PDA

View Full Version : Receta tė ndryshme ėmbėlsirash!


Anonymous
26-04-04, 12:48
Tullumba

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes:
Koha e gatuatjes:
Kategori: Ėmbėlsira
Shkalla e veshtirsis: Shum

Pėrberja
Pėr 25 copė duhen:

Pėr brumin:
Miell 1 gotė, vaj ose gjalpė 2-3 lugė gjelle, vezė 3-4 kokrra, pak kripė e sheqer, ujė treēerek gote.


Pėr shurupin:
Sheqer 2 gota, ujė 2 gota, vaj pėr skuqje.

Udhezim
Brumi pėr tullumba pėrgatitet duke zier nė uje miell sė bashku me gjalpė ose yndyrė tjetėr dhe pas zierjes ky brumė pėrzihet me sasi tė madhe vezėsh, Pėr ti dhėnė formėn tullumbave pėrdoret njė vegėl e dhėmbėzuar. Forma mbushet me brumė dhe vihen tė piqen nga tė dyja anėt nė zjarr tė nxehtė. Pas skuqjes hiqen nga zjarri dhe hidhen nė shėrbet tė ftohtė ku mbahen 1-2 ninuta. Pastaj hiqen dhe rreshtohen nė pjatė.

Barbaroza
26-04-04, 12:50
Kjo Guest isha une!

Sheqerpare

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes:
Koha e gatuatjes:
Kategori: Ėmbėlsira
Shkalla e veshtirsis: Moderate

Pėrberja
Pėr 25 copė duhen:

Pėr brumin:
Miell 3 gota uji, gjalpė 1 gote, vezė 1 kokėrr ose 2 tė verdha, sodė njė majė luge kafeje, pak vanilje, sheqer 1 gotė uji.


Pėr shėrbetin duhen:
2 gota sheqer, njė gotė e gjysmė ujė.


Udhezim
Rrihet gjalpi me sheqer, shtohen vezėt pjesė-pjesė duke i rrahur vazdimisht dhe nė fund hidhet mielli i perzier me sodė. Zihet brumi i cili pritet ne forma dhe shtrohen nė tavė tė lyer me yndyrė. Lihet tė piqet pėr 20-25 minuta, hiqet nga furra dhe kur tė vlohet i hidhet shėrbet i aromatizuar me vanilje. Duhet pasur kujdes qė shėrbeti tė mos i hidhet i nxehtė pasi sheqerparet qullosen.

Barbaroza
28-04-04, 10:00
Akullore


Rrihni panėn (nė frulator) derisa tė trashet nė masėn e duhur dhe hidheni nė njė enė qė duron ngrirjen. Shtoni po aty mjaltin, arrat e grimcuara e ēokollatėn e grirė dhe pėrziejini mirė qė tė pėrftoni njė pėrbėrje homogjene. Lėreni disa orė nė ngrirje dhe shėrbejeni nė kupat e akulloreve, tė zbukuruar sipėr me arra e ēokollatė. Kjo ėmbėlsirė duhet konsumuar nė doza tė vola, pėr shkak tė kalorive tė shumta.
1 kg pana, 250 g mjaltė, 400 g arra, 2 lugė ēokollatė tė grirė.

qeqa&zana
31-10-04, 11:08
mmmmm.... sa te mira qenken baraboza i kam provuar dy te parat

Barbaroza
05-11-04, 11:48
qeqa&zana,po pse ori s'me keni ftuar pasi i paskeni provuar,ncncncncncnc :(

qeqa&zana
05-11-04, 20:02
hahaha oki barbaroza me fal loqki por isha duke u ngutur ti provoj sa me par dhe kisha harruar por se shpejti do ti bejm serish dhe do te ftoj ti ham bashk pastaj me trego serish tjera dhe do ti bejm tek un haha
kush ka deshir per te ngren ato embelsira mund te vij
ftesen ja dergova vetem barbarozes por edhe ju te tjeret mos pritni me ju thirr

tungii

modestja
29-05-05, 19:08
nevojiten:
3 filxhana te kafes sheqer
gjysme margarini kristal i shkrrire
gjysme paqete kokos
gjysme paqete kakao
1 gote uje(emadhe)
nje paqete plazma (te shtypura-per femije)

pergatitja:
se pari vendoset ne nje ene sheqeri,uji,margarini,rrihen mire ne menyre qe te shkrihet sheqeri,pastaj kakao kokos edhe plazmat perzihen se bashku mire mund te u shtosh lejthia dhe dic te ngjajshme dhe i ben te rumbullakta ne forme te vogla ose te medha mvaresiht si ti diuash poqese vin mysafir me te vogla qe te dalin me shume :D :D ,dhe ne fund ai kokosi qe te ka mbet prej paqetes me te lyhen keto rumbullaket e posabera dhe nuk kan nevoje te piqen po futen ne frigorifer dhe aq....ju befshin mire

Barbaroza
29-10-05, 13:22
Eklera


1.gote uje (got e madhe )
100.gr margarin
1 got miell
1 lug haje sheqer
1 lug qaji kryp
3 vez

Ne nje tengjere qitet uji dhe margarina dhe zihen, pastaj qitet sheqeri dhe krypa, pastaj mielli dhe perzihet 5 minuta dhe ulet nxehtesia. Pasi te krijohet brumi e largon nga shporeti dhe e len me u ftof pak.Pasi te jet ftofur pak por jo krejt i ftohur i voket qiten vezet dhe perzihet brumi deri sa te krijohet nje sasi brumi me e holl. Pastaj e merr brumin me lug dhe i qet ne tepsi dhe e len te piqet ne 180 grad. Furra duhet te jet e nxeht kur ta fusni tepsin.
OBS.furra nuk duhet te hapet asnjeher deri sa te perfundoj pjekja 90 minuta, dhe pas 90 minutave vetem fiket furra por prap nuk hapet furra edhe gjys ore mbas.

Kremi:

2 vez
2 lug miell
1/2 got sheqer
1/2 qumesht
nje lug haje margarin
dhe nje paqet vanilje

Qitet qumshti, sheqeri, margarina,dhe nxehen pak pastaj qitet mielli vezet dhe vanillja dhe zihen deri sa te krijohet forma e kremit dhe perzihen tėr kohen.

Sousi

100 gr qokolat
2 lug uje
40 gram margarin

E ter sasia zihet ne nje nxehtesi te ulet deri sa te shkrihen te gjithat.

Ju befte mire! :P

nezi
01-11-05, 08:00
Embelsire me Grize

Neviten:
4 veze
12 luge(supe) sheqer
12luge miell
12 luge vaj
200 gr. griess (hartweizen)
1pak. backin
1 vanille,sheqer

Kokos

Se pari vezet dhe shqeqeri , perzihen (me luge).. shtohen pastaj, vaji.. mielli ne te cilen eshte hedhur bacin.. dhe Griza.. te gjitha perzihen .. jo shume , thjeshte me luge jo me ndonje mix.

tepsia.. forme per ambelsira , lyhet me vaje dhe i hidhet pak miell me aje te gishtrinjeve .. siper.. ( brumi hidhet ne forme, dhe Piqet.. furra se pari duhet te ngrohet.. ( pjekja. jo ne temp. te larte .. kontrollehet me maje te thikes..

Sherbeti:

2 gota uji sheqer

2,5 uje

Vetem perzihen me tel dore gjersa te shkrihet sheqeri.
Embelsira sapo nxirret nga furra i hidhet sherbeti i ftohte siper

Keshille.. munde te beshe pak me teper sherbet.. ngase e thithe te terin ambelsira.. ne fund pritet ne katrore .. dhe mbulohet e tera me KOKO


Ja vlene te pregatisim per BAJRAM ..
Ju befte mire dhe njeherit

GEZUAR FESTEN.!

Prishtinasja_
05-02-06, 09:45
Puding me fruta

http://www.shqipnet.com/images/pudingmefruta.jpg

Perberesit per 6 persona:
4 puding; 1 kg. dredheza; 4 banane; 3 kivi; qumesht; 250 gr. sheqer; kokos.
Pergatitja:I ziejme pudingat ne nje tablo te vogel. Hedhim bananet e grira edhe kivit e grir . Kur te zihet pudingu ia qesim bananeve dhe kivit permbi kur te ftohet i qesim dredheza dhe kokos.

Prishtinasja_
05-02-06, 09:47
Torte e shpejte

http://www.shqipnet.com/images/tort.jpg

Perberesit per 10 persona:
4 pudinga vanilje,400 gr arra, 400gr arre kokosi (kokos, 40 gr biskota te bluara, 1 margarine, 1.5 kg qumesht dhe 12 luge (gjelle) sheqer,200 kg cokollate.

Pergatitja: Pasi te zihet qumeshti se bashku me sheqerin dhe margarinen, hedhim pudingat e shkrire me pare me pak qumeshet ose uje te ftohte.Kur pudingu te behet nje mase, ndahet ne 3 pjese. Ne njeren, hidhen arrat, ne te dyten kokosi dhe ne te treten biskotat e bluara. Pasi te perzihen mire , nje nje ene katrore ose tave shtroni masen me biskota ne menyre qe te jete rrafsh, me pas ate me arra dhe ne fund me kokos. Ne nje ene tjeter shkrini cokollaten me pak margarine. Te nxehte e shtroni mbi torte dhe e dekoroni sipas deshires

Prishtinasja_
05-02-06, 09:51
Gurabie

http://www.shqipnet.com/images/gurabie.jpg

Perberesit per 6 persona:nje gote jogurt; 2 veze; nje gote vaj lule dielli; miell sipas nevojes; sheqer; vanile; pecive; dhe uje.

Pergatitja: Bashkojme miellin me uje dhe bejme brume, pastaj i shtojme vajin dhe jogurtin. I shtojme sheqer e perziejm ia shtojme edhe vanilen dhe peciven dhe e vendosim ne nje tepsi katrore. E leme te piqet per 30:00 minuta.

Prishtinasja_
05-02-06, 09:53
Bombica

http://www.shqipnet.com/images/BOMBICA.jpg

Perberesit per 4 persona:
1-4 molla, 2-300 gr arra te bluara, 3-300 gr keksa te bluara, 4- 2 luge mjalte, 5- 200 gr kokos.

Pergatitja:Fillimisht i qeron 4 mollat dhe i bluan mandej 300 gr arra te bluara, mandej 300 gr keksa te bluar dhe ne fund dy luget mjalte. I gjithe materiali perzihet mire. Forma ju ipet ne forme te rrumbullakte dhe lyhen me kokos. Ju befte mire!

Prishtinasja_
05-02-06, 09:56
Kuba ēokollate

http://www.shqipnet.com/images/kubacokollate.jpg

Perbersit:
• 100 gr. biskota te thata (psh."oro saiwa"), • 100 gr. kakao, • 50 gr. gjalp, • 4-5 luge sheqer, • 1 e bardhe veze, • rum.

Pergatitja: Grini biskotat (me dore ose duke perdorur nje shishe qelqi bosh), vendosini ne nje tas dhe shtoni kakaon, gjalpin dhe sheqerin. Perzjejini dhe me pas kontrolloni qe perberje te kete sheqer te mjaftueshem. Rrihni fort te bardhen e vezes dhe shtojeni tek perzjerja. Shtoni rumin aq sa perberja te jete e forte. Me pas me dihmen e duarve formoni kubat, rrotullojini mbi kakao ose mbi cokollate te grire dhe vendosini ne format prej letre. Lerini ne frigorifer derisa te forcohen.

Prishtinasja_
05-02-06, 09:58
STRUDEL

http://www.shqipnet.com/images/strudel.jpg

Perberesit per 4 persona:
• 200 gr. miell • 2 luge vaj • pak kripe • 1,5 kg. molle• 50 gr. rrush te thate • 20 gr. stika • 2 luge recel • gjysem shkopi kanelle • 5 koke karafili

Pregatitja: Bashkoni miellin, kripen, vajin dhe uje aq sa duhet per te formuar nje brum elastik. Qeroni mollet, pritini ne feta dhe vendosini ne nje ene. Shtypni kanellen dhe karafilin. Hapeni brumin sa te formoje nje pete te holle. Lyeni te gjithe siperfaqen e petes me recel, shperndani siper tij fetat e molles, rrushin e thate jo shume te zbutur, stikat dhe erezat. Mbeshtilleni peten duke mbyllur fundet. Vendoseni ne nje tave dhe lereni ne furre 180 grade per 50 minuta.

~AmaZonA~
20-10-06, 12:14
Pasi po ofron Festa e Bajramit une do ju preferoja ket recet per tortė eshte shume e shijshme :smile:
Tortė me arra:
Perbersit per patishpan
¤ 10 vezė
¤ 10 lugė sheqer
¤ 10 lugė arra tė bluara
¤ 8 lugė miell.

Kremi:
¤ 200 gr gjalpė tė zbutu
¤ 3 vezė
¤ 1 filgjan kafeje qumėsht
¤ 250 gr arra tė bluara
¤ 3 lugė miell
¤ 1/4 lit. qumėsht
¤ 1/4 kg sheqer
¤ lėng portokalli
¤ pak rume (mund edhe mos ti hedhesh rum fare)

Tunden te verdhet e vezėve me 10 lugė sheqer.Vecan duhet te tunden te bardhat e vezėve gjersa te fryhen dhe bashkohen me te verdhat.Kėsaj masa i shtohen arrat e bluara,mielli dhe lėvorja e limonit e kaluar ne rend.Te gjitha perzihen me lugė druri derisa te krijohet njė mase e njėllojt,pastaj derdhet nė kallėp pėr tortė tė lyer me yndyre dhe tė permillur.Futet nė furrė tė nxehte me temperatur 200 grade Celcius pastaj ulet temperatura ne 170 grade C.pėr t'u pjekur pėr afro 40-45 minuta.Pas pjekjes qėndron nė furre te mbyllur gjersa tė ftohet.
Patishpani pritet horizontalisht ne tri pjese.(ose nga brumi i pėrgatitur pėrgatiten 3 kore patishpani)

Nė fillim duhet tundur 200 gr gjalp,pastaj i shtohen 3 tė verdhe tė vezėve.1 filgjanė qumėsht,250 gr arra tė bluara dhe ne avull tunden gjersa masa tė trashet.
Vecan zihet kremi me1/4 lit qumėsht,3 luge miell dhe 1/4 sheqer.Sa tė ftohen kremrat,bashkohen,shtohen marenga e tundur nga 3 te bardhat e vezėve,pėrzihen me kujdes gjersa perzierja te behet homogjene.Koret e prera sperkaten me lėng portokalli dhe rum(nese deshironi),pastaj lyhen me krem dhe palosen njėra mbi tjetrėn.Torta lyhet me tė njejtin krem mbi dhe anash.Zbukurohet sipas dėshirės me flet colollate,ose mbi i hishen vetėm arra tė bluara.Pasi te fotohet mire,pritet sikurse cdo tortė nė pjesė tė dėshiruara.
PS. E solla receten ashtu si e kisha une te shkruar...:smile:

Dreni30
18-11-06, 22:01
Pasi po ofron Festa e Bajramit une do ju preferoja ket recet per tortė eshte shume e shijshme :smile:
Tortė me arra:
Perbersit per patishpan
¤ 10 vezė
¤ 10 lugė sheqer
¤ 10 lugė arra tė bluara
¤ 8 lugė miell.

Kremi:
¤ 200 gr gjalpė tė zbutu
¤ 3 vezė
¤ 1 filgjan kafeje qumėsht
¤ 250 gr arra tė bluara
¤ 3 lugė miell
¤ 1/4 lit. qumėsht
¤ 1/4 kg sheqer
¤ lėng portokalli
¤ pak rume (mund edhe mos ti hedhesh rum fare)

Tunden te verdhet e vezėve me 10 lugė sheqer.Vecan duhet te tunden te bardhat e vezėve gjersa te fryhen dhe bashkohen me te verdhat.Kėsaj masa i shtohen arrat e bluara,mielli dhe lėvorja e limonit e kaluar ne rend.Te gjitha perzihen me lugė druri derisa te krijohet njė mase e njėllojt,pastaj derdhet nė kallėp pėr tortė tė lyer me yndyre dhe tė permillur.Futet nė furrė tė nxehte me temperatur 200 grade Celcius pastaj ulet temperatura ne 170 grade C.pėr t'u pjekur pėr afro 40-45 minuta.Pas pjekjes qėndron nė furre te mbyllur gjersa tė ftohet.
Patishpani pritet horizontalisht ne tri pjese.(ose nga brumi i pėrgatitur pėrgatiten 3 kore patishpani)

Nė fillim duhet tundur 200 gr gjalp,pastaj i shtohen 3 tė verdhe tė vezėve.1 filgjanė qumėsht,250 gr arra tė bluara dhe ne avull tunden gjersa masa tė trashet.
Vecan zihet kremi me1/4 lit qumėsht,3 luge miell dhe 1/4 sheqer.Sa tė ftohen kremrat,bashkohen,shtohen marenga e tundur nga 3 te bardhat e vezėve,pėrzihen me kujdes gjersa perzierja te behet homogjene.Koret e prera sperkaten me lėng portokalli dhe rum(nese deshironi),pastaj lyhen me krem dhe palosen njėra mbi tjetrėn.Torta lyhet me tė njejtin krem mbi dhe anash.Zbukurohet sipas dėshirės me flet colollate,ose mbi i hishen vetėm arra tė bluara.Pasi te fotohet mire,pritet sikurse cdo tortė nė pjesė tė dėshiruara.
PS. E solla receten ashtu si e kisha une te shkruar...:smile:

Uffff qike ku ke qene me heret qyyy, une shume i du embelsirat. hahahahah

~AmaZonA~
19-11-06, 11:12
Uffff qike ku ke qene me heret qyyy, une shume i du embelsirat. hahahahah
Valla Dreni para Bajrami e kam sjell ket recet ketu hahahhah maroj se eshte e shijshme shume hahahah

Dreni30
19-11-06, 11:38
Valla Dreni para Bajrami e kam sjell ket recet ketu hahahhah maroj se eshte e shijshme shume hahahah

Shnosh ndoshta njehere tjeter qelloj e e shijoj kete. hahahahahahah

~AmaZonA~
19-11-06, 11:47
Shnosh ndoshta njehere tjeter qelloj e e shijoj kete. hahahahahahah
ok per datlindje do e bej nje te till prap hahahhahahahahah

Dreni30
19-11-06, 11:50
ok per datlindje do e bej nje te till prap hahahhahahahahah

Ok pra kur ta keni ditelindjen do ta sjell nje buket lule dhe shpresoj se e shijoj ate torte te shijshme. hahahaha

~AmaZonA~
19-11-06, 12:02
Ok pra kur ta keni ditelindjen do ta sjell nje buket lule dhe shpresoj se e shijoj ate torte te shijshme. hahahaha
eh tani afer e kam fiks me 28 nėntore hahahhaahah nuk ke me prit shume per torten hahahaah :smile:

Dreni30
14-12-06, 13:32
eh tani afer e kam fiks me 28 nėntore hahahhaahah nuk ke me prit shume per torten hahahaah :smile:

Hajt qike e ndrroe pak kete e eja me nje tjeter se nuk po hahet ma qyyy hahahahahahahah

Prishtinasja_
14-02-07, 20:21
"Banana Split "

Produktet e nevojshme

- 4 banane
- 100 gr ara te bluara
- 12 topa akullore
- zhelatin ose zhele
- 200 ml. shllag ( whipped cream)

Pergatitja:

Ne nje tas per perzierje vendosim shllagun dhe e perziejme me mikser. Ne pjaten per servim te banana splitit vendosim 3 topa akullore. Bananen e pastrojme dhe e presim per gjysem (ne gjatesi)ose ne ne copa te vogla. Gjysmat e bananes i vendosim ne dy anet e akullores qe eshte vendosur ne mes te pjates per servim. Me hoplen e perzier mbushim nje "shpric" dhe e vendosim kremin mbi akulloren dhe bananet. Pastaj gjithe kesaj i hudhet zhele dhe arrat e bluara.

http://bilder.webpool.de/bilder/rezepte/2316.jpg

Prishtinasja_
16-02-07, 10:40
"Tiramisu verore"

Produktet e nevojshme :

1.Pak qumesht
2.Biskota pavesini
3.Panna vegetale (duhet ta rrahesh me rrahse vezesh, qe te behet e trashe)
4.Marmellata me fruta pylli
5.Pluhur koko (cocco) ose ferrarello (mmmm sa e mire kjo e fundit!! une ashtu e bera dje dhe doli e mrekullueshme).

Atehere, duhet ti merrni biskotat pavesini dhe ti hidhni pak tek qumshti, por jo ti besh qullse, sa te lagen pak , dhe pastaj shtrojini tek pjata/ aty ku do e beni torten dmth duke formuar keshtu nje shtrese me biskota. pastaj hidhini pannen siper pasi e keni rrahur dhe siper pannes hidhini marmellaten.pastaj perseri nje shtrese biskota-panna-dhe marmellate, kurse tek shtresa fundit biskota-panna dhe polvere di koko ose raffaello!!

Futeni ne frigorifer dhe shijojeni te ftohte/te fresket!!

http://www.molisanabakery.com/images/sce/Tiramisu%202b.jpg

Prishtinasja_
16-02-07, 10:45
"Zemra Portokalli"

Pėr 30 copė nevojitet:
Zemrat: 250 gr. miell, 150 gr. sheqer, 1 prizė krypė, 1 qese vanilinsheqer, 1 ve, 150 gr. gjalpė e butė.
Pėr fillin dhe dekorim: 100 gr. marmeladė portokalli, 100 gr. ēokoladė kuzhine, 50 gr. thelba arrash.

Mielli, sheqeri, krypa, vanilinsheqeri, veja dhe gjalpi hidhen nė njė enė tė thellė dhe me mikser pėrpunohen nė njė masė tė thėrmuar. Me duar e ngjeshim dhe tė mbuluar e lėmė 60 minuta tė ftohet.
Brumin e pėrziejmė pak me mikser nė njė masė tė lėmuar, e t`hollojmė nė njė sipėrfaqe tė pluhurosur me miell, i presim (me formė zemre) 60 zemra tė cilat i vendosim nė njė tepsi tė lyer me yndyrė dhe i pjekim. Pas pjekjes (rreth 10 minuta nė 200 gradė) i shkoqisim ato me thikė.
Marmeladėn e portokallit e pėrziejmė, nga dy zemra i bashkojmė me tė. Ēokaladėn e shkriejmė nė njė enė mbi ujė tė nxehtė dhe gjatė ftohjes kohė pas kohe e pėrziejmė. Zemrat i lyejmė me tė dhe i zbukurojmė me nga njė gjysmė-arrė.

http://www.brigitte.de/kochen/rezeptsuche/images/hoch_herzplaetzchen.jpg

Vin-Diesel
17-02-07, 14:56
Ah tkish me ma qit zoti nje Grua qeso !!

Prishtinasja_
17-02-07, 16:00
Ah tkish me ma qit zoti nje Grua qeso !!

hahahha ...... hahahhaha :biggrin: Besom se me za kam qesh ahhahaha :biggrin:

Valla te kisha keshillua me marr mesim ketu e jo me shpresua :biggrin:

Elina
22-03-07, 14:31
TORTA ME PATATENevoiten:

1Kg Patate

500gr Sheqer

300 gr Arra ( te coptuara)

Nje kuti pllazma keksa( ose keksa tjere,te bluar,perafersisht 250gr )

1 Qokollade per zimje


Pergaditja:

Patatet vihen ne nje tenxhere me uje te zihen mire. Pasi te jen zi patatet ua derdhim ujin,i kullojme mire dhe i shtypim(sikurse piret). Edhe margarini duhet te shkrihet.
Pastaj mbi patatet e shtypura shtojme margarinin,sheqerin,arrat,dhe me ne fund edhe keksat.Masa e fituar perzihet mire, dhe e ndajme ne dy pjese.Njeren pjese te mases e leme ashtu siq eshte,ndersa pjesen tjeter ia qesim qokolladen e shkrire dhe e perziejm.

Ne enen ku deshironi me e vendose torten e qitni nje here pjesen me qokollade,pastaj permbi pjesen tjeter dhe e dekoroni me shllag.


Ps: Provojeni, ndoshta ju pelqen. Un e qes shpesh ket lloj torte.

Linka_pz
03-04-07, 08:56
Torte "Bajadera"


Nevojiten:

2 gota uje
2 gota sheqer
1 margarine(gjalp)
200 gr.keksa te bluar
200 gr.arra te bluara
3 luge (gjelle) kakao
1 qokollade qe zihet

Ujin bashk me sheqer e vlon deri sa te vloje shume mire.Ne nje ene tjeter i vendos keksat,arrat dhe margarinen dhe i perzien bashke.Mandej ne ate ene vendosim ujin me sheqer qe ishin duke vluar dhe keto i perziejme mire.Pasi ti kemi perzier mire i ndajme ne dy pjese njeres pjese ja vendosim kakaon e tjetren e leme ashtu siq eshte.Ne nje tepsi vendosim nje here pjesen pa kakao tani ate me kakao dhe ne fund e lyejm me qokollade qe zihet.Dhe e leme keshtu per disa ore.
Tortja duhet ta kete formen e rollades.

Ju befte mire

Linka_pz
03-04-07, 08:57
Biskota me gjalpe dhe mjalt

250 gr. miell
250 gr. sheqer i holle
250 gr. gjalp
3 luge gjelle mjalt
2 veze
Gjalpin duhet ta kemi te shkrire ne gjendje si pomade.E hedhim gjalpin ne nje nje ene pak te madhe shtojme mjaltin dhe i perziejme mire. Shtojme sheqerin dhe nje veze dhe vazhdojme ti trazojme .
IShtojme miellin (rezervojme shume pak miell)dhe e punojme perzierjen me duar. Mbasi behet brum e mbulojme enen me nje pecete te paster dhe e fusim ne frigorifer qe te forcohet pak (e shohim vete a eshte e arsyeshme ).
Nxjerrim brumin nga frigoriferi. Sperkasim me miell siperfaqen e nje tavoline dhe e hapin burimin si pete (sa trashesia e gjysem gishti). Mbasi e bejme pete presim biskotat ne format qe duam .
Mbi nje tave furri vendosim leter furri dhe i vendosim biskotat. Rrahim vezen tjeter dhe i lyejme biskotat nga siper dhe i fusim te piqen ne furre 200ŗC per 12 minuta .

Linka_pz
03-04-07, 08:58
Ēokollatė vjeneze


Pėrbėrėsit:

6 kutiza ēokollatė
1 kg qumėsht
3 tė verdha veze
6 lugė pana e pėrgatitur
Pėrgatitja:
Shkrijmė kutizat e ēokollatės nė pak ujė dhe pasi tė kenė shkrirė mirė, shtojmė qumėshtin dhe e lėmė nė zjarr tė ngadaltė pėr 5 minuta. E lėmė tė ftohet dhe mė pas shtojmė tė verdhat e vezėve dhe i vėmė pėrsėri nė zjarr. Mė pas i heqim dhe shtojmė panėn, duke e hedhur mė pas nėpėr filxhan.

Linka_pz
03-04-07, 09:01
Tiramisu me djathė maskarpone

Nevojiten
12 biskota ēaji
500-600 gr djathė maskarpone
1 ½ filxhan kremė qumėshti
1-2 tė verdha veze
1 filxhan kafe filtri me aromė ēokollate
4 lugė liker Amareto
½ filxhan sheqer pudėr
1 filxhan ēokollatė
2 lugė kakao.

Hidhni kafenė e pėrgatitur nė njė tas dhe shtoni ½ e sasisė sė Amaretos. Zhytni nė tė biskotat e ēajit dhe nė vazhdim renditini nėpėr tasa. Rrihni nė mikser tė verdhat e vezėve me sheqerin pudėr, derisa tė dalė njė masė si shkumė. Shtoni djathin maskarpone dhe sasinė e mbetur tė likerit Amareto. Rrihni nė mikser kremėn e qumėshtit derisa tė mpikset fort dhe shtojeni nė masėn me maskarpone. Pėrzieni mirė.
Shtroni kremė mbi biskotat e ēajit, spėrkatni me ēokollatė dhe mbuloni sėrish me kremė. Lėrini tasat nė frigorifer pėr rreth 2 orė dhe nė vazhdim pudrosini nga lart me kakao.

Linka_pz
03-04-07, 09:10
Torte me banane
Solli per komunitetin e Albasoul - mbreta

Perberesit:

Petet e brumit:

6 veze
6 luge sheqer
200 gram sheqer pluhur
6 luge miell
250 gram margarine
1 kanelle
1 filxhan vaj
2 luge kakao


Kremi per lyerje

1/2 liter qumesht
2 puding vanile
6 luge sheqer, i zieni dhe i lini te ftohen
1 cokollate per zierje


Pergatitja:

Perberjet per peten e brumit i perzieni dhe i pjekni ne tepsi te rrumbullaket dhe i lini qe te ftohen. Me pas ato lyhen me dy decilitra uje te vluar dhe gjashte luge sheqe, ne menyre qe te jene te buta dhe te lengeta. Kur kremi te ftohet, e tundni mire me mikser dhe i shtoni margarinen e shtypur mire, vezet e rrahura dhe 200 grame sheqer pluhur, si dhe dy banane te shtypura. Me kete mase te fituar i lyeni petet, ku ne mes me cokollate, ndersa siper me kremin e fituar nga bananet, vezet dhe margarina, si dhe me shtresen e pudinkut te vanilles. Me pas i hidhni edhe arra te shtypura dhe kokos, poashtu mund t'i shtoni edhe fruta te ndryshme sipas deshires.

Linka_pz
03-04-07, 09:11
Pashta ne akull

Perberesit - Per 4-5 persona:

Per pandispanjen:
veze 3 kokrra dhe 1 te bardhe, sheqer 4-5 luge gjelle , miell 4-5 luge gjelle

Per kremin:
Miell 3 luge gjelle , sheqer 6 luge gjelle, veze 1 e plote dhe 1 e verdhe, qumesht dy gota uji, bajame te grira 2 luge gjelle, ajke ose gjalpe 1 luge gjelle, kakao 1 luge gjelle, recel per zbukurim disa kokrra , pak vanilje e liker.

Pergatitja

Pergatiten me pare pandispanja. Per kete ne ene porcelani rrihen vezet vezet me sheqer derisa te behet nje mase e fryre dhe e qendrueshme ne tel. Hidhet mielli , perzihet lehte qe te mos ulet brumi, hidhet ne tave te lyer me yndyre dhe piqet ne furre me temperaturen 150-170 grade. Ne nje ene tjeter jo alumini rrihen vezet me sheqerin, hidhet mielli , qumeshti i valuar dhe i ftohur pak. Vihet sa te marre vale dhe hiqet nga zjarri, si te ftohet pak pak hidhi vanilje , bajame te pjekura e te grira, ajke ose gjalpe dhe perzihet mire. Merret pandispanja e pergatitur , ndahet ne tre shtresa dhe shtrohet nje pjese ne tave ose forme.Hidhet nje pjese e kremit , hapet ne te gjithe peten. Siper vihet nje pete tjeter me pandespanje , qe laget me konjak ose liker, hidhet perseri krem. Vendoset peta tjeter, lyhet me krem te perzier me kakao duke bere persiper dhe zbukurime. Vendosen kokrra rreceli dhe vihet ne frigorifer ne ngrirje. Gjate servirjes pritet ne copa, vihet ne pjate ose mblidhet me leter celefoni. Pastaj gjithnje mbahet ne ngrirje qe te ruaje formen.

uck_aksh
07-04-07, 16:25
embelsira o mos u mundoni ejani e hani te gatshme ne vevey hahahahah
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/Image011.jpg

rilinda
11-10-07, 15:04
KEK ME ARRA

Doza pėr 6 persona:

180 g. sheqer pluhur,
180 g. gjalpė tė freskėt,
200 g. miell
150 g. arra tė qėruara
5 kokrra vezė,
1 gotė konjak,
1/4 lugė kafeje sodė,
tė kruarėn e cipės sė njė mandarine ose portokalliMėnyra e gatimit: Pasi heshim nė njė enė sheqerin, shtojmė nė tė tė verdhat e vezėve dhe konjakun. I pėrziejmė mirė me njė lugė tė drunjtė ose me tel pėr afro njė ēerek ore. Shtojmė gjalpin e freskėt tė shkrirė dhe vazhdojmė t'i pėrziejmė edhe pėr 5 minuta tė tjera. Hedhim sodėn dhe arrat e prera trashė me thikė, njėkohėsisht kruajmė brenda nė enė cipėn e njė portokalli tė vogėl apo tė njė mandarine.
Rrahim pastaj tė bardhat e vezėve qė tė bėhen marengė (marengė- e bardha e vezėve e rrahur me pak sheqer deri sa tė fryhet) e ngurtė dhe i pėrziejmė me lėndėt tjera qė i kemi nė enė, duke shtuar njėkohėsisht edhe miellin.
Si t'i kemi pėrzier mirė dhe me kujdes lehtė-lehtė e pa e vėrtitur lugėn me forcė, qė tė mos pritet marenga, marrim njė tepsi tė pėrshtatshme qė t'i afrohet asaj, e lyejmė me gjalp, e pluhrosim me miell dhe e hedhim brumin nė tė, duke pasur kujdes qė ajo tė mos mbushet buzė mė buzė e keku tė ketė vend pėr tu fryrė.
Nė fund, e vėmė tė piqet pėr afro 40 minuta nė njė furrė me nxehtėsi mesatare e , si tė piqet, e nxjerrim nga tepsia, i hedhim sipėr sheqer tė shtypur dhe e servirim nė njė pjatė tė shtruar me letėr dantellė.


Ju bėftė mirė!

Preshevar
11-10-07, 15:24
KEK ME ARRA

Doza pėr 6 persona:
180 g. sheqer pluhur,
180 g. gjalpė tė freskėt,
200 g. miell
150 g. arra tė qėruara
5 kokrra vezė,
1 gotė konjak,
1/4 lugė kafeje sodė,
tė kruarėn e cipės sė njė mandarine ose portokalliMėnyra e gatimit: Pasi heshim nė njė enė sheqerin, shtojmė nė tė tė verdhat e vezėve dhe konjakun. I pėrziejmė mirė me njė lugė tė drunjtė ose me tel pėr afro njė ēerek ore. Shtojmė gjalpin e freskėt tė shkrirė dhe vazhdojmė t'i pėrziejmė edhe pėr 5 minuta tė tjera. Hedhim sodėn dhe arrat e prera trashė me thikė, njėkohėsisht kruajmė brenda nė enė cipėn e njė portokalli tė vogėl apo tė njė mandarine.
Rrahim pastaj tė bardhat e vezėve qė tė bėhen marengė (marengė- e bardha e vezėve e rrahur me pak sheqer deri sa tė fryhet) e ngurtė dhe i pėrziejmė me lėndėt tjera qė i kemi nė enė, duke shtuar njėkohėsisht edhe miellin.
Si t'i kemi pėrzier mirė dhe me kujdes lehtė-lehtė e pa e vėrtitur lugėn me forcė, qė tė mos pritet marenga, marrim njė tepsi tė pėrshtatshme qė t'i afrohet asaj, e lyejmė me gjalp, e pluhrosim me miell dhe e hedhim brumin nė tė, duke pasur kujdes qė ajo tė mos mbushet buzė mė buzė e keku tė ketė vend pėr tu fryrė.
Nė fund, e vėmė tė piqet pėr afro 40 minuta nė njė furrė me nxehtėsi mesatare e , si tė piqet, e nxjerrim nga tepsia, i hedhim sipėr sheqer tė shtypur dhe e servirim nė njė pjatė tė shtruar me letėr dantellė.


Ju bėftė mirė!

Konjak ?... per muslimont a ? :tongue: VEeeeeeeeeendaseeeeeee......

Un i maroj kekat mir,.. ani qka i kam pas do shok.. marojshin "spéc-kek" e s'dishin se ku jan tani :rolleyes:

rilinda
11-10-07, 15:46
Konjak ?... per muslimont a ? :tongue: VEeeeeeeeeendaseeeeeee......

Un i maroj kekat mir,.. ani qka i kam pas do shok.. marojshin "spéc-kek" e s'dishin se ku jan tani :rolleyes:

Ani mos ja qit konjakun hiē pra:biggrin: S'prish punė edhe pa atė. :wink:

Veē pėr TY vendas, qe edhe njė recetė tjetėr:

KEK ME KOS

Doza pėr 8-10 persona:

300 g. kos
500 g. sheqer,
200 g. gjalpė,
750 g. miell,
5 kokrra vezė,
1 lugė kafeje sodė,
pak cipė limoni.Mėnyra e gatimit: Hedhim gjalpin dhe sheqerin nė njė enė dhe i pėrziejmė pėr 3-4 minuta me njė lugė druri; shtojmė kosin e, si tė jenė pzier mirė, shtojmė tė verdhat e vezėve, sodėn dhe cipėn e limonit, tė cilėn e griejmė me rende drejtėpėrdrejtė nė enė. Rrahim tė bardhat e vezėve qė tė fryehn mirė dhe, si ta hedhim nė enė gjysmėn e sasisė sė miellit, shtojmė njėkohėsisht edhe gjysmėn e tė bardhave tė vezėve qė kemi rrahur duke i trazuar lehtė me lugėn e drunjtė. Si tė jenė pėrzier mirė kėto, shtojmė edhe pjesėn tjetėr tė miellit e tė vezėve, pa e ndėrprerė tė pėrzierit me lugė.
Pastaj, marrin njė tepsi tė pėrshtatshme, e lyejmė me gjalpė, e pluhrosim me miell dhe sheqer (pak) dhe e hedhim tėrė brumin nė tė.
Duhet tė kemi kujdes qė tepsia mos tė mbushet tej pėr tej, por tė mbeten 3 gisht bosh, pasi qė kur tė piqet, tė fryhet. E vėmė tė piqet nė njė furrė me nxehtėsi mesatare pėr afro njė orė. Si tė piqet e nxjerrim nga tepsia duke e pėrmbysur nė njė pjatė tė pėrshtatshme dhe i hedhim pėrsipėr pluhur sheqeri.
Ky lloj keku ėshtė i pėrshtatshėm pėr ēaj, pėr mbrėmje etj.


Ju bėftė mirė!

Preshevar
11-10-07, 15:57
Ani mos ja qit konjakun hiē pra:biggrin: S'prish punė edhe pa atė. :wink:

Veē pėr TY vendas, qe edhe njė recetė tjetėr:

KEK ME KOS

Doza pėr 8-10 persona:

300 g. kos
500 g. sheqer,
200 g. gjalpė,
750 g. miell,
5 COPA VO :D,
1 lugė kafeje sodė,
pak cipė limoni.Ju bėftė mirė!
Me kos se kam kerku kurr, bash do ta provoj me dit se qfar shije ka !

Flm Vendase... :smile: t'beft mir edhe ty, se vet sun e hae krejt.

rilinda
12-10-07, 13:16
TULLUMBA ME ĒOKOLLATĖ


Doza pėr 6-8 persona:

450 ml. ujė
270 g. miell
80 g. gjalpė
8 kokrra vezė
3 g. kripėMėnyra e gatimit: Vėmė tė zihet uji me ghalpin, duke hedhur brenda njėkohėsisht kripėn. Shtojmė miellin dhe e pėrziejmė deri sa brumi tė bėhet elastik dhe tė shqitet nga anėt e tenxheres. Fillojmė ti fėrgojmė nė friturė duke u kujdesur qė tė marrin ngjyrė ari.

Pėr salcė ēokollate nevojiten:

150 ml. ujė
130 g sheqer
1 ēokollatė
E ndajmė ēokollatėn nė copa- copa tė vogla, dhe e vėmė tė zihet nė 130 g. sheqer dhe 150 ml. ujė, duke e vazhduar pėrzierjen derisa tė shkrihet mirė; e lėmė tė zihet dhe pak minuta qė tė trashet dhe tė bėhet si salcė e mpiksur, pastaj ua hedhim pėrsipėr tullumbave qė i kemi rradhitur nė pjatė. Po tė duam, mund t'i servirim veē tullumbat, ashtu siē janė dhe veē salcėn nė njė salcierė (enė) tė posaēme.


Ju bėftė mirė!

Estella
05-03-08, 12:07
Sa kesh tu mendu nje dit kur te kam t'lier te beje nje embelsir prej ksaj rubrike veq shume komplizirt kokan edhe do sene hiq spo edi qka jan :P

Linka_pz
05-03-08, 13:28
Sa kesh tu mendu nje dit kur te kam t'lier te beje nje embelsir prej ksaj rubrike veq shume komplizirt kokan edhe do sene hiq spo edi qka jan :P


Estella ,pyet cka te intereson dhe cka nuk e ke te kjarte ,do te mundohemi ne qe i kemi vene keto receta te sqarojme ,mos u brengos dhe mos hezito pyet .

Estella
10-03-08, 15:34
Linka_pz shum fjal spo kuptoj ahahahah qka d..mth p.shKEK ME KOS (kek)

1 lugė kafeje sodė,(sod)?

1 kanelle ???

Linka_pz
10-03-08, 17:27
Linka_pz shum fjal spo kuptoj ahahahah qka d..mth p.shKEK ME KOS (kek)

1 lugė kafeje sodė,(sod)?

1 kanelle ???


Ok ,do te mundohem te spjegoj pak aq sa di une ....

KEK- do te thote edhe Torte ne gjuhen Angleze sa di une ,kek eshte si TORTE ME KOS (po kjo lloj embelsire nuk permban shllag, dhe gjithmone sherbehet e thate (terne)).

Sode bikarboni - eshte si lloj maji ,per buke perdoret ,pogaqe etj....

Kanelle eshte lloj arome qe perdoret per embelsira (ne dyqane kur ta kerkosh e kerkon me kete emer dhe e gjen )...

Kaq nga une ,,,,nese dikush di me mire (me shume ) ju lutem ndihmoni ...

Oqeani
10-03-08, 18:59
anglisht - cake -(kekė)

Estella
10-03-08, 19:17
Flm shume linka_pz.......................