na eshte ipomuar nga jeta.Tani me vjen mir me te vertet qe prej se kam filluar te shkruaj ngapak neper forume jam duke ardhe dal ngadal ne veti dhe mendoi se ju qka po shkruani mir gjuhen shqipe une i pranoi vrejtjet qe mund te vin nga ju dhe me plot deshir, sepse ti pranosh gabimet fundja eshte kultur, ah more honesty me qeto presje e me pika pak problem ahahahahahahaha

me nderime vushtrria

fisniku
09-05-04, 11:50
Vushtrri,ti po shkrun shume mire.Qashtja e shkrimit te drejt te gjuhes shqipe eshte problem me te cilin gjuhetaret tane duhet me u marr ma teper.Ne vitet `70 eshte bo unifikimi i gjuhes shqipe e aty dihet qe jan demtu pjesa ma e madhe e popullit(pjesa gege).Nuk di si me qujt ndryshe pos demtim te shumices se popullsise qe e flasin dialektin gege kur dihet qe shume fjale te ketij dialekti nuk figurojn ne fjalorin e gjuhes se sotme shqipe.p.sh fjala ambėltore nuk gjendet ne kete fjalor e ne vend te saje eshte fjala pastiqeri-qe nuk e di prej qfar gjuhe e ka gjenezen,kurse fjala ambėltore dihet qe eshte fjale e paster shqipe,ose tamėl nuk eshte ne kete fjalor e ajo eshte fjale e paster shqipe.
Ju mbetet detyre gjuhetareve tane qe te mirren me keto probleme ta pasunojn fjalorin me fjale shqipe,ashtu qysh bohet me gjuhen Angleze,Gjermane... qe gati per cdo vit pasurohen me fjale te reja,kurse gjuhetaret tane mos gabofsha prej viteve `70 me nuk jan mbledh me shti fjale te reja ne gjuhen tone.

ani ani
17-06-04, 10:58
Zoteri kjo qe ju postuat lidhur me gjuhen shqipe,dhe fjalorin e perdorimit te saj, vertet eshte diqka shume e qelluar,prandaj une jam e bindur dhe besoj se gjdokush eshte ne gjendje qe fjalorine tij gojor te flas ne ate dialektin e paster qe kerkon gjuha jone shqipe.

hallaevogel
17-06-04, 18:47
Problemi qe po ngrini honesty-uk, eshte nje problem qe ndeshet dhe ne forume te tjera por, per fat te keq ketu jane shume te theksuara shkrimet te pakupueshme ne gjuhen shqipe. Megjithese, kontakti qe kam pasur dhe kam me shqiptare nga te gjitha trojet shqiptare, perseri e kam te veshtire te kuptoj komentet e temave tek ky forum.
Arsyet te mos njohjes se gjuhes shqipe jane te shumta, megjithese deshira e te gjithve eshte ta shkruajne sa me mire dhe me qarte ate.

Ardi_pr
16-07-04, 13:52
Ketu te gjithe e kane perkrahur kete ide per gjuhen, por te gjithe kane bere gabime te shumta! Secili duhet ta shikoj veten, pastaj gjuha do te permiresohet.

Barbaroza
16-07-04, 14:47
Mendoj se gjuha shqipe ne te shkruar(pasi fjala eshte ashtu) mund te permiresohet dukshem edhe nese lexojme dhe jemi te vemendshem se si duhet te shkruhen fjalet drejt.Une shoh ketu diskutues qe nuk shkruajne qarte dhe veshtire lexohen shkresat e tyre,e sidomos te atyre qe jetojne ne perendim ne mase te madhe por nuk mungon edhe numri mjaft i madh edhe i atyre qe jetojne ne Kosove.
Me rritjen e analfabetizmit ne Kosove(dihet cfare suksesi ne mesime po arrijne nxenesit sot ne shkolla),pasojat ne te ardhmen do te jene katastrofike.
I kisha lutur te gjithe ata qe jane shqiptare,te lexojne sa me shume vepra ne shqip dhe te jene te interesuar qe ta shkruajne bukur gjuhen shqipe.Nese ata sot nuk e bejne kete,sa do ta njohin femijet e tyre drejtshkrimin shqip?!

