PDA

View Full Version : Tregom


Zana
04-01-04, 15:55
Me fal qe te dua kaq shume
Me fal qe ne zemer te lendoj
Me fal por eshte teper vone
Nuk mundem un ty te harroj

Me fal qe te bera padashur
Per mua pa qellim te mendosh
Me fal qe te bera per mua
Poezi me dhimbje te krijosh

Me fal por njeriu prandaj vuan
Te dashuroj nje njeri si ti
Ti thaje lotet pa kaluar qerrpikun
Dhe kur te prek buzet te quhet (dashuri)

Me fal por nuk te them te dua
Nuk dua me puthje nga ty
Ato jane vec dhimbje per zemren
Ato me bejne te ndihem njeri

Por un njeri nuk dua me te jem
Nuk dua un me te flas per dashurin
Sepse ti me nxore nga zemra
Pa ty jeta ime s'ka kuptim

Me fal qe prap po te lendoj
Me fal qe perjete do te dua
Me fal por nuk e di si behet
Me nje njeri te cmendur si mua

E cmendur se tregoj te verteten
E cmendur se jam e sinqerte
Se ty te dua me shume se nje jete

Me fal per te metat e mia
Me fal qe te dhash nje shekull dashuri
Por jeta I ka keto padrejtesi
Jeta me solli tek ti

Dhe ti si nje qenie e pafaj
Si nje engjell me zemer te vrare
Ti ke dicka te vecante
Ti ke shume lote te pathare

Me ne fund arrita
Te te kthej buzeqeshjen perseri
Ashtu sic ti ma ktheve mua

lazdrani
04-01-04, 21:32
Zana shume bukure me ka pelqyer kjo poezi shume veq po te fali ok!!!
Vazho te shkruash se i lexoje me kenaqsi te gjitha shkrimet e tuja......lazdrani :wink:

Zana
05-01-04, 14:26
Dhembje nė shpirt!

Kur do tė shėrohet ky shpyrti im?!
A thu a ka dhe zemra ime najherė pushim?
Pse mė ėshtė shkruar jeta ime plot fatėkeqsi?
Pse s’mund tė buzėqeshem njėherė pa lotė nė sy?
Mė kan humbur gjith shpresat,
Dhe kuptim pėr mu mė jeta nuk ka,
sepse nga ai person qė mė shumė se gjitha e deshta
pėr tanė jetėn mė kan nda!
Unė e lumtur kurrė sdo t’jem,
ty gjith nė zemer do tė kem,
do tė martohem dhe prap do tė jetoj,
por atė ditė tė mallkuar me lotė do ta vajtoj!
Si mund ta pėrqafoj njė njeri qė se dua?
Si nuk i vjen turp tė tjerve kur mė thojn ty me tė harrua?!
Me tė harrua as qė mendoj,
Ndoshta atė ditė kur nė varrė tė mė leshoj,
Por prap sbesoj se n’zemer stė mbaj,
Edhe nė atė botė pėr ty do tė qaj….
Si lutje tė fundit tė kisha than…
Nėse lind vajz emrin tim me ja lan!
Qdo herė qė kur ta shiqojsh,
nė DASHURINĖ tė VDEKUR tė mendojsh!
Me kaq dua kėtė ta pėrfundoj se ka ardh njė engjull
Dhe don tė mė shėroj…
Kjo pėr mua do tė thotė,
Tė pėrshėndetem me gjithė nga kjo BOTĖ….

Zana
05-01-04, 14:29
Tė lutėm

kaloi nje jave,
kaloi dhe nje muaj
dhe ti i dashuri im
s`me perkisje me mua,
ne krahet e nje tjeteres ti tani qendron
buzet dhe syte
e saj tani ti dashuron!

ndoshta ti s`mendon
me per mua dhe kjo eshte
e arsyeshme se ti nuk ishe
i dashuruar,por dua te them
dicka qe vlen edhe per mua
ti je i vetmi djal qe me
bere te them TE DUA.

por zoti do shikoje do
mendoje edhe per mua
e une ndoshta per ty me kurre
nuk do te vuaj,e para se te ikesh
do doja te kujtosh castet qe
kaluam ti kurre mos ti harrosh.

ja ku jam sot duke tu lutur
me gjithe shpirt,te lutem
dhe nje here,te lutem ti mos ik
te vetem mos me ler..

Zana
05-01-04, 14:34
Kur...

kur gjethet te bien
kur vera te shkoje
kur lulet te vyshken
une do te dashuroj,
kur te ngrijne oqeanet
dhe uji i lumejve te shterroje
kur asgje mbi toke te mos mbese
une prap do te dashuroj.
kur loti te me ngrije ne sy
dhe te mos kete me gezim per mua
kur shpersa ime te vdese
une prap do te dua
kur shpirt te mos kem me
i tretur thelle ne varr
me vete do te kem
ne zemer do te mbaj
e di qe sme do
dhe s'mendon per mua
e di larg do jesh
por gjithmone do te dua
E,nese nje dite do mundohesh
te fshish nga vetja
qofte te vetmin kujtim
vetem nje gje sdo mundesh te besh
te harrosh emrin tim
dhe nese nje dite
rende do me fyesh
menjeher te fal sprish pune
te dhente ZOTI,ndonje tjeter
qe te te doje sa te desha une,kaq shume.....

Zana
05-01-04, 14:36
Lotėt mė tradhtuan

Me thuaj se cpo behet
valle me kte shpirt
qe ike u largove
me lot duke te rjedhur
me tradhetove.

Nuk e kisgha besuar
se loti mashtron
se yjet me tradhetojne
se hena me genjen
se ti iken e s'vjen.

Nuk e kisha besuar
kte fat te brishte
nuk e kisha pritur
kte tradheti nga ti.

Nuk kam arritu te mendoj
se vetem ne enderr
ne pranjen tende do jetoj
nuk arrij te imagjinoj
qe ti je zhdukur
dhe un akoma vajtoj

Por do e perballoj
lotet sdo i shterroj
jeten do ta jetoj
per ty me sdo mendoj.

Zana
05-01-04, 14:38
pse duhet te vdes kur nuk kam lindur,
pse duhet te lindem kur nuk e njoh jeten.
Fluturo me koherat dhe nga ererat,
mendoj:
pse dua te jem gjithqka vetem jo me ty
ket nuk e deshiroj ..!
por prape Zjarr ne zemer emri yte...
i gravuar pėr jet ..!
kur e pershperis ringjallė... gjdo
qeliz tė trupit tim dhe te kerkon ku je ?
dua te jem vetem me ty ...
ne lotin tend ne krah
ne shpirt ...,
asgje me teper,
asgje me pak.
shkrimehem me kohen
por prape s'flas
dua te jem vetem engjulli yte
qe therret
TĖ DUA
dhe pastaj vdes,
qe lindet
e pastaj vdes...
por jo qe vdes pa u lindur...
Tani qe dimri iku
dhe shiu bie ngadal
si ta quaj kohen
qe kurr hapin se ndal
Si ta quaj boten
tani qe jam pa ty
si ta quaj zemren
qe rrahu vec per ata sy
Si ta quaj ylberin
tani qe s'te kam ty
si ta quaj jeten
kur brenda saj mungojme ne te dy ..

Zana
05-01-04, 14:39
-DuA-

Ska pranver pa lule
ska dimer pa bore
ska vjesht pa shi
ku je o syri i zi
ska zemer qe nuk dashuron
ska njeri,njerin qe nuk e don
por zemra ime e mjer vuan ne pranver
dua dielli te me nxen shpyrtin tim te ftohte
dua qe hena fytyren te ma ngrohė
dua qe ylli te shendrit per mua
dua ta ndegjoj fjalen nga buzet e tua
me thua te dua..!
dua,dua te them se te dashuroj
dhe nga mendimi im
kur nuk te largoj.

Zana
05-01-04, 14:42
flm lazdran, te pershendes! :wink:

Naki
05-01-04, 20:19
E respektuara Zana keni Zbrit si nje meteor,qe shperndan fotone ndriquse
te permbushur me per plot vargje poetike Emocionale keni freskuar dritaren e poezive.
me Respekt Naki

GjIlAnAsI_cSi
08-01-04, 15:51
Isha Ne Dritare Tu Mendu..

Kur me erdh lajmi se zana u feju..

O zot sa shum jam gezu..

E menxi prita zana mem kallxu !

E kur zana me lot ne sy me tha qe jam feju ..

Une prej gezimit kesh tu u tranu !

Une i thash ani moj zana mos ki dert ..

Se une e kam njet me shku ne gurbet ..

E ti tani nuk ki cka me bo vet ..

E kur u nisa per gurbet i thash zanes mos ki dert se baci kthehet apet !

E kjo zana pak u gzu po apet sun rike pa mu!

Zana
08-01-04, 19:17
Mė prit sonte nė ėndėrr se do tė vi,
por mos u tremb pėrsėri!
Flej, sdo tė trokas as nė der,
as nuk do tė zgjoj,
por do tė puthi lehtė,
dhe prap do tė shkoj...


Nėse mė pyesin engjujt
qka ke pa me sy?
Unė do tė flas
Veq pėr TY!
Nė emrin tėnd,
do tė bėj be,
atėherė dhe engjujt
do tė qajn pėr NE!


Kur nė varrin tim fillon punimi
Kur nė varrin tim fillon vajtimi
Kur nė varrin tim tė vėjn kurora
atėherė i DASHUR dije se tė harrova!


Njė ditė kur tė zgjohesh,
mso laj syt me lotė!
Dikush do tė thotė,
se nuk jam nkėt botė!
Ti mos pyet si vdiqa,
pyet si jetova,
pyet si mė shkuan ditėt
qė pa TY i kalova...


Qė tė kujtoj mė shtin e kaluara!
Qė tė dua mė thot zemra!
Tė mė duash nuk tė dėtyroj,
por duam nėse e meritoj!


Nuk jam poete
tė shkruaj poezi!
Por fjalėn "TĖ DUA"
e shkruaj vetėm pėr ty!
Bilbili nė degė
sa bukur kėndon.
Ti puthsha buzėt
TY qė e lexon...


Pse je vetėm nė mendime?!
Pse nuk i thua lamtumirė vetmisė?!
Edhe pse e vogėl ėshtė zemra ime,
pėr ty do tė bėhėt kopsht i dashurisė!


Kujtimet e rinis,
tani pėrfundojn,
dhe njė jetė tė re,
tani po fillojm!
Nuk dua tė shoh
ty me lotė nė sy,
sepse nė kėtė botė
tė dua veq TY!!!


Mbaroj drama pa kuptim!
Mbaroj loja pa fillim!
Mori fund ėndrra pa fjetur!
Mė mori vdekja ende pa vdekur!
Mori fund gjithēka pėr mua,
kur smunda tė them se sa TĖ DUA...

cooleri
09-01-04, 23:20
Ej njerez a e dini sa qka esht fjala hip hop qe do tju tregoj
FJALA HIP HOP PERJUVE ESHT ILAQ
QE TI MEN VESHT E SMENDON ME PER ME U KENAQ
SE KOKAN DO LEGJENDA PER ME I PAR NE FLMA
SE NEJ SEND BECH PER JUVE KOKA E REND
E JU TJERET NDIKOMNI MAU
SE PREJ MEJE MUNDENI VETEM ME MSU
E TASHTI MOS JA NISNI MU ME ME KRITIKU
PSE UNE NE KENG GJANKERAT I KAM KENDU
E UNA ATI I KAM KRITIKU
E TE VERTETEN VETME E KAM TREGU
SE NDRYSHE NUK KAM MUNDUR ME VEPRU
SE PER MUA SHKOLLA MOTI KA MBARU
E PER ATE UNE SKAM MUNDUR ME MESU

HAHAHAHHAHHAHHAHAHA KJO KE VETEM NJE NDER VRGJET E NEJ KENGE QE UNE E KAM KENDUAR VETEM BESOJ QE E KENI KUPRUAR SE PAK ESHT E PEHTJELLUAR HAHA TUNG PERSHENDETJE NGA UEN COOLERI
[/b]

Zana
25-02-04, 18:30
Nuk jam Xheloze, nuk jam Tradhtare, por
jam njė Vajz, me Zemer Shqiptare. ... hehe :wink: :P

shpetim sylejmani
26-02-04, 22:13
Poezia juaj me ka lene pa fjal, vetem vazhdoni keshtu Zana se do te beheni efamshme!

Zana
02-03-04, 12:33
Te dua shqip!
Germanisht ich liebe dich!
I love you englisht!
Volimte serbisht!
Seni seviyorun turqisht!
a me don seriozist?

Me thua pritm, te pres
do te pres edhe me shum
vetem dhe vetem per te
treguar se me te vertet te dua...
te dua-te dua deri sa te vdes,
a me don ti mua pergjegj'jen epres?!...


Mos bej qe jeta ime te duker kot,
mos bej qe nga syt e mi te dalin vec lote.
Mos bej qe vdekjen ta kerkoj
se vetem e vtekur mun te te haroj.

Naki
04-03-04, 20:03
Poezi shume Emocionale,te pershendes-Naki

Zana
05-03-04, 11:31
flm naki :wink:

Zana
25-03-04, 18:34
O Zot

I lumi zot pse me denon
Me ate qe dua sme bashkon,
Vetem ate e du ne jet.
Zemra pa te me eshte e shkret,
Te lutem i lumi zot ,
Te na bashkosh per jete e mot.
Zemra per te gjith mon vajton,
Vetem me te do te jetoj,
Nese vdekja nga jeta me ndan,
Nje zog i shkret tme vajton.
Gjith mon mbeta me lot ne sy,
Me shkoj jeta ne vetmi .

:cry: :cry: :cry: *ZaNa*

Zana
27-03-04, 15:53
--Dashuri moj u Shkatrrofshe--

Emrin dashuri,
Kurr s'po du me ni
Sa zemrat i ka coptu
Sa shpirtin e ka helmu,
E ju akoma se keni kuptu
Se qka eshte dashuria,
Do ju bien ndermend
Keto fjale te mia.

Mallkuar qofshe moj dashuri
Sa shume zemra po len ne vetmi
Se ty,njeriu te ushqen me lote,
Me mire te mos jesh ti ne kete bote.

Sa shume zemrat ti i theve
Sa shume shpirtat i rrembeve,
Mengjes per ty,kurr te mos agon
Mbeteshe ne errsir pergjithmon.

Dashuri moj te dalte timi
Ti ja humb jetes kuptimin
S'ke aspak meshir per njeri
Qe e len me lote ne sy.

Dashuri moj te dalte flaka
Shume i ke ti rrajte e gjata,
RRaja jote u shkurtovte
Kurr ne jete mos u lulzovte.

Dashuri moj tu kalbte rraja
Mbetesh e shkrete ne kete jete,
Bima,fryti yt te mos lulzon
Se ti njerziun me vdekje e denon.

Dashuri moj te humbte fara
Mos u mbillesh ti kurr ne kete jete,
Qa i bere ti zemres time
Qe ma le te ngjore te shkrete.

Dashuri moj u shkatrrofshe
U zhdukshe ne errsire,
U tretshe dhe u mallkofshe
Kurr ne jete mos u gazofshe.

Zana
27-03-04, 16:10
--S'e Di?--

Se di c'me ndodh kur jam me ty
kur me shikon me ata sy
kur me buzqesh me ledhaton
koe e kemb ti me pushton.

S'e di se c'djen kur me ke prane
kur te dy vetem rrim menjane
kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti per mua
kur te shtrengoj por s'them te dua
kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua???

S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
sikur te mos jam me me ty
Sikur kjo enderr te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh ndonjehere moj shpirt?

S'e di pa ty cdo bej o yll
pa ty kjo bote me duket nje pyll
pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di eshte fiksim i trurit tim...

S'e di sa gjate do te vazhdoje
por di sa shume te deshiroj
E di sa shume ti me gezon
kur pak vemendjen ma kushton.

E ndjej se shume do te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje.

S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por dicka di me siguri...
Aj qe dua je vec........TI!

DanGer
27-03-04, 17:39
PerShendetje Zana Poezi e Bukur Ishte renqethse hehehe Te kisha uru Suksese ...... :)

Xix_Djal_Pz
29-03-04, 15:12
zana je e mrekullushme veq vazhdo keshtu gjith te mirat

Zana
29-03-04, 15:55
TE DUA!

Te dua sa ēdo gje qe merr fryme mund te doje,
me shume se jeta mund te jetoje,
me shume se jeten time, shpirtin tim e ēdo enderr te lire,
me shume se ēdo fjale, mendim e deshire!

Te dua me shume se ēdo dashnor, me shume se ēdo enderr,
me shume se yjet qe henen puthin plot pasion,
me shume qe ēdo lakmi qe jetet pushton,
me shume, shume me teper se ē'mund te mendosh!

Te dua ne vitet qe ikin pa kthim,
ne vetmine time, ne mallin tim,
ne mishin e gjakun tim je vetem ti,
ti - shpirti im, ylli im, zemra ime plot mahni!

Asgje, asgje ne kete bote,
sado e perjetshme (cdo ferr larg qofte),
asgje qe ka nje fund por as Zoti vete,
asnje njeri, as une e as ti,
as ne vete nuk e shuajme dot kete dashuri,
per sa kohe do te kemi jete,
se te dua dhe eshte me se e vertete!

Jacko^vaR^
21-04-04, 15:51
Te dua edhe une zana mpuqqqqqqqq... tung tung ahahahha

Zana
21-04-04, 16:44
hahahha o dreq o dreq.. :P

Zana
27-04-04, 19:11
Tregom

Pse nuk me flet ,
Pse nuk rri me mua,
Pse je larguar kaq shpejt,
Pse unė te dua kaq shumė
Pse me godet ne zemer me thikė,
Pse me sheh me inat?
Tregomė nga kushė u gėnjeve,
Tregomė ē' te keqe ke prej mejet,
Tregomė o hija e jetes,
Tregomė o ėndėrr pa fund ,
Tregomė o fillė i pa mbaruar.
Pse ajo te bėri pėr vehte,
Dhe zemra ime s'ka te shėruar,
Pse ma lėndon zemrėn,
Pse me rri kėshtu?
Pse s'mė tregon ėndrrėn,
Qe ke parė pėr mua.
Kur unė tė flas ti nuk pėrgjigjesh,
Pse vallė me verbove ,
Pse ma dogje zemren,
Dua njė shikim te ma dhurosh,
Dua njė buzė qeshje te mos me harrosh.
Sa shumė te kam dashur,
Sa shumė tė kam urua,
Sa lot kam derdhur ,
Kur mė je larguar.
Shumė net pa gjumė ,
Shumė ditė pa punė,
Shumė ėndėrra pa shpresė,
Po me le tė vdes.

sexylady
30-04-04, 19:32
Zana,te lumt shume Poezie e bukur. :wink:

Dr. Leone
15-05-04, 14:03
Bravo Zana me pelqeu shum poezija jote te uroj sukses te matutjeshem.
me respekt
Dr. Leone

sexylady
17-05-04, 16:45
Respekt Zana se shume Poezie e bukur :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Dr. Leone
27-05-04, 11:53
Zana ja edhe njiher po te shkruaj un por ket her do pergjigjem me poezi e ndoshta te pelqen.

PER TY


FJALA NUK ESHTE ME FJALE
NESE UNE VLEREN SIA DI,
NDJENJA ESHTE E PADREJTE
NESE TI E SHPERFILL
SHPRESA ESHTE VETEM DESHPRIM
NESE DURIMI KA HUMBURE
DHE DHEMBSHURIA JOTE ME
E SHTRENJTE SE E TJETERKUJT:

UNE TA JAP ATE QE TJERET E QUAJNE DASHURI
POR TI NUK DO TA PRANOSH
ADHURIMIN QE ZEMRA UA BEN PERENDIVE
DHE ATO IA PRANOJE
DESHIRA E FLUTURAVE TE NATES PER YJET
DESHIRA E NATES PER TE NESEMEN
PERKUSHTIMI I DICKAJES TE LARGET
NGA SFERAT E KEQARDHJES SONE.

Dr. Leone

Zana
27-05-04, 14:24
Me pelqen shume Dr.Leone flm :wink:

Dr. Leone
29-05-04, 15:11
Zana te pershendes me te vertet poezi shum e bukur me ka prek thell ne zemer por cfar te besh kur ndodh te pershendes te uroj cdo te mir.
Me respekt
Dr. Leone

brukselboy
18-08-04, 01:15
vertet poezija jote me ka mahnit me pelqeu shum e lexova me shum kujdes je me e mira vetem vazdo pershendetje nga haraēina