PDA

View Full Version : Pse mashkulli i jep te drejte vetes te dirigjoje mbi femren


Murgesha
25-04-04, 12:36
Diskutues te nderuar mendova te hap nje teme qe me duket se eshte mjaft aktuale te ne shqiptaret.
Eshte fjala per raportet meshkuj-femra.
Edhe pse shihet nje nje nivel me i larte i edukates dhe emancipimit te te dy gjinive prap se prap ka meshkuj qe te femra duan te jen zot.
Si spjegohet kjo.
Per shembull.
Lind dhe fillon nje dashuri. Qe ne start mashkulli duket te jet egoist dhe don te vendos per te gjitha vet. Ky grup i meshkujve deshiron te kontrolloj gjithcka te femra e vet.
Si qeshet ajo, si vishet, si qan e si flen.
Jane tipa nervoz, egoist, dhe nuk kenaqen asnjeher me asgje.
Ndoshta do te mendoni se kjo eshte absurde por eshte realitet.
Si mendoni ju te dashur forumiste me cfare te drejte?
Pse femra duhet te perballoj dhe ta doje nje te tille?
A nuk eshte edhe femra nje qenje njerezore qe di dhe duhet te vendos vet per vetveten?
Ju mirepres te gjitheve ne diskutim.
Me nderime Murgesha.

Gentiana
25-04-04, 12:51
Murgesha te pershendes,dhe te uroj ne ket tem.

Sa me perket mua, un die vetem te them: Koha po ecen, dhe jemi ne vitin 2004! Ndoshta keshtu ka qen perpara, dhe ku ta di un sa e kan ndjekur, po tash mendoj se askush nuk ka nevoj te vendos per tjeter kend, e asesi per Grua! sepse edhe Gruaja ne diten e sotme esht po thuajse me e vendosur se sa vet Burri.

Kam degjuar nje fjal te urt qe me ka pelqyer shum,dhe kjo esht keshtu: Nese e edukon Burrin e edukon vetem ate,nese e edukon Gruajen e edukon krejt familjen. OK kjo nuk ka te bej me ket tem,po dua te them se ai qe e sundon Gruajen, dhe Gruaja e lejon kte ateher te dyt jan te pa emancipuar. Ne me nuk jemi naive, nuk jemi ato te pa shkolluara qe kemi qen perpara, dim te vendosim, dhe te gjitha nese ket e dojm dhe nese ecim me kohen,nuk duhet ta lejojm veten. Mendoj keshtu.
Pershendetje
Genta

Barbaroza
25-04-04, 12:52
Murgesha te pershendes per kete teme, qe jo veq qe eshte aktuale gjithmone tek populli yne,por e meriton te trajtohet seriozisht.
Vertete,nuk jane ta pakta rastet qe ndodh edhe sot keshtu me femren shqiptare.Une nuk them se femra duhet te kete te drejte per gjithcka,sepse vete natyra e saj si femer,si qenje delikate qe ka nevoje per mbrojtje nga mashkulli nuk ia lejon kete,por,te shkelet mbi te,duke e dirigjuar ne cdo aspekt,duke mbivleresuar veten ne ate menyre qe"si mashkull qe jam,me takon edhe e drejta te vendos mbi te"vertete kjo jo veq qe eshte e pahijshme,por,edhe e padobishme.Kjo sjell pasoja te renda per nje ēift,sepse ne epoken qe po jetojme,keto gjera duhet te tejkalohen.Sa me pare,aq me mire.

Honesty^uk.
25-04-04, 13:03
Pershendetje Murgesha, une do te pergjigjem fare shkurt,
eshte e vertet qe mashkulli ka pasur ose ka pretenduar te kete kontroll te gjeresishem mbi femren, por keto vitet e fundit raportet meshkull/femer kane ndryshuar, dhe me duket se ka filluar femra qe te beje drejtimin e anijes se jetes bashkeshortore.


Tung dhe argetim te kendshem per te gjithe

qika_pr
17-05-04, 09:56
Dora ime eshte mjafte e vogel per te mbajtur ty
Por as e jotja nuk qenka e madhe
keto kan qen fjalet pak para martese e te dashurin time andaj nuk duhet marr kontroll asnjeri por qe te dy

Un,ti ai ajo nuk ka ne dashuria ka Ne dy keshtu
Por kurr mos gaboni qe te thote kete Ne dy vetem mashkulli

Loloku
17-05-04, 10:10
Nė esencė unė nuk mendoj se ėshtė kėshtu, por vetėm nė dukje! Nėse kėshtu vėrtetė ėshtė krijuar pėrshtypja atėherė ėshtė pasojė e brishtėsisė sė natyrės sė femrės nė pėrgjithėsi dhe mosguximit tė mjaftueshėm tė saj pėr tė marrė pėrsipėr haptasi barrėn e pėrgjegjėsive jetėsore, por duan tė ndjehen nėn mbrojtjen e dikujt dhe tė ndokojnė vetėm nga siguria e fshehjes dhe e ndjenjės mė tė ndjeshme, por dominuese nė realitet...
Edhe dielli duket se rrotullohet rreth tokės kur e shikon nė qiell, por ėshtė e kundėrta...
Tungi

markopollo
23-05-04, 19:01
qika e prishtines tregom keta reshta a i ke degjuar apo i ke perjetuar para masese ne rastin e kurorezimit te dashurise suaj ...........dhe para kujt je betuar kaq

Naki
24-05-04, 15:53
SA ME SHUME QE TE JETE NJE SHOQERI E SHKOLLUAR AQ ME PAKE DO TE KETE PROBLEME NE EDUKATEN FAMILJARE
PATRIAKIZMI;MBIZOTERIMI I MASHKUJVE MBI GJININ FEMERORE ESHTE NJE KOHE E KALUAR E SHEKULLIT 19 dhe gjysmes se shekullit 20.
TEK NE SHOQERIN KOSOVARE-ESHTE MENDIM I IMI PERSONAL PA STATISTIKA QE KETO 30 VITETE E FUNDIT KA NJE RAPORT TE MIRESJELLTE NE MES DY GJINIVE BASHKESHORTORE POR JO NDOSHTA DEMOKRATIKE

RRUSHI
24-05-04, 17:46
Tek ne shqiparet e kem pas zakon por edhe kemi qe te thrrasim grat ne emer te burrit , gruaja e filanit ... me ket dua te them se gjdo mashkull deshiron te ket nje grua te aft dhe te zonjen me te cilen do te mburrej , por nga fatkeqsija jon gjith shqiptare , nje numer i konsiderushem i femrave tona as qe e kan te kryer shkollen e mesme , andaj duhet te pajtohemi me realitetin sado qe te jet i hidhur-----me gjith deshir do te ndaja pergjegjsit ... :wink:

turisti
31-07-04, 17:15
Respekti im ,Murgeshe.Femrat jane qenje me egzotike,romantike,bute dhe aq te nevojshme ne kete jete.Mashkujt absolutikisht nuk kane drejta m'i : KOMANDUE ose KONTROLLUE. Tjeter send eshte nese miren vesh dhe nese i ndajne " detyrat " qe ēdo njoni prej tyre m'i dit punet e veta.Zanafillja e ketij problemit ndoshta rrjedh nga vet fakti se femrat i dojne,ose me mire te dhem i TOLEROJNE -" IDIOTAT "( BELAXHITE ).Normal,jo te gjithat femrat,por nji numer i madhe.Ndoshta nuk eshte keq,mos ta harrojme qe kan ndikim edhe adetet e moqme qe:" gruaja duhet me respektue burrin",e ai mendim i ndegjuar te femrat ne femijeri ,ndoshta ka mbetur dikund ne NENDIJEN tone dhe bash kur nuk duhet- ai REFREN perseritet ne llogjiken tone duke i lere femrat mos te reagojne ne menyren e duhur dhe njkohesisht krijojne huti tek njejtat........ :P :P :P :P :P :wink: :( :( :(

nitushe
10-09-04, 08:56
ne kohen e fundit gruaja ma shume e dirigjon mashkullin, shyqyr qe kaloj ajo kohe se ish duft me u rreh me burr :twisted:

lazdrani
10-09-04, 09:24
Diskutues te nderuar mendova te hap nje teme qe me duket se eshte mjaft aktuale te ne shqiptaret.
Eshte fjala per raportet meshkuj-femra.
Edhe pse shihet nje nje nivel me i larte i edukates dhe emancipimit te te dy gjinive prap se prap ka meshkuj qe te femra duan te jen zot.
Si spjegohet kjo.
Per shembull.
Lind dhe fillon nje dashuri. Qe ne start mashkulli duket te jet egoist dhe don te vendos per te gjitha vet. Ky grup i meshkujve deshiron te kontrolloj gjithcka te femra e vet.
Si qeshet ajo, si vishet, si qan e si flen.
Jane tipa nervoz, egoist, dhe nuk kenaqen asnjeher me asgje.
Ndoshta do te mendoni se kjo eshte absurde por eshte realitet.
Si mendoni ju te dashur forumiste me cfare te drejte?
Pse femra duhet te perballoj dhe ta doje nje te tille? A nuk eshte edhe femra nje qenje njerezore qe di dhe duhet te vendos vet per vetveten?
Ju mirepres te gjitheve ne diskutim.
Me nderime Murgesha.
:roll: :roll: Hmmmm Eh moje Mbretereshe ne fillim te kam pase friken nga bukuria mos po gabone diqe :wink: e tani edhe me 100 burra me te pa nuk e kam derte :P Nuset e reja duhen te mesohen se gabojne nganjehere :D :lol: :lol: :lol:

bredhi
16-09-04, 19:42
Une mendoj se fmra duhet te jet opozit e mashkulli pozit po ne nje demokraci te vertet e jo si psh ne shqiperipo nje opzit tolerante dhe demokratike

turisti
16-09-04, 19:46
Une mendoj se fmra duhet te jet opozit e mashkulli pozit po ne nje demokraci te vertet e jo si psh ne shqiperipo nje opzit tolerante dhe demokratike


Pershendetje BREDHI. Ēka nese femra eshte OPOZITA dhe POZITA ?
TUNG. :wink:

Barbaroza
25-09-04, 19:07
Diskutues te nderuar mendova te hap nje teme qe me duket se eshte mjaft aktuale te ne shqiptaret.
Eshte fjala per raportet meshkuj-femra.
Edhe pse shihet nje nje nivel me i larte i edukates dhe emancipimit te te dy gjinive prap se prap ka meshkuj qe te femra duan te jen zot.
Si spjegohet kjo.
Per shembull.
Lind dhe fillon nje dashuri. Qe ne start mashkulli duket te jet egoist dhe don te vendos per te gjitha vet. Ky grup i meshkujve deshiron te kontrolloj gjithcka te femra e vet.
Si qeshet ajo, si vishet, si qan e si flen.
Jane tipa nervoz, egoist, dhe nuk kenaqen asnjeher me asgje.
Ndoshta do te mendoni se kjo eshte absurde por eshte realitet.
Si mendoni ju te dashur forumiste me cfare te drejte?
Pse femra duhet te perballoj dhe ta doje nje te tille?
A nuk eshte edhe femra nje qenje njerezore qe di dhe duhet te vendos vet per vetveten?
Ju mirepres te gjitheve ne diskutim.
Me nderime Murgesha.

Nese ka ende te tille,le ta dijne se kjo kohe ka perenduar.Nese dikush do jete te lumtur bashkeshortore,duhet te jete tolerant dhe demokrat(ne kuptimin pozitiv), se keshtu e do koha jone :wink:

Gentiani
25-09-04, 20:48
Pse mashkulli i jep te drejte vetes te dirigjoje mbi femren?

Sepse ėshtė e drejtė e rezervuar e tyre me rezolutėn, numri i tė cilės nuk po mė kujtohet, por e shkruar dhe nėnshkruar nga Zoti, qysh se krijojė Botėn dhe njeriun njeri :lol: :lol: :lol:

Dikush duhet dikė ta dirigjojė, pėrndryshe do tė kemi anarkinė dhe ērregullimin e rendit kushtetues dhe demokratik :wink: :lol: :lol:

Aha, tani e kuptova ku mendoi Murgesha pra duhet Femra ti jep te drejte vetes te dirigjoje mbi mashkullin! :wink: :lol: tė lutem vetėm lexone dhe shikone, sa vrazhdė tingėllon Femra tė dirigjojė Mashkullin Ha,hahahaaa!

Ti kthehem temės.

Njė pjesė ndoshta bukur e madhe e diskutuesve nė kėtė forum, jetojnė jashtė Kosovės.

Kur ėshtė pikėrisht fjala pėr raportet meshkuj - femra i shoh si raporte tė rrėnuara dhe tė paspjegueshme. Pėr kėto vite, mė ka ra rasti tė njoh me dhjetėra raste tė shthurrjes sė raporteve familjare, bashkėshortore e pėr ato mashkull -femėr pa diskutim gjithsesi!

Ua sjell si shembull dy raste qė njoh.

Burri mbi tė 50 tat, ka punuar i shkreti nė vend tė huaj punėt mė tė vėshtira fizike, pėr tė siguruar ekzistencėn familjare tė familjes sė tij nė Kosovė,ku ka pasur gruanė dhe fėmijėt. Me kohė sjell familjen e tij nė vendin e ri ku jeton. Nuk shkojnė dy vite tjera dhe e njėjta grua qė ka jetuar nė kushte shumė mė tė vėshtira atje fillon tė shkelė tė gjithė rregullat dhe normat qė i lejonė toleranca dhe raportet bashkėshortore!
Ēka u mbetet atyre, asgjė pos qė tė ndahen dhe ta vazhdojnė jetėn nė drejtime tė kundėrta! nė rregull do tė thonim nuk kanė pasur jetė tė pėrbashkėt dhe u ndanė! Por fėmijėt, 4 fėmijė dy vajza mbi 20 vjeēare dhe djemtė mė tė rinjė pėrfunduan nė entin e tė rinjėve dhe tė pėrkujdeset shteti pėr ta, sepse si duket familja nuk ishte nė gjendje tė pėrkujdesej pėr ta!!!

Pra ishin nė gjendje dhe nė kushte mė tė vėshtira ekonomike t`ia dilnin nė krye e tani, kur filluan jetėn nė njė vend dhe standardė ekonomik shumė mė tė lartė se nė Kosovė u shkatėrruan raportet familjare !!!

Rasti tjetėr, sjell Burri familjen e tij po ashtu nė perėndim, Gruanė dhe dy fėmijėt dhe me kohė duke dashur ti ofrojė rastin gruas sė tij, tė jetė edhe ajo aktive nė jetėn e pėrbashkėt dhe tė jetė nė gjendje mė vonė tė pamvarėsohet me ndonjė vend pune, vendos dhe i regjistron tė marrė lejen pėr Automjet, pėr derisa e kupton se e zeza grua, kishte gjetur instruktorin, njė plak tė huaj pėr dashuri tė re falė tolerancės qė iu kishte ofruar asaj nė njė vend tė huaj...
Dhe nė fund pason ndarja! Gruaja merr vajzėn 15 vjeēare me vehte dhe shkon tė jetojė me atė plakun, ndėrsa djali 13 vjeēarė vendos tė mbetet me babanė e tij, sepse edhe nė prezencė tė gjyqit e thotė " unė shkoj me babė, sepse ky ka qenė pėr mua babė dhe nėnė gjithmonė"

Ah, pse nuk e vrava rrospinė, thoshte i gjori Burrė diku mbi 38 vjeēarė dhe i mbusheshin sot me lotė, deri sa tregonte kėtė rrėfim dhe nė praninė e tij ishte djali i tij 13 vjeēarė, gjatė njė bisede qė kishin ardhur tė konsultoheshin, se si tė vepronin mė tutje!

I them, se atė e ka vrarė Zoti dhe nuk ke nevojė as tė mendosh mė pėr surratė tė tillė, por tė pėrkujdesesh pėr djalin dhe tė gjesh zgjidhje tjetėr, se jeta vazhdon mė tutje...

E dijė se do tė shkruani, tė mos i gjeneralizoi gjėrat! Dakord por kjo dukuri ka tendencė rritjeje dhe i mora si shembull vetėm kėto dy raste, nga ato shumė tjera qė i dijė.

Me njė fjalė femra ėshtė qenje njerėzore, por si duket ende nuk ka treguar pjekuri tė edukatės dhe emancipimit tė vendosė pėr vetėvehten.

Mos harroni, se edhe nė shoqėritė e njohura me tolerancė, ende janė tė njėjtat raporte dhe shumicėn e rasteve vendos mashkulli.

Edhe duhet tė vendosė mashkulli, ani femra me dirigjue me mashkullin, shkeka e dreqit ! :lol: :lol: :lol: :lol: Ha, hahahaaaaaaaaaaaaaaaa oh, Ha,hahaaaaaaaa

Kjo e fundit ishte shaka, priti tani sa "pėrshėndetjet" nė drejtim timin vijnė :lol: :lol: :lol: ju lutem e kam thėnė me shaka, tė kuptohemi!Gentiani

Barbaroza
25-09-04, 20:56
Nipqe,dije se me kete shkrim,na ke kthyer ne kohen e "Kanunit te Lekes",sepse ka shume djelmosha qe presin nje sinjal te gjelbert nga kushdo qofte qe pastaj te thone se"ja ne kemi te drejte te dirigjojme mbi femren"pa i ditur bile mire rregullat njerezore :wink:
Ah nipqe,nipqe,cka na bere :cry: :cry: :cry:

turisti
25-09-04, 21:03
Dirigjimi - koha e kaluar. :P

Gentiani
25-09-04, 21:18
Nipqe,dije se me kete shkrim,na ke kthyer ne kohen e "Kanunit te Lekes",sepse ka shume djelmosha qe presin nje sinjal te gjelbert nga kushdo qofte qe pastaj te thone se"ja ne kemi te drejte te dirigjojme mbi femren"pa i ditur bile mire rregullat njerezore :wink:
Ah nipqe,nipqe,cka na bere :cry: :cry: :cry:


Jo, Teze, parimisht jam kundėr Kanunit, por i ceka kėto raste tė vėrteta dhe shihet qartas se kėtu vėrtetė mungon pjekuri e edukatės dhe emancipimit tė femrės, ndryshe nuk munden tė spjegohen ato sjellje dhe veprime.

Ka edhe shumė raste tė femrave tė edukuara dhe pjekura, qė ėshtė pėr tė hequr kapelėn njeriu para tyre, femra punėtore, tė ngritura, nėnė me obligime dhe sjellje ndaj familjes dhe fėmijėve, e vetėdijshme tė marrė pėrgjegjėsinė dhe obligimet qė ua kalojnė burrave tė tyre qyqarė, tė cilėt nuk janė nė gjendje as vetėveheten e tyre ta dirigjojnė, se lėre mė dikė tjetėr.

Djelmosha, mos e merrni si shabllon tani kėto qė thashė unė! Ėshtė e vėrtetė se viteve tė fundit janė duke ndryshuar raportet mashkull-femėr nė kuptimin e ndarjes sė pėrgjegjėsive, obligimeve dhe organizimit tė jetės nė pėrgjithėsi dhe ėshtė mirė kur nė njė jetė bashkėshortore e fillojnė dy partnerė tė barabartė dhe tė pregaditur tė ballafaqohen me gjitha valėt e jetės qė do tu gjinden para.

Por Absurdi ishte pėr mua moj Teze, se si e pėrshkruajta mė lartė kanė jetuar njė ēiftė nė kushte mė tė vėshtira ekonomike dhe tė jetės, me halle e derte dhe kanė pasur lumturinė familjare me ato qė kanė pasur dhe nuk kanė pasur, e ndėrkohė raste qė sapo shkojnė nė njė vend tė huaj, fillojnė tė harrojnė dhe dalin nga binarėt, sikur tė kishin qenė nė ndonjė lidhje ashtu joserioze dashurie, se jo martese dhe fėmijėt qė sjellin kėtu.

Teze, tė premtojė se nuk hyjė mė kurrė tė shkruaj kėtu te shoqėrorja, se nuk e mendova se do tė mi marrin fjalėt kėshtu, shkruajti Gentiani me shpejtėsi nė pėrfundim tė kėtij teksti dhe mendoi tė ikė sa mė shpejtė nga kėtu...

Barbaroza
26-09-04, 18:35
Gentiani,mos thuaj se nuk do te hysh kurre me ketu sepse shkrimet e tua jane te nje cilesie dhe edukate te shendoshe qe eshte mireseardhje per ne dhe mesim per njerezit qe akoma mendojne se me tru te ndryshkur ,mund te jene te arritur ne jete.Por,une mendova se per rastet qe ceket me lart,ka shume nga ata qe e marrin sikur i favorizoni ju me ate shkrim dhe se duhet vepruar ne ate menyre qe me cdo kusht duhet dirigjuar mbi femren edhe kur s'ka asnje arsye per ta bere kete!
Vertete ka te tille qe mendojne ashtu edhe ne ditet e sotme,qe jetojne me ligjet e kanuneve te vjetra pa e kuptuar se sot,siq thate edhe ju,obligimet bashkeshortore jane ndare ne dysh dhe kjo mua me duket shume e dobishme,kuptohet ne aspektin pozitiv,por asesi nuk i arsyetoj ato rastet me lart qe keni cekur sepse vetem njeriu i paedukate,ne kete rast ato grate qe deri dje nuk kane dijte te ecin siq duhet ne rruge,sot jane bere shkas per ta shkaterruar familjen dhe per ta lene pjellen e vet ne meshiren e rrugeve ndoshta....Te tillat,per mendimin tim,meritojne burg shtepiak sepse prej tyre as familja,as shoqeria dhe rrethi nuk kane per te pritur as nje te arritur!!!

ShEjToNkA
26-09-04, 21:59
Pse mashkulli i jape tė drejt vetit qė tė dirigjoi mbi femrėn???


Sepse mendon ,se ashtu tregohėt Burrnia.

shqypja
26-09-04, 23:37
turisti
i pari mashkull ktu se tregon diqka te menqur je ti!ne ket rast. plotsisht jam ne pajtim me ty
te pershendes shypja

shqypja
26-09-04, 23:41
Pse mashkulli i jape tė drejt vetit qė tė dirigjoi mbi femrėn???


Sepse mendon ,se ashtu tregohėt Burrnia.jo shejtonka, mashkulli e dirigjon femren vetem kur ajo e lejon!!!!!!

turisti
27-09-04, 08:40
turisti
i pari mashkull ktu se tregon diqka te menqur je ti!ne ket rast. plotsisht jam ne pajtim me ty
te pershendes shypja

Falmderit - shqype -. Normal,jetojme ne kohen tjeter kur po kemi qejf gruaja jone te punoje dhe ne t'i marrim parat.Nese ia shtojme punet e shpijes,obligimet tjera....+ DIRIGJIMIN,ajo eshte ,jo e tepert,por- VRASJA E NGADALSHME PER GRUAJEN, e cila eshte E PAPRANUESHME NE KOHEN NE TE CILEN JETOJME......
Pershendetje. :wink:

DannyAus
27-09-04, 08:51
Pse mashkulli i jep te drejte vetes te dirigjoje mbi femren?

Sepse ėshtė e drejtė e rezervuar e tyre me rezolutėn, numri i tė cilės nuk po mė kujtohet, por e shkruar dhe nėnshkruar nga Zoti, qysh se krijojė Botėn dhe njeriun njeri :lol: :lol: :lol:

Dikush duhet dikė ta dirigjojė, pėrndryshe do tė kemi anarkinė dhe ērregullimin e rendit kushtetues dhe demokratik :wink: :lol: :lol:

Aha, tani e kuptova ku mendoi Murgesha pra duhet Femra ti jep te drejte vetes te dirigjoje mbi mashkullin! :wink: :lol: tė lutem vetėm lexone dhe shikone, sa vrazhdė tingėllon Femra tė dirigjojė Mashkullin Ha,hahahaaa!

Ti kthehem temės.

Njė pjesė ndoshta bukur e madhe e diskutuesve nė kėtė forum, jetojnė jashtė Kosovės.

Kur ėshtė pikėrisht fjala pėr raportet meshkuj - femra i shoh si raporte tė rrėnuara dhe tė paspjegueshme. Pėr kėto vite, mė ka ra rasti tė njoh me dhjetėra raste tė shthurrjes sė raporteve familjare, bashkėshortore e pėr ato mashkull -femėr pa diskutim gjithsesi!

Ua sjell si shembull dy raste qė njoh.

Burri mbi tė 50 tat, ka punuar i shkreti nė vend tė huaj punėt mė tė vėshtira fizike, pėr tė siguruar ekzistencėn familjare tė familjes sė tij nė Kosovė,ku ka pasur gruanė dhe fėmijėt. Me kohė sjell familjen e tij nė vendin e ri ku jeton. Nuk shkojnė dy vite tjera dhe e njėjta grua qė ka jetuar nė kushte shumė mė tė vėshtira atje fillon tė shkelė tė gjithė rregullat dhe normat qė i lejonė toleranca dhe raportet bashkėshortore!
Ēka u mbetet atyre, asgjė pos qė tė ndahen dhe ta vazhdojnė jetėn nė drejtime tė kundėrta! nė rregull do tė thonim nuk kanė pasur jetė tė pėrbashkėt dhe u ndanė! Por fėmijėt, 4 fėmijė dy vajza mbi 20 vjeēare dhe djemtė mė tė rinjė pėrfunduan nė entin e tė rinjėve dhe tė pėrkujdeset shteti pėr ta, sepse si duket familja nuk ishte nė gjendje tė pėrkujdesej pėr ta!!!

Pra ishin nė gjendje dhe nė kushte mė tė vėshtira ekonomike t`ia dilnin nė krye e tani, kur filluan jetėn nė njė vend dhe standardė ekonomik shumė mė tė lartė se nė Kosovė u shkatėrruan raportet familjare !!!

Rasti tjetėr, sjell Burri familjen e tij po ashtu nė perėndim, Gruanė dhe dy fėmijėt dhe me kohė duke dashur ti ofrojė rastin gruas sė tij, tė jetė edhe ajo aktive nė jetėn e pėrbashkėt dhe tė jetė nė gjendje mė vonė tė pamvarėsohet me ndonjė vend pune, vendos dhe i regjistron tė marrė lejen pėr Automjet, pėr derisa e kupton se e zeza grua, kishte gjetur instruktorin, njė plak tė huaj pėr dashuri tė re falė tolerancės qė iu kishte ofruar asaj nė njė vend tė huaj...
Dhe nė fund pason ndarja! Gruaja merr vajzėn 15 vjeēare me vehte dhe shkon tė jetojė me atė plakun, ndėrsa djali 13 vjeēarė vendos tė mbetet me babanė e tij, sepse edhe nė prezencė tė gjyqit e thotė " unė shkoj me babė, sepse ky ka qenė pėr mua babė dhe nėnė gjithmonė"

Ah, pse nuk e vrava rrospinė, thoshte i gjori Burrė diku mbi 38 vjeēarė dhe i mbusheshin sot me lotė, deri sa tregonte kėtė rrėfim dhe nė praninė e tij ishte djali i tij 13 vjeēarė, gjatė njė bisede qė kishin ardhur tė konsultoheshin, se si tė vepronin mė tutje!

I them, se atė e ka vrarė Zoti dhe nuk ke nevojė as tė mendosh mė pėr surratė tė tillė, por tė pėrkujdesesh pėr djalin dhe tė gjesh zgjidhje tjetėr, se jeta vazhdon mė tutje...

E dijė se do tė shkruani, tė mos i gjeneralizoi gjėrat! Dakord por kjo dukuri ka tendencė rritjeje dhe i mora si shembull vetėm kėto dy raste, nga ato shumė tjera qė i dijė.

Me njė fjalė femra ėshtė qenje njerėzore, por si duket ende nuk ka treguar pjekuri tė edukatės dhe emancipimit tė vendosė pėr vetėvehten.

Mos harroni, se edhe nė shoqėritė e njohura me tolerancė, ende janė tė njėjtat raporte dhe shumicėn e rasteve vendos mashkulli.

Edhe duhet tė vendosė mashkulli, ani femra me dirigjue me mashkullin, shkeka e dreqit ! :lol: :lol: :lol: :lol: Ha, hahahaaaaaaaaaaaaaaaa oh, Ha,hahaaaaaaaa

Kjo e fundit ishte shaka, priti tani sa "pėrshėndetjet" nė drejtim timin vijnė :lol: :lol: :lol: ju lutem e kam thėnė me shaka, tė kuptohemi!Gentiani

VETEM DESHTA TJU PERSHENDES,, ky Gentiani dihet se nga rrjedh,, qfar Traditash ka,,,, Gentiani me keto fjal qe i fole mos ja mesy Australis pa marr parasysh ne pushime a qka,, se eshte Levizja e Gruas ketu nje Grup qe me te nxan me dit qka flet ti kan me te myt,, :wink:
**Ma se pari nuk besoj se mashkulli i jep te drejt vetes te dirigjoj gruan, mendoj se gruaja ja jep mashkullit ate shanc..,, 8)
***Gruaja nuk duhet ti jap shanc mashkullit te dirigjoj mbi te,,,
TE GJITH I KEMI TE DREJTAT E BARABARTA....

Gentiani
27-09-04, 19:12
He,hehee erdhe ti pėrsėri ti Co. e Shankės, ?!! ua kam thėnė unė juve tė ma mbani zhagun, pse a mendove se nuk kthehem unė pėrsėri kėtu a?! :wink:

shumė keq ėshtė kur nuk mundet njeriu ti kuptoj e as ti dalloj ēėshtjet nga njėra-tjetra, pėr me rėndėsi tė shkruhet diēka Chatt hesapi mė, po jo, futja ca rreshta kot dhe enter, shkoi!!! e kam vėrejtur kėtė dukuri kaherė...

asaj lėvizjes sė grave tė Australisė i bėjė tė fala se jam duke i kėrkuar ashtu nė grup siē janė, le tė mė mbysin krejtė se vullnetarė jam paraqitur, e pasi e kuptova se qenkan tė organizuara ashtu nė grupe, do tė shkoj tė rezervojė biletėn pėr javėn e ardhshme :D :D :wink:

Pyete ndokėnd nga forumi, se ndoshta ka kohė e ta sqaron mė shumė dukurinė e dirigjimit :wink:

DannyAus
30-09-04, 07:22
[quote="Gentiani"]
asaj lėvizjes sė grave tė Australisė i bėjė tė fala se jam duke i kėrkuar ashtu nė grup siē janė, le tė mė mbysin krejtė se vullnetarė jam paraqitur, e pasi e kuptova se qenkan tė organizuara ashtu nė grupe, do tė shkoj tė rezervojė biletėn pėr javėn e ardhshme :D :D :wink:

tung pershendetje,, a vetem grup te pelqejn ty a,, ma bre gentiani se njeri ma se shumti me 2 po mun me ba diqka,, se kur te shtin ne dor 40 femra,, pak si shtir qe ke me kalu mire me to :) :idea:

Gentiani
30-09-04, 17:58
[quote=Gentiani]
asaj lėvizjes sė grave tė Australisė i bėjė tė fala se jam duke i kėrkuar ashtu nė grup siē janė, le tė mė mbysin krejtė se vullnetarė jam paraqitur, e pasi e kuptova se qenkan tė organizuara ashtu nė grupe, do tė shkoj tė rezervojė biletėn pėr javėn e ardhshme :D :D :wink:

tung pershendetje,, a vetem grup te pelqejn ty a,, ma bre gentiani se njeri ma se shumti me 2 po mun me ba diqka,, se kur te shtin ne dor 40 femra,, pak si shtir qe ke me kalu mire me to :) :idea:

Vehtė shkruajte qė janė ato tė organizuara nė Grupe dhe mua nuk mė pengojnė fare a janė 2 apo 40, por dallimi ėshtė se me dy mundet njeriu tė bėjė diēka, por edhe ato 40 munden me njeriun me bė shumėēka :wink:

P.S Ti kthehemi temės!

Maca
02-10-04, 15:14
Gentiani edhe pse jam vajz Te jap drejt plotesisht...

Ashtu esht...

Vajza duhet pasur Men dhe dymen nese e kupton qka d.m.th kjo?!
Kurse mashkulli hyn edhe del pa problem...

Kshtu shkurt kush e kupton mir kush jo qa me bo...

kulleri
02-10-04, 16:26
hej un jam ne pajtim me gentianin edhe kush ju ka faj juve q ejeni femra :lol: hej meshkujt kan me q en gjithmon mbi femrat edhe ket nuk munet me e mohu kurkush 8) edhe kshtu ka me q ederi sa te egzistoj bota

mr_beni
02-10-04, 18:02
Diskutues te nderuar mendova te hap nje teme qe me duket se eshte mjaft aktuale te ne shqiptaret.
Eshte fjala per raportet meshkuj-femra.
Edhe pse shihet nje nje nivel me i larte i edukates dhe emancipimit te te dy gjinive prap se prap ka meshkuj qe te femra duan te jen zot.
Si spjegohet kjo.
Per shembull.
Lind dhe fillon nje dashuri. Qe ne start mashkulli duket te jet egoist dhe don te vendos per te gjitha vet. Ky grup i meshkujve deshiron te kontrolloj gjithcka te femra e vet.
Si qeshet ajo, si vishet, si qan e si flen.
Jane tipa nervoz, egoist, dhe nuk kenaqen asnjeher me asgje.
Ndoshta do te mendoni se kjo eshte absurde por eshte realitet.
Si mendoni ju te dashur forumiste me cfare te drejte?
Pse femra duhet te perballoj dhe ta doje nje te tille?
A nuk eshte edhe femra nje qenje njerezore qe di dhe duhet te vendos vet per vetveten?
Ju mirepres te gjitheve ne diskutim.
Me nderime Murgesha.

pershendetje

Nuk mendoj qe ky problem eshte vetem tek shqiptaret, por keso lloj njerzish egoist, nervos etj, etj ka ne ter boten. Qe ne koh te sotme e gjejne nje femer qe urt dhe nuk di ti dal zot vehtes, perndryshe keta njerz edhe mund qe te shantazhojne tek nje femer.
Gjithnje pajtohem me faktin qe femrat jane me te mencura pak se meshkujt, dhe nuk e gjej te arsyeshme qe nje mashkull shtiret zot para nje femre.

turisti
04-10-04, 10:43
hej un jam ne pajtim me gentianin edhe kush ju ka faj juve q ejeni femra :lol: hej meshkujt kan me q en gjithmon mbi femrat edhe ket nuk munet me e mohu kurkush 8) edhe kshtu ka me q ederi sa te egzistoj bota

O - KULLER,mos je ftofe pak me teper???? A e din se " Mashkulli mbreteron me femren,femra me tere boten "! :wink:
Te pershendes dhe me fal per mendimin tim. :wink:

Krokodilli
04-10-04, 11:03
hej un jam ne pajtim me gentianin edhe kush ju ka faj juve q ejeni femra :lol: hej meshkujt kan me q en gjithmon mbi femrat edhe ket nuk munet me e mohu kurkush 8) edhe kshtu ka me q ederi sa te egzistoj bota

O - KULLER,mos je ftofe pak me teper???? A e din se " Mashkulli mbreteron me femren,femra me tere boten "! :wink:
Te pershendes dhe me fal per mendimin tim. :wink:


PERSHNDETJE,,,,, MENDIMI IM ESHTE SE MASHKULLI NUK MUND TE DIRIGJOJ MBI FEMREN,, FEMRA I JEP ATE SHANC MASHKULLIT,,... PAJTOHEM ME MENDIMIN TEND TURISTI GJITHASHTU

turisti
04-10-04, 11:23
hej un jam ne pajtim me gentianin edhe kush ju ka faj juve q ejeni femra :lol: hej meshkujt kan me q en gjithmon mbi femrat edhe ket nuk munet me e mohu kurkush 8) edhe kshtu ka me q ederi sa te egzistoj bota

O - KULLER,mos je ftofe pak me teper???? A e din se " Mashkulli mbreteron me femren,femra me tere boten "! :wink:
Te pershendes dhe me fal per mendimin tim. :wink:


PERSHNDETJE,,,,, MENDIMI IM ESHTE SE MASHKULLI NUK MUND TE DIRIGJOJ MBI FEMREN,, FEMRA I JEP ATE SHANC MASHKULLIT,,... PAJTOHEM ME MENDIMIN TEND TURISTI GJITHASHTU

:wink: ,je gjithashtu i pershendetur sepse AUSTRALIA nuk eshte LARG per pershendetjet e mija,hahahahahahaha. :wink:

~AnnA~
25-06-10, 18:08
Me vjen keq, qe edhe sot e kesaj dite ekzistojne femera, qe nuk ndergjegjesohen per rolin qe duhet ti japin vetes.Femres shqiptare i eshte dashur cdohere te pershtatet per te mbijetuar...Ajo din vetem te pershtatet , keshtu ka bere gjithmone(edhe pse jashta vullnetit te saj), keshtu vazhdojne disa edhe sot kur gjerat duhej te ishin disi me ndryshe!Ajo i eshte pershtatur pasivisht realitetit qe i kan pergatitur dhe servuar te tjeret, fatkeqesisht!!!!

Guri i madh
25-06-10, 18:34
tema qenka e vjeter me http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/post_old.gif 25-04-04, 11:36


se tash kan ndryshue punt tash esht e kunderta

teutaA
25-06-10, 18:37
pse a qashtu rritet e edukohet -"ngo mir djalo gruja duhet me ngue"por qudia me e madhe eshte qe nena e motra e edukojn ne kete menyr opsss si mos me kan femra vet:mad:

~AnnA~
25-06-10, 18:42
tema qenka e vjeter me http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/post_old.gif 25-04-04, 11:36


se tash kan ndryshue punt tash esht e kunderta

Guri i Madh, koherat kane ndryshuar por jo per te gjithe.Ende ka femera qe qenien e vete e lejne ne dore te mashkullit, duke ndihmuar ne kete menyre nje rigjenerim te perhershem te patriarkalizmit!

Guri i madh
25-06-10, 18:45
Guri i Madh, koherat kane ndryshuar por jo per te gjithe.Ende ka femera qe qenien e vete e lejne ne dore te mashkullit, duke ndihmuar ne kete menyre nje rigjenerim te perhershem te patriarkalizmit!


po mir e kie nuk kam kurfar kundershtimi me shkrimin e juaj po nuk ka si para 10 viteveune pak hajgare bana se e di qe edhe ma te veshtir e kan pas jeten nanat tona e gjyshet tona

teutaA
03-08-10, 20:51
shanca e vetme qe kan ne jet per me kallzu "burrnin" me i kallzu grues qka me vesh a shkurt a gat me i kallzu kur me shku te nana kur me shku te shoqeja etj etj:mad:

emine
03-08-10, 21:22
Kan tha:sa ta kesh jorganin i shtrin kamte,asnje mashkull smunde te dirigjoi mbi nje femer pa ja leju ajo vete,pa u ba ure njeri vete askush s'munde te kaloje mbi kurrizin tende,,,,:biggrin:

valiii
03-08-10, 21:24
Pse e ka "dirigjuesin " hahaahahahaaa...

teutaA
03-08-10, 21:25
Kan tha:sa ta kesh jorganin i shtrin kamte,asnje mashkull smunde te dirigjoi mbi nje femer pa ja leju ajo vete,pa u ba ure njeri vete askush s'munde te kaloje mbi kurrizin tende,,,,:biggrin:

jo ne kushte te mijat e tuat smundet por atje prej nga ne vim PO :smile:

Suelaa
13-08-10, 16:41
Sepse ne shumicen e rasteve jane egoista.

emine
13-08-10, 19:21
jo ne kushte te mijat e tuat smundet por atje prej nga ne vim PO :smile:Ky fenomen nuke eshte vetem ndder Shqiptar,ne cdo populle ka karaktere te ndryshme,njerz qe i lejojne vetes dirigjim apo sundim mbi tjetrin,po asnjeher nuke munde te dirigjoi dikushe pa ja leju vete personi atij tjetrit,sikure qe askush smundet me te lendu neser ti si ke leju atij personi te njef ate pjes ku ti lendohesh,,,

teutaA
13-08-10, 19:39
Ky fenomen nuke eshte vetem ndder Shqiptar,ne cdo populle ka karaktere te ndryshme,njerz qe i lejojne vetes dirigjim apo sundim mbi tjetrin,po asnjeher nuke munde te dirigjoi dikushe pa ja leju vete personi atij tjetrit,sikure qe askush smundet me te lendu neser ti si ke leju atij personi te njef ate pjes ku ti lendohesh,,,

hahahahah ti a i ke pa edhe ne comente te katrrithen kishe na qka jena mezi spresin kur shkruen nje femer me ja bo bajat diqysh ndihen superior e le ma ne jeten e perditshme nejse mjer ato qe jetojn ne ate vend qe duhet me i toleru keto gjana :wink:

emine
13-08-10, 19:48
hahahahah ti a i ke pa edhe ne comente te katrrithen kishe na qka jena mezi spresin kur shkruen nje femer me ja bo bajat diqysh ndihen superior e le ma ne jeten e perditshme nejse mjer ato qe jetojn ne ate vend qe duhet me i toleru keto gjana :wink:mashkulli nga nytyra oshte i lindune dhe provone me pas pushtet,po so e thanme se nuke i thehet krte liber:P

Suelaa
13-08-10, 19:56
mashkulli nga nytyra oshte i lindune dhe provone me pas pushtet,po so e thanme se nuke i thehet krte liber:P


Emine une mendoj se nje mashkull pa pranin e nje femre asht nje hic. Dhe pushtetin dhe forcen e mer nga femra.

emine
13-08-10, 20:01
Emine une mendoj se nje mashkull pa pranin e nje femre asht nje hic. Dhe pushtetin dhe forcen e mer nga femra.Po e dashura Suela po edhe femna pa mashkull shume here e lige ndihet,po ne rastet e dirigjimev eshte njerzia ma mire me nejt vetune sa mu ba fshisa e tjetrit

Suelaa
13-08-10, 20:04
Po e dashura Suela po edhe femna pa mashkull shume here e lige ndihet,po ne rastet e dirigjimev eshte njerzia ma mire me nejt vetune sa mu ba fshisa e tjetrit


Plotesisht dakord me mendimin tend.

tipi engjellor
13-08-10, 21:04
hahhaha koka interesant me ju shiku qe bisedoni vajzat hahahah hej jeni larg se ja zgjatni doren njera tjetres qysh je nam qysh je ti hahah

Andetta
14-08-10, 11:45
Kam dėgjuar njė thėnje : " Burri sundon botėn ndėrsa gruaja burrin " ,

mė falni nqs dikush ndihet i/e prekur !

tipi engjellor
14-08-10, 13:33
Kam dėgjuar njė thėnje : " Burri sundon botėn ndėrsa gruaja burrin " ,

mė falni nqs dikush ndihet i/e prekur !
khu qysh jam prek pse bre qike ashtu shume shume me ke prek hahahahah hej qashtu nuk thojn e din si thojn nje komandant sundon tere ushtrine e gruaja ate e sundon hahahah

Arb
16-08-10, 15:54
Jo bre. Vec e lyp puna vete.

Kur femra din te dirigjoje veten, s'ka nevoje per dirigjim nga mashkulli.

Kjo lloj femre, ia lehteson jeten mashkullit.

Eh, tash, fatkeqesisht te ketilla femra nuk jane shume.

teutaA
16-08-10, 16:16
e shtir me kon shqiptar bre dreqi e hangert ho te dirigjon vjehrra e kunata se per burr e harron per bes

emine
31-12-10, 23:25
gzuar edhe ket sene te re,se tybeh per dite e ma vshtire ka mu ba me gjinine e shemtune,spo jau var ma kush hiq se hiq,ani kan than 2011 femnat kan mu ba ma shtira per 77% hahhahahha,iha gzuar

GURI SYLAJ
01-01-11, 10:17
Kush mendon se e ka kete te drejte
dhe krenohet nder shoke,
mos te hjek kapuqin se i dalin ,
shenjat e fertereve ,ne koke!!


...ai qe arrine me dirigju me veteveten ,sagllame ,rruget e jetes i ka hapur!!

Hajra
03-01-11, 21:17
Sepse mashkujt i duan femrat me shume, prandaj kujdesen dhe i mbroin atohttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

shfletuesi_
04-01-11, 02:18
Krejt shiten patriota ne sy te tjereve a cik prej grave sguxojn me ba. Veq naj tramak qe eshte pak tum qe ka naj drras mangut ai po sja vet letrat se me femra asht zor me u shty... :D

E kisha kallxu 1 barcolete ne lidhje me kete tem bash i pershtatet keti rasti po asht shume e gat e sonte spo kam vullnet me shkrektu.

Janna
04-01-11, 23:27
Kur femra din te dirigjoje veten, s'ka nevoje per dirigjim nga mashkulli.
M'pelqej kjo ...

vjeshta
04-01-11, 23:41
Sepse i ka thėnė baba ,e babes i ka thėnė baba i tij e kėshtu mė radhė !

lovely
05-01-11, 12:47
titulli eshte shkru gabim, nuk i jep t drejten mashkulli vetes, po femna ia jep mashkullit :biggrin: a i ke pa qysh jan bo gjinja e unt per pushtet ? hahahahaha

Guri i madh
05-01-11, 12:50
titulli eshte shkru gabim, nuk i jep t drejten mashkulli vetes, po femna ia jep mashkullit :biggrin: a i ke pa qysh jan bo gjinja e unt per pushtet ? hahahahaha


o kjo tem esht e vjeter para 30 viteve se tash esht e kunderta

Suelaa
05-01-11, 15:47
Plotesisht dakort me gurin....


nuk egziston, tek une jo eee,...

desert
06-01-11, 10:48
Edhe pse teme e vjeteruar dhe ndoshta edhe dukuri ne zhdukje, mendoj se arsyeja pse mashkulli i jep te drejt vetes per dirigjim mbi femnen eshte se qysh ne feminije trajnohet ashtu nga prinderit qe gjithmon mashkulli/djali ka privilegje me shume dhe vajza eshte ajo qe duhet ti pranoj dhe ashtu rritet dhe si femer je e prire te jesh zbatuese.

emine
14-01-11, 11:51
Mashkulli dhe femra njerz jan*njeriu sa te mundet kqyre egone e tije*tek e fundit edhe pse meshkuje gjithe e perdorin ket gje ku munden per ndryshe ku dine qe smunden me dirigju as qe e pervojne qofte kush qofte

e-uritura
18-12-11, 12:17
Jo bre. Vec e lyp puna vete.

Kur femra din te dirigjoje veten, s'ka nevoje per dirigjim nga mashkulli.

Kjo lloj femre, ia lehteson jeten mashkullit.

Eh, tash, fatkeqesisht te ketilla femra nuk jane shume.


Rend me rend pajtohem me kėtė shkrim!

SoKoLi-i-Maleve
19-12-11, 03:10
Edukimi,ekonomija dhe ngritja e ndergjegjejes / kuptimit do ti ndryshoj te gjitha,do ti barazoj kto dy gjini.

Zanzi/M
19-12-11, 18:03
Pyetjen do ta riformuloja;

Pse femra ia lejon vehtes qe mashkulli ta dirigjoj ate..!
.

valiii
19-12-11, 18:20
Me ba me i lexuar komentet e forumashve mendja ta merr qe keta e kane zbulu demokracine...

Po me dirigju edhe mire bile, se ne te kunderten te dirigjon ajo ty. E nje fjale e te moqmive thote se: ne ate shpi qe kendon pula, asaj pules duhet me ja hoqe koken e me pre"...