turisti
28-07-04, 12:00
Ju pershendes.Mendimi im,per kete qeshtje eshte se nuk jane te gjithe te afte per drejteshkrimim e gjuhes,sidomos kush eshte jashte,kush e perdore gjuhen e huaj 90% ne dite e eshte i lodhur e i shkaperderdhur me probleme tjera a don mu argetue ketu,dikushit me i konvenon biseda gojarisht,tjetrit nepermjet telefoni,kompjuteri,a sidomos eshte, ne kohen e sodit,nen keto kushtet ekonomiko-psiqike t'i preferosh dikujna me i lexue librat...ne syte e atuj personit mundeni me pa pergjegjjen.Edhe ne fund,duheni me llogarit se drejtshkrimi kushon,sepse nevojitet shume kohe per drejteshkrim= per korigjim e ku po jet diskutimi? A sidomos duheni me pas parasysh problemet e INTELIGJENCES, sepse nuk eshte te ēdo njeri ne nivelin e njejte te pranimit dhe dergimit te informatave ose shiqimin,kuptimin dhe afrimin ndaj problemit ne menyren e njejte dhe nga kendi i njejte.P.sh. nji person e lexon RILINDJEN a 5 te tjere e ngojne.Sicili nga ketyne 5 personave ndryshe do ta interpretoje tekstin e lexuar ose perafersisht.Huuu,u lodha.Ju pershendes sepse duhet te largona nga tema deri sa nuk jame ngaterrue me teper,ha,ha,ha,ha... :wink:

Auberoni
12-08-04, 18:08
Njohja apo zoterimi i nje gjuhe, sic e kane thene shume njerez, percakton edhe limitet e mendimeve. Sa me shume qe nje individ zoteron nje gjuhe, aq me te thella jane mendimet e tije.

Ju, forumistet te cilen me paraprini, kete problem e shtjelloni duke e redukuar e thjeshtuar ne faktore te natyres objektive. Jo leximi, jo koha. Gabim e keni.

Se pari, nuk eshte me rendesi se ku jeton. Mjafton te njohesh nje gjuhe mire, pamvarsisht se cila eshte ajo per ti mesuar te tjerat.

Gjuha Shqipe eshte gjuhe Indo-Europiane, gjuhe SATEM pasi nuk ka gjuhe tjeter afri. Slavishtja eshte gjuhe CENTUM, pasi ajo eshte degezuar ne gjuhe Polake, Ruse, etj etj. Gjuha Shqipe dhe Armeniane jane te vetmet gjuhe SATEM te cilat jane unike ne vete ne trungun e civilizimit te permendur.

Thene me troq, nevojitet nje shkalle e INTELIGJENCES per te zotruar nje gjuhe dhe rregullat e saja gramatikore ne teresi. Nese keto rregulla nuk mesohen ne femijeri, nuk mund te kompenzohen ne vitet e vonshme. Per ate, edhe shume forumiste, i keqinterpretojne Verbalsubstantiv sepse sic e thashe, ne moshe te shtyer, qelizat e trurit nuk mund te bejne perceptimin e diturise sikurse ne rini.

Gjuha Shqipe ne Kosove, pa eufemizma, (fjale latine), mund te themi se eshte ne gjendje te mjerueshme. Me e mjerueshme eshte nese fajin ia atribuojme rrethanave politke apo shoqrore.

Kosova ende jeton ne geto kulturore, ku Edgar Alan Poe e Reiner Rilke ende nuk jane te perkthyer. Une njehere morra guximin dhe mundim dhe ia dergova nje Ministrise se Kultures nje shkrese ku iu thashe se keta gjigande duhen te perkthehen. Kot. Keta te fundit, publikojne libra te luftes. Mjerim. Tmerr.

Arti i vetem ne te cilin njeriu ka deshtuar, eshte artikulimi i mendimeve ne shkronja.

Honesty^uk.
12-08-04, 20:17
Ketu te gjithe e kane perkrahur kete ide per gjuhen, por te gjithe kane bere gabime te shumta! Secili duhet ta shikoj veten, pastaj gjuha do te permiresohet.


