PDA

View Full Version : Ē'fare keni lexuar apo lexoni momentalisht?


Faqet : [1] 2

Barbaroza
27-04-04, 11:01
Kisha dashur te mesoja nga ju cfare keni lexuar se fundi apo tash?.Ma merr mendja se ndonje titull libri do te cekni qe keni lexuar,do te jete i mireseardhur edhe per te tjeret ne menyre qe bibliotekat tona ne shtepi dhe dija jone te zgjerohet edhe me tej!
Une tani kam filluar te lexoj romanin"Dashuria"--Stendal,qe njihet edhe si kyevepra e Stendalit!

hana
27-04-04, 15:40
Legjenda e asaj qe iku -Kasem Trebeshina sapo ia kam filluar po me pelqen shum .

lazdrani
27-04-04, 18:35
Nga Johan Grisham-Die Farm..........Kalofshit bukure :wink:

florian
03-05-04, 20:41
SHKABA -ISMAIL KADARE RASTESISHT E KAM GJETUR NE NJE DYQAN NE ITALI TE PERKTHYER :wink:

anna
04-05-04, 11:44
N.Kazanzaqis- KAPEDAN MIHALI

yllka
05-05-04, 17:12
Nje liber per historin e Princeses Diana.

Vera
13-05-04, 06:28
Momentalisht jam duke lexuar "IAIN BANX EXESSION" roman i shkruar nga Irene Bonhorst

Barbaroza
14-05-04, 12:42
Sapo kam mbaruar se lexuari romanin"Bija e mallkuar",te Emile Risheberg,ishte shume interesant!

Murgesha
14-05-04, 13:37
Sapo kam mbaruar se lexuari romanin"Bija e mallkuar",te Emile Risheberg,ishte shume interesant!

Woow. Me perkujtove librin qe me se shumti e pelqej dhe me deshire do ta rilexoja edhe shume her tjera.
Lucia, Bardhulka, Edmondi, Konti de Busieres me gjithe Konteshen jane heronj qe gjithmone te mbeten ne kujtese.

aferdita
30-05-04, 17:29
tash jam duke e lexuar nje liber shum te trash
"Spiel nicht mit meinem Herzen"

qika_pr
05-06-04, 15:36
Pak me heret fillova te lexoj nje roman "NE TE TRE"e Fatos KOngoli
Shum mir mir sa per fillim ta shohim fundin

anna
06-06-04, 13:14
Sapo kam mbaruar se lexuari romanin"Bija e mallkuar",te Emile Risheberg,ishte shume interesant!

e km lexuar por nuk mu duk interesant se te them te drejten e prisja se qfare do te ndodhte apo e dija se kush ishte ajo gruaja qe dile naten etj etj

VARDARI
09-06-04, 20:28
-Per momentin jam duke lexuar
DIPLOMATIJA E MBRETIT ZOG

Nga ILIR USHTENICA

Barbaroza
16-06-04, 10:20
Momentalisht jam duke lexuar ne te njejten kohe romanin "Aksidenti"te Daniell Steel si dhe "Fragmente nga jeta e sahabeve"!

Barbaroza
16-07-04, 08:32
Tani kam ne dore romanin"Vetem njehere ne jete"te poashtu Daniel Steel.
Kjo ishte nje shkrimtare shume e njohur me vepra interesante qe te joshin per t'i lexuar!

Gentiana
25-07-04, 19:09
Jam duke e lexuar: Te Vorri i qikes, shkruajtur Fatmire Ahmet Duraku....

Albanam
31-07-04, 13:29
Pėrshėndetje Barbaroza...

Temė mjaft e qėlluar edhe kjo qė paske hapur pak mė herėt.

Ē'farė po lexoj momentalisht? Librin "Deti i kthjellėt i devotshmėrisė dhe suptilitetit", nga autori Ahmed Ferid. Pastaj edhe diēka nga mjekėsia dhe lėmitė tjera shkencore...

Me respekt,
Albanam

Barbaroza
10-09-04, 10:22
Ndersa une tani kam ne dore romanin e shkrimtares sime te preferuar Danielle Steel"Ne krahet e Lirise".

Murgesha
11-09-04, 17:02
Sapo e mbarova se lexuari librin.
Wild swans nga Jung Chang.
Liber qe do te jet me mbreselensi per mua.
Drame familjare pa mbarim. Ky liber permban dashuri dhe urrejtje, dramcitet e torture... qe mendja e shendsoh e njeriut nuk mundet ta kapertheje si reale...

dr1ta
12-09-04, 01:00
Dashuri ne koherat e koleres--Gabriel garsias markes shum interesant :)

Barbaroza
22-10-04, 12:23
Kam ne dore librin"Lulet e ftohta te marsit"te Ismail Kadarese!

KriSTaL
02-12-04, 11:39
Kam mbaruar se lexuari librat e psikologjis

Psikologjia e suksesit 1 2 dhe 3

tani kam ne dor librin fshati midis ujrave Kole Jakova

geisha
04-04-05, 17:24
Tani kam ne duare librin "l'Africaine" nga nje autore me origjine italiane!!duket te jete shume interesant!!

Murgesha
08-04-05, 11:58
Jam duke e lexuar Kodi i Da Vinēit- Dan Brown.

florian
09-04-05, 10:02
Jam duke e lexuar Kodi i Da Vinēit- Dan Brown.

MURGESH TA TREGOJ SI MBARON SE KA PAK QE E KAM MBARUAR SE LEXUARI . PER MENDIMIN TIM ESHT SHUM TERHEQES .

e_martumja
08-05-05, 12:50
Jam duke lexuar "KRYENGRITJA SHQIPTARE E VITIT 1912" NGA GANI DEMIRI(RATKOCERI)

turisti
09-05-05, 12:09
Momentalisht i lexoj postimet e DARDANIS-e. :wink:

bellezza
09-05-05, 14:57
Keto dite jam duke lexuar vepren e KANTIT ''Kritika e mendjes se kulluar''.

GURI SYLAJ
26-05-05, 11:46
T A I N E

"Filozofia e artit"

ARVANITI
26-05-05, 20:46
"Mendafshi francez" nga Sandra Brown

Liber policor, interesant, erotik.

E Panjohura
26-05-05, 22:48
Shkelqimi dhe Renia e shokut ZYLO- Nga Dritero Agolli...

P.s. ka tematik interesante, dhe mbi te gjitha gjuhe shume te pasure...

Tomori
29-05-05, 18:35
Shkelqimi dhe Renia e shokut ZYLO- Nga Dritero Agolli...

P.s. ka tematik interesante, dhe mbi te gjitha gjuhe shume te pasure...
hahahahaha...a akoma po miresh me komesarin Meto,,,
ani ani "e panjohura" te uroj lexim te mbare?!!
tungji bukuroshja forumit :wink:

ARVANITI
30-05-05, 13:35
Shkelqimi dhe Renia e shokut ZYLO- Nga Dritero Agolli...

P.s. ka tematik interesante, dhe mbi te gjitha gjuhe shume te pasure...
hahahahaha...a akoma po miresh me komesarin Meto,,,
ani ani "e panjohura" te uroj lexim te mbare?!!
tungji bukuroshja forumit :wink:

Na e pe qe eshte e bukur? :wink: :wink:

"Shoku Zylo" eshte liber i mire, por kur fillojne ato perrallat ne Afrike ta shpif fare. Mgjth ia vlen ta lexosh, per te kuptuar nje sistem.

Murgesha
12-06-05, 23:26
Kam nė dorė Librin Engjuj dhe Djajė nga Dan Brown.
Kur ta pėrfundoj ju tregoj pėrshtypjet e mia. :lol:

Tomori
13-06-05, 12:53
Kam nė dorė Librin Engjuj dhe Djajė nga Dan Brown.
Kur ta pėrfundoj ju tregoj pėrshtypjet e mia. :lol:

Murgeshe shum bukur..Dan Brown eshte autore eminent ju deshiroje lexim te kendshem?!!

Po ashtu libri Kodi i Da Vincit nga Dan Brown. eshte nje liber shum interesant?
Ky eshte nje thriller gjenial me plot kuptimin e fjales. :wink:

ARVANITI
13-06-05, 13:17
Kam nė dorė Librin Engjuj dhe Djajė nga Dan Brown.
Kur ta pėrfundoj ju tregoj pėrshtypjet e mia. :lol:

Para tre ditesh e mbarova se lexuari.

Eshte shume interesant dhe meson shume gjera nga ai liber, por nuk eshte aspak ne lartesine e Kodit te Da Vicit.

Cfare gjuhe po e lexon Murgesha?

Murgesha
14-06-05, 22:39
Kam nė dorė Librin Engjuj dhe Djajė nga Dan Brown.
Kur ta pėrfundoj ju tregoj pėrshtypjet e mia. :lol:

Para tre ditesh e mbarova se lexuari.

Eshte shume interesant dhe meson shume gjera nga ai liber, por nuk eshte aspak ne lartesine e Kodit te Da Vicit.

Cfare gjuhe po e lexon Murgesha?

Nė gjuhėn daneze.

Mua mė ka rrėmbyer tė tėrėn, ende jam nė 100 faqet e para, por se besoj tė jetė as pėr sė afėrmi sikur Kodi i da Vinēit.
Shpresoj se do ta komentojmė pasi ta lexoj.

Ps. Nė cilėn gjuhė e keni lexuar ju???

ARVANITI
15-06-05, 13:20
Ps. Nė cilėn gjuhė e keni lexuar ju???

Shqip.

ARVANITI
15-06-05, 13:21
Kur e lexon ne gjuhen tende, e kupton me mire dhe je me i perqendruar.

Murgesha
15-06-05, 16:49
Kur e lexon ne gjuhen tende, e kupton me mire dhe je me i perqendruar.


Fatkeqėsisht nuk kam mundėsi ta siguroj nė Shqip, se mė me dėshirė do ta lexoja nė gjuhėn e bukur shqipe.
Por edhe danishtja ėshtė gjuhė e pasur me shprehje.

Panopticon
20-06-05, 01:59
Momentalisht u lodha duke lexu libra profesionale te Informatikes :D .

Qershor tash - e sic e dini krejt me provime (njerin e kam pas 12 oreve, LOL). Nese deshironi te me deshironi fat - ju faleminderoj paraprakisht.

Perndryshe - librin e fundit (jo te informatikes) qe kam lexu para 3 javeve quhej: "Asnjehere me i mashtruar" nga autori Douglas (psikolog amerikan).

Panopticon.

Panopticon
20-06-05, 02:00
Hopa,

Tash po e shoh se PAS dy vjeteve une qenkshna duke shkruar ne kete teme. Edhe kjo ndodh.

Ju do Panopticoni.

Murgesha
20-06-05, 16:03
Sapo pėrfundova Engjuj dhe Djajė nga Dan Brown.

Edhe ky ishte i shkruar nė stilin ta shmė tė njohur tė kėtij autori, me plot tė papritura tė befasishme dhe me shkoqitje interesante tė ngjarjeve tė ndryshme.
Edhe nė kėt vepėr padashur tė shkon mendja tėrė kohėn ēka nėse ato qė fliten atje janė tė vėrteta? Kur gjatė leximit gjithnjė tė vete ndėrmend Inkuzicioni dhe ndjekja e shkencėtarėve tė kohėve tė vjetra nga Kisha.
Pėrshtypja mė e madhe gjatė leximit.
Autori jo njėherė flet pėr pjesė tė papublikuara Biblike ndonjėherė.
vetvetiu lind pyetja.
Cilat pjesė?
Ēka fshihet nė koridoret e nėndheshme tė Vatikanit??????????

Ju kisha preferuar ta lexoni se ja vlen.

ARVANITI
20-06-05, 20:54
Sapo pėrfundova Engjuj dhe Djajė nga Dan Brown.

Edhe ky ishte i shkruar nė stilin ta shmė tė njohur tė kėtij autori, me plot tė papritura tė befasishme dhe me shkoqitje interesante tė ngjarjeve tė ndryshme.
Edhe nė kėt vepėr padashur tė shkon mendja tėrė kohėn ēka nėse ato qė fliten atje janė tė vėrteta? Kur gjatė leximit gjithnjė tė vete ndėrmend Inkuzicioni dhe ndjekja e shkencėtarėve tė kohėve tė vjetra nga Kisha.
Pėrshtypja mė e madhe gjatė leximit.
Autori jo njėherė flet pėr pjesė tė papublikuara Biblike ndonjėherė.
vetvetiu lind pyetja.
Cilat pjesė?
Ēka fshihet nė koridoret e nėndheshme tė Vatikanit??????????

Ju kisha preferuar ta lexoni se ja vlen.

Mua mu duk fallso kur gjasme profesor Langdonit i shkriu ne xhep "Diagrama" e Galiliett. Me kete dua te them qe gjithsesi ai mbet nje sajese.

Shume interesante ishin pikturat e Berninit, menyra e konceptimit te tyre si "Altare te Shkences".

Edhe ato Ambigramat ishin te hatashme fare. Kur po i shihja ne fillim nuk po i besoja syve, pasi ishin shume "te cuditshme".

Por "Kodit te Da Vincit" as te thoji nuk i arrin. "Kodi" eshte nivel i larte, dhe komplet i besueshem.

****

Ne Bibloteken e Vatikanit fshihet (besoj) e verteta e Krishterimi, manipulimet qe mund t'i jene bere dhe ndoshta edhe pergjigjet e K. te Da Vincit.

Merreni me mend, prej 2000 vitesh te pahapura. Kushedi c'fshihet aty!

Ndoshta edhe ndonje gje per shqiptaret... :wink:

Murgesha
20-06-05, 21:22
Mua mu duk fallso kur gjasme profesor Langdonit i shkriu ne xhep "Diagrama" e Galiliett. Me kete dua te them qe gjithsesi ai mbet nje sajese.

Shume interesante ishin pikturat e Berninit, menyra e konceptimit te tyre si "Altare te Shkences".

Edhe ato Ambigramat ishin te hatashme fare. Kur po i shihja ne fillim nuk po i besoja syve, pasi ishin shume "te cuditshme".

Por "Kodit te Da Vincit" as te thoji nuk i arrin. "Kodi" eshte nivel i larte, dhe komplet i besueshem.

****

Ne Bibloteken e Vatikanit fshihet (besoj) e verteta e Krishterimi, manipulimet qe mund t'i jene bere dhe ndoshta edhe pergjigjet e K. te Da Vincit.

Merreni me mend, prej 2000 vitesh te pahapura. Kushedi c'fshihet aty!

Ndoshta edhe ndonje gje per shqiptaret... :wink:

Jo nuk mund tė krahasohet me Kodin e da Vinēit.

S`ėshtė ēudi tė ketė edhe pėr ne shqiptarėt diē atje, jo mė kot po na mbajnė gjithnjė tė robėruar. :wink:

ARVANITI
20-06-05, 21:59
Jo nuk mund tė krahasohet me Kodin e da Vinēit.

S`ėshtė ēudi tė ketė edhe pėr ne shqiptarėt diē atje, jo mė kot po na mbajnė gjithnjė tė robėruar. :wink:

Shpresojme...

Panopticon
12-07-05, 10:39
Dje lexova novelen "Dite Kafenesh" nga Ismail Kadare.

Me pelqeu se si nga shume situata komike, I.K. perqeshte regjimin e kohes, e ne anen tjeter terthorazi kerkon ndryshime.

Nese dikush nga ju ka lexuar te njejtin, do te kisha dashur te nderroj mendime.

Panopticon.

Panopticon
12-07-05, 10:42
Te nderuar Arvaniti dhe Murgesha,

Keni ndonje propozim per ndonje roman, novele ose veper nga botimet e reja te cilat do te ishte mire te lexohen?

Juaji,

Panopticon.

ARVANITI
12-07-05, 11:02
Te nderuar Arvaniti dhe Murgesha,

Keni ndonje propozim per ndonje roman, novele ose veper nga botimet e reja te cilat do te ishte mire te lexohen?

Juaji,

Panopticon.

"Nje tragjedi amerikane" nga Teodor Drajzer.

Eshte nje roman i perbere nga dy vellime, afersisht 1000 faqe, teper interesant. Sapo mbarova se lexuari vellimin e pare dhe tani po filloj te dytin. Ia keshilloj kujtdo.

Panopticon
12-07-05, 11:08
Arvaniti,

Falemnderit. Nese e gjej dhe e lexoj se shpejti, do ta komentojme se bashku.

Juaji,

Panopticon.

Murgesha
12-07-05, 16:10
Te nderuar Arvaniti dhe Murgesha,

Keni ndonje propozim per ndonje roman, novele ose veper nga botimet e reja te cilat do te ishte mire te lexohen?

Juaji,

Panopticon.

Momentalisht kam nė dorė librin Foucaults Pendul (danisht ) nga Umberto Eco. ("Il pendolo di Foucault", ne italisht).
Libri flet per nje grup te cilet e gjejne veten ne nje menyre apo nje tjeter, zoterues te disa dokumentave qe kishin te benin me Tempullaret e mesjetes, doreshkrime te tyre, emertime vendesh dhe datash, si perpara kohes se shkrimit te ketyre dokumentave, ashtu dhe ne te ardhmen, qe i bie te jete pak a shume koha e sotme. Me skepticizem, ata vendosen te verifikojne disa elemente dhe data qe i perkisnin periudhes se sotme, dhe zbuluan qe per sa flitej ne ato shkrime te lashta nuk ishin fantazi por ndiqeshin pike per pike nga njerez ne kohen e sotme, duke vazhduar te njejten linje okulti si atehere: me sakrificat, ndjekja e rrymave mistike te energjise/magjise, etj.

Tė kisha preferuar qė nėse e gjen shqip ta lexojsh, se ėshtė njė libėr i mrekullueshėm.

Panopticon
12-07-05, 17:50
Murgesha,

Falemnderit per rekomandimin dhe sqarimin.

Juaji,

Panopticon.

Flaka_1
31-07-05, 19:42
Jam duke lexuar romanin:
''PEISAZHI I ENDRRES''
nga
RASIM SELMANAJ

GURI SYLAJ
05-09-05, 20:47
MENSCHEN DIE DIE WELT BEWEGTEN
***************************************

Esad Bey

MOHAMMED

gui
28-09-05, 16:28
P.S. Ich liebe dich!

nga Cecelia Ahern

Roman per te qeshur, per te qajtur dhe deshmi se dashuria e vertet nuk vdes kurre!

Persh. Gui

Flaka_1
28-09-05, 18:12
Sa kam perfunduar me romanin:
''DASHURI NE MERGIM'' nga ANDRE MORUA
Tani po lexoj:
"DUA TE JEM E JOTJA'' nga AMANDA KING
Flaka :idea:

doGzona
01-10-05, 13:52
Per momentin po lexoje Edith Durham

Brenga e Ballkanit dhe vepra per Shqiperine dhe shqiptaret.

Murgesha
05-10-05, 19:16
Kam nė dorė librin
"Papirusi i Shtatė" nga Villbur Smith.

Mė ka rrėmbyer tė tėrėn historia e faraonėve Egjiptas. :lol:

Tomori
05-12-05, 21:55
Te porta e shen Pjetrit
nga Fatos Kongoli
shum me pelqen se ka te bej me realitetin e sotqem Shqiptar... :arrow:

Murgesha
05-12-05, 22:05
Po lexoj Biblėn pėr momentin.

Tomori
06-12-05, 14:58
Po lexoj Biblėn pėr momentin.
:?: :!: :!: :!:

"Murgesh" mos te lutem, nuk ja vlen mos shpenzo kot kohen, me mire te bie te lexojshe naj pralle se sa Biblen,,,
-Murgeshe me beso dot keshe kontradikta me vetven, perse miresh me shkrimet e prifterijve mashtrues.... :?: :!: :!: :!:

Murgesha
06-12-05, 15:25
Po lexoj Biblėn pėr momentin.
:?: :!: :!: :!:

"Murgesh" mos te lutem, nuk ja vlen mos shpenzo kot kohen, me mire te bie te lexojshe naj pralle se sa Biblen,,,
-Murgeshe me beso dot keshe kontradikta me vetven, perse miresh me shkrimet e prifterijve mashtrues.... :?: :!: :!: :!:

Si po mendon kontradikta me vetveten?

Thjesht jam kuriozetė ja shtoj vedit edhe njė libėr tė lexuar. :lol: :lol:

Tomori
07-12-05, 16:52
Jo qe mendoj por kjo eshte e vertetume, qe vet Biblat jan libra kontradiktore,,,(e them shumes Biblat,, meqense egzistojne disa Bibla)
a nuk te duket kjo kontradiktore, e nderuara motrushja ime Murgesh te pershendes shum e dashura ime moter?!!!

SFA
07-12-05, 17:28
Tung
Ėshtė mirė qė lexoni (nėse...).
Ėshtė mė mirė tė lexoni diē tė mirė...(nėse).
Preferoj ta lexoni ZAHIR nga P.Kueljo apo diēka tė
fundit nga G.G.Markes.

Unė po lexoj HISTORIA E MAGJISĖ nga Richard Cavendish.

Zabeli i bacės Brahim
15-12-05, 09:15
Libri i fundit qe kam lexuar eshte "Alkimisti' nga Paulo Coelho.
Per momentin po lexoj librin "vrimat e zeza,kuazaret dhe gjithesia' nga Hari Shipmen ( Harry L. Shipman)

intelektualja
31-12-05, 00:26
Madeleine Albright " MADAM SECRETARY"

pokeri
31-12-05, 10:42
I lus tė gjithė lexuesit e pasionuar, tė mė
thonė (nėse e dinė), a ka ndonjė novelė
tė STEEFEN KING, tė shqipėruar?
Nėse po, ku mund ta gjej?

FLM

Psikologu
02-01-06, 06:34
I nderuar , akoma nuk ka ndonjė novelė tė Kingut tė pėrkthyer nė gjuhen shqipe.
Nė kontaktin tim me shtepin botuese TOENA , kam marrė tė dhena se sė shpejti do tė del dicka e tillė , besoj se ne ketė vitė.

Kaq sa dij une.

jadore
15-01-06, 01:38
--DIANETIK--nga L.Ron Hubbard
dhe
P:S ich liebe dich nga Cecelia Ahern

LOJETARI
16-01-06, 11:18
"Ceshtje te marrezise " ISMAIL KADARE dhe
"Te porta e Shen Pjetrit" Fatos Kongoli

DEA
18-01-06, 17:46
" Mein schmerz trägt deinen namen" nga Hanife Gashi

Prishtinasja_
20-01-06, 21:04
"Der Krebsgang" nga Günter Grass

Barbaroza
09-02-06, 10:23
"Marrezite e fatit"-Danielle Steel

Murgesha
09-02-06, 12:42
Rrugė e gjatė pėr nė shtėpi" (The long road home) nga Danielle Steel.

Barbaroza si duket unė dhe ti shijen e njėjtė sa i pėrket shkrimtarėve. :lol:

Dr. Leone
30-03-06, 10:23
Sa po mbarova me librin islami fe e meshires jo e dhunes nga Dr Jusuf el-Kardavi .
Tash pemomentin po lexoj librin "BUFI I VERBER" nga Saden Hadajet liber shum interesant kush ka mundesi le ta lexon...
Te uroj per temen Barbarosa....

Me respekt per te gjith
Dr. Leone

jadore
30-03-06, 22:23
JÜRGEN ROTH

ermitteln verbotene!
( warum die Polizei den Kampf gegen die Kriminalität aufgegeben hat..)

Murgesha
30-03-06, 22:37
Die Zwei Gesichter Der Liebe- Schukrana McFadyen & F. A. Heinen.

Dy Ftyrat e Dashurisė nga Shukrana, shqiptare nga Kosova e cila tregon jetėn e vet si Shqiptare e rriturr nė Gjermani me familjen e vet shqiptare.
Lexova kėtė libėr dhe sa u mishėrova me historinė e saj dhe vuajtjet e saj nė mes dy kulturave, asaj shqiptare dhe gjermane aq mė shumė u mllefosa nė kėtė autore.
Ajo Shqiptarėt e Kosovės, bazuar nė jetėn dhe rregullat e familjes sė vet i paraqet si shqiptarė musliman fanatik. E rriturr nė Gjermani nuk njef traditėn shqiptare nė pėrgjithėsi e as qė ka pas rast ta njohė ndonjėherė pėr sė afėrmi. Por e njef vetėm nga tė qėndruarit njė mujor pėr pushime atje, si dhe nga martesa e saj me njė djalė nga Kosova ku ka shumė pak rast tė rrijė e tė jetojė mė gjatė nė Kosovė pėr ta njohur jetėn atje.
Mė ka ardhė shumė keq qė njė autore e tillė tė shkruaj pėr traditėn shqiptare nė martesė nė gjuhėn gjermane. Mbasi edhe libri ėshtė botuar sė pari nė gjermanisht vallė ē`mendojnė ata gjermanė qė lexojnė kėtė libėr pėr ne shqiptarėt ashtu siē ajo i paraqet nė kėtė libėr?
Unė e lexova tė pėrkthyer nė gjuhėn daneze, nuk di nė ėshtė i pėrkthyer apo botuar nė shqip.

Ju propozoj qė po tė keni mundėsi ta lexoni.

Luana
31-03-06, 00:03
Po sa e kryva librin e Danielle Steel " Thurston House "

Tash fillova nji tjeter prej Caroline Burns " Intrigue "

Dea IS
08-06-06, 17:16
Aset e spiunazhit - Allen Dulles

Era1
07-08-07, 16:35
Sapo mbarova se lexuari "Gjahtari i Balonave" nga Khaled Hosseini, nje liber i mrekullueshem (titulli ne origjinal "The Kite Runner") .


http://www.digitaladdis.com/khaled_hosseini.jpg

egi
07-08-07, 18:37
Libri qe me kan lan me se shumti pershtypje ne kohen e fundit quhet Quo Vadis nga shkrimtari i Polonis Henryk Sienkiewicz...dhe ja kisha propozu te gjithve qe ju pelqejn romanet historike me shije dashurije..
Tema historike eshte Neron kurse tema dashurije ndodh ne mes te nje vajze krishtene dhe nje djaloshi qe ende nuk e ka pranuar fen krishtene, por jeton me fen romane dhe beson ne zotin kryesor Jupiterin. Por dashurija ndaj Ligijes (vajzes krishtene) e ben qe ne fund e pranon fen dhe e len krejt pasutin qe e ka pas te Neroni, i cili ne ate koh i ka shti te gjith krishtenet ne arene sebashku me luajt e untuar.....
LEXONI SE SHUM VEPER E MIRE.:smile:

rovena
09-08-07, 20:40
Libri qe lexoj momentalisht eshte ''PAULA'' e shkrimatares ISABEL ALLENDE
Eshte nje liber teper interesant ,prekes dhe mendoj se jep mesime te mira per jeten.
Shpresoj ta lexoni dhe ju...

luan_i
10-08-07, 10:47
Po e rilexoj "Tė bėsh luftė moderne - Bosnja, Kosova dhe ardhmėnia e luftėrave" tė Wesley K. Clark.

rilinda
10-08-07, 11:53
Romani "Ringjallja" ėshtė pasqyrimi mė besnik i atij ēasti tė zhvillimit ideologjik tė Tolstoit, kur ai u shkėput pėrfundimisht nga klasa feudale dhe kaloi nė pozitat e fshatarėsisė patriarkale.
Hero i romanit ėshtė aristokrati i pasur Nekludov, i cili i merr nderin shėrbėtores Kajtushka, e mė vonė shėrbėtorja paditet si pjesėmarrėse nė njė krim, dhe gjyqi (ku punon edhe Nekludovi) e dėnojnė padrejtėsisht me internim nė Siberi. Mė vonė Nekludovi pendohet, shkon dhe e kėrkon Kajtushėn, i kėrkon dorėn e martesės...

Pėr mė shumė, LEXOJENI!

LABI
10-08-07, 15:25
francis Fukyama : Fundi I Historise Dhe Njeriu I Fundit

Dilaver
10-08-07, 16:42
Tehmina Durrani

Skllave e burrit tim

ARI_03
11-08-07, 12:43
"Filozofila politike e ēėshtjes Shqiptare" lll Mr. Ukshin Hoti

11-08-07, 15:25
jam duke i lecu dy vepra :
Engjuj Dhe Djaj- Dan Brown
si dhe Gremina e Dashuris

jadore
04-09-07, 19:05
..vritet Triumf Riza antare i shpk
dhe
enver sekeraca ..
kete pash qe ne 100% te antareve qe jane momenalisht , kete teme e kane ne lexim ... thuani pastaj qe nuk jemi kurreshtare, per thashethemat e bulvardit...

L.A Girl
09-09-07, 10:55
daniela steel ka shum libra interesante
dhe librat e paolo cohelio jan te preferueshme

LABI
10-09-07, 17:17
Kam fillu vepren e Emmanuel Kant-it , "Kritika e fuqise se te gjykyarit"

LABI
10-09-07, 17:18
Kam fillu vepren e Emmanuel Kant-it , "Kritika e fuqise se te gjykuarit"

DEA
10-09-07, 17:38
"Zähl nicht die Stunden" Joy Fielding

rilinda
28-02-08, 01:52
Jam duke e lexuar romanin "Lindur femėr" nga Brunilda Zllami.

Po flitet pėr zhdukjen e bujshme tė njė gruaje tė njohur pėr bukurinė e saj tė hatashme, zgjon kuriozitetin e njė qyteti tė tėrė duke shtruar njė mori pytjesh: Ėshtė vrarė nga i shoqi, ėshtė larguar jashtė shtetit apo ka ndonjė mister qė fshihet poshtė ngjarjes.

rilinda
04-03-08, 22:53
Jam duke e lexuar romanin "Lindur femėr" nga Brunilda Zllami.

Po flitet pėr zhdukjen e bujshme tė njė gruaje tė njohur pėr bukurinė e saj tė hatashme, zgjon kuriozitetin e njė qyteti tė tėrė duke shtruar njė mori pytjesh: Ėshtė vrarė nga i shoqi, ėshtė larguar jashtė shtetit apo ka ndonjė mister qė fshihet poshtė ngjarjes.

Tani pasi e lexova, mbeta e zhgėnjyer. Gruaja u gjet e vdekur. Atė e kishte mbytur prokurori i cili ia mveshi fajin dhe e dėnoi me burgim tė pėrjetshėm burrin e Helenės (Helena- gruaja pėr tė cilėn flitet nė roman).
Pra, e vėrteta nuk doli nė shesh.

rilinda
05-04-08, 14:25
Po e lexoj romanin "Hot ice" nga Nora Roberts.
Ėshtė roman klasik me njė histori mahnitėse tė mbushur me sharm e tension e nė tė njejtėn kohė tė mbėshtjellė nga njė pasion i zjarrtė, e shoqėrohet nga vrasje tė kryera me gjakftohtėsi.

>>{SpOnGeBoB}<<
05-04-08, 20:37
Ē'fare keni lexuar apo lexoni momentalisht?

I kam lexu nja dy tema te kafja e forumit e qetash po shkoj me lexue qka kane shkrue te pacenzura.

Agolli
05-04-08, 21:40
Tani per tani, lexoj disa fakte mbi ''Prieuré de Sion'' dhe ''Opus Dei''

tin-a
06-04-08, 12:01
sapo perfundova: Waris Dirie-Desert Children ..

LABI
06-04-08, 16:36
Tani per tani s'po mundem asgje per qefi te lexoj , pasi qe jami angazhuar me literature obligative (studimore-profesionale)... Libri i fundit qe kam lexu

Hana Arend " Origjina e Totalitarizmave "

rilinda
24-04-08, 12:03
Po lexoj "Spektri" nga Leiv Mjeldheim, Solvi Lillejord dhe Erik Solvberg.

selvija
25-04-08, 15:14
Keto revista lezoj rregullishte (titulli shqip ...ne femrat...) d.m.th vetem per gjinin femrore...

http://www.lehtiapaja.fi/images/oheiskuvat/me_naiset_alakuva.jpg

Virti
25-04-08, 15:17
lexoj xhamin e avulluar. :cool:

selvija
25-04-08, 15:19
lexoj xhamin e avulluar. :cool:ani a po doket nga avullim mir...

Virti
25-04-08, 15:24
ani a po doket nga avullim mir...
romantik qenke bere ehmmm... :biggrin:

selvija
25-04-08, 15:28
romantik qenke bere ehmmm... :biggrin:Romantik kam qen gjithmon se ke vrejt aaa ...:biggrin:

Virti
25-04-08, 15:30
Romantik kam qen gjithmon se ke vrejt aaa ...:biggrin:
ooo per xham e pata fjalen, por me paska paska shkua gishti gabimisht mbi *e* ne vend se mbi "ā" :redface:
ti je romantike deee :cool:

egi
25-04-08, 22:02
Ivan Cankar - Mbreti i Betajnes (drama)

Oqeani
25-04-08, 22:12
E kuqja dhe e Zeza - Standal

lyra2
25-04-08, 22:15
Dashuria ne koherat e koleres.

Marquez.

Virti
25-04-08, 22:27
po lexoj, koleren ne kohen e dashurise. :cool:

Estella
01-05-08, 22:52
da vinci kod.............

Jana
01-05-08, 23:50
Po lexoj dhe po mesoj anglisht.......Fjlaor dhe doracak te ndryshem.....

vjeshta
09-05-08, 22:07
La Caccia -Carla Del Ponte .

natyra
10-05-08, 02:07
"Per momentin po lexoj ni poezi te mundimshme,nga ni poet shqiptar Arjan Larashi...p.s.duke ua len vetem strofen e par ketu,

E mundimshme eshte o njeri
dita e triumfit te jetes tende
dita kur klithjet e gezimit te saj
do te trembin te "pashmangshem" vdekje.


Jufalemnderit
Natyra

Agolli
11-05-08, 12:45
Gazeten ''Bota Sot'' poashtu revisten '' Thumbi''

Skyfter
11-05-08, 16:27
Ju jeni ne Amerike, un jam ne Kosove, ju jeni ne Athine, un jam ne Shqiperi, ti vella ose moter je je ne Belgjike, un jam ne Atedhe... Ne gjaku i Arberit jemi kudo-Ne Gjermani e Zvicerr, ne Britani e Suedi, ne Australi e Argjentine...

Ky eshte fillimi i Romanit (nese ben ta quaj keshtu) 'Rrenje e Dege' nga Sabit Alidemaj ...
Ende nuk kam filluar ta lexoj por kam ne plan ta lexoj :smile:

DEA
18-05-08, 11:44
" Ausgerechnet den?" nga Susan Elisabeth Phillips- Roman

Adrenalina
10-06-08, 12:10
Perpara kam lexu libra romane te ndryshme, kurse per momentin asgje badihavllakun e Dardanise!

Linka_pz
24-06-08, 08:55
Shpirtra ne Korridor -Adrian Dule -jam duke lexu momentalisht.

Alkimisti_ch
24-06-08, 11:36
La Caccia -Carla Del Ponte .

Vjeshta a e ke njet mu ba avokate aa? A po ja vlejke me lexu apo jo se ajo eshte kogja njeri labil?

Une jam tu lexu librin "Das leben geht weiter" ose "Jeta vazhdon tutje" nga Hans Keilson

jadore
24-06-08, 18:03
.. mos e boni te madhe-a

pas 15 vjeteve ja bona si tynehere ..
dje hiq me larg e fillova nje liber diku ne ora 8 te mbemjes dhe e perfundova sot ne mengjes diku nga ora 5 ...me dukej i pate 300 flete ,
eh as titullin e as autorin nuk po ju tregoj ..( e keqja eshte qe kam vetem nje ore gjume e as vete nuk e di si kam qendruar ne kete nxetesi duke udhetuar )
harrova me ju tregu ..
e kam bere me be sot qe edhe 15 vjete tjera te ardheshme mo nuk do te ja prishi vetit gjumin per te lexuar..

lyra2
24-06-08, 19:33
.. mos e boni te madhe-a

pas 15 vjeteve ja bona si tynehere ..
dje hiq me larg e fillova nje liber diku ne ora 8 te mbemjes dhe e perfundova sot ne mengjes diku nga ora 5 ...me dukej i pate 300 flete ,
eh as titullin e as autorin nuk po ju tregoj ..( e keqja eshte qe kam vetem nje ore gjume e as vete nuk e di si kam qendruar ne kete nxetesi duke udhetuar )
harrova me ju tregu ..
e kam bere me be sot qe edhe 15 vjete tjera te ardheshme mo nuk do te ja prishi vetit gjumin per te lexuar..
..hajt veq mua tregom allahile.A mos ishte "Lulja e kujtimit":P:P:P.keshtu e kam pas lexu :smile:

nait
29-06-08, 12:00
Aleksandri nga Valerio Masimo Manfredi

egi
02-07-08, 14:23
Fatmir Gjata - Kėneta

Te gjith ju qe jeni te interesuar ne Shqiperi ne kohen e komunizmit dhe qe ju pelqejn perfundimet romantike..lexoni! :biggrin:

GURI SYLAJ
02-07-08, 16:21
" Te jetosh ne ishull" Ben Blushi

"TAHIR BERISHA" Dr. Mehmet Rukiqi

Oqeani
03-07-08, 20:45
Po i lexoj dy dokumente qe i kam me i perkthye, me trulluan bre !!!!!!! edhe si thot baci Demaē - jan ne gjuhen e vllezerve tane !!!

rovena
02-08-08, 19:41
Libri qe lexova kohen e fundit eshte'' THE BRONZE HORSEMAN'' , PAULINA SIMONS nuk mundem te shpreh sa me pelqeu ,ishte fantastik ndoshta libri me i bukur qe kam lexuar .
Neser filloj nje liber tjeter te njejtes shkrimtare "THE BRIDGE TO THE HOLY CROSS "shpresoj te me lej te njejten pershtypje.

Adina-R.Ks
02-08-08, 20:08
Sapo kame perfunduar se lexuari romanin "Puthja" e autorit Danielle Steel, dhe ne radh kame prap nje romat te te njejtit autor "Loje dashurie".

romansa
02-08-08, 20:16
momentalisht spo lexoj..maft kam lexuar..tash pak po pushoj

Gjumashja
02-08-08, 20:42
Krimi e Denimi - Dostojevski....

Amina
03-08-08, 17:37
"Dead Poets Society"

egi
06-08-08, 16:59
Animal's people nga Indra Sinha..shum shum interesant, pak tragjike te perzier me humor...

Domira
06-08-08, 17:54
Sa e lexova nje mesazh te bukur nga nje autor i panjohur. Ka te beje me ate se sa iu japim perparesi gjerave te rendesishme ne jete.
Besoj se do te iu pelqeje.


*
Kavanozi i majonezės dhe dy filxhanė me kafeKur gjėrat nė jetėn tėnde bėhen barė e rėndė pėr ty dhe nuk mund tė ia dalėsh, kur dita prej 24 orėve nuk tė mjafton atėherė kujtoje Kavanozin e majonezės dhe dy filxhanėt me kafe:
Njė profesor qėndronte para studentėve tė tij tė filozofisė me disa gjėra tė vendosura mbi tavolinėn e tij. Kur filloi ligjerata, ai ngriti lartė njė kavanoz maojnezi tė madhe, tė zbrazėt dhe nė qetėsi tė plotė filloi tė hedhė nė te topa golfi, derisa e mbushi plot.
Pastaj profesori i pyeti studentėt se a ishte e mbushur plot kavanozi me topat e golfit. Studentėt u pėrgjigjėn se kavanozi ishte plot.

Profesori pastaj e ngriti njė kuti me guralecė dhe i derdhi nė kavanozin e majonezės. Pastaj e shkundi lehtė kavnozin. Guralecėt mbushėn hapsirėn nė mes tė topave tė golfit. Ai i pyeti studentėt pėrsėri nėse kavanozi ishte i mbushur plot. Studentėt pėrsėri vėrtetuan konstatimin e profesorit.

Tani profesori ngriti njė kuti me zallė dhe e derdhi nė kavanoz. Zalli e mbushi hapsirėn e mbetur nė kavanoz. Ai ju drejtua me tė njejtėn pyetje studentėve se a ishte kavanozi i mbushur plot. Studentėt njėzėrit u pėrgjigjėn, po.
Pastaj profesori nxorri dy filxhanė me kafe qė i kishte nėn tavolinė dhe i derdhi nė kavanoz. Kafja e plotėsoi efektivisht hapsirėn nė mes tė guralecėve e zallit. Studentėt nisin me qeshė.

Derisa e qeshura i kishte pėrfshi studentėt, profesori iu tha, dėshiroj qė tė paramendoni se ky kavanoz paraqet jetėn tuaj.

Topat e golfit paraqesin gjėrat e rėndėsishme nė jetėn tuaj, si familja, fėmijėt, shėndeti dhe gjėrat tjera tė cilat i ruani me pasion nė zemrėn tuaj. Ato paraqesin gjėrat tė cilat do tė mjaftojnė qė tė mbushin dhe ta pasurojnė jetėn tuaj edhe sikur cdo gjė tjetėr qė keni nė jetė tė ju humbi.
Guralecėt paraqesin gjėrat tjera si shtėpinė, punėn, automobilin.
Zalli paraqet tė gjitha gjėrat tjera-gjėra tė vogla.
Profesori vazhdoi, nėse do tė vendosnit sė pari zallin nė kavanoz , nuk do tė kishte vend pėr guralecė dhe pėr topat e golfit.
E njejta gjė ndodh edhe nė jetė. Nėqoftėse ju do tė shpenzoni energji dhe kohė pėr gjėra tė vogla, nuk do tė keni vend pėr gjėrat qė janė tė rėndėsishme pėr ju.
Prandaj bėhuni tė kujdesshėm pėr gjerat qė janė tė rėndėsishme pėr lumturinė dhe kėnaqėsinė tuaj.
Kaloni kohėn me fėmijėt tuaj. Ftojeni partnerin pėr darkė. Pėrkushtoju gjėrave qė tė sjellin pasion.
Ke mjaft kohė pėr tė pastruar shtėpinė dhe gjėrat tjera tė cilat janė mė pak tė rėndėsishme.
Pėrkushtoju sė pari “topave tė golfit”- gjėra tė cilat vėrtet kanė rėndėsi.
Rivendos atė qė ėshtė e rėndėsishme nė jetėn tėnde. Tjerat janė vec zallė.
Njėri prej studentėve ngriti dorėn dhe pyeti se cfarė paraqet kafja.
Profesori buzėqeshi dhe tha, gėzohem qė e shtrove kėtė pyetje.
Kafja tregon se, sado tė tensionuar dhe tė ngarkuar tė ndjeheni nė jetė, gjindet gjithmonė vend pėr tė pi kafe me njė mik.

lyra2
06-08-08, 17:57
Sa e lexova nje mesazh te bukur nga nje autor i panjohur. Ka te beje me ate se sa iu japim perparesi gjerave te rendesishme ne jete.
Besoj se do te iu pelqeje.


*
Kavanozi i majonezės dhe dy filxhanė me kafeKur gjėrat nė jetėn tėnde bėhen barė e rėndė pėr ty dhe nuk mund tė ia dalėsh, kur dita prej 24 orėve nuk tė mjafton atėherė kujtoje Kavanozin e majonezės dhe dy filxhanėt me kafe:
Njė profesor qėndronte para studentėve tė tij tė filozofisė me disa gjėra tė vendosura mbi tavolinėn e tij. Kur filloi ligjerata, ai ngriti lartė njė kavanoz maojnezi tė madhe, tė zbrazėt dhe nė qetėsi tė plotė filloi tė hedhė nė te topa golfi, derisa e mbushi plot.
Pastaj profesori i pyeti studentėt se a ishte e mbushur plot kavanozi me topat e golfit. Studentėt u pėrgjigjėn se kavanozi ishte plot.

Profesori pastaj e ngriti njė kuti me guralecė dhe i derdhi nė kavanozin e majonezės. Pastaj e shkundi lehtė kavnozin. Guralecėt mbushėn hapsirėn nė mes tė topave tė golfit. Ai i pyeti studentėt pėrsėri nėse kavanozi ishte i mbushur plot. Studentėt pėrsėri vėrtetuan konstatimin e profesorit.

Tani profesori ngriti njė kuti me zallė dhe e derdhi nė kavanoz. Zalli e mbushi hapsirėn e mbetur nė kavanoz. Ai ju drejtua me tė njejtėn pyetje studentėve se a ishte kavanozi i mbushur plot. Studentėt njėzėrit u pėrgjigjėn, po.
Pastaj profesori nxorri dy filxhanė me kafe qė i kishte nėn tavolinė dhe i derdhi nė kavanoz. Kafja e plotėsoi efektivisht hapsirėn nė mes tė guralecėve e zallit. Studentėt nisin me qeshė.

Derisa e qeshura i kishte pėrfshi studentėt, profesori iu tha, dėshiroj qė tė paramendoni se ky kavanoz paraqet jetėn tuaj.

Topat e golfit paraqesin gjėrat e rėndėsishme nė jetėn tuaj, si familja, fėmijėt, shėndeti dhe gjėrat tjera tė cilat i ruani me pasion nė zemrėn tuaj. Ato paraqesin gjėrat tė cilat do tė mjaftojnė qė tė mbushin dhe ta pasurojnė jetėn tuaj edhe sikur cdo gjė tjetėr qė keni nė jetė tė ju humbi.
Guralecėt paraqesin gjėrat tjera si shtėpinė, punėn, automobilin.
Zalli paraqet tė gjitha gjėrat tjera-gjėra tė vogla.
Profesori vazhdoi, nėse do tė vendosnit sė pari zallin nė kavanoz , nuk do tė kishte vend pėr guralecė dhe pėr topat e golfit.
E njejta gjė ndodh edhe nė jetė. Nėqoftėse ju do tė shpenzoni energji dhe kohė pėr gjėra tė vogla, nuk do tė keni vend pėr gjėrat qė janė tė rėndėsishme pėr ju.
Prandaj bėhuni tė kujdesshėm pėr gjerat qė janė tė rėndėsishme pėr lumturinė dhe kėnaqėsinė tuaj.
Kaloni kohėn me fėmijėt tuaj. Ftojeni partnerin pėr darkė. Pėrkushtoju gjėrave qė tė sjellin pasion.
Ke mjaft kohė pėr tė pastruar shtėpinė dhe gjėrat tjera tė cilat janė mė pak tė rėndėsishme.
Pėrkushtoju sė pari “topave tė golfit”- gjėra tė cilat vėrtet kanė rėndėsi.
Rivendos atė qė ėshtė e rėndėsishme nė jetėn tėnde. Tjerat janė vec zallė.
Njėri prej studentėve ngriti dorėn dhe pyeti se cfarė paraqet kafja.
Profesori buzėqeshi dhe tha, gėzohem qė e shtrove kėtė pyetje.
Kafja tregon se, sado tė tensionuar dhe tė ngarkuar tė ndjeheni nė jetė, gjindet gjithmonė vend pėr tė pi kafe me njė mik.
Tregim inreresant Domira,e kam pas lexuar edhe me heret diku,nuk me kujtohet,faleminderit :)

jonuzi
08-08-08, 10:51
Gjate dy muajve te fundit, pos literatures profesionale, kam lexuar edhe kater romane.
Romanet "Intervist me vetveten" dhe Hastalavista te Petro Markos
Romanin "Harku i triumfit"
Romanin "Napoleon Bonaparta"

Fokus
29-01-09, 15:47
http://blog.wort-kunst.de/wp-content/uploads/2007/08/beckett1.jpg

jEtA_1
29-01-09, 15:49
Momentalisht po e lexoj fjalorin anglisht-shqip

LABI
29-01-09, 19:28
Konflikti i Ligjit

shfletuesi_
29-01-09, 19:52
Milineri...


Shume here le librat ne gjyst per shkak qe s'me terhekun kerkoj kerkoj nuk gjej ate qfar kerkoj ne liber dhe e hudhi tej :)

Alkimisti_ch
29-01-09, 22:44
"DIE JUGENDLICHEN AUS DEM BALLKAN"

Nje studim nga shkolla sociale e Cyrihut...aty kupton per problemet e shumta te komunitetit tone dhe ne pergjithsi atij ballkanas ne zvicer dhe krizen e idetitetit tek te rinjet..

jadore
29-01-09, 23:43
Milineri...


Shume here le librat ne gjyst per shkak qe s'me terhekun kerkoj kerkoj nuk gjej ate qfar kerkoj ne liber dhe e hudhi tej :)

perkunder kesaj une mendoj ndryshe ,
..esenca e te lexuarit ( jo shfleturit ) qendron .. kerkon e kerkon , e perfundon librin dhe prap mbet ne te kerkuar ...
shkurt , nje liber i mire i botuar eshte atehere kur cdo fjali e shkruar te aktivizon trurin ne te kerkuar .. pergjigjet duhet te jene rezulltat i vete lexuesit ..nje liber i mire sherben vetem si udhezues ne pytjet e shturara..

shfletuesi_
29-01-09, 23:54
perkunder kesaj une mendoj ndryshe ,
..esenca e te lexuarit ( jo shfleturit ) qendron .. kerkon e kerkon , e perfundon librin dhe prap mbet ne te kerkuar ...
shkurt , nje liber i mire i botuar eshte atehere kur cdo fjali e shkruar te aktivizon trurin ne te kerkuar .. pergjigjet duhet te jene rezulltat i vete lexuesit ..nje liber i mire sherben vetem si udhezues ne pytjet e shturara..

Gjithesej 3 libra i kam lexuar me endje... dhe ate jo me njehere por nga 3 e 4 here...

Fshati midis ujrave...
Shume zhurme per Asgje
Dhe Maktbeth ... ne keto 3 libra jam futur brenda librit ne qdo faqe te librit kam qen dhe une brenda ngjarjeve....

Idila
30-01-09, 00:17
Gjithesej 3 libra i kam lexuar me endje... dhe ate jo me njehere por nga 3 e 4 here...

Fshati midis ujrave...
Shume zhurme per Asgje
Dhe Maktbeth ... ne keto 3 libra jam futur brenda librit ne qdo faqe te librit kam qen dhe une brenda ngjarjeve....
I dashur shfletues, tė udhėzoj tė lexosh sa mė shumė, sepse ka shumė libra-romane tė mrekullueshėm nė gjuhėn tonė. Unė shpesh kur kryej sė lexuari, them ah pse mbaroi...do tė doja tė mos pėrfundonte kurrė, aq shumė tė magjepsin, tė tėrheqin, por vėshtirė ėshtė sa t`i futesh valles, pastaj kėmbėt shkojnė vetė dhe ėshtė vėshtirė tė dalėsh! :)

shfletuesi_
30-01-09, 00:23
I dashur shfletues, tė udhėzoj tė lexosh sa mė shumė, sepse ka shumė libra-romane tė mrekullueshėm nė gjuhėn tonė. Unė shpesh kur kryej sė lexuari, them ah pse mbaroi...do tė doja tė mos pėrfundonte kurrė, aq shumė tė magjepsin, tė tėrheqin, por vėshtirė ėshtė sa t`i futesh valles, pastaj kėmbėt shkojnė vetė dhe ėshtė vėshtirė tė dalėsh! :)

Te flm per udhezim... cili eshte libri jot i fundit qe ke lexuar.. dhe a ja vlen te lexohet deshira ime eshte qe ne ato romane te ket personazhe bukur shume, ndryshe nje roman qe ska personazhe aq as qe do i bij ne fund.

Idila
30-01-09, 00:30
"Gjarpėri i dashurisė" -Muhsin Serezi, ėshtė njė roman i mrekullueshėm.

shfletuesi_
30-01-09, 00:34
"Gjarpėri i dashurisė" -Muhsin Serezi, ėshtė njė roman i mrekullueshėm.

Hmmm mbarimin e paska te mire dhe emocional ja vleka te lexohet... me doemos do e lexoj..

Idila
30-01-09, 00:37
Hmmm mbarimin e paska te mire dhe emocional ja vleka te lexohet... me doemos do e lexoj..
Po nga e din pėrmbajtjen e mbarimit kurse ti ende nuk e ke filluar ta lexosh? Cudi me ty!

shfletuesi_
30-01-09, 00:38
Po nga e din pėrmbajtjen e mbarimit kurse ti ende nuk e ke filluar ta lexosh? Cudi me ty!

U beka fjal per dy te rinje turk... dhe ne fund dihet qe mbarimi qenka i mire pasi qe ata arrijn te bashkohen a po :biggrin:

Idila
30-01-09, 00:40
U beka fjal per dy te rinje turk... dhe ne fund dihet qe mbarimi qenka i mire pasi qe ata arrijn te bashkohen a po :biggrin:
O asgjė s`po tė them, tė jap kohė vetėm dy ditė, pastaj vjen e ma tregon pėrmbajtjen! :rolleyes:

shfletuesi_
30-01-09, 00:43
:rolleyes: O asgjė s`po tė them, tė jap kohė vetėm dy ditė, pastaj vjen e ma tregon pėrmbajtjen! :rolleyes:

Hiq asgje mos thuaj, dy dite jan pak nuk mjaftojn per tu shytur ne liber.. mua 3 - 5 dit mi merr deri sa te futem brenda librit pastaj topat me fillu si degjoj me :rolleyes: :biggrin:

GURI SYLAJ
30-01-09, 11:31
SAHIHU-L-BUHARI (Ne gjuhen shqipe)

Libri i katert
1395-1772
Hadithe

Afrimi_17
01-05-09, 09:13
Tash jom Duke lexur "DIVANI" nga DANTE ALIGHIERI

shfletuesi_
01-05-09, 09:17
Luli Vocer...

Makresh
01-05-09, 09:32
Veronika vendos te vdes, nga Paulo C.

Jana
06-05-09, 11:25
Koheve te fundit Fjalor Shqip-Anglisht po lexoj ....po mesoj...

DEA
06-05-09, 20:30
Veprat e cilit autor i preferoni? dhe cfare do te propozonit qe ja vlen per tu lexuar, ne shqip natyrisht?
Faleminderit paraprakisht...

krijuesiii
17-05-09, 13:45
...Alkimisti nga paoul c. e kam lexua nje liber interesant qobani nga fshatrat e andaluezise ne spanje qe kerkone "schatzin" ne piramidat e e egjiptit...

..."Dashuria kuantike e Filanit" Adem Demaci shume libere interesant ju rekomandoj ta lexoni, "Roman (auto)biografike ku autori reflekton nje kohe, nje jete, nje terror gjithenje me syri e njeriut te paqese e atdhetarit te paepure"...

...edhe Kur-anin famelarte po e lexoj copeza copeza ne gjuhen gjermane po me intereson perkthimi si eshte bere...


tungiii

deas
21-05-09, 10:01
"Darke e gabuar" nga Ismail Kadare,eshte fantastik

legjionari
26-05-09, 20:04
McMaffia---- Mischa Glenny
sapo e kam perfunduar, nje realitet i hidhur, kete liber u a preferoj te gjith atyre qe duan ta dine se ku jetojme.

valiii
26-05-09, 20:43
McMaffia---- Mischa Glenny
sapo e kam perfunduar, nje realitet i hidhur, kete liber u a preferoj te gjith atyre qe duan ta dine se ku jetojme.
Fakt, kjo qe thua... Shume liber i fort, edhe mua me ka fascionuar.

Idila
26-05-09, 22:00
Porsa pėrfundova romanin "Dėshtaku" nga Dritėro Agolli dhe tani po lexoj "Djalli dhe zonjusha Prym" nga Paolo Coelho.

shfletuesi_
26-05-09, 22:07
Libra jo vetem Titujt e librave jam ka i lexoj...

Idila
26-05-09, 22:15
Libra jo vetem Titujt e librave jam ka i lexoj...
Ti sizakonisht....dembel! :D

shfletuesi_
26-05-09, 22:32
Ti sizakonisht....dembel! :D

Jo me qen dembel si lexoj as titujt... Por qka te lexoj kot... :)

Ignis
27-05-09, 07:24
Paolo Coelho "11 minuta", per te shumten here.

Makresh
27-05-09, 07:35
Qenkemi shum qe po e lexojshim Coelhon,... keto dit as ne gjys nuk i dola librit tij ; Mbi afėrsin e liqenit Pedra. Dhe e futa ne borllog.

Ignis
27-05-09, 07:48
Tjeter lexoj , ndjej, perjetoj , pra gjej vetveten dhe tjeter shfletoj......
Shkrimtari ne fjale shkruan shume me shpirt per shpirtin , ne shume libra te tij nese keni mundur te lexoni ndesh nje atmosfere te vecante misterioze eshte perkushtimi per te arritur qellimin e realizimit te endrrave....
20 milion libra ne bote te perkthyera ne 38 gjuhe nuk eshte nje rastesi , megjithate qendron ajo qe thashe ne fillim....

shfletuesi_
27-05-09, 08:28
Tjeter lexoj , ndjej, perjetoj , pra gjej vetveten dhe tjeter shfletoj......
Shkrimtari ne fjale shkruan shume me shpirt per shpirtin , ne shume libra te tij nese keni mundur te lexoni ndesh nje atmosfere te vecante misterioze eshte perkushtimi per te arritur qellimin e realizimit te endrrave....
20 milion libra ne bote te perkthyera ne 38 gjuhe nuk eshte nje rastesi , megjithate qendron ajo qe thashe ne fillim....

Me shume ngjason ne libra Psikologjik....

Makresh
27-05-09, 08:43
Alkimistin e ka shkrue a di qysh ! 3/4 here e kam lexue :D

Ignis
27-05-09, 08:48
Me shume ngjason ne libra Psikologjik....

Zanafilla e fjales psikologji vjen nga greqishtja e lashte. Eshte bashkimi i fjaleve:- PSIQi qe do te thote shpirt dhe LOGOS shumes LOGJI qe do te thote fjale , pra fjalet e shpirtit.
Nuk mendoj se thashe dicka tjeter shfletusi pervec se ku shkrimtar dergon shume mesazhe dhe fjale te shpirtit..........

shfletuesi_
27-05-09, 09:42
Zanafilla e fjales psikologji vjen nga greqishtja e lashte. Eshte bashkimi i fjaleve:- PSIQi qe do te thote shpirt dhe LOGOS shumes LOGJI qe do te thote fjale , pra fjalet e shpirtit.
Nuk mendoj se thashe dicka tjeter shfletusi pervec se ku shkrimtar dergon shume mesazhe dhe fjale te shpirtit..........


Jo jo nuk thash asgjė... vetėm se mu dok ky shkrimtar qe pėrmėnde ti shumė profitabil... me 20 milion libra tė pėrkthyer nė botė...

Ignis
27-05-09, 09:52
Jo jo nuk thash asgjė... vetėm se mu dok ky shkrimtar qe pėrmėnde ti shumė profitabil... me 20 milion libra tė pėrkthyer nė botė...

mos harro presjen, per nje presje Lenini i shpetoj denimit me vdekje:wink:

thashe numrin e librave qe jane shitur eshte 20 milion, (presje) edhe se shkrimet e tij jane perkthyer ne 38 gjuhe.......
kalo bukur shfletuesi!!!!!

LABI
27-05-09, 09:58
"Te mallkuarit e botes" , Frantz Fanon.

shfletuesi_
27-05-09, 10:03
mos harro presjen, per nje presje Lenini i shpetoj denimit me vdekje:wink:

thashe numrin e librave qe jane shitur eshte 20 milion, (presje) edhe se shkrimet e tij jane perkthyer ne 38 gjuhe.......
kalo bukur shfletuesi!!!!!

Hahahaha... ok ja vendose ti presjen ... Ciaoo

Kam lexuar Jeta ne gjungėl... dhe lexoj lajmet rregullisht :P

Ignis
27-05-09, 10:09
Hahahaha... ok ja vendose ti presjen ... Ciaoo

Kam lexuar Jeta ne gjungėl... dhe lexoj lajmet rregullisht :P


Mos harro te lexosh "Keshillin e ndrikullave". ( e po duhej ti vendos edhe piken)

perseri kalo bukur shfletuesi!!!

shfletuesi_
27-05-09, 11:08
Mos harro te lexosh "Keshillin e ndrikullave". ( e po duhej ti vendos edhe piken)

perseri kalo bukur shfletuesi!!!


Jo ksaj radhe do e lexoj Kumbara :P haha... s'ka hajr nga ndrikullat.... 2 here kalo bukur por pa Presje, , , ksaj radhe :P

Ignis
27-05-09, 12:00
Jo ksaj radhe do e lexoj Kumbara :P haha... s'ka hajr nga ndrikullat.... 2 here kalo bukur por pa Presje, , , ksaj radhe :P


Qė tė kuptosh ē'farė ėshtė kumbara duhet mė parė tė kesh kuptuar Sokratin dhe jo shfletuar, prandaj ndrikulla dhe kumbara mund tė jetė e njejta gjė, por dy botė krejt larg njėra-tjetrės.Nėse ke nevojė pėr ndihmė qė tė lexosh Kumbarėn, kėtu jam, se vetėm edhe njė mijė vjet t'a lexosh, kurrė nuk do kuptosh.....:wink: :smile:

Amina
25-06-09, 21:41
:smile: :smile:

http://www.actt.co.nz/sitefiles/cmsmedia/idealhusband.jpg

DEA
25-06-09, 21:43
"Tintenherz"nga Cornelia Funke, po i lexoj librat qe po i lexojne femija:smile:

Amina
25-06-09, 21:47
"Tintenherz"nga Cornelia Funke, po i lexoj librat qe po i lexojne femija:smile:

(Danke für den Tip:smile: )

DEA
25-06-09, 21:52
(Danke für den Tip:smile: ), Fortsetzung folgt mit " Tintenblut" und "Tintentod" mit fast jeweils 600 Seiten. mendo mire para se me ja nis:wink:

shfletuesi_
25-06-09, 21:53
Temat ne FD

Amina
01-07-09, 19:51
http://images-eu.amazon.com/images/P/3257228007.03.LZZZZZZZ.jpg

Agolli
28-08-09, 21:17
Momentalisht, lexova kete thenje per atė dhe e solla ketej shpati matan bregut..

''Nje penė e fortė ėshtė konēize'', kėshillonte William Strunk Jr, nė Elemntin e Stilit. ''Kjo nuk kėrkon'', vazhdonte ai ''qė shkrimtari t'i bėjė tė gjitha fjalitė e tij tė shkurtra ose qė ai tė shmangė tė gjithė detajet dhe t'i trajtojė subjektet vetėm nė linjat kryesore, po qė ēdo fjalė pėrcjellė informacion''
Burimi i te dhenave ''Psikologjia njė hyrje konēize'' Terry F. Pettijohn

Binasa
30-08-09, 11:24
Romanin Gift nga Kjell Åke Hansson.

doGzona
01-09-09, 20:45
Twilight-Stephenie Meyer

Idila
31-10-09, 14:53
Mos mė thuaj se mė ke parė Ėndėrr nga Shefkije Islamaj

Propozoj ta lexoni nėse nuk e keni lexuar, ėshtė roman fantastik mbi ndodhitė nė Kosovė...

shfletuesi_
31-10-09, 14:54
Lexoj disa matriale ( Libra ) qe me duhen per pune... Piiiih prrallat i lexoj kur t'kam kohe.

~AnnA~
31-10-09, 19:07
Asgje per momentin.Dua te clodh pak trurin nga shkronjat!!!

GURI SYLAJ
31-10-09, 21:51
Asgje per momentin.Dua te clodh pak trurin nga shkronjat!!!

Nese don te clodhesh atehere merr dhe lexo " 1001 Nete"!

~AnnA~
31-10-09, 22:34
Nese don te clodhesh atehere merr dhe lexo " 1001 Nete"!
:biggrin:
Thua t'ja filloj me perrallat? :)
Po e lexoj dhe njehere "Der Fliegende Tepich" (tepiku fluturues) :smile: mbase clodhem duke fluturuar :)

Kritika
02-11-09, 10:58
sistemi parlamentar

Luan Omari

AlbaSoft
02-11-09, 11:39
Per momentin po lexoj kete teme.

roadrunner
02-11-09, 11:47
Hahahha po e ri-lexoj Sistemin e Bretton Woods me kthjell trunin sa per start :D

Idila
02-11-09, 11:47
Aktualisht lexoj librin "Jehona"-Art, Letėrsi, Shkencė dhe Kulturė.

Virti
02-11-09, 13:25
lexova nje "filozofi" antike... :biggrin:

Makresh
02-11-09, 13:33
“Tjetri nė ne“

Tariq Ramadan

premium
02-11-09, 13:51
Sulkuqja :smile: ish interesant qysh dojke ujku me honger sulkuqen :biggrin:

Lapsi
02-11-09, 14:26
lexova nje shkrim te arben xhaferit:confused:

flutra
03-11-09, 13:26
Wüstenblume nga Waris Dirie

Breshka
03-11-09, 13:32
forumin shum jam kah e lexoj :D

UJE DHE PRUSH

ALI BERISHA

DEA
03-11-09, 20:09
Biss zum Morgengrauen ( Twilight)

DEA
03-11-09, 20:12
http://images-eu.amazon.com/images/P/3257228007.03.LZZZZZZZ.jpg

Kete e kam pa filmin, a mundesh me me tregu se a ma terheqes eshte filmi apo libri...

Tinky-Winky
03-11-09, 20:17
po hedi se spo kom pun ma tmeqme veq po qorona ty lexu libra jo shoq veq qat gazet najher qe ja lexoj titllat kryesor edhe kajher kur e kshyri far filmi e qat far perkthimen e lexoj her t nelten e her t poshten se dyjat ska bo vakie kur se m ikin.shnetje

mentor*
19-11-09, 14:29
"fucking berlin " :d

sonia rossi

roadrunner
19-11-09, 14:36
FD-ne dhe normal ate se paguhem :D

shfletuesi_
19-11-09, 14:54
Perleshja........roudrunner&Jadore:smile:

roadrunner
19-11-09, 14:55
Ruju :P, se po te bjen naj tulle ne kry pahire haha :P

Perleshja........roudrunner&Jadore:smile:

shfletuesi_
19-11-09, 14:58
Ruju :P, se po te bjen naj tulle ne kry pahire haha :P


hahahah, edhe pse jam ne vend te ngjarjes nje Qader kam me vete :) :smile:

roadrunner
19-11-09, 15:00
Veq ishalla e ke libren me kore te trasha :P qite mi kry, se qadra ste kryn shum pun se u bo shum nxeht :P
hahahah, edhe pse jam ne vend te ngjarjes nje Qader kam me vete :) :smile:

shfletuesi_
19-11-09, 15:01
Veq ishalla e ke libren me kore te trasha :P qite mi kry, se qadra ste kryn shum pun se u bo shum nxeht :P

Eh te falenderoj per keshillen. Tash do jem me liber mbi koke.


Une po pres mbarimin e librit , diqka qe nuk varet prej meje por nga keto dyja - hahahah-

YanYan
19-11-09, 18:24
Eleven minutes ~ Paulo Coelho

Pulebardha
19-11-09, 21:20
Per momentin lexoj librin nga Elke Heidenreich Kolonien der Liebe, kurse kam mbarua se lexuari Beth Gutcheon AN EINEM MORGEN IM MAI. e cila me ka pelqyer shume....

Pulebardha
19-11-09, 21:42
Oqean e kam lexua shume heret at liber, e cila me pelqen shume, pershendetje Lysienit.... te bukur

Lapsi
20-11-09, 10:19
"Udhetimi im ne Islam"
Liber qe flet per jeten e disa te konvertuarve ne Islam... Kureshtja shuhet ne momentin kur te gjithe ata ndalen ne piken e ndergjegjes dhe pyesin PSE Islami

Virti
20-11-09, 11:55
... kush eshte ne linje. :cool:

Etnical
20-11-09, 18:14
Tash per momentin po lexoj "DIPLOMACIA"nga Henry Kesingjer

Sibora
11-12-09, 15:17
Eleven minutes ~ Paulo Coelho
Ka kohe qe e kam lexuar,eshte mjat interesant.


"Maigret tend un piege" nga Georges Simenon

roadrunner
11-12-09, 15:23
Online shopping po lexoj haha :p

Urata
11-12-09, 17:24
roadrunner, afishimet e saj po i lexoj...!

Dallandyshja_718
12-12-09, 03:48
P A S S I O - Anton Gojēaj

DEA
15-01-10, 22:33
Hundert Wochen Kosovo

nga Saskia Drude, Gruaja e nje diplomati Gjerman, qe me familjen e saj kaloj 100 jave ne Kosove. Kishte vizituar Kosoven gjithandej dhe i ka permbledhe te gjitha pershtypjet dhe realitetin e Kosoves ne nje Liber.

Amina
17-01-10, 18:28
http://chud.com/articles/content_images/testament.jpg

gazi-de
17-01-10, 18:38
Ne FD :tongue:

Guri i madh
17-01-10, 18:41
per momentin jam duke e knue nji gazet qe quhet BILZETUNG BILE PO E LEXOJ ME ZA


se kjo gazet edhe kur opozita hesht bildzetunu nuk hesht


diqysh si me qen REXHEP HOTI SHEF I KSAJ GAZETE

dr1ta
24-01-10, 21:22
Twillight saga--- libri i fundit nr 4 Breaking down

Hajra
22-05-11, 21:41
fundi i veres

nga

danielle steel

elvio
22-05-11, 21:49
Greqi.

Shoqata e mesuesve shqiptare ,edhe pse pa ndihmen e shtetit krijuan shoqaten e tyre.

Tashme do kete shkolla shqip(gjuha e perendive shkruhet,lexohet fal kontributit te tyre)!!!

Oqeani
23-05-11, 14:15
Le conseiller du roi - Armel Job

GURI SYLAJ
29-05-11, 16:54
Sherry Jones

"Xhevahiri i Medines"Amos Oz

"Rrefim per dashurine dhe erresiren"

emine
21-06-11, 20:32
https://www.morebooks.de/images/product_images/9783596161/big/1001192/10-gebote-fuer-starke-frauen.jpg

winona
30-06-11, 15:12
Momentalisht jam duke lexuar romanin ,,Diploma,, nga Agim Cerga

rastesishT
30-06-11, 16:04
Hape deren, une jam.


Nga rastesishT :smile:

ssara
03-07-11, 12:30
''Rruga ne te cilen rralle shkohet''
Scott Peck

Jana
03-07-11, 12:34
Danielle Steel

Nje dhurate e veqant ... sot e perfundova ....

Daglasi
04-07-11, 00:08
Jeta ne ishull....

elvio
06-07-11, 21:57
Si gjithmone Shakespeare me sonetet e tij,per se treti ndoshta nga nje varg!!

Daglasi
06-07-11, 23:42
Hipnoza...

winona
11-07-11, 11:07
romanin,, Udhékryqet e nje jete,,nga Gaqo Bushaka(autor shqiptare)

LaDy_Diaspora
20-07-11, 07:11
Per momentin a? Forumin po e shfletoj. :wink:

Hajra
26-07-11, 13:02
....jam duke lexuar,

Kodi i Davincit

nga

Dan Brown

Jana
26-07-11, 13:08
Danielle Steel --- Fundi i nje vere...

jEtA_1
26-07-11, 13:08
Per momentin po lexoj postimet e forumistave te shoh cka ka ndodh per kohen sa kam munguar ne forum

elvio
26-07-11, 13:14
....jam duke lexuar,

Kodi i Davincit

nga

Dan Brown
Ku je miku im te te pyes per simbolet qe Robert Langdon mundohej ne deshifrim:biggrin:


Asgje momentalisht:rolleyes:

Hajra
26-07-11, 17:15
Ku je miku im te te pyes per simbolet qe Robert Langdon mundohej ne deshifrim:biggrin:


Asgje momentalisht:rolleyes:


.....te pershendes nga zemra Mik, gezohem per ty dhe personalitetin tend fisnik,

liber mjaft interesant

Zero Cool
26-07-11, 20:19
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/248524_10150265180602210_182132672209_7406046_6652 748_n.jpg


Borsh,Finiq 13.9.2004

Endje mėngjesore me barkun bosh. Ende janė hijet aq tė gjata sa ta arrijnė gjallėrisht xhaminė mbi kreshtėn shkėmbore. Nė njė gjysmė ore gjendem lart. Disi i frikėsuar prej gjarpėrinjve. Mbi cilin gur mund tė shėlliheshin ata nė diell? Por nuk mė ngecet kėmba nė asnjė gur dhe nuk rrėzohem. Xhamia pėrbėhet prej njė kubi dhe njė motivi tetėkėndėsh kubeje. Model i thjeshtė gjeometrik. Thjeshtėsi ballas peizazhit tė maleve. Nėpėr dritare fryn njė erė qė tė ngrin. Kubeja ėshtė plot tė ēara. Nė ēdo ēast mund tė rrėzohet, porsi njė traditė. Dy topat tė ndryshkur qėndrojnė si njė pėrmendore e ngulur nė dhe. Nė kapėrcyell tė njė viti tė papritur, viti 1918. Tė zbresėsh bashkė me barinj britės. Limonada e fundit prej Borshi. Lamtumira me autobusin e orės 11. Udhėtim i ngadaltė nėn koncert borie. Kėrcėllitjet e basėve turq dhe tė kitarave elektronike qė tė ēajnė lodrėn e veshit, s’i lėnė udhėtarėt tė flenė. Ruletė ruse rrugėsh. Ngjitje e njė vajze tė ndrojtur flokėgėshtenjė. Sytė e saj pas syzeve tė diellit s’mundem t’i shoh. Pas pirgut tė plehrave qė digjen shtrihet Saranda. Gjumė i pasdrekes me sufllaqe. Njė papagall i verdhė qė nuk do tė lozė me gjirafėn e verdhė prej druri. Vėzhgoj pėrplasjen e dallgėve nė derėn e njė frigoriferi.
Hakimi i jep makinės si i ēmendur pėr nė Finiq. Banakierja nuk kėndon mė, i kushtohet familjes. Por mė njeh mua menjėherė. Atėherė po, njė kėngė e butė mėrgimi. Njė burrė i vjetėr flak shpejt e shpejt llogarinė dhe ia mbath: vrasje e dyfishtė pas adhuruesit e sė bijės qė tani jeton nė Itali. Nė Vrion , seancė pyetjesh nė kafene. Pėrbrenda, dėshpėrim shqiptar: bujtinarja thur me shtiza, burrat luajnė me letra. Tė gjithė kėngėtarėt janė nė Greqi, njėri jeton ende kėtu. Ai mė qeras me uzo si raki. Kujtimi ėshtė zhdukur edhe pse fotografitė qėndrojnė ende tė varura nė mur. Njohje me Fredin, sipėrmarrėsin e ndėrtimit. Duket si supermodel! E do Shqipėrinė sa ē’e dua unė dhe ėshtė kureshtar pėr gjithēka tė huaj. Nė Shqipėri qeni qenkėsh varrosur. Shqipėria qenkėsh e varfėr; ai mė dhuron pėr qejf ca lekė: pėrherė ka ai nė majė tė gjuhės njė barsoletė greke. Pastaj shfaqje modeli pėrpara derės sė kafenesė. Jashtė perde resh tė portokallta, re pluhuri mbi lopė tė zeza. Nė varrezėn ku po bie muzgu nuk i gjej mė gurėt e varreve tė kėngėtarėve tė zbardhulur. Ndoshta nesėr. Nė rrugėt mbrėmėsore dėgjoj veē njė fjalė: kėndon.

Sarandė, Starje, 14.9.2004

Vizitė tek Osmani, rapsodi i vjetėr. Me krenari mė tregon videon e ditėlindjes sė shtatėdhjetė e pestė. Fotografi nė ballkon. Po Amira? Isha vėnė nė kėrkim tė dyqanit tė gabuar dhe dyqanin e gabuar s’e kisha gjetur. Sytė e saj tė kaltėr pėr tėqarė mė njohin nė ēast. Dua ta ftoj pėr njė kafe. Ajo ka punė. Pastaj del e vėrteta: ajo ėshtė e fejuar qė 20 vjeēe, i fejuari 30. Kemi njė problem. Nėse unė bie nė sy nė kafene me tė, mund tė ma numėrojnė me lule tė ballit. Kam papritmas frikė. Nė lėvizjet e saj ka diē tė nxituar. Unė blej shpejt e shpjet njė ėmbėlsirė tė vogėl tek ajo dhe i premtoj se nesėr do tė shkoj pėrsėri pėr tė blerė byrekun. Pastaj dėgjoj vecc shushurimėn e pishave. Korfuzi laget nė mjegull. Unė i vihem udhės gjarpėruese pėr nė Starje.
Fshati ėshtė i njohur pėr kėngėt e tij shumėzėrėshe tė grave. Nė anė tė rrugės shqiptarėt kėpusin manaferra. Starja duket e vulosur mė fort prej blegtorisė sesa prej kėngėve grarishte shumėzėrėshe. Rreshtave tė shkrimeve mbi lapidarin e heronjve u ka dalė boja. Rrugėt janė moēalore dhe bien era urinė. Braktisje. Dshati, pėrveē njė shkollė rrėnojė, nuk ka asnjė qendėr pėr tė qenė. Ai shtrihet mbi tri lagje tė hallakatura nė shpat tė malit. Unė ndalem nė mė tė shpėrfillurėn pjesė tė vendit, nė tė cilėn jetojnė ende veē tri gra me familjet e tyre. Pranė burimit takoj mė nė fund nja dy vendės. Lista ime me kėngėtare. PO, kėtu paskėshin kėnduar me dy zėra dhe me iso. Por tani, u duhet tė ruajnė lopėt, tė kujdesen pėr fėmijėt. Njė kėngėtare e vjetėr, Alida, thuhet se qenkėsh ende. Ajo jeton atje lart: nė anėn tjetėr tė shtratit tė gurtė tė lumit tė tharė. Alida ėshtė njė zonjė plakė e pėrzemėrt me thjeshtėsi tė brishtė. Ajo rri si tė kishte lėshuar rrėnjė nėn drurin e dardhės sė shtėpisė sė vet. Nė tė vėrtetė, atė mund ta fotografosh vetėm bardhezi. Nė oborrin e saj numėrohen njėqind dhen, dy kuaj, dhe plot pula. E bija dhe i shoqi ngrihen nė kėmbė ndėrsa ne ulemi. Dikur ajo paskėsh kėnduar. Po tani? Njė tjetėr grua,si e dalė nga njė pikturė, me shikim tė hutuar trazohet nė ndodhi. Nexhmija: dhėmbė fragmentarė, lėkurė e errėt, petk me kuadrate tė zeza e tė portokallta. Alidės i duhet tė kėndojė. Sė fundi shfaqen Nexhmija dhe Alida me fustan mbrėmjeje: bezhė e blu me kėpucė me taka. Nexhmija ka vėnė njė rreth koke tė zi nė flokėt e gjatė e tė bardhė. Me njė siguri prej somnambulėsh ato marrin rrugėn e lagur prej shiut. Nuk pranojnė asnjė ndihmė. Gjatė udhės rekrutojmė Teutėn flokėkuqe pėr iso. Vajza e saj e hirshme e merr pėr shaka ftesėn pėr tė kėnduar me ne. Mbėrrijmė nė qendrėn e fshatit pranė shkollės. Errėsohet, por aty nuk ėshtė kurrkush. Megjithėse i pashpresė, pėrpiqem t’i mbush mendjen njė gruaje te burimi qė tė kėndojė me ne. Nja dy burra qė ishin aty pėrqark dhe taksisti i vendit nuk reagojnė aspak. Tė kėndojnė? Kjo qenkėsh punė grash nė fshat. Njė plakė me zė angullitės na mban me muhabet. Pėr tė kėnduar nuk do. Ne jemi vetėm tre- gjithēka duket e kotė. Shkolla ėshtė mbyllur. Nuk kemi vend pėr tė bėrė regjistrime. Nis shi mė gjyma. Teksa ndalemi para shtėpisė sė Teutės, unė pėrpiqem sė paku pėr njė ccast ta kandis atė nė shtėpi. Vetėm pėr tė shkruar njė tekst. Pasi kėngėtaret ulen nė divan, bėhet papritmas gjithēka e thjeshtė: thėrrasin njė fqinje dhe ia marrin kėngės. Alida merr pėrsėri zėrin e parė si para 50 vjetėsh. Repertori pėrbėhet kryesisht prej kėngėsh dashurie dhe dasmash qė shoqėrohen edhe me valle. Me zgjatjen e koncertit, isoja merr njė kumbim tė mprehtė e tė thekshėm. Njė djalė i ri zė vend te dera. Taksisti i vendit pėrfshihet me hare nė pjesėn e isos. Rakinė e fortė tė vendit ai e pi drejt e prej shishes dhe i nis njė muhabeti (bisedė e kėnduar) me zonjėn e vjetėr Alida. Njė kuvendim i improvizuar. Tradita gjallon. I riu i pavėnė re te dera merr fjalėn nė greqisht. Ai qenkėsh nipi i Alidės. Flet me zė tė ashpėr. Kur mund t’i dėgjojmė regjistrimet? Pėr ēfarė mė duhen mua regjistrimet? Porsi njė hije qėndron tani nė derė edhe njė zotėri me kasketė e me syze me skelet tė trashė. Ėshtė djali i Alidės. Njė rojtar i paepur i traditės sė tė kėnduarit nė familje. Pranė tij njė bari ogurzi qė ngjan si prift. Fytyrė e gjatė si nga tė El Grekos dhe mjekėr e zezė. Ai tregohet i papajtueshėm. Unė u dashka ta fshij kėngėn e fundit. Jo. Tė gjitha regjistrimet e mbrėmjes duhet t’i fshij. Qenkėsh njė kėngėtar i shkėlqyer. Paska edhe nj dėshmi pėr kėtė. Ai s’mund tė lejojė qė e ėma tė kėndojė pa miratimin e tij dhe pa para. Nexhmija ikėn e turpėruar nga dhoma. A do tė munden tė tjerėt ta qetėsojnė kėtė njeri? Alida hesht dhe buzėqesh, ndėrsa toni i tė birit bėhet gjithmonė e mė i mprehtė. Shoferi i taksisė ėshtė nė anėn time. Me fjalė e gjeste tė mėdha, ai thotė se kėto gra kanė kėnduar vetėm pėr qejf dhe pėr tė mė ndihmuar mua. Pyetjet bėhen ekzistenciale. Pronė e kujt janė kėngėt? E kėngėtarit, e familjes, e etnomuzikologut? Unė mendoj: e tė gjithė fshatit. Nipi dhe biri i dėgjojnė regjistrimet. Nė mėnyrė tė pėrsėritur, ata kėrkojnė: “Fshiji, fshiji”. Prej dėshpėrimit, i ofroj tė birit para. Duart u bėjnė shenja tė forta mohimi. Kėto kėngė nuk kanė ēmim. Gjendja qetėsohet pasi ndizet televizori. Pėr ē’ėshtė kjo dramė? Njė ēėshtje nderi? Shprehje e vetvetes? Rivendosje hierarkish?
Nė taksinė e raki-pirėsit shpėrthejmė nė hare. Ai pyet nėse i kisha fshirė vėrtet regjistrimet. Natyrisht qė jo. Nipi dhe taksisti mė rrahin krahėt. Nėse do t’i kisha fshirė, do tė isha njė njeri i rrezikshėm. Dredha-dredha ecim mbi udhėn e gurtė nė fushė, tė ndezur prej njė muzike me klarinetė me zėrin ngritur gjer nė shurdhim. Meloditė shtillen e shtillen. Shoferi i taksisė nxjerr njė shishe raki, e pi me njė frymė dhe godet me tė xhamin e pėrparmė. Mos ndodhem gjė nė njė film tė Kusturicės? Por gjithēka ėshtė e vėrtetė. Edhe qyteti i errėt qė shtrihet para nesh. Ne jemi tė pandriēuar si tė gjithė tė tjerėt. Me shpejtėsi tė frikshme u shmangemi makinave qė vijnė pėrballė dhe goditjeve prej gropave. Nė barin e hotelit taksisti tjetėrsohet. Fshatari ndihet zot shtėpie dhe vė kėmbėn mbi taketuke. Nė kuzhinė grabit ca thelpinj hudhre qė i ha me njė ngėrdheshje tė gjerė pėr t’u mbrojtur prej syrit tė keq. Udhėtojmė pėr nė tė dytin hotel tė qytetit.Restoranti: vendi i preferuar i elitės sė vetėshpallur. Bufeja e madhe shkon pėr llogari tonė. Tri broka verė e kuqe e bėjnė botėn tė vijė vėrdallė. Unė lėkundem. Mendimet mė lidhen nyje. Ndoshta lumturia ėshtė e tillė. I kam shpėtuar regjistrimet e mia. Regjistrimet e mia tė para me kėngėtare. Si i vdekur bie nė shtrat.

Zero Cool
26-07-11, 20:19
Korkyra, 1.10.2004

Qetėsi e ndėrprerė nate. Prej orės katėr avionėt nisin fluturimet sėrish. Zhurma gris heshtjen. Mbi jastėkun pranė meje gjendet njė degė jasemini me njė lulkė qė mė ngazėllen. Me mėngjesin e papritur: ėshtė njė orė mė vonė. Avioni im thuajse ka ikur. Taksia fluturon. Edhe dhjetė minuta nga ngritja. Tė gjitha hyrjet janė tashmė tė mbyllura. Tepėr vonė. Prej dritares sė mbikėqyrjes sė fluturimeve shoh avionin tim qė lėviz nė pistėn e ngritjes. Ka ēaste kur e urrej pėrpikėrinė gjermane. Marr njė biletė tė re. Kam ndjesinė e humbjes sė njė dite.
Ulem nė varrezėn nė anė tė aeroportit. Pa fund qiparisa tė gjatė. Njė prift murmuron litaninė e vet nėn zhurmėn e avionit. Ajri ėshtė i ngopur me temjan. Varret mbartin shenjat e kohės sė tyre: vazo tė harlisura, virgjėresha tė mbuluara nga myshku, fierishta palmash, kurora lulesh dhe pėllumba. Prej shkėmbinjsh dalin zambakė, prej kryqesh qiparisa. Unė zgjedh stola tė ndryshėm, kėndvėshtrime tė ndryshme pėr vėzhgimet e mia. Gėlltis njė pjepėr sheqer tė ėmbėl. Disa stola janė aq tė favorshėm saqė mund ta mbėshtes kokėn nė rrėnjėt e qiparisave. Uria dhe mushkonja tė vogla me vija tigri nuk mė lėnė tė fle. Mendimet e mia qarkojnė mjegullt rreth Lidias.Njė gushėkuq i pajetė shtrihet mbi mermerin e bardhė. Nė sy njė grerėz.
Nga pas varrezės zbuloj mbetjet e kullės sė limanit tė Paleopolit. Hedh ngadalė hapat pėrpara. Tempulli i Artemisės: njė tufė gurėsh tė hallakatur dhe kolonash tė gėrryera. Ndjek njė instinkt mbi tjetrėn majė tė malit. Poshtė meje laguna e Korfuzit. Pranė njė vile nė stil britanik. Dritaret e dyqaneve tė thyera si koha. Eci mė tutje pa kthyer kokėn pas.
Dhe papritmas gjendem te shkallėt qė tė ēojnė nė Parajsė.
“Mon Repos” quhet parku me vilėn, heraneumin, tempullin dorian dhe amfiteatrin. Det dhe vela tė bardha nė mes tė aromės sė fortė tė pishave. Zhgėnjimi pėr humbjen e fluturimit shndėrrohet nė mirėnjohje pėr ditėn e dhuruar. Shikime drejt fortesės sė vjetėr. Sipėrfaqja godet nėn blu tė bruztė anės shkėmbinjsh. Ēdo vėshtrim nė anėn tjetėr, nė Shqipėri, ėshtė njė lamtumirė. Pasi i rihap sytė, bukuria ende nuk ėshtė zhdukur. Qilim rozė manushaqesh nėn gjigantė xhungle dhe tė gjitha llojet e palmave. Njė kishė rrėnoje me lule tė vyshkura nė altar. Njė park peizazhi anglez nė Mesdhe. Njė kalim gurėsh nė det, ku peshq vija-vija notojnė si nė njė akuarium ė madh. Njė qen i ēmendur pas zogjsh qė rend tutje tėhu nėpėr bregdet pa kapur asnjėherė asnjė prej atyre topthave me pupla. Njė tempull dorian nė det. Dielli praron majat e pemėve. Vrapues nė gėmushė.
Shqipėria duket e afėrt pėr t’u arritur ndėrsa unė pėshpėrit poezinė e Lidias. Pastaj marr ēantėn prej varrezės. Natyrisht qėndron ajo nė stolin ku unė e lashė para disa orėsh. Nė varrezė nuk vjedh kush. Kafe me vėshtrim nėpėr natė dhe regėtima e vagullt e Konispolit. Gruan e varrmihėsit e ndjekin shtatė mace. Disa drita mbi varrezė, ndriēim spitali pėr turmat e turistėve nė aeroport.
Fragment nga ditari

Njė ditar pa ekzotizmit e Ballkanit

Ditari i etnomuzikologut gjerman Eckehard Pistrick, sot lektor nė Universitetin Martin Luther nė Halle, doli nga shtypi njė vit mė parė nga njė shtėpi e vogėl botuese nė Gjermaninė Qendrore, Destinativo. Autori pėrcjell kujtimet, pėrjetimet, emocionet dhe paradokset e njė Shqipėrie rurale nė tranzicion. Ditari bazohet nė disa ekspedita terreni tė ndėrmarra nė vitet 2004-2006 nė Shqipėrinė e Jugut (veēanėrisht nė krahinat e Sarandės, Gjirokastrės dhe Ēamėri) dhe nė Greqinė e Veriut, duke gjurmuar tradita tė kėngės polifonike,tė deklaruar trashėgimi botėrore nėn mbrojtjen e UNESCO-s qė nga viti 2005. Kėrkimi i tij nė tė dyja anėt e kufirit ngjason me labirinte,qė shpesh ngėrthejnė dhe zhgėnjim brenda. Porse ai zbulon gradualisht njė praktikė kulturore qė i kapėrcen kufijtė e skenės sė festivaleve, njė praktikė qė ka zėnė vend nė zemėr tė jetės sė pėrditshme, qė shėrben esencialisht si njė mėnyrė pėr tė komunikuar dhe kuptuar botėn. Pėrmes botimit tė ditarit tė tij, Pistrick i mjegullon kufijtė midis njė shkrimi tė detajuar etnografik dhe njė letėrsi gjysmė tė trilluar .Koncepti estetik i librit, qė shoqėrohet edhe nga njė CD me regjistrime tė bėra gjatė punės nė terren, synon tė ndėrlidhe shijet pėr tė lexuar dhe dėgjuar, duke dhėnė njė imazh tekstual, por edhe akustik, tė kėngėtarėve qė ai ka takuar. “Tjetri” nuk perceptohet nė kėtė libėr as si njė i huaj e as si informant. Nė tė kundėrtėn, ai ėshtė njė mik potencial, i cili duhet respektuar sipas parimeve tė tij etike. Pėrmes njė stili objektiv, telegrafik, autori pėrpiqet tė evitojė edhe grackat joshėse tė ekzotizmit tė ballkanizmit. Ditari i tij shfaq ndryshimet kulturore qė shpesh nuk janė lehtėsisht tė dukshme, nė shoqėrinė shqiptare, por mbi tė gjitha ky ditar pėrbėn njė analizė tė vetvetes, mė saktė se si terreni e ndryshon studiuesin dhe si studiuesi ndryshon terrenin e tij.

Marrė nga Aleph

emine
30-07-11, 16:58
Shaolin
Du musst nicht kämfen um zu siegen
(Bernhard Moestl)

Liber fantastik
ps,teknika e per ta fitu luften nuk eshte ne forcen trupore por ne forcen e mendimev tona

Zero Cool
30-07-11, 17:24
Shaolin
Du musst nicht kämfen um zu siegen
(Bernhard Moestl)

Liber fantastik
ps,teknika e per ta fitu luften nuk eshte ne forcen trupore por ne forcen e mendimev tona


Nice book :smile:


http://produkte.schlecker.com/media/articleImages/BERNHARD-MOESTL-Shaolin---Du-musst-nicht-k%C3%A4mpfen-um-zu-siegen-1248107001.jpg