PDA

View Full Version : Thenie te ndryshme.............


hana
03-05-04, 15:36
- Nese nuka duam te vdesim se bashku ne luft
Duhet te mesojm te jetojm se bahku ne paqe

-Te luftosh per te sjell paqen eshte nelloj si te perdhunosh per te sjell virgjerin.

-Miqet jan si cadrat kur duhen nuk jan asnje here

-Miqesia nuk eshte gje tjeter veq se nje harmoni mes te gjitha gjerave njerezore dhe hyjnore shto dashamiresin dhe afeksionin Ciceroni

-Nqs doni ta beni Zotin te qeshe treguajeni atij palent e tuaja per te ardhmen

-Kalo qetesisht mes zhurmes dhe kujto sa paqe mund te kete ne qetesi

-Te dua se...........sepse ma dhe dashurin.E dua dashurin............sepse ma dhe ti

-Kush e harron te kaluaren eshte i denuar ta perseris


- Mjere ai qe ka dashur vetem formen, trupin dhe pamjen, vdekja ia rremben te gjitha. Dashuroni shpirtin se do ta rigjeni.
Viktor Hygo -Te mjeret

-Ne heshtje i psheretita heshtjes per te mos u ndjer vetem dhe biseduam gjat,deri sa ti erdhe zhurmshem per te me prishur qetesin dhe qetesove shpirtin tim


-njoranca paraqitet ne keto forma=
1-te mos dish
2-te dish gabim ate qe di
3-te dish gjera te pavlefshme


-qellimi i jetes eshte ti japesh jetes nje qellim

-toleranca e veretet eshte toleranca ndaj intolerances


-Atė qė e dua, dėshiroj tė jetė i lirė- bile edhe nga unė!

Nga: -Anne Morrow Lindbergh

-As me ty dhe as pa ty, nuk sherohen dhimbjet e mia. Me ty, sepse me vret, pa ty, sepse vdes

-Dashuria ne jeten e nje burri perben nje pjese te saj, por tek gruaja perben gjithe jeten.
Bairon -Don Zhuan

-dashuria eshte si nje roman,qe shume e lexojne dhe pak veta e kuptojne

-Bjeri zemres time
sa te kesh fuqi
Por kujdes mos vritesh
se brenda je ti.

-Gjeja me e tmerrshme nuk eshte ti copetosh zemrat por e kunderta : ti shnderrosh ato ne gure.
--Oscar Wilde—

-Jeta eshte nje liber i hapur , ku cdo dite lexon nje flete.

-Nje udhetim prej MIjera miljesh FIllon me nje Hap Te vetem ...


-Nuk cuditem aspak se njerezit i duan qente. Bredharak dhe i mjere si njeriu eshte dhe qeni!

J.V. Gete

-Thone, shenjtoret duan vecanerisht fort mekatarin dhe mekataren. Ndodhte kjo mrekulli edhe me mua.

J.V. Gete


-Thone se edhe njerezit me te mencur jane me te vemendshem kur blejne nje pale cizme, se sa kur zgjedhin shoqen e jetes.

Leskov

-Keshilla me e mire qe mund t'u japesh te rinjve per karrieren eshte : Zbuloni ēfare ju pelqen te beni me shume dhe pastaj gjeni dike t'ju paguaje per kete.
--Oscar Wilde—

-Te studiosh pa menduar eshte e kote, te mendosh pa studiuar eshte e rrezikshme.


-Te arrish ne maje duhet kurajo, force, zgjuarsi, fat..etj etj. Te rrish atje duhet karakter.


-Grate mbajne mend vetem burrat qe i kane bere per te qeshur, burrat vetem grate qe i kane bere per te qare. (Viktor Hygo )

- Mėnyra mė e mirė pėr ti realizuar ėndrrat ėshtė tė zgjohej!- Marfi


- Vdekje nuk ka. Ajo nuk ekziston. Kur trupi fizik nuk funksionon mė, shpirti e lė dhe vazhdon me jetuar diku tjetėr.- Dr. Keneth Ring

- Liria tė duhet apo tė urrehet Perėndia, ėshtė dhurata e fundit e Perėndisė tė cilėn askush nuk do ia marrė njeriut!- Sheik Amidu Kan


-puthja e pare nuk behet me buze, por me sy"

O.K.Berhard -Don Zhuan


-As me ty, as pa ty, nuk sherohen plaget e mia, me ty sepse me vret, pa ty sepse vdes.


-Dashuria ime per ty do te mbaroje atehere kur nje piktor i verber do te arrije te pikturoje zhurmen e nje petali trendafili qe bie mbi toke ngadale.
Anonim


-Koha eshte ena qe peshon me shuem kur eshte bosh.
Frojdi

-Atdheu i nje njeriu eshte atje ku ai gjen Lumturin e vet
U.Shekspir

-Mos kerkoni hua,mos jepni hua ,
Sepse huaja shpeshhere te ben te humbasesh miqte
U.Shekspir

-Pse valle si merimganga ta tjerrim
Fillin e jetes kur prap do ta shtjerim
C`do te fitojme kur aspak se dime
Frymen qe thithim valle a do ta nxjerrim
O.Khajam

-Budallenjte kane kete cilesi qe se kam njerezit
E zgjuar,jane gjithmon
Te kenaqur nga vetja e tyre
B.Franklin


-nuk ka dhimbje me te madhe
se sa te kujtosh lumturin ne mjarim
H.DE.BALZAK

-ne zemren qe digjet nuk hyet me qizme
MAJAKOVSKI

-dhelpra eshte dinake
por ai qe ze dhelpren eshte me dinak
CALDERON

Vera
06-06-04, 09:07
Turma eshte me e ndjeshme ndaj heroizmit sesa ndaj moralitetit.---Lebon

Te kesh skllever nuk eshte ndonje gje e madhe. Por ajo qe eshte e padurueshme eshte te kesh skllever e ti quah qytetar.---Didero

Nuk eshte i cmendur ai qe ka humbur arsyen. I cmendur eshte ai qe ka humbur gjithck aperveq arsyes.---Chesterton

Nje here duke marr nje vendim, duhen mbyllur veshetndaj argumentevete kundertame te mira. Kjo tregon nje karakter te fort. Me rast, pra duhet mashtruar vullneti deri ne budallallek.---Nietzsche

Te jesh femer eshte fatkeqsi shum e madhe, se ter jeten ke te besh em burra.---Conard

Njeriu duke u civilizuar, ne te vertet ai nuk komplikoi barbarizmin e tij dhe rafinoi mjerimin e tij.---Bourget

Morali s'eshte gje tjeter vecse rregularizmi i egoizmit.---Bentham

Per ate qe eshte i vetmuar edhe zhurma eshte nje ngushellim.---Nietzsche

Po patet frik vetmine mos u martoni.---Tchehov

Injoranca eshte kushti i nevojshem i lumturise se njerzve. Ne s'dime thuajse asgje per veten, e dim gjithcka per te tjeret.Injoranca perben qetesine, genjeshtra lumturine.---A.france

Anglezet jan ete zene e per ate s'kane kohe te jen te sjellshem.---Montesquiev

Jane disa difekte qe po te perdoren mire, shkelqejne me shum se virtyti vet.---La Rachefovcould

Shumica e atyre qe deshtojne ne jet,jane njerez qe nuk e kuptuan kurre sa afer ishin me suksesin kur hoqen dor prej tij.---Thomas Edison

Edhe Zoti ka ferrin e vet. Ai eshte dashuria e tij per njerzit.---Nietzsche

Artisti ka brenda intelektualin.Reciprokja rralle here eshte e vertete.---Farque

Te degjuarit eshte nje politese qe nje njeri i zgjuar i ben shpesh jne budalla, por qe ky i fundit nuk ia kthen asnjehere.---Gregorie

ShEjToNkA
23-10-04, 12:56
Frikacakėt vdesin shumė herė para vdekjės sė tyre;trimat e provojnė vdekjėn vetėm njė herė.
--Shekspir
C'ėshtė kopracia? Ėshtė tė rrosh nė varfėri nga frika se mos bėhėsh i varfėr
--S.Bernard
Ajo qė mendon, u pėrket tė gjithėve; vetem ajo qė ndien, ėshtė jotja
--Shiler

Gjendėm nė atė fazė tė jetės qė nėse njė grua mė thote "JO", i jam thellėsisht mirnjohės.---Woody Allen

Njė i vdekur ėshtė tragjedi, 5000 tė vdekur janė statistikė.-- Stalin

Asgjė nuk ka mė shumė nevojė tė korigjohėt sesa gabimėt e tė tjerėve! --MARK TWAIN

Statistikat janė si rrobat e banjos: tregojnė atė qė ėshtė si pėrfaqėsore dhe fshehin atė qė ėshtė jetėsore. --Njė profesor nė fakultetin e drejtėsisė nė Paris

Ėshtė mė e lehtė tė jeshė hero sesa xhentellmen: hero mund tė jeshė ndonjėherė ndersa xhentellmen duhet te jesh gjithmonė.--Luigi Pirandello

Dhe qė tė ngjitėshė nė sferat mė tė larta tė kėsaj bote, duhet me deomos qė: zgjuarsin ta kthesh nė dikakėri tė zhdėrvjelltė, vullnetin nė egėrsi prej bishe, ambicjėn nė cinizėm, moralin nė mirėsiellje formale,dhe
ndėrgjegjėjen nė librez cecesh .--L.UOLLER

turisti
23-10-04, 23:40
Pershendetje per te trijat.

Me nderime,TURISTI.

KriSTaL
02-12-04, 11:15
NeSe Gjepin e kam That "Zemren " e kam Plot.

Ne luft dhe dashuri eshte e lejuar qdo gje.

Politika eshte zjarr..qe me nxe nuk nxen a me pervelu te pervelon

Te lexuarit eshte, sikur vetura me karburant. Vetura pa karburant nuk ec ngel ne vend..dhe Njeriu pa lexuar , nuk do shkoi perpara do ngeli ne vend.

Kush gjen nje mik , gjen nje thesar..ndersa kush gjen nje thesar , si plas per Mik fare.

Mendo 10 here fol 1 here

lyra2
23-10-08, 18:55
Peshorja tregon c'eshte e lehte e c'eshte e rende,por jo c'eshte ar e c'eshte argend!!

vjeshta
24-10-08, 18:18
Nese dikujt i kerkon nje trendafil dhe ai/ajo te dhuron nje margeritė ,pranoe ,se dmth eshte e vetmja gje qe e posedon .(kineze)

lovely
30-03-09, 21:29
SA VLENĖ?

Njė profesor nė fakultet nxori 500 Euro dhe pyeti studentėt: "Kush e dėshiron kėtė para?"
Shumica e studentėve ngritėn duart.
Profesori tha: "Do t'ia jap njėrit nga ju, por pasi ta ndrydhi.
Pėrsėri pyeti: "Kush e dėshiron kėtė?"
Duart pėrsėri u ngritėn."Por ēfarė do tė bėni nėse e bėj kėshtu?" E hodhi nė tokė dhe filloi ta shkelė me kėmbė, duke e njollosur, pastaj mori 500 Euron e ndrydhur, tė pėrlyer, tė shkelur dhe pėrsėri i pyeti : "A e dėshiron pėrsėri dikush nga ju kėtė 500 Euro?"
Pėrsėri tė gjithė ngritėn duart.
Atėherė profesori tha: "Mendoj se tani keni mėsuar diēka tė rėndėsishme". Ēfarė do qė bėra me kėtė 500 Euro ju pėrsėri e dėshironi sepse nuk e ka humbur vlerėn e saj, edhe pas ndrydhjes edhe pas shkeljes mbetet pėrsėri 500 Euro".
Kėshtu edhe ne, ndonjėherė demoralizohemi, gjunjėzohemi, ndrydhemi pėr shkak tė gabimeve, veprimeve tė kėqija, pėrvojave tė ithta, vėshtirėsive, dhe atėherė mendojmė se e kemi humbur vlerėn tonė.
Mos lejo qė humbja e shpresės tė fshijė ėndrrat tua. Vlera e njė gjėje ėshtė pėr sa ti e vlerėson, andaj pėr vete zgjidhe ēmimin mė tė lartė

:)

ps. huazuar

elvio
01-10-12, 23:44
Eshtė mrekulli: njė ēast zgjat sa hap e mbyll sytė dhe me tė njėjtėn shpejtėsi i pėrket sė shkuarės; mė parė njė hic, mė pas nje hic, pėr tu kthyer edhe njė herė si lugat, qė turbullon
qetėsinė e castit tjetėr pasardhės. Vazhdimisht griset njė fletė nga libri i kohės, bie, fluturon, kthehet prapa dhe atėherė njeriu thotė: "Mė kujtohet"

F N

elvio
01-10-12, 23:50
Pėrballė ,,,,ekranit tė kompjuterit dy njerėz i rrėfejnė gjithēka njėri-tjetrit. Pėr aromėn e gjetheve tė rėna nė vjeshtė, librat, ēdo gjė qė mbush tė pėrditshmen e tyre. Ajo ndjen se jeta e saj nuk mund tė vazhdojė pa kėtė komunikim. Ai, ēdo ditė e mė shumė mendon vetėm pėr duart e saj....

Thenie te ndryshme?


Grimce nga liber ish!

Binasa
02-10-12, 10:38
Me se shumti me pelqen kur dikush genjen,e une e di te verteten.