Pse sipas teje ata qe bejne gabime ne drejteshkrimin e gjuhes
nuk duhet te shkruajn fare :?: :?: :?:

besa saraqini
17-08-04, 18:23
Tung nga une Besa
Une mendoj se esht e vertet qe ka shum qe po shkruajn jo mir gjuhen shqipe edhe une mendoj qe kam gabime drejshkrimor se nuk jetoj ne Kosova dhe ketu ku jetoj une nuk kemi mundesi ta mesojm gjuhen shqipe e di qe esht mir por keshtu nuk mundesi ketu
por mendoj qe esht nje ide e mir qe ketu ne forum te kemi si fjalor ku tregohen fjalet si shkruhe do te isht nje ndih shum e madh
ndosht a me kuptoni.
Por pse disa njerz kan edhe vet gabime dhe gjykojn.
tung dhe ju pershendes per mirkuptim

GentianiPejon
18-08-04, 02:52
Ju pėrshendes,
E pėrkrahu mendimin e juaj, dhe vendosa tė permirėsoj gabimet qė keni bėr...
Keni haruar tė shkruani si duhet shkronjėn "e pa zė = ė", si dhe shkronjėn "ē apo Ē" :)

besa saraqini
19-08-04, 12:18
tunga nga besa
po ti Gentian je e sigurt qe nuk ke gabime drejshkrimor edhe ti
tunga

mickoja
19-08-04, 15:16
Mendimi im čsht qe gjuha shqipe dhe gjuha letrare mos te harrohet,po e marr shembull vetčn un mundohem te shkruaj pa gabime dhe kjart qe te tjeret ta kuptojn po e verej veten se shum here bčj gabime qe duhena veten ta perqeshi ne shum raste,po prap jam e lumtur se mundem keto fjal ti lidhi,se ne perendim kam ardh si bebe dhe nuk kam pas mesim ne gjuhen shqipe..e besoj se shum e kanč ket arsyje perse nuk din ta shkruajn pa gabime gjuhen shqipe

me respekt mickoja

Albanam
21-08-04, 10:55
Gjuha shqipe, sikur edhe ēdo gjuhė tjetėr, ka rregullat e veta tė shqiptimit dhe drejtshkrimit. Dhe gjithsesi qė secili nuk ka mundėsi t'ju pėrmbahet atyre qindpėrqind. Ka tė tillė qė madje studjojnė katėr vite tė plota gjuhėn dhe letėrsinė shqipe, por akoma nė tekstet e tyre mund tė hasėsh nė gabime.
Andaj pėr mua ėshtė deri diku normale kur kėtu te Forumi Dardania shohim e lexojmė postime qė disa herė na bėjnė tė qeshim. Sė paku kjo mund t'u falet bashkėbiseduesve tanė qė postojnė nga Perėndimi apo Lindja, e tė cilėt, sipas tė gjitha gjasave, nuk janė tė paktė. Pak mė vėshtirė e kanė tė arsyetohen postuesit nga trojet shqiptare...
Andaj, mendoj se tė gjithė ne, forumistėt e Dardanisė, duhet tė shfrytėzojmė kėto diskutime edhe pėr pėrfitim nė lėminė e drejtshkrimit tė gjuhės shqipe. Kam vėrejtur se disa forumistė kanė bėrė njė lėvizje pozitive nė kėtė drejtim pėr kėtė kohė sa janė kėtu.
Mua mė brengos mė tepėr fakti se disa postues bėjnė gabime nga nxitimi kur shkruajnė ndonjė tekst dhe nuk e lexojnė edhe njėherė atė qė kanė shkruar para se ta postojnė. Kjo mangėsi mund tė eliminohet me pak mė tepėr syqeltėsi dhe mosngutje.
Shpresoj nė mirėkuptimin tuaj.

Me respekt,
Albanam

GjIlAnAsI_cSi
23-08-04, 02:12
Tem e bukur.

Po e di se cka do te thot qe te mos shenosh mire gjuhen tuaj nejse. eshte problemi qe. Ju Si moderator nuk shenoni si duhet. ose duhet te kemi disa user te rregullt qe bejn Shkrimin ne Gramatik dhe tani ne si user duke lexu edhe mesomi me shkrua ne gramatik.. kshtu duhet te bejm pak Permisim sepse te hyn ndon nje prej Shqiperis ktu Vallaji 20 % te Shkrimeve tona nuk do i kuptoj as pak kshtu qe prej Moderatove eshte mire me fillu me shenu si duhet. e tani ne mbrapa tyre.

Gjith te Mirat.


Bye

Djal_rugove
28-08-04, 21:51
kjo temė e filluar nga ju ėshtė e mire. por , njė gjė ėshtė e qartė zotėri. permirsime benė ai ēe vet nuk gabon apo , ai qe di mė mirė . Te kritikosh pėr drejtė shkrim e vet benė ca gabime!???
E lumja ajo gjuhė ēe shkruhet pa gabime nga folėsit e sajė. 8)

Maca
14-09-04, 23:55
Sa i perket ksaj teme,un mundem vetem te them se aj/o qe shkrun ose flet shume edhe gabon...Gabimet jan normal,por kupthet se ta teprojm nuk duhet si p.sh kjo gjuha e coolerave mmm esht e tepert... :shock:

Kush punon edhe gabon (then diqka ose prish) keshtu esht edhe me drejtshkrimin ne gjuhen shqipe ose shprehjen me goj... :!:

Mendoj se ska njeri qe mundet ta din pamarparasysh se qfar gjuhe esht perfekt...Edhe po qe se e ka studjuar ate...ncuk ska...perfekt..
:roll:
Tung gjithve...

Odise
30-05-05, 19:41
gjuha eshte thesar - e thesarin duhet ruajtur bashk!

Kerkon roje te forte thesari!

Ben
02-06-05, 11:59
Te shkruash bukur gjuhen Shqipe nuk eshte e lehte.

Shumica ne Forum e shkruajn shume keq gjuhen tone te bukur.

Nje pjese gjoja flasin ne dialekte por as aty nuk tregojne aftesine e njohjes se dialektit.

Te rralle jane ata qe perdorin drejt shenjat e pikesimit si dhe hapsirat mes fjaleve e fjalive qe i percakton rregullorja e drejtshkrimit.

Shpesh kam nderhyre tek disa per ta shkruar bukur gjuhen.

Meqense une vetem nuk ja dal dot kesaj pune dhe meqense nuk jam specialiast gjuhe do ju lutesha juve qe keni kulturen e nevojshme Letrare e gramatikore te nderhyni ne cdo postim ku ben Muuuuuu injoranca e shkruesit.

Nderhyni pa pyetur se ofendohet shkruesi injorant.
E rendesishme eshte te krijohet nje atmosfere mbytese per ata dhe ato qe lehtesisht zhgarravisin shqipen ne Forum e qe ne nje fjali bejne dhjetra gabime ortografike e qe vend e pa vend perdorin fjale te huaja.

Keshtu dhe kultura juaj gjuhesore ben nje sherbim. Ajo edukon drejt nje mase te madhe Shqiptaresh dhe e ben Forumin vend shplodhes e jo kotec pulash.

Beni mire ju njohesit e gjuhes qe debatoni ne temat akademike por te mos harrojme se Shumica, nga menyra se si shkruajne, cfaqin nje fakt te tmerrshem.. qe kto 20 vite Shkolla Shqiptare nuk nxjerr me bukur shkrues por zhgarravinaxhij te neveritshem..


Pra le te jete nderhyrja juaj kudo ku shkruhet keq nje Shkolle e re per kta mijra forumiste qe per faj te tyre apo te familjeve apo te shkolles nuk dine te shkruajn.

Me mirkuptim..

Honesty^uk.

Falemnderit shoku per temen e hapur,me vjen mir.
Vetem nuk po mundem ta kuptoj kur ju personalisht si Moderator dhe vet Autori i kesaj teme, qe as ju po as kush ketu nuk mundet te shkruaj pa gabime apo te perzihet me dialekte.
Un jam shum i bindur se dhe Mesuesit qe dhe ata/o bejn Gabime duke shkruar.
Un vet mundohem qe te shkruaj aq sa di,por nuk them qe di te shkruaj.
Me ket deshta te them se ne as ni Gjuhe nuk mundet te shkruhet pa gabime.

ARVANITI
02-06-05, 19:28
Te shkruash bukur gjuhen Shqipe nuk eshte e lehte.

Shumica ne Forum e shkruajn shume keq gjuhen tone te bukur.

Nje pjese gjoja flasin ne dialekte por as aty nuk tregojne aftesine e njohjes se dialektit.

Te rralle jane ata qe perdorin drejt shenjat e pikesimit si dhe hapsirat mes fjaleve e fjalive qe i percakton rregullorja e drejtshkrimit.

Shpesh kam nderhyre tek disa per ta shkruar bukur gjuhen.

Meqense une vetem nuk ja dal dot kesaj pune dhe meqense nuk jam specialiast gjuhe do ju lutesha juve qe keni kulturen e nevojshme Letrare e gramatikore te nderhyni ne cdo postim ku ben Muuuuuu injoranca e shkruesit.

Nderhyni pa pyetur se ofendohet shkruesi injorant.
E rendesishme eshte te krijohet nje atmosfere mbytese per ata dhe ato qe lehtesisht zhgarravisin shqipen ne Forum e qe ne nje fjali bejne dhjetra gabime ortografike e qe vend e pa vend perdorin fjale te huaja.

Keshtu dhe kultura juaj gjuhesore ben nje sherbim. Ajo edukon drejt nje mase te madhe Shqiptaresh dhe e ben Forumin vend shplodhes e jo kotec pulash.

Beni mire ju njohesit e gjuhes qe debatoni ne temat akademike por te mos harrojme se Shumica, nga menyra se si shkruajne, cfaqin nje fakt te tmerrshem.. qe kto 20 vite Shkolla Shqiptare nuk nxjerr me bukur shkrues por zhgarravinaxhij te neveritshem..


Pra le te jete nderhyrja juaj kudo ku shkruhet keq nje Shkolle e re per kta mijra forumiste qe per faj te tyre apo te familjeve apo te shkolles nuk dine te shkruajn.

Me mirkuptim..

Honesty^uk.

Falemnderit shoku per temen e hapur,me vjen mir.
Vetem nuk po mundem ta kuptoj kur ju personalisht si Moderator dhe vet Autori i kesaj teme, qe as ju po as kush ketu nuk mundet te shkruaj pa gabime apo te perzihet me dialekte.
Un jam shum i bindur se dhe Mesuesit qe dhe ata/o bejn Gabime duke shkruar.
Un vet mundohem qe te shkruaj aq sa di,por nuk them qe di te shkruaj.
Me ket deshta te them se ne as ni Gjuhe nuk mundet te shkruhet pa gabime.

Gjuha pa gabime nuk shkruhet, por jo sic shkruajne disa ketu, qe duhet te pish nje pako aspirana para se t'i lexosh.

Odise
14-06-05, 18:17
:lol: Gjuha pa gabime nuk shkruhet, por jo sic shkruajne disa ketu, qe duhet te pish nje pako aspirana para se t'i lexosh.

po fjalet: pish, aspirana, pako...cfare jane keto? :wink:

ARVANITI
14-06-05, 19:43
:lol: Gjuha pa gabime nuk shkruhet, por jo sic shkruajne disa ketu, qe duhet te pish nje pako aspirana para se t'i lexosh.

po fjalet: pish, aspirana, pako...cfare jane keto? :wink:

Pish - per te pire uje, me pi uje se kam vape :wink:

aspirina - lloj ilaēi, hape

pako - nje mbeshtjellje ne te cilen mbahen produkte. Per shembull: Nje pako me aspirina...

:wink: :wink: :wink:

Odise
16-06-05, 22:16
po fjalet: pish, aspirana, pako...cfare jane keto?


po a jane shkruar drejte keto fjale se? :wink:

laliloli
20-06-05, 19:20
po fjalet: pish, aspirana, pako...cfare jane keto?


po a jane shkruar drejte keto fjale se? :wink:

Mendoj se pish duhet shenuar --pishė

DEA
20-06-05, 21:58
po fjalet: pish, aspirana, pako...cfare jane keto?


po a jane shkruar drejte keto fjale se? :wink:

Mendoj se pish duhet shenuar --pishė
Laliloli as ashtu e as keshtu po keshtu "pijshe"
:wink:

Artisti
20-06-05, 22:13
Dea hiqja ate

sh

pije :wink: :wink:

ARVANITI
20-06-05, 22:14
***

te pish


***

DEA
20-06-05, 22:21
***

te pish


***
Arvaniti nuk bindem jo se nuk ka dallim nga pisha fare mandej

ARVANITI
21-06-05, 10:32
***

te pish


***
Arvaniti nuk bindem jo se nuk ka dallim nga pisha fare mandej


...duhet te pish...

Besoj se keshtu duhet te jete, ne rastin e kesaj fjalie.

Odise
22-06-05, 02:33
***duhet tė pijshė (pija, dija, anija)

Odise

ARVANITI
22-06-05, 19:52
Duhet "te pish".

100% qe "te pijshė" s'eshte e sakte. "ė"-ja ne fund nuk vendoset.

Kalt
04-11-05, 09:32
Une pi Une piva Une kam pire Une duhet te pi
Ti pi Ti pive Ti ke pire Ti duhet te pish
Ai pi Ai piu Ai ka pire Ai duhet te pije

Ne pijme Ne pime Ne kemi pire Ne duhet te pijme
Ju pini Ju pite Ju keni pire Ju duhet te pini
Ata pijne Ata pine Ata kane pire Ata duhet te pijne

aferdita
07-11-05, 19:32
ju lutem lereni keto shaka,nuk e di se qka po ju pengojn se si shkruajn ketu,me rendesie eshte qe te kuptohemi dhe ne nuk jemi ne gjykim dhe mundemi t'i shprehemi mendimet tona si duajm.
Ju po reagoni ketu ne forum,por ky vetem nje forum eshte dhe nuk keni te drejt te nderhyni se vet i keni lejuar.

dhe sa i perket gjuhes shqipe ne shume mire po shkruajm,ju duhet vetem qe t'indegjoni politikanet ata vet nuk jan ne gjendje te flasin gjuhen shqipe pastert pa perzier edhe fjale anglisht dhe ju lutem lereni kete dhe mos i mundoni gishtat per te shkruar per diqka qe kurre nuk do te permiresohet..


me nderime
Aferdita

Kalt
07-11-05, 20:04
Me u kuptu kuptohesh edhe me gishta e me shenja si popujt primitive!
Pastaj cfare jane politikanet? Nje pjese e jona e futur ne Kuvend, po prej nesh!
Gjuha eshte kulture dhe si e tille kerkon dhe perdorues te kulturuar!

Naki
07-11-05, 22:12
Autori i temės bėnė apel tė ruajmė Gjuhen e paster- Letrare Shqipe nė Forum.Tė mėsojmė nga Gjuhtarėt, Profesionistėt ,Pedagogėt .
Duke pasur parasysh Mėrgaten,tė Rinjėt tanė qė janė ende nė statusin e nxėnėsit pse jo tė mos shfrytėzohet ky llojė komunikimi i vullnetėshėm pėr tė marrė ose dhėnė njohuri.

Ne nuk pretendojmė tė hapim Katedra tė gjuhes Shqipe,kjo ėshtė e vullnetėshme- ai qė ka kohė,dėshirė e vullnet aq sa mundet dhe dinė ėshtė e mirėseardhur ēdo Ndihmė pedagogjike nė procesin merrė dhe jepė.

Naki

Naki
08-11-05, 12:52
Naki,

Shkrimi yt pėrmban mbi gabime!

Tani e tutje do tė jeni Kėshilltari imė I tastaturės Kompjuteristike :wink: .

Kalt
08-11-05, 13:03
Nė pėrgjithėsi shkruan bukur shqip, por mė me pak kujdes, mund tė mos kesh nevojė pėr "mbikqyrės" tastature.
Mos i merr pėr tė madhe ato qė tė shkrova, sepse tema ka tė bėjė me shkrimin pastėr tė shqipes!

loni19
08-11-05, 19:29
Pershendetje per te gjithe ju anetare te FD-se, dhe vecanarisht per ju qe keni deshire te shkruani shqipen e paster.
Desha te them se eshte nje problem qe duhet te na brengose te gjitheve, sepse te mos jesh i sakte ne shkrimin e gjuhes amtare nuk eshte ne rregull.
Une jam dashamir dhe perkrahes i atij i cili pretendon ta shkruaje si duhet gjuhen shqipe.
Prane vetes kemi dy probleme:
1. Ka anetare qe nuk dijne ta shkruajne shqipen paster, dhe
2. Ka anetare te cilet nuk kane kohe, dhe shkrimet i shkruajne shpejte.

P.sh.: problem eshte edhe ajo se ne vend te "ė" i bejme "e", sepse eshte procedure e gate te fillojme t'i shenojme edhe "ė"-jat.
Por te shkruash "shum" e jo "shumė" kjo eshte gabim gramatikor e jo teknik.
Duhet te marrim masa se me se shumti njerezit qe nuk dijne ta shkruajne shqipen kane problem me shkronjen "ė".


Me nderime, loni19.

Albanian eX|PerT
23-04-07, 04:30
Mbase ėshtė shumė e vėshtirė -tė mos them e pamundur- qė tė gjithė anėtarėt tė shkruajnė mė me kujdes gjuhėn shqipe, - e cila ėshtė e bukur kur e nderojmė, pra kur rrespektojmė rregullat e saj-, -prap them- qė bile ata qė inkuadrohen nė tema mė serioze tė jenė mė vigjilent nė kėtė drejtim, mbase tė pėrdorėsh shprehjet e lakimet dialektore tek: "Kafja e forumit" apo tek: "Thashethemet" nuk ėshtė aq tragjike -nėse mund tė them kėshtu-, sikur qė janė -trashanike gabimet- pra tek "Politika" apo tek "Kultura Kombėtare" ku ndonjėherė trishtohem nga disa shkrime me tė cilat shpaloset njė mosrrespekt ndaj shqipės sė madhe (prej atyre personave).

Vazhdimisht liderėt e forumit dhe anėtarėt nė bashkpunim duhet tė inkurajojnė ata qė nuk shkruajnė bukur gjuhėn shqipe, -qė sadopak- tė zbutet ky devijim gjuhėsor -nėse mund ta quaj kėshtu- nė njė tė ardhme tė afėrt!

Experti!

rilinda
15-05-07, 21:41
Pėrdorimi i gabuar i ndajfoljes- Pėrndryshe
Pėrndryshe (nėse jo, nė tė kundėrtėn)janė tė barabarta, tė barasvlershme:aty ku pėrdoret njėra, mund tė pėrdoret e dyta ose e treta dhe anasjelltas, aty ku nuk mund tė pėrdoret cilado nga kėto dy tė fundit, nuk bėn tė pėrdoret as- Pėrndryshe. Pėr shembull: I sėmuri duhet t`iu pėrmbahet kėshillave mjekėsore, pėrndryshe (nėse jo, nė tė kundėrtėn) pėson. Por sikur qė nuk mund tė pyetet: Nėse jo, si je? Nė tė kundėrtėn, si je? Poashtu nuk bėn tė pyetet: Pėrndryshe, si je? Sepse kjo forma e fundit qė po pėrdoret shumė shpesh: Pėrndyshe, si je?- ėshtė kalk nga skr.: Inace, kako si?

Kadri Mani

Albanian eX|PerT
16-05-07, 00:15
Veē ēka po e pėrforcojmė ēdo ditė mendimin pozitiv qė kemi pėr profesorin e nderuar Kadri Mani!

Rilinda, tė falemnderit qė sjell pjesė nga punimet e tij, dhe e pasuron forumin me to!

Rrespekte nga
experti

sunshine
17-05-07, 02:53
Pershėndetje!

Pse mungon kultura e shkrimit tek ne shqiptarėt? Pse lexojmė shumė pak!
Po tė iu hysh faqeve tė shkruara elektronike shqiptare, tmerrohesh! Pėr mua nuk ėshtė shumė tragjike kur gabojnė njerėzit e thjeshtė, sikur ne nėpėr Forume, tragjike ėshtė kur lexon faqet zyrtare tė p.sh. RTK-sė, QIK-ut, apo agjencioneve tjera informative, sidomos nga Kosova!
Gabimet qė mė sė shumti i hasim kėtu nė FD janė fjalėt:

gjdo- ēdo
osht- ėshtė
bo- bė apo bėrė
qka- ēka
diqka- ēka, etj., etj.!

Unė e kuptoj plotėsisht se tastierat nuk kanė shkronjat ė dhe ē, mirėpo mė mirė do ishte tė shkruhej cka- pra me c, sesa qka!
Tė gjithė ata qė pėrdorin tastaturėn gjermane mund tė i zėvendėsojnė shkronjat ö nė ė dhe ü nė ē duke futur gjuhen shqipe nė tastierė!

emine
26-01-12, 19:24
eu qetu pasna me bujte disa dit,se spo ju pelqen si shkruaj,mbase sme kan degju si flas se me kishin inqizu e majte kujtim tan jeten:biggrin:

emine
26-01-12, 19:27
Ju pershendes.Mendimi im,per kete qeshtje eshte se nuk jane te gjithe te afte per drejteshkrimim e gjuhes,sidomos kush eshte jashte,kush e perdore gjuhen e huaj 90% ne dite e eshte i lodhur e i shkaperderdhur me probleme tjera a don mu argetue ketu,dikushit me i konvenon biseda gojarisht,tjetrit nepermjet telefoni,kompjuteri,a sidomos eshte, ne kohen e sodit,nen keto kushtet ekonomiko-psiqike t'i preferosh dikujna me i lexue librat...ne syte e atuj personit mundeni me pa pergjegjjen.Edhe ne fund,duheni me llogarit se drejtshkrimi kushon,sepse nevojitet shume kohe per drejteshkrim= per korigjim e ku po jet diskutimi? A sidomos duheni me pas parasysh problemet e INTELIGJENCES, sepse nuk eshte te ēdo njeri ne nivelin e njejte te pranimit dhe dergimit te informatave ose shiqimin,kuptimin dhe afrimin ndaj problemit ne menyren e njejte dhe nga kendi i njejte.P.sh. nji person e lexon RILINDJEN a 5 te tjere e ngojne.Sicili nga ketyne 5 personave ndryshe do ta interpretoje tekstin e lexuar ose perafersisht.Huuu,u lodha.Ju pershendes sepse duhet te largona nga tema deri sa nuk jame ngaterrue me teper,ha,ha,ha,ha... :wink:

a bre shpirte njeriu je ti:smile:

Fshatari
28-01-12, 15:12
eu qetu pasna me bujte disa dit,se spo ju pelqen si shkruaj,mbase sme kan degju si flas se me kishin inqizu e majte kujtim tan jeten:biggrin:

"Unė jam pjesė e tė gjithė atyre qė kam takuar". Asnjė gabim nė kėtė fjali.
Meriton njė 5/5.


Ky shkrim :"eu qetu pasna me bujte disa dit,se spo ju pelqen si shkruaj,mbase sme kan degju si flas se me kishin inqizu e majte kujtim tan jeten", meriton mė pak pėr shkak se minushja e ka shkrue shpejt, e gjate rruges i ka ba disa gabime!

emine
28-01-12, 15:57
"Unė jam pjesė e tė gjithė atyre qė kam takuar". Asnjė gabim nė kėtė fjali.
Meriton njė 5/5.


Ky shkrim :"eu qetu pasna me bujte disa dit,se spo ju pelqen si shkruaj,mbase sme kan degju si flas se me kishin inqizu e majte kujtim tan jeten", meriton mė pak pėr shkak se minushja e ka shkrue shpejt, e gjate rruges i ka ba disa gabime!

qe de mundesh me dallu kopjimin nga orgjinali:biggrin: