PDA

View Full Version : Cili Shkrimtar shqiptar e preferoni


Naki
26-04-04, 16:05
Te nderuar Anetare te forumit ,hape kete teme me kurreshtje te dije se cilin shkrimtare shqiptare e preferoni,cili shkrimtare ju ka lene mbresa gjate leximit dhe keni preferuar te dashurve tuaj,shokeve,shoqeve te kene ne duar veprate e tyre letrare

Tre preferuarit e mi
Nazmi Rrahmani,Regjep Qosja.Ismajl Kadare

Murgesha
26-04-04, 16:34
Kam lexuar shume libra ne jeten time.
Mbresa te vecanta me ka lene Nazmi Rrahmani ne te gjitha romanet e veta.
Netet me hene si dhe ato pa hene ma kujtojne perhere "Malesoren"
Sa her shoh tym nga oxhaqet patjeter se me kujtohet "Tymi i Votres se fikur". E mbi te gjitha keto romane te tij edhe pse ka kohe qe e kam lexuar mbrese te veqante dhe qe gjithnje me kujtohet eshte romani "Pas Vdekjes"

yllka
26-04-04, 17:54
Ali Podrimaj,Ismail Kadarea,dhe ju i nderuari Naki ne kopshtin poetik :wink:

florian
26-04-04, 20:24
fishta sipas mendimit tim ka qen dhe esht nje nga shkrimtaret me te medhenj .

Barbaroza
27-04-04, 09:54
Nga shkrimtaret tane veqoj Ismail Kadarene,Maksut Shehun!

lazdrani
27-04-04, 10:31
Andon Zako Cajupi,Asdreni,Migjeni,Naim Frasheri,Ismail Kadare......

anna
27-04-04, 14:44
pa dyshim shkrimtarin e mirenjohur KASEM TREBESHINA eshte i pakarahasueshem :wink:

hana
27-04-04, 15:38
Migjeni
Kasem Trebeshina
Ernest Koliqi
Nazmi RRahmani....................

Vera
13-05-04, 06:33
Ismail Kadare
Asdreni
Gjergj Fishta
Ali Podrimja
Nazmi Rrahmani...

Cool_Boy
13-05-04, 11:08
Mua me pelqen Migjeni.......

qika_pr
05-06-04, 15:51
De Rada eshte shume i mir,madej Sabri Hamiti ka disa analiza shume te mira edhe e lexoj shume cka shkruan ai,mandej vargjet e Naim Frasherit jane te perserithsme,librat e famijes Qiriazi si Gjerasimi si te tjeret shum edukativ shume mesazhe ne to,Podrimaja,Kadare,S.Frasheri e shume e shume te tjere

anna
06-06-04, 13:05
e them te drejten nuk me pelqen fare I.kadare

VARDARI
11-06-04, 12:08
-Sami Frasheri

Shqipėria ē'ka qenė, ē'ėshtė e ēdo tė bėhet
Ėshtė njė nga veprat madhore tė Rilindjes, manifesti politik e ideologjik i saj. U botua nė Bukuresht mė 1899, nė prag tė ngjarjevetė mėdha do tė ēonin nė fitoren e pavarėsisė. Pėr kėtė, shqiptarėt duhet tė ishin tė pregatitur, tė kishin programin e luftės dhe tė ndėrtimit tė shtetit tė ri. Duke pėrgjithsuar pėrvojėn e gjerathershme tė lėvizjes kombėtare, kjo vepėr e plotėsonte mė sė miri kėtė mision.
Siē tregon titulli, vepra pėrbėhet nga tri pjesė.

Pjesa e parė i kushtohet historisė sė kaluar tė Shqipėrisė. Qėllimi i autorit ėshtė tė provojė se populli shqiptar ėshtė nga popujt mė tė vjetėr tė Evropės, me njė gjuhė nga mė tė vjetrat e mė tė bukurat, me kulturė e tradita tė pasura, qė ka tė drejtė tė jetojė i lirė nė mes tė popujve tė tjerė dhe kombeve tė qytetėruara. Si shumė rilindės tė tjerė, Samiu mbron origjinėn pelazgjike tė popullit shqiptar.
Njė vend me rėndėsi i jep nė kėtė pjesė figurės sė Skėnderbeut dhe epokės sė tij. Skėnderbeun e cilėson si njė burrė qė i ka shokėt e rrallė nė histori, kurse pėr epokėn e tj shkruan se "ėshtė m'ė bukur e m'ė bekuar e gjithė kohėrave pėr vendin tėnė„, se atėherė i gjithė kombi ishte i bashkuar dhe u nderua nė gjithė botėn. Kjo ėshtė njė nga synimet kryesore tė veprės; tė forcojė te shqiptarėt ndėrgjegjjen dhe krenarinė kombėtare.

Pjesa e dytė jep me nota tronditėse njė tablo realiste tė Shqipėrisė pas Tanzimatit. "Qysh janė sot shqiptarėt?„-pyet Samiu me shqetėsim dhe tregon se gjendja e vendit ėshtė e mjeruar nga ēdo pikpamje. Burimin e kėtij mjerimi ai e sheh nė rradhė tė parė te zgjedha e huaj, qė e ka lėnė vendin nė varfėri, padituri, dhe errėsirė. "Shqiptarėt, - shkruan Samiu, - janė robėr tė poshtuar(poshtėruar) e t'unjurė, tė shkelur e tė ēpėrnderė(turpėruar).
Pėrshkrimi ėshtė edhe mė i gjallė nė kontrast me tė kaluarėn, tė cilėn nė pėrgjithėsi autori e idealizon. Ndaj dhe stili bėhet mė zemėrak, vepra e patriotit vlon nga revolta kundėr shtypjes kombėtare. Ata shqiptarė tė veshur dikur me "roba tė arta„ e tė farkėtuar me armėt e argjėndta tė trimėrisė, shkruan Samiu, "Janė sot lakuriq, me njė kėmishė qė qė s'ka ku ta zėrė qeni. Vetė edhe zaptieja e taksidari, e ngre shkopnė e i rreh duke thirrur; Pagoni! E ku tė gjejė i ziu qė tė paguajė? Atėherė shesin kanė, dhinė, ē'tė kenė, edhe gjer nė qeramidhet e shtėpisė„.
Vend tė rėndėsishėm zė analiza qė Samiu u bėn rreziqeve qė i kanoseshin Shqipėrisė.
Si gjithė rilindėsit, ai mendonte se rreziku i parė Shqipėrisė i vinte nga Perandoria Osmane, tė cilėn Samiu e quante
njė tė vdekur qė duhej varrosur sa mė parė. Sa mė gjatė tė mbetej lidhur Shqipėria me kėtė perandori tė kalbur, aq mė keq do tė ishte. Shteti osman dotė shembej sė shpejti dhe Shqipėria mund tė groposej nė gėrmadhat e tij. Rreziku tjetėr, mendon Samiu, shqiptarėve u vinte prej lakmive tė shovinistėve fqinjė, lakmi qė i mbėshtetnin fuqitė imperialiste.
Rreziqe tė mėdha shqiptarėve edhe prej grindjeve e pėrēarjeve midis tyre, sidomos prej pėrēarjes fetare, gjithashtu prej padijes, prej mungesės sė shkollave shqipe. Kėto rrethana i hapnin shteg rrezikut tė asimilimit tė shqiptarėve prej tė huajve.

Pjesa e tretė, fillon me pyetjen: "A mund tė qėndrojė Shqipėria si ėshtė? Pėrgjigjja ėshtė, jo„. Nė pėrgjithėsi nė kėtė pjesė Samiu paraqet programin e lėvizjes pėr tė ardhmen e Shqipėrisė.
Nga analiza qė u bėri rrethanave politike nė fund tė shekullit XIX, Samiu arriti nė pėrfundimin se rruga e vetme pėr tė shpėtuar nga zgjedha osmane dhe nga rreziku i copėtimit prej shteteve fqinje ishte qė Shqipėria tė shkėputej nga Turqia menjėherė, para se ajo tė shembej dhe shqiptarėt tė formonin shtetin e tyre tė pavarur. Autori mendonte se kjo s'arrihej me lutje, por me rrugėn e luftės sė armatosur. "Shqiptarėt duhet t'i marrin ato qė duan me pahir, t'i kėrkojnė me fjalė, po tė kenė edhe pushkėn plot„.
Si mendimtar demokrat dhe iluminist, Samiu parashtron njė projekt tė gjerė me ide tė pėrparuara pėr tė ardhmen e Shqipėrisė. Ai nuk e pranon idenė e monarkisė. Si formė regjimi sipas tij, Shqipėria duhet tė ishte republikė parlamentare qė do tė kishte nė krye njė pleqėsi. Kushtetuta e shtetit tė ardhshėm shqiptar qė propozonte Samiu, pėrshkrohet nga fryma demokratike. Ideali i tij pėr kėtė shtet ishte ideali i njė demokracie borgjeze. Si shprehės i pikėpamjevetė klasės sė re tė borgjezisė, ky ishte njė ideal i pėrparuar pėr kohėn, sepse ai i kundėrvihej shtetit despotik osman.
Shumė i guximshėm e i pėrparuar pėr kohėn ishte projekti i Samiut edhe pėr zhvillimin ekonomik e shoqėror tė vendit. Ai kėrkonte tė ngrihej njė industri kombėtare, tė mėkėmbej bujqėsia, tė zhvillohej komunikacioni automobilistik dhe hekurudhor, tė forcohej mbrojtja etj. Vėmendje tė veēantė Samiu i kushtonte zhvillimit tė arsimit e tė kulturės shqiptare. Si gjithė rilindėsit, ai kishte bindjen se ajo qė u duhej mė shumė shqiptarėve ishte dituria. Pėr pėrhapjen e saj ai kėrkonte njė sistem arsimi tė pėrgjithshėm e tė detyrueshėm pėr tė gjithė, djem e vajza. Arsimin e donte nė gjuhėn amtare shqipe dhe shkolla tė ishte laike, e shkėputur nga kisha e xhamia, njė shkollė qė tė shėrbente si vatėr diturie dhe atdhetarizimi.
Samiu ėndėrronte Shqipėrinė me shkolla tė tė gjitha kategorive, me universitet ("gjithėmėsime„ siē e quante ai), me akademi tė shkencave, muzeume e biblioteka.
Siē shihet, nė veprėn "Shqipėria ē'ka qėnė, ē'ėshtė e ē'do tė bėhet„ gjeti shprehje mendimi shqiptar mė i pėrparuar politiko-shoqėror i kohės. Me kėtė vepėr Samiu u bė ideologu mė i shquar i lėvizjes kombėtare shqiptare. Vepra e tij ėshtė njė traktat politiko-shoqėror, megjithatė ajo ka vlera tė mėdha stilistike, njė gjuhė e gjallė, e shprehėse. Stili i prozės sė Samiut ėshtė energjik, herė polemist, herė fshikullues e herė me patos thirrės e mobilizues. "O burrani o shqiptarė ! Zihuni me tė dy duart nė besė, nė lidhje e nė bashkim, se kjo do t'ju shpėtojė!„
Fraza e Samiut ėshtė e qartė, me mjete gjuhėsore plot ngarkesė emocionale. Mbasi ka parashtruar krejt programin e tij, ja si e mbyll veprėn; "Ja qėllimi ynė! Ja puna jonė e shenjtėruarė! Ja besa jonė! Nė mes tė shqiptarėve tė vėrtetė s'ka ndonjė ndarje, ndonjė ēarje, ndonjė ndryshim! Janė tė tėrė vėllezėr, tė gjithė njė trup, njė mendje, njė qėllim njė besė!„
Kjo vepėr solli njė ndihmesė tė madhe pėr pasurimin e gjuhės letrare shqipe dhe pėr formimin e stilit publiēistik.
Samiu vdiq nė Stamboll mė 1904, i pėrndjekur nga autoritetet dhe i respektuar nga populli dhe opinoni pėrparimtar.

1850 - 1904

Jeta dhe Vepra

Hyrje
Analiza

Shqipėria ē'ka qenė, ē'ėshtė e ē'do tė bėhet

ShEjToNkA
12-07-04, 00:04
Janė shum shkrimtar qe me pėlqejn , por si gjithėher edhe kėtu do e veqoja ISMAJL KADARE shkrimet e tė cilit i lexoj me ėndje.

__________________________

Ma e Mirė Ėshtė Njė e Vėrtet e Hidhurė Se Sa Njė Gėnjeshtėr e Ėmbėl

OROSHI
20-07-04, 23:05
Te parin preferoj Pater Gjergj Fishten,dhe te dytin Ismail Kadarene!!!!!

fisniku
30-07-04, 17:54
Mua gjithemon me kan pelqy: Naim Frasheri,Sami Frasheri,Nazmi Rrahmani,Cajupi,Ismail Kadare etj..

nitushe
13-09-04, 12:24
vellezerit Frasheri,Kadare,Migjeni,Trebeshina,etj

KriSTaL
06-12-04, 11:35
Gjergj Fishta
Lasgush Poradeci
Naim Frasheri
Migjeni
Pashko Vasa

Engjellushja
09-12-04, 09:50
Gjergj Fishta
Lasgush Poradeci
Naim Frasheri
Migjeni
Pashko Vasa

:wink:

Vajza
24-05-05, 11:00
Naim Frasheri,Sami Frasheri,Nazmi Rrahmani,Cajupi,Ismail Kadare etj..

Prishtinasja_
29-10-05, 09:35
Fan Noli, Ismail Kadare, Naim Frasheri dhe Mimoza Ahmeti :)

INDRITI
11-11-05, 20:47
Me pelqejne me shume keto autore!
Migjeni qe eshte vertete nje talent, dhe po te kishte pasur edhe me shume jete nuk do kishte konkurrente.
Naimi bilbili i gjuhes shqipe.
Lazgush poradeci, mbreti i lirikave shqiptare.

Nderkohe nga autoret e krijimtarise moderne me pelqejne vetem dy pena:
Ervin Hatibi dhe Mimoza Ahmeti, keto jane penat me te forta sot per sot.
Pershendetje

andromeda_rock
01-12-05, 19:08
Gjergj Fishta

krijuesiii
19-12-05, 00:14
...Sylejaman Krasniqi "Njeriu dy here i pushkatuar me ka pelqyer shuuuume..
me pelqejn shume edhe
Ali Podrimja
Kasem Terbeshina
Vllezrit Frasheri Samiu dhe Naim
Migjeni
Azem Shkreli
Fatos Klosi
Dritero Agolli
Ismail Kadare

Po edhe Demaci ne librin e ti per Vetmohimin shfaqet me nje realite te zymte Shqipetare por vertet nje realitet i shkruar me nje arte te zjarrte e orgjinal

per pak me harrue edhe Nolin
mjeshtrin e poezis
po edhe Cajupin e Poradecin jane kuror te bukure te botes poetike Shqipetare
tungiii

krijuesiii
19-12-05, 00:15
...Sylejaman Krasniqi "Njeriu dy here i pushkatuar me ka pelqyer shuuuume..
me pelqejn shume edhe
Ali Podrimja
Kasem Terbeshina
Vllezrit Frasheri Samiu dhe Naim
Migjeni
Azem Shkreli
Fatos Klosi
Rexhep Qosja
e Ukshin Hoti per nga Strategjija e mendimit politike dhe bashkimit te Kombit
Dritero Agolli
Ismail Kadare

Po edhe Demaci ne librin e ti per Vetmohimin shfaqet me nje realite te zymte Shqipetare por vertet nje realitet i shkruar me nje arte te zjarrte e orgjinal

per pak me harrue edhe Nolin
mjeshtrin e poezis
po edhe Cajupin e Poradecin jane kuror te bukure te botes poetike Shqipetare
tungiii

krijuesiii
19-12-05, 00:16
...Sylejaman Krasniqi "Njeriu dy here i pushkatuar me ka pelqyer shuuuume..
me pelqejn shume edhe
Ali Podrimja
Kasem Terbeshina
Vllezrit Frasheri Samiu dhe Naim
Migjeni
Azem Shkreli
Fatos Klosi
Rexhep Qosja
e Ukshin Hoti per nga Strategjija e mendimit politike dhe bashkimit te Kombit
Dritero Agolli
Ismail Kadare

Po edhe Demaci ne librin e ti per Vetmohimin shfaqet me nje realite te zymte Shqipetare por vertet nje realitet i shkruar me nje arte te zjarrte e orgjinal

per pak me harrue edhe Nolin
mjeshtrin e poezis
po edhe Cajupin e Poradecin jane kuror te bukure te botes poetike Shqipetare
tungiii