PDA

View Full Version : QFAR MENDONI JU PER BOTEN TJETER PER PARAJSEN ???


prizrenasi
22-05-04, 15:24
mund ta jepni mendimin e juaj .??qfar mednimi keni ju per parajsen dhe boten tjeter pas vdekjes ???

VARDARI
30-05-04, 08:36
-Pa dyshim se bota tjeter egziston por jo si kjo bote ku ndodhemi per momentin.-Atje nuk egziston vdekja per ne esht i pamaxhinushem atje redh lumi adit qe vend te ujtit rjedh qumsht gjithmon i fresket etj..
Dot jemi te rethuar me engjuj me shum te mira
Pra Allahi xhsh na bavt nasip te gjithve ymetit musliman te takohemi atje
Prandaj vlazen duhet te mendojm shum per Ahiret se atje esht vendimtarja e qenjes son njerzore...

turisti
22-08-04, 01:19
Tung prizrenasi.Une nuk mendoj per boten tjeter per nji arsye: kur t'vjere koha per atje,edhe ashtu mendimi yne nuk do te miret parasysh,e pse pra te lodhem kot?!!! :wink:

fisniku
22-08-04, 09:19
Per Boten tjetre jo vetem qe duhet me mendu,por duhet edhe me punu,me punu tu i kry obligimet me te cilat krijuesi na ka obligu.
Se a do te jemi banore te parajses apo te ferrit kjo varet prej punes tone,i kemi kry obligimet apo jo.Prandaj duhet qe cdo dite ti kryejm obligimet ,qe krijuesi ti pranoj lutjet tona dhe ne boten tjeter te jemi banore te parajses.

Albanam
22-08-04, 11:28
Tung prizrenasi.Une nuk mendoj per boten tjeter per nji arsye: kur t'vjere koha per atje,edhe ashtu mendimi yne nuk do te miret parasysh,e pse pra te lodhem kot?!!! :wink:

Turisti...

Mund te jesh gabim pėr mendimin e shprehur, vėlla i dashur.
Kur tė vijė koha pėr botėn tjetėr, do tė mirren parasysh veprat tona, andaj nuk ėshtė keq tė mendojmė sa mė shumė pėr tė dhe tė bėjmė vepra tė mira. Lodhja nuk tė shkon kot, miku im, tė jeshė i bindur.
Krijuesi ynė na dha shumė tė mira nė kėtė botė, na dha edhe mendjen pėr tė vepruar si duhet, andaj ta shfrytėzojmė atė sa jemi nė kėtė botė, se pastaj bėhet vonė. Unė nuk dėshiroj tė mendoj se je mohues i botės tjetėr, kurse Nicku yt TURISTI mund tė ketė kuptimin e plotė mbi pozitėn tonė kalimtare nė kėtė botė!

Tė pėrshėndes!

Me respekt,
Albanam

rudi-fitness
22-08-04, 21:18
Parajsa nuk ekziston por eshte vetem ngushellim per njerezit qe kan frike te vdesin.

turisti
24-08-04, 15:05
Nderimet e mija Albanam.Normal qe nuk jame mohues i botes tjeter sepse asnje feje nuk e mohon,por une mendova se MENDIMI YN NUK MIRET PARASYSH per shkak se kur t'vjere DITA E GJYKIMIT,une mendoj se vetem do te shqyrtohen veprat e tona dhe une nuk besoj se do te na ipet fjala e mbrojtjes sepse regullat e lojes dihen.Neve na mbet vetem t'iu permbahemi dhe te fitohemi POENA per momentin e duhur.
Une e respektoj mendimin e secilit,a ky eshte mendimi nga kendi im dhe kuptimin e jetes nga ana ime filozofike. :wink:

Albanam
25-08-04, 14:15
Nderimet e mija Albanam.Normal qe nuk jame mohues i botes tjeter sepse asnje feje nuk e mohon,por une mendova se MENDIMI YN NUK MIRET PARASYSH per shkak se kur t'vjere DITA E GJYKIMIT,une mendoj se vetem do te shqyrtohen veprat e tona dhe une nuk besoj se do te na ipet fjala e mbrojtjes sepse regullat e lojes dihen.Neve na mbet vetem t'iu permbahemi dhe te fitohemi POENA per momentin e duhur.
Une e respektoj mendimin e secilit,a ky eshte mendimi nga kendi im dhe kuptimin e jetes nga ana ime filozofike. :wink:

Mė vjen mirė pėr kėtė sqarim qė bėre Turisti. Sepse nga postimi paraprak mund tė fitohet pėrshtypje e gabuar. Andaj edhe nė drejtim tė kėtij sqarimi ishte postimi im. Shpresoj pėr mirėkuptim.
Ndėrsa sa i pėrket sqarimit qė bėre kėtu mė lartė, pajtohem me konstatimin tėnd, sepse atė Ditė do tė hesht gjuha dhe nuk do tė mund tė thotė asnjė fjalė pėr lėshimet e kėsaj bote, ngase po tė ishte ashtu, atėherė ajo do tė mundohej tė arsyetohet pėr veprat qė ka bėrė njeriu. Atė ditė do tė flasin organet tjera, do tė flet syri pėr atė qė ka parė, do tė flet veshi pėr atė qė ka dėgjuar, do tė flet zemra pėr atė qė ka dėshiruar, do tė flet dora pėr atė qė ka vepruar, do tė flet kėmba pėr rrugėn qė ka pasuar...
Siē the edhe ti, neve na mbetet qė nė kėtė botė t'ju pėrmbahemi urdhrave tė Krijuesit tonė dhe tė shpresojmė nė mėshirėn e Tij nė Ditėn e Gjykimit.
Zoti na e lehtėsoftė atė Ditė kur nuk ka lehtėsim tjetėr pos mėshirės sė Tij!

turisti
25-08-04, 18:05
Pershendetje Albanam.Faleminderit per pergjegjje.Une kisha shtue vetem- AMIN -. :P

gjini
13-11-04, 17:09
ju qe besoni ne nje bote tjeter ju kisha keshilluar te shkoni tek mjeku e te kontolloheni se nuk ka bote pas vdekjes dhe as mos hargjoni mund dhe energji me u lodhe per kete.
nese di ta shfrytezosh kete jete ketu i ke te gjitha si parajsen ashtu edhe gjehnemin apo ferrin
pra nuk ka asgje tjeter.

turisti
13-12-04, 00:55
ju qe besoni ne nje bote tjeter ju kisha keshilluar te shkoni tek mjeku e te kontolloheni se nuk ka bote pas vdekjes dhe as mos hargjoni mund dhe energji me u lodhe per kete.
nese di ta shfrytezosh kete jete ketu i ke te gjitha si parajsen ashtu edhe gjehnemin apo ferrin
pra nuk ka asgje tjeter.

Gjini i nderuar,

Si e din qe " nuk ka bote pas vdekjes "????? Si mundesh m'i argumentue gjerat pa qene atje??? Ne, nuk kemi qene atje ,por po " supozojme ".

Kush eshte tash per tretman mjekesor: NE QE SUPOZOJME,a ti qe "ARGUMENTON " PA ARGUMENTE ???????


Nejse, ashtu/keshtu te pershendes.

TURISTI.

Mr_100%
25-12-04, 21:18
Per ket teme kisha nje thenje te nje aktori te madhe.SER PETER USTINOW

"njeriu eshte sikurse nje veture e huazuar ne renta-car,
nget nget ket vetur,dhe prap duhet ta kthesh aty ku more,
e ngasesi do ik ne parajs?nuk mund ta vertetoj,sepse nuk kam qen,
apo ngasesi do ik ne ferr(gjehnem)? nuk mund ta vertetoj,as ketu nuk kam qen
por nje e di dhe e kam provuar,te MARTOHESH KEQ, ne ket bote e ke xhehnemin

emine
15-11-11, 21:46
kam ni se ish ftofte

elvio
16-11-11, 00:41
mund ta jepni mendimin e juaj .??qfar mednimi keni ju per parajsen dhe boten tjeter pas vdekjes ???Hajde gjume hajde:biggrin:

shef-qeti
16-11-11, 00:52
kam ni se ish ftofte

mire qe dikush paska komunikim me pinguinat.....

emine
16-11-11, 16:50
mire qe dikush paska komunikim me pinguinat.....shefeqet ma shkrove receptin n'dore njeri,une skam tilifun,po qta te feve mkan tregu qetu e qatje,nije qka thojne kta,qysh ja pava sherrin tash me mthan eminia po fole ne tilifun em pinguina:P

Makresh
16-11-11, 17:08
E sikur t'mos ishte besimi i botes tjeter, ēfar vlere do kishte kjo bote e 1001 padrejtesive ?

panta_rhei
16-11-11, 18:07
E sikur t'mos ishte besimi i botes tjeter, ēfar vlere do kishte kjo bote e 1001 padrejtesive ?

Do te kishte vlere absolute :wink: Unikate :smile:

Zero Cool
20-01-12, 11:10
mund ta jepni mendimin e juaj .??qfar mednimi keni ju per parajsen dhe boten tjeter pas vdekjes ???


Do t`jua shkruaj nje referat nga atje, veq edhe naj dite sa te arrij aty dhe te akomodohem.

emine
20-01-12, 11:33
huh e di qka me pret,keta qe sme paten ne ket bote,ju kam than pritemni qatje,ishalla nuk bahet naj lufte mes tyre,se bajagi do i kam rezervu nat dyje,,,,,,,:biggrin: