PDA

View Full Version : Gjellėra!


Barbaroza
28-04-04, 10:03
Musaka me patate

Patatet me madhėsi mesatare qėrohen, lahen dhe priten nė feta tė rrumbullakta, me trashėsi 5-7 mm. Patatet skuqen derisa tė krijohet njė kore e lehtė. Qepa e prerė nė formė gjysmėrrethi skuqet me yndyrė nė zjarr tė ngadalshėm nė menyrė qė tė mos digjet, por tė zbutet. Kėtu hidhen domate tė qėruara nė copa kubike, pak salcė, vazhdon kaurdisja edhe pak, shtohet kripė, piper flete dafine. Nė tavėn e lyer me yndyrė shtrohet njė shtresė patatesh tė skuqura, mbi to gjysma e qepės, pėrsėri nje shtresė tjetėr patatesh dhe pastaj pjesa tjeter e qepės. Mbi kėto prapė shtrohet njė pjesė patatesh. Nė njė enė kaurdiset miell me pak gjalpė, shuhet me gjumėsht, pėrzihet mirė derisa tė marrė valė, hidhet kripė dhe lihet masa tė trashet. Hiqet nga zjarri ftohet pak dhe perzihet me vezė. Salca e pėrgatitur hidhet mbi musakanė, spėrkatet me gjalpė dhe djathė kaēkavall. Tava vihet nė furrė pėr tu pjekur pėr 30 minuta.
Pėr 4-5 persona duhen: Patate 1 kg, qepė 5-6 kokrra mesatare, yndyrė 3-4 filxhanė kafeje, domate 4-5 kokrra ose 1 lugė gjelle salce, kripė, piper, dafinė.
Pėr salcėn e bardhė duhen: Gjalpė 1 lugė gjelle, miell 1 lugė gjelle, qumėsht 1 gote ēaji, vezė 1 kokėrr, kaēkavall ose djathė tė thėrmuar njė lugė gjelle.

Barbaroza
30-04-04, 09:50
Burani

Spinaqi pastrohet, lahet dhe pėrvėlohet nė ujė tė vluar me kripė pėr 1-2 minuta. Orizi pastrohet, lahet dhe zihet derisa tė jetė gjysėm i gatshėm, pastaj i hidhet spinaqi i pėrvėluar. Veē skuqet qepa derisa tė marrė ngjyrė ari, shtohet salce domatesh, piper skuqet dhe pak dhe hidhet nė spinaqin me oriz. Tė gjitha sė bashku ziejnė dhe 10 minuta derisa orizi tė jetė gati.
Pėr 4-5 persona duhen: Spinaq 1kg, oriz 1 filxhan kafeje, vaj 4-5 lugė gjelle, qepė 1 kokėrr, salce 1 lugė gjelle, kripė, piper, kopėr.

Barbaroza
20-05-04, 08:57
Tave Lemi

Mishi i prere ne racione zihet derisa te mbetet me pak leng. Pastaj me gjalpe kaurdiset qepa e grire holle, hidhet edhe mishi, kaurdiset me qepen, duke shtuar spec te kuq dhe vihet ne tave. Ne vecanti rrihen vezet me kos, lengu i mishit, niseshtea, kripa perzihen dhe u hidhen siper thelave. Sperkatet me gjalpe dhe piqet ne furre.

per 4-5 persona duhen:

Mish 4-5 racione, qepe 2 kokrra, gjalpe 2 luge gjelle, pak fare spec te kuq, veze dy kokrra, kos 2 gota. niseshte 1 luge gjelle, leng mishi 1 gote.

Barbaroza
20-05-04, 08:58
Fergese Tirane

Pėr 4-5 persona duhen:
Speca 8-10 copė mesatare, domate 4-5 kokrra mesatare, yndyrė pėr skuqje, 2 filxhanė kafeje, miell 1 lugė gjelle, vezė 2 kokrra, hudhra 4-5 thelpinj, gjizė 4-5 lugė gjelle, spec djegės sipas dėshirės

Specat pastrohen nga bishti dhe farat, lahen dhe skuqen. Nė yndyrėn e mbetur hidhet domatet e qėruara nga cipa dhe tė grira hollė, kaurdisen derisa masa tė trashet, hiqet nga zjarri i hidhen vezė, spec djegės, majdanoz i grirė hollė, gjizė ose djathė. Masa vendoset nė pjatė dhe sipėr vendosen specat e fėrguar.

fisniku
21-05-04, 16:45
Barbaroza,na ke informu shume mire per pergatitjen e disa gjellave,mirepo kjo po me duket abstrakte,per me konkretizu kishte me qene mire me na thirr nje dite per dreke-kishim me pa praktikisht qysh pregatiten :!:

Barbaroza
23-05-04, 09:35
Fisniku,hajt se do te dal ne TV21 nje dite e me shihni praktikisht :wink:

Barbaroza
24-05-04, 13:46
Tave me patellxhane e kungulleshka

Nevoiten:2 patellxhane te prere ne katrore,2 kungulleshka te prera,dhe 2 speca dollma,1 qepe dhe nje hudher te grire imet,2 domate te medha te prera ne feta dhe te kulluara nga lengu,gjysme luge rigon,kripe dhe piper sipas nevojes.

Perzieni te gjitha perimet ne nje ene te madhe dhe zieni te mbuluar rreth 20 min.,e pastaj ua hiqni kapakun dhe i lini te ziejne edhe rreth 15 min.,ne zjarr mesatar duke i tundur ngapak.
Menyra tjeter e pergatitjes eshte qitja ne tave ose tepsi dhe pjekja ne furre ne 180 grade celzius rreth 1 ore.

Barbaroza
24-05-04, 13:52
Patate me arra

Nevoiten:5 patate te medha,1 qepe e grire imet,1 luge arra te bluara,kripe,piper dhe 1 gote qumesht(me pak ose me shume).

Qeroni patatet dhe preni ne rathe sa me holle.Renditni ne radhe ne tepsi te lyer me yndyre dhe siper u qitni qepet e grira imte,arrat e bluara,kripe e piper.Ulini me qumesht dhe futni ne furre te nxehte,ne temp.180 grade celzius ku duhet te piqen rreth 1 ore.

Barbaroza
29-05-04, 14:30
SPECA DHE DOMATE TE MBUSHURA

1 kg speca
½ kg domate
1 kokėr qepė
¼ mish tė grirė
piper tė zi (1 lugė kafeje)
3 lugė vaj
1 tufė majdanoz
½ gotė uji me oriz kripė, sipas dėshirės.

Merret qepa e grire e skuq me mishen e grire dhe 3 luge gjelle me vaj. U hedh 1 luge salce dhe piperi i zi. Pastaj i hidhet ½ gote uje, sa te shteroje uji. Ne fund i hidhet tufa majdanozit e grire. Specave i u hiqet bishti dhe pritet kapaku. Iu hiqen farat, kurse domateve pasi iu pritet kapaku iu hiqet e brendeshmija (e cila i hidhet e grire gjelles) qe do te pergatitet per t'i mbushur. Pasi vendosen ne tave i u hidhet pak kripe siper tyre dhe me i sperkat pak me vaj. I hedhim taves 1 gote uje. Per pjkjen duhet par rreth 20 minutave.

Prishtinasja_
05-02-06, 10:39
Qofte me spinaq

http://www.shqipnet.com/images/qofte%20me%20spinaq.jpg

Perberesit per 4 persona:
-1/2 kg spinaq; -2 kokra veze;- 3-4 luge gjelle miell;- 250 gr gjath i bardhe;- 1-2 luge gjelle vaj;- 1-2 luge gjelle qumesht.

Pergatitja:Grihet spinaqi shume holle, hidhen vezet, hidhet mielli , hidhet djathi (i cili thermohet) hidhen dy luget e qumeshtit dhe te vajit. Keto gjate kohes perziehen mire me njera tjetren. Tigani nderkohe vihet ne zjarr me vaj i cili nderkohe eshte nxehur. Me ndihmen e nje luge gjelle merret masa dhe me ndihmen e nje luge tjeter i hedhim ne tigan qe te ruhet fotma e bukur e rrumbullaket dhe skuqen mire. Keto qofte mund te shoqerohen dhe me pure patatesh.Perdoren per tu ngene te nxehta.Ju befte mire.

Prishtinasja_
05-02-06, 10:41
Patėllxhanė tė mbushur

http://www.shqipnet.com/images/patellxhane%20te%20mbushur.bmp

Pėr 4-5 persona duhen:
Patėllxhanė 1 kg, qepė 6-7 kokrra ose salcė njė lugė gjelle, hudhra 2 kokrra, kripė, piper, majdanoz.

Pregaditja :Patėllxhanėve u qėrohet bishti, u hiqet lėkura nė tre rripa sipėr dhe nga tė dyja anėt. Priten pėr sė gjati te pjesa e sipėrme deri nė mes tė tulit. Patėllxhanėt vendosen nė ujė me kripė pėr gjysėm ore. Ndėrkohė nė tigan me yndyrė skuqet qepa e grirė nė formė gjysėmrrethi,shtohen domate tė qėruara dhe tė prere nė copa tė vogla; vazhdon kaurdisja nė zjarr tė avashėm nė mėnyrė qė qepa tė zbutet. Nė fund shtohen hudhra tė grira, majdanoz, kripė, piper dhe pak uthull. Patėllxhanet kullohen, shpėlahen dhe skuqen nė tigan me pak yndyrė pastaj rreshtohen nė tavė, hapen nė vendin e prerė dhe mbushen me masėn e pėrgatitur. Sipėr u vihet nga njė fetė domate. Shtohet fare pak ujė dhe piqen pėr njė orė nė furrė jo shumė te nxehtė.

Prishtinasja_
05-02-06, 10:43
Spaghetti me speca

http://www.shqipnet.com/images/spagetimespeca.jpg

Perberesit per 4 persona: • 280 gr. spaghetti; • 3 domate; • 1 spec i kuq dhe 1 i verdhe; • 1 luge mustarde; • 2 luge vaj ulliri; • 1 limon; • disa flete borzilok; • kripe.

Pregatitja: Lani domatet dhe futini ne uje te nxehte per disa minuta. Hiqini lekuren dhe tulin ndajeni ne cop ate vogla. Lani specat dhe piqini per disa minuta ne zjarr, eliminoni lekuren e tyre te jashtme, hiqni farat dhe bishtat dhe pritini ne kuba te vegjel. Ne nje ene perzjeni lengun e limonit me kripen, po aty shtoni vajin e ullirit dhe mustarden. Zjeni makaronat, kullojini dhe me pas vendosini ne enen ku do t’i servirni. Aty shtoni domatet dhe specat, si dhe salcen e pregatitur. Me pas zbukurojini me fletet e borzilokut dhe sherbejeni.

Prishtinasja_
05-02-06, 10:44
Pulė pikante

http://www.shqipnet.com/images/pulepikante.jpg

Perberesit:-25 gr miell;-1 luge piper;-350 gr fileto pule e prere ne kuba;-25 gr gjalpe;- 1 qepe e prere holle;-450 ml qumesht;-4 luge purź molle;-125 gr rrush; piper i kuq.

Pergatitja: Perzjejme miellin, piperin dhe piperin e kuq. Kete perzjerje e perdorim per te lyer pulen.E shkundim pulen nga mielli i tepert. Ne tigan shkrijme gjalpin dhe ne te skuqim pulen bashke me qepen per 4 minuta. Po ne kete tigan shtojme perzjerjen e miellit dhe piperit. Hedhim ngadale dhe qumeshtin derisa salca te trashet. E perzjejme derisa te formohet nje perberje homogjene. Me pas i shtojme purenė e molles dhe rrushin dhe e perzjejme ngadale per 20 minuta. E hedhim pulen dhe salcen pikante ne nje pjate dhe e zbukurojme siper me pak piper te kuq.

Prishtinasja_
05-02-06, 10:46
Tave me oriz

http://www.shqipnet.com/images/sformatodiriso.jpg

Perberesit per 6 persona: • 700 gr. patellxhan, • 400 gr. oriz, • 3 veze, • 50 gr. gjalp, • 100 gr. bizele konserve, • 1 karrote, • 1 qepe, • majdanoz, • 200 gr. salce domate, • 1 l. supe vegjetale, • 30 gr. djath kackavall i grire, • kripe.

Pregatitja: Prini patellxhanet ne copa me trashesi rreth gjysem centimetri me gjithe lekure. Zieni vezet, qerojini dhe prijini ne feta. Ne nje tenxhere hidhni gjysmen e gjalpit, karroten, majdanozin dhe qepen e grire dhe orizin. Dhe lereni pak ne zjarr. Me pas shtoni salcen e domates dhe lereni orizin te zjeje pak derisa te jete al dente, duke e lagur pak nga pak me supen e nxehte. Shtoni gjalpin e mbetur, djathin dhe kripen. Ndizni furren ne 200°. Mbulojeni taven me nje leter furre, shtroni fetat e patelxhanit, pastaj nje shtrese oriz, me pas vezet e keshtu me rradhe. Perfundoni me patellxhanat, mbulojeni me leter furre dhe lereni te piqet per 30 minuta. Me pas lereni te ftohet.

Prishtinasja_
05-02-06, 10:48
Pule e pjekur me hudhra, rozmarine dhe limonhttp://www.shqipnet.com/images/garlicgrilledchickenwithrozemaryandlemon.jpg

Perberesit: 1.5 kg fileto pule e prere ne copa te medha, 6 thelpinj hudher, te shtypur, 3 luge gjethe te fresketa rozmarine, 3 luge vaj ulliri, 1 limon, lekura dhe lengu, 1 luge kripe dhe piper, 1/2 filxhani vere e bardhe. Ngrohni furren qe me pare. Vendoseni pulen ne nje tave. Shtoni hudhren, rozmarinen, vajin e ullirit, lekuren e limonit dhe kripen me piperin. Perzjejeni mire pulen me gjithe perberesit e tjere dhe pastaj futeni ne furre. Piqeni per 20 minuta. Aty shtoni veren dhe lengun e limonit. Perzjejini pak, fikeni furren dhe futeni taven perseri aty. Lereni per 5 minuta. Pastaj hiqeni pulen nga tava vendoseni ne nje pjatance dhe servireni duke hedhur pak leng nga ai qe eshte ne tave mbi copat e pules.

kuzhinjeri
27-03-06, 00:09
Gullash

Se pari marrim mishin e pastrojm, me uj te ftoft dhe e prejm ne copa te vogla.
dhe e qesim me nje tengjere e kavordisem pak me margarin i qesum qep te grime speca te kuq te verdh dhe speca te jeshilt gjithashtu specat duhet te jen te grim im.
mas andej i qesim uj,biber te zi,krip,veget,origan, i qesum pak salc te kuqe dhe pak maz(kajmak) te bardh..i lam deri sa te zihet, kur te zihet mishi, ather duhet te hudhet pak mill me u ba salca pak ma e trash dhe ather esht ba nje gullash i mir sipas shijes.

Jonisa
21-05-06, 17:42
Ju lumte per keto gjellra ishalla jane te mira edhe per ti ngrene :biggrin:

Virti
11-03-07, 00:27
gjelle pa kripe... :biggrin: :tongue:

fisnik nikqi
15-07-07, 07:11
tung nga kosova te gjitheve ju pershendet fisnik nikqi nga peja

luckyman
15-07-07, 10:57
tung nga kosova te gjitheve ju pershendet fisnik nikqi nga pejaMos je ka na pershendet prej ēfar Qebatorje :biggrin: ,....ne tjeter mahall éshté nenforumi per pershendetje o Fisnik burri.:tongue: