PDA

View Full Version : Kujdes ju DUHANXHINJTE!!!!


Honesty^uk.
28-04-04, 20:52
Njė studim i ri i bėrė nga njė klinikė pėr femra nė Japoni, tregon se prindėrit qė pinė shumė duhan janė mė tė predispozuar tė lindin femra se sa meshkuj. Ky studim shpjegon pjesėrisht arsyen e uljes sė ndjeshme tė raportit meshkuj me femra tė fėmijėve nė shumė vende tė botės, pėrfshirė Shtetet e Bashkuara, Kanadanė, Danimarkėn dhe Britaninė e Madhe.
Tradicionalisht niveli i lindjes sė meshkujve ka qenė gjithmonė mė i lartė se i femrave. Arsyet pėr ndryshimin e kėtyre raporteve kohėt e fundit janė tė paqarta, por ekspertėt spekullojnė se ekspozimi ndaj ndotjeve ambjentale, pėrfshirė ato qė gjenden nė cigare, kryesisht prekin sistemin riprodhues mashkullor.

VARDARI
06-06-04, 15:48
Njė studim i ri i bėrė nga njė klinikė pėr femra nė Japoni, tregon se prindėrit qė pinė shumė duhan janė mė tė predispozuar tė lindin femra se sa meshkuj. Ky studim shpjegon pjesėrisht arsyen e uljes sė ndjeshme tė raportit meshkuj me femra tė fėmijėve nė shumė vende tė botės, pėrfshirė Shtetet e Bashkuara, Kanadanė, Danimarkėn dhe Britaninė e Madhe.
Tradicionalisht niveli i lindjes sė meshkujve ka qenė gjithmonė mė i lartė se i femrave. Arsyet pėr ndryshimin e kėtyre raporteve kohėt e fundit janė tė paqarta, por ekspertėt spekullojnė se ekspozimi ndaj ndotjeve ambjentale, pėrfshirė ato qė gjenden nė cigare, kryesisht prekin sistemin riprodhues mashkullor.

-Nuk jam dakort se duhanxhit jan me te predispozuara te lindin femra
po un jam i mendimit se esht e kunderta ose duhani nuk ka asnifar ndikimi ne percaktimin e sexsit te foshnja.

-Sa i perket percaktimit te sexsit te foshnjes mendimi im esht qe roli vendimtar esht te vete femra nese femra esht shum ma shum i dhen mbas mashkullit atehere shansat jane ma te medha qe te kemi foshnje femer.
Ani se rolin vendimtar e ka dhenesi mashkulli por femra ne ket form i thith kromozonet XX dhe ja ku e kini gjinin femrore

betimi_15
06-06-04, 17:08
Skam Koment

turisti
27-08-04, 13:36
Pershendetje Honesty^uk. . Une mendoj se shkenca ka argumentet e veta si dhe praktika jetesore e cila jo shpeshhere e demanton shkencen. :wink:

Honesty^uk.
20-01-05, 18:13
Tė gjithė dunapirėsit e dinė se lufta me duhanin ėshtė e ashpėr, por nėse e fiton atė, mund tė arrish peshėn tėnde ideale. Sipas njė studimi tė fundit tė bėrė nė Britani duhanpirėsit janė ndėr njerėzit qė kanė mė shumė probleme me shėndetin, kėtu bėhet fjalė mė shumė pėr mungesėn e kileve qė tė duhen pėr tė patur peshėn ideale. Pėr tė fituar kėtė betej, duhet njė pėrqendrim i madh psikologjik, me qėllim qė tė vihen nė punė mekanizmat fiziologjike qė do t’iu ndihomjnė pėr tė rimarė veten. Pėrpos idesė qė duhani ėshtė njė ritual, ai ndikon shumė tek njerėzit pėr tė ulur ndjeshėm oreksin dhe kjo vjen pėr faktin se tymi qė thithim ndikon direkt nė stomak, duke ulur kėshtu dėshirėn pėr tė ngrėnė rregullisht vaktet. Duke prishur kėtė regjim shpjegon studimi, shumica e njerėzve qė pijnė rregullisht duhan, kanė njė ekujlibėr jo fort tė kėndshėm dhe kjo vjen pėr faktin se nikotina, provokon ērregullime nė sistemin simpatik. Vihet re qė personat qė pijnė mbi 10 cigare nė ditė, kanė njė reduktim tė metabolizmit me rreth 200 kalori mė pak nė ditė. Ēfarė duhet tė bėjmė pėr tė dalė nga kjo situatė ? Gjithēka vjen duke u pėrmirėsuar pas reduktimit tė numrit tė cigareve qė pijmė rregullisht. Mos harroni qė pėr tė zėvendėsuar 200 kaloritė e humbura pėr shkak tė duhanit, nevojitet njė dietė e pasur me 50 gram bukė, 60 gram djathė, 2 lugė vaj. Studimi tregoi se ndėr dėmet qė shkakton duhani nė trupin tonė, janė shqetėsimet nė aparatin e frymėmarrjes, tė cilat edhe nėn ndikimin e kolesterolit, arrijnė tė vėshtirėsojnė problemet me shėndetin, qė do tė thotė se do tė kemi mė shumė dhjamra. Nikotina nė fakt ėshtė e aftė tė bllokojė djegiet e dhjamrave, prandaj nėse ju ulni numrin e cigareve qė pini ēdo ditė ose nėse e braktisni atė pėrgjithnjė, atėherė do ti bėni trupit tuaj njė dhuratė tė bukur : mė pak rreziqe ndaj shėndetit dhe mbi tė gjitha do tė keni njė trup, mekanizmi i tė cilit fuknsionin si njė sahat qė vajiset rregullisht.

Agroni22
21-01-05, 18:09
ju falenderona zotit qe nuk e pi duhani se shume semundje vin prej ti

uliksi31
21-01-05, 18:18
Shkova me e vizitua nje te operuar nga zemra.E pyeta cka te tha mjeku si ka ardh deri teri te kjo qe te mbyllen arteriet :?: Doktori i kish thene nga duhani dhe alkoholi :roll:
Po ky i gjori me tha une kurr ne jeten time nuk kame pi as duhan e as alkohol :shock: :lol:

Tomori
13-04-05, 22:13
Njė studim i ri i bėrė nga njė klinikė pėr femra nė Japoni, tregon se prindėrit qė pinė shumė duhan janė mė tė predispozuar tė lindin femra se sa meshkuj. Ky studim shpjegon pjesėrisht arsyen e uljes sė ndjeshme tė raportit meshkuj me femra tė fėmijėve nė shumė vende tė botės, pėrfshirė Shtetet e Bashkuara, Kanadanė, Danimarkėn dhe Britaninė e Madhe.
Tradicionalisht niveli i lindjes sė meshkujve ka qenė gjithmonė mė i lartė se i femrave. Arsyet pėr ndryshimin e kėtyre raporteve kohėt e fundit janė tė paqarta, por ekspertėt spekullojnė se ekspozimi ndaj ndotjeve ambjentale, pėrfshirė ato qė gjenden nė cigare, kryesisht prekin sistemin riprodhues mashkullor.

-Nuk jam dakort se duhanxhit jan me te predispozuara te lindin femra
po un jam i mendimit se esht e kunderta ose duhani nuk ka asnifar ndikimi ne percaktimin e sexsit te foshnja.

-Sa i perket percaktimit te sexsit te foshnjes mendimi im esht qe roli vendimtar esht te vete femra nese femra esht shum ma shum i dhen mbas mashkullit atehere shansat jane ma te medha qe te kemi foshnje femer.
Ani se rolin vendimtar e ka dhenesi mashkulli por femra ne ket form i thith kromozonet XX dhe ja ku e kini gjinin femrore

Krokodilli
23-04-05, 04:20
http://www.medicinenet.com/images/illustrations/lung_cancer_metastasis.jpg[/list]