PDA

View Full Version : Fli Kosove!


Barbaroza
28-04-04, 10:09
Fli Kosove

Nė njė enė hidhet miell, kripė, ujė i ftohtė dhe pėrzihen nė njė brumė tė hollė si pėr petulla. Nė njė enė tjetėr shkrihet gjalpė, ajkė, vaj dhe qumėsht, pėrzihet masa e krijuar derisa tė gjithė pėrmbajtėsit tė jenė skrirė nė njė masė tė vetme, Lyhet tepsia me yndyrė dhe me njė lugė merret brumi i hollė dhe hidhet nga cepi i tepsisė deri afėr mesit dhe krijohen rradhė tė cilat mbulojnė gjithė tepsinė. Mesi i cili ėshtė bosh mbushet me rradhė paralele .(shih skicėn) Gjithė sipėrfaqja lyhet me masėn e pėrgatitur dhe futet nė furrėn e ngrohur. Kjo piqet pėr 3-5 minuta. Nxirret nga furra pėr tė vazhduar me rendin tjetėr. Brumi i hollė tashmė hidhet nė tė njėjtėn mėnyrė por midis dy rradhėve derisa tė jetė mbuluar e gjithė tepsia. Pėrsėri lyhet me masėn dhe piqet pėr 3-5 minuta. Kjo procedurė vazhdon derisa tė mbushet tepsia. Flia lihet tė ftohet pėr 10 minuta dhe serviret me kos, djathė ose mjaltė.

Pėr 4-5 persona duhen:

Per brumin duhet: 1 kg miell, 3-4 gota ujė, kripė,
Per masėn duhet: 200 gr gjalpė, 2 filxhana caji ajkė, 3 lugė vaj.

lazdrani
28-04-04, 16:56
Barbaroza e kur po na qet nje Fli dhe te na ftoshe ne dreke te ti :wink:

Vera
28-04-04, 17:13
Barbaroza te pershendes shum mir u ba e qite edhe nje verzion te ri te flis po veq kur po e ban nje dhe te kerkojm edhe ne se mezi nuk po pres me kerku

Barbaroza
29-04-04, 11:07
Lazdrani & Vera,ju pershendes.Kete te diele kam vendos te bej fli dikund ne natyre,andaj patjeter se jeni te ftuar ta shijoni edhe kete version te flise kosovare,pak e kemi perfeksionuar kete version :wink:

Honesty^uk.
29-04-04, 12:40
Boll me fjal Barbaroza por qite at fli ma se na i zgjate veshet
me e dit ti sa me ka marr malli per nje fli, nisesh ne kembe dhe ma bjen nje

Barbaroza
29-04-04, 12:45
Honesty^uk,keto do te jene fjale deri te dielen,pastaj i pervjeli menget dhe jeni te ftuar te gjithe :)

Murgesha
29-04-04, 13:26
Ok Barbaroza se edhe mua me ka marre malli per nje fli Saqi.
Keto qe po i bej une te mira por pa eren e mire te saqit.
Me gezim po e pres te dielen. :lol: :lol: :lol:

Vera
30-04-04, 06:51
flm barbaroza kuku komr long prej goje po me shkon me shiju at fli

betimi_15
11-05-04, 11:24
hahaha e kafe a po qitni ktu se edhe kafja e qaji a uju hahen a e dini ju a :roll:

Urata
26-06-04, 18:27
Qy qy Barabaroza a pite me ujė gatun ti a?


Keshtu i thone flise vellezerit dhe motrat shqiptare!

Barbaroza
26-06-04, 18:37
Qy qy Barabaroza a pite me ujė gatun ti a?


Keshtu i thone flise vellezerit dhe motrat shqiptare!

Po tybe moj Urata,bile po te ftoj kete wikend qe ta shijosh si e bej une kete piten me uje. :wink:

Gentiani
16-07-04, 18:06
Shihe, shihe edhe Fli more po gatuajkan kėtu! hmm i lumshin duarta asaj qė e paska gatuar! :D

Pse Urata a nuk ju pėrlqej flija a?! valla shumė bukur e kish gatuar, a ndoshta kam qėllua i uritur?!

gazmend blakaj
02-08-04, 09:25
[quote="Vera"]hej shkoni ne rugov e merreni saqin me vete e qitni fli se edhe une vi ju ndihmoj veq te dielen

Barbaroza
12-08-04, 09:47
A vjen kush te me ndihmoje rreth flise sot se sacat s'mund t'i mbaj vetem :roll:
http://www.shqiperia.com/recetat/figurat/flija.jpg

ShEjToNkA
12-08-04, 19:39
Barbaroza ,po nė kėtė vend erdha qyy , pėr fli a aa s'pritoj hiq me maru flija se qa ma kona flin e sacave kookoo

Barbaroza
14-08-04, 10:38
Ani pra qohu e me ndihmo,cka po rri nen hije,a per llafe te thirra une a,qy :wink: :x

Gentiana
14-08-04, 10:40
Ani pra qohu e me ndihmo,cka po rri nen hije,a per llafe te thirra une a,qy :wink: :x

Barbaroza lum ai qe te ka nafak, qiko kur te kryhen ma nshon nje Ze ok??? :P :wink:

Barbaroza
14-08-04, 10:47
Ani pra qohu e me ndihmo,cka po rri nen hije,a per llafe te thirra une a,qy :wink: :x

Barbaroza lum ai qe te ka nafak, qiko kur te kryhen ma nshon nje Ze ok??? :P :wink:


Po moj po,ju veq rrini nen hije e prisni se dua tu bej ze,ok,ok :wink: :wink: :wink:

Gentiana
14-08-04, 10:50
Po moj po,ju veq rrini nen hije e prisni se dua tu bej ze,ok,ok :wink: :wink: :wink:

Qe moj shejtonka te ndihmon, se un hiq nuk jam mir, jam e lodhur, se te kisha ndihmuar... :wink:

Barbaroza
14-08-04, 11:25
U pa edhe puna e Shejtonkes,derisa e bera une fline,ajo me bente muhabet si eshte bere Shejtonke :wink:

ShEjToNkA
14-08-04, 22:02
nc ncncncnnc moj Genta ,a je duke e ndi kėtė Barbarozen phaaaaaa :?: ,krejt rendat i qita gati vetė edhe mė thotė jo veq laff mė bojke :roll:

ai nuk mė thotė flm qė mė bojshe laff se as punėt s'po bahen pa pas me bė me dikend laff ncnccnccnc :?

Ben
02-06-05, 12:04
hahaha ju beft mire.
Mua shum me pelqen Flija,ju proferoj ta perdorni me Kebap Fleisch. :D

jadore
28-04-06, 15:46
.... hahaha rastesisht e gjeta qe paska edhe keso teme ...besoni apo jo ,une sot ngrena FLI pas ndoshta nje 10 vjeteve edhe ate te mbaruar se nga dora e nje mashkulli (paramendoni more po mire po dijshin edhe shije te mire bile ..vetem qe ishte pak e yndyreshme , maze i thonin ata ,(nejse ndoshta nuk jane me shume se 1000kalori te marra ne pytje ..nuk prish pune sa te shijosh nje "specialitet te tille ")..po pres tash me thane qe do te me ftojne edhe ne Pite me hitha , se pranvera..... (thane qe e gatuajne mire , andej nga ana e Drenices , te shofim !!!
nje pytje.?- a ka teme edhe per recepta te Pite-ve ?apo te hapi une kete, kur te keme ngrene edhe piten me hitha (se keshtu me premtuan ata )

halla e madhe
29-04-06, 08:39
Jador_me vie mire qe paske ngene pase sa vitesh FLi nga dora e nje mashkulli..dmth. paska, paska burra qe dijne te gatuajn fline!!...sa mire:smile:

Piten me hitha e gatuajn jo vetem ana e Drenices po e mbare Kosova.
Mu keto ditet e para pranverore preferohet pitja me hitha te fresket me permbajtje te bujshme te vitamines C dhe Hekur(Fe) sikurse Spanaku.
Sikurse pitet tjera ashtu pergaditet edhe pitja me hitha.....se pari lahen hithat dhe kullohen,pastaj fergohen ne nje tigan disa qepe te reja e pastaj hudhen mbi qepe hithat dhe fergohen jo shume gjate per shkak qe te mos ju humbe permbajtja e vitaminave.,behet edhe me e shijshme nese ja hudhim edhe pak djath te ri te pa mazitur...Pitja me hitha hahet me se miri nese ofrojme dhallde te fresket...hmm sa e mire:wink:
Tash po te tregoj qe ne disa treva tona kishim tradite qe te hudhet nje para e hekurt ne mesin e peteve..hahahaha..ai qe e gjene ate para do te ndjeke fati per ate vit....shume e shume vite kaluan dhe ende ruaj kujtimin e piteve te para me hitha qe ne bente nene lokja..nostalgji apo?:wink:

te pershendet:hallushja

jadore
29-04-06, 14:16
Jador_me vie mire qe paske ngene pase sa vitesh FLi nga dora e nje mashkulli..dmth. paska, paska burra qe dijne te gatuajn fline!!...sa mire:smile:

Piten me hitha e gatuajn jo vetem ana e Drenices po e mbare Kosova.
Mu keto ditet e para pranverore preferohet pitja me hitha te fresket me permbajtje te bujshme te vitamines C dhe Hekur(Fe) sikurse Spanaku.
Sikurse pitet tjera ashtu pergaditet edhe pitja me hitha.....se pari lahen hithat dhe kullohen,pastaj fergohen ne nje tigan disa qepe te reja e pastaj hudhen mbi qepe hithat dhe fergohen jo shume gjate per shkak qe te mos ju humbe permbajtja e vitaminave.,behet edhe me e shijshme nese ja hudhim edhe pak djath te ri te pa mazitur...Pitja me hitha hahet me se miri nese ofrojme dhallde te fresket...hmm sa e mire:wink:
Tash po te tregoj qe ne disa treva tona kishim tradite qe te hudhet nje para e hekurt ne mesin e peteve..hahahaha..ai qe e gjene ate para do te ndjeke fati per ate vit....shume e shume vite kaluan dhe ende ruaj kujtimin e piteve te para me hitha qe ne bente nene lokja..nostalgji apo?:wink:

te pershendet:hallushja


....oj Halla e madhe , Flija jo vetem qe e mire, eshte por aty ishte mrekullia
( ani , nese rastesis te jeshe" feministe" , nuk ka "satisfakcion "me te madhe se te shofesh gjinin tjeter rreth pregatitjes se ushqimit ( pak hajgare de ishte .....hahahaha).... halle , tregom ti, kur po e gatuan nje pite ( se vij ne qdo stine te vitit, dhe ti pastroj dritaret hahahhaha, e shifni more ( mu kujtua,ka teme ketu , qe thuhet a shkohet ne fund te botes per dashuri ...j'ador, per produkte brumore ,shkon ne fund te botes , qka eshte dashuria krahas te ngrenerit sipas shijes hahahaha ,) qfaro pite halle bene, me mishe jo vetem se, edhe mos u qudite de Halle ,deri tash de isha mesuar te ha vetem gjellera si gatuhen nga Gjakova .( mire qe dolem ne diaspore dhe na ra rasti te porvojme dhe rezepta te kuzhinave te viseve te tjera shqiptare ,,hahahahaha ( mos e merrni si te vertet e tera qka shkrova eshte mahi ....)
te pershendes shume e shume Hallushe .
ps ...

---a dine dikush si behen Mantijat ?????( me mbushje tjeter, jo mishe de ..).

Abetare
06-04-07, 22:33
U bo Flija urdhėroni musafirė :)http://www.forumishqiptar.com/attachment.php?attachmentid=23298&stc=1&d=1057648704

Abetare
06-04-07, 22:34
[quote=Abetare]U bo Flija urdhėroni musafirė :)http://www.forumishqiptar.com/attachment.php?attachmentid=23298&stc=1&d=1057648704
(http://www.forumishqiptar.com/attachment.php?attachmentid=23298&stc=1&d=1057648704)

Xuki
06-04-07, 22:42
http://www.forumishqiptar.com/attachment.php?attachmentid=23298&stc=1&d=1057648704


Abetare flm shumė pėr fli....po ia dishe rendin!

Xuki
06-04-07, 22:53
http://pics-86.hi5.com/userpics/086/424/424082086.img.jpg


Hajt Abetare t'kshyrim a po na del qitash flija....hahahhahaha

Abetare
06-04-07, 22:57
Xuki faleminderit vllaqko http://www.beanbagcentral.com/kritter/archives/krianna%20kisses%20elena.jpg

Buqja_ch
07-04-07, 07:40
http://pics-86.hi5.com/userpics/086/424/424082086.img.jpg


Hajt Abetare t'kshyrim a po na del qitash flija....hahahhahaha

mu dok se um thirri dikush per me hanger fli ..po joo gabim qenkam haahah sa hjeshi paska me pa...

uck_aksh
07-04-07, 16:14
ju gra qe un po jav qes nje fli se ju po pritoni
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/pitja121.jpg

jEtA_1
07-04-07, 16:22
mu dok se um thirri dikush per me hanger fli ..po joo gabim qenkam haahah sa hjeshi paska me pa...
Buqja_ch sa per thirrje neser je e mirseardhur tek une ne drek se kame vendos me gatuar fli per drek dhe po te them sinqerisht se je ni nder te ftuaret ti dhe shoqeria ime qe i respektoj dhe i dua shume e dine ata cilet jane te mirseardhur pra neser ju pres ne dreke

Preshevar
20-04-07, 17:31
ju gra qe un po jav qes nje fli se ju po pritoni
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/pitja121.jpg


hahahhaa Qfar flije bre kjo ???? Ti ja paske fillue me qit flija po krejt ftyren hi e paske bo :biggrin: (ske dit)... tani e ke kap hotllogin n'dor e po don me na gatujt pite kishe ncncncn (shaka)

Albonita
12-12-07, 20:27
A vjen kush te me ndihmoje rreth flise sot se sacat s'mund t'i mbaj vetem :roll:
http://www.shqiperia.com/recetat/figurat/flija.jpg Vertet mu ka dok interesant kjo fli si Behet edhe kom deshir edhe nje her te sho... se si pergaditet ..:smile: veq ne Ks kur te shkoj doni her besoj se do shof prap..