PDA

View Full Version : [i]Thuaji zemres po[/i]


Vera
22-05-04, 13:11
SE ME DO TI ME THUAJ;
POR ME NJE ZE

Me te pervujtė se te murgeshes
Qe vec per Se me do ti me thuaj, por me nje ze
veten lutje te embla kendon
kur kumbana prap kendon
Hė pra, me duaj vertet!

Se me do ti me thua, por me nje
buzqeshje trishte
Te ftohtė si agimi ne nje qeli pendese,
Murgesh mizore e Shėn Kupidit
Besnike e dtėve te asketizmit-
Hė pra, me duaj vėrtet!

Se mė do ti ma thua,por buzet e tua
Si korale japin mė pak gezim jete
Se koralet e detit-
Kurr nuk ndjejnė idhtesine e puthjeve-
Hė pra, me duaj vėrtet!

Se me do ti me thuaj,por dora jote
Nuk e shtrengon te cilter doren tjeter
Eshte e vdekur si ajo e nje shtatoreje
Ndersa dora ime pervėlon nga pasioni-
Hė pra, me duaj vėrtet!

Hė pra, te pėrndizemi me fjalėt
E mė digj, mė shtrengo, mė buzqesh
Sic bėjn te dashuruarit, hė pra puthmė,
Dhe pastaj hirin e shpirtit tim varrose
ne zemren tende-
Hė pra, mė duaj vėrtet1

florian
22-05-04, 15:16
PERSHENDETJE VERA SHUM SHUM E BUKUR ,
PAS NJE POEZIE TE TILL DO TA THOT PA FRIK :wink:

Vera
22-05-04, 18:24
nuk e di ndoshta ngurron ende :?

Vera
22-05-04, 18:32
DASHURIA ESHTE UNIVERSI SOT

E kush e ndjen tani dhimbjen apo zėnkėn?
Dashuria sot universi ėshtė
Kėta janė skllevėrit e nje tė nesėrmje tė errėt
Tė nxijnė rrugėn qerthullore tė Jetės

Vera
22-05-04, 18:54
FILOZOFIA E DASHURISE

burimet pėrzihen me lumin
limenjtė me Oqeanin pėrzihen
erėrat me Qiellin gjithmonė
ne lėvizje tė ėmbla shkrihen
asgje nė botė s'ėshte pa ciftin e vet
dhe gjithcka ne baz te ligjit
hyjnor ne nje forcė te pėrbashket.
Po unė me ty pėrse jo vallė?

A e se malet puthin kupėn
e Qiellit, e se valėt njėra me tjetren
pėrqafohen. Asnjė lule djalė
nuk do te jetonte
pa te kunderten
pa lulen femer.
Dhe token e perqafon drita e diellit
Dhe rrezet e hėnės puthin detin.
pse e gjithė kjo me kaq pėrpikmėri ėshte krijuar
nese ti nuk dėshiron te jesh me mua?

Cool_Boy
24-05-04, 15:08
Vera te lumt qiki poezi fantastike....

Vera
25-05-04, 17:20
TE PASH TEK QAJE

I
Tė pash tek qaje: loti i madh shėndrites
mbuloi atė sy tė kaltėr
Tė pash tek qeshje: flakėritja e safarit
ne praninė tėnde nuk vezullonte mė;
Nuk mind ti njėjetesoja rrezet qė mbushnin
Plot me jet atė shikimin tend.
II
Sikurse retė nga dielli i largėt
Marin njė ngjyr tė thellė e te nxeht
Tė cilen me pahir hija e mbrėmjes se afert
Mund ta pėrzėrė nga qielli shpejt,
Ato buzėqeshje cojne thell ne shpirtin
Me te trisht gezimi te mirfillt;
Dielli i tyre le pas nje flakė
Qė mbi zemėr shėndrit.

Vera
27-05-04, 13:54
KUR NE U NDAM

Kur ne u ndamė
Ne lot e nė dėnesje pa zė,
Pėlcitur zemra pėrmes
Pėr te mos u pare per vite e vite me,
Faqet e tua u bene te ftohta e te zbehta
Dhe me e ftoht puthja jote ishte;
Ai cast vertet qe parandjenjė
E kesaj dhėmbje.
Vesa e mengjesit
Krejt e akullt ra mbi ballin tim
E ndjeva ate si paralajmrim
Te kesaj qe po ndjej tani.
Janė harruar perbetimet e tua
Ke etje per ndryshime, or
Kur emrin tend ma thon
Me vjen turp ta degjoj.
Emri yt ne vesht e mi
Tani tingellon i vdekur;
Nje ngjethje me pershkon
Pse ishe qa i dashur dikur!?
te tjeret nuk e din sa mir te njof,
Nuk e din se te njof me shum se te gjith
Perjet do te kem nje peng ne zemer per ty
Qe fjalet per ta then nuk arrijn
Ne heshtje ndjej se zemra jote
Mund te me ket harruar,
Me dhimbje ndjej se shpirti yt
Mun te me ket tradhtuar.
Nese do te te shikoj
Pas vitesh te teraprap,
Si te te pershendes?
Me heshtje a me lot valle[/img]

Vera
31-05-04, 19:29
ESHTE NJE BUZQESHJE
DASHURIE

Eshte nje buzqeshje dashurie
E nje buzeqeshje mashtrimi.
Dhe eshte nje tjeter buzeqeshje
Ku te dyja buzeqeshjet mpleksin.

Eshte nje shikim urrejtjeje
E nje shikim perbuzjeje.
Dhe eshte nje shikim i perber
nga keto shikime
Te cilin me kot
Ta harrosh ti perpiqesh.

Sepse ne fund te thellesise se
zemres deperton.
E thellohet ne thellesi te ashtit
E asnje buzeqeshje qe ishte
ndonjeher buzeqeshje
Por vetem ajo e njejta buzeqeshje
Nga djepi deri tek varri
Mund te buzeqeshet vetem nje here
Dhe kur eshte buzeqeshje
Cdo mjerim fund merr.

Vera
31-05-04, 19:41
MOS ME KERKO ME

Mos me kerko me ta shfaqesh
dashurn tende
Dashuri qe nuk mund te shpallet
kurre
Flladi i njerezishem leviz
Ne heshtje i padukshem

E shpalla dashurine time, e shpalla
dashurine time,
Zemra ime e shfaqi
Duke u dridhur, duke ngrire akull,ne
trembje
Ah! Ai shkoj e vajti.

Sapo dashuria me la
Nje shtegtare kaloi andej
Ne heshtje e paduksheme
I mjaftoi nje ofshamje e e rrembeu

Vera
30-08-04, 19:37
Dikur

Dikur qeshnin rrahjet
e zemres sime
Dikur fluturija
pa krah
Fikur thithja ajer
me plot shprese
Dikur ti me perkedhelje e me
perqafoje me ngrohtesi
E tash te gjitha u treten
Ti shkove e une po pres
ne vetmi e rrethuar
me shtrengata e stuhi

Shkodran
01-09-04, 21:20
PSE JEMI TE NDAR :?:

perse jemi te ndare
dhe sjemi te bashkuar
pse zoti na ka vrare
kaq shum jemi larguar

pse syte e mi
po rrejdhin vetem lot
nga qe jemi larg
dhe nuk te perkedhel dot

zemrah nuk me rreh
se nuk degjon gezim
sepse ti mungon
ne kraharorin tim

perse zemra me rreh
se per ty kam ndjenja
perse syri sme sheh
se ti je rrezja

ta segjedhesh nji rruge
se nuk esht shum vone
qe te vish tek un
zemrat ti bashkojm

un jam pellum
ti pollumbesh
ne zemren time
gjithmone do te jesh

te lutem perendi
mos me len te vuaj
me bashko me kte njeri
e dhimjet mi shuaj.......... :!: 8)

Vera
10-09-04, 19:00
Shqiperise

Dikur Iliri
Pastaj Arberi
Me von Albani
E tash Sqiperi

Te coptuan shekujt me rradh
Dheun nen kemb ta kane marr
Shqiperi

Te vrane por ti nuk vdiqe
Ti qendrove me gjak token duke lar
Shqiperi

Po une jam shqiperia
Shum te renda jane plaget e mia

Plaget ah plaget e mia
Iu ka rene dielli e si ka thare
Iu ka rene shiu e si ka lage
Jane si ate dit ne Londer qe mi kane vrare

Nuk mbyllen keto plage
Uji i Ulqinit pa i lage
Pa i ngroh dielli i Kosoves
Pa iu fryer erė nga Cameria
Pa u bashku trojet e mia.

Vera
10-09-04, 19:09
Kosova

Ah Kosov
Ne ty derdha lotine gjakun
Gjysh e stėrgjysh
Ma ruajten pragun

Moj nene kreshnike
hapi syt njehere
Bijt dhe bijat
Europa po ti merr

Moj nena ime
Me ngroh ne gjirin tuaj
Se nuk dua te jetoj ne dheun e huaj

Me mbaj moj nene loke
fort me perqafo
se lirin e pritur
tash po e shoh

vargje nga une te vitit 2000

Vera
10-09-04, 19:20
Mos mi merni bijtKu shkoni o bijt e ketij dheu
Vall nuk keni turp nga Skenderbeu
Ai po iu lut po pergjerohet
Ce shqiptarise bijt mos ti larkohen

Atje ju pret shtriga Europ
Ce Shqiptarine e grisi, e beri cop me cop

Europ moj shtriga plak
Mos i hap Shqiperis plag
Se ende nuk eshte sheru
Ne Londer qe e ke plagu

Europ me qytete si kulqedra
Mos mi le trejet e shkreta

Djersa e tyre tu beft zjarr
Lotet e tyre tu befshin shtrengat
Shqiptareine ma le te ngrate