PDA

View Full Version : PER NE....................


Honesty^uk.
27-04-04, 21:55
Per ne


kete teme e hapa per <ne>,refugjatet shqipetare qe jane te shperndare neper gjithe boten,e qe per nga hallet qe po kalojme cdo dite ,(po behemi per psikollog).Jane disa pyetje qe per mendimin tim eshte veshtire qe tu pergjigjesh.Si do i behet me ne? keshtu do te vazhdoje jeta jone,ne integrim,e them ne integrim se po te jesh ne nje vend te huaj,duhet te integrohesh ne te,si gjuhe,kulture.sjellje etj,se perndryshe,<menjanon> veten.Por problemi eshte dhe me i thelle,shume shqipetare emigrimi i ka lene ne pritje te nje martese,duke mos gjetur ate qe kerkojne aty ku ndodhen,apo shume te tjere kane harruar fytyrat e te afervme,nga jeta e gjate ne emigrim,njoh njerez qe kane 5vjet pa i pare me sy, femine dhe gruan e ti.Te pa mbrojtur dhe pa nje vizion te qarte ,shqipetaret po mundohen te mbijetojne.Deri kur keshtu? Mund te me thote ndonjeri,kjo ishte?Keshtu do vazhdojme deri ne vdekje?,Apo mos po mbajme veten me iluzione te rreme se nje dite do te kthehemi ne atdhe,e kjo per arsye te ndryshme <qe dihen>,nuk do te ndodhe kurre?

Barbaroza
28-04-04, 11:30
Honesty,edhe pse nuk jam kurbetqare,desha te kycem pak ne kete teme sepse eshte e dhimbshme edhe per neve qe kemi te afermit jashte.
Vertete eshte ashtu siq keni shkruar dhe mua me dhemb shume,sepse nuk jeni i vetmi qe keni shkuar"per pak kohe"dhe ndoshta,nuk i dihet,do te mbeteni pergjithmone atje.Keshtu u ka ndodhur shume te tjereve,por me duket se ne shqiptaret para se gjithash,para shume e shume gjerave negative qe na rrethojne,s'kemi organizim te pergjithshem.Se pari nuk dijme ta strukturojme jeten personale,pastaj edhe ate kombetare,pa asnje vizion pra.
Mendoj se zgjidhja e ketij problemi nese nuk them se nuk do te zgjidhet kurre,atehere them se do te zgjidhet shume,shume vone,atehere kur nje pjese e madhe e kombit tone do te asimilohet shume.
Vertete,tragjedi!

aferdita
28-04-04, 18:03
pershendetje Honesty^uk.

e di se si eshte se edhe un nuk kam qen qe 5 vite ne kosov dhe si kam par vllaun e shum e shum te afert edhe fytyrat ja kam harru,

Murgesha
28-04-04, 19:29
Honesty pajtohem plotesisht me ty. Edhe une ka kohe te gjate qe nuk e kam pare familjen time. Nganjeher me hidhet ti le te gjitha e te kthehem, se me dogji malli, por e nesermja me gjen me te qetesuar dhe kjo perseritet shpesh.
Se a do te kthehemi ndonjeher atje une nuk e besoj. Jo vetem une por shumica nuk do e bejne ket perderisa ne Kosove gjendja nuk stabilizohet. E kur do te ndodhe kjo askush nuk e din.

Vera
01-05-04, 07:25
pershendetje tem shum e mir edhe une e di se shka do te thot te jesh larg atdheut por jo edhe si shumica sepse njof njerz qe ne kurbet jan pa familje kurse une nuk jam ne aso gjendje por sado qe ti kesh afar familjen te mungon vendi i lindjes.
E sa per pyetjen se "Si do behet me ne?" kete nuk di askush te pergjigje sepse se pari disa femij qe kan lindur jasht vebdit ata as qe dojn ta din per vendin e lindjes se prinderve dhe do mbesin ketu keshtuqė nuk besoj qe do ndodh ndonje befasi qe te kthehemi ne kosov te gjith poashtu edhe situata e ka ber te veten qe gjithnje e me keq po behet

Pershendetje Vera

florian
01-05-04, 12:22
PERSHENDETJE HOSTNEY SHUM NGA NE JETOJN NE MERGIM DHE SHUM KAN IKUR NGA VENDLINDJA SE AJO NE ATE KOH NUK U JEPTE DOT ATE QE KERKONIN ASHTU DHE UN KAM ARRDHURTHJESHT PER TE MBERUAR STUDIMET ME QENE SE NE SHQIPERI ISHTE E PA MUNDUR , DHE JA STUDIMET I MBAROVA PO PRAP KETU JAM I INTEGRUAR AQ SHUM NE KET SHTET SA ME RASTE NUK DI SE KUJT I PERKAS I INTEGRUAR ME GJUH DHE ME SJELLJE AQ SHUM SA KUR KTHEHEM NE SHTEPI ESHT SHUM E VESHTIR TE JETOJ ME ATE MENTALITET QE GJEJ ATJE , PER SHUM NGA NE ESHTE E PA MUNDUR KTHIMI NE SHQIPERI DHE JETESA ATJE JEMI RRITUR MES DY SHTETEVE OSE MES TRI SHTETEVE DHEESHTE E VESHTIR TE KTHEHESH NE VENDLINDJE EDHE PSE NE ME KETE SHPRES JETOJM .
MALLI ESHTE GJEQE NE NA GERRYEN BRENDA AQ SHUM SA NA HUMB NGA REAITETI EDHE PSE JETOJ NE NJE OR FLUTURIM NGA VENDI JON PRAP NUK E KEMI TE LEHTE TE KTHEHEMI EDHE VETEM PER NEJE FUND JAVE , ESHTE PO AI MALL QE NA MBAN NE LIDHEJE ME VENDIN TON .
PO E LIDH NJE SHKRIM TE NDERIARES MURGESH QE ME KA PREKUR SHUM DHE QE BESOJ QE ESHTE MESE I QARTE CDO TE THOT MALLI PER NJEREZIT E VET ,
Postuar: Sat Apr 24, 2004 4:43 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Sonte kur malli djeg dhe pervelon, kure shtrengoj syte dhe nuk mundem te fle, mendimi me rri tek ti i dashuri im.
Te lash, te ktheva shpinden, mora rrugen e mallkuar te gurbetit, e ti sonte me je kaq prane dhe kaq larg. E di se as ti nuk fle, mendjen ke te une. Kur pak me pare biseduam ne telefon ta ndjeva dridhjen e zerit te vajtuar, me kot mundoheshe te qeshesh, e ndjente zemra lotin qe te rreshqiste ngadale faqeve tua te pleqeruara. Bije me the me ka marre malli shume, kur do te vijsh te me sjellesh gazin e humbur qe prej asaj dite kur shkove atje larg, ne ate toke te ftohet sic me thua sa here flasim. Me ka marre malli edhe per niperit qe nuk ua pashe rriten.
Sa kam frike se nuk do te arrij te te takoj gjalle baba. Tani une nuk kam me gjume vec lote qe po me shkojne lume.

PERSHENDETJE HOSTNEJ DHE TY MURGESH

Honesty^uk.
30-07-04, 17:45
PERSHENDETJE HOSTNEY SHUM NGA NE JETOJN NE MERGIM DHE SHUM KAN IKUR NGA VENDLINDJA SE AJO NE ATE KOH NUK U JEPTE DOT ATE QE KERKONIN ASHTU DHE UN KAM ARRDHURTHJESHT PER TE MBERUAR STUDIMET ME QENE SE NE SHQIPERI ISHTE E PA MUNDUR , DHE JA STUDIMET I MBAROVA PO PRAP KETU JAM I INTEGRUAR AQ SHUM NE KET SHTET SA ME RASTE NUK DI SE KUJT I PERKAS I INTEGRUAR ME GJUH DHE ME SJELLJE AQ SHUM SA KUR KTHEHEM NE SHTEPI ESHT SHUM E VESHTIR TE JETOJ ME ATE MENTALITET QE GJEJ ATJE , PER SHUM NGA NE ESHTE E PA MUNDUR KTHIMI NE SHQIPERI DHE JETESA ATJE JEMI RRITUR MES DY SHTETEVE OSE MES TRI SHTETEVE DHEESHTE E VESHTIR TE KTHEHESH NE VENDLINDJE EDHE PSE NE ME KETE SHPRES JETOJM .
MALLI ESHTE GJEQE NE NA GERRYEN BRENDA AQ SHUM SA NA HUMB NGA REAITETI EDHE PSE JETOJ NE NJE OR FLUTURIM NGA VENDI JON PRAP NUK E KEMI TE LEHTE TE KTHEHEMI EDHE VETEM PER NEJE FUND JAVE , ESHTE PO AI MALL QE NA MBAN NE LIDHEJE ME VENDIN TON .
PO E LIDH NJE SHKRIM TE NDERIARES MURGESH QE ME KA PREKUR SHUM DHE QE BESOJ QE ESHTE MESE I QARTE CDO TE THOT MALLI PER NJEREZIT E VET ,
Postuar: Sat Apr 24, 2004 4:43 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Sonte kur malli djeg dhe pervelon, kure shtrengoj syte dhe nuk mundem te fle, mendimi me rri tek ti i dashuri im.
Te lash, te ktheva shpinden, mora rrugen e mallkuar te gurbetit, e ti sonte me je kaq prane dhe kaq larg. E di se as ti nuk fle, mendjen ke te une. Kur pak me pare biseduam ne telefon ta ndjeva dridhjen e zerit te vajtuar, me kot mundoheshe te qeshesh, e ndjente zemra lotin qe te rreshqiste ngadale faqeve tua te pleqeruara. Bije me the me ka marre malli shume, kur do te vijsh te me sjellesh gazin e humbur qe prej asaj dite kur shkove atje larg, ne ate toke te ftohet sic me thua sa here flasim. Me ka marre malli edhe per niperit qe nuk ua pashe rriten.
Sa kam frike se nuk do te arrij te te takoj gjalle baba. Tani une nuk kam me gjume vec lote qe po me shkojne lume.

b]PERSHENDETJE HOSTNEJ DHE TY MURGESH

TE PERSHENDES PERZEMERSISHT I NDERUAR FLORI
TI ME SHKRIMET TUAJA PER VENDLINDJEN JE BERE GJENI E FORUMIT

VETEM SUKSE DHE GEZIME NE JETE
HONESTY

Gentiani
30-07-04, 18:25
lėre more Honesty^uk, mos e prek mė shumė!

Janė kapituj e kapituj, tė cilat ėshtė shumė vėshtirė pėr tu sqaruar, kuptuar, por fatkeqėsisht tė pėrjetuar nga qindra mijėra personazhe tė realitetit dhe pėrditshmėrisė, qė e pėrcjell ata...

jam munduar edhe vetėvehtes ti jap pėrgjigjen nė ato qė ke shkruar, por pėrgjigjen se deri kur kėshtu? asnjėherė nuk kam mundur ta pėrfundoj!!!

Ndoshta ėshtė edhe Iluzioni pėr gjithēka dhe shumėēka qė na bėnė robėr e njėkohėsisht na mbanė edhe peng i kėtij realiteti, fytyra e tė cilit mua mė duket tejet e shėmtuar dhe e zymtė, e perspektiva edhe mė e paparafytyrueshme dhe e papėrshkruar!!!


u kyēa kėtu, por pėr shkak tė kohės u pėrkufizova, edhe pse ėshtė temė e cila nuk mundet tė pėrshkruhet shkurt dhe shpejtė...

Honesty^uk.
30-07-04, 21:40
lėre more Honesty^uk, mos e prek mė shumė!

Janė kapituj e kapituj, tė cilat ėshtė shumė vėshtirė pėr tu sqaruar, kuptuar, por fatkeqėsisht tė pėrjetuar nga qindra mijėra personazhe tė realitetit dhe pėrditshmėrisė, qė e pėrcjell ata...

jam munduar edhe vetėvehtes ti jap pėrgjigjen nė ato qė ke shkruar, por pėrgjigjen se deri kur kėshtu? asnjėherė nuk kam mundur ta pėrfundoj!!!

Ndoshta ėshtė edhe Iluzioni pėr gjithēka dhe shumėēka qė na bėnė robėr e njėkohėsisht na mbanė edhe peng i kėtij realiteti, fytyra e tė cilit mua mė duket tejet e shėmtuar dhe e zymtė, e perspektiva edhe mė e paparafytyrueshme dhe e papėrshkruar!!!


u kyēa kėtu, por pėr shkak tė kohės u pėrkufizova, edhe pse ėshtė temė e cila nuk mundet tė pėrshkruhet shkurt dhe shpejtė...


Gentiani
te felenderoj per menyren e trajtimit te temes
Mbetesh i pershendetur nga une

turisti
11-08-04, 16:57
Pershendetje Honesty^uk.,dhe tjerve ne kete vorum.Shume kum mendue a me shkrujt a jo,sepse,kisha bindje se vet permbajtja e titullit PER NE...eshte e rende dhe me semiru e kupton refugjati i cili eshte jashte dhe momentalisht ballafaqohet me kete TRAGJEDI PSIQIKE.Para 12-13 vite,kur per here te pare i kam ndegjuar refimet e refugjatve,mu dokshin te pa verteta,si tregimet e disa filmave te lira qe xhirohen me ka 4-5 artista,e pastaj dhe rastet te renda gati te pa besueshme....Por ,realiteti eshte i rende.Refugjati eshte refugjat,i denuar nga shume anet,i maltretuar,i amortizuar si sakezi nga mertypja e administratave te ndryshme te cilat i kan mesuar shume TRIKAT duke ju faleminderuar bash refugjatve.....Refugjatet e Kosoves gjithashtu ballafaqohen me problemet e njejta,duke shatitur prej njenes dere te tjetra,duke mashtruar ne ca raste dhe vet-vehten sepse per shkak deklaratave te ndryeshme, ju kan mbylle procedurat dhe tash po enden neper spitale psiqike,duke pire barna me te cilat e demtojne shendetin e vet dhe ashtu behen te pa afte edhe per femijte . Disa punojne ne te zeze duke i pritur dokumentat dhe nderkohe duke qene te shpartalluar mes fitimit financiar,mendimet per Kosoven dhe familjen atje dhe dokumentave qe ne kohen e fundit jan bere gati e pamundur te fitohen sepse politika Evropjane ndaj Kosoves ka tash kahje tjeter,llogjikisht-tash thojne:" te gjithat i keni atje poshte,mjeket sigurijen,ardhmerijen"....duke ditur edhe vet se keto gjera jane teoretikisht a ne praktike,gjendjen e dini krejt.Ashtu,refugjatet e hutuar nga problemet e veta nuk dijne ne qka te besojne sepse jane teper large Kosoves per tu bindur vete dhe ne tjetren ane kan informatat e familjeve te veta,ashtu qe pasiguria aty ku jane dhe vuajtja per Kosoven ,ndikojne si fatamorgana-KUR TĖ SHKOJSH ATJE,AJO ATJE NUK ĖSHTĖ . :cry:

Honesty^uk.
12-08-04, 21:22
Pershendetje Honesty^uk.,dhe tjerve ne kete vorum.Shume kum mendue a me shkrujt a jo,sepse,kisha bindje se vet permbajtja e titullit PER NE...eshte e rende dhe me semiru e kupton refugjati i cili eshte jashte dhe momentalisht ballafaqohet me kete TRAGJEDI PSIQIKE.Para 12-13 vite,kur per here te pare i kam ndegjuar refimet e refugjatve,mu dokshin te pa verteta,si tregimet e disa filmave te lira qe xhirohen me ka 4-5 artista,e pastaj dhe rastet te renda gati te pa besueshme....Por ,realiteti eshte i rende.Refugjati eshte refugjat,i denuar nga shume anet,i maltretuar,i amortizuar si sakezi nga mertypja e administratave te ndryshme te cilat i kan mesuar shume TRIKAT duke ju faleminderuar bash refugjatve.....Refugjatet e Kosoves gjithashtu ballafaqohen me problemet e njejta,duke shatitur prej njenes dere te tjetra,duke mashtruar ne ca raste dhe vet-vehten sepse per shkak deklaratave te ndryeshme, ju kan mbylle procedurat dhe tash po enden neper spitale psiqike,duke pire barna me te cilat e demtojne shendetin e vet dhe ashtu behen te pa afte edhe per femijte . Disa punojne ne te zeze duke i pritur dokumentat dhe nderkohe duke qene te shpartalluar mes fitimit financiar,mendimet per Kosoven dhe familjen atje dhe dokumentave qe ne kohen e fundit jan bere gati e pamundur te fitohen sepse politika Evropjane ndaj Kosoves ka tash kahje tjeter,llogjikisht-tash thojne:" te gjithat i keni atje poshte,mjeket sigurijen,ardhmerijen"....duke ditur edhe vet se keto gjera jane teoretikisht a ne praktike,gjendjen e dini krejt.Ashtu,refugjatet e hutuar nga problemet e veta nuk dijne ne qka te besojne sepse jane teper large Kosoves per tu bindur vete dhe ne tjetren ane kan informatat e familjeve te veta,ashtu qe pasiguria aty ku jane dhe vuajtja per Kosoven ,ndikojne si fatamorgana-KUR TĖ SHKOJSH ATJE,AJO ATJE NUK ĖSHTĖ . :cry:


turisti , te pershendes per mendimin tend
per ta shkaterruar nje komb menyra me e mire dhe me e padukshme eshte ta detyrosh ose te ja krijosh rethanat qe te emigroj
dhe per fatin tone te keq keto rethana na u krijuan neve si komb
Ka shume qe emigrimin e marrin si ane pozitive, duke pasur parashysh se te rregullon sadopak gjendjen ekonomike per pervec kesaj te gjitha anet e tjera jane negative .

turisti
12-08-04, 23:14
Tung,Honesty^uk.Shyqyr qe familjet e tona ne Kosove nuk dijne se qysh e fitojme lekun....sa eshte shija e hidhur...po ishalla fitojne letrat te gjithe sepse pak-pak, zbutet kriza ekonomike.Te pershendes,gjiyhashtu. :wink:

Kodra
20-08-06, 20:46
Per ne


kete teme e hapa per <ne>,refugjatet shqipetare qe jane te shperndare neper gjithe boten,e qe per nga hallet qe po kalojme cdo dite ,(po behemi per psikollog).Jane disa pyetje qe per mendimin tim eshte veshtire qe tu pergjigjesh.Si do i behet me ne? keshtu do te vazhdoje jeta jone,ne integrim,e them ne integrim se po te jesh ne nje vend te huaj,duhet te integrohesh ne te,si gjuhe,kulture.sjellje etj,se perndryshe,<menjanon> veten.Por problemi eshte dhe me i thelle,shume shqipetare emigrimi i ka lene ne pritje te nje martese,duke mos gjetur ate qe kerkojne aty ku ndodhen,apo shume te tjere kane harruar fytyrat e te afervme,nga jeta e gjate ne emigrim,njoh njerez qe kane 5vjet pa i pare me sy, femine dhe gruan e ti.Te pa mbrojtur dhe pa nje vizion te qarte ,shqipetaret po mundohen te mbijetojne.Deri kur keshtu? Mund te me thote ndonjeri,kjo ishte?Keshtu do vazhdojme deri ne vdekje?,Apo mos po mbajme veten me iluzione te rreme se nje dite do te kthehemi ne atdhe,e kjo per arsye te ndryshme <qe dihen>,nuk do te ndodhe kurre?


**********
**********
**********

Pėrshėndetje pėr Autorin e temės.

I nderuari Honesty,ke paraqitur njė shkrim jashtėzakonisht tė vėrtetė dhe me pėrmbajtje shumė tė madhe.

Ėshtė me tė vėrtetė vėshtirė pėr kėtė gjendje tė kėtyre njerėzve.Pėr fat tė mirė,unė nuk e kam kėtė fat,por edhe unė njoh shumė,tė cilėt nuk kanė pa jo qe 5 vite,por qe 12 e 15 vite tė afėrmit e tyre.Ėshtė shumė vėshtirė kur vėllau me tė cilin ke qenė bashkė,ėshtė martuar,ka krijuar familje,e fėmijėt e tij,pra nipat nuk mund ti shohėsh.Ėshtė shumė e vėshtirė dhe rrėnqethėse, kur prindi i cili tė ka rritė,ndėrron jetė dhe nuk mund t'ia bėsh lamtumirėn e fundit.Ėshtė shumė e vėshtirė kur njeriu mban shpresė e nuk sheh fije shprese.

Sa e dhimbshme dėgjohet e tėrė kjo,nganjėherė ėshtė edhe shumė lehtė tė pėrfundohet.Shumė shqiptarė janė nė pritje tė vizave,duke shpresuar nė to,por tė gjithė ata edhe pse vėshtirė pėr tė vendosur,mund ta kthejnė veten e tyre nė njė udhė tė vetme.Pra ėshtė dėshira e fundit e ēdonjėrit personalisht se,a do tė vazhdojė kėshtu,siē e ceke edhe ti,tė bėhet pėr psikolog,apo tė merr vendimin e tė kthehet njėherė e pėrgjithmon,por edhe ky vendim ėshtė i vėshtirė shumė,sepse atje nuk e ka punėn,nuk e ka paran e cila po e mban atė dhe familjen e largėt.

Para njė kohe,dėgjoja pėr ēdo javė,tė mos them pėr ēdo ditė,e kthye atė e kthyen kėtė,por ka njė vit e gjysmė qė nuk kam dėgjuar kėto raste edhe pse njoh familje tė cilat ende janė nė pritje e sipėr,pėr njė qėndrim tė vazhdueshėm.

I nderuari Honesty,tė nderuar bashkėatdhetarė,ne duhet qė tė bėhemi tė fortė,duhet qė aty ku jemi,tė mundohemi ta bėjmė shtėpin tonė,ta bėjmė pėrditshmėrin tonė sa mė tė lehtė,e kjo bėhet nė atė mėnyrė qė,mos tė kemi iluzione tė rrejshme,mos t'ia bėjmė veti rrafsh,sepse duhet ta dijmė tė gjithė se,ka edhe kodra e kodrina.Me shpresė se problemet e atyre qė kanė,tė bėhen sa mė tė lehta ose tė menjanohen tėrėsisht

ju pėrshėndetKodra

Murgesha
30-08-06, 07:34
Honesty pajtohem plotesisht me ty. Edhe une ka kohe te gjate qe nuk e kam pare familjen time. Nganjeher me hidhet ti le te gjitha e te kthehem, se me dogji malli, por e nesermja me gjen me te qetesuar dhe kjo perseritet shpesh.
Se a do te kthehemi ndonjeher atje une nuk e besoj. Jo vetem une por shumica nuk do e bejne ket perderisa ne Kosove gjendja nuk stabilizohet. E kur do te ndodhe kjo askush nuk e din.

Dy vite mė pas...


Ende jam e mendimit se nuk mund tė kthehem. Mė duhet ta kem njė shtėpi atje, njė veturė, para sa pėr tė filluar jetėn, t`i rimėsoj fėmijėt tė shkojnė nė shkollė shqipe, tė riadaptohem tė pėrballohem me jetėn atje (o e mirė ėshtė ajo jetė qė bėjnė bashkėkombasit e mi atje, por ja qė pėr kėto 7 vite e gjysmė jam adaptuar nė njė jetė krejt tjetėr) edhe....
Eh shumė "edhe" po mė dalin..... e unė po vazhdoj tė mbaj mallin tė ndryer nė zemėr....

halla e madhe
30-08-06, 07:51
Dy vite mė pas...


Ende jam e mendimit se nuk mund tė kthehem. Mė duhet ta kem njė shtėpi atje, njė veturė, para sa pėr tė filluar jetėn, t`i rimėsoj fėmijėt tė shkojnė nė shkollė shqipe, tė riadaptohem tė pėrballohem me jetėn atje (o e mirė ėshtė ajo jetė qė bėjnė bashkėkombasit e mi atje, por ja qė pėr kėto 7 vite e gjysmė jam adaptuar nė njė jetė krejt tjetėr) edhe....
Eh shumė "edhe" po mė dalin..... e unė po vazhdoj tė mbaj mallin tė ndryer nė zemėr....

.....Ate dry ne zemer mbajta qe 28 vite..sivjet e shof se mua me ofrohet perdite e ngadale kethimi ne Kosove,tash flas lire se femijte u pavaresuan.por e keqja eshte se qka me sjelli e gjithe kjo kohe ne gurbet?A thua bera mire qe tere jeten investuam per familjaret duke harruar interesat personale..ne do kethehemi te plakur te rraskapitur ne vendelindje,ne gurbet do te mbesin femijte tane,zemrat do mbesin te ndara,dy te mplakur i kthehen Kosoves,kater te rinje i mbesin perendimit peng i mekateve tona qe morrem rrugen e mergimit:mad:

Murgesha
30-08-06, 08:09
Eh Hallė ēdo ditė e mė tepėr bindem se edhe mua mė pret njė rrugėtim i tillė.

A do tė mundem ta ndaj zemrėn?.......Apo ndoshta do tė kthehem pa zemėr atje?

Paradox_13
30-08-06, 08:22
.....Ate dry ne zemer mbajta qe 28 vite..sivjet e shof se mua me ofrohet perdite e ngadale kethimi ne Kosove,tash flas lire se femijte u pavaresuan.por e keqja eshte se qka me sjelli e gjithe kjo kohe ne gurbet?A thua bera mire qe tere jeten investuam per familjaret duke harruar interesat personale..ne do kethehemi te plakur te rraskapitur ne vendelindje,ne gurbet do te mbesin femijte tane,zemrat do mbesin te ndara,dy te mplakur i kthehen Kosoves,kater te rinje i mbesin perendimit peng i mekateve tona qe morrem rrugen e mergimit:mad:
Jan shume rrenqethse keto fjalet e fundit,nuk besoj te ket njeri qe nuk do ta preknin keto fjale.
Nuk do te doja qe te fajsonit veten per kete para se gjithash femijet tuaj si dhe shume te tjer do te jen peng i mekateve te kohes ne te cilen jetuam.
E nderuara Halle,numri i familjeve qe po jetojn keshtu te ndare per qdo dit sa vjen e rritet,sepse tani po arrin gjeneratat te cilat u linden dhe u rriten ne mergim,nga puna qa bej shpesh hasi ne njerz qe i mbyt ky malle.
Rasti i fundit me ka prek pa mas perderisa po punonim nje shtepi per nje mergimtare i cili me vite te tera kaloi ne mergim.Tani ai se bashku me te shoqen ishin te pensionuar dhe te shumten e kohes po e kalonin ne Kosov por a ishte e qet zemra e tyre...?? jo asesi sepse dy djemt , reja,dhe dy nipat qe kishin ata jetonin ende ne mergim.
Qdo njeri gezohet kur ben nje investim kapital per femijet e vet,por pse te gezohem une kure shume mire e di se ndoshta niprit e mi nje dite permes internetit do ti shesin te gjitha keto investime qe sot po i bejm , e di se ata nuk kthehen dhe fjalet i mbesin ne gjymse,sikur i zihet fryma.dhe loti i rreshqet mbi faqet e rrudhura nga pleqria.
Pushon pak pastaj sikur permbledh vehten dhe fillon perseri ;ne fillim kurr nuk e pata mendu se pensioni do ta pres ne gurbet qdo vit qe shkoja i thoja vetes edhe ket vit dhe me jo,kisha malle edhe ateher por disi e kisha me leht sepse ather gruan dhe femijet i kisha ne Kosov por sot,sot malli po me rendon me teper ,nuk di ne eshte kjo nga pleqria apo nga bindja e ime se nipat e mi kurre nuk do te mendojn te kthehen ma..ishin keto fjalet e plakut te zhgenjyer me jeten dhe investimet e ti.

GURI SYLAJ
30-08-06, 09:51
E tere kjo qe u tha me lart eshte nje realitet shume i hidhur , njre realitet qe vije e per cdo dite behet me i madh.Eshte thene edhe herave tjera se tek ne shqiptaret kenget me te hidhura i kendohen gurbetit.Kjo ndodhe jo se popujt tjere nuk kan mergimtare por nga arsyeja se ne ,deri me sot, kurr nuk mundem te knaqemi me nje cope atdhe ashtu sic deshirojm dhe siq enderrojme.
Neve qe ende bartim rreth qafe kete GURMALLI do e kemi veshtire te perballemi me nje te vertete qe po vije, e ajo eshte se ky guremalli perdite po behet me i vogel,perdite pesha e tij po zvoglohet dhe nje dite femijt tan ,ndoshta , vetem si nje kujtim do te thone se -te paret e tyre ishin shqiptare dhe kan ardhe nga nje vend me emrin Shqiperi.
Dhe me sa pash ketu kerkohen edhe fajtore.
Te gjithe jemi ngapak por shume me shume si popull se sa si individ.
Faji i te gjithe neve eshte se nuk dijme te organizohemi dhe te avansohemi si kolektivitet,si popull pa marre parasyshe se si individ ndoshta edhe kemi suksese te dukeshme.Keto suksese individuale nuk mjaftojn qe te ruhet identiteti kombtar,qe te ruhen breznit dhe qe ky GURMALLI te shfrytezohet ne aspektin pozitiv dhe qe nje dite te kthehet atje ku e ka vendin sepse pa dyshim nje vend ne ato troje ka mbete i zbrazet.
Nuk gabohem fare nese them se pak kush mendon sot per kete problem ,e qe ndoshta eshte njeri prej problemeve me te ndieshme me te cilin ballafaqohet sot Kombi.Kjo qe po ndodhe eshte nje grryerje e trupit dhe shpirtit kombetar ,eshte nje humbje e madhe dhe qe nuk eshte e para ne historine tone,eshte nje shembje ne nje gremine nga e cila nuk ka kthim mbrapa kurse per ne me GURMALLI rreth qafe eshte nje vetefajsim qe deri dikund edhe qendron.
Ajo qe ne mund dhe duhet te bejme eshte qe tek femijte tan te mbajm gjalle krenarin dhe dashurin per te qen shqiptar.Te mbajm gjalle dhe te forcojme ndjenjen e te qenunit borgj ndaj kesaj toke,

Vetima
30-08-06, 22:26
.....Ate dry ne zemer mbajta qe 28 vite..sivjet e shof se mua me ofrohet perdite e ngadale kethimi ne Kosove,tash flas lire se femijte u pavaresuan.por e keqja eshte se qka me sjelli e gjithe kjo kohe ne gurbet?A thua bera mire qe tere jeten investuam per familjaret duke harruar interesat personale..ne do kethehemi te plakur te rraskapitur ne vendelindje,ne gurbet do te mbesin femijte tane,zemrat do mbesin te ndara,dy te mplakur i kthehen Kosoves,kater te rinje i mbesin perendimit peng i mekateve tona qe morrem rrugen e mergimit:mad:


mu dok se lexova ndjenjen e mames time.
kaniher lodhem nga ajo duke folur (kshtu si ti) dhe shpesh mendoj ti them se na lodhe duke vajtu ,por prap mire qe ndali veten e si them ngase shof se te gjithe prinderit keni ni ndjenj te njejte e ne femit pak ju kuptojm.:confused:

Vin-Diesel
31-08-06, 11:59
Per ne


kete teme e hapa per <ne>,refugjatet shqipetare qe jane te shperndare neper gjithe boten,e qe per nga hallet qe po kalojme cdo dite ,(po behemi per psikollog).Jane disa pyetje qe per mendimin tim eshte veshtire qe tu pergjigjesh.Si do i behet me ne? keshtu do te vazhdoje jeta jone,ne integrim,e them ne integrim se po te jesh ne nje vend te huaj,duhet te integrohesh ne te,si gjuhe,kulture.sjellje etj,se perndryshe,<menjanon> veten.Por problemi eshte dhe me i thelle,shume shqipetare emigrimi i ka lene ne pritje te nje martese,duke mos gjetur ate qe kerkojne aty ku ndodhen,apo shume te tjere kane harruar fytyrat e te afervme,nga jeta e gjate ne emigrim,njoh njerez qe kane 5vjet pa i pare me sy, femine dhe gruan e ti.Te pa mbrojtur dhe pa nje vizion te qarte ,shqipetaret po mundohen te mbijetojne.Deri kur keshtu? Mund te me thote ndonjeri,kjo ishte?Keshtu do vazhdojme deri ne vdekje?,Apo mos po mbajme veten me iluzione te rreme se nje dite do te kthehemi ne atdhe,e kjo per arsye te ndryshme <qe dihen>,nuk do te ndodhe kurre?

Kush ka then se po hekim keq ne Perendim!! te them te drejten u knaqem, edhe me shume po knaqemi kur po shkojm ne Pushime ....Ma mire pak larg edhe kur viziton dikend knaqesh, edhe prej Merzie te dojn edhe te rrijn Gati ma shume ...se me Kon afer tyre pasha besen as qe jau ndin per ty !

seriozja_19
01-09-06, 15:22
Kush ka then se po hekim keq ne Perendim!! te them te drejten u knaqem, edhe me shume po knaqemi kur po shkojm ne Pushime ....Ma mire pak larg edhe kur viziton dikend knaqesh, edhe prej Merzie te dojn edhe te rrijn Gati ma shume ...se me Kon afer tyre pasha besen as qe jau ndin per ty !

Bash me vend ke fol... per here te pare jam ne dakord me ty...

Bile, bile edhe fli ne pike te dites kur eshte temperatura mbi 40 °C qohen e te qesin :biggrin: sepse e dijne qe je permalluar per vendlindje :biggrin: :biggrin: :biggrin: ...

halla e madhe
01-09-06, 17:35
mu dok se lexova ndjenjen e mames time.
kaniher lodhem nga ajo duke folur (kshtu si ti) dhe shpesh mendoj ti them se na lodhe duke vajtu ,por prap mire qe ndali veten e si them ngase shof se te gjithe prinderit keni ni ndjenj te njejte e ne femit pak ju kuptojm.:confused:

Une e nena yte nuk behem me te reja si ti, e ti do te mberrin moshen tone dhe do te bie ndermend fjala e prindit...jetes nuk i dihet....!!:wink: