PDA

View Full Version : Dieta


Kaltrina
04-05-04, 14:20
Nese dikush di ndonje diete, le ta shkruaj ketu
pershendetje

Cool_Boy
04-05-04, 15:42
Kaltrina a di nej nje apo jo moj qiki????

drenousha
04-05-04, 15:48
WEIGHT WATCHERS :!: :!:

Kaltrina
05-05-04, 07:38
Po valla di po nuk jane ne gjuhen shqipe e nuk po kam kohe me i perkthy e mi postu ketu.
pershendetje

drenousha
05-05-04, 11:29
kaltrina po qa po te vyne dieta mos ta nine qiko :wink:

Cool_Boy
05-05-04, 11:49
drenosuha,Kaltrina ishte be 100Kg nuk po mujke me livrit moj si po e pyet qiken qka po i vyn dieta a???ahhah

tung,Kltrina ahjt qili se tahallohesh e behesh marimang ok haha

Kaltrina
05-05-04, 12:33
drenosuha,Kaltrina ishte be 100Kg nuk po mujke me livrit moj si po e pyet qiken qka po i vyn dieta a???ahhah

tung,Kltrina ahjt qili se tahallohesh e behesh marimang ok haha

kuku 100 veq a ? hahahaaha jojoooo
pershendetje

drenousha
05-05-04, 14:20
kaltrina a din se qa kam ni per cool_boy?
se i kish ba 150 kg :D :wink:

Kaltrina
05-05-04, 14:55
kaltrina a din se qa kam ni per cool_boy?
se i kish ba 150 kg :D :wink:

Drenousha mire e ke se po me doket edhe cool_boy koka bo si ajo dhelpra qe ju ka kall bishti e mendon se eshte kalle krejte dyjeja. :wink:
pershendetje

Cool_Boy
06-05-04, 11:20
hej oj qika nuk eshte ketu oda me pleqenu por shkoni dhe pleqnoni ne oden e grave okahhaah....drenousha pasni gabu pak qiki se une i kam 149kg mos me shtoni edhe nje kg se me kan thene ke me dek e juv la shkret ketu hahahah...Kaltrina edhe dhelpr em bene a???ani ani ani

tung kalofhsi bukur,Cool_Boy

Kaltrina
06-05-04, 11:29
:wink: :)

drenousha
06-05-04, 12:53
cool_boy a vetem 149kg i paske a? po kure vjen me hanger pasull te une e shton edhe 1kg e tani i ban 150kg :!: :!:
te pershendes cool_boy edhe ty KALTRINA (per diet kaja ....)
:wink:

Cool_Boy
06-05-04, 12:56
drenousha nuk e di a po don mum nimu ma shpejt me ju thene diten e mire apo edhe naj dite mu argetu ketu me juve a :?: :?: pasuli qiki me tallon mua me bene shtapiq qemi keshtu nuk mund tja dilesh nese e keni njeten mumjek qafe ahhahah :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

tung,Cool_Boy

drenousha
06-05-04, 12:57
ok cool_boy po do met ndhimu me na ba edhe pak shoqni per naj dite :P

Cool_Boy
06-05-04, 13:05
hahah mire po mendojshe moj drenosuha falm shume qiki...ani se pasula me ndimon dhe me shpeton jeten ahahha.

Vera
15-05-04, 13:55
pershendetje Kaltrina

Diet te besh nuk eshte edhe aq e mir per shendetin por duhet disa gjera qe te mos i perdoresh nese je e trash qe te dobsohesh si p.sh qokoladat dhe embelsirat ne pergjithsi mundesh nje her ne jav me honger por mos me tepru dhe kripen mos me e perdor shum ne specalitete, dhe pas dietes sa ju e planifikoni te mbani mos hani shum pasta se vini pėrsėri ne at nivelin e me parshem keshtuqe nuk duhet shum mjeshtri te boni diet.

Cool_Boy
17-06-04, 13:23
pershendetje Kaltrina

Diet te besh nuk eshte edhe aq e mir per shendetin por duhet disa gjera qe te mos i perdoresh nese je e trash qe te dobsohesh si p.sh qokoladat dhe embelsirat ne pergjithsi mundesh nje her ne jav me honger por mos me tepru dhe kripen mos me e perdor shum ne specalitete, dhe pas dietes sa ju e planifikoni te mbani mos hani shum pasta se vini pėrsėri ne at nivelin e me parshem keshtuqe nuk duhet shum mjeshtri te boni diet.

Vera qokolatat gjithashtu domtojn dhemebet tregoj kaltrines se jet shterbavic tani ok ahahahh.........

kaltrina a i humbe qato killa a jo ???ahaha hej beni ushtime e tani largohen killat,por jo shume ushtime se beni skelet tani ahhahhahah...

tung,Cool_Boy

Kaltrina
18-06-04, 09:34
pershendetje Kaltrina

Diet te besh nuk eshte edhe aq e mir per shendetin por duhet disa gjera qe te mos i perdoresh nese je e trash qe te dobsohesh si p.sh qokoladat dhe embelsirat ne pergjithsi mundesh nje her ne jav me honger por mos me tepru dhe kripen mos me e perdor shum ne specalitete, dhe pas dietes sa ju e planifikoni te mbani mos hani shum pasta se vini pėrsėri ne at nivelin e me parshem keshtuqe nuk duhet shum mjeshtri te boni diet.

Vera qokolatat gjithashtu domtojn dhemebet tregoj kaltrines se jet shterbavic tani ok ahahahh.........

kaltrina a i humbe qato killa a jo ???ahaha hej beni ushtime e tani largohen killat,por jo shume ushtime se beni skelet tani ahhahhahah...

cilat killa more, qka jane ato killa :shock: hihihihi

pershendetje

tung,Cool_Boy

dr1ta
15-10-04, 22:45
Dieta:)
Diet te mbajsh nuk esht gjith e shendetshme,vec nese perdor ushqim (kvalitet edhe ndihesh mire edhe humb kilo.
Un e kam nje recept per ushqim me pak kalori dhe yndyr.
1. 5 her ne dit duhet me ngren (trupi punon tan kohen per djegjen e yndyres ne trup dhe e ndin veten plot energji.

2. Buk te zez,pasuli esht shum i mire(pak yndyr).mish te pules (i bardh)qumsht te let max 1%yndyr,zarzavate sa mundesh, gjithashtu perime.

3.levizje dhe ushtrime

4.pini uj 2 litra ne dit (truppi pastrohet)

5.Vitamina komplex

Ju pershendes:)

Kaltrushi
20-10-04, 15:22
Po hiqnu dietave po beni sport. Levzni sa ma shum quhet motoja ime.

Edhe dy gota uje para se tillosh me ngren. Ndihmon besom se nuk te fryet barku. heheh

pershendetje

mentor morina
25-10-04, 12:41
Sa i perket dietes eshte mir ,por duke u bazuar ne hulumtimet e shum doktoreve nga mbar bota mund te themi se per shendetin eshte shum e demshme.Kjo vije sidomos per ato vajza qe vendosin te mbajn dijet ,sugjerimet e mija primare jan se ne moshen e re ato vajza qe perdorin dijet ,me von ajo do ti kthehet ne rritjen e peshes ne nje shpejtesi shum te madhe dhe jetgjatesija do te jet shum me e vogel, dhe mund te ket perkeqesim te shendetit sidomos me lukthin she tretjen e ushqimit .

livoreka bicio
31-10-04, 00:32
DIETA, DUHESH TE HASH PAK, DHE SHPESH HER NE DITE NGA PAK, DHE JO PERMENJEHER SHUM. :wink:

qeqa&zana
31-10-04, 10:50
thx drita per dieten tende do ta mbaj por pas ramazanit sepse tani jam me ramazan dhe nuk mundem me perballu ashtu mos me honger deri pasdite dhe pastaj uj e disa gjera tjera (perveq bukes)haha oki
po drita uj te thjesht 2 litra ???
pas ca javeve dallohet kjo ????

te pershendes

NobodysFool
24-03-05, 20:03
Ma vjen mir ka tema per shendeti edhe deshte me tregu ju do senet per diet, po jo krejt pse duhet me pagu eksperti. :)

1. Nuk mundesh me hup ma shum se 1-2 kilo per jov. Me hup ma shum je tu dobeson muskulit edhe je tu hup ujen e trupit. Duhet me pas shpresa real edhe meno sa kila don me hup edhe llogorit sa jov ki per me hup.

2. Diet pa fiskultur nuk bon. Kur humbesh muskulit, je tu dobeson zemeren, pse zemer esht muskuli.

3. Ha ni salat madhe zhdo dit.

4. Mos meno ki me bo si model, harro fantaziat.

5. Kur s'esht teper von me ndreq shendeti me diet edhe me fiskultur.

NobodysFool
25-03-05, 18:25
kam haru me thon mos hup teper pse...
http://kosovastar.us/images/skeleton_25.gif

NobodysFool
30-03-05, 14:25
http://xtramsn.co.nz/health/0,,8234-1809642,00.html

Ex_Burri
18-05-05, 16:38
^Kaltrina ahaaaaa per diet ahhh qe ku e ki ex burrin tende ketu ahah,, shiqo per diet skish sane me mire si mi shti gishtate en goje dhe me kthy ha ha haaaaa te persh dhe te uroje diete same te shpejt ej maje veten me BOMCIPSA e keshtu me rralle hi-hii :)

Ex_Burri
18-05-05, 16:38
^Kaltrina ahaaaaa per diet ahhh qe ku e ki ex burrin tende ketu ahah,, shiqo per diet skish sane me mire si mi shti gishtate en goje dhe me kthy ha ha haaaaa te persh dhe te uroje diete same te shpejt ej maje veten me BOMCIPSA e keshtu me rralle hi-hii :)

zana e maleve
07-10-05, 17:41
8)
kush eshte i interesuar te hump peshe kam nje ditete qe me te vertet do te funksionon shume mire nese ju qe keni nevoje do te ju permbaheni rregullave siq vijon :
dita e pare:perime
dite e dyte:mish te zier
dita e trete:oriz te zier
dita e katert:ve te ziera
dita e peste:prodhime te qumeshtit
dita e gjashte:te gjitha pemet perveq bananeve
dita e shtate:mish.
qaj dhe kafe sa te doni vetem pa sheqer
kjo duhet te mbahet pergjat nje jave,pastaj ndreprehet e tri javet e ardhshme nuk ke drejt me majt,mirepo kujdes pergjate tri javeve mundeni te hani qka te doni perveq bukes.ok per qdo pyetje mos hezitoni te me pyetni

dr1ta
17-10-05, 00:12
8)
kush eshte i interesuar te hump peshe kam nje ditete qe me te vertet do te funksionon shume mire nese ju qe keni nevoje do te ju permbaheni rregullave siq vijon :
dita e pare:perime
dite e dyte:mish te zier
dita e trete:oriz te zier
dita e katert:ve te ziera
dita e peste:prodhime te qumeshtit
dita e gjashte:te gjitha pemet perveq bananeve
dita e shtate:mish.
qaj dhe kafe sa te doni vetem pa sheqer
kjo duhet te mbahet pergjat nje jave,pastaj ndreprehet e tri javet e ardhshme nuk ke drejt me majt,mirepo kujdes pergjate tri javeve mundeni te hani qka te doni perveq bukes.ok per qdo pyetje mos hezitoni te me pyetni

Zana shume diet e keqe :? trupi lodhet nese perdor ket ushqim per nje jave duhet te gjitha keto ushqime kombinuar per gjdo dite , pervec prodhimet e qumshtit (mundet vetem qumsht te leht prej 0,1-1% yndyr) dhe kos nuk esht i ndaluar kur mban njeriu diet. po ato trej jav ce mundesh me ngren gjithcka? :roll: dmth te gjitha kalorit ce i ke humb javen e par tani i bjen ne vend :P po ma mire esht me ngren pak buk se sa ni snikers kur te kap urija , mos thuaj mundeni me ngren gjithcka pervec bukes, tani banan esht shume e shendetshme kur te kap urija nje banan: pak yndyr , kalori te mira per trurin dhe vit B , poashtu ka enzyme te mira per barkun. Kafja dhe caji nuk preferohet kur esht njeriu ne diet sepse nje nuk esht mire per shtypjen ,nuk pastrohet trupi nga kafaj dhe caji , pervec cajit kamomille . Pii uje shume 2-3 l ne dit harro kafen. Me ne fund kisha then ce aktivitet te ndryshme fizike kombinim me ushqim t shendetshem dhe me kvalitet esht metoda me e mire per humbjen e kilove , poashtu energjia e njeriut arit ne nje nivel shume te lart ce shkakton gezim mental te perditshem. :)

Ps: duhet me ngren ushqim shpesh dhe ngapak (4-5 her ne dit) :P

zana e maleve
17-10-05, 22:31
:lol: me vjen shume keq drita sepse kjo eshte diete e vertetuar nga te gjithe eksperet dhe dietologet dhe egziston si diet pothuajse qe 15 vite dhe eshte shume efikase.mirepo menidimin elire ka te drejte ta shpreh qdo kush ne kete forum apo jo drita????????????

dr1ta
19-10-05, 00:15
:) :)

dr1ta
14-11-05, 00:51
Cka han ashtu behesh :wink: :lol:

PRESHEVARE
07-12-05, 08:03
e nderuar kaltrin,

jam habitur kur kam lexuar per ket teme?

dietet jan pune te kqija je ju lutem mos ti provoni, me to prishni trupin dhe nuk arritni at qellimin tuaj, ndoll per kosisht por jo per gjith.

Kush don te ligshtohet, leta ndryshoje hajen pergjithsi. ka shume menyra te mesohesh te ngrensh shendetshem dhe pa gajle.

nuk po them ashtu se jam vet e dobt, por di percka flas, se mirrem me haj te shendetshem simbas profesionit.

hemm...

Dea IS
24-01-06, 20:21
Aq sa kam degju une per dietat eshte mire qe te mos largohen te gjitha ushqimet se keshtu mund te kete pasoja ne shendetin e njeriut psh Anoreksia etj por te largohen yndyrat, embelsirat (me vjen keq per adhuruesit e cokollatave) edhe sigurisht sa me shume ushtrime, vrapim etj.

Luana
03-05-06, 18:43
Me qe e leshova veten aq leht fillova te trashem , i bera 85 kilogram dhe fare aspak nuk u lodhesha per diet , hajsha buke , kohe pas kohe dhe 2 her ne jave bejsha brumna , (pite , krelana , flija , pizza ) e shume lloje te tjera te brumnave ....
tash e qe 3 jave kam filluar dietes por jo sipas menus te mjekut sepse teper u lodhesha shpejt , keshtu qe vendosa vet te bej dieten me trurin tim .
mengjes :nji gote te vluar uje e me gjys limoni te ndridhur .
pas dy ore , 1 rrisk buke me vez te zier , vetem te bardhen , ose nji rrisk buke me tuna fish ... vrapim (jogging ) vetem 40 minuta ne dite ...
dreka : bej ushqim normale dhe ha gjysem pjate vetem por me sallad qdo her ,ha qfar do lloji vetem mos te ket shume indyrna ...

darka : pem ose nji kandy bar qe eshte non-fat 0%

prap ne mbremje dal eci per 1 ore , por ket e bej 3 her ne jav , ushtroj me vegla qe kam mbrenda ne shtepi si psh ,http://www.asseenontv.com/prod-pages/images/CardCruisAnim.gif

dhe

http://www.buysellsources.com/sauna.gif


per 3 jave kam humbur 6 kilogram , mua me ka ndihmuar shume dhe e ndjej veten shume te shendetshme dhe te leht , hmm nji te keqe e kam po e pi cigaren , s'po mundem ta le bre ....... vetem e kam rrallu 3 , ose 4 ne dite e pije , me von besoj qe e le krejt :frown:

Kaltrina
02-06-06, 18:22
Me qe e leshova veten aq leht fillova te trashem , i bera 85 kilogram dhe fare aspak nuk u lodhesha per diet , hajsha buke , kohe pas kohe dhe 2 her ne jave bejsha brumna , (pite , krelana , flija , pizza ) e shume lloje te tjera te brumnave ....
tash e qe 3 jave kam filluar dietes por jo sipas menus te mjekut sepse teper u lodhesha shpejt , keshtu qe vendosa vet te bej dieten me trurin tim .
mengjes :nji gote te vluar uje e me gjys limoni te ndridhur .
pas dy ore , 1 rrisk buke me vez te zier , vetem te bardhen , ose nji rrisk buke me tuna fish ... vrapim (jogging ) vetem 40 minuta ne dite ...
dreka : bej ushqim normale dhe ha gjysem pjate vetem por me sallad qdo her ,ha qfar do lloji vetem mos te ket shume indyrna ...

darka : pem ose nji kandy bar qe eshte non-fat 0%

prap ne mbremje dal eci per 1 ore , por ket e bej 3 her ne jav , ushtroj me vegla qe kam mbrenda ne shtepi si psh ,http://www.asseenontv.com/prod-pages/images/CardCruisAnim.gif

dhe

http://www.buysellsources.com/sauna.gif


per 3 jave kam humbur 6 kilogram , mua me ka ndihmuar shume dhe e ndjej veten shume te shendetshme dhe te leht , hmm nji te keqe e kam po e pi cigaren , s'po mundem ta le bre ....... vetem e kam rrallu 3 , ose 4 ne dite e pije , me von besoj qe e le krejt :frown:

Luana a'seshte e rrezikshme Sauna Belt aaa???
nejse nese spriton ma shkruj dieten ne teresi ne mesazh privat, te pershendes qao

elenora
14-12-07, 23:41
DIETE E SHENDOSHE

NE ASNJE MENYRE BUKE , ALKOOL APO PIJE TE GAZUARA


Dita e pare
Hani vetem supe (sa te doni) dhe fruta (peme) perveq bananas (pjepni, bostani kane me pak kalori se te gjitha frutat tjera ). Mund te pini qaj ose kafe pa sheqer.
Uje sipas deshires.

Dita e dyte
Vetem perime. Hani derisa te ngopeni perime te pagatuara. Perpiquni te hani sa me shume perime me gjethe jeshile, por qendroni larg nga bishtajat, bizelet dhe misrat. Hani sa me shum supe qe te mundeni. Ne darke hani nje patate te madhe te pjekur ne furre me nje luge te vogel vaj. Mos hani fruta.

Dita e trete
Hani supe, fruta dhe perime sa te doni. Mos hani patate.
Nese keni ngrene sipas udhezimeve dhe nuk i keni shkelur, do te shikoni qe keni rene 2-3 kg.

Dita e katert
Hani banane dhe qumesht krejtesisht te skremuar. Hani 3 banane dhe pini qumesht te skremuar sa te doni gjat gjith dites dhe padyshim supe.
Bananja dhe qumeshti kan nje sasi te madhe kalori, por gjate ketyre diteve keni nevoje per potasium, proteina per te zvogeluar deshiren per embelsira.

Dita e peste
Mish dhe domate. Mund te hani 300-400 gr. Mish (ne zgare) dhe 6 domate.
Perpiquni te pini te pakten 6 gota uje per te eliminuar acidin urik ne trupin tuaj.
Hani supe te pakten nje here.

Dita e gjashte
Mish dhe perime. Hani mish dhe perime sa te doni. Mund te hani 2 deri 3 biftek me perime me gjethe jeshile. Jo patate. Hani supe te pakten nje here.

Dita e shtate
Oriz integral, leng frutash pa sheqer dhe perime. Mund te hani sa here te doni. Hani supe sa me shum qe keni mundesi.


Ne fund te shtate diteve, nese nuk I keni shkelur udhezimet, do te keni humbur 5-7 kg. nese keni humbur me shum se 7 kg, nderpriteni dijeten 2 dite para se te rifilloni nga dita e pare.

Kjo diete 7 ditore mund te zbatohet sa here te doni. Nese e zbatoni ne menyre korrekete do te pastroni trupin tuaj nga papastertite dhe do tju jape nje ndjenje mireqenje dhe lehtesie qe nuk e keni pasur me pare.

Vetem mas 7 dite dijete, do te ndjeni nje bollek energjish. Kjo eshte nje diete e shpejte dhe djeg dhjamrat. Sekreti i dijetes eshte se ajo djeg me shum kalori nga ato qe merr.

Kjo diete nuk e lejon absolutisht qe te pihen pije alkoolike ose pije te gazuara. Vete uje, leng frutash pa sheqer dhe qumesht krejtesisht te skremuar. Ne njeren nga ditet ne te cilen duhet ngrene mish, ky i fundit mund te zavendesohet me peshk pse pule pa lekure, te gatuar gjithnja pa yndyre.

Kjo diete eshte pergaditur nga spitali „ Sacro cuore Memoriar“ dhe eshte perdorur tek te semuret me mbipeshe, per ti lejuar qe te humbasin peshe shpejt, ne pergjithesi para nderhyrjes kirurgjiale

PROVONE ESHTE DIJET SHUME E MIR

elenora
14-12-07, 23:51
[quote=elenora][FONT='Times New Roman','serif']DIETE E SHENDOSHE[/font

NE ASNJE MENYRE BUKE , ALKOOL APO PIJE TE GAZUARA

Dita e pare
Hani vetem supe (sa te doni) dhe fruta (peme) perveq bananas (pjepni, bostani kane me pak kalori se te gjitha frutat tjera ). Mund te pini qaj ose kafe pa sheqer.
Uje sipas deshires

Dita e dyte
Vetem perime. Hani derisa te ngopeni perime te pagatuara. Perpiquni te hani sa me shume perime me gjethe jeshile, por qendroni larg nga bishtajat, bizelet dhe misrat. Hani sa me shum supe qe te mundeni. Ne darke hani nje patate te madhe te pjekur ne furre me nje luge te vogel vaj. Mos hani fruta

Dita e trete
Hani supe, fruta dhe perime sa te doni. Mos hani patate.
Nese keni ngrene sipas udhezimeve dhe nuk i keni shkelur, do te shikoni qe keni rene 2-3 kg.

Dita e katert
Hani banane dhe qumesht krejtesisht te skremuar. Hani 3 banane dhe pini qumesht te skremuar sa te doni gjat gjith dites dhe padyshim supe.
Bananja dhe qumeshti kan nje sasi te madhe kalori, por gjate ketyre diteve keni nevoje per potasium, proteina per te zvogeluar deshiren per embelsira.


Dita e peste
Mish dhe domate. Mund te hani 300-400 gr. Mish (ne zgare) dhe 6 domate.
Perpiquni te pini te pakten 6 gota uje per te eliminuar acidin urik ne trupin tuaj Hani supe te pakten nje here.

Dita e gjashte
Mish dhe perime. Hani mish dhe perime sa te doni. Mund te hani 2 deri 3 biftek me perime me gjethe jeshile. Jo patate. Hani supe te pakten nje here

Dita e shtate
Oriz integral, leng frutash pa sheqer dhe perime. Mund te hani sa here te doni. Hani supe sa me shum qe keni mundesi.


Ne fund te shtate diteve, nese nuk I keni shkelur udhezimet, do te keni humbur 5-7 kg. nese keni humbur me shum se 7 kg, nderpriteni dijeten 2 dite para se te rifilloni nga dita e pare.

Kjo diete 7 ditore mund te zbatohet sa here te doni. Nese e zbatoni ne menyre korrekete do te pastroni trupin tuaj nga papastertite dhe do tju jape nje ndjenje mireqenje dhe lehtesie qe nuk e keni pasur me pare.


Vetem mas 7 dite dijete, do te ndjeni nje bollek energjish. Kjo eshte nje diete e shpejte dhe djeg dhjamrat. Sekreti i dijetes eshte se ajo djeg me shum kalori nga ato qe merr.


Kjo diete nuk e lejon absolutisht qe te pihen pije alkoolike ose pije te gazuara. Vete uje, leng frutash pa sheqer dhe qumesht krejtesisht te skremuar. Ne njeren nga ditet ne te cilen duhet ngrene mish, ky i fundit mund te zavendesohet me peshk pse pule pa lekure, te gatuar gjithnja pa yndyre.


Kjo diete eshte pergaditur nga spitali „ Sacro cuore Memoriar“ dhe eshte perdorur tek te semuret me mbipeshe, per ti lejuar qe te humbasin peshe shpejt, ne pergjithesi para nderhyrjes kirurgjiale.


PROVONE SE SHUM E SUKSESHME ESHTE

Kaltrina
02-01-11, 13:43
Flm shume te gjitheve per postimet dhe kohen, mpuq klm

JaneDahliaDoe
22-01-11, 13:17
Nese dikush di ndonje diete* le ta shkruaj ketu
pershendetje

Quhet "baby eatķng" :P Diet me ushqim te femijeve/ t'bebave.

te-he-he....

Kaltrina
02-02-11, 12:45
TUNG njerez* keshtu une kam fillu para nja 4 muajve jo diete po kam hanger qdo gje nga pak* dmth gjithqka si kam hanger ather vetem se nja 2 here ma pak* dmth 3 here n dite po nga pak* edhe kam humb koxha peshe* kam pi ma shume uje* skam hanger embelsira edhe i kam humb perafersisht 10 kg* nese ka dikush pyetje lirisht* tung klm kiss

Luana
23-04-11, 22:50
[quote=elenora][FONT='Times New Roman','serif']DIETE E SHENDOSHE[/font

NE ASNJE MENYRE BUKE , ALKOOL APO PIJE TE GAZUARA

Dita e pare
Hani vetem supe (sa te doni) dhe fruta (peme) perveq bananas (pjepni, bostani kane me pak kalori se te gjitha frutat tjera ). Mund te pini qaj ose kafe pa sheqer.
Uje sipas deshires

Dita e dyte
Vetem perime. Hani derisa te ngopeni perime te pagatuara. Perpiquni te hani sa me shume perime me gjethe jeshile, por qendroni larg nga bishtajat, bizelet dhe misrat. Hani sa me shum supe qe te mundeni. Ne darke hani nje patate te madhe te pjekur ne furre me nje luge te vogel vaj. Mos hani fruta

Dita e trete
Hani supe, fruta dhe perime sa te doni. Mos hani patate.
Nese keni ngrene sipas udhezimeve dhe nuk i keni shkelur, do te shikoni qe keni rene 2-3 kg.

Dita e katert
Hani banane dhe qumesht krejtesisht te skremuar. Hani 3 banane dhe pini qumesht te skremuar sa te doni gjat gjith dites dhe padyshim supe.
Bananja dhe qumeshti kan nje sasi te madhe kalori, por gjate ketyre diteve keni nevoje per potasium, proteina per te zvogeluar deshiren per embelsira.


Dita e peste
Mish dhe domate. Mund te hani 300-400 gr. Mish (ne zgare) dhe 6 domate.
Perpiquni te pini te pakten 6 gota uje per te eliminuar acidin urik ne trupin tuaj Hani supe te pakten nje here.

Dita e gjashte
Mish dhe perime. Hani mish dhe perime sa te doni. Mund te hani 2 deri 3 biftek me perime me gjethe jeshile. Jo patate. Hani supe te pakten nje here

Dita e shtate
Oriz integral, leng frutash pa sheqer dhe perime. Mund te hani sa here te doni. Hani supe sa me shum qe keni mundesi.


Ne fund te shtate diteve, nese nuk I keni shkelur udhezimet, do te keni humbur 5-7 kg. nese keni humbur me shum se 7 kg, nderpriteni dijeten 2 dite para se te rifilloni nga dita e pare.

Kjo diete 7 ditore mund te zbatohet sa here te doni. Nese e zbatoni ne menyre korrekete do te pastroni trupin tuaj nga papastertite dhe do tju jape nje ndjenje mireqenje dhe lehtesie qe nuk e keni pasur me pare.


Vetem mas 7 dite dijete, do te ndjeni nje bollek energjish. Kjo eshte nje diete e shpejte dhe djeg dhjamrat. Sekreti i dijetes eshte se ajo djeg me shum kalori nga ato qe merr.


Kjo diete nuk e lejon absolutisht qe te pihen pije alkoolike ose pije te gazuara. Vete uje, leng frutash pa sheqer dhe qumesht krejtesisht te skremuar. Ne njeren nga ditet ne te cilen duhet ngrene mish, ky i fundit mund te zavendesohet me peshk pse pule pa lekure, te gatuar gjithnja pa yndyre.


Kjo diete eshte pergaditur nga spitali „ Sacro cuore Memoriar“ dhe eshte perdorur tek te semuret me mbipeshe, per ti lejuar qe te humbasin peshe shpejt, ne pergjithesi para nderhyrjes kirurgjiale.


PROVONE SE SHUM E SUKSESHME ESHTE

E njejta recept une e kam ber , dhe me te vertet kam ren nga pesha , jam ber per merak :biggrin:
Do e shkruaj receptin e supes se e pash qe ketu nuk ishte se si behet supa ...

Ne ket jave i kam humb 10 LB diku 5 deri 6 kg6 qep te gjelbert
2 speca jeshile
1 ose 2 konzerva tomate te grira ne copka te vogla
3 karrota
1 konzerv kepurdha
1 bunch of celery (se ne shqip nuk edi se si i thojn )
gjysem lakre
1 paqet sup lipton
1 ose 2 cubes of boullon (maggi )
1 liter e gjys V8 juice

krejt keto i ngrin ne tenxhere dhe ne fund fare ja qet pak vaj ulliri dhe 12 gota uje ....

rastesishT
23-04-11, 22:53
Dashuria te ben te shkrish vjame me shume se kush do tjeter dhe nuk keni nevoje qe stomakun ta mbani te zrbrazet duajeni burrin 3 here ne dite :D hahahah Apo me mire duhuni ma shume se 3 here ne dite bashk :D

Luana
23-04-11, 22:59
[QUOTE=elenora;1185732]

E njejta recept une e kam ber , dhe me te vertet kam ren nga pesha , jam ber per merak :biggrin:
Do e shkruaj receptin e supes se e pash qe ketu nuk ishte se si behet supa ...

Ne ket jave i kam humb 10 LB diku 5 deri 6 kg6 qep te gjelbert
2 speca jeshile
1 ose 2 konzerva tomate te grira ne copka te vogla
3 karrota
1 konzerv kepurdha
1 bunch of celery (se ne shqip nuk edi se si i thojn )
gjysem lakre
1 paqet sup lipton
1 ose 2 cubes of boullon (maggi )
1 liter e gjys V8 juice

krejt keto i ngrin ne tenxhere dhe ne fund fare ja qet pak vaj ulliri dhe 12 gota uje ....

http://shop.safeway.com/productimages/200x200/125200077_200x200.jpg


http://www.foodsubs.com/Photos/stalk-celery.jpg

Bunch of celery


http://lancastria.net/blog/wp-content/uploads/2011/02/v8-veg-juice.jpg

I solla me foto ketu se nuk po di ne shqip te perkthej :rolleyes:

Luana
23-04-11, 23:01
Dashuria te ben te shkrish vjame me shume se kush do tjeter dhe nuk keni nevoje qe stomakun ta mbani te zrbrazet duajeni burrin 3 here ne dite :D hahahah Apo me mire duhuni ma shume se 3 here ne dite bashk :D

hahahhahahahhaahahha

Ju ar veri fani

Prishtinasja_
31-10-11, 15:58
Po shkruaj edhe une pak tek kjo tema e dietes...!

Vitet e fundit edhe une pata shtua kogja shume peshė por per fat para disa mujave ia dhash vetes nje "Stop" dhe me gjithe fuqin time vendosa qe ta ndryshoj ushqimin dhe aktivitetet e perditshmeris...!

Sepse te ia ndalosh vetes gjerat e perditshmeris nuk ish edhe bash bash leht..!

Per fat pata sukses..! Qe nga fillimi i muajit prill te keti viti e deri me tani kam humbe 24 kg...! Po mburrem shume me vet veten...kurse edhe njerzit kan filluar te me thonin.."wow..si e bere...cfare ndodhi me ty...te lumet etj etj"!!!

Nje gje di ta theme se pa sport kot ish...! Per vete muajin e pare per ēdo dite ecsha ne kembe deri ne pune (6 km nje drejtim) punojsha 8 ore dhe u kthejsha 6 km...!Dmth. 12 km ne dite!Kurse nga muaji i 2 fillova ta ngas bicikleten dhe fillova deri 3 x ne jave me fitness...!

Ushqimin e ndryshova totalisht...! Ne mengjes vetem nje cop buke te zeze me fara te lloj llojshme,pastaj ne drek sallat dhe mish te bardh kurse ne mbremje nje joghurt,apo kos...!!! 1x ne jave hasha edhe peshk..!

Kurse pitet,fliat,makaronat,shpagetat,pizzat,etj. etj. ato vetem kur shkova ne Kosove per pushim i shijova..hehhe!!!!!

jadore
31-10-11, 16:54
Po shkruaj edhe une pak tek kjo tema e dietes...!

Vitet e fundit edhe une pata shtua kogja shume peshė por per fat para disa mujave ia dhash vetes nje "Stop" dhe me gjithe fuqin time vendosa qe ta ndryshoj ushqimin dhe aktivitetet e perditshmeris...!

Sepse te ia ndalosh vetes gjerat e perditshmeris nuk ish edhe bash bash leht..!

Per fat pata sukses..! Qe nga fillimi i muajit prill te keti viti e deri me tani kam humbe 24 kg...! Po mburrem shume me vet veten...kurse edhe njerzit kan filluar te me thonin.."wow..si e bere...cfare ndodhi me ty...te lumet etj etj"!!!

Nje gje di ta theme se pa sport kot ish...! Per vete muajin e pare per ēdo dite ecsha ne kembe deri ne pune (6 km nje drejtim) punojsha 8 ore dhe u kthejsha 6 km...!Dmth. 12 km ne dite!Kurse nga muaji i 2 fillova ta ngas bicikleten dhe fillova deri 3 x ne jave me fitness...!

Ushqimin e ndryshova totalisht...! Ne mengjes vetem nje cop buke te zeze me fara te lloj llojshme,pastaj ne drek sallat dhe mish te bardh kurse ne mbremje nje joghurt,apo kos...!!! 1x ne jave hasha edhe peshk..!

Kurse pitet,fliat,makaronat,shpagetat,pizzat,etj. etj. ato vetem kur shkova ne Kosove per pushim i shijova..hehhe!!!!!

respekt-a!
jo po beso prishtinase , edhe une qe dy muaj e kam pagu fittnesin , karten ne kulet e kam .. najhere ne me rafte rruga shkoj ..
..po thu a , buke te zeze a . po ku bre qe me sabah ,Kochrezepte.de po me qone emaila provo qito , e provo qato tuj me thone ata , ..hahaha . mandej mandej krejte idea e dietes po te largohet prej gezimit mbasi po e gjen nje send te hajrit me e vesh bre mbas 20 pal teshave qe i ke nxerr prej dollapit .
valla bravo prishtinase , po hiq se kam nijet per veti , pa mbaru vakti i kshtonjave ,kungullit te misirit , e turshive .nijet me hy ne dijet se kam me dite qe edhe kijameti krise..
edhe njo si arsyetim , adi cka po me pelqen bre kur po me thojne tjeret , po te ka hije .. hahaha , qaty po ju fali edhe fallsifitetin qe e kane ne komunikim me tjeret .veq per fjalen fallse po te ka hije , qashtu edhe une tuj i thone vetit ..me kane thone po te ka hije ..hhhaha