PDA

View Full Version : Jeni pro apo kunder denimit me vdekje ??


anna
14-05-04, 07:49
jeni kunder pasi mendoni se denimi me vdekje ndikon ne uljen e krimit
apo mendoni se denimi me vdekje shkel nje nga te drejtat thelbesore te njeriut" e drejta per te jetuar"


jepni mendimet tuaja ne menyre te argumentuar

anna

Gentiana
14-05-04, 10:48
jeni kunder pasi mendoni se denimi me vdekje ndikon ne uljen e krimit
apo mendoni se denimi me vdekje shkel nje nga te drejtat thelbesore te njeriut" e drejta per te jetuar"


jepni mendimet tuaja ne menyre te argumentuar

anna

Jam kunder, sepse per Jeten tonė(qoft edhe per Jeten e nje krimineli) nuk mundet me vendos njeriu po vet Zoti. Shembull ta marrim dikush mbyt dikend, kurse ai denohet me Vdekje ngase esht kriminel, ateher na qka jemi,a nuk jemi edhe ne njejt???
Mendoj se per Jeten e nje njeriut duhet vendosur vetem Zoti....

Le te denohet,po ne mnyra tjera.

Barbaroza
14-05-04, 11:15
Edhe une jam kunder denimit me vdekje,por jo per te patur meshire ndaj kriminelit,por qe ai le ta vuaje denimin ashtu siq e meriton sepse denimi me vdekje do te ishte nje lehtesim shume i mire dhe tjetra,nuk eshte ne te drejten tone te marrim jete njerezish perveq Zotit!

koprisa
14-05-04, 14:54
pershendetje te gjitheve


denimi me vdekje asht shum shum i mir!!!!!!!!!!!

BARABOZA-denimi me vdekje nuk asht vetem denim por dhe ndalim i veprimit te metutjeshem te kriminelit,e sa per vujtje ai do ti paguaj ato ne boten tjeter,

nuk do te thot se nase dikush e meriton denimin me vdekje se dhe ne i ngjajm atij nase ja japim denimin e merituar-GENTIANA-,

ANA-denimi me vdekje kur i jepet dikujt,fakt se aj ne fizionomi i jepet nji njeriu,por ne aspekte tjera ai i jepet dikujt qe e meriton,ku pasiqe ai aspektet e njerzimit dhe te jetuarit nuk i ka me dhe se nuk e meriton te gjindet ne mesin e qenies njerezore,apo than me mir e vetmja rrug per ndalimin e veprimit te veprave anti njerzore

kalofshi mir

Gentiana
14-05-04, 16:34
pershendetje te gjitheve


denimi me vdekje asht shum shum i mir!!!!!!!!!!!

BARABOZA-denimi me vdekje nuk asht vetem denim por dhe ndalim i veprimit te metutjeshem te kriminelit,e sa per vujtje ai do ti paguaj ato ne boten tjeter,

nuk do te thot se nase dikush e meriton denimin me vdekje se dhe ne i ngjajm atij nase ja japim denimin e merituar-GENTIANA-,

ANA-denimi me vdekje kur i jepet dikujt,fakt se aj ne fizionomi i jepet nji njeriu,por ne aspekte tjera ai i jepet dikujt qe e meriton,ku pasiqe ai aspektet e njerzimit dhe te jetuarit nuk i ka me dhe se nuk e meriton te gjindet ne mesin e qenies njerezore,apo than me mir e vetmja rrug per ndalimin e veprimit te veprave anti njerzore

kalofshi mir


Koprisa gjdo kush mendon ndryshe, dhe krejt esht ok, ama qka nuk kuptoj esht, qe sa koh na u dha neve me vendos per jeten e nje njeriut, dhe kush na dha ket te drejt, dhe ku ta dim ne se kush e meriton kte???
Un mendoj se perpos Zotit nuk ka te drejt askush te vendos per nje gje te tillė! ok ai duhet te denohet, po jo keshtu, ka menyra tjera.

markopollo
14-05-04, 22:17
anna sikur te isha gjykatesi yt jo me vdekje por me jee te gjate e te mundimshme kisha me te denu........e pse e din ti

Rokeri
14-05-04, 22:41
Personalisht jamė kundėr dėnimt me vdekje se nė asnjė vendė ku aplikohet dėnimi mė i rėnde(Kina,ShBA,Kuvajti etj)shkalla e kriminalitetit nuk ėshtė mė e ulėt se nė ato vende ku nuk aplikohet ky dėnim,psh.Gjermania,Franca etj.
Natyrisht ēė pėr ata tė cilėt besojnė nė Zot,ka arsye tjera(siē e cekėn disa)ēė vetėm Zoti ka tė drejtė ti ja merr shpirtin atijė ēė ja ka dhanė.

Vera
15-05-04, 07:57
Une jam kunder demimit me vdekje sic e tha edhe zonjusha Barbaroza me lart se vetem ZOTI mund ta denoj njeriun me vdekje dhe askush tjeter, por nese njeriu e ben ndonje krim ather le te burgosin per jet qe mos te vazhdoj mėtutje te bej asi gjerash e jo te denohet me vdekje

koprisa
15-05-04, 10:01
pershendetje te gjitheve
ROKERI - nase ne Amerik dhe Kin nuk kish me kan ligji me vdekje ateher te jesh i sigurt se shkalla e kriminalitetit kish me kan dhe nja 10 her ma e madhe se sa tani qe esht tani...............
GENTIANA-perderisa neve i madhi ZOT na dha mendje dhe logjiken,ateher ne duhet ta perdorim ate per nje jet sa me te mir,pra dhe ne disa raste duhet dhe te gjykojm sipas ligjeve per nje jet sa me te mir e sa me te lir -larg gjerave te rrezikshem per jet,e normal se i madhi ZOT nuk ka me na u shfaq neve perpara dhe me na than te verteten direkt-peball,apo per mekan prezent neper seanca te gjygjit,por AI na ka dhan neve mesim se si duhet te sillemi apo te gjykojm ne jeten ton,nderkaq sa i perket faktit se si ta dijm ne se kush e meriton denimin me vdekje:
mendoj se nje njeri qe vret femi,foshjne,gra me bar,apo qe ban eksperimente me qenien njerzore-qe kjo nuk asht dhunti e tij por e te madhit ZOT,besoj se per keta vlen nje gjykim i prer me denimin per vdekje,ku ky nuk eshte vetem mendim i njerezve por dhe vet i te madhit ZOT.................
besoj se kam qen i kjart ne pergjigjen time per ate se qka kam desht te them

Gentiana
15-05-04, 15:04
pershendetje te gjitheve
ROKERI - nase ne Amerik dhe Kin nuk kish me kan ligji me vdekje ateher te jesh i sigurt se shkalla e kriminalitetit kish me kan dhe nja 10 her ma e madhe se sa tani qe esht tani...............
GENTIANA-perderisa neve i madhi ZOT na dha mendje dhe logjiken,ateher ne duhet ta perdorim ate per nje jet sa me te mir,pra dhe ne disa raste duhet dhe te gjykojm sipas ligjeve per nje jet sa me te mir e sa me te lir -larg gjerave te rrezikshem per jet,e normal se i madhi ZOT nuk ka me na u shfaq neve perpara dhe me na than te verteten direkt-peball,apo per mekan prezent neper seanca te gjygjit,por AI na ka dhan neve mesim se si duhet te sillemi apo te gjykojm ne jeten ton,nderkaq sa i perket faktit se si ta dijm ne se kush e meriton denimin me vdekje:
mendoj se nje njeri qe vret femi,foshjne,gra me bar,apo qe ban eksperimente me qenien njerzore-qe kjo nuk asht dhunti e tij por e te madhit ZOT,besoj se per keta vlen nje gjykim i prer me denimin per vdekje,ku ky nuk eshte vetem mendim i njerezve por dhe vet i te madhit ZOT.................
besoj se kam qen i kjart ne pergjigjen time per ate se qka kam desht te them

Ne citat: mendoj se nje njeri qe vret femi,foshnje,gra me bar,apo qe ban eksperimente me qenien njerzore....... Un kisha me then, se nese vendosim nje gje te till,dmth me e denu nje njeru me vdekje, kriminel po behem edhe ne. Dhe tek e fundit, mendoj un keshtu, Ish presidenti i serbis ( ndoshta kjo nuk ka te bej me ket tem) Milosevic, kush me perpara e meriton nje denim te till?? askush. Por prap un mendoj se nuk esht mjaft per te,perkundrazi,vetem ja lehtesojm te gjitha. Dua te them,(dhe ketu lidhet edhe shkresa e Barbarozes) se Vdekja nuk esht denim i veshtir,sepse ka njerz se as ket nuk e meritojn,po duhet te vuajn per se gjalli per gabimet, apo krimet qe i ka ber!
Dhe dua te them, ne citat tendin: perderisa neve i madhi ZOT na dha mendje dhe logjiken,ateher ne duhet ta perdorim ate per nje jet sa me te mir,pra dhe ne disa raste duhet dhe te gjykojm sipas ligjeve per nje jet sa me te mir e sa me te lir......
nese mendon se mundemi te kem jet me te mir, nese denojm njerez me vdekje,ketu Zoteri jam mendim tjeter, pikerisht mendoj se e bejm po te kunderten e asaj qe thot Zoti.

Meqe nuk kam koh njeher, po e le me kaq,sps me te then te verteten kjo shkres ndoshta nuk e tha te gjitha ato qe mendova!!


Genta

koprisa
15-05-04, 15:39
pershendetje GENTIANA

reagimet,pergjigjet apo veprimet e njeriut shpesh her mvaren dhe prej jetes se tij ne te kaluaren,domethan mvaresisht se qfar jete ai ka ber,njeriu sot dhe do ta bej nje gjykim....................
une nuk po te njoh ty dhe se nuk e di saktesisht qfar jete keni pas ne te kaluaren dhe qfar beni tani,por perafersisht po,e them ket ne baz te pergjigj-jeve tua.......................
e normal se dhe tek une ndikon e kaluara e normal dhe e sotshmja ne ket se si un pergjigjem.......................
kaofshi mir te gjith dhe ju faleminderit per mirkuptimgjith te mirat

qika_pr
17-05-04, 09:06
Denimi me vdekje
Disa analiste mendojne se kjo ndikon ne uljen e krimit ne bote por une jam kunder denimit me vdekje
Ne jemi vetem njerez edhe nuk kemi aq pushtet sa te deojme me vdekje nje njeria
Jam shum kunder denimit me vdekje edhe nese kjo ndikon ne uljen e krimit
Ne nuk munde te gjykojme sepse jemi njerez ai qe gjykon eshte perendia

caki
17-05-04, 09:17
E nderuar anna, nese flasim per krime njerzore, vet denimi me vdekje eshte krim, sepse violences po i pergjigjet me violence. ēdo njeri e ka lirine e vet, por e ka edhe krijesen nga dikush tjeter e jo nga njeriu. Sipas Biologjise, prindrit jan ata qe na kan krijuar: Kjo eshte e vertet per sa i perket trupit material, por ai shpirteror jo eshte dikush tjeter. E nese dikush tjeter me ka kriju, nuk ka njeri qe mundet te ma marr mua jeten. Kur hyn ne diskutim krimi, atehere une mendoj se duhet te jet nje izolim i personit qe bene krime (Killer), por jo te denehoet me vdekje, sepse kjo nuk ndal krime te ardhme, por ndoshta krijon urrejtje e nervozizem edhe me teper...

Gentiana
17-05-04, 17:42
pershendetje GENTIANA

reagimet,pergjigjet apo veprimet e njeriut shpesh her mvaren dhe prej jetes se tij ne te kaluaren,domethan mvaresisht se qfar jete ai ka ber,njeriu sot dhe do ta bej nje gjykim....................
une nuk po te njoh ty dhe se nuk e di saktesisht qfar jete keni pas ne te kaluaren dhe qfar beni tani,por perafersisht po,e them ket ne baz te pergjigj-jeve tua.......................
e normal se dhe tek une ndikon e kaluara e normal dhe e sotshmja ne ket se si un pergjigjem.......................
kaofshi mir te gjith dhe ju faleminderit per mirkuptimgjith te mirat

Sipas mendimit tend, qfar jete(te kaluar) apo qfar jete paskna?? Nese ben ta die, dhe do te them se a ke te drejt a jo. Pergjigja ime, asgje nuk ka te bej me jeten time te kaluaren apo edhe jeten time te tanishme, ka te bej vetem ate qe mendoj un per ket tem.

lazdrani
17-05-04, 19:30
Jam kunder denimit me vdekje :!:

VARDARI
23-05-04, 13:53
-NUK JAM KUNDRA DENIMIT ME VDEKJE POR JAM KATEGORISHT QE TE KED DENIM ME VDEKJE - JAM I BINDUR SE KY LIGJ DOT NDIKOJ CE TE KET SHUM MA PAK KRIME SI TJA MBAJ DIKUJT CE TE BAN KRIM LE TE URDHNOJ SE SHUM MIR E DIN SE E PRET PUSHKAMITIMI OSE NESE ESHT KRIMI MA I MADH VARJA NE LITAR PRA VDEKJE TRATHTARVE :idea:

markopollo
23-05-04, 18:57
nuk e kam interesimin ta fyej dikend ketu ne kete forum por me ben shume nervoz se si te nderuar nuk shkruani permes mendjes se shendosh por ja futni krejt kot........ketu shihet piramida intelektuale e juve qe ne te vertet deshironi qe krimi te ndalet permes krimit kjo eshte logjika e juaj,,por e imja nuk thote keshtu sepse sipas jush edhe ate qe duhet ta ekzekutoj dikush nese ju kete e kuptoni si drejtesi apo si shperblim te asaj qe ka bere duhet edhe ky i dyti te paguaj per punen qe ka bere apo direktiven e e kryer apo jo sepse gjdo mekat duhet paguar disi.............une mendoj qe ma e mira nder te kqija eshte qe njeriu ta vuaj denimin me jete ne menyre qe te pendohet per aktin e kryer dhe ta kete shansin per tu permiresuar dhe per tu pergatitur per te ardhmen e fundit-------------------ju dua te gjithe ata qe vertet jan spirituoz

Naki
24-05-04, 15:36
JAME KUNDER DENIMIT ME VDEKJE

hana
28-05-04, 16:51
Nje dite kam pare nje dokumentar qe me te vertet me ka len pershtypje.Behej fjal per nje serial perdhunues ne USA,ishte nje burr rreth te 50 shofer kamionash ,ai ishte gjithnje ne udhtim ,keshtu qe here pas here qellonte qe mund te merrte me vet njerez gjat rruges.Ai zakonisht merret{rrembente}vetem vajza te reja nga 14 vjec-30vjec ne fillim sillej normal me to ,por pasta jai I mbyllte nga pjesa e mbrapme e kamionit dhe fillonte ti torturonte ne menyr cnjerzore me zinxhira e gjera te tillla dhe ne fund I perdhunonte.Kete gje e kishte bere per 15 vjet por ne 1990 me duket kapet nga policia por nuk kishte prova te mjaftueshme se viktimat kishin frik ta denonconin ndersa viktima e fundit kishte probleme psiqike nga ato qe kishte perjetuar nga perdhunuesi.Por pas shum e shum per perpjekjesh gjendet provat e mjaftueshme per ta burgosur ate.

Ju cfar mendoni ky njeri ,njerez te till psikopat me probleme mendore e meritojn te jetojn???????????

florian
28-05-04, 18:42
per mendimin tim ka ca krime qe duhet te denohen me vdekje se jane krime shum te renda , ndersa ne rastin e kamionistit ai duhet varur se eshte nje krim qe duhet te denohet me vdekje po kur ka prova te shumta qe ai e ka kryer ate krim .

ne amerik 1e 10 e te denuarve me vdekje jan te pafajshem :?:

pershendetje florian

VARDARI
01-06-04, 13:32
nuk e kam interesimin ta fyej dikend ketu ne kete forum por me ben shume nervoz se si te nderuar nuk shkruani permes mendjes se shendosh por ja futni krejt kot........ketu shihet piramida intelektuale e juve qe ne te vertet deshironi qe krimi te ndalet permes krimit kjo eshte logjika e juaj,,por e imja nuk thote keshtu sepse sipas jush edhe ate qe duhet ta ekzekutoj dikush nese ju kete e kuptoni si drejtesi apo si shperblim te asaj qe ka bere duhet edhe ky i dyti te paguaj per punen qe ka bere apo direktiven e e kryer apo jo sepse gjdo mekat duhet paguar disi.............une mendoj qe ma e mira nder te kqija eshte qe njeriu ta vuaj denimin me jete ne menyre qe te pendohet per aktin e kryer dhe ta kete shansin per tu permiresuar dhe per tu pergatitur per te ardhmen e fundit-------------------ju dua te gjithe ata qe vertet jan spirituoz
mrkopolo shkruajti

por me ben shume nervoz se si te nderuar nuk shkruani permes mendjes se shendosh por ja futni krejt kot........ketu shihet piramida intelektuale e juve qe ne te vertet deshironi qe krimi te ndalet permes krimit kjo eshte logjika e juaj,

markopolo nuk ka nevoj qe te behesh neverik se edhe ashtu je neverik
markopolo sikurse ta zem biseden keshtu pershembel:
Nje kriminel ta dhunon gruen ose motren ja vajzen sikur ju te veheshit ne rolin e gjykatsit qfar denimi mbas jush kishte meritu ky kriminel?
Mbas thanjes tende denimi dote ishte ky:

une mendoj qe ma e mira nder te kqija eshte qe njeriu ta vuaj denimin me jete ne menyre qe te pendohet per aktin e kryer dhe ta kete shansin per tu permiresuar dhe per tu pergatitur per te ardhmen e fundit--

-Une ketu nuk shofe shprehje te piramides intelektuale se kjo ska te bene me mencurin aspak se ju nuk i parshtroni pyetje vetvetes:
Por vale si ndjehet gruja ime qe u dhunua prej kriminelit a ne anen tjeter ane un si gjykatesi markopolo kriminelit i dhash denim per nje koh te caktuar se jam i bindur se ky krimineli dot pendohet per aktin e kryer dhe shanset jane 99%se ky kriminel i sotcem mbas vuatjes se denimit dot jete buri ma i nderute keshtu mendoje une gjykatsi markopoloja.

E jo si disa primitiv si vardari etj qe krimineleve u japin denim me vdekje.

Tash kycet Vardari- O markoplo un per veti e kam nje bindje se;
KRIMINELI KRIMINEL LINDEN DHE NUK KA SHANS TE REHABILITOHET SE AI ESHT KRIMINEL SHPIRTNOR I LINDUR

TE KISHA SUPOZI QE MA SHUM DUHET TE MIRESH ME GRUAN TENDE QE PA FAJIN E SAJ U DHUNUA E JO
TE MIRESH ME KRIMINELIN SE NDOSHTA NESER KY KRIMINEL DOT TJET BUR I NDERUT
QFAR APSURUTETI NGA ANA JOTE INJORANCA NE KULMINACION I ,,NDERUARI,, GJYKATS MARKOPOLO

Te kethehemi ne realiteten i nderuari markopolo me fale qe jam shpreh me Aforizma te pershendet Vardari

anna
03-06-04, 10:53
Jam pro denimit me vdekje .Denimi me vdekje nuk sherben per te ulur %e kriminalitetit por ne dhenien e drejt te denimit .Ai qe vret duhet te vritet .E drejta per te jetuar eshte natyrore e pacenueshme ky rregull vlen ne fillim per viktimen ashtu si vrasesi edhe viktima ka te drejten per te jetuar ....

turisti
05-08-04, 21:56
Ju pershendes. Nese aplikohet ligji per respektimin e rregullave njerzore ku ēdo qytetar do te njoftohet per dhe thyerjen e rregullave,ateherit une jame PER DENIM ME VDEKJE ( vetem ne rastin e dhunimit dhe vrasjet qe i bejne njerezit mentalisht te semure,e kursesi jo ne vetembrojtje e cila eshte e argumentuar),sepse edhe Zoti nuk ka thene me dhunue e me vra,a njerzit e bejne.Shiqojeni Arabijen Saudite dhe denimet e saja,e pastaj numrin e veprave.Krijuesi iketyre veprave nuk jane te friguar sepse ligji eshte teper i bute,a p.sh. famrat e dhunuara jane gati te shpallura fajtore...Para lufte kam lexuar nji artikull,simbas te cilit parashihet qe burgosurit me burg te perjetshem te transferohen ne Hėnė,ne nje burg...Pramendojeni shoqerijen pa probleme kesi lloji , rruget e sigurta dhe burgjet pa burgosurit dhe spitalet pa psikopata..... :wink:

turisti
07-08-04, 22:57
Faleminderit AlbMuslim-Ku,edhe une te pershendes gjithashtu. :wink:

nitushe
09-09-04, 10:06
Kunder denimit me vdekje jam

Murgesha
12-09-04, 22:36
pershendetje te nderuar.

Pershendes Turistin dhe plotesisht pajtohem me mendimin e tij.
Denim me vdekje eshte i mirseardhun per ata njerez qe vrasin dhe dhunojn ndersa jan mentalisht te shendosh dhe ka argumente per krimin.
Ndersa askund nuk ka denim me vdekje pa arsyetim
Gjithashtu perkrahi nje gje te till edhe ne Saudi Arabi qe Hajnit ti prehet dora e ne sasi te vjelljes edhe krahu etj.

Me kete do identifikohet hajni ku te shkoj , se cdo njeri me dore te prere do e njohim si hajn, e keshtu do rradhohen vjelljet , dhunimet , vrasjet etj.
Kete do e kundershtojn vetem ata te cilet perkrahin njerezit destruktiv qe jan ne shoqeri .

Me Respekt
AlbMuslim-Ku

Albmuslim kam njė pyetje pėr ty.
Nė njė libėr qė kam lexuar, pėr jetėn nė arabinė saudite kam has edhe nė kėtė.Njė femėr e dhunuar atje nuk konsiderohet viktimė po fajtore.
Pse ngjan kjo? A do tė mundeshit tė mė jipni njė pėrgjigje??

Ndėrsa sa i pėrket temės.
Ēka mendoni pėr ata bėjnė gjenocid ndaj njė populli?
Po tė ishit gjykatės a do ti dėnonit me vdekje?

turisti
12-09-04, 23:22
pershendetje te nderuar.

Pershendes Turistin dhe plotesisht pajtohem me mendimin e tij.
Denim me vdekje eshte i mirseardhun per ata njerez qe vrasin dhe dhunojn ndersa jan mentalisht te shendosh dhe ka argumente per krimin.
Ndersa askund nuk ka denim me vdekje pa arsyetim
Gjithashtu perkrahi nje gje te till edhe ne Saudi Arabi qe Hajnit ti prehet dora e ne sasi te vjelljes edhe krahu etj.

Me kete do identifikohet hajni ku te shkoj , se cdo njeri me dore te prere do e njohim si hajn, e keshtu do rradhohen vjelljet , dhunimet , vrasjet etj.
Kete do e kundershtojn vetem ata te cilet perkrahin njerezit destruktiv qe jan ne shoqeri .

Me Respekt
AlbMuslim-Ku

Albmuslim kam njė pyetje pėr ty.
Nė njė libėr qė kam lexuar, pėr jetėn nė arabinė saudite kam has edhe nė kėtė.Njė femėr e dhunuar atje nuk konsiderohet viktimė po fajtore.
Pse ngjan kjo? A do tė mundeshit tė mė jipni njė pėrgjigje??

Ndėrsa sa i pėrket temės.
Ēka mandoni pėr ata qė bėjnė gjenocid ndaj njė populli?
Po tė ishit gjykatės a do ti dėnonit me vdekje?
Pershendetje Murgesha.
Une mendoj se gjykatesi nuk shqipton denimin por trupi gjykues,dmth vendimin aq te rende nuk mundet dhe nuk eshte e drejte te jet ne duert e nji njeriu. Denimet me vdekje gjithqysh duhen me egzistue.Ne Amerike,secili shtet i ka ligjet e ndryeshme per kete qeshtje: denim me vdekje-pushkatim,rryma,injeksion.....por,nese i permbahemi regullave njerzore-nuk ka nevoje te frigohemi.Pershendetje. :wink:

Gjumashja
30-10-04, 11:46
Kunder kuptohet

Motorristi
30-10-04, 20:02
une jam kunder denimit me vdekje ,, repshisht kunder,,,,, ai qe ka ber krime pa marr parasysh qfare,, ka denime,, burg te perjetshem,, por kunder denimit me vdekje....

Tomori
30-10-04, 20:50
-Un jam pro per denimin me vdekje,,,plotesisht jam dakort me Turistini

experti_lu
19-04-05, 02:02
jeni kunder pasi mendoni se denimi me vdekje ndikon ne uljen e krimit
apo mendoni se denimi me vdekje shkel nje nga te drejtat thelbesore te njeriut" e drejta per te jetuar"


jepni mendimet tuaja ne menyre te argumentuar

annaune jam pro vendimit me vdekje!!!duke marre parasyshe shume gjera se ndodhin ne bote.si pershembull:dhunimet vrasjet ne mase,dhunimet e femive ,e shume faktir tjere.

Reana
20-04-05, 05:45
hahahahaha... :lol:
o bre, nje gote uje dikush JU LUTEEEEEMM
hahaha :lol: :lol: :lol:

NE TE GJITHA LIBRAT FETARE, CEKET SE TE DREJTE TE DHENIES SE JETES, E TE DREJTE TE MARRJES SE JETES KA VETEM PERENDIA!!!
per CUDI....Disa prej FUNDAMENTLISTEVE ME TE MEDHENJE NE KETE FORUM, poashtu PERVEQ QE JANE KUNDER RREPSPEKTIMIT TE NDERSJELLTE TE BESIMTAREVE DHE OBJEKTEVE RELIGJIOZE TE KONFESIONEVE TJERA, PERKRAHIN EDHE DENIMIN ME VDEKJE!!!!
sa mire....
KJO FLET SHUME PER ATE SE CFARE KARAKTERI KENI!!!!
KUS ISHTE QE KA THENE "BENI SI FLAS UNE, POR MOS VEPRONI SI VEPROJ UNE"????
Ohhhh ndryshky i keq!!!!!
A dini si nxirren ligjet bile????
hahahaha

Krokodilli
20-04-05, 16:29
une jam kunder denimit me vdekje ,, rrepshisht kunder,,,,, ai qe ka ber krime pa marr parasysh qfare,, ka denime tjera,, burg te perjetshem,, por kunder denimit me vdekje

Psikologu
21-04-05, 05:59
Pershendetje te gjithve.

Ne lidhje me pyetjen e denimit me vdekje deshirova vetem pak te shprehi mendimin tim .

Sa i perket denimit me vdekje jam total kunder ketij ligji qe zbatohet sot ne keto ditė ne disa vende te botes.
Njerezit qe vrasin dikend kan sigurisht ndoj frustacion psiqik ose ne anen tjeter janė te detyrruar , qoftė nga rrethi , familja ose besimet fetare ose traditat e prapambetura.
Te denohen keta me vdekje eshtė gje e pa pranuar sepse burgu i perjeteshem eshtė me zi sesa denimi me vdekje , por ne disa shtet te ndryshme boterore nuk kontrollohet aspak i burgosuri se ne qfarė gjendje psiqike ka qenė kur e ka kryer aktin e vrasjes , sepse nese kan qenė semundjet psiqike , qe mund te jenė te kategorive te ndryshme , qe e kan shtyer personin ne ketė shkallė atehere ai nuk mund te denohet me vdekje , bile as me burg aspak por me kujdesjen dhe sherimin psiqik .
Kurse nese kthehemi tek ndikimet e rrethit ose faliljes, fes , ose traditave , atehere duhet qe edhe keto te mirren parasysh sepse rrethi dhe nxitesit duhet edhe atė te dalin para gjyqit sepse quhen nxites te krimit dhe ky eshtė njė denim i rrept dhe i fortė qe mund ta marrin.
Nese janė traditat ato te cilat ndikuan tek personi atehere kjo merret si nxitje e dyfisht morale sepse jeta e huazuar dergon gjithmon ne rastete tilla, andej njeriu duhet te jetė i fortė te te jeton ashtu siq i kerkohet nga jeta e jo nga tradita dhe rrethi.
Per fat te keq viktimat me te medha janė sot femrat neper shumė vise te botes , sepse propagandat fetare dhe ato primitivotraditore e rrisin njeriun duke e ushqyer me mendime te tilla se gruaja eshtė vetem njė roberesh e burrit dhe asgjė me teper , duke harruar se ajo eshtė shokØØe me i mirė i jetes , ajo eshtė nismeri e njė lumturie per atė qe deshiron jetė te lumtur.
Ka raste kur edhe nese burri deshiron te ndryshoj sistemin e jeteses se vetė nuk ka mundesi , sidomos ne shtetet e lindjes ku kjo eshtė dominante per besimin fetar si kushti numer njė.

Andej jam kunder denimit me vdekje , sepse ketu ku jetoj une ky denim qe moti e jetė eshte hjekur nga perdorimi dhe egziston vetem burgu i perjeteshem qe eshtė ne kohė zgjatje dri ne 17 vite , kaq quhet burgu i perjetshem , por pas ketyre viteve duhet qe pas kontrolles se psikijatrit ose psikologut te vertetohet se ky njeri eshtė i aftė te jetoj prapė ne jetė dhe se nuk ka pesuar lendime psiqike ne burg.
Njeriu eshte njeri , nuk rrifet as maltretohet per vepren e berė e hiq me pak per denimin me vdekje.

Nderime

Blondi1
21-04-05, 14:01
Denimet dhe gjykimet kurr nuk kan qen as nuk kan me qen te drejta, edhepse gjoja bahen nge drejtsia.

Se edhe nese sod jan te drejta nė tė kaluarėn dhe nė tė arrdhshmen nuk i pėrshtaten kohės zhvillimit dhe mentalitetit dhe pėr kėt arsye nuk mund tė ket ligje ose definicione te cilat duhet tė merren si tė drejta.

Marrim shembull nji njeri i cili ka dhunuar dhe vrar .
Nėse kėt e fusim nė njė burg nė zvicėrr ku ka kushte tė mira pėr pun dhe mėsim ose aktivitete tjera, ai mbas disa viteve do tė pendohet dhe nėse rrim me tė nuk do e kuptojm se si njė njeri i mir ka mundur tė veproj ashtu.

Pra
Kushtet rrethanat , mėnyra e jetesės , rrethi e pėrcaktojn mentalitetin i cili tė shtün nė vepra tė kqija.

Pra NUK KA NJERI Tė mir ose tė keq.
POr nė gjdo njeri ka diqka tė keqe ose diqka tė mir.

Nėse pra e marrim kėt personin e lartpėrmendur i cili ėsht penduar nė burg , dhe e karahasojm me njė i cili nuk ka bėr asgjė dhe jeton nė liri , por shpirtin e ka tė djallzuar dhe ėsht shum mė i poshtėr se ai nė burg, dhe vullnetin e ka shum tė madh pėr tė bėr vepra kriminale.

Kjo pra tregon kjart se denimi nuk ka natyrėn e drejtsis por natyrėn e frigės,dhe parandalimit tė dhunės.

AlbaSoft
02-11-12, 23:44
Ligji sa do i drejt te jet , ate njerzit e bejn .... un jam pro denimit me vdekje dhe ate sa me shpejt te sjellet ki ligj ne shqiperi ...