Me pate pyetur dikur moti femra jeme se a e lejoje me shku te nje shoqe... I thash mos me pyet me per keso gjera se qaq e kam inati qe mundet me ndodhe qe, prej inatit te them JO mos shko! Pra nese e sheh qe eshte e arsyeshme me dal, del. Qe e sheh te arsyeshme me ba nje send bere.... A, kjo eshte reciprociteti i dyanshem qe duhet te aplikoje nje ēift... Per gjera te arsyeshme nuk pyetet partneri kurse digitroni per dirigjim i ka hije mashkullit ta kete ne xhep. S'ka dreta te barabarta kjo eshte rrene e paskrupullte kurse barazi gjinore ka tek te "arsyeshmit" :))

Jana
19-12-11, 18:46
..qysh em nxejn qito tema ..

..ai tipi ndoshta ja jep vetit at te drejt po varet en far Tipeshe ka ra .... se valla ni burr qe i ka dy fije mend kurr s'mendon qe duhet me dirigju femren se Femren ..ani femren ...

..per me dirigju nje femer s'kashanc...veq qaj burr qe rren veten edhe miletin ...

... per mue eshte paaftesi e nje femre nese e len veten me ra en at pozit dhe mosdije e nje mashkulli ne zgjedhjen e tij ...

emine
19-12-11, 18:51
Jo tybe ,prej momentti te pare qe dikush ka me njofte eminen dirigjimet dhe mendjen e madhe le ta fuse ne gjep dhe ta ruaj per te tjeret,ai persone qe ska rrespekt dhe nuk me rrespektone si femer ,mos tja nis as muhabetit me mu se jam njeri i pameshire ne ket aspekt,le te dirigjojne te verberit te dobtit dhe ata qe kan interes dirigjimi,kure a fjala per punen apo gjitha ato qe i dola mbane vete dhe askush spat prapanic te dirigjoi dhe te me ndimoje ,tash per kili mile mos te ja nis askush me mu,jo qe sja nis po ska shans ,,,,,

Me mire te vdes ne kemb sa te jetoi duke u naperkembur(kjo a motoja e jetes sime ) deri ne vdekje!

Murgesha
19-12-11, 18:57
.....
kurse digitroni per dirigjim i ka hije mashkullit ta kete ne xhep. :))

Prej se ja kan nise serialet turko,latino/amerikane jo qe spo i mbani ne xhep, po as futbollin sun po e shikoni mo si duhet :biggrin:

tipi engjellor
19-12-11, 18:59
Prej se ja kan nise serialet turko,latino/amerikane jo qe spo i mbani ne xhep, po as futbollin sun po e shikoni mo si duhet :biggrin:

tahs ne qdo dhome nga nje televizor ......po qka me ba as ju grate me femije spo bahni rahat aty duke shiku tv ...hahahaha kili mili mami pabi hahahahah

emine
19-12-11, 19:01
Prej se ja kan nise serialet turko,latino/amerikane jo qe spo i mbani ne xhep, po as futbollin sun po e shikoni mo si duhet :biggrin:

hhahahahahh,ih ma kujtove burrine motres,isha shku me ndejte kure erdh vakthi serialav,me pas pa si gru e keqe edhe mu me harroi e me tha Kunat nja nje ore a qeky filem e kqyri em grun aman mos me vet send se qesi heri a teper interesant,qka me pa murgesh,ika shkova me fmijte e motres ka luje se i kqyrsha si budall dyte ka kqyrin latinet ka bertasin e rrehen per burra ata veq qe smujshin se per floke e kishin ngreh qate tipken se lujke rrolin si e poshter,,,,ih qa ma kujtove qit sen hahahahhahahhahahahhah,,mozamakeq qka ma kish gjet kunatin hahahhhah

Zanzi/M
19-12-11, 19:13
Burri rrin ne ode ( pak si mrrolt ), han darke, kur te ngihet darke deri ne qyke, e kqyr gruan pak si shtremt si shtremt po hijeshem se ka nis me u terru koha edhe sa ma terr bohet burrin nis me e nshu takati se duhet me shku ne dhome hahahahaahahahaha.

valiii
19-12-11, 19:52
Prej se ja kan nise serialet turko,latino/amerikane jo qe spo i mbani ne xhep, po as futbollin sun po e shikoni mo si duhet :biggrin:

Murgeshe une nuk e di se si po e kuptojne keto ēupezat "dirigjimit" :))

Dirigjim eshte edhe me ja lype nje gote uje... Besa me bo mi thane shpejte pruma nje gote uje kjo tash po bohet dabell dirigjim lol.

Une ju kisha thone ketyre tpazezumeve (beqareshave) qe ju diriogjojne valla qe ēuditeni po mos u ngutni me fol. Bile duheni mu lute me jau qu Zoti nje mashkull qe dirigjon mire se asi "zeki mirema" qe nuk dijne me dirigju send sju vyne. Besomni!

Fjalet e burrit per ju duhet te jene urdhera, ligj... Kushtetute ne vehte ! Ate ēka e bene gruaja per burrin e bene nga dashurija e assesi qe nuk ka qarre...

... A me lejohet te shkruaj nje autobiografi :p

Paramendoni "princin ne kali te bardhe", nje burr trupmadh, 1.97cm i gjate dhe me shume se nje milion € i rend, plus kesaj duket edhe me i madh se ē'eshte ne te vertete. Ai i ka krahet e gjere dhe gjoksin e nje mundesi, kur ec rruges ec ne menyren moskokeēarese. Tipi i ketij njeriu eshte e pamundur qe te frikesohet dhe te suprizohet. Tip i matur, kur ndonje makine frenon me zhurem ose e therasin me emer e kthen koken ngadal sa don me te hanger kur e qon vetullen e majte :p... Tek keta tipa mund te shohesh llojin e letargjise qe nganjehere shoqron pushtetin absolut...

A ka nevoje qe te pershkruaj "zeki mejremat" ???

Murgesha
19-12-11, 20:53
Murgeshe une nuk e di se si po e kuptojne keto ēupezat "dirigjimit" :))

Dirigjim eshte edhe me ja lype nje gote uje... Besa me bo mi thane shpejte pruma nje gote uje kjo tash po bohet dabell dirigjim lol.

Une ju kisha thone ketyre tpazezumeve (beqareshave) qe ju diriogjojne valla qe ēuditeni po mos u ngutni me fol. Bile duheni mu lute me jau qu Zoti nje mashkull qe dirigjon mire se asi "zeki mirema" qe nuk dijne me dirigju send sju vyne. Besomni!

Fjalet e burrit per ju duhet te jene urdhera, ligj... Kushtetute ne vehte ! Ate ēka e bene gruaja per burrin e bene nga dashurija e assesi qe nuk ka qarre...

... A me lejohet te shkruaj nje autobiografi :p

Paramendoni "princin ne kali te bardhe", nje burr trupmadh, 1.97cm i gjate dhe me shume se nje milion € i rend, plus kesaj duket edhe me i madh se ē'eshte ne te vertete. Ai i ka krahet e gjere dhe gjoksin e nje mundesi, kur ec rruges ec ne menyren moskokeēarese. Tipi i ketij njeriu eshte e pamundur qe te frikesohet dhe te suprizohet. Tip i matur, kur ndonje makine frenon me zhurem ose e therasin me emer e kthen koken ngadal sa don me te hanger kur e qon vetullen e majte :p... Tek keta tipa mund te shohesh llojin e letargjise qe nganjehere shoqron pushtetin absolut...

A ka nevoje qe te pershkruaj "zeki mejremat" ???

Tė lutem tjetėr herė pėrshkruaj kta "zeki mejremat" se boll mi shtine ethet me "princin nė kali tė bardhė"

Pėrndryshe t`i japėsh njė gotė ujė burrit, tė tė kėrkoj tė ja lash kėmbėt bie fjala nuk ėshtė edhe gjė e madhe :biggrin:

valiii
19-12-11, 21:38
Paj, ēka me thane per "zeki mejremat" ... Ēdo fjale eshte e teperte hahahahaaa...

Zekit, psh jane ata tipa "mamina maza" te cilet prej vegjelise jane rrite me motra dhe shoqe t motrave, mami i ka marr gjithkah neper kojshi, jau ka rruajt kryte ne beshik, jau ka ly gishtat e durve me llak etj... Keta tipa i sheh sot te ritur, me disa farmerka zhag per toke, floke t shatiratme, cucllat n vesh duke e ndegju Justin Biberin ose Back street boysat. Keta edhe kur martohen me bo me ja hi gruja shuplake shkojne ankohen te mami...
Mos prit "dirigjim" prej tyre, ose ma mire me thone "dirigjimi" i tyre nuk te vyne :))

emine
13-01-12, 11:07
nima ku jan qta burra trima se bash po kam qejf me taku nja,se tibe jam ngusht me dirigju kan le te dirigjoi bile krejt punte ti ban ndaqte edhe flija le tem qet,,,ih bre njerz se spata ket nafak me pas dirigjues dikonde

sherri
31-01-12, 11:14
E vrau bashkėshorti me vjehrrėn, pse lindi pėr herė tė tretė vajzė!

http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/01/Burqa-Afghan-300x180.jpg (http://www.albobserver.com/archives/43560/burqa-afghan)Njė nėnė 30-vjeēare nga Afganistani humbi jetėn nga duart e bashkėshortit dhe vjehrrės sė saj, tė cilėt e mbytėn pasi lindi pėr tė tretėn herė vajzė.
Storei ishte vetėm 30 vjeēe dhe kishte “fatin e keq” (pėr disa) qė tė lindte vajza. Madje sipas informacionit, bashkėshorti i saj mizor e kishte paralajmėruar se nė qoftė se do tė lindte pėrsėri vajzė, do ta vriste.
Gruaja fatkeqe solli nė jetė vogėlushen e saj tė tretė para tre muajsh dhe burri i saj vrasės e mbajti fjalėn.
Policia ndėrkohė ka arrestuar vetėm vjehrrėn e saj dhe po kėrkon bashkėshortin i cili ėshtė zhdukur.
Aktivistėt e tė drejtave tė njeriut kanė shprehur nė mėnyrė tė pėrsėritur shqetėsimet e tyre pėr keqtrajtimin e grave nė shoqėrinė afgane. Sipas njė
Raporti i OKB-sė i vitit 2010 tregon se pothuaj njė e treta e femrave nė Afganistan janė tė ekspozuara nga njė shkalle tė dhunės fizike dhe psikologjike dhe rreth 25% e tyre janė tė abuzuara seksualisht.

Po cfar t'dirigjumi,po ja hjeke flamen krejt se,vec mos ti prodhn shofera per traktor i kallxojn :(

almalik
31-01-12, 11:51
Hmmmm.Arsyeja PSE!!
1.Ate te drejte ia ka dhene Zoti
2.Gruaja e ka prejardhjen prej Burri e jo anasjelltas
3.Sepse ne ate shtepi ku qeverisin 2 komandant,ska qeverisje te mirefillt
4.Kjo mund te verehet shume edhe gjate aktit seksual :-)
5.und,und,und.....por duhet cekur ,gjithmone duke ia respektuar te drejtat e saj si qenie njerezore,pra te mos te ia bejme asaj gjera te padrejta,keqtrajtime,etj POR se kush eshte zot shpije duhet te dihet:-)

emine
31-01-12, 19:56
Hmmmm.Arsyeja PSE!!
1.Ate te drejte ia ka dhene Zoti
2.Gruaja e ka prejardhjen prej Burri e jo anasjelltas
3.Sepse ne ate shtepi ku qeverisin 2 komandant,ska qeverisje te mirefillt
4.Kjo mund te verehet shume edhe gjate aktit seksual :-)
5.und,und,und.....por duhet cekur ,gjithmone duke ia respektuar te drejtat e saj si qenie njerezore,pra te mos te ia bejme asaj gjera te padrejta,keqtrajtime,etj POR se kush eshte zot shpije duhet te dihet:-)


beso se shkrim ma bajat nuk kam lexu ket vit...

Nejse vazhdo e jeto me kto iluzione,ti dhe shume tjere,thjeshte kure koha deshmone te kunderten apo has ne kundershtime,ateher mos ndiheni te zhgenjyer,,,ani ne aktin sexual:eek:

e sa per qenie njerzore,ke shenu me nalt ajo femer qe qenka me ju qenka nen komanden tene( mbase kjo mundet te jete e pavertet) po thjesht menyra siq jeni shpreh me sjell nje nenshtruese tuajen perball jush e jo nje grua nen femijesh qe has ne mirkuptim dhe e shef si shoqe jete,po si skllave te bler per tu nenshtru sistemit ideve dhe bindjev qe paskeni teper te gabushme,ose skeni dit ndryshe mu shpreh se ju kish ra burrnija ne zero,,,

emine
31-01-12, 20:03
E vrau bashkėshorti me vjehrrėn, pse lindi pėr herė tė tretė vajzė!

http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/01/Burqa-Afghan-300x180.jpg (http://www.albobserver.com/archives/43560/burqa-afghan)Njė nėnė 30-vjeēare nga Afganistani humbi jetėn nga duart e bashkėshortit dhe vjehrrės sė saj, tė cilėt e mbytėn pasi lindi pėr tė tretėn herė vajzė.
Storei ishte vetėm 30 vjeēe dhe kishte “fatin e keq” (pėr disa) qė tė lindte vajza. Madje sipas informacionit, bashkėshorti i saj mizor e kishte paralajmėruar se nė qoftė se do tė lindte pėrsėri vajzė, do ta vriste.
Gruaja fatkeqe solli nė jetė vogėlushen e saj tė tretė para tre muajsh dhe burri i saj vrasės e mbajti fjalėn.
Policia ndėrkohė ka arrestuar vetėm vjehrrėn e saj dhe po kėrkon bashkėshortin i cili ėshtė zhdukur.
Aktivistėt e tė drejtave tė njeriut kanė shprehur nė mėnyrė tė pėrsėritur shqetėsimet e tyre pėr keqtrajtimin e grave nė shoqėrinė afgane. Sipas njė
Raporti i OKB-sė i vitit 2010 tregon se pothuaj njė e treta e femrave nė Afganistan janė tė ekspozuara nga njė shkalle tė dhunės fizike dhe psikologjike dhe rreth 25% e tyre janė tė abuzuara seksualisht.

Po cfar t'dirigjumi,po ja hjeke flamen krejt se,vec mos ti prodhn shofera per traktor i kallxojn :(se ka pak raste ne kosove qe kan ba drama per lindje vajzash,cdo i dyti shqiptar e ka ket kompleks,,,,,po hiquni avganistanit se ne uje te pafund jemi edhe na si populle,,,,,,ih kemi histori te pafundme drama per lindjet e vajzav,

almalik
01-02-12, 01:28
hahahh Emine ,u bere nelvoz a??? :-)
SA i perket disa pohimeve besoj qe e ke kuptuar qe bera hajgare
E sa i perket mendimit se kush duhet te komandoje ne shtepi----padyshim Mashkulli
(gjithmone ne bashkepunim,veprim,jetesim me gruan--POR VETON speciale te e kete sikurse USA ne UN
:-))))) dhe besom funksionon shume me mire---Mungesa e Komandantit neper familje te sotit,po flas ne pergjithesi,si ne KS ashtu edhe ne Eu ,po rezulton me faktin qe cdo i dyti ne Eu eshte i ndare(sepse bejne jete krye ne veti-e ashtu nuk shkon) vete rezultati i ketyre martesave po te tregon.
Kur them komandanti nuk mendoj DIKTATORI por ai person qe duhet marre pergjegjesine kryesore.

almalik
01-02-12, 01:34
Eshte mendimi im,e jo siq thua ti qe po frikohem qe po me humb burreria ketu,se nuk kam hyre ketu tia bej qejfin askuj apo per tu martuar ne NET .-))
P.S. Sa per info,te gjitha ato femra qe kam pasur,shumica kane qene te besimit katolik-pra nuk kane qene te mbuluara apo te Arabis -kane qene te pajtimit me menyren se si "komandoj ;-)) " dhe ka pasur nder to edhe qe me kane lutur te i martoj

almalik
01-02-12, 02:04
Emine
Krahasimi i nivelit te ulet te nje shoqerie si ne kete rast ne Avganistan(duke ia veshur petkun Islam) eshte i pavend sepse nuk ben te perzihet fakti qe tjeter eshte ajo gje se Islami si fe zyrtare atje nuk praktikohet ne jeten e perditshme(pra mesimet e Islamit)-ne kete rast ka me shume te beje me nivelin e tyre si njerez e jo me fe.Eh sa i perket Shqipeve,ke te drejte i kane preferuar me shume meshkujt per arsye egzistenciale(mbajtjen e familjes) dhe vazhdimesine e "fares se tyre"
Ketu ku jetoj ,gati cdo muaj ndegjoj raste te ngjashme ku mbusin femijet e tyre (pa dallim gjinie)-ne mjedis te Europes te "civilizuar"

almalik
01-02-12, 02:06
Emine
te respektoj,edhe pse jo cdo here kam mendim te njejte me ty,pra mendimin tim mos e merr si sulm
flm per mirekuptim te pershendes

emine
01-02-12, 08:28
Eshte mendimi im,e jo siq thua ti qe po frikohem qe po me humb burreria ketu,se nuk kam hyre ketu tia bej qejfin askuj apo per tu martuar ne NET .-))
P.S. Sa per info,te gjitha ato femra qe kam pasur,shumica kane qene te besimit katolik-pra nuk kane qene te mbuluara apo te Arabis -kane qene te pajtimit me menyren se si "komandoj ;-)) " dhe ka pasur nder to edhe qe me kane lutur te i martoj


KOMANDOI


i nderuar shume meshkuje kan komanduar dhe kan jap nje shans atyre qe i kan komanduar se nje dite kure mashkulli eshte i pafuqishem te kthehet komanda,a mendone se nje dite ske me pas fuqi te komandojsh askend dhe po tu kthy e njejta si do mundesh ta üerballojshe,
edhe nese ke rastin dhe mundesin nuk duhesh me vepru simbas zoteris dhe fuqis qe ke per momentin,nese ato te kan jap bindje se jane pajtu,mbase nga respekti,po asnjeher nuk besoi se nje lidhje apo bashkjetes ne qift ka mirefillje apo dashuri kure njeri partner e ve ne pozit veten te KOmandoi,sundoi tjetrin,,,,
Thjesht butesia dhe rrespekti mban nje qift dhe ban te forte e jo Komanda apo dirigjimi,,,,shume kan mendu keshtu po jan ndesh nje dite me zhgenjime dhe kan humbe gjitha,,,

se cfare shkruan eshte e drejta yte,une mundem ta pelqei ose ta them at qka mendoi,kjo ska te bej se si je dhe kush je,thjeshte jan diskutime qe nuk munden gjithmone te jen te barabarta,une mendoi se as femra dhe as mashkulli nuk duhet ti jap te drejte vetes te dirigjoi (nese e gjan but) mu per ket shkas duhet te sillet dhe me bute dhe me shume te jap rrespekt ,,,Komandat e dirigjimet jan per njerz te pafuqishem dhe te dobte

almalik
01-02-12, 09:00
.-)))) e di se ku po "dhemb" ty,po nejse :-))

Patjeter ke te drejte te e shprehesh mendimin tend,Emine edhe pse nuk pajtohem me te.
Siq e potencova me larte ajo "komanda" ime nuk i perket DIKTATURES por e pata fjalen (perdora si metafore ate fjale-e di se po ti vrane veshet :-)) per ta shpjeguar rolin e mashkullit ne lidhje bashkeshortore.Nuk jam nga ata qe thone femres(gruas) nga Kauqi -me sjell ate(kete) ,bej ate(kete)-dmth nuk e kuptoj rolin tim ne kete rast si Pasha,por desha te te them se punet jane te ndara ne bashkeshortesi,secili e din rolin e vet aty(pra nuk vjen deri te perzierja e tyre-sepse ajo eshte e vetedijshme per kete).Nese ben te ta perkujtoj se edhe martesa vet eshte nje lloj institucioni ku secili ka rolin e vet aty dhe punon ne ate drejtim,duke punuar BASHKE ne kete drejtim per ti arritur qellimet e perbashketa,e siq dihet ne cdo institucion demokratik ,anetaret e tij kane poziten e tyre por njeri del ne KRYE vendi dhe jep DEKLARATEN e marrjes se ndonje vendimi**
Te pershendes

emine
01-02-12, 09:11
.-)))) e di se ku po "dhemb" ty,po nejse :-))

Patjeter ke te drejte te e shprehesh mendimin tend,Emine edhe pse nuk pajtohem me te.
Siq e potencova me larte ajo "komanda" ime nuk i perket DIKTATURES por e pata fjalen (perdora si metafore ate fjale-e di se po ti vrane veshet :-)) per ta shpjeguar rolin e mashkullit ne lidhje bashkeshortore.Nuk jam nga ata qe thone femres(gruas) nga Kauqi -me sjell ate(kete) ,bej ate(kete)-dmth nuk e kuptoj rolin tim ne kete rast si Pasha,por desha te te them se punet jane te ndara ne bashkeshortesi,secili e din rolin e vet aty(pra nuk vjen deri te perzierja e tyre-sepse ajo eshte e vetedijshme per kete).Nese ben te ta perkujtoj se edhe martesa vet eshte nje lloj institucioni ku secili ka rolin e vet aty dhe punon ne ate drejtim,duke punuar BASHKE ne kete drejtim per ti arritur qellimet e perbashketa,e siq dihet ne cdo institucion demokratik ,anetaret e tij kane poziten e tyre por njeri del ne KRYE vendi dhe jep DEKLARATEN e marrjes se ndonje vendimi**
Te pershendes

nuk me dhemb askund,te jesh i sigurte per kete!
Spari kam jeten time ne dore vete,dhe dyta ne jeten time njerzit e tille nuk do ken shans kurre,une sdo lejoja vetes kurre te Komadoja tjeret,poashtu do qendroja me nje njeri bashk vetem nese me sundone rrespekti dhe dashuria ndaj atij njeriu,jo qe nje mashkulle qenka Zoti i imi,qofte dhe familja ime,per te cillen e jap jeten,ska te drejte te me dirigjoi,
ta kesh parasysh se njeriun e mire dhe te sgjuar ske nevoje ta dirgjojsh,andaj kure fillone dirigjimet dhe sundimet ske qka rri ne ate lidhje ,thjeshte a pune zori e jo fakti se me ate njeri po duhesh dhe te lidhe diqka e mire dhe e drejt

ps,duhem te iki ne pune,kyqem dikure dhe vazhdojme diskutimet,,,dite te kendshme,pa dirigjime pa komanda,

almalik
01-02-12, 09:16
Siq dihet ne cdo institut nuk ka mundesi te dalin 2 anetar ne te njejten kohe te perfaqesojne vendimin e tyre te marre bashkarisht(se si ka ardh,ide e kujt apo kush ka ndikuar me teper ne arritjen e atij vendimi eshte fare irelevante-mund te kete qene ide e gruas,ska lidhje kjo!!

almalik
01-02-12, 09:19
:-))) te deshiroj pune te mbare,ok debati vazhdon :-)

Alima
01-02-12, 14:48
...

Dirigjoi ? Ē'eshte ky term ?

Ndihet pergjegjes ndaj femres ,duhet thene !... ngase , duhet ofruar asaj te gjitha nga me te mirat dhe njeherit te kujdeset per te ne te gjitha aspektet e jetes ,duke e keshilluar dhe bere asaj me dije se nga dashuria , kujdesi , frika per te e ka , e jo ta dirigjoi !


....s' ka qeshtu me , s'di ēka po fantazoi edhe une http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif


.

tipi engjellor
01-02-12, 16:36
mashkulli si jep vetes te drejt te dirigjoje,dikur ka qene keshtu sot e kunderta eshte .....dirigjimi nga gruaja ...tere naten si radio te koka xherr xherr hahahahah

Murgesha
01-02-12, 21:52
mashkulli si jep vetes te drejt te dirigjoje,dikur ka qene keshtu sot e kunderta eshte .....dirigjimi nga gruaja ...tere naten si radio te koka xherr xherr hahahahah

Sa mirė o kon me e pas ti nė dorė njė digitron e me ja ulė zėrin ha,hahahahaahahah.

Hajra
01-02-12, 23:07
......veq se eshte tarzan, qy

SAGITARIUS
02-02-12, 06:52
Eshte krejt normale kjo ka qene dhe do te jete sa te jete bota me njerez :-)))) PO dominon mashkulli ne mes te Europes e shqipet po kerkojne dicka me teper se sa femrat europiane qe kane ,hhahahahah
Rrini more urt ,qitni flija qaty :-))))
Se gati harrova cila prej ketyre nuseve po cohet me ma qit nje kafe ,nshpejtsi :-)))
Si shenje mireseardhjeje :-)))))

ju pershendes te gjitheve

P.S.A me tregon kush si mund te postoj nje teme timen ketu,flm!!

e-uritura
02-02-12, 13:11
Eshte krejt normale kjo ka qene dhe do te jete sa te jete bota me njerez :-)))) PO dominon mashkulli ne mes te Europes e shqipet po kerkojne dicka me teper se sa femrat europiane qe kane ,hhahahahah
Rrini more urt ,qitni flija qaty :-))))
Se gati harrova cila prej ketyre nuseve po cohet me ma qit nje kafe ,nshpejtsi :-)))
Si shenje mireseardhjeje :-)))))

ju pershendes te gjitheve

P.S.A me tregon kush si mund te postoj nje teme timen ketu,flm!!


Botėn e sjellin meshkujt, ndėrsa femrat sjellin vetėm kokat e meshkujve!

Turqeta!

valiii
02-02-12, 13:25
Botėn e sjellin meshkujt, ndėrsa femrat sjellin vetėm kokat e meshkujve!

Turqeta!

cilat koka :p... Zdi sa je e informume, ama mashkulli i ka 2 koka :))

mentor*
02-02-12, 13:33
thojn ni fjal popullore (ne vendet arabe)

" rrefe gruan tende cdo mengjes, edhe ne qoft se nuk e din arsyen, ajo din pse ";)

lg :)

e-uritura
02-02-12, 13:51
cilat koka :p... Zdi sa je e informume, ama mashkulli i ka 2 koka :))


Kokėn me tru nė tė!

tipi engjellor
02-02-12, 13:56
Sa mirė o kon me e pas ti nė dorė njė digitron e me ja ulė zėrin ha,hahahahaahahah.

jo tybe as me gisht smundem veq jastekun hahahahha ashtu mbetem krejt pa te tybe problem ....

Murgesha
02-02-12, 15:53
jo tybe as me gisht smundem veq jastekun hahahahha ashtu mbetem krejt pa te tybe problem ....

Unė jam pėr bashkėdirigjim tek burri dhe gruaja kuptohet pėr ata qė janė tė vetėdijshėm se pa njė harmoni tė plotė mes veti, dirigjimet janė tė kota.

Do qė po e pėrmendin stupcin;
Atė qė nuk merr vesh kot more hargjon energji me tė mshume se tybe veq ēka ja nxjerr metė se asnjė nuk ja sjell e fitorja e vetme prej kėsaj ėshtė njė jetė e mjerueshme!

Naki
02-02-12, 16:05
Gjyshi im i ndjerė mė thoshte para 30 viteve,edukimi i Fėmiut fillon 20 vite para lindjes.
Ndoshta pasardhėsit tonė do tė kenė frymėn e njė shoqėrije ku bashkėshortėt nuk kanė nevojė pėr dirigjime po mė tepėt kėshillime reciproke!

Daglasi
02-02-12, 23:26
Keta qe thojn keshtu si titulli,ju ka met,sa me lag gojen,apo shkrimet,qef veti mi ba,se femrat jan ka komandojn,shume kun,edhe me kohe ,edhe te ata qe jan met pakic,do ju vij koha,e tani te shkretit skan tjeter,vec mi ba qef veti.

SAGITARIUS
03-02-12, 01:01
OOOOO Gajret Burra bre mos u dorezoni!!!
:-)))))))))))))

SAGITARIUS
03-02-12, 01:07
Gjyshi im i ndjerė mė thoshte para 30 viteve,edukimi i Fėmiut fillon 20 vite para lindjes.
Ndoshta pasardhėsit tonė do tė kenė frymėn e njė shoqėrije ku bashkėshortėt nuk kanė nevojė pėr dirigjime po mė tepėt kėshillime reciproke!


Pershendetje NAKI
Sqarim i bukur,dhashte Zoti te vie me shpejt kjo kohe kur femra dhe mashkulli te funksionojne ne ate menyre.Padyshim se me ngritjen e vetedijes se njerezve do te vie deri te arritja e ketij qellimi.

halla e madhe
03-02-12, 09:55
..burrat sa kane qef te tregohet gruaja para miletit thua se ska me te zotin ,me te mirin me te dashurin se burrin e saj..atehere knaqen nga vetemburrja:biggrin::biggrin:

ps:m'tha dikush moti_"sa e komandova gruan, isha gjalle,tash kur ajo e muar komanden me femije, kam vdeke per se gjalli!:confused:

Gjumashja
04-01-13, 22:07
n'keto raste fajin e ka edhe femra qe e lejon mashkullin me bo qkado me to