PDA

View Full Version : flori e poesit e mia


florian
06-04-04, 15:24
C'deshir te luaj te bej shaka
te perkdhel e te them fjale te embla !
Po ti e njef qellin e alpeve ?
un ai jam :nje paesazh i varfer,
nje qell i pergjakur qe ka frik
nga rete e papritura,
qe ka frik nga ti
kaq shum te don
sa te mos dij as ta thot
e as ta shkruaj.

Laura
07-04-04, 17:50
uhhh eshte poezi e rralle e me fjale pertinente

te uroj zoteri! stili juaj me ben tju shkruaj seriozisht!

vazhdoni kreator poezie e rapsod populli

te pershendes zotrote

florian
08-04-04, 18:51
KJO DASHURI-GJITHMON-JO QE NUK DUHET
KAFSHON FRENAT -RRITET GJITHMON E NUK MUND
KURR TE SHEROHET -KURR TE VDES- KURR TE GEZOHET
KJO DASHURI E GABUAR
JO I THEM GJITHMON PO-
AJO UL KOKEN SHTRIHET ,FSHIHET
DHE ME SULMON PAPRITUR
KUR UN NUK E MENDOJ
KUR MENDOJ QE E KAM MUNDUR
KJO DASHURI KAQ E CMENDUR
KJO ZEMER PA TRU
QE EDHE SHPIRTIN E KA BINDUR
TE MEKOJ NE LABIRINTET E JETES
NUK DUHET I THOT JETES
TE THUASH SHUM PREMTIME
TE BESH SHUM TRADHTIME
PO CDO MBRET THOT TE VETEN
E ASNJI SE KOMANDON DOT
GJITHMON JO -NDOSHTA ESHTE MIR
GJITHMON JO -NDOSHTA ESHTE KEQ!! :cry:

Naki
08-04-04, 23:58
florian te pershendes keni sjell nje freski ne postimet tuaja poetike .
vazhdoni te begatoni faqen e poezise-me nderime Naki

florian
09-04-04, 17:17
nese truri jot eshte i ndezur naten
nese zemren e ke len ne kosov
nese ajo nuk te shkruan me e te tradhton
nese ne sy ke qiellin e kosoves
nese mendon intensisht shqiperin
nese je plot me shtiza me ago e kujtime
nese bertet po bota eshte shurdhe
nese ke humbur gruan shok e nje vlla
nese je pa lek e pa deshira
nese ke frik shprerson , gjuan e prap frik ke
nese flet shpesh me veten tende
nese ke ngelur vetem si nje ujk
nese voton e pendohesh e nxehesh
nese ke ne raft xombi mumie e kunguj te kuq
nese kurr sje shitur
nese keni qene i gezur
nese je shoqeruesi i jetes tende
nese ke dhene ndonjehere vetem nje grusht
nese i ke dhene ndonjeres edhe vetem nje shpull
nese ke luftuar injorancen e armatosur
nese te kujtohet se si shkruhet shqipja
e te vdekurve
nese je i papun
nese ben te qeshin buzet e vajzave
nese i flet murit e ai te perqesh
nese don tani edhe vetem me shikim
nese mban kurbetin ne zemer
nese don si un te gjitha vajzat
nese - edhe pse don -injoron genjeshtren
nese -nuk arrin te urresh
nese rreshqet mbi ty uji i kohes
nese flen akoma ne tok me syt e hapur
nese don kitaren e qiftelin
nese nderron urrejtjen ne dashuri
je nje njeri i fort inteligjent i vertet
jo kurv e i papar ;nje burr qe ka te drejt te jetoj jeten e vet .
JO EMIGRANT NE SHTETIN E VET .

PERSHENDETJE TE GJITH EMIGRANTEVE .

florian
09-04-04, 17:34
PO NUK HARROVA ATE
ATE QE KRENARIA IME
NUK MUND TE DOJ ME
QE SHPIRTI I SEKSIT TIM NUK NJOFI
QE NUK U BE KURR E IMJA
PO VETEM E DESHPERIMIT TE SAJ
E DRIDHUR E E TERHEQUR
DHUROJ ATE QE DON O ZOT I BUKURIS

florian
10-04-04, 16:52
ESHT' GJITHMON NJE MBRETERESH E MADHE
EDHE PSE KA KA "HARRNA" E COPA RROBASH
EDHE PSE KA "HARRNA "E LEKURE TE SHQYER
I MBAN ME DINJITET PLAGET E SAI


KOSOVA NUK ESHT E VETEM E JOTJA
KOSOVA NUK ESHT SHERBTORJA JOTE
KOSOVA NUK ESHT KOLONA JOTE
AJO NUK ESHT NJE FJALE E BOTES
PO ESHT FOLE IDESH
NJE TRU TURBO
QE NUK PERULET NGA PADRON TE TJER
AS NUK ESHT BALON E VJETER

SHUM HER KA BER PUN TE PA PAGUARA
TE PASURVE "JASHT"- E TE VARFER BRENDA
AJO ESHTE DHIMBJE E DREKAVE TE MEDHENJVE
ME CELULAR TE NDEZUR E ZEMER TE FIKUR
TE HAPUR QE NE TE 3 TE 4 TE 5 BOT
PO TE MBYLLUR NE KULLA LLUKSOSE .
NJE SHQIPERI PO DY JAN SHTETE.

PERSHENDES TE GJITH SHQIPTARET NE BOT.

florian
10-04-04, 21:51
TE DUANFJLE DERDHURA
NGA SY RRUGAC PLOT ME
URREJTJE ENDRASH E
ME ZEMREN JASHT ORARIT

DO KISHA DASHUR
QE SOT NE MENGJES TE
KISH QEN DIELLI
PER TA DHEN ME PERKEDHELJEN E FUNDIT
PO DIELLI ISHTE ME NJE RE
I VETMI I AUTORIZUAR PER TE BER DASHURI.

JA EDHE TY T ADEDIKOVA.

hana
11-04-04, 13:07
flori per mua eshte kjo poezi :lol: :lol:
me te vertet e meriton nje mpuuuaqqqqqq :wink: :lol:
ishte shum e bukur

florian
11-04-04, 13:11
po hana kta ta kam dedikue ty po paskam ba pak gabime
megjith ate asht per ty pershendetje hana

florian
11-04-04, 13:58
ti me ben te vuaj -shum me ben te vuaj
u mbyta ne bukurin tende
e qeshura jote per mua u be si nje dush
dhe ne ate moment u dorzua
te ti nje ushtri mendimesh.


te don tjetri ne mua -tjetri qe kam lidhur
per mos ta len te marr fytyren tende te bukur
me duart e ashpra te dashuris . :twisted:

florian
16-04-04, 18:56
un te shikoj e tedua
te lexoj syt e degjoj vetmi
te mendoj e flas vetem ne rrjeshta
te vjeter ne nje gjuh te re .
qe ti kurr nuk do lexosh.
vuaj pa ty vuaj ne shpirt
vuaj per ty qe me hape porten e dashuris
qe me ngrohje zemren me dielline dashuris ,
po tani cfar me ngeli mua
vetem endrat qe per ty kisha shkruar?

florian
16-04-04, 19:10
VETEM POEZIN
NUK E KAM TRADHTUAR KURR
POEZIA QE NUK JEP PROBLEME
QE NUK NJEF GJELOSI
PO JEP VETEM PAQE E KENAQESI
E ME SHPETON NGA MERZIA
KUR NJE FTYR ME MBAN
QE TE MOS GJUHEM NE DASHURINTENDE
QE PER NDRYSHE JEP SHUMVUAJTJE.

florian
16-04-04, 19:17
NGA KJODASHURI MARR
FUQI E RRJESHTA
BUKURI -GENTILECE-VETMI
QE PAGUAJ ME CMIMETE LARTA
DITEN ME DHIMBJE
E NATEN ME PAGJUMESI E SHKRIM .

UN DO TE JAP ZEMREN TIME
UN DO TE JAP TE QESHURA TE PA HARRUSHME
DITARIN E NJE SHPIRTI
PERKDHELJE TE NDRYSHKURA E DUAR TE FORTA
SHPALL KU TEMBAHEDH GJITHMON
NJE LIS NJE STAN E NJE UJK PER SHOK.

florian
16-04-04, 22:40
nuk kam te drejt te them sa shum te dua
nuk dua te them pse ti qan per mua
nuk dua ta di pse je larguar
ne zemren time je dashuruar

shum je e bukur shum je e rendesishme
shum te kam dashur ne poezin time
shum te do kjo zemer e shkret
qe spo do me dit as me vdek
shum te dua dhe shum te urrej

shum po qan kjo zemra ime
tashme jeton vec me kujtime
te kujton ty kur ishe e qet
e ne ket gjoks doje me fjet
te kujton ty kur mua me thoje
ti ben nje pem ne dimer te lulezoj.
i pasur esht dielli
qe na ngrofi
e pasur esht hena
qe na ndricoj
e pasur eshte zemra
qe ty te dashuroj

vuaj posht nje prese
nje dashuri qe mendon me zemer
vuaj ne kujtime kur mendoj
se nuk kam me zemren time
ne ty po vdes ngadal
nje shpres qe kurr ska per tu ngjall.

rrim gjithmon afer kujtimi im i ecmendur
me ate kujtim me te shtrenjt se floriri
perkdhelja jote gervish me shumse hekuri
rrjeshtat e mi nuk jan me fustani i saj .

EDHE FJALET E MIA NUK KAN ME SHIJEN ETRUPIT TEND

florian
19-04-04, 22:08
e kam mohuar, e kam perzen
e kam dashur , e kam urryer
me ka dhen dhimbje
me ke dhen emocione
te lendon e te sheron.

pse ky emocion nuk me len te jetoj
pse pa te dot nuk jetoj
pse kurr e urrej e kerkoj
pse te dua edhe kurveten e shkatroj
pse un ndjenjen ta mohoj
dhe un vet shpirtin ta mallkoj


e shtyj e perplas me ze te lart i flas
po prap perball ajo syt i perplas
nuk te dua nuk te kerkoj
me kembgulje e mohoj
po prap kurr se harroj
ah dashuri sa shum per ty do maj zi.

je qorre e qesharake
je dinake e kurr su plake
per ty bejm lufta
per ty jetojm
per ty vuajm dhe veten shkatrojm
a lum si ai qe ty te ka provuar
ah mjer si ai qe ty te ka provuar
se kurr per jet pa ty ska per te jetuar.

CESHT JETA PA DASHURI?
NE FUND TE FUNDIT NE PER ATE JETOJM.

mickoja
19-04-04, 22:16
t prshndes Flori

M plqyen shum kto vargje vetm vazhdoni kshtu me respekt mickoja

florian
19-04-04, 22:20
PERSHENDETJE MICKOJA DHE JU FALEMINDERIT SHUM.

florian
21-04-04, 19:15
MOS ME KERKOTELUTEM
NEN DHE UN DO FUTEM
NE DETIN PA NGJYR
SE NUK KAM ME FYTYR.

ME GJOKSIN PERPARA
I FRYR SI HERKUL
PA DASHJE TE THASH
MUA SDO ME KESH KURR
+
NUK ISHIN FJALT E ZEMRES
AS ATO TE SHPIRTIT
DOLEN NGA GOJA IME
PO NUK I THASH UN KURR

E DI DO ME KERKOSH
NDONJE DIT TE MARR
E ZEMREN AKOMA
DO TA KESH SI ZJARR

NE ZEMREN TIME E DASHUR
RRENJET I KA VEN
NJE AJZBERG I VJETER
DHE NUK KA ME VEND
AS PER AT FJALEN-
NUK DO TE DUA ME ASKEND

TE KAM DASHUR SI JETEN
ME SHUM SE VET VETEN
DHE DUA AKOMA
ATO DUAR TE NJOMA
QE PERKDHELJA E TYRE
KISHTE SHUM AROMA

KE SJELLUR PRANVEREN NE FUSHT ME LULE
ATY KU NJE HER TI U PERULE - NJE LULE NE DOR
KISHTE SHUM KUPTIME DHE ME PREKE ATY
KU TANI KAM NDERTUAR KESHTJELLEN TIME .

DEDIKOJ KET POEZI TE GJITH ATYRE QE PER NJE MOTIV OSE NJE TJETER JAN DETYRUAR TE HARROJN NJE DASHURI TE VJETEN

PERSHENDETJE FORUMISTA

florian
24-04-04, 08:29
POESIN NUK E MESOVA NE SHKOLL
PO NGA PRERJET E NGA THEMBRAT E JETES
NGA PESHTYRJET E URREJTJEN E FITIMTAREVE
QE ME THAN PO PER CFAR JETON
PA SHTEPI E KATANDI PA TE DASHUR E PA LEK'
PAGO ME MIR ATE QE NA DETYROHESH!!!!!
PAGO OSE PER NDRYSHE VARU!

ZERI IM PERGJIGJET TANI NGA PAFUNDESIA .
ATYRE VITEVE TE NDYRA QE ISHIN VITET NENTEDHJET
TE SHKRET DHE TE PA MESHIR
TE PASUR VETEM ME LEK
QE ME MBYLLEN DEREN NE ERRESIREN E JETES.

florian
24-04-04, 08:30
MOS ME KERKOTELUTEM
NEN DHE UN DO FUTEM
NE DETIN PA NGJYR
SE NUK KAM ME FYTYR.

ME GJOKSIN PERPARA
I FRYR SI HERKUL
PA DASHJE TE THASH
MUA SDO ME KESH KURR
+
NUK ISHIN FJALT E ZEMRES
AS ATO TE SHPIRTIT
DOLEN NGA GOJA IME
PO NUK I THASH UN KURR

E DI DO ME KERKOSH
NDONJE DIT TE MARR
E ZEMREN AKOMA
DO TA KESH SI ZJARR

NE ZEMREN TIME E DASHUR
RRENJET I KA VEN
NJE AJZBERG I VJETER
DHE NUK KA ME VEND
AS PER AT FJALEN-
NUK DO TE DUA ME ASKEND

TE KAM DASHUR SI JETEN
ME SHUM SE VET VETEN
DHE DUA AKOMA
ATO DUAR TE NJOMA
QE PERKDHELJA E TYRE
KISHTE SHUM AROMA

KE SJELLUR PRANVEREN NE FUSHT ME LULE
ATY KU NJE HER TI U PERULE - NJE LULE NE DOR
KISHTE SHUM KUPTIME DHE ME PREKE ATY
KU TANI KAM NDERTUAR KESHTJELLEN TIME .

DEDIKOJ KET POEZI TE GJITH ATYRE QE PER NJE MOTIV OSE NJE TJETER JAN DETYRUAR TE HARROJN NJE DASHURI TE VJETEN

PERSHENDETJE FORUMI

florian
24-04-04, 08:32
e kam mohuar, e kam perzen
e kam dashur , e kam urryer
me ka dhen dhimbje
me ke dhen emocione
te lendon e te sheron.

pse ky emocion nuk me len te jetoj
pse pa te dot nuk jetoj
pse kurr e urrej e kerkoj
pse te dua edhe kurveten e shkatroj
pse un ndjenjen ta mohoj
dhe un vet shpirtin ta mallkoj


e shtyj e perplas me ze te lart i flas
po prap perball ajo syt i perplas
nuk te dua nuk te kerkoj
me kembgulje e mohoj
po prap kurr se harroj
ah dashuri sa shum per ty do maj zi.

je qorre e qesharake
je dinake e kurr su plake
per ty bejm lufta
per ty jetojm
per ty vuajm dhe veten shkatrojm
a lum si ai qe ty te ka provuar
ah mjer si ai qe ty te ka provuar
se kurr per jet pa ty ska per te jetuar.

CESHT JETA PA DASHURI?
NE FUND TE FUNDIT NE PER ATE JETOJM.

florian
24-04-04, 08:33
nuk kam te drejt te them sa shum te dua
nuk dua te them pse ti qan per mua
nuk dua ta di pse je larguar
ne zemren time je dashuruar

shum je e bukur shum je e rendesishme
shum te kam dashur ne poezin time
shum te do kjo zemer e shkret
qe spo do me dit as me vdek
shum te dua dhe shum te urrej

shum po qan kjo zemra ime
tashme jeton vec me kujtime
te kujton ty kur ishe e qet
e ne ket gjoks doje me fjet
te kujton ty kur mua me thoje
ti ben nje pem ne dimer te lulezoj.
i pasur esht dielli
qe na ngrofi
e pasur esht hena
qe na ndricoj
e pasur eshte zemra
qe ty te dashuroj

vuaj posht nje prese
nje dashuri qe mendon me zemer
vuaj ne kujtime kur mendoj
se nuk kam me zemren time
ne ty po vdes ngadal
nje shpres qe kurr ska per tu ngjall.

rrim gjithmon afer kujtimi im i ecmendur
me ate kujtim me te shtrenjt se floriri
perkdhelja jote gervish me shumse hekuri
rrjeshtat e mi nuk jan me fustani i saj .

EDHE FJALET E MIA NUK KAN ME SHIJEN ETRUPIT TEND

florian
24-04-04, 08:34
NGA KJODASHURI MARR
FUQI E RRJESHTA
BUKURI -GENTILECE-VETMI
QE PAGUAJ ME CMIMETE LARTA
DITEN ME DHIMBJE
E NATEN ME PAGJUMESI E SHKRIM .

UN DO TE JAP ZEMREN TIME
UN DO TE JAP TE QESHURA TE PA HARRUSHME
DITARIN E NJE SHPIRTI
PERKDHELJE TE NDRYSHKURA E DUAR TE FORTA
SHPALL KU TEMBAHEDH GJITHMON
NJE LIS NJE STAN E NJE UJK PER SHOK

florian
24-04-04, 08:35
VETEM POEZIN
NUK E KAM TRADHTUAR KURR
POEZIA QE NUK JEP PROBLEME
QE NUK NJEF GJELOSI
PO JEP VETEM PAQE E KENAQESI
E ME SHPETON NGA MERZIA
KUR NJE FTYR ME MBAN
QE TE MOS GJUHEM NE DASHURINTENDE
QE PER NDRYSHE JEP SHUMVUAJTJE.
_________________

florian
24-04-04, 08:36
un te shikoj e tedua
te lexoj syt e degjoj vetmi
te mendoj e flas vetem ne rrjeshta
te vjeter ne nje gjuh te re .
qe ti kurr nuk do lexosh.
vuaj pa ty vuaj ne shpirt
vuaj per ty qe me hape porten e dashuris
qe me ngrohje zemren me dielline dashuris ,
po tani cfar me ngeli mua
vetem endrat qe per ty kisha shkruar?

florian
24-04-04, 08:36
ti me ben te vuaj -shum me ben te vuaj
u mbyta ne bukurin tende
e qeshura jote per mua u be si nje dush
dhe ne ate moment u dorzua
te ti nje ushtri mendimesh.


te don tjetri ne mua -tjetri qe kam lidhur
per mos ta len te marr fytyren tende te bukur
me duart e ashpra te dashuris .

florian
24-04-04, 08:37
TE DUANFJLE DERDHURA
NGA SY RRUGAC PLOT ME
URREJTJE ENDRASH E
ME ZEMREN JASHT ORARIT

DO KISHA DASHUR
QE SOT NE MENGJES TE
KISH QEN DIELLI
PER TA DHEN ME PERKEDHELJEN E FUNDIT
PO DIELLI ISHTE ME NJE RE
I VETMI I AUTORIZUAR PER TE BER DASHURI.

JA EDHE TY T ADEDIKOVA.

florian
24-04-04, 08:38
ESHT' GJITHMON NJE MBRETERESH E MADHE
EDHE PSE KA KA "HARRNA" E COPA RROBASH
EDHE PSE KA "HARRNA "E LEKURE TE SHQYER
I MBAN ME DINJITET PLAGET E SAI


KOSOVA NUK ESHT E VETEM E JOTJA
KOSOVA NUK ESHT SHERBTORJA JOTE
KOSOVA NUK ESHT KOLONA JOTE
AJO NUK ESHT NJE FJALE E BOTES
PO ESHT FOLE IDESH
NJE TRU TURBO
QE NUK PERULET NGA PADRON TE TJER
AS NUK ESHT BALON E VJETER

SHUM HER KA BER PUN TE PA PAGUARA
TE PASURVE "JASHT"- E TE VARFER BRENDA
AJO ESHTE DHIMBJE E DREKAVE TE MEDHENJVE
ME CELULAR TE NDEZUR E ZEMER TE FIKUR
TE HAPUR QE NE TE 3 TE 4 TE 5 BOT
PO TE MBYLLUR NE KULLA LLUKSOSE .
NJE SHQIPERI PO DY JAN SHTETE.

PERSHENDES TE GJITH SHQIPTARET NE BOT.

florian
24-04-04, 08:39
PO NUK HARROVA ATE
ATE QE KRENARIA IME
NUK MUND TE DOJ ME
QE SHPIRTI I SEKSIT TIM NUK NJOFI
QE NUK U BE KURR E IMJA
PO VETEM E DESHPERIMIT TE SAJ
E DRIDHUR E E TERHEQUR
DHUROJ ATE QE DON O ZOT I BUKURIS

florian
24-04-04, 08:40
nese truri jot eshte i ndezur naten
nese zemren e ke len ne kosov
nese ajo nuk te shkruan me e te tradhton
nese ne sy ke qiellin e kosoves
nese mendon intensisht shqiperin
nese je plot me shtiza me ago e kujtime
nese bertet po bota eshte shurdhe
nese ke humbur gruan shok e nje vlla
nese je pa lek e pa deshira
nese ke frik shprerson , gjuan e prap frik ke
nese flet shpesh me veten tende
nese ke ngelur vetem si nje ujk
nese voton e pendohesh e nxehesh
nese ke ne raft xombi mumie e kunguj te kuq
nese kurr sje shitur
nese keni qene i gezur
nese je shoqeruesi i jetes tende
nese ke dhene ndonjehere vetem nje grusht
nese i ke dhene ndonjeres edhe vetem nje shpull
nese ke luftuar injorancen e armatosur
nese te kujtohet se si shkruhet shqipja
e te vdekurve
nese je i papun
nese ben te qeshin buzet e vajzave
nese i flet murit e ai te perqesh
nese don tani edhe vetem me shikim
nese mban kurbetin ne zemer
nese don si un te gjitha vajzat
nese - edhe pse don -injoron genjeshtren
nese -nuk arrin te urresh
nese rreshqet mbi ty uji i kohes
nese flen akoma ne tok me syt e hapur
nese don kitaren e qiftelin
nese nderron urrejtjen ne dashuri
je nje njeri i fort inteligjent i vertet
jo kurv e i papar ;nje burr qe ka te drejt te jetoj jeten e vet .
JO EMIGRANT NE SHTETIN E VET .

PERSHENDETJE TE GJITH EMIGRANTEVE .

florian
24-04-04, 08:41
KJO DASHURI-GJITHMON-JO QE NUK DUHET
KAFSHON FRENAT -RRITET GJITHMON E NUK MUND
KURR TE SHEROHET -KURR TE VDES- KURR TE GEZOHET
KJO DASHURI E GABUAR
JO I THEM GJITHMON PO-
AJO UL KOKEN SHTRIHET ,FSHIHET
DHE ME SULMON PAPRITUR
KUR UN NUK E MENDOJ
KUR MENDOJ QE E KAM MUNDUR
KJO DASHURI KAQ E CMENDUR
KJO ZEMER PA TRU
QE EDHE SHPIRTIN E KA BINDUR
TE MEKOJ NE LABIRINTET E JETES
NUK DUHET I THOT JETES
TE THUASH SHUM PREMTIME
TE BESH SHUM TRADHTIME
PO CDO MBRET THOT TE VETEN
E ASNJI SE KOMANDON DOT
GJITHMON JO -NDOSHTA ESHTE MIR
GJITHMON JO -NDOSHTA ESHTE KEQ!!
_________________

florian
24-04-04, 08:42
C'deshir te luaj te bej shaka
te perkdhel e te them fjale te embla !
Po ti e njef qellin e alpeve ?
un ai jam :nje paesazh i varfer,
nje qell i pergjakur qe ka frik
nga rete e papritura,
qe ka frik nga ti
kaq shum te don
sa te mos dij as ta thot
e as ta shkruaj.

Naki
26-04-04, 17:11
Brengat, dhe stuhit e ndryshme qe ju kane percjellur gjate viteve 90"jane te pershkruara ne mennyre te shkelqyer nga ju qe Zbulojne emocionet dhe pasionet .
I lexoje me endje postimet tuaja-me nderime Naki

florian
22-05-04, 15:27
DUA TE RIKTHEHEM ME TY,
POSHT ASAJ KESHTJELLE
QE ME MADHESIN E SAJ BASHKOJ ZEMRAT TONA.


DUA TE SHIKOJ ME TY
ATO YJE QE NDRICONIN ME SHUM SE HENA
ATO YJE QE ME DRITENE TYRE
NDRICUAN GERMAT E SHKRUARA
NE ZEMRAT TONA ,
QE BEN TE MUNDUR TE LEXOJA
AT ARAMAIKO TE SHKRUAR ME GJAK NE ZEMREN TENDE
QE UN SI NJE HAJDUT,
JO QE NUK JAM
U MUNDOVA TE FSHIJA .

ESHT NJE BILBIL E DEGJON ?
MBI HEN QE SHTRENGON NJE DEGE
PA KENG.
KENG QE ZERI JOT E DORA JOTE
NJE HER DREJTONIN .
KURSE TANI DORA JOTE DREJTON
KENGEN E NJE PLAKU
DUKE PUTHUR BLUHEN E TE SHKUARES
KAM FRIK TE MENDOJ
ATE QE DO BEJME NJE DIT KUR TE TAKOHEMI .

florian
22-05-04, 15:35
E CILIT KOPESHT JE KOPESHTARJA ?
E CILIT MBRET JE SHERBTORJA?
E CILIT FIS JE ANTARE?
SA JE E IMJA NE TE QEN JO E IMJA!!!!!!!!![/img]http://us.greet1.yimg.com/img.greetings.yahoo.com/g/img/corbis1/tn_gc002233.jpg

florian
29-05-04, 18:15
NJE THERR NJE PIK GJAK
SI LOT DHE SYT I HAP
E NDJEJ NE LEKUR
DHE! JO TI NUK DO VDESESH KURR,
TI JETON ME MUA SHIKO AATE QE DUA
MOS QAJ NUK ESHTE NJE LOT
NJE PIK GJAK NUK DUHET TE IKI KOT.

NJE ER SJELL PROFUM
NJE ER SJELL NJE LAJM
QE EDHE QELLIN NE MOS TE NDAJM
ATEHER PSE NJE PROFUM
KUR GJAKU DERDHET SI LUM
ATEHER PSE TE JETOSH
DHE KET QELL MOS TE SHIKOSH

NE ZEMER NJE PIK GJAK RRODHI
ASNJE SE SHIKOVI!
VETEM U E NDJEVA DHE VETEN E GENJEVA!
NJE THERR MUA ME SHPOJ !
DHE MUA ME DENOJ.

KRIMET I PAGOVA
POR VETEN SE SHPETOVA,
NUK SHPETOVA AS ATE TE MJERN
QE PER TE NE HIJE E KALOVA VEREN .

SHYQYR QE BIE NATA
DHE VJEN AJO E NGRATA
ME ARGJEMD E VESHUR
SI NJE ZONJE E MOTSHME
ME HIJE TE PA LODHSHME

HE MOJ FISNIKE
QE KURR ATE DRIT SE FIKE
SE HANA ME MU JETON
DHE NE KRAH ME QENDRON.

lazdrani
06-06-04, 16:42
SI NJE PELLUMBE ME LENE
TE LIRE ,POR NUK MUNDEM TE FLUTUROJE
KREJT I QETE GJINDEM KETU
SHOHE VETEN MBRAPA NE KAFAZ
QE DERA GJITHNJE E HAPURE RRINE
NDJEVA DUARTE TUA TE DASHURA
DHE KREJT I QETE ULEM PRAPE ATY
DHE KENDOJE KENGE MALLENGJYSHME....

loli9
06-06-04, 16:47
SI NJE PELLUMBE ME LENE
TE LIRE ,POR NUK MUNDEM TE FLUTUROJE
KREJT I QETE GJINDEM KETU
SHOHE VETEN MBRAPA NE KAFAZ
QE DERA GJITHNJE E HAPURE RRINE
NDJEVA DUARTE TUA TE DASHURA
DHE KREJT I QETE ULEM PRAPE ATY
DHE KENDOJE KENGE MALLENGJYSHME....
TE MALLENGJYESHME KENGE
FLUTUROJN JASHT KAFAZIT
E UN PRAP JA NIS AVAZIT
VETEM TI TE JESH KETU
DHE NJE PLAGE FORSE JO E MADHE
SI NJE PLLUMB NE KAFAZ HEDH VALLE
TI HAJDE NGA MBRAPA SE DESH TE KAPA
DHE PSE U TREMBA TI MOS U TERHIQ MBRAPA
RUAJ HAPIN TEND ,
DHE ZEMREN NE KAFAZ MOS E MBYLL
SE UN PRAP NJE NAT DO TE KTHEHEM NE NJE YLL.


POEZIT TUAJA JANE GJITHMON NJE KENAQESI TI LEXOSH. :wink:

lazdrani
06-06-04, 17:14
Mrekullite e zemres,
qeshja edhe kur ka dhimbje
Lotet,lirine,humbjet,kerkimi
pritjet,pytjet.....dy fjale
mbeten:Meshire dhe DurimLOLI ku do qe gjindesh tani te pershendes perzemersisht :wink: Mjeshter :wink:

florian
19-07-04, 21:17
ti me buzqesh !
e doren fsheh!
me sytplot deshire ,
qe rralle kerkojn' meshire
ti qesh e syt rrotullon
pa dashje gjuhen leht kafshon

e ulur pran detit
ne krahet e mbretit?
e ulur per jet dhe mua me ben mbret
nje fjale me han te gjalle
nuk flet vec qesh?

ti je si vesa per ate kermillin
ti je si deti per ate peshkatorin
ti je si ajeri per kraherorin
ti je si debora per shijatorin
ti je si lulja ne dimrin e ashper
ti je si uji ne shkretetiren e varfer
ti je ketu prane meje
qesh ne nje cep te kesaj dhome

me ty ne pushime
me ty nen cadren time
me ty do kaloj shqiperin po e shijoj
me ty e dashur qe shum te dua
kur me lexon posten e te dua" me thua
shum her pa kuptim!I ESHT' dukur shpirtit tim
po kjo fjal sot po me mban gjalle .

besa saraqini
23-07-04, 15:53
hej shu poezi te mir a kenisssiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiii

Lulebora
23-07-04, 17:11
Njeriu pa dashuri nuk do te kishte kuptim, ndersa pa jeten do te ishte krejt bosh.

florian
23-07-04, 18:17
hej shu poezi te mir a kenisssiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiii

JU FALEMINDERIT SHUM , DHE JU UROJ PUSHIME TE MBARA E SUKSESE NE JET KUDO QE JENI . :wink:

florian
23-07-04, 18:19
Njeriu pa dashuri nuk do te kishte kuptim, ndersa pa jeten do te ishte krejt bosh.

PAK TE NGATERUARA SI VARGJE PO JAM KOMPLET DAKORT ME TY PERSHENDETJE E NDERUAR :wink:

besa saraqini
27-07-04, 15:42
shkruani ju libra me poezi a po jo nese ban me dit ok tung

florian
27-07-04, 18:04
shkruani ju libra me poezi a po jo nese ban me dit ok tung

jo besa shkruj vetem per kenaqesin time e te pak te tjereve.
pershendetje i nderuar e ja kalofsh mir kudo te jesh .

besa saraqini
31-07-04, 13:33
pse nuk po shkruan tung :lol: :lol: :lol:

florian
17-09-04, 13:49
I HUMBUR POR??????????
MES FJALEVE TE NJEREZVE
PERULJES E KERCENIVE
TE JETES , NESE E TILL MUN TE QUHET!!!!

I HUMBUR NE ATE BOT
QE NJEHER QUAJA IDEALI I JETES
I HUMBUR NE MES NJE MIJE HAPAVE
QE AS GJYETARI ME I MIR
NUK NDJEK DOT

I HUMBUR MES LIBRAVE
QE PAS NJE KOHE MBI TA
NUK KUPTON DOT ME SE PER CFAR FLASIN
THJESHT I HUMBUR !!!!!!!!!

AH PO I HUMBUR MES KUJTIMEVE
QE TANI MBAJN NE JETE ZEMREN TIME
I NDERUAR MES TE BURGOSURVE
I HARRUAR NE MES TE GJALLEVE
I HUMBUR MES JETES DHE NDJENJES
TE JESH GALL E TE MOS KESH MALL !

I HUMBUR POR DO RIKTHEHEM
SI SHQIPONJA KRENARE MBI SHKEMBIN E SAJ.

florian
14-12-04, 11:42
ME PRIT SONTE NE ENDER DO TE VIJ!
POR MOS U ZGJO!!!!! PERSERI FLI.
SDO TROKAS NE DERE ,
AS NUK DO TE ZGJOJ ,
DO TE PUTH CA HERE ,
DHE BUZET DO TE KAFSHOJ .
MOS LEVIZ TE LUTEM ,
AROMEN TENDE DUA TE NDJEJ.

PERSHENDETJE TEGJITHEVE .

Barbaroza
15-12-04, 12:24
ME PRIT SONTE NE ENDER DO TE VIJ!
POR MOS U ZGJO!!!!! PERSERI FLI.
SDO TROKAS NE DERE ,
AS NUK DO TE ZGJOJ ,
DO TE PUTH CA HERE ,
DHE BUZET DO TE KAFSHOJ .
MOS LEVIZ TE LUTEM ,
AROMEN TENDE DUA TE NDJEJ.

PERSHENDETJE TEGJITHEVE .

Hmmm,very nice,Flori! :wink:

florian
17-12-04, 12:24
ME PRIT SONTE NE ENDER DO TE VIJ!
POR MOS U ZGJO!!!!! PERSERI FLI.
SDO TROKAS NE DERE ,
AS NUK DO TE ZGJOJ ,
DO TE PUTH CA HERE ,
DHE BUZET DO TE KAFSHOJ .
MOS LEVIZ TE LUTEM ,
AROMEN TENDE DUA TE NDJEJ.

PERSHENDETJE TEGJITHEVE .

Hmmm,very nice,Flori! :wink:

JU FALEMINDERIT MOTER E JU UROJ NJE FUND VITI SA ME TE KENDSHEM . :wink:

Romantiku
30-12-04, 08:24
I HUMBUR POR??????????
MES FJALEVE TE NJEREZVE
PERULJES E KERCENIVE
TE JETES , NESE E TILL MUN TE QUHET!!!!

I HUMBUR NE ATE BOT
QE NJEHER QUAJA IDEALI I JETES
I HUMBUR NE MES NJE MIJE HAPAVE
QE AS GJYETARI ME I MIR
NUK NDJEK DOT

I HUMBUR MES LIBRAVE
QE PAS NJE KOHE MBI TA
NUK KUPTON DOT ME SE PER CFAR FLASIN
THJESHT I HUMBUR !!!!!!!!!

AH PO I HUMBUR MES KUJTIMEVE
QE TANI MBAJN NE JETE ZEMREN TIME
I NDERUAR MES TE BURGOSURVE
I HARRUAR NE MES TE GJALLEVE
I HUMBUR MES JETES DHE NDJENJES
TE JESH GALL E TE MOS KESH MALL !

I HUMBUR POR DO RIKTHEHEM
SI SHQIPONJA KRENARE MBI SHKEMBIN E SAJ.

Urime Flori, te gjitha te bukura i ke por kjo me pelqeu me shume.

florian
21-01-05, 16:40
gezuar vitin e ri ROMANTIK E JU FALENDEROJ PER URIMET .

florian
21-01-05, 17:21
BREG DETIT TE KRIPUR
NJE LULE U VYSHK
BREG DETIT TE KRIPUR
NJE NEN THA LAMTUMIR
NJE LULJE TE FRESKET
DHE E LA TE LIR !!!!!
MES NJEREZVE DHE BOTE TE PA MESHIR

E VADITI GJITH JETEN
PER TE AJO DHA JETEN

florian
15-03-05, 19:32
cdo para mendim
nuk i ben hije
cdo enderrim
as nuk i esht afruar!!!!!

ne cdo parafytyrim-
fytyren te kam kerkuar
ne cdo shkrim syt te kam pershkruar
per cdo nat te kam enderruar

te enderroja e te pershkruaja
te vizatoja e te kendoja
cdo enderr e pershkrim qe te kam ber
as nuk i afrohet bukuris te shpirtit tim .

florian
15-03-05, 19:45
ME PRIT SONTE, NE ENDER DO TE VIJ!
POR MOS U ZGJO!!!!! PERSERI FLI.
SDO TROKAS NE DERE ,
AS NUK DO TE ZGJOJ ,
DO TE PUTH CA HERE ,
DHE BUZET DO TE KAFSHOJ .
MOS LEVIZ TE LUTEM ,
AROMEN TENDE DUA TE NDJEJ.

florian
19-03-05, 18:55
CESHT PER JU POEZIA , CDO TE THOT PER JU .

Barbaroza
21-03-05, 21:21
CESHT PER JU POEZIA , CDO TE THOT PER JU .

Qetesim per shpirtin,ilaq per zemren,drite per syrin!

Naki
21-03-05, 22:20
CESHT PER JU POEZIA , CDO TE THOT PER JU .

Tregim emocionesh ,te gezuara te hidhura,pallat endrrash duke shetitur neper kohe ,fantazi e shkrire ne symbole terapi e shpirtit dhe mendjes.
Energji e inspiruar nga momenti,e shkrire ne tregim te shkurte e mbeshtjellur me metafora dhe alegori,symbolizim i shpirtit dhe mendjes.

Poezija per mua eshte ushqim i shpirtit.

Me nderime Naki

GURI SYLAJ
23-03-05, 21:05
POEZIA...

Fjala poezi , per mua eshte nje fjali qe perbehet nga tri fjale te vecanta. PO E ZE:
Poezi per mua eshte ecje drejt nje deshire, drejte nje enderre,
ecje drejt asaj qe kam deshire te behet sa me afer me realen
poezi per mua eshte nje vrap pas asaj qe nuk kisha dashte qe te me ike por nese nuk muj me e nxene atehere se paku permese poezise mundohem me e thene.

Pershendetje te gjithe atyre qe shkruajn dhe qe e lexojn poezine.

florian
06-04-05, 20:11
POESIN NUK E MESOVA NE SHKOLL
PO NGA PRERJET E NGA THEMBRAT E JETES
NGA PESHTYRJET E URREJTJEN E FITIMTAREVE
QE ME THAN PO PER CFAR JETON
PA SHTEPI E KATANDI PA TE DASHUR E PA LEK'
PAGO ME MIR ATE QE NA DETYROHESH!!!!!
PAGO OSE PER NDRYSHE VARU!

ZERI IM PERGJIGJET TANI NGA PAFUNDESIA .
ATYRE VITEVE TE NDYRA QE ISHIN VITET NENTEDHJET
TE SHKRET DHE TE PA MESHIR
TE PASUR VETEM ME LEK QE ME MBYLLEN DEREN NE ERRESIREN E JETES

menyra me e bukur me e leht per te shprehur emocionet e momentit .

napoleoni
07-04-05, 14:10
Poezia sht shprehja m fisnike e shpyrtit n krkim t s bukurs, edhe ather kur e bukura ka humbur n fisnikri.

florian
09-04-05, 09:43
DUKE QARE FEMIJERIN .ME QAJN SYT NATEN NE PERENDIM
ME QAN SHPIRTI PER CDO KUJTIM
DHE KUJTIM SA VIJN E RRALLOHEN
BASHK ME DHIMBJET
QE PERKUNDRAZI SHTOHEN.!!

NUK KAM ME LOT !
DESHPERIM KAM PLOT
KALOVA JETEN E RINIS
DUKE KUJTUAR
QE S'JETOVA DITET E FEMIRIS .

A MENDJE E BEKUAR!!!!
NE MES KUJTIMEVE JE HARRUAR !!
HARROVE TE JETOSH DHE RININ
DUKE QARE FEMIJERIN !!!!!!!!!!!!!!!!

florian
18-04-05, 11:23
KA VES SOT MBI FUSHAT .!
DO DEGJOJ MUZIKEN E MENGJESIT!!
E DO PUTH SI ENGJELL
RREZET E DIELLIT::::
DO FLAS NJE LULESHTRYDHJE
NE GJUHEN E DASHURIS . :(

DO KENDOJ NJE PLLUMBI
EDHE PSE FJALT E MIA
NUK KAN ME SHIJEN
E FYTYRES TENDE.

SA I RI ESHTE MENGJESI KUR TE MENDOJ
ME THIRR!! FORMOJE NUMRIN ...
TE ULIM POSHT NATEN MBI DRITAT E MENGJESIT...........

florian
18-04-05, 12:48
KAM LINDUR NE DUART E TUA......!!!
E TI QE KE NE DOR JETEN TIME ???????
SIKUR TE HEDHESH NE PAFUNDESI,,,
CELESAT E BUKURIS
QE HAP INTELIGJENCEN
E BUKURINE TRURIT
ATEHER NE ZEMREN TIME
DO GJEJE MISH NE VENDIN E GURIT[/i]

florian
18-04-05, 20:51
DUA TE RISHIKOJ ATA SYT E TU ,
DUA TE PERQAFOJ !!!!!
PO TI SJE KETU !!????

DO ULEM PRAN DETIT
DHE ATIJ DO I LUTEM
SA LARG I KE KTO BRIGE
DO I LUTEM DHE HENES
QE BREGUN TE ME AFROJ .

DO SHTRIHEM MBI SHKEMBINJ
DHE TY DO TE ENDRROJ ,
NE ENDER DHE BREGUN DO TE AFROJ
DHE PSE PAPRITMAS DO TE PERQEFOJ .

PO JO NUK PASH DOT ATA SYT E TU
SE NUK KA ENDER
QE MUND ME MI AFRU .
ATA SY SHKELQEJN
ENDRAT DOT NUK RREMBEJN .

florian
20-04-05, 16:18
TANI!!!!

Erdhe tek un me nje minigon
sa shum hije i kishte
fytyres tende te njom .

Me duar qe dridhen
me syt qe pikojn lot !!
Nuk jetoj pa ty''
Jo nuk jetoj dot.
Plot kater fjal nxorri goja jote!!!!!!!!??
Vetem kater fjal por kuptim plote .

Ti theve deshiren
qe kisha ne zemer ,
Te shkoja shum larg !!!
Por pa ty o zemer !!!^????

Tani rrin menjan e me nuk flet
as per lotet qe derdhje
tani skam me meshir!!!!
Genjeshtare je t e jo zemra e jote
qe ate dit tha kater fjal kuptim plote.

Erdhe tek un plot me deshira!!
nuk dije akoma se c'ishte meshira.!!!!!!!!!!!

florian
22-04-05, 19:39
DO SHKOJ VETEM E DO SJELL ZINXHIR !!!!?????????
NJE GRUMBULL PER CDO NJERIN !!!!
DO VIJ NATEN , TE DEGJOJ QETESIN !!
PA LEK PER TE BLER ???????????????????
NJE DIELL PER NJE TALENT,,,,,,
PASTAJ DO MARR NJE LECK
NGA PERENDIMI I KUQ ,,,,,
QE TE MOS JU SHIKOJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DUKE VEN NE DYSHIM POEZIN TIME::

florian
09-05-05, 15:06
DITELINDJEN TI KE SOT

QOFSH I GEZUAR JET E MOT.
ZERI I DRIDHEJ
SHPIRTI COP PO I BEHEJ!!!!!!!!!
KU DO TA FESTOSH ?????
PRAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
MIR JA KALOFSH ,
NUK PO E KUPTOJA
OSE NUK DOJA
OJO QANTE NE NJE AN
QE UN MOS TA DEGJOJA
NE GOJ KISH VEC DY FJAL
U BEFSH 100 VJEC.
DHE ZERI PRAP I DRIDHEJ .
NE FYT NJE FJAL
I NGECI !!!!!!!!!!!!!!!!!!
KUR DO ME RIKTHHESH
SE BASHKU TA FESTOJM,
U BEN SHUM 14 VITE ,
DHE FETYREN PO TE HARROJM .

JA KJO ISHTE TELEFONATA IME
NGA NJE NEN TRIME
E MARR NE CDO MENGJES
QE MBUSH VITET ,
GJITHMON ME PYET
NESE DO TE SHIKOJ PERPARA SE TE VDES.

florian
24-05-05, 14:14
Te gith me pyesin
per qellin tim te bregosur .
per se qan ky shkemb i lasht .
qe asneher nuk uli koken!!!
as kur turku i hoqi gjysmen e tij .
perse perulen malet
e qajn me mall !!!!!!!!!!!!
sic qan nena per te bijn e sAJ
sic qan nusja per burin qe ska .
pse ky det tehiqet ne pafundesin e tij
dhe nuk me rrefen ??????
enkthin e kesaj nate ,

pse qan moj mbretresh
mbi mbretreshat!!!!??????????'
mos vall!! ushtriA JOTE
nuk mbushi boshllekun e kesaj toke
qe vec ky shpirt
jeton pervec kesaj bote .
mos qani ????
mos fyeni kujtimet e kesaj jete .
qe shkembinjet ka perulur
ushtrit e tua ka shperngulur .?????
mos qaj nen e ngrat se
afer do me kesh cdo nat
tashme i perkas nates,
asaj te ngrates .

VDIQ NE KET JET ??????????
LA MBRAPA NENEN PLAK !!!!!!!
QE U MBYLL NE ATE KULL ?
DHE PREJ SAJ NUK DOLI KURR .

florian
25-05-05, 14:47
DO RRISH DHE DO QASH !
MI NJE VARR TE TRETUR!!!
QE TASHME NUK DUKET
QE MBAN TE VDEKUR ....

DO QASH PER ATA QE
TASHE KAN MBETUR ..
DO QASH PER DUART
TASHME TE NGRIRA
SI GUR SHEKULLOR
QE SKAN ME NGJYRA,
PEVEC NJE NGJYR GRI
QE TE FUT TMERRIN ,
NJE NGJYR GRI
QE CON NE KEMB DHE TE MJERIN .

DO RRISH DHE DO QASH
PER SYT E BUKUR
QE LASH PAS NJEHER???
E KUJTOJ ISHTE PRANVER!!!!
BILBILI KENDONTE
DHE NESE DO TI GJESH
NE LASHTESI DUHET TE
SHKOSH TI E TI GJESH .

DO QASH PRAN BREGUT!!!!
QE DUKET SIKUR I THERET
NJE BREGU TJETER!!!
POR SHUM ME TE VJETER...........
I FLET PA DASHUR,,,
PER NJE DASHURI TE VJETER
DHE DO E PYESESH NESE ESHT TRETUR
SIC TRETET DRURI KUR I PRET RRENJET!!!!!!!
NESE KA VDEKUR NESE ESHT TRETUR

DY METER DHE NA NDAJN
NUK DUKET AQ SHUM
SE MALI ME MALIN S'TAKOHET
POR AS TI DHE UN .
DY METRA POSHT DHEUT
DEGJOHET DESHPERIMI JOT
NDONJEHER ME DUKET EDHE KUPTIM PLOT!!!!!
ATEHER ME VJEN NE MENDJE ,
VITET E SHKUARA !!!!!!!!!
I LODHUR I LENDUAR
GJITHMON I GEZUAR
TANI TI QAN MBI VARR !!!!
TI VET ME VRAVE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
POR ESHT E KOT ,
TE QASH TANI NUK ESHT KUPTIM PLOT!!!!!!

AI ESHT TRETUR
DHE ESHT KTHYER NE TOK
DO ME PISH ME UJIN
QE NE MENGJES TE PASTRON .
DO LAHESH ME MUA
NE DUSH KUR TE SHKOSH .
DO ME GJESH NE BUKEN
QE GJOKSET TE FRYN,,,
DO ME KESH NE AJER

KUR ERA FRYN
DO TE NGJAJ ME SHUM AROMA
NE PYELLIN E GJELBER
DHE NE QYTETIN E MBYTUR
.

DO RRISH DHE DO QASH
PO NUK JAM ME ATY
KAM LINDUR PERSERI
KAM LINDUR VEC PER TY .

florian
30-05-05, 16:00
I NDERUAR NE MES JUSH
QE DHE ARMIKU ME I POSHTER
KA ZILI KET SOFER .
KU BURRAT HAN DHE KUVENDOJN
KU MALI UL KOKEN DHE NE PER TE RROJM
KU BABA I FLET BIRIT !!!!
DHE AI UL KOKEN !!!!
DHE ME SYT NE DHE SI URDHERO BABA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I NDERUAR ATY KU SOFRA
AKOMA SESHT CUAR
PRET AKOMA MIQ PER TE URUAR .
I NDERUAR ME TY QE ZAKONIN SKE LEN
QE AS SHKAU AS TIRANI ZAKONET
STI FUTI POSHT DIVANI .
I NDERUAR VETEM PSE JAM SHQIPETAR
EDHE PSE KURR VENDIN TIM SKAM PAR.

florian
30-05-05, 20:49
FJALA E ZEMRES E ZERI I DASHURIS

florian
03-06-05, 14:54
shoqe time

miku juaj eshte nje nevoj e domosdoshme
esht fusha qe mbillni
ne cdo pranver per
te te mbajtur ngroht ne dimrin e ashper
esht mensa juaj esht zjarri
meqe ,te uritur shkoni
tek ai dhe aty kerkoni paqen tuaj .

shoqe e dashur
ne shum shkrime ke qen shoqeruese
e nje spirti te humbur .
mike e neteve pa hen
qe nuk mallkoj asnjeher ,
ti lulezon si trandafili .
ze bukur si bilbili .

per ty .

florian
03-06-05, 15:10
Per ty

Enderr e vgel te jetosh!!!
ngrihet i embel mendimi ,,,,,,
qe nga deti kalon e
ne drejtimin tend vjen .

L'aurora e yjeve!!
qe naten ben te shenjte,
mendja enderron engjellin..
dhe buzqeshja e tij
esht miqesia jote

me kuadrin e sotshem!!
dhe me bustin e djeshem!!
ndan shpejtesin e miqesis .,
e mos u kthe
te shikosh diellin e mengjesit??

sfidoje ne loj, malin
qe ne mrekulli mendon te drejten ...
nuk do zhduken shoket
nese i shikon akoma atje . <i ke miq>

florian
04-06-05, 16:53
nuk esht akoma koha
e jotja esht bukuria
mi te gjitha ngrihet krenare
kercen kendon nen pemen e moshes

nuk esht akoma koha
NEN e bekuar qe ne nje lis
te me kthehesh .
qe me hijen tende te me bekosh .

vetem syt tradhetojn kohen
qe shenja te ka len .
drit kan brenda por koha
beri te sajen dhe te konsumoj
sic konsumon deti bregun e ti

pak nga pak ai ndricim
i la vendin rrudhave
si bregu me rer qe avash avash
nje shkembi i le vendin e tij .

nuk esht akoma koha NEN
nuk esht akoma koha per te shkuar????????

florian
07-06-05, 22:23
ti !!!!!!!!!!!!!!!!! mund te shlyesh
mund te debosh
dhe shkrimet e mia te denosh
por kurr sdo e ulesh thirrjen
e padrejtesis qe shlyen emrat e dardanis

ti!!!!!!!!!!!!! mund te qesesh
se te duket vetja ty si zot
por mos harro
un nga nje her mund tja fus kot
por dhe ti mos kujto
se gjithmon ja fut plot .

sot e them un dje e tha honesty
pasneser nje tjeter do ta thot prap
ty

argomenti .
30-06-05, 15:28
gjith keto faqe me poezi te shkruara kot gjith ajo djers per te cuar me perpara ket forum e kur vjen fundi un nuk mund te shkruaj dhe te postoj dhe ca injoranta te tjer u lihet dor e lir ne forum , turp .
po i terheq shkrimet e mia dhe i lutem te nderuarit NAKI te me shlyej postimet e mia se per gjer sa un nuk jam i mirpritur ketu as shkrimet e mia nuk kan vend ketu .

me respekt FLORIAN.

Naki
02-07-05, 10:25
VETEM POEZIN
NUK E KAM TRADHTUAR KURR
POEZIA QE NUK JEP PROBLEME
QE NUK NJEF GJELOSI
PO JEP VETEM PAQE E KENAQESI
E ME SHPETON NGA MERZIA
KUR NJE FTYR ME MBAN
QE TE MOS GJUHEM NE DASHURINTENDE
QE PER NDRYSHE JEP SHUMVUAJTJE.
_________________


Duke lexuar kto vargje,ju ftoj t ecim s bashku prpara jeni dhe mbeteni shpirti poetik,miqsit q kemi kalitur ti ndrtojm n Kala.
Ky sht mesazhi im.

Me nderime Naki

argomenti .
02-07-05, 16:06
si mund te jet ne mesin tuaj kur nuk mund te shkruaj ne forum ..

poezit e mia po nuk paten firmen e autorit nuk kan vler .

me rrespekt e nderime miku juaj pergjithmon florian , miqesia e kultivuar ne keto vite nga ne nuk shlyhet si emri .

argomenti .
03-07-05, 09:37
MENYR KOMUNIKIMI NE MES DY ZEMRASH .

florian
15-07-05, 16:30
mall te kam
pa mall sme le
se vec kujtime
ti ke per ne
mall te kam
pa qar sme behet
sado te jem larg pa ty sme rrihet

mall per ty per sofren tende
mall per ate qe kam ne mendje
mall per malet dhe vatrat tona
mall per motrat dhe per tokat tona
mall per nenen qe spo gjen dot ven
mall qe sillet e ne zemer te hidhet
mall qe ndjej vetem per ty
mall qe dashuri me jep per ty

florian
25-07-05, 18:21
do vij neser dhe do sjell
nje thes me mall
nje mergimtari qe tashme smban me
ashtu sic vjen endrra te nje endertar
un tek ti do vij thjesht shkrimetar
dhe do te sjell nje thes memall

florian
08-09-05, 09:29
shetita gjith boten me ty ne krah
nuk lash vend un pa e pa
por nuk thash kurr un o i mjeri
lum si un qe e kam ket njeri .....

florian
14-09-05, 16:46
Ne shkretetir humba dinjtetin
ne shkrettiren e botes
qe flak e ferr me provuan
dhe me kaliten
gjer ne te ber ate burr qe jam sot.....
AAAAAAAA me falni BURRACAK?????
i endur shkretetirave te jetes
duke sjellur uje aty ku nuk kish burim.........

I ulur sofrave te huaja
me bujarin tende me nderin e atij
dhe fisnikerin e atyre !!!!!
qe edhe sot shikojn shkretetiren
qe krijova mbas meje !!!!!!!!!

Ate shkretetir qe:::e
qaja kur bota gezonte per mua
nje oazi krijoj apostafat per mua
tani qesh qe bota po qan per mua
se ata se din qe sishte per mua..
por mallkuar qoft ajo
dit qe ti bere kete per mua...

florian
30-09-05, 19:27
zemer ? zemer!!!!!?
therret nga erresira
e nje nate te pamshir
qe nuk len asnje fije drit
ne zemre qe nga pafundesia
e kesaj nate therret me shpirt !!!!

zemer?' zemer?
degjohet e kumon ne eerresir
ky ze qe te mallengjen shpirtin
e te ze gryken ...
si nje gur te peshon ne shpir
jo fakti i zerit
por pamundesia e asaj
pergjigjje qe aj pret

zemer? zemer?
tani po therret ne mes rrjeshtave
te nje poezie te dal nga shpirti
te shkruar me gjak .
te derdhur nga nje hakmarrje
qe mbarim nuk ka .
tani e shkruan
se nuk ka me ze
qe ti bertas kesaj bote te shurdhet

tani e shkruan dhe letren mbeshtet
mbi flamurin kuq e zi siper nje varri
qe tashe u kthye ne shtepi .
zemer ?? zemer ? tani e di ku te qaj
tani e di ku te kerkoj .
shkau te vrau dhe zeri im te shpoj ....

florian
01-10-05, 18:33
do gezosh dhe ti !!!
ne fundin e kesaj vjeshte
mbarimi i odises
dhe provimeve te perhershme

tani shikimin hedh tutje
ne mendje nje mendim
sikur ket vjesht ??
te mos kkisha asnje provim .

shikimi ndalet larg .
leht shikon fletoren
se ne cdit leksonet liroen

me ngushllim shikon oren
ne cant fut fletoren .
filloj dhe nje vit ,
mbaroj dhe nje ver
dhe un e kalova si perher
mbi libra ne vjesht .

UA DEDIKOJ TE GJITH ATYRE QE KET VIT PROVUAN VJESHTEN .

florian
05-11-05, 18:15
gezoni!! se mbi varret tuaja!!!
nje dit do kendoj
kengen e trimeris
te zemres dhe fisnikeris
qe brez pas brezi
baballart ne kemb na coi .

gezoni !!! se ne trojet tuaja !!
un do pleqeroj , mbi dheun
q頡snje nga ju nuk gezoj .
gezohuni se vetem
prej dores time
asnje nga ju s'mbaroj .

florian
05-11-05, 18:18
poezi beby
se poezia ime je ti
qe levizje token
dhe qellin mbuloje
dhe rrafsh per tok ate shtroje

sot un isha me ty
dhe i mesova te gjitha secretet e turpshme
te se bukures loj
dhe klitha dhimbshem me lot ne sy
a sduhet castin ta jetoj!!??

bashk me ty dhe afshin te degjoj
kur ne nje moment dhe gjuhen
duhet te kafshoj .
dhe klitha e dhimbjes
perbrenda me terbon
te ngresh lart doren te prekesh qellin ton .

nje shoqe nje her me dha dy fjal me tha cndjeu dhe kerkoj nje poezi ky ishte rrezultati .

florian
05-11-05, 18:22
Babai femijes se tij (pas vdekjes)

CDO DIT QE ZGJOHESH
TI KE SHUM KUJTIME
CDO DIT QE ZGJOHESH
TRET ME SHUM ZEMREN TIME
CDO DIT FILLON NJE LUFT E RE PER TY
CDO DIT TE JAM PRAN
POR TI SE DI QE JAM ATY.

CDO DIT E PERCJELL TI
FRUTIN E JETES TIME
DHE UN NGA LARG !!
TE JAP SHUM PERGEZIME
SE E RRITE TAMAM
DHE PA SHUM MUNDIME
DHE PSE NE KET BOT
TI CON DHE PESHEN TIME

CDO DIT DO SHOQEROJ
UN PER TY CDO MENDIM
SE CDO DIT TI RRITEN SHPIRTIN TIM
E DI QE NUK DUHEJ KURAJOJA E TER BOTES
E DI QE EGOIZMI ESHT PJESTARE E GJITH BOTES
POR UN SE BERA PER VETE POR DHE PER TY
POR CDO QE TE LASH GJITH BOTEN UN TY .

florian
08-11-05, 21:22
Fillim -vazdhdim-fund-mallengjim
jan fjal qe s'kerkojn shpjegim
ato thjesht linden si ndjenj
ne shpirtin tim .

pas nje vere plot me harmoni
erdhi nje vjesht me malinkoni
posht dritares shum net kaluan
harmoni ne jet ato vetem vepruan
si ulerinte ujku ne an te atij mali
dhe mblidheshe tek un
sikur te ishe enderr.

florian
18-11-05, 21:44
jam i burgosur
brenda botes te gjithkujt
ndihem krejt i brengosur
prangat me dhembin shume

ngado qe shef je e rrethuar
fytyra qe lexojne tradheti
pa arsye qeshin te ekzaltuar
thua se nuk ekziston tjeter njeri

nga te gjitha anet genjeshtaret
genjejne veten deri ne hipokrizi
te tjere ngerdheshen si te marre
i shef, i ndjen me keqardhje ne qetesi

bertet me zerin qe kurre s'degjohet
cirrem e qaj,don ti meshirosh
shpriti i prangosur ke te terbohet
,ti kjo je, kurre s'duhet te ndryshosh .
kurr sduhet veten te mallksh

florian
30-11-05, 14:40
Kerkoje luften ne ankesat e njerezve !
kerko vuajtjen e nje nene qe mban
ne krah ne femi te mitur!!
qe shtrengon fort thithken aq shum esht i uritur
ska cte bej e mjera nen
ti buken hedh ajo ska perte ngren

kerkoje luften ne syt e jetimit
babait te tij i dhan medaljen e trimit
po as shpi per vete si la etimit
qe endet sot sot
me nje medalje
qe vler nuk ka por hajt se nuk ka gajle

kerkoje luften ne syt e babait
me 4 nuse qendron ne majt te malit
se 4 djem ai i dha vatanit
tani qendron ne kry te sofres
me kater nuse ne mes te tokes

kerkoje luften ne mes te paqes
se vec ajo i sjell lek axhes
kerkoje luften ne cdo vend
se aty ku esht ajo slen kend .

florian
04-12-05, 09:55
Me e madhja ndjen je ti!!
qe zemren ma plase me dashuri,
qe jeten jep nje shkembi te zi .
E un qe te therras mem
nga fundi i botes
dhe te them plot zemer
me e madhja ndjen je ti

Nen qe dhe shkembin can
qe dashuria jote ne jet na mban
ne mes cdo vendi!!
dashuria jote na bashkon.

Nen qe buk nuk han
nese dije nuk ke
qe ate qe ke ti kemi ne
nen qe telefonin con
sa her qe kafshata e fundit tepron .

Nen me e madhja ndjen je ti .

florian
11-12-05, 11:19
kam thurrur poezi !!
mijera poezi !!!
si ai cigani '??
qe koshin thur
dhe me qetesin e shpirtit
ai i jep nje figur.

asnje se vuri re
tek ai po e bente ,
ishte shum e paster
gje qe pershtypje nuk linte.

ashtu thura dhe un
poezit i bera lum
po pershtypje ato te shkretat.
gjeten vetem tek un .

tani un e di poezin e zemres tende
ishte e vetmja poezi qe s'thuri dora ime .
ate e krijoj zemra e kurr sme la ta shkroj'
se esht si ai cigani qe jerezit e harruan
por sillen perseri me koshin e tij ne duar .

florian
05-02-06, 12:26
Me emer nuk ke .
Figuren tende e shoqeron
nje hije e rend ...
As fotografit nuk shfaqin
me syt e tu .
nje mjergull i ka mbuluar
deshperim sjell ne shpirt ..
e shthurur esht endra
qe naten te deshperoj
i shthuru mendimi
qe pa fetyr te tregoj
mbi nje trup si lahut
qe ringjall te vdekurin
ne deshperimin e tij ...
Mos guxo !!!!! kurr!!!

florian
26-03-06, 11:43
E preka ??
nuk e di as vet se si !!
por e bera ne nje mbremje te erret
ku as nata nuk kishte me sy ...

e preka dhe lekura e saj e re
e tendosur ne persosmerin e saj !!!
kam frik edhe ta prek ..
se silikon esht dhe mbase mir nuk dihet
dhe ne dor te shperthen
dhe lotet e saj , sdin as ti ndalesh ...

Me pelqente me shum ai i pari
qe dhe pse cik i zhvendosur
i dha gji du djemve te persosur.

Me letra plastike luhet mir por esht e leht dhe cahesh ...

florian
31-03-06, 21:33
kaluan vitet ???
dhe disi u ndjeva i lodhur mes tyre...
zhgenjimet u ndoqen hap pas hapi
bashk me kenaqesit e rastit,
lodhje ne mergim
dhe me shum lodhej ne vendin tim..
pyetje dhe dyshime ngrihen rrotull qenies time !!
Poet !!!??
Apo impostor i traditave ??
shkrimtar ne mes te ndjenjave ,
i perlur per vite te tera..
dhe tani!! qe erdhi rradha ime
u shperngula ne mes jush
per te qen i kuptuar ??
i afert per tu mos harruar!!
cesht meshira per te kujtuar..
por jo perseri ??
Burrokraci !!!!!!!!!!!!!
PERSERI ..
Me keqkuptuat??
u ula ne tok
jo se ai ishte vendi im
por thjesht
se kalova gjith jeten ne mergim ..
dhe ne mesin tuaj
mu duk sikur isha ne vendin tim .

e_martumja
31-03-06, 22:26
I nderuar Florian deshta te ju them qe i lexova me deshire disa poezit nga ju, pranoni komplimente nga ana ime dhe ju deshiroj cdo te mire.


me rrespekt E_martumja

florian
04-04-06, 20:23
ska gje me te embel per nje poet se komplimentet e lexuesve te vet ..
e Martumja edhe un ju falenderoj nga zemra per falet tuaja dhe gjith ashtu ju uroj suksese dhe lumturi kudo qe jeni .

florian
15-05-06, 19:15
Me ler dhe nje her !!!
si nje her e dikur ..
te ulem ne ate preher ..
dhe te shikoj me syt qull..

me ler dhe nje her !!!
koken ta ledhatoj ...
me ler te provoj
lqetesin e kokes time !!!
me ler te jetoj
nje cast pa mundime ..

me ler dhe nje her !!
te enderroj si dikur ..
me ler vec nje cast te mos jem burr!!
me ler dhe nj her !!!
te te rri un pran!!
me ler dhe nje her
eren te degjoj .

Nen me jep forcen qe kurr mos te harroj ,
dhe syt e tu dhe nje her te shikoj .

florian
02-12-06, 22:47
Ja !! dhe nata tashme mori vendin e dites
si hije u fut dhe ne dritaren time
nuk e njdeva fare kete dit
dhe po te mos ishte per te ftohtin
nuk do kisha ven re as naten
qe ngadal mori vend ne tastieren time.

Cme solli nje trishtim
dhe kjo e mjera ,
sikur me zury gryken
dhe po me terheq ne erresiren e saj ,
Ftoht qenka !!
Dhe ne shpirtin e saj ,
avash avash marrin vend
ankthet e mia ,
dhe nata ndoshta do me sjell keshill??
me habi shikoj pertej dritares !!!
po del dhe dita
po edhe ti moj e gjora nat
nuk durove dot ankthet e mia.
Dhe frika e tyre
te trmbi aq shum??
sa i le vendin dites !!
per tu liruar nga mua???

florian
04-12-06, 20:48
Ja dhe nata po zen vendin e saj ,

Ja dhe nata po zen vendin e saj ,
me ngadal i afrohem
dhe nje sy hedh tutje
dhe duke shtrenguar syt
kerkoj te kap imazhin e tij !!

AI kurrizin me kthen ,
se mali nuk qan
se zemren te then ,
por un i ndjej lotet e tij !!
SA me shum nata ,
hedh pulovren e saj !
aq me i madh behet trishtimi i tij .

kerkova ta hiqja nga mendja
dhe era e detit me ndihmoj disi
me ftohtesin e saj,
dhe shpejtesin e barkes
mendja ime u shkeput
dhe u zhyt ne pafundesin e detit .

Nk ktheva koken me ,
mendoja se cdo me priste tutje
e nese do shikoja ato brigje
aq te enderruara .

POnuk e dija se c'lash mbrapa ..
dhe qe gjith ate dashuri
sdo e provoja me kurr,
se tashme u bera burr
14 vjec !!!! nuk do qaja me kurr .

Nje e shten m solli ne realitet
nje kallashnikov ??
po me theriste nga ana e vet ,
shpejt detin perqafova ,
ne ujin akull
kallashnikovi me ftoi
dhe me te ngjitesha lart
rrugen sme tregoi ..

ne ate moment
ate e dallova
Tim ati ne Vlor renkimet i degjova
qe mallkonte veten !!
djalin ne vdekje dergova ..
dhe ata lot me mall ferkoja ...

ne erresiren e atij uji ,
nje drit me ftoi
dhe drejt bregut me drejtoj ,
dhe sot e kesaj dite
ate drit kujtoj
dhe jam plotesisht i bindur !!
qe rrugen per ne tok im at me tregoj .

florian
08-12-06, 13:05
Ngela ne mes te rrjeshtave
i etur per dijeni ,
lezoj fjal te pakuptimta
e kerkoj kuptim ti jap
qetesoj ndjen e dituris ...
Qe vet fraza jote me flet
Pse!kuptim si jap dot ??
tashme ne koken time,
numra e fjal te pafund
apostrofe , pika ,e shum pik pyetje .
ekuacione te lakuara !!
leshohen te lira ne mendjen time ..
provime te perditshme ??
jo sesht per ate .
por per frazen qe me shkrujatje
UN TI DHE AI ......................
EKUACIONI I DITES ...
Ndoshta dhe ai i jetes ??

florian
18-03-08, 18:47
Shkruaj dhe dora me dridhet ,
ta them nuk e them dot ,
se duart me dridhen ,
dhe syt mbushen me lot .

Ne endraT me te bukura
nuk e endrrova dot ,
nga frika se mos kush
do ma hidhte posht .

Por erdhi dhe dita
qe un endren ta shkruaj ..
ta them me plot ze dhe me mos ta vuaj .

Prishtina kryeqytet
te mbush gojen plot ,
Kosova esht shtet
dhe askush se hedh dot posht ..

Po e provoj ta shkruaj ,
por fjalet nuk kan me vend ..

GEZUAR PAVARSIN ZOTI JU BEKOFT...

florian
20-03-08, 17:05
Ai gur me perket .
ajo esht perseja ime.
me pret ne prag dhe kur nuk kthehem !
i patundshem qendron ne heshtjen e viteve .
ai e din ...
fare mir e din !!!
perseri do ti paraqitem per ball .
i pafjal , i pa rrefyer
me i lodhur se heren e fundit ,

Esht i rend dhe guri im ..
por vetem ta shikosh!!
shkemb 94 vjecar .
I tretur nga koha
dhe disi nga vendi
plot me brenga
dhe i carmatosur ....
Te gjith perulen ne pranin e tij ,,,

Me thon qe leviz
por un e kujtoj vetem te pragu
gur i patundshem ..
me thon qe akoma mbahet ,
dhe prap pleqeron ..

Si Valbona qe shtrat nuk nderron
ashtu dhe guri im mua pesh me con ......................

florian
23-03-08, 21:02
Koha tret njeriun
dhe ndjenjat e tij !!
transformohen ne nje metamorfozi
te pafund .
koha!??
ajo qe te gjith ndjekin
dhe asnje ska sa duhet
koha ajo qe ste jep koh ??
as''' per te ber dashuri
me pak fjal jo te verteta
koha qe kalon e vertetuaR
nga mijra hakrepa qe ndjekin
hap pas hapi njeri tjetrin ..
koha qe me mungon
per te pershendetur
nje MIKE TE MADHE SI VENHARE ..
Me fal por ndoshta esht dhe cik hipokrizi ..

Mjaltina
23-03-08, 21:59
ju pergezoj per poezit jan te shkelqyshme me te vertet siduket te gjitha ishprehni nga perjetimet e juaja

Mjaltina
23-03-08, 22:01
pergezime per keto poezi kaq te bukura

florian
23-03-08, 23:32
JU FALEMINDERIT Mjaltina PER FJALET E BUKURA , JU FALENDEROJ PER VIZITEN TUAJ NE FAQEN TIME .
TE UROJ SUKSESE KUDO QE JENI ..

natyra
24-03-08, 03:14
"Pergezime florian,emoncionohem e kur lexoj te tilla poezi qe buroin nga shpirti...!

nderimet e mija
Natyra

lirik
04-04-08, 21:21
ME PRIT SONTE NE ENDER DO TE VIJ!
POR MOS U ZGJO!!!!! PERSERI FLI.
SDO TROKAS NE DERE ,
AS NUK DO TE ZGJOJ ,
DO TE PUTH CA HERE ,
DHE BUZET DO TE KAFSHOJ .
MOS LEVIZ TE LUTEM ,
AROMEN TENDE DUA TE NDJEJ.

PERSHENDETJE TEGJITHEVE .E BUKUR KJO LEXOVA EDHE DISA TJERA SHKRUAN BUKUR VAZHDO KE VARGJE TE BUKURA
TE PERGEZOJ

florian
16-04-08, 11:05
Lirik ju falenderoj perfjalet tuaja < ndoshta duken pa vler e ndoshta te shkruara rastesisht por per nje shkrimtar edhe nje fjal e then , e shkruar esht frymezim per te ardhmen > te falenderoj perseri per fjalet tuaja dhe ju uroj suksese dhe lumturi ne jet kudo qe ndodheni .

florian
16-04-08, 11:08
&quot;Pergezime florian,emoncionohem e kur lexoj te tilla poezi qe buroin nga shpirti...!

nderimet e mija
Natyra
NATYRA thjesht emri juaj me jep frymezim per poezi te reja , dhe kur shof qe ka persona si juve qe i lexojn dhe me te vertet i pelqejn me behet qefi jasht mase , se edhe 1% e emocioneve qe ti provon ja vlen te shkruaj nje romanxe te ter .. Pershendetje e nderuar ju uroj nje jet te qet ekonomikisht dhe nje jete te cmedur ndjeseshisht ..

florian
18-03-10, 18:22
Ndizem vella nje shkrepse nen qiellin e zi
nje fije te brishte shprese ne naten e zez me shi
ne erresiren e dhjamur pelte ku ka filluar te zbrese acar
a e dini cdo tethote nje shkrepse nje fije e holle si bar.

Idila
18-03-10, 19:01
Ndizem vella nje shkrepse nen qiellin e zi
nje fije te brishte shprese ne naten e zez me shi
ne erresiren e dhjamur pelte ku ka filluar te zbrese acar
a e dini cdo tethote nje shkrepse nje fije e holle si bar.


Prgzime i nderuar. N kto pak vargje t vogla por t thella, shoh nj drit shpirti q s`venitet dot kurr.

florian
14-08-11, 18:32
shi shi qenka akoma faqja ketu ..

flm
pershendetje te gjithve ..