PDA

View Full Version : Ekspozita e Dardanise-viti 2050.


Murgesha
23-05-04, 02:28
Kam marre stermbesen per dore e dola ne nje sheti. Uf korba une kembet menxi po me mbajne. Kur qe po me thot stermbesa.
O stergjyshe qenka hap nje ekspozite ketu ne qoshe. A te hyjme ta vizitojme?
Po cka shkruan moj bi aty?
Ekspozita e Dardanise-me tha mbesa.
Dardania a?- Eja moj shpejt te hyjme e te shikojme.

Hyra cka me pa kompjuter, tastatura, mouese, LapTopa te ktyne herav. Syte mu mbushen me lot.

Pash nje tastature te vjeter. Aty shkruante
Kjo eshte tastatura e famshme e Murgeshes. Ajo ne ket tastaure ka shkruar per 20 vite rrjesht. Nje dite burri i saj i merzitur nga pritja e gjate e hjeku tastaturen nga kompjuteri dhe ja ndaloi te shkruaj Murgeshes pergjithnje.
Thuhet se ne pyetje eshte nje afere, por nuk mund te prishim imazhin e mire te saj qe e ka pasur mes diskutuesve ne Dardania. Prej asaj dite nuk ka shkruar me kurre ne forum. Si duket ishte mesuar te shkruaj vetem ne ket tastature.
(eh nuk eshte krejt keshtu. Nuk ishte aspak afer, por dashuri ama kur sban nuk shkon me zor. Eh plaku im te ma kishe lene ateher tastaturen sot skisha mbet e veje.)

Me poshte nje LapTop
Ne ket LapTop ka derdhur djerset e veta e nderuara Barbaroza. Ka shkruar 5 vite me rradhe ne dardani. Na vjen keq, qe nuk dijme me teper per te. Kur u martua me nje katundar ai nuk e la me me hy ne Dardani. Ishte gjeloz shume, mendonte se LapTopi eshte magjik e mundet me ja marre nusen. Dardania ne ate kohe pat pesuar nje humbje te madhe.
(Po keshtu ka qene me te vertet. Me kujtohet e gjora vashe. Me sa shpresa i pat thene Po nje djali te njoftuar ne internet. I thoshte se eshte mjek e paska qene katundar)

Me tutje nje monitor.
Ne ket monitor shkroi dhe lexoi e nderuara Genta. Ajo ishte aktive 7 vite ne Dardania. Shikohej shume ne ket monitor qe e kishte bere si pasqyre. Nje dite rastesisht u shikua me shume. Pa veten se i kishin dalur thinjat ne floke. E deshperuar u largua nga Dardania ne drejtim te panjohur.
(Eh Genta bukuroshja ime po fat te keq paske pas)

Pak me poshte nje CD-rom.
Ne ket CD-rom per 15 vite u kyq e shkyq Lazdrani.
Ne vitin 2004 shkoi e martua. Por nusja i doli e menqur per 15 vite me rradhe. Edhe pse lexonte ne dardani nuk donte ti shikonte aferat e tija me Murgeshen e me vajzat tjera ne forum. I besonte shume Lazdranit.
Pas 15 viteve nusja e pa se flirtet spo mbaronin kurre e nervozuar e fiku per gjithnje kete CD-rom. Qe ateher Lazdrani su ba me i gjalle ne Dardani.
( Me merrte nganjeher ne telefon e me thoshte se po i mungoj shume une dhe dardania)

Pastaj ne nje vend tjeter shoh nje maus apo mi elektronik. Me kurreshtje afrohem te lexoj.
Ky mi sypozohet te ket qene i annes. Ajo shkroi 25 vite me rradhe ne Dardani. Pas 25 viteve e plakur dhe e braktisur nga te gjithe, por pasurin e vetme kishte miun e pa se Dardania e la pa burre e pa familje e deshperuar doli te kerkoj fatin. Ende eshte duke e kerkuar.
(nc-nc, dukej bre vajze e zgjuar, sigurisht gjer me tani e ka gjet ndonje plakush te mire)

Eci ne ket ekspozite te quditshme, takoj emra te njohurish nga Dardania.
Permallohem e me dalin tinzisht lotet kur kujtoj momentet e bukura te kaluara ne forumin e dardanise.

Ne nje qoshe e te ndritur mire shoh nje LapTop.
Cudi me duket se eshte i njofshem. Afrohem te lexoj.
Ky eshte LapTopi i Murgeshes qe me zemergjeresi ja fali Barbarozes.
Ky LapTop cuditerisht gjate punimeve ne ekspozite na eshte paraqitur vet. Nuk e dijme se nga ka ardhur as kush e solli, kur ta ndezim del nje mbishkrim "Me dashuri e perjetesisht i juaji Rrushi"
(Po Rrushi eshte i zhdukuri nga dardania. Me duket se kam ndegjuar se kur u largua nga Dardania lajmerohej nga nje bote tjeter. Qudi te jet ende gjalle Rrushi)

Ejani ju lutem mos harroni te vini e te lexoni mbishkrimet tjera per cdo anetar te forumit.
Me nderime nga Stergjyshja-Murgeshe.

anna
23-05-04, 13:24
Pastaj ne nje vend tjeter shoh nje maus apo mi elektronik. Me kurreshtje afrohem te lexoj.
Ky mi sypozohet te ket qene i annes. Ajo shkroi 25 vite me rradhe ne Dardani. Pas 25 viteve e plakur dhe e braktisur nga te gjithe, por pasurin e vetme kishte miun e pa se Dardania e la pa burre e pa familje e deshperuar doli te kerkoj fatin. Ende eshte duke e kerkuar.
(nc-nc, dukej bre vajze e zgjuar, sigurisht gjer me tani e ka gjet ndonje plakush te mire)


kuku mam qka paska mem gjet joooooooooooooooooooooooo :? :? :?

Murgesha
23-05-04, 14:06
Oj qika mos me akuzoni mua mori, perdorne fantazine se ketu eshte viti 2050. Cka mu keni shpife veq mua.
Ne nje shetitje me stermbesen time e pash ket ekspozite.

fisniku
23-05-04, 14:29
Murgeshe,me keto shkrime te fundit i ke habit shume njerez qe mendojn qe te femrat eshte me pak e zhvillume nje pjese e trurit qe luan rol te rendesishem ne proceset e te menduarit abstrakt,planifikimit dhe parashikimit te ngjarjeve.
tung Fisniku.

Murgesha
23-05-04, 15:24
Fisniku te falenderoj shume per shkrimin tend.
E po me duhet te pranoj se imagjinaten e kam te zhvilluar.
Po habitem me ju tjeret ne vend se ti jepni perparesise fantazise suaj qe pa dyshim egziston e“dhe te ju, ju me keni befasuar. Mos u hutoni pas parashikimeve te mia po urdheroni dhe fantazoni, kemi edhe shume pjese tjera elektronike e qe ju takojne anetareve tjere te Dardanise te ekspozuara ne ekspoziten e viti 2050.
Urdheroni mos me pritni mua se mua me ka mberthy nostalgjija per vitet e kaluara. Mos harroni eshte viti 2050.

lazdrani
23-05-04, 15:32
Sot Lazdrani ka ditelindjen,dhurata me e bukure ishte nga nipi i tije Dardani....Kishte dhuruar Gjushit te tije dy karta per Ekspoziten e Dardanise 2050.Me rrodhen lotet e gezimit nuk i besoja syve te mije jam mu ne sallen e bukure te ekspozites Dardania...Nje thirrje te nipit tim GjYshe o GjYshe shiqo se cka kam zbuluar...Ishin fotot dhe shkrimet e Murgeshes....Nje nate te vitit 2004 ishim ne Kafen e Barbarozes vetem ishte nje nate qe nuk me humbe nga koka,lokali ishte i ndezur me Qira musika ishte e lehte vallzuam tere Naten.Ah ajo nate....Dardani nipi ime me pyet GjYshe pse Qane pse lotet po te pikojne ....Asgje Nipi im asgje jam i shume i emocionuar nga kejo Ekspozit...Dardan e shiqon ato shkrime te Mbretereshes Barbaroza Shikon Qeshjen e Mbretereshes Genta shpeshe here pata takuar ne Pallatin tone Mbreteria L&M te Dardanise....Duke shiquar me vemendje qdo milimeter te ketije Ekspozite ne mure me ra ne Sy Shkrimet e Poetit te madhe Naimit-Naki-Kopshti poetike :cry: :cry: :cry: Ore nipi im lexo kety lexo se aty jane shkrimet me te bukura qe kam lexuar...po nipi im aty kemi shume Shkrimtare te merituar....Barbarozen,Florin,Zanen,Honesty,Dr Leone,Psikolgu,Caki,e shume e shume te tjere....Lexoja gjithmone me endje keto shkrime Nipi i Gjyshit.Ne anen e Mbajte Ore Dardan Cka eshte gjithe ai Ekran i madhe?Gjyshe eshte nje monitore me Foto dhe biografi ....Me sjelle aty nipi im ....Vura Syzat ne Sy pasi jam plake duke vershuar kete monitore Shohe Fotot e RRushit,Aty kishim edhe Annen duke piktoruar Mbretereshen Murgesha I...Nipi im urdhero merri keto leke dhe ike bleje Akullore se Gjyshi done edhe pake te rrije kety e te poshoje....Kembet nuk me mbanin nga Dashuria dhe Kujtimet e mija...Mu kujtua Dita kur ishim ne Deti me Murgeshen time ,Genten,Barbarozen shpetuam jeten pasi kishte veshure ate bote Kule....Mu kujtuan Buzeqeshjet e Jehones qe tere kohen ishte e ngarkuar me Studime dhe shpesh here merrte kohe e na vizitonte Oborrin Mbreteror....Kishim shume shoke dhe miqesi nga te gjitha anet e Botes,Cool-Boy nga Anglia,Florin nga Italia,Hanen&Anen nga Shqiperia,Gentianen&Jehone nga Zvicra,Nakin&Veren nga Gjermania,RRushin nga NY,Yllka&Brikenda nga Australia,Zanen nga Austria......Une mbeta ne Danimarke me Mbretereshen time Murgeshen...
.......GjYshi o Gjyshi zgjohu eshte bere vone Po kthemi ne Shtepi...Po Nipi im Dardan po,Kthehemi ne Shtepi...Duke dalure nga Ekspozita ndie zerin e Murgeshes Lazdran,Lazdran ku mbete po te prese ne Parise....Urime Ditelindja Mbreti im :wink: Gjyshe krejt ne rregull me ty ....po Nipi im po,eja te shkojme se u be vone e neser kam udhetim te gjate...aten e mire Dardani une do te jem gjithmone afer juve ne shume gjenerata tjera...

Barbaroza
24-05-04, 10:50
Ishte kohe e vranet.Binin riga te vogla shiu por si duket qe shpejti qielli u kthjellua.
-Oj plakooo-po me therret plaku im!
-Fol o plak-iu pergjigja.
-A ke degjuar moj se ishte hap nje ekzpozite nga Dardania?
-Uh plaku im,te lumte goja qe me tregove se tash po degjoj,po lum plaku qe dalim dhe e shikojme se tash emocionet per kohen e rinise po me mbysin.
-Mire moj,veshu dhe po dalim.
Dolem me plakun tim dhe hyme ne ekspoziten qe ishte hap ne Muzeun e Qytetit.Fillluan lotet te me pikojne varg nga nostalgjia.Gjithcka aty me perkujtonte nje pjese ne kohen e rinise qe kishim kaluar duke shkruar dhe u argetuar ne Dardani.Kishim bere muhabete te ndryshme me shume anetaret te mrekullueshem te saj,sa e sa here kishim pire bashke kafen e mengjesit,sa e sa shaka kishim bere,sa njoftime,sa fejesa e martesa kishim bere mes vete,e disa bile edhe u martuan fale Dardanise.
Une si nje vajze e brishte qe isha atehere,kisha krijuar nje shoqeri te mire me Murgeshen,Lazdranin,Genten,Nakin,Honesty-n,Annen,Hanen,Aferditen,Florianin,Veren,Coo_boy,Za nen,Sheten, dhe shume e shume tjere qe pasi me eshte dobesuar memorja nga vitet e pleqerise nuk po mundem t'i kujtoj te gjithe.
Isha vajze katundi dhe sa here ne Kafe shkoja me kule,por anetaret e mire e te nderuar te dardanise asnjehere nuk me shikonin me perbuzje,bile me jipnin perkrahje gjithmone pasi kisha edhe gjysherit shume fanatik qe shume here vinin ne Dardani per te pare a rrija me djem apo jo.Njehere me kujtohet si me pat shpetuar Lazdrani nga mbytja ne det,une nuk dija not dhe lakmoja kur shihja shoket dhe shoqet e mia qe notonin,pastaj Murgesha me shtyu dhe une desh u mbyta po te mos ishte Lazdrani.Kur erdha ne vete,nuk i kisha kulet veshur por isha veq ne bikini.U llahtarisa,kisha frike se tani gjyshi lere qe do ma ndaloje hyrjen ne dardani,por edhe nga shkolla do me ndaloje,por per fat te mire pata shpetuar.me duket se gjyshi im,ndjese paste,ishte pas dashuruar ne Murgeshen dhe per hir te saj me lejoi te vazhdoja shkollimin....
Sot jam bere gjyshe,me shume nipa e mbesa prane vetes me te cilet i kaloj vitet e merzitshme te pleqerise.Edhe plakun shyqyr e kam gjalle ende.Ne rini desha ma pat ngrene shpirtin,ishte shume xheloz,ma ndalonte Pc por une tinez ti,kur ikte ne pune,hyja ne Pc ku gjeja argetimin e paharruar edhe sot.Por,me kalimin e kohes edhe ai i zbut dhe pjesen tjeter te jetes e kaluam per mrekulli.
Lotet po me pikonin vazhdimisht derisa plaku im me pa dhe me ftoi te dilnim qe te mos permallohesha me teper :wink:
Eh,rini moj rini... :wink:

RRUSHI
24-05-04, 17:08
2050---79 vjeqar ...
Sa qudi sa shpejt ikin vitet ...
Edhe sot si gjdo pas dite me nje revist nen sqetull dhe nipat e mij Zeshkanin , Murlanin , Gentianin dhe me te voglin nip qe shum e dua Barbarozin vajtem tek parku i qytetit , qte shof per qudin time shof nje ekspozit te hapur, vendosa te hyj , sapo u futa brenda filluan te me rrjedhin lotet , me dukej e pa besushme gjith ajo qe po shifja pas shum e shum viteve ------ aty pran ishte nje kolltuk Mbretror u ula mjaft me kujdes , kisha frig se mos po me bertiste z .Murgesh ( ky kolltuk esht imi ) , smund ti ndalja lotet , deshiroja te shiqoja gjdo qe ishte vendosur aty aq me kujdes por qte shifja , aty ishin gjith vuajtjet e mija , zemra e thyer ( Luana , Zeshkanja , Barba ... ) mallkova vehten perseri , vejan me shkoi jeta , brofa ne kemb per te ikur por ne te majt shof ca rreshta te art ishin poezit e te medhenjeve Naki , Lazdrani , Barbaroza e shum te tjer , i lexova me kujdes , disi me ngrofen zemren , ika ika duke peshperitur ahh Genta qfar me bere ... :wink: [/b]

Vera
24-05-04, 19:15
Ehhhhh keshtu duke shetitur si cdo dit me romanet e mia me te pelqyera qe i lexoj me kenaqsi ne parkun e qytetit, dhe po kaloj andej pari dhe kurr nje her ne at pjes te qytetit nuk shof edhe shum njerz, por at dit ishte mbushur bulevardi nga njerz te moshuar keshtu si mosha ime por edhe mete vjeter. U ofrova te shiqoj se cka po ndodhte, por ku u ofrova dhe e lexova " EKSPOZITA E DARDANIS-VITI 2050" dhe pa menduar fare se cka do gjej brenda hyra ashtu e hutuar ne mesin e atyre njerzve qe po silleshin rreth e rrotull me sy te perlotur. Ne hapin e par qe bera pash shum shkrime mbi antaret e forumit te Dardanis ku edhe une kam mar pjes rresht 45 vite me rradh. Ne cilin krah qe u sillsha shihesha ekranet, tastaturat e gjdogje qe ju perket kompjuterave te pjesmarsve te forumit. Ne krahun tjeter u ktheva dhe ja po e shof nje PC komplet dhe lista e shkruar per pronaren e saj, aty shkruante: "per 45 vite me rradh ne ket PC shkruajti Vera e cila se paku tri her ne dit u ul me kenacsi duke e ditur qe shum tema interesante e terheqse e prisnin. Dhe ja nje dit e gjetem ket PC ne shtepin e saj qe mbi te shkruante "jam plak e nuk mundem me, se sa me shum qe shkojn vitet nuk mund me te shkruaj, nuk mund ta kujtoj cdo cast rinin e bukur qe e kalova me antaret e ketij forumi" dhe ashtu e morem PC-ne e saj dhe ja sic po e shifni e vjeter mezi qe po i duken shkronjat ne tast qe ka shkruar ajo vet, dhe tavolinen dhe karrigen e zez qe me kenacsi u ul ne te." Kjo isha une, duke u larguar me lot ne sy por poashtu e cuditur se ku e kan gjetur PC-n time.Kjo me beri te jetoj edhe ca vite duke menduar prap ne rinin aq te lumtur qe e kam pasur.

Naki
24-05-04, 22:10
Jame moshuar 82 vjeqar,spo mundem te eci me shume se 2000 metra ne kembe,forca me ka humbur mende me mirren tensioni i ulte i gjakut,dhe syte me jane dobsuar,biri im tani 54 vjeqar me pyet baba kohrat kane ndryshuar para 46 viteve duhej te mbahen syza tani ti mbane nje laps digital qe zmadhone profilet e shkronjave dhe objektet dhe keni mundesi te lexoni pa probleme.
bashkeshortja ime bashkangjitet bisedes dhe shfletone kujtimet rinore dhe hobet ,ate kujtohet naki forumi i dardanise sa shume me endje lexoje dhe postoje shkrime.
duke qeshur nga mallengjimi kujtoja pseodonimet e shume forumisteve
mu kujtua kafja e forumit aty pinim qdo dite kaffe dhe shkembejshim mendime,pastaj mire mengjesi dardanie,fjale te urta,dhe mbreteria dardane Murgesha dhe lazdrani qe kishin simpatine me te madhe nga forumi ata ishin promotori dhe truri i forumit argetues.
jame rralluar pake vajza ime me sjelle ndermende me pyet sa anetare ka pasur forumi une pergjigjem nuk me kujtohet numri po ishin me mija,nuk mundem pa i permendur disa miqe te mi BARBAROZA;GENTA;MICKOJA ;JEHONA;VERA ;ANNA;AFERDITA;BRIKENDA;YLLKA ;PASTAJ FLORIANI ;ALBANAM ;HONESTY;COOL BOY :DR LEONE ;FISNIKU ;QIKA E PR dhe shume te tjere.
me rrodhen lotet ,vajza ime me ofrone faculeten e une i jape nje porosi
jeto jeten ashtu siq ti deshiron japi jetes vite e jo vitete te japin pleqerin.

e nderuar autore e ekspozites ju falenderoje per inovacionet qe keni ofruar forumit ju pershendes ku do qe jeni-Naki

yllka
25-05-04, 11:35
JAM PLAK 72 VJET ,KAM VENDOSURE TE KTHEHEM PER GJITHMONE NE KOSOVE SE GURBETI ME HANGER SHPIRTIN...BURRI ME LA TE RE RAHMETLIA KESHTU QE MBETA VETEM ME DJALIN TIM AGRONIN DHE QIKEN ARBERESHEN.VENDOSEM TE GJITHE TE KTHEHEM NE VATAN....VITI 2050 JAM NE KOSOVE VENDOSA ME QIKEN TE DAL NE QYTET ME BLE DISA GJANA TE SHTEPISE,QIKA JEM PO ME THOTE OJ NANE APE SHEHE SE QENKA NJE GALERI -EKSPOZITA E DARDANISE....CKA DARDANIA ME LESHUAN KEMBET,ARBRESHE QIKA JEM NDAL TE ULNA QITU SE MU NDAL FRYMA...QIKA PATE FRIKE TE MADHE NE KET MOMENT,I THASHE MOS U BRENGOSE EVLADI JEM SE DIQKA DIELLI NE KRY ME KA TROLLUAR PO HAJDE NIMOME BIJA JEM SE UNE GJALLE PA HY NE EKSPOZITE TE DARDANISE SE LA SE SHPIRI PO DONE ME MDAL..NE HYRJE TE EKSPOZITES
ISHTE NJE LIBER I TRASHE QE MUSAFIRET BENIN NJE SHKRIM MBI PERSHTUPJET E TYRE ,NXORRA SYZAT NGA QANTA DHE FILLOVA TE LEXOJE DISA SHKRIME KUR CKA ME PA ATY ISHIN KANE SHOKET DHE SHOQET E MIJA MURGESHA,GENTA,LAZDRANI,NAKI,BARBAROZA,RRUSHI,VERA .....E SHUME TJERE,OH ZOT AH ESHTE JETE TI TAKOJE KETA NJERZI EDHE NJEHERE ,DUKE SHIKUAR EKSPOZITEN KERKOJA FETYRAT E SHOQERISE SIME TE VITET E 2000 ...KISHTE SHUME NJERZI TE INTERESUAR SHUME TE VJETER ME NIPA DHE MBESA ,PERBALLE MEJE ISHTE NJE TEPIH I KUQ DY KARRIKA DHE NJE TAVOLIN E VJETER POR ANTIKE.ARBERESHE QIKA JEM CKA PO SHKRUAN QATY,NANE KJO TAVOLIN QENKA ULURE VETEM MBRETERIA E DARDANISE LAZDRANI DHE MURGESHA,ATY PASHE PER HERE TE PARE EDHE FOTOT E MBRETERISE ISHIN AQ TE BUKURA SA QAJA ME GJITHE ZE LOTET ME PIKONIN SE NJE FEMIJE...ARBERSHA ME MURRE NE KRAHET E SAJ DHE ME PESHPERITI NE VESH E DI NANE E DI KAM LEXUAR DITARIN DITORE TENDIN ,SHFRYJU KENAQU SE KE MERITUAR JAM KRENARE QE UNE SI VAJZA E JUAJ TE LEXOJE DHE TE DI SE QFARE SHOQERIE TE SHENDOSHTE KENI PASE,JA KAM LAKMI...PO I THASHE QIKA JEM ESHTE E VERTET ....ATY PASHE RROBAT MBRETERORE KURORET E MBRETERISE FOTOT E BARBAROZES,NAKIT POETIT TE MADHE,GENTIANES DHE ARTANIBBIT,COOL BOY-MICKOJES,RRUSHIT-HONESTY,SHETES,ANES,HANES,VERES,FISNIKUT
DR.LEONE,FLORIANIT,BRIKENDES,QIKA E PRISHTINES,ALABAMAN,VUSHTRRIA,CAKI,PYTHON,ZANA,JAK OVARI,UNE JAM, JOVANI,BOND,DREJTESIA,ADMIN E SHUME E SHUME EMRA ...DUKE SHIKUAR EKSPOZITEN ARRITEM TE LOKALI I KAFESE SE DARDANISE....OH ZOT KAFEJA ISHTE ASHTU ORIGJINAL SI AJO QE UNE VIZITOJA NE RININ TIME TEGJITHA ISHIN NE VENDIN E VET,MORRA GUXIM E U ULA EDHE NJE HERE NE TAVOLIN AFER DERES ATY ISHTE VENDIM IM .....KAMARIER NJE VERE !!! ZONJE ,ZONJE .....PO URDHERO BIR PARA MEJE ISHTE NJE DJALE I RI QE PUNONTE NE GALERI....ME FALNI ZONJE PO VERE NUK KEMI......MOMENT MU DREJTUA AI JU JENI KJO ZONJUSHE NE FOTO ....ZONJA YLLKA...PO BIR UNE JAM AJO....KY DJALOSH I RI KISHTE LEXUAR DHE MESUAR SHUME NGA KJO EKSPOZIT PA PRITUR ME SJELLI NJE GOTE VERE ....URDHERONI ZONJUSHE KAM NDERI TE JU SHERBEJ.....TE FALEMENDEROJ ORE QUN PO SI KE EMRIN E PYETA --DARDAN ME QUAJNE DARDAN.....JAM DJALI I LAZDRANIT DHE MURGESHES......CK...CKAAAAAAAAAA.ARBERESHE QIKA JEM EJA KETY AFER MEJE ....URDHERO NANE ,SHIQON KETE PRINC KY ESHTE PRINCI I MBRETERISE DARDANE
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: ME SY TE PERLOTURE U NDAVA NGA KJO EKSPOZITE POR EDHE KRENARE QE ISHA PJESE E KESAJ SHEKULLI

anna
25-05-04, 17:09
Jeta kalon shpejt –keshtu me thoshin ,e vetem tani arrij te kuptoj domethenien e asaj fjale .nuk e di por ate dite ndjeja qe diqka do te ndodhte
Papritur mu kujtua forumi dardania sa nostalgji qe kam-thashe me vete
Ishte bere vone per pune shpejt e shpejt arrita te vishem dhe te nisem per atje ,rruges filloi nje shiu me vete nuk kisha marre as cader,papritur pash nje ekspozite hapur u afrova dhe qendrova e shtangur per shume minuta o zot nuk mund ta besoja EKSPOZITA E DARDANI-se VITI 2050
Nuk mund ti besoja syve te mi dy pika loti me rreshqiten ne faqe oh sa kujtime te mrekullushme …….
Sa shume pc tastiera monitore shkrimet e te gjithe anetereve per nje cast u rrembeva nga kujtimet ,sa shume emra MURGESHA, LAZDRANI ,BARBAROZA , GENTA, VERA,HANA, NAKI ,CAKI, ARTANIBB, ZANA COOL BOY MICKOJA AFERDITA ZEROO COOL RRUSHI FLORI ,ANI ,BRIKENDA, YLLKA ,HONESTY UK,e shume te tjere ah forumi jone ka mbledhu shqipetar nga tere anet e botes kemi pasur mbret dhe mbretersh kemi pasur kafen e forumit bile edhe detin aty afer e kemi pase eshte e pamundur te mos e kujtosh mbytjen e BARBAROZES ne det pasi ajo kishte ardhur me kule apo nikat e shumt te zero_ coolit oden e grave e oden e burrave apo edhe shapullat e shumta qe I kemi dhene njeri tjetrit me shume kenaqesi qiftae me te mire te forumit ku emri I murgeshes dhe I lazdranit dukej sikur ishte I shkruar me ar apo xhelozite me brikende e yllken te cilat I sillni nje fryme te re forumi
tone e pamundur te mos e kujtoj florin nakin cakin dr leonen zanen qe me poezite e tyre shkrini edhe shpirterat tane ….vera me cool boy dhe me s-h-e-t-e-n hahah mickoja nusja e forumit hallen esmeralld qe na parashikone fatet tona .Ky forum ka bere historine tone eshte e pamundur te jetosh pa te ……
u riktheva nga ai udhetim im I shkurter ..kur papritu ndjeva nje dore ne shpatullat e mia
anna ,ti je…
po une po ju kush jeni ……

florian
25-05-04, 21:52
murgesha, naki ,lazdrani ,genta, anna ,barbaroza, hana ,cool-boy ,hostney ,rrushi ,brikenda ,vera ,aferdita , sheta keta emra nipi im po thoshte me ze te lar shum aq me ze te lart sa edhe nje plak qe i ka kaluar te 70 dhjetat mund ti degjoj .
duke degjuar keta emra me vjen ne mendje qe kjo eshte lista e shokeve te mi dhe pyes nipin nipce po ku i ke degjuar keta emra :?: ja gjysh ketu ne ket manifest nuk i shef ti (qcte shoh un i mjeri nuk shof dot majen e hundes) jo po per se i kan shkruar keta emra mbi nje mur ? gjysh kan hapur nje ekspozit me emrin dardania dhe keta jan ca nga antaret me sa duket !!! e di e di i them po nga e din ti nuk lexon dot nuk lexoj dot po i kam shok te gjith sa kohe te bukura ato sa biseda gjer ne mengjes sa net pa gjum sa poesi te lexuara e te shkruara , pa pritmas nipcja bertet gjysh gjysh , he i them un cke , po ne pse nuk hym brenda ja ku eshte eksposita . hajde nipce te shikojm pak un do shikoj nga syt e tu .
ne hyrje kishin vene dy lap topa tashme te vjeter dhe mbi to kishin shkruar me keta kane shkruar mbreti dhe mbretresha e dardanise ne ate moment dy lot rrodhen nga syt e mi gjysh gjysh pse qan je semur ???? jo nipce jo jan lot lumturie me kujtohen kohet e vjetra dhe disa letra . pak me tutje eshte nje kompiuter me nje salva skermo me emrin e nakit ....................................vazhdon :wink:

lazdrani
28-05-04, 09:16
Sot jam zgjuar heret,vendosa vetun te vije edhe nje here ne kete Ekspozite se shpirti po me qetesohet...U ula ne Karriken time,vershoje ngadal shkrimet e shume miqeve te mi...Mu kujtua Murgesha me shkrimet e saja te bukura Ditari i Dites :cry: :cry: ,perballe meje kisha nje pc te shkrimtarit Naki-Kopshti poetik edhe kety lexova shkrimet e tije por edhe te mijat...per nje moment ndjeva nje ze,ishte kjo kenga qe gjithmone me shoqeronte ne kete forum aq te dashure...kenga SAY YOU WILL BE MINE :cry: :cry: :cry: .Ah jeto jete,mu kujtua nje teme e bukure qe shume antare deshironin te takoheshin nje nje Paty se bashku te njihemi dhe argetohemi,mendja ime me shkoje e pse jo tani dhe mu kety.Do te jepja gjithe qka te takoja juve... :cry: :cry: :cry:

Barbaroza
28-05-04, 10:44
...Mbesa ime e vogel Gentiana,qe emrin ia kisha vene ne shenje rrespekti per Gentianen e forumit tone,me luti:
-Gjyshe,a me tregon pse ma ke vene kete emer :?:
-Ah moj mbesa ime,emrin ta kam vene ne baze te shoqes sime te forumit Gentianes,perndryshe nuses se kusheririt tone.Kemi qene shoqe te mira ne forum me te dhe me shume tjera.
-Gjyshe,a nuk me tregon edhe diqka rreth atij forumit qe paskeni shkruar ne rini dhe per te cilin shpesh flisni me gjyshin :?:
-Ah moj mbesa ime,e dashura ime.Vertete ishin kohera te arta ato vite te rinise.Por sot dua te tregoj per dashuriqkat qe i kam pas me disa djem aty.
-Uaaaaa gjyshe,edhe ti paske bere dashuriqka a :?:
-Po gjyshes,edhe une, sepse isha e re dhe te rinjte dashurohen me afsh dhe pasion ashtu siq u pata dashuruar une.
-Gjyshe,me shpejt,se me humbi durimi-po me thoshte Gentiana.
-Po,njehere,derisa isha duke shfletuar ne forum pashe nje titull qe ma terhoqi vemendjen.Behej fjale per nje djale qe quhej RRUSHI dhe anetaret e forumit kishin vendosur te na martonin pasi qe atij i kishin ikur dy nuse dhe i kishin lene 10 femije dhe pasi une isha me zemermira nga vajzat aty,vendosem qe per hir te femijeve,une te flijoja jeten time te rinise.U martova me te,por nuk na shkoi gjate.Ai kish filluar te takohej fshehurazi me to.Nje dite e zura dhe gjithcka mori fund....

Vazhdon me nje rrefim tjeter!

Gentiana
28-05-04, 11:13
...Mbesa ime e vogel Gentiana,qe emrin ia kisha vene ne shenje rrespekti per Gentianen e forumit tone,me luti:
-Gjyshe,a me tregon pse ma ke vene kete emer :?:
-Ah moj mbesa ime,emrin ta kam vene ne baze te shoqes sime te forumit Gentianes,perndryshe nuses se kusheririt tone.Kemi qene shoqe te mira ne forum me te dhe me shume tjera.
-Gjyshe,a nuk me tregon edhe diqka rreth atij forumit qe paskeni shkruar ne rini dhe per te cilin shpesh flisni me gjyshin :?:
-Ah moj mbesa ime,e dashura ime.Vertete ishin kohera te arta ato vite te rinise.Por sot dua te tregoj per dashuriqkat qe i kam pas me disa djem aty.
-Uaaaaa gjyshe,edhe ti paske bere dashuriqka a :?:
-Po gjyshes,edhe une, sepse isha e re dhe te rinjte dashurohen me afsh dhe pasion ashtu siq u pata dashuruar une.
-Gjyshe,me shpejt,se me humbi durimi-po me thoshte Gentiana.
-Po,njehere,derisa isha duke shfletuar ne forum pashe nje titull qe ma terhoqi vemendjen.Behej fjale per nje djale qe quhej RRUSHI dhe anetaret e forumit kishin vendosur te na martonin pasi qe atij i kishin ikur dy nuse dhe i kishin lene 10 femije dhe pasi une isha me zemermira nga vajzat aty,vendosem qe per hir te femijeve,une te flijoja jeten time te rinise.U martova me te,por nuk na shkoi gjate.Ai kish filluar te takohej fshehurazi me to.Nje dite e zura dhe gjithcka mori fund....

Vazhdon me nje rrefim tjeter!


:( :( :(

Murgesha
28-05-04, 13:19
Qysh ate dite qe e pash se eshte hape kjo ekspozite pjesen me te madhe te kohes po e kaloj ketu.
Po takohem me shume anetare te nderuar qe kane shkruar, takimi me mallengjyes ishte me Barbarozen. Une kam menduar se ajo eshte larguar pergjithnje, mirepo kishte qene e kunderta. Me tregoi per burrin e saj per niperit e mbesat. Shume kemi qare kur u takuam.
Por shyqyr me shendet ishte mire. Kish nje martese te lu,tur. Ishte dardania ajo qe e bashkoi me njeriun e enderrave te saja. Me tregoi ne vesh se me kend ishte martuar por mu lut te mos e baj publike. Une si gjithnji nostalgjike bahem nostalgjike kur hyj ne ket ekspozite.
Sa mire kane bere disa anetare qe e kan hap ket ekspozite.
Daradnia kishte shume anetare, dhe ciceroni me tha se cdo dite bahen shume vizita ketu. Kjo ekspozite ka ngjalle kurreshtjen edhe te qytetareve qe nuk kane shkruar ketu. Kane marre vesh se une jam nje prej mbretereshav te ketij forumi. Cdo dite me takojne, me pergezojne dhe me pyesin per kohen e ateherit. Nuk cuditen por na i kan lakmi brezit tone qe ja kemi arriturr te kontaktojme e te dojme njeri tjetrin ne ket menyre. Sot ciceroni me tha se kane paralajmeruar viziten disa anetare “nga USA. Mua nuk mu kujtuan por ciceroni me tha se ata jane anetare me te rinj te cilet kane shkruar pasi qe une jam larguar nga Dardania.
Rinia sidomos e kane marre shume me entuziazem ket Ekspozite. Jane vene ne pune qe te hapin nje forum me po te njejtin emer. Bile siq me thane ka disa nga ta kane menduar te identifikohen me nikat e moqem te dardanise.
Une e pershendes iniciativen e tyre e ju uroj nga zemra qe t“bahen edhe ata si gjenerata jone. Te komunikojne ne menyre paqesore e te dashur mes vete.
Per sot po e le me kaq. Do te vazhdoj tjeter here te shkruaj per pershtypjet e mia.

lazdrani
04-06-04, 10:46
Sot u zgjova heret,disi do endrra me bene merake dhe vendosa sot te vije ne ekspozite...Sapo hyra ne Ekspoziten e Dardanise kur ja disa Antare te forumit ishin Aty!!!Oh Zot ah eshte e mundur sot qenkan vetem qiftat e Dardanise.Miredita Zonja dhe Zoteri pershendetja te gjithe.Miredita Mbreti i Dardanise me pershendeti Flori dhe pas nja 5 sekonda filluan duarte trokitje :oops: Mu be Qefi shume per respektin e tyre ndaj meje.Fillova qe qdo njerin nga keta personalisht ta pershendeti.Fillova nga ana e mbajte ...Mirdita Lazdrani,Mirdita Flori nga Tropoja,Hanna.Mire se keni ardhure.Mirdita Honesty Mbreteresha Barbaroza.Mire se ju gjeje...RRUSHI nga Prizereni&Genta Mbreteresha..Mire se ju gjeta....Nga ana e djathte ishte Cool Boy dhe Mickoja miredita juve Zonjushe Mbret i II tungjatjeta me tutje ishte Zana dhe ARATAIBBI.....Urdheroni te ulemi ne Kafen tone....Mickoja u ngrite dhe mu drejtua .I nderuari Mbrete po ku e keni Murgeshen Mbretereshen..Ne ate moment nje ze i larte u ndie :Te nderuarit Musafire kam nderin ta pershendes Mbretereshen Dardane MURGESHA ishte zeri i Nakit qe ne kete moment hyri ne Ekspozite se bashku me Murgeshen time.Filluam te pinim dhe bisedojem per gjthe ato vite te bukura qe kaluam kety.Ne fund vendosem qe me shpeshe te takohemi kety edhe me shume antare te keti Forumi.... :arrow: vazhdone :wink:

lazdrani
05-07-04, 17:33
Oha sa me ka marre malli te vizitoje kete Ekspozite....Sot eshte nje dite shume e nxehte,malli me ka marre per ju dhe ndalngadal kam vendosure te vije prape kety se shpirti po me ligesohet nga malli.Jam ne sallen e madhe te kesaj Ekspozite,shume fetyra te ngjofshem qenka sot.Ana,Hana,Vera,Aferdita,Vushtrria,Fisniku,Micko ja,Drenousha, Engjulleshja,RRushi,Albanam,Honesty, Naki,Barbaroza,Uliksi,Dr.Leone,Gentiana, Jehona,Zana,Floriani,Cool_Boy,Sheta,Artibb,Bond,Dr ejtesia,Murgesha.....e shume e shume te tjere ....Athua kemi ndonje Festim sot e nga Pleqeria kam harruar!!!Nje Duartrokitje ushtoi te gjithe Sallen...
Kjo dite ishte ajo dite qe kishim kerkuar te gjithe qe nje dite te organizojme e te takohemi Live.... Oh zot pase shume vitesh me ne funde arritem ta realizojme kete Deshire te flaket :wink: Qaja si femiu nga gezimi dhe hareja... Ishte kjo ide e zonjushes sime Legjendea Mbreteresha Murgesha qe kishte organizuar kete dite vetem e vetem per Mua pasi ditet e mija po afrohen dhe gjithmone mendoja po shkoje ne ate Dynje pa i takuar Dashamiret e mi te Jetes... Gezuar Lazdran,ishte ky ze i Honesty i cili mu afrua me nje gote Vere... Gezuar Honesty vella i im Besnike gezuar edhe per shume vite... Perqafimet e mija me Honestyn nuk perfunduan pa u shprase ne Vaje,lotet tone pikoni si shiu.... Ishin keto qaste me te lumtura qe erdhi dita e te takojme njerin -tjetrin.... Per nje moment Murgesha mu afrua Lazdran-Kam nje befasi per ju.... Kengen Say you Will be mine do te kendoje live vetem per ty.... :cry: :cry: :cry: :cry: ....

Barbaroza
18-07-04, 20:25
Kish filluar te bije nje shi i imte sa qe me zgjoi shume kujtime ashtu siq me zgjoi neveri.Mora albumin e fotografive dhe po shikoja me mall fotot e te gjithe anetareve te Dardanise se rinise sime.Sa te bukura ishin vajzat dhe djemat qe shkruanin dhe tani nga pleqeria s'mund t'i shohesh dy here ne fytyre :wink: -thashe me vete.
Po shikoja Murgeshen me ato floke te gjata dhe te lidhura fjongo,me ata sy te zi e trup si selvi dhe po e beja dallimin me Murgeshen e pleqerise,te zvogeluar,te kerrusur e te thinjur.
Genta,nje bukuroshe e pashoqe...O Zot...pleqeri moj pleqeri,s'po mundja te mendoja me tutje.Gjithashtu edhe vajzat tjera,Vera,Aferdita,Shejtonka,IceGirl dhe shume te tjera tani ishin shemtuar aq shume sa trembej njeriu :roll: Disa edhe kishin vdekur,ndjese paqin... :cry: :cry:
Shikova edhe veten ne pasqyre.Cfare te shoh,askund ajo Barbaroza e rinise,tani nje plake e thinjur,me balle plot rrudha-rudha sado qe po mundohesha me kot te veja kremera te ndryshme.Kot e ke-i them vetes dhe dy pika loti me rreshqasin tinez nga syte... :cry:
Leshoj veshtrimin nga djemat.Lazdrani,nje djale shume i bukur,tani pothuaj pa asnje fije floku,i kerrusur dyfish dhe me shkop mbajtes ne dore te bente te qaje per te kur e shikoje ne rruge.
Naki,poeti i forumit,gjithashtu kish marre pamje 100% ndryshe sa asnje element i fytyres se tij nuk te ngjante me Nakin e rinise.
Honesty...ah Honesty,nje djale pothuaj 2 metra i gjate te behej 1.55,po kjo te bente te mbaje koken me duar nga habia.Pa floke, por me nje kapele franceze ne koke( :lol: )sigurisht per te fshehur koken tullace,Honesty cdo dite merr nipat dhe mbesat dhe del ne sheti.Sa mire qe i ka ata nipa e mbesa se perndryshe s'do te mund te ecte aspak pa e ndihmuar ata :wink:
Mbylla albumin,syte po me mbylleshin sepse me ishin ajur shume nga lotet e mallit.
Kur te pushoje shiu,do te nisem drejt Ekspozites....

Loloku
18-07-04, 23:31
Ah, mos e pritsha kėtė ditė! Si duket unė veē ia kisha mbathė qė kur pėr atė botė, se nuk ishin fare as eksponatet e mia kėtu dhe veē me u qu "vampir" pėr tė thėnė dicka, sepse edhe kėshtu pas 12-ve u ba, po mė mirė hiq valla, se ēka pash kėtu mos pasha ma as nė atė dynja! Mė mirė po i bie nga kafja e po e pi pak xeher, nė mė bėftė exheli sabėr. Edhe ju, bani pak gajret bre se boll qė keni hy nė histori a!

turisti
17-08-04, 17:36
2050,une do te behem kryesori ketu,ju do te festoni ne HOLLYWOOD. :P

Murgesha
26-09-04, 00:06
Eh kohė tė arta e tė vėshtira ishin vitet kur shkruaja nė Dardani.
Ishte kohė kur shumė nga anėtarėt argėtoheshim tek kafja e forumit, kishim temat pėr dashuri e diskutime shoqėrore, dhe poetėt qė mė vonė u bėnė tė famshėm pikėrisht nė Dardani filluan tė hjedhin vargjet e para. Shumė prej kėtyre poezive bėnin fjalė pėr dashuri, vuajtje e shpresa pėr njė tė ardhme mė tė mirė.
Mė kujtohen poashtu forumet pėr Diskutime Fetare e Forumi i Politikės.
Bo-bo skuqem edhe sot kur e kujtoj se sa zėnkat e fyrjet i baheshin partive tė ndryshme politike, religjioneve tjera, e besa edhe njėri tjetrit. Ishin disa qė shfrenin ndjenjat e tyre mė shoveniste pa pasė rrespekt pėr asgjė as pėr komb e as pėr fe.
Mirėpo kjo nuk vazhdoi gjatė. Diku kah fundi i 10 vjetēarit tė dytė, vetėdija e popullit u ngrit nė nivel shumė tė lartė. Brezi i ri duke e parė se tė vjetrit po e dėrgojnė nė humnerė popullin shqiptar u revoltuan njė ditė dhe e morrėn pushtetin nė duart e veta.
Ata pėrmbysėn ēdo mendim antishqiptar, pastruan kokat e mykura tė cilat mendonin vetėm pėr pushtet, filluan tė ndėrtojnė shtetin. Brezi mė pėrparimtar qė ndonjėherė ka pasė Kosova, lanė kisha e gjamija, lanė partitė dhe organizuan popullin qė tė kenė besim vetėm te pėrparimi i vetėdijės dhe moralit shqiptar. Organizuan kurse tė ndryshme pėr moralin e rėnė shumė poshtė tė qytetarėve, duke u thirrurr nė emėr tė stėrgjyshėrve shqiptar tė cilėt gjithnjė ja kanė dashtė tė mirėn kėtij vendi.
Populli i pėrqafoi tė gjitha progreset e brezit tė ri. Nuk u dasht shumė kohė qė sytė tė hapen, tė pėrqafohet vėllau me vėlla tė shtrėngojnė grushtet deri nė pėrgjakje dhe ja arritėn, ja arritėn qė mė nė fund diku kah mesi i viteve tė 20-ta, Kosova ti ngjajė parajsės. Parajsė tė cilėn sot e kėsaj dite e gėzojmė. Sot Kosova ėshtė qendėr botėrore, me tė mira materiale dhe shpirtėrore. Populli jeton nė paqė, i qetė e nė liri. Ėshtė vigjilent dhe punėtor. Sejcili shikon punėn e vet, ka standard tė lartė tė jetės e tė vetėdijės qytetare.
E strukur nė njė nga sallat e Ekspozitės madhėshtore po kujtoja kėto gjėra.
Eh sa tragjedi kemi pėrjetuar, por sa e mirė ėshtė sot jeta jonė.
Dikur shkruaja nga Mėrgimi, e tani mė ska mėrgimtar shqiptar tė shpėrndarė nė ēdo cep tė botės. Ska nevojė mė se Kosova-Parajsė ka tė mira materiale dhe pasuri pėr ēdo qytetar tė vetin.
Sot 26.09.50 ėshtė ora 1 e natės. Nesėr nė sheshin e qytetit do tė bahet njė manifastim madhėshtor pėr nder tė qytetarėve. Hyrja do tė jetė gratis, se qėllimi i manifestimit ėshtė qė qytetarėt tė argėtohen e tė pushojnė pėr vikend. Kėto argėtime bėhen nė emėr tė shtetit pėr falendėrim qytetarėve punėtor tė Shtetit Kosovar. I pari do e heq vallėn e gezimit Kryetari i Kosovės i cili e pret me gėzim kėtė manifestim. I gėzuar se do tė jetė nė mesin e qytetarėve tė shtetit mė demokratik nė botė.

lazdrani
17-12-04, 22:16
Eh sa me paska marre malli te vije prape kety,nuk ikam besuar kembeve te mija por ja ndal ngadal me shtagen tem erdha.Ufaaa te ulem pake se fryme nuk po ngihem.Mbasi eshte vone po i dhezi dritat e te qmallem me Ekspoziten 2050.
Ku tja nisi hajt se po hy pake nga pake ne te gjitha dhomat e ketij Ekspozite.
Cka po shkruan kety,besa jam plake e nuk po shohe mire,po ti marre syzat.Ah Poezia,sa shpeshe here kam lexuar kety poezit e Nakit, Florianit, Shejtonkes, Albanam, Psigologu, Dr.Leone, Barbarozes, Honesty, Zanes, Cakit, Engjulleshja, Cicrrima.... Shpirti po me pushon duke lexuar gjithe keto poezi te bukura.
Dale nga kjo dhome e afrohem ne disa Albume me Foto te Antareve,ah po po pi njohe te gjithe.Murgesha ime eshte kjo :P Ja Gentiana, Barbaroza, Shejtonka, Aferdita, Zana, Mickoja, Anna, Hanna, Miss Peja, Diana007, Gjumashja, DEA, Maca, Kaltrushi, Yllka, Brikenda, Vera, Engjulleshja, Luana, Erita, Drita, Paolina.... e shume te tjera,me kujtohet si sot po shpeshe here kemi pire se bashku kafe e jemi argetuar,nuk mundem ti harroje keto fetyra si princesa....
Afrohem ngadal te dhoma e Shokeve te mi ku edhe ketu jane nuk mungojne fotot e tyre:Honesty nga Londra(vllaqko im)syte me lotojne, Albanam Poet dhe Besimtar i Madhe me kujtohet shpeshe here Fjalet e Urta te tije, Naki njeriu me i dashure ne Jeten time, Floriani Tropojani jone qe me poezit e tije dinte gjithmone te na Argetonte, RRUSHI ah RRUSHI Artist i madhe, Loloku nje Persone me nje shprehje te bukure, intelegjent besa edhe terheqes ate kohe per shume vajza... Mafiozi&Turisti ishin dy persona qe ne nje kohe te shkurte sillen nej Atmosfere te mrekullshem, Qeshjet e tyre ikam ende ne vesh(hahahahahahahah), Kercovari njeri simpatik, Ulliksi gjentelmenti i Forumit, ARMANI Avanturisti, Agroni i Dashuruari, Blusky nje djalosh modern me kultur te pastert, Ah Cool Boy koheve te fundit nuk dukej shpeshe, Bond Gjithmone i sinqert dhe korrekt...... Dhe shume e shume tjere qe nuk po mundem te rrije me se jam plake e qenka bere vone e me duhej te shkoje ne Shtrate se Mjeku im me ka udhezua mos ta mundoje veten shume shpirtnisht...Naten e mire te dashurit e mi e ishallah shihemi ne Boten tjeter, Ejvallah.... Lazdrani i juaj

DEA
17-12-04, 23:45
Viti 2050 une nuk jam me ne mesin tuaj ,megjithate trupi nuk po me pushon se di se qfare kerkon, edhe nga bota e amshuar mundohem te lidhe kontakte me miqt e vjeter te dardanis po fatkeqesisht teknika nuk ka arritur deri atje dhe me siguri se nuk do te arrije kurr. Po dhe nga bota jo shume e deshiruar dergoj pershendetje ne miqt e para 50 viteve , jetoni te qete se kur te mbaroni se jetuari dhe te vini tek une do vazhdojme prap me forumin e perjetshem. Ketu parapergatitjet kane filluar per te gjitha kujdesem une. JU mirepret DEA

p.s. mos ma merrni inati se veq imagjinat eshte :wink:

Barbaroza
18-01-05, 16:05
Dite Janari shume e bukur.Burri me te cilin isha martuar dhe kisha krijuar familje,me ftoi te dilnim pak ne sheti.Tani kishim shkelur ne te 60-tat por ende po mbaheshim vital.
Pranova me kenaqesi.Bulavardit te qytetit,tek po kalonim,me ra ne mend diqka nga mosha e rinise.
-Darling,ma bej nje te mire.
-Si jo e dashur-me tha ai,veq thuaje.
-Kam deshire qe te shkojme ne expoziten e Dardanise ku kam kaluar nje pjese te jetes sime.
-Mire,e dashur,cfare nuk bej une per ty-me tha dhe me puthi fort…..
Shpejt u gjendem ne Expozite.Po shikonim me kujdes dhe po lexonim te gjitha temat qe po ruheshin me aq xhelozi nga rojet e Expozites.
Une hyra te rubrika e Diskutimeve shoqerore sepse ajo rubrike,jo veq qe me terhiqte ta lexoja me shume,por edhe i pergjigjej deshires dhe karakterit tim.
Ndersa,burri ishte ndalur te Ciftet me te mira ne forum.
-E dashurrrrrrrrrrrrr?Me trego diqka,shpejt,shpejt….
-Me gjithe deshire i dashur,veq thuaje cfare do te te tregoj.
-Me thuaj shpejt,kush eshte RRUSHI,kush eshte Honesty,me thuaj shpejt,po lemeritej ai dhe ishte nxire shume ne fytyre!!!
Hahahahahahahaahahahahahahahahahhahahahaaahahah-po qeshja une.
-Mos qesh,po thuaje shpejt,shpejt….
Une vazhdoja te qeshja me te madhe,ndersa i dashuri im ishte nxehur aq shume nga xhelozia sa veq nuk pelciste.
-Ok,po te tregoj por s’ke asnje arsye te behesh xheloz.Keta jane ish-burrat e mi.
-Ish-burrat e tuuuuuuu,a je ne mend moj cfare thua?????????
-Po de-i thashe,une kam pas dy burra para teje.
I dashuri im po behej nervoz tani me te madhe.
-Qetesohu i dashur,se te gjitha do ti sqaroj-e merrja tani me te mire.
-Me sqaro pra,me trego se kush kane qene ata,cfare ke patur ti me ta?????
-Degjo,RRUSHI ka qene burri im i pare qe kam pas ne jete por me te cilin u ndame sepse me tradhetoi me te tjera,edhe Honesty ishte sikur ai-i thosha.
-Po mire,me trego tani si mbete virgjereshe me dy burra para meje???
-Hahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaa,hahahahahahahahaha haaaaaa,o i dashur po ja qe kjo ka qene vetem virtualisht,do te thote martese virtuale qe jane denuar te deshtojne 99% dhe nuk do te thote se une kam pas diqka intime me ta nese jemi pare ne camera,i kemi buzeqeshur njeri-tjetrit e besa kemi shkembyer edhe mpuqa ne telefonata.
Tani i dashur im po cmendej fare.
-Po a???Po a s’mi jep numrat e tyre te telefonit??
Tani u zura ngusht por vendosa t’ia jap,pasi i kisha patur dikund ne arkiv.
Kur shkuam ne shtepi,ai mori se pari nr e tel te RRUSHIT dhe vendosi te bisedonte me te.
-Alo,me duhet zoteri RRUSHI.
-Une jam zoteri- u degjua nje ze mashkulli.
-Ju lutem me duhet nje sqarim nga ti.
-Siurdheroni zoteri,nese mundem te ju ndihmoj.
-Mos keni degjuar ndonjehere emrin BARBAROZA?
-RRUSHi u degjua te thoshte se po.
-Atehere zoteri,une desha te dija cfare te ka lidhur me te,sepse me duhet urgjentisht kjo gje.
-Zoteri,Barbaroza eshte mikesha ime e vjeter nga expozita e Dardanise dhe per te cilen kam pas nje rrespekt te madh.Tjeter cfare ju duhet te dini?
_Desha ta dija mos keni patur diqka intime me te?
Ai zoteri,kjo eshte e tepert-po thoshte RRUSHI derisa une po turperohesha nga ajo qe po degjoja!
-Kaq desha te dija zoteri-i tha i dashuri im dhe u pershendeten.
Tani mori numrin e Honesty-s dhe e thirri edhe ate.
-Me thoni zoteri,nese keni degjuar emrin Barbaroza ndonjehere?
Honesty heshti per nje cast dhe pastaj tha:-Po kam degjuar?Pse?
-Desha te dija me gjeresisht si e njihni ju ate?
-Me falni zoteri por s’kam kohe,me duhet ta mashrtroj femijen tim qe po qan.
-Zoteri,me duhet vetem nje sqarim,nese mundesh shpejt e shpejt.
A mos keni patur diqka intime me te?
-Si?Intime?Ah.jo,jo .Barbarozen e njoh permes shkrimeve te Dardanise dhe asgje tjeter.
-Po a e ke pare ndonjehere live?
-Jo,zoteri,veq ne cam dhe ndonje mpuq te rastit.
-Aha-tha i dashuri im dhe mjekrra po i dridhej nga xhelozia.
Per dreq,gjithmone kam pas te beje me tipa xheloz,te pakuptuar dhe ne fund e maora te tille-po mendoja me vete
U pershendeten,ndersa une po e ndjeja se isha skuqur tejmase nga fjalet e te dashurit tim….



Vijon

Murgesha
18-01-05, 16:47
Sa mė erdhi keq kur e pashė kėtė skenė mes Barbarozės dhe burrit tė saj.
Po sa u lumturova kur e mendova se me kend jam ende.
Me Lazdranin tim.
Njėmend tė lodhur e tė rraskapitur nga pleqėria por tė qetė shpirtėrisht e emocionalisht, pa asnjė aferė nė tė kaluarėn tonė.
Eh Barbaroza sa po mė dhimbsesh pėr kėto mosmarrėveshje tė rinisė. :lol: :wink:

halla e madhe
18-01-05, 18:53
2050 :!: kushedi kush do te jeme deri atehere :?: :cry: Ndoshta nipat dhe mbesat e mija do te gjejne disketat e FD e do te knaqen me muhabetet e gjyshes :wink:

turisti
25-01-05, 12:31
Hahahahahahahaahahahahahahahahahahahaahahahah..... ...,viti 2050,nuk muj te besoj,por e vertete eshte.


Ne emer te faleminderimit per anetaret,qe kan postuar duke mos kursyer as kohen,jeten private dhe shendet,te cilet kan merita me te medha per perparimin e vendi,ideve dhe te arriturat,qeveria e Kosoves ,ka nderttuar nje quteze te emeruar DARDAJETE,ne te cilin jetojne forumistat me te njofshem si edhe forumistat te cilet nuk e kan arritur pallatin Mbreteror,por jan pjesa e jone sepse kan merituar jete te perbashket me Mbreterine per te cilen kan sakrifikuar, edhe femijet e tyre te cilet e kan shkollimin gratis ,si jetesen.

DARDAJETE eshte e rrethekuar me gjelberim,e regulluar me parqet,pishinat,rruget e mira dhe te pasterta si ne ender duke ju faleminderuar vetedies se larte te qytetareve,deshires per ta mirembajtur ēdo send te mire,natyren pa prekur dhe mbi te gjithave vizionin i cili ka ekzistuar gjithmone per gjeneratat e ardhshme. Qytezja eshte e vendosur ne lugine,e rrethekuar me kodra. Neper cilen kalojne dy lumej - uji se silave eshte i paster si loti. Qendra e DARDAJETES eshte e madhe dhe e mirembajtur ne stilin e vjeter me duqanet e ndertuara ne stilin e asaj kohe te jeteses kur kan dominue zanatlit. Qarshia e vjeter me kallderm,qebaptoret nga oxhaqet e cilave dimrit ,ngadale, po ngjitet tymi i parahatshem kah qielli i " Kaltrushit " te paster si fetyra e femijve. Ne tjeter ane te qarshise ndegjohet ēekiqi i farkararit ( dekorim sa per ambient),zhurma e femijve duke u zavitur neper rrugicat romantike dhe ashtu duke i penguar qytetaret ne jeten e perditshme ja blerjen ne njerin prej duqaneve te shumta te firmes ARMANI. Forumistat neper rruge,pershendesin njeri tjetrin,ndalen te bisedojne ,ja ulen ne njeren prej kafeneve ku edhe ashtu eshte gratis siq ka qene ne enderrat e forumit. Era e kendshme e bukes posa pjekur nga bukepjekat e shumte,e mbush qarshien dhe e miremban atmosferen e vjeter.
Veres,anbijenti nostallgjik.Burrat qohen heret,dalin deri te ēajtorja ne mengjes,shkojne ne rrojtore ose per buke.Grat i kryejne obligimet e regullta me saballek dhe pergatiten per kerkim gjate dites. Ne qytezen tone,mbreteron gezimi,disponimi dhe qetesia relative. Shyqyr,te gjithe ish forumistat jane akona " ne gjendje te mire,- hecin,bisedojne,qeshin,besa dhe po xhelozojne. Ēdo pas dite,i shof duke shatitur plot forumistat.Ne kondicion te mire jan qifti me aristokrat i forumit DARDAN :arrow: LAZDRANI & MURGESHA,qifti me tingellueshem per veshe :arrow: HONESTY & BARBAROZA,vetem qift me te kerkueshem :arrow: TURISTI & LUANA nuk funksionon sepse Luana e ka braktisur Turistin i cilit ja ka dhene ultimatum: Une ose DARDANIA. TURISTI i vetmi POSTON AKOMA,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahah.

Ju pershendes. :P

Naki
18-05-05, 21:35
Jame moshuar 82 vjeqar,spo mundem te eci me shume se 2000 metra ne kembe,forca me ka humbur mende me mirren tensioni i ulte i gjakut,dhe syte me jane dobsuar,biri im tani 54 vjeqar me pyet baba kohrat kane ndryshuar para 46 viteve duhej te mbahen syza tani ti mbane nje laps digital qe zmadhone profilet e shkronjave dhe objektet dhe keni mundesi te lexoni pa probleme.
bashkeshortja ime bashkangjitet bisedes dhe shfletone kujtimet rinore dhe hobet ,ate kujtohet naki forumi i dardanise sa shume me endje lexoje dhe postoje shkrime.
duke qeshur nga mallengjimi kujtoja pseodonimet e shume forumisteve
mu kujtua kafja e forumit aty pinim qdo dite kaffe dhe shkembejshim mendime,pastaj mire mengjesi dardanie,fjale te urta,dhe mbreteria dardane Murgesha dhe lazdrani qe kishin simpatine me te madhe nga forumi ata ishin promotori dhe truri i forumit argetues.
jame rralluar pake vajza ime me sjelle ndermende me pyet sa anetare ka pasur forumi une pergjigjem nuk me kujtohet numri po ishin me mija,nuk mundem pa i permendur disa miqe te mi BARBAROZA;GENTA;MICKOJA ;JEHONA;VERA ;ANNA;AFERDITA;BRIKENDA;YLLKA ;PASTAJ FLORIANI ;ALBANAM ;HONESTY;COOL BOY ,DR LEONE ;FISNIKU ;QIKA E PR ,Psikologun, turistin,Vushtrrin dhe shume te tjere.
me rrodhen lotet ,vajza ime me ofrone faculeten e une i jape nje porosi
jeto jeten ashtu siq ti deshiron japi jetes vite e jo vitete te japin pleqerin.

e nderuar autore e ekspozites ju falenderoje per inovacionet qe keni ofruar forumit ju pershendes ku do qe jeni-Naki

Stuhia
19-05-05, 10:01
Viti 2050, une ateher plake 80 vjeqare.
Ndoshta tuj u mbajt ne shkop ose ne karroce te pleqve, sigurisht se do te perpjekem te vij e te vizitoj ket ekspozite, ku fati e deshti qe edhe une te jem anetare e Dardanise.

yllka
24-05-05, 11:12
Eh sa me paska marre malli te vije prape kety,nuk ikam besuar kembeve te mija por ja ndal ngadal me shtagen tem erdha.Ufaaa te ulem pake se fryme nuk po ngihem.Mbasi eshte vone po i dhezi dritat e te qmallem me Ekspoziten 2050.
Ku tja nisi hajt se po hy pake nga pake ne te gjitha dhomat e ketij Ekspozite.
Cka po shkruan kety,besa jam plake e nuk po shohe mire,po ti marre syzat.Ah Poezia,sa shpeshe here kam lexuar kety poezit e Nakit,Florianit,Shejtonkes,Albanam,Psigologu,Dr.Le one,Barbarozes,Honesty,Zanes,Cakit,Engjulleshja,Ci crrima....Shpirti po me pushon duke lexuar gjithe keto poezi te bukura.
Dale nga kjo dhome e afrohem ne disa Albume me Foto te Antareve,ah po po pi njohe te gjithe.Murgesha ime eshte kjo :P Ja Gentiana,Barbaroza,Shejtonka,Aferdita,Zana,Mickoja ,Anna,Hanna,Miss Peja,Diana007,Gjumashja,DEA,Maca,Kaltrushi,Yllka,B rikenda,Vera,Engjulleshja,Luana,Erita,Drita,Paolin a.... e shume te tjera,me kujtohet si sot po shpeshe here kemi pire se bashku kafe e jemi argetuar,nuk mundem ti harroje keto fetyra si princesa....
Afrohem ngadal te dhoma e Shokeve te mi ku edhe ketu jane nuk mungojne fotot e tyre:Honesty nga Londra(vllaqko im)syte me lotojne,Albanam Poet dhe Besimtar i Madhe me kujtohet shpeshe here Fjalet e Urta te tije,Naki njeriu me i dashure ne Jeten time,Floriani Tropojani jone qe me poezit e tije dinte gjithmone te na Argetonte,RRUSHI ah RRUSHI Artist i madhe,Loloku nje Persone me nje shprehje te bukure,intelegjent besa edhe terheqes ate kohe per shume vajza...Mafiozi&Turisti ishin dy persona qe ne nje kohe te shkurte sillen nej Atmosfere te mrekullshem,Qeshjet e tyre ikam ende ne vesh(hahahahahahahah),Kercovari njeri simpatik,Ulliksi gjentelmenti i Forumit,ARMANI Avanturisti,Agroni i Dashuruari,Blusky nje djalosh modern me kultur te pastert,Ah Cool Boy koheve te fundit nuk dukej shpeshe,Bond Gjithmone i sinqert dhe korrekt......Dhe shume e shume tjere qe nuk po mundem te rrije me se jam plake e qenka bere vone e me duhej te shkoje ne Shtrate se Mjeku im me ka udhezua mos ta mundoje veten shume shpirtnisht...Naten e mire te dashurit e mi e ishallah shihemi ne Boten tjeter,Ejvallah....Lazdrani i juaj


:cry: :cry: :cry: :cry: Mirupafshim Dashuria ime e Rinise

florian
31-05-05, 19:02
Ne nje dit me diell nje plak rruges shkonte , dhe me gjysem zeri nipit histori i trgonte . Nipi si i magjepsur rrinte dhe e degjonte , dhe her pas here me gjumin luftonte .Po cte bente i mjeri gjyshin do degjonte se per ekspoziten ai po tregonte .
Dhe historia keshtu vazhdonte ; Degjo Dardan i dashur , nje her ekzistonte nje sit i quajtur dardani , aty gjyshi jot kishte shum shoqeri .
GJysh gjysh nuk me rrihet me eja te ikim te bejm nje xhiro , gjyshi rrinte e pastaj i thoshte mir nipce ta tregoj nje her tjeter historin .

Duke hecur ne mes te nje sheshi nipi uleret , gjyshhhhhhhhhhh gjyshhhhhhhhh eja e shiko ketu esht nje moster informatike .
gjyshi duke u afruar lexon expozita e dardanis viti 2050 dy lot i rrjedhin dhe nipi e pyet gjysh cke ti nuk je mir ateher gjyshi fillon perseri historin .
Degjo nip i dashur e shef ket lap topin , kete e perdorte shoqja ime e madhe MURGESHA e duke bertitur shkrim pas shkrimi <mos shkruani me germa te medha > shkruante tema nga me te bukura ne forum , disa prej shkrimeve te saj me kan ber te mendoj ne thellesi per shum gjera e ne shum raste kemi ber biseda gjer ne mengjes , me ate bisedohej qet dhe mir tamam si mbreteresh e madhe . gjysh gjysh gjysh urdhero dardan po ky Naki kush esht , aaaa Naki nje nga miqt e mi me te shtrenjte esht gjyshi i Dardanes
MIK i madh i gjyshit tend me ata bisedoja ne cdo or e per tema te ndryshme , ne vecanti na pelqenin poezit dhe ai shkruante poezi qe te benin zemren mal . Ime edukuari ne mesin ton nuk i degjova nje nje fjal te keqe edhe sot jemi shok e kembejm mendime te ndryshme me njeri tjetrin .
gjysh ky esht shoku im musa lazdrani cfar kush jeni ju ????Kam pasur nje mik qe e quanin ashtu ti duhet te jesh nipi . lazdranin gjyshin tend e kam pasur shum mik dhe vetem ne e dim sa lap topa i kemi prishur .Ja shiko ky esht nje nga ata e shikoni i shlyer. me lazdranin te qeshurat nuk kishin fund prandaj dhe jemi shum miq , tani qe e mendoj me lazdranin kemi vajtur shum her dhe me pushime ..........
ops Dardan '' DARDAN Eja e shiko ket lap top ne ket tavolin e shiko sa e rregullt qe esht cdo gje ne vendin e vet lexoje emrin Genta [/b]apo jo <po nga e dije > ajo ka qen gjithmon seriopze edhe me shum e kam dashur si moter dhe e kam rispektuar per te atill vajz me nje mije te mira e vetem nje te keqe<cila>ishte shum e bukur . e shikon tavolinen keshtu e kujtoj dhe un gjithmon ne rregull, ja shikoje ate tjetren e crregullt ne te gjitha anet e saj harta te gjith botres ai me siguri esht Turisti qe nuk kishte kooh kur kthehej nga nje shtet qe te rregullonte ai ishte turist i perjetshem shok i madh i gjyshit tend dhe mik i te gjitheve me ate kam shetitur boten .

shiko kete tjetren <jo gjysh jo kjo e kujt esht > nje shpate ???? Honesty vetem ai mund ta mbante se patriot mbi patriotet ja dhe flamuri jon i dashur ja dhe fotoja jon e ber ne tropoj ah koh te tjera cti besh kaluan , Honesty qe ta dish ti nip i dashur ka qen shum mik i gjyshit tend po edhe i gjyshit te musas ai ka qen gjithmon i drejt ne te gjitha shkrimet dhe postimet e tij dhe prandaj u bem miq se e donim shum atedheun qe te dy . me ate kam akoma lidhje .
Shiko Shiko kjop tavolina me jastekun ketu i perket gjumashes e kishte si ves qe e merrte gjumi ne tavolin , vajz e shkelqyer dhe studente shum e mir , shakat e saj ngrinin moralin e te gjith foorumit pa ekzagjerim .
[color=blue]e shikon ate lap topin me lezo pak emrin shejtonka> jo shejtani nipce se ajo ishte tamam shejtan se nuk linte asnje pa ngacmuar me te foluren e saj si shejtan po kishte ca shkrime qe te benin te mendoje thell mbi gjerat dhe gjithmon ajo ishte e sjellshme ne temat serioze vejz e mrekullueshme e shoqe e dashur
ja dhe bond me seriozitetin e tij , me raste dukej sikur ndenja me te te rendonte por nuk ishte keshtu po te rrije me te e kuptoje qe ishte i shkolluar dhe shum i respektueshem njeri i persosur.
Cool-Boy nga Anglia,Florin nga Italia,Hanen&Anen nga Shqiperia,Gentianen&Jehone nga Zvicra,Nakin&Veren nga Gjermania,RRushin nga NY,Yllka&Brikenda nga Australia,Zanen nga Austria C'jan keta emra nipce??? esht nje list e dardanis hajde ikim se u bem von me von do mbarosh se treguari per te tjeret.

florian
31-05-05, 22:14
NE NJE CEP KU AS NJE PIKTUR SISHTE VEN RRINTE NJE PLAK DHE DARDANI ME THERITI VEMENDJEN DREJT TIJ , DUKE E SHIKUAR ME ERDHI NE MEND COOL-BOY VITET KISHIN KALUAR DHE NE FYTYREN E TIJ KISHIN LEN SHENJEN POR NJE KOHESISHT UN ARRITA TE NJIFJA EDHE POSHT 20VJETEVE LEKUR MIKUN DHE SHOKUN TIM TE RINIS , DUKE BISEDUAR ME TE VURA RE QE VITET MUND EHDE TE KISHIN KALUAR POR AI RUANTE TE NJEJTEN FORCE SHPIRTI SI DIKUR DHE SI GJITHMON FILLUAM TE TREGONIM PER TE GJITHA ATO QE MBANIM MEND .

florian
31-05-05, 22:41
GJYSH PO DEA KUSH ESHT AJO???? JO NIPCE JO ESHT NJE SHOQE E IMJA DHE E COOL-BOY APO JO COOL-BOY TE KUJTOHEN QYFYRET QE BENIM TE GJITH SE BASHKU , ISHT ME TE VERTET FANTASTIKE VAJZ E CILTER DHE NJE MIKE E VETET. KU E LEXOVE KET EMER ?? DHE DARDANI DUKE BER SHENJE ME DOR ME TREGOJ NJE PIK NE FUNMD TE SALLES KU ????
SIPER NJE PJANOJE QENDRONTE NJE PC QE NGA PERDORIMI I GJITHANSHEM NUK KUPTOHEJ AS MARKA , KU AFERDITA ME SHKRIMIN E SAJ SENSUAL NE NJERIN CEP KISHTE SHKRUAR PC E DEAS QE SI DEA E VERTET NUK LEJOJ QE NJE SHKRIM TI IKTE PA E LEXUAR DHE NE FUNDIN EN JETES SE KETIJ PC AJO SHKRUAJTI PLOT 466549 SHKRIME TE KENDSHME , TANI MBAHET SI RRELIKE NE KUJTIM TE DEAS.

GJYSHO PO AFERDITA KUSH ISHTE ???
A MORE DARDAN AJO ISHTE MODERATORE KUR UN U SHKRUAJTA NE FORUM POR ME GJITHATE GJENTE GJITHMON KOHEN TE PINTE TE VINTE E TE PINTE KAFE ME NE , GJITHMON E QESHUR DHE E DASHUR ME TE GJITH .
MIQESIN E SAJ DO E KUJTOJ PER JET SE KEMI MBAJTUR LIDHJE DHE TANI QE JEMIO PLAKUR I DERGOJM KARTOLINA NJERI TJETRIT .
VAJZ E CILTER QE ME SHKRIMET E SAJ KA VEN NE MENDME SHUM NJEREZ.

florian
02-06-05, 22:51
DARDANI ECTE NE MES FOTOVE QE TREGONIN JETEN TON , PAPRITUR NDALET PERPARA NJE FOTOJE DHE PYET <KUSH ESHT KJO QE BUZQESH>
I HEDH NJE SY DHE MENJEHER ME VJEN NDERMEND BUZQESHJA E SAJ PERSONALITET I VECANT NE SHKRIMET E SAJ POR GJITHMON E PRANISHME NE SHKRIMET TONA , VAJZ E CILTER NIPCE ME PELQENTE SHUM MENYRA E SE SHKRUARIT <PO SI QUHEJ> BARBAROZA PREZENCA E SAJ NE DARDANI KA DHEN SHUM PERMIRESIME DHE E KA CUAR PERPARA FORUMIN. NUK DI PSE POR PER NJE KOH TE GJAT NUK SHKRUAJTI POR DASHURIA JON E BERI TE RIKTHEHEJ.



GJYSH GJYSH PO KJO DDDDDIIIIANA007 KUSH ESHT???
NJE MIKE E IMJA NIPCE QE EDHE SOT JEMI NE KONTAKT , SHUM E RESPEKTUESHME GJITHMON E HAPUR ME TE GJITH , ME PELQENTE SHUM KARAKTERI DHE SHKRIMET E SA . TANI JETON KETU AFER KUSHEDI NDONJEDIT DO TA PREZANTOJ .

Murgesha
03-06-05, 11:18
Tė nderuar diskutues luteni qė tė mos e shėndrroni kėtė temė nė biseda tė zakonshme sikur nė shumicėn e temave te kafja.
Jepini udhė imagjinatės sė juaj, ose mos shkruani fare kėtu.
Murgesha.

florian
03-06-05, 15:20
ne nje ane te salles madheshtore ishte ven nje album fotografik qe me beri te kujtoja nje person shum xhentil Mickojen qe me fantazin e saj ishte me te vertet si Mickoja dhe me shkrimet e saj shum her me ka pickue por esht dhe nje nga shoqet e mia te perhereshme .

Nexhati
03-06-05, 21:25
Viti 2050

Ah Babo Babe..Plqnia sqenka e mire hiq.Oj qika jem..Kaltrina goca e Babit apo vjen me mua ne Qytet ta marre pensioni.Po Babe me njeher mu pergjigj Vajza.Duke udhetuar me Auton e Vajzes neper Qytet me ra ne Sy Ekspozita Dardania.Ndal Ndal pake kety bija ime.Shiko Vjaza ime me ndihmo te shkojme ne kete Ekspozit se tybe shpirti po do me ndal.
Sapo arritem ne hyrje rreshti i vizitoreve isht shume i madhe,mundoja qe fetyrat e disa moshatreve te mi ti kerkoja..
Me ne funde Hyme ne Ekspozit ,Vajza ime Kaltrina me pyte:Babi pse kerkove mu kety te jemi tani.Eh Bija sa isha i ri kam qene shpeshe here kety edhe pse nuk isha aktiv ne forum ,shume shkrime te disa njerzeve ,miqeve te mi me kane argetuar.
Dua ti shohe fetyrat e disa njerzeve qe ka merituar ti prezentoje bija ime..

Murgesha Mbreteresha e Pare e Dardanise,Lazdrani Mbreti dhe Qifti me i bukure ne Forum.Keta ishin Protagonista qe mbanin gjalle Forumin..Te flasesh per keta Dy Ylla duhet shume kohe por nje dite do te tregoje te gjitha per keta miqe te mi.
Naki Poeti i Madhe ,Respekt te madhe per kete Njeri qe dinte gjithmone te na kenaqte me Poezit e tija.Floriani Tropojani po ashtu,Psigologu,Cicerrima,Honesty dhe shume tjere me te vertet ishin Shkrimtar te dalluar...
Babi po keto foto kush jane gjithe keta?
Ah bija ime keta jane Fotot e 10 shit te Dardanise

Murgesha
Lazdrani
Shejtonka
Naki
Dreni
Honesty
Barbaroza
Gentiana
Psigologu
Turisti

Njerzit me aktiv te Forumit njerzit me te sinqert qe dhane shume kontibut per forumin Dardania...Po keta te tjeret ne kete abum kush jane Baba.

Ah keta jane Miqet e mi Bluskay,Armani,Muki,Floriani,DEA,Luana,Diana,aferd ita dhe shume e shumeAntare qe me te vertet ishin per lakmi ti lexoja shkrimet e tyre.
Baba pse po qane ?
Ah Kaltrina bija ime u permallova shume dhe nuk kam besuar qe ne vitet emia e perjeto edhe kete ekspozite te aurores Mbretereshes Murgesha..

lazdrani
26-06-05, 22:38
Sonte kam vendosure te fleje kety...

Murgesha
20-10-05, 09:41
Sa qenkan zgjeruar galeritė e ekspozitės me miq.
Sa shumė po i ka hije vendi fotos sė Sy_katrės, e ballė saj Urata.
Mė duket se po i ndėgjoj tė qeshurat e tyre femėrore se si rrjedhin valė, nėpėr kėto galeri.
Mė tutje, nė njė foto pak si serioz, shkep bujari Lali.
Pak mė tutje dajkoja Rafet Llapjani.
Nė tė djathtė tė fotos sė Sykaltrės, hijerėndė e me plot marifet foto e Guri Sylajt mė duket se edhe nė foto rrezatojnė urtėsi, miqėsi, dashuri...
Shoh Uliksin me Hallėn e Madhe bashkė nė njė foto tė marrur dikund nė Meksikė, kur ishin pėr tė pushuar. Ishte bujar Uliksi kur e mori Hallėn me vete, pėr ta shetitur Hallėn tonė tė mirė.
Kjo shėtitje i bėri miq tė pėrjetshėm, kam ndėgjuar qė sot e kėsaj dite ata janė miq tė mirė.

Kujtime, kujtime mė ngjall Ekspozita..........

Naki
20-10-05, 13:56
Jame moshuar 82 vjeqar,spo mundem te eci me shume se 2000 metra ne kembe,forca me ka humbur mende me mirren tensioni i ulte i gjakut,dhe syte me jane dobsuar,biri im tani 54 vjeqar me pyet baba kohrat kane ndryshuar para 46 viteve duhej te mbahen syza tani ti mbane nje laps digital qe zmadhone profilet e shkronjave dhe objektet dhe keni mundesi te lexoni pa probleme.
bashkeshortja ime bashkangjitet bisedes dhe shfletone kujtimet rinore dhe hobet ,ate kujtohet naki forumi i dardanise sa shume me endje lexoje dhe postoje shkrime.
duke qeshur nga mallengjimi kujtoja pseodonimet e shume forumisteve
mu kujtua kafja e forumit aty pinim qdo dite kaffe dhe shkembejshim mendime,pastaj mire mengjesi dardanie,fjale te urta,dhe mbreteria dardane Murgesha dhe lazdrani qe kishin simpatine me te madhe nga forumi ata ishin promotori dhe truri i forumit argetues.
jame rralluar pake vajza ime me sjelle ndermende me pyet sa anetare ka pasur forumi une pergjigjem nuk me kujtohet numri po ishin me mija,nuk mundem pa i permendur disa miqe te mi BARBAROZA;GENTA;MICKOJA ;JEHONA;VERA ;ANNA;AFERDITA;BRIKENDA;YLLKA ;PASTAJ FLORIANI ;ALBANAM ;HONESTY;COOL BOY R LEONE ;FISNIKU ;QIKA E PR dhe shume te tjere.
me rrodhen lotet ,vajza ime me ofrone faculeten e une i jape nje porosi
jeto jeten ashtu siq ti deshiron japi jetes vite e jo vitete te japin pleqerin.

e nderuar autore e ekspozites ju falenderoje per inovacionet qe keni ofruar forumit ju pershendes ku do qe jeni-Naki

Murgesha
28-05-07, 07:31
Kam marre stermbesen per dore e dola ne nje sheti. Uf korba une kembet menxi po me mbajne. Kur qe po me thot stermbesa.
O stergjyshe qenka hap nje ekspozite ketu ne qoshe. A te hyjme ta vizitojme?
Po cka shkruan moj bi aty?
Ekspozita e Dardanise-me tha mbesa.
Dardania a?- Eja moj shpejt te hyjme e te shikojme.

Hyra cka me pa kompjuter, tastatura, mouese, LapTopa te ktyne herav. Syte mu mbushen me lot.

Pash nje tastature te vjeter. Aty shkruante
Kjo eshte tastatura e famshme e Murgeshes. Ajo ne ket tastaure ka shkruar per 20 vite rrjesht. Nje dite burri i saj i merzitur nga pritja e gjate e hjeku tastaturen nga kompjuteri dhe ja ndaloi te shkruaj Murgeshes pergjithnje.
Thuhet se ne pyetje eshte nje afere, por nuk mund te prishim imazhin e mire te saj qe e ka pasur mes diskutuesve ne Dardania. Prej asaj dite nuk ka shkruar me kurre ne forum. Si duket ishte mesuar te shkruaj vetem ne ket tastature.
(eh nuk eshte krejt keshtu. Nuk ishte aspak afer, por dashuri ama kur sban nuk shkon me zor. Eh plaku im te ma kishe lene ateher tastaturen sot skisha mbet e veje.)

Me poshte nje LapTop
Ne ket LapTop ka derdhur djerset e veta e nderuara Barbaroza. Ka shkruar 5 vite me rradhe ne dardani. Na vjen keq, qe nuk dijme me teper per te. Kur u martua me nje katundar ai nuk e la me me hy ne Dardani. Ishte gjeloz shume, mendonte se LapTopi eshte magjik e mundet me ja marre nusen. Dardania ne ate kohe pat pesuar nje humbje te madhe.
(Po keshtu ka qene me te vertet. Me kujtohet e gjora vashe. Me sa shpresa i pat thene Po nje djali te njoftuar ne internet. I thoshte se eshte mjek e paska qene katundar)

Me tutje nje monitor.
Ne ket monitor shkroi dhe lexoi e nderuara Genta. Ajo ishte aktive 7 vite ne Dardania. Shikohej shume ne ket monitor qe e kishte bere si pasqyre. Nje dite rastesisht u shikua me shume. Pa veten se i kishin dalur thinjat ne floke. E deshperuar u largua nga Dardania ne drejtim te panjohur.
(Eh Genta bukuroshja ime po fat te keq paske pas)

Pak me poshte nje CD-rom.
Ne ket CD-rom per 15 vite u kyq e shkyq Lazdrani.
Ne vitin 2004 shkoi e martua. Por nusja i doli e menqur per 15 vite me rradhe. Edhe pse lexonte ne dardani nuk donte ti shikonte aferat e tija me Murgeshen e me vajzat tjera ne forum. I besonte shume Lazdranit.
Pas 15 viteve nusja e pa se flirtet spo mbaronin kurre e nervozuar e fiku per gjithnje kete CD-rom. Qe ateher Lazdrani su ba me i gjalle ne Dardani.
( Me merrte nganjeher ne telefon e me thoshte se po i mungoj shume une dhe dardania)

Pastaj ne nje vend tjeter shoh nje maus apo mi elektronik. Me kurreshtje afrohem te lexoj.
Ky mi sypozohet te ket qene i annes. Ajo shkroi 25 vite me rradhe ne Dardani. Pas 25 viteve e plakur dhe e braktisur nga te gjithe, por pasurin e vetme kishte miun e pa se Dardania e la pa burre e pa familje e deshperuar doli te kerkoj fatin. Ende eshte duke e kerkuar.
(nc-nc, dukej bre vajze e zgjuar, sigurisht gjer me tani e ka gjet ndonje plakush te mire)

Eci ne ket ekspozite te quditshme, takoj emra te njohurish nga Dardania.
Permallohem e me dalin tinzisht lotet kur kujtoj momentet e bukura te kaluara ne forumin e dardanise.

Ne nje qoshe e te ndritur mire shoh nje LapTop.
Cudi me duket se eshte i njofshem. Afrohem te lexoj.
Ky eshte LapTopi i Murgeshes qe me zemergjeresi ja fali Barbarozes.
Ky LapTop cuditerisht gjate punimeve ne ekspozite na eshte paraqitur vet. Nuk e dijme se nga ka ardhur as kush e solli, kur ta ndezim del nje mbishkrim "Me dashuri e perjetesisht i juaji Rrushi"
(Po Rrushi eshte i zhdukuri nga dardania. Me duket se kam ndegjuar se kur u largua nga Dardania lajmerohej nga nje bote tjeter. Qudi te jet ende gjalle Rrushi)

Ejani ju lutem mos harroni te vini e te lexoni mbishkrimet tjera per cdo anetar te forumit.
Me nderime nga Stergjyshja-Murgeshe.

Ende pa u bėrė viti 2050 ca nga parashikimet vetėmse dolėn tė vėrteta.
Ftoj anėtarėt e rinj qė tė vijnė e t`a vizitojnė kėtė galeri ku gjindet expozita
Dardania 2050.

legenda
28-05-07, 17:19
phaaaa viti 2050,a eshte e mundur,wooowwww.....
sa shpejte iku kohaaaaa,...
--------------------------------------
...... qyteti plote dhembje,dhe ngjyre te murrme...dielli nuk rrezonte me ,sepse OZONIN e kishin shkaterruar tymerat e oxhaqeve nga fabrikat qe prodhonin energji atomike,dhe industri te rende...as lule nuk kishte me ,as zogje,as kenge....
...
luftrat me arme bilogjike kishin shkaterruar cdo gje,tani me njerzit nuk vdisnin ,"VIRUSI -T"qe ishte zbuluar ne nje nga laboratoret sekrete te Amerikes,e cila kishte apetite megallomane qe te pushtoj planetin... i infektonte dhe i ngjallte pas vdekjes-NJEREZITE,e ata shendrroheshin ne KREATURA TE FRIKSHME dhe hanin njeri -tjetrin ...
ehhhhh,,, GARAT PER PUSHTIMIN E GLOBIT,...
...
(e , si shpetova une,hmmm po a jam Legend a jooo,ahahaa..)
...
eci me vetmine time-une dhe mendimet e mia pafund...qe rritemi bashke....
dhe zemren ma ka pushtu nje akull,kerkoj nje ngrohje shpirtnore...po ku ta gjej ne kete peisazh te coptuar qe mberthen ne vete vetem dhembje dhe trishtim....kur ja,sikur me terheq nje force si gravitacioni ne nje kahje...
nje EKSPOZITE kishte shpetuar rremujen qe shkaktuan superfuqite,...
a ka gje me te bukur se nje EKSPOZITE , qe stagnon nje momemnt,nje kohe,nje MIT....
afrohem ngadale duke u dridh si nje thuper,athua vetmise sime i erdh fundi...
ererat i kishin rrezuar ekzemplaret,lap-topa,monitore,testatura, ku dikur derdheshin dhembjet dhe ndjenjat,deshirat dhe afshet,MENDIMET dhe VIZIONET....
ahhh,c““KOHE,
...plote romantizem ,emocione,....dashuri njerzore,....e edhe ngapak zili,xhelozi urrejtje...me nje fjale JETE (VIRTUALE)...
ne nje qoshe e kishte mbuluar pluhuri lap-topin tim,mu dhimbs si nje qenie e gjalle,e mora dhe fillova te c““palose temat....
me mbertheu mallengjimi,po lote nuk derdha ( ehhh ku ka me lote ne vitin 2050,ata jane shterre....moti dikur...)
dhe kujteses sime i erdhi drita...
...
-ishte nje vjeshte e shemtuar,e vitit 2006 kur cdo gje po vdiste...e dimri po pregaditej te gllaberije gjithqka....edhe une po vdisja dalengadale...
....merzia me kishte lodhe,si nje shi i rrembyeshem qe te bie panderprere ne shpatulla...mora lop-topin dhe fillova te hulumtoj neper google,...dhe ohhhh me ra ne sy nje faqe ku shkruhej DARDANIA.DE ketu bisedohet shqip...

Shqiiiip,,,Shqiiiip,,,Shqiiiiip,,,....sa bukur ,

e hapa faqen me vrull,u qel Forumi,....ooohhhh po ai ishte nje DET I GJERE PA SKAJ,....
me kujtohet se nofkat e para qe me rane ne sy kane qene MURGESHA ,TURISTI dhe PARADOX ;lexova nje komunikim i aferte mes tyre,sa mire,...Sa njerzore....ne nje faqe tjeter nje nofke interesante POKERI ....
...pastaj humba neper faqet e DARDANISE,kur mu lodhen syte nga monitori e pashe se naten e kishte perqafu agimi,dhe dielli sapo kishte filluar te lind....
......


vijon....nuk e di deri kur.....

fantazoi (ndoshta,nuk dihet....)per JU
LEGENDA

Albanian eX|PerT
28-05-07, 18:28
Ah pleqni e gėrrdi, tash i bėra 62 vjet (2050), phaaaa mu ba djali mu martue, e tash n'pension m'kaqin nxjerr, pom thojne, edhe pse nuk e ke kohen pot lishojm n'pension, bile me shkrue neper forume, se mosha ma ideale per me humb koh kot neper forume eshte pleqnija kur nuk t'do kurkush, as reja e as fmija,... edhe plaka mu ka
lodh boll valla, n'kom t'veta sun po rri, po po duhet me i ba hyzmet se rejat hiq spo ja'u nin, tani pom thot djali, a be plak po ti s'ma kupton at boten teme, e me vete thojsha, eh more bacit, kur kam dit une cka neti e forumi ti e ke pi cucllen n'xhep more fmi i pergazt, po ske faj ti, kam faj une qe kom nejt dit e nat neper forume, e s'jam marr me edukimin tend e met ba djal terbije, e tash po e shoh gazepin, po edhe nese me perzen prej shpije bile naj llaptop be djal blema me hy n'dardani n'pleqni se ska ma lezet, ani me ato plakat e mija qe dikur qojsha dashni, o huuu, pa pa pa pa ishin ba kuklla hiq sishin plak, ndoshta s'kan pas gajle, n'dek kan nejt tan diten n'forume, e s'ja u ka ni as per emvlad e as per vjehrri, po hajt lumi ai qe i ka pas ato margaritar...

ju pershendet plakushi i sterlodhur...
mixha bib :biggrin:

legenda
07-10-07, 19:45
...sa isha lodhur, me dukej se kisha ec neper shekuj,aq gjate....,ne supe me rendonte nje lodhje e cila biente mbi mua si nje shi i rrembyeshem qe nuk pushonte se rreshuri...me dukej sikur nga larg vinin ca tinguj ..ishte Mocarti....phaaa,vlerat e verteta mbesin te pavdekshme-Legjende...

ehhh po ku mbeti e vertetaaaa,,,eeeee???....

isha ne kerkim te dickaje qe as vete nuk e kuptoja,dhe as qe arrija ta definoj,...kufiri mes virtuales dhe reales,sa vinte zhdukej ne nje horizont te largte te pakuptimte...ne cilat koordinata sillesha valle???....
pse kaq enigma silleshin verdalle,te perplasura neper skajet e reales dhe abstraktes njekohsishte....nje drite shpresoja se do te ndriqon ne qiellin e kontaminuar,kohe me paaaare....por shpresat vyshkeshin ngadale sikur lulet e njoma pa ujite....pseeeee,,....pseeee...

Dhe njerezimi -sillej verdalle neper Bote,,,e pas TIJ kishte filluar "urija TE KATRIDHET SI HIJE" -ah vizionet migjeniane...

MARIONETAT nuk luanin me ne ate teatrin KLASIK,ato kishin mbet si TRAJTA TE SHEMTUARA ( si suvenir i nje kohe qe nuk do te kthehej me...),dhe i kishte mbuluar PLUHURI I KOHES.....ehhh,,,,ajo dore qe terhiqte penjet ishte thy KEQ , ne nje nate te MADHE te erret me shi e bubullime, kur mllefet e akumuluara shperthyen si vullkan dhe nga qielli u derdhen FUQITE,....

me misteriozitet
Legenda,per JU

-vijon-

phaaaa viti 2050,a eshte e mundur,wooowwww.....
sa shpejte iku kohaaaaa,...
--------------------------------------
...... qyteti plote dhembje,dhe ngjyre te murrme...dielli nuk rrezonte me ,sepse OZONIN e kishin shkaterruar tymerat e oxhaqeve nga fabrikat qe prodhonin energji atomike,dhe industri te rende...as lule nuk kishte me ,as zogje,as kenge....
...
luftrat me arme bilogjike kishin shkaterruar cdo gje,tani me njerzit nuk vdisnin ,"VIRUSI -T"qe ishte zbuluar ne nje nga laboratoret sekrete te Amerikes,e cila kishte apetite megallomane qe te pushtoj planetin... i infektonte dhe i ngjallte pas vdekjes-NJEREZITE,e ata shendrroheshin ne KREATURA TE FRIKSHME dhe hanin njeri -tjetrin ...
ehhhhh,,, GARAT PER PUSHTIMIN E GLOBIT,...
...
(e , si shpetova une,hmmm po a jam Legend a jooo,ahahaa..)
...
eci me vetmine time-une dhe mendimet e mia pafund...qe rritemi bashke....
dhe zemren ma ka pushtu nje akull,kerkoj nje ngrohje shpirtnore...po ku ta gjej ne kete peisazh te coptuar qe mberthen ne vete vetem dhembje dhe trishtim....kur ja,sikur me terheq nje force si gravitacioni ne nje kahje...
nje EKSPOZITE kishte shpetuar rremujen qe shkaktuan superfuqite,...
a ka gje me te bukur se nje EKSPOZITE , qe stagnon nje momemnt,nje kohe,nje MIT....
afrohem ngadale duke u dridh si nje thuper,athua vetmise sime i erdh fundi...
ererat i kishin rrezuar ekzemplaret,lap-topa,monitore,testatura, ku dikur derdheshin dhembjet dhe ndjenjat,deshirat dhe afshet,MENDIMET dhe VIZIONET....
ahhh,c““KOHE,
...plote romantizem ,emocione,....dashuri njerzore,....e edhe ngapak zili,xhelozi urrejtje...me nje fjale JETE (VIRTUALE)...
ne nje qoshe e kishte mbuluar pluhuri lap-topin tim,mu dhimbs si nje qenie e gjalle,e mora dhe fillova te c““palose temat....
me mbertheu mallengjimi,po lote nuk derdha ( ehhh ku ka me lote ne vitin 2050,ata jane shterre....moti dikur...)
dhe kujteses sime i erdhi drita...
...
-ishte nje vjeshte e shemtuar,e vitit 2006 kur cdo gje po vdiste...e dimri po pregaditej te gllaberije gjithqka....edhe une po vdisja dalengadale...
....merzia me kishte lodhe,si nje shi i rrembyeshem qe te bie panderprere ne shpatulla...mora lop-topin dhe fillova te hulumtoj neper google,...dhe ohhhh me ra ne sy nje faqe ku shkruhej DARDANIA.DE ketu bisedohet shqip...

Shqiiiip,,,Shqiiiip,,,Shqiiiiip,,,....sa bukur ,

e hapa faqen me vrull,u qel Forumi,....ooohhhh po ai ishte nje DET I GJERE PA SKAJ,....
me kujtohet se nofkat e para qe me rane ne sy kane qene MURGESHA ,TURISTI dhe PARADOX ;lexova nje komunikim i aferte mes tyre,sa mire,...Sa njerzore....ne nje faqe tjeter nje nofke interesante POKERI ....
...pastaj humba neper faqet e DARDANISE,kur mu lodhen syte nga monitori e pashe se naten e kishte perqafu agimi,dhe dielli sapo kishte filluar te lind....
......


vijon....nuk e di deri kur.....

fantazoi (ndoshta,nuk dihet....)per JU
LEGENDA

DEA
11-03-08, 16:32
Viti 2050 une nuk jam me ne mesin tuaj ,megjithate trupi nuk po me pushon se di se qfare kerkon, edhe nga bota e amshuar mundohem te lidhe kontakte me miqt e vjeter te dardanis po fatkeqesisht teknika nuk ka arritur deri atje dhe me siguri se nuk do te arrije kurr. Po dhe nga bota jo shume e deshiruar dergoj pershendetje ne miqt e para 50 viteve , jetoni te qete se kur te mbaroni se jetuari dhe te vini tek une do vazhdojme prap me forumin e perjetshem. Ketu parapergatitjet kane filluar per te gjitha kujdesem une. JU mirepret DEA

p.s. mos ma merrni inati se veq imagjinat eshte :wink:

Edhe sot mendoj qe ne vitin 2050 nuk do te jem ne mesin tuaj.

eh vakt he zamon, imagjinata te forta kane pas ketyneher, tash spo kane kohe mo:biggrin:

Murgesha
18-05-08, 04:38
Eh kohė tė arta e tė vėshtira ishin vitet kur shkruaja nė Dardani.
Ishte kohė kur shumė nga anėtarėt argėtoheshim tek kafja e forumit, kishim temat pėr dashuri e diskutime shoqėrore, dhe poetėt qė mė vonė u bėnė tė famshėm pikėrisht nė Dardani filluan tė hjedhin vargjet e para. Shumė prej kėtyre poezive bėnin fjalė pėr dashuri, vuajtje e shpresa pėr njė tė ardhme mė tė mirė.
Mė kujtohen poashtu forumet pėr Diskutime Fetare e Forumi i Politikės.
Bo-bo skuqem edhe sot kur e kujtoj se sa zėnkat e fyrjet i baheshin partive tė ndryshme politike, religjioneve tjera, e besa edhe njėri tjetrit. Ishin disa qė shfrenin ndjenjat e tyre mė shoveniste pa pasė rrespekt pėr asgjė as pėr komb e as pėr fe.
Mirėpo kjo nuk vazhdoi gjatė. Diku kah fundi i 10 vjetēarit tė dytė, vetėdija e popullit u ngrit nė nivel shumė tė lartė. Brezi i ri duke e parė se tė vjetrit po e dėrgojnė nė humnerė popullin shqiptar u revoltuan njė ditė dhe e morrėn pushtetin nė duart e veta.
Ata pėrmbysėn ēdo mendim antishqiptar, pastruan kokat e mykura tė cilat mendonin vetėm pėr pushtet, filluan tė ndėrtojnė shtetin. Brezi mė pėrparimtar qė ndonjėherė ka pasė Kosova, lanė kisha e gjamija, lanė partitė dhe organizuan popullin qė tė kenė besim vetėm te pėrparimi i vetėdijės dhe moralit shqiptar. Organizuan kurse tė ndryshme pėr moralin e rėnė shumė poshtė tė qytetarėve, duke u thirrurr nė emėr tė stėrgjyshėrve shqiptar tė cilėt gjithnjė ja kanė dashtė tė mirėn kėtij vendi.
Populli i pėrqafoi tė gjitha progreset e brezit tė ri. Nuk u dasht shumė kohė qė sytė tė hapen, tė pėrqafohet vėllau me vėlla tė shtrėngojnė grushtet deri nė pėrgjakje dhe ja arritėn, ja arritėn qė mė nė fund diku kah mesi i viteve tė 20-ta, Kosova ti ngjajė parajsės. Parajsė tė cilėn sot e kėsaj dite e gėzojmė. Sot Kosova ėshtė qendėr botėrore, me tė mira materiale dhe shpirtėrore. Populli jeton nė paqė, i qetė e nė liri. Ėshtė vigjilent dhe punėtor. Sejcili shikon punėn e vet, ka standard tė lartė tė jetės e tė vetėdijės qytetare.
E strukur nė njė nga sallat e Ekspozitės madhėshtore po kujtoja kėto gjėra.
Eh sa tragjedi kemi pėrjetuar, por sa e mirė ėshtė sot jeta jonė.
Dikur shkruaja nga Mėrgimi, e tani mė ska mėrgimtar shqiptar tė shpėrndarė nė ēdo cep tė botės. Ska nevojė mė se Kosova-Parajsė ka tė mira materiale dhe pasuri pėr ēdo qytetar tė vetin.
Sot 26.09.50 ėshtė ora 1 e natės. Nesėr nė sheshin e qytetit do tė bahet njė manifastim madhėshtor pėr nder tė qytetarėve. Hyrja do tė jetė gratis, se qėllimi i manifestimit ėshtė qė qytetarėt tė argėtohen e tė pushojnė pėr vikend. Kėto argėtime bėhen nė emėr tė shtetit pėr falendėrim qytetarėve punėtor tė Shtetit Kosovar. I pari do e heq vallėn e gezimit Kryetari i Kosovės i cili e pret me gėzim kėtė manifestim. I gėzuar se do tė jetė nė mesin e qytetarėve tė shtetit mė demokratik nė botė.


E Hėnė 18.05.2054

Pikėrisht me datėn 23.05.2054 bėhen 4 vite qė u hap Ekspozita e Dardanisė 2050.
Mbikqyrėsit e kėsaj ekspozite qė nė mėgnjez mė erdhėn nė shtėpi e mė lan vetėm 5 minuta kohė tė bėhem gadi dhe drejt e nė Ekspozitė. O ēfarė befasie mė priti atje.
Mė ulėn afėr njė tavoline dhe aty mė shpalosėn gjithė planin qė kan pėrgaditur pėr tė festuar pėrvjetorin e 4-tė Ekspozitės. U mallėngjeva aq shumė sa qė ke ka mė lėshon shpirti. Pas njė intervenimi nga mjeku mė i njohur nė qytet erdha nė vete dhe munda tė shof nė detaje pėrgaditjet pėr kėtė festė tė madhe qė do tė mbahet tė:

Shtunėn me 23.05.2054

Fillimisht nė orėt e para tė mėngjezit do tė kėndohet Himni i Shtetit, "Kur ka ra kushtrimi n`Kosovė". nėpėr tė gjitha sheshet e qytetit do tė jehojnė autoparlantėt e tė gjithė qytetarėt do tė mbledhen tek Sheshi i Skėndėrbeut. Prej aty do tė nisen pėr nė Sheshin Nėnė Tereza ku edhe gjinden lokalet e Ekspozita e Dardanisė - viti 2050. Aty do tė takojnė live anėtarėt e vjetėr tė Dardanisė tė cilėt janė tė ulur nė nė njė palestėr tė ndėrtuar enkas pėr ta.
Pėr anėtarėt e vjetėr tė Dardanisė qė nuk janė nė mesin e tė gjallėve do tė mbahet njė minut heshtje e fill pastaj do tė ju pėrmendet niku me tė cilėt kan shkru dhe nė shenjė pėrkujtimi pėr ta do ju lexohet nga njė citat tė cilėt me dorė tė vet e shkrujtėn nė Forumin e Shenjtė Dardan. Do tė lexohen edhe shkrime tė anėtarėve tė gjallė. Kuptohet qė anėtarėt e gjallė do tė kenė emocione e pėr shkak tė pleqėrisė sė thellė dhe nga friga e keqėsimit tė gjendjes sė tyre shėndetėsore janė angazhuar ekipe tė tėra mjekėsh qė do tė pėrkujdesen pėr ta.

Patjetėr mu desht tė ndėrhyj pėr tė parė se ēfarė citate do tė lexohen. Mi sollėn faqe tė tėra me shkrime.
Kishte aty citate tė ndryshme por u ndjeva shumė ligsht (prap u desht ndėrhyrja mjekėsore) kur pash citatet qė kishin nxjerr nga nėnforumi Politika dhe Bota Shpirtėrore.
Mbikqyrėsit e Ekspozitės tė lindur e rriturr nė Kosovėn Parajsė e kishin pa tė arėsyeshme tė sjellin shkrimet reale qė janė bėrė, pa i klasifikuar nė ishte shkrimi sharje apo mburrje. Mu dasht polemikė e gjatė me ta, por prap se prap nuk ju mbush mendja tė pėrdorin censurėn ndaj atyre shkrimeve.

"Brezi i ri ka tė drejtė tė dijė tė vėrtetėn se si kan shkru gjyshėrit e tyre.
Ata duhet ta dijnė qė ka pas shqiptarė qė Presidentin Historik e kanė quajtur tradhėtar, tė pa aftė e ēka jo tjetėr. Duhet ta dijnė gjithashtu se shumė vetav mė shumė ju ka pėlqyer flamuri qė ka pėrfaqėsu tė gjithė popujt nė Kosovė pėrveq Shqiptarėve, ndėrsa Flamurin e Shenjtė Dardan me tė gjitha elementet e shqiptarisė qė na e la amanet Presidenti Historik e qė sot valon nė ēdo shtėpi shqiptari e kan djegė e e kan quajt paēavėr.
Le ta dijė brezi i ri se veq nė Shqiptari ka ndodhė qė Komandantėt e Ushtrive Legjendare janė vrarė nėpėr shtėpi tė veta pa e pas as edhe njė ushtar afėr vetes.
Le tė dihet botėrisht qė ditėn kur u shpall "Pavarėsia e Kosovės" ata qė duhej ta bėnin shpalljen e qė rastėsisht ishin nė ato poste ishin analfabet me magjistratura.

Le ta dijnė gjithashtu qė ka pas Shqiptar qė pėr fe janė sharė vėlla me vėlla, qė kan mburr kultura tė huaja, qė e kan identifikuar vetveten me pushtuesit e ndryshėm tė Dardanisė, qė kanė thėnė se ne vet i kemi ftuar tė na pushtojnė forca aziatike e sllaviste."

U dasht qė tė ma japin edhe njė infuzion pėr tė mundur tė qetėsohem kur mi thanė kėto gjėra. Nuk munda me i bindė me i hjek nga programi festiv kėto gjėra.

Mė treguan citate tė anėtarėve qė me kėmbėngulje kan kundėrshtuar gjėrat mė lart, citate nga kafja e forumit, nga shoqėrorja, shkenca e filozofia e nga tė gjitha forumet qė funksionin nė Dardaninė e para 50 viteve. U skuqa pak kur mė sollėn njė citat timin ku i thoja Drenit - "O veq sa tė qoj nė shtėpi se e din ti ēka tė baj atje", - se mu kujtua qėllimi pėr ēka i pata thėnė ashtu. Kur deshtėn me sjellė citate nga Pa censura i luta tė mos mi lexojnė se edhe ashtu skam mbetė mė as pėr censurė e as pėr pacensurė

Pastaj mė dėrguan tek lokalet e www.dardania2050.de (http://www.dardania2050.de) aty nuk pata nevojė pėr ndonjė qetėsues se mu ba zemra mal kur pash qendrėn e Dardanisė sė re.
Lexova shkrimet qė baheshin nė atė faqe, mė ftuan qė tė antarsohem po nuk pranova ngaqė nuk po mund tė orientohem nė kėta kompjuterėt e rinj. Regjistrimi i zėrit pėr anėtarėsim me replikat e zėshme disi nuk po mė shkon. Ju thashė nėse mė jepni tastaturėn time ndoshta edhe do tė filloj me shkru sėrish, por e pashė qė ata, atė tastaturė e kishin mburrje tė Ekspozitės dhe nuk insistova mė tepėr. Edhe ashtu nuk do tė mund kurr tė adaptohem e tė marr pjesė nė debate mbi yje, trupa qiellor, biseda shoqėrore tė ditėve tė sotme, e as pėr kafe qė tė vijnė posa tė kėrkosh kafe nė forum.

Jam dobėsuar shum nga shėndeti dhe nuk ėshtė ēudi se pikėrisht me 16.03.2054 i mbusha 90 vjet e memzi po shtyj kėto ditė tė fundit qė mė kan mbetė.


Ju mirėpret tė Shtunėn me 23.05.2054


Stėrgjyshja Murgeshė

emine
18-05-08, 06:56
Ja arrita ti rrumullaksoi edhe une disa vite,,,,tani me edhe naj dite e dola ne penzion,hyra ne FD ,po miqte e mije jan kaq te ngadalsuare koheve te fundit saqe ,4-5 dite pres nje pergjigje tek diskutimet,,,kemi mbushur kaq shum vite PO PREP VAZHDOJME TE GENJEJEM SE JEMI TE RINJE(mbetem ka 18-25 vjeqa )hahahhahahhahhah,koha paska ecur po ne mbetem te pa mbushun mend kurr,,,,,kerkuam qifte kissa ,sene vene,diskutuam per Sex,po prep te pangopun(mu kujtua kjo thenje)TU PLAK SHTATI TU SHTU MARAKU,,,,ne kto vite kam menduare veten ndryshe ?! por jo pos rrudhave mbeten te njejta deshira ,une mebta ne dhomen e budallaqev,,,e mpalkun bajagi Gjyshe me thrrasin;) PO UNE ENDE PI HA KORET:P

NJE FOTO QE BERA ME DASHNIN TEM DITEV TE FUNDIT
http://i4.tagstat.com/images/user/98/46/47/5394984647-69752796.jpg
e diel data 18.o5.2057 sote ksaj dite s'gjohem heret:p

yllka
17-04-11, 08:36
E Hėnė 18.05.2054

Pikėrisht me datėn 23.05.2054 bėhen 4 vite qė u hap Ekspozita e Dardanisė 2050.
Mbikqyrėsit e kėsaj ekspozite qė nė mėgnjez mė erdhėn nė shtėpi e mė lan vetėm 5 minuta kohė tė bėhem gadi dhe drejt e nė Ekspozitė. O ēfarė befasie mė priti atje.
Mė ulėn afėr njė tavoline dhe aty mė shpalosėn gjithė planin qė kan pėrgaditur pėr tė festuar pėrvjetorin e 4-tė Ekspozitės. U mallėngjeva aq shumė sa qė ke ka mė lėshon shpirti. Pas njė intervenimi nga mjeku mė i njohur nė qytet erdha nė vete dhe munda tė shof nė detaje pėrgaditjet pėr kėtė festė tė madhe qė do tė mbahet tė:

Shtunėn me 23.05.2054

Fillimisht nė orėt e para tė mėngjezit do tė kėndohet Himni i Shtetit, "Kur ka ra kushtrimi n`Kosovė". nėpėr tė gjitha sheshet e qytetit do tė jehojnė autoparlantėt e tė gjithė qytetarėt do tė mbledhen tek Sheshi i Skėndėrbeut. Prej aty do tė nisen pėr nė Sheshin Nėnė Tereza ku edhe gjinden lokalet e Ekspozita e Dardanisė - viti 2050. Aty do tė takojnė live anėtarėt e vjetėr tė Dardanisė tė cilėt janė tė ulur nė nė njė palestėr tė ndėrtuar enkas pėr ta.
Pėr anėtarėt e vjetėr tė Dardanisė qė nuk janė nė mesin e tė gjallėve do tė mbahet njė minut heshtje e fill pastaj do tė ju pėrmendet niku me tė cilėt kan shkru dhe nė shenjė pėrkujtimi pėr ta do ju lexohet nga njė citat tė cilėt me dorė tė vet e shkrujtėn nė Forumin e Shenjtė Dardan. Do tė lexohen edhe shkrime tė anėtarėve tė gjallė. Kuptohet qė anėtarėt e gjallė do tė kenė emocione e pėr shkak tė pleqėrisė sė thellė dhe nga friga e keqėsimit tė gjendjes sė tyre shėndetėsore janė angazhuar ekipe tė tėra mjekėsh qė do tė pėrkujdesen pėr ta.

Patjetėr mu desht tė ndėrhyj pėr tė parė se ēfarė citate do tė lexohen. Mi sollėn faqe tė tėra me shkrime.
Kishte aty citate tė ndryshme por u ndjeva shumė ligsht (prap u desht ndėrhyrja mjekėsore) kur pash citatet qė kishin nxjerr nga nėnforumi Politika dhe Bota Shpirtėrore.
Mbikqyrėsit e Ekspozitės tė lindur e rriturr nė Kosovėn Parajsė e kishin pa tė arėsyeshme tė sjellin shkrimet reale qė janė bėrė, pa i klasifikuar nė ishte shkrimi sharje apo mburrje. Mu dasht polemikė e gjatė me ta, por prap se prap nuk ju mbush mendja tė pėrdorin censurėn ndaj atyre shkrimeve.

"Brezi i ri ka tė drejtė tė dijė tė vėrtetėn se si kan shkru gjyshėrit e tyre.
Ata duhet ta dijnė qė ka pas shqiptarė qė Presidentin Historik e kanė quajtur tradhėtar, tė pa aftė e ēka jo tjetėr. Duhet ta dijnė gjithashtu se shumė vetav mė shumė ju ka pėlqyer flamuri qė ka pėrfaqėsu tė gjithė popujt nė Kosovė pėrveq Shqiptarėve, ndėrsa Flamurin e Shenjtė Dardan me tė gjitha elementet e shqiptarisė qė na e la amanet Presidenti Historik e qė sot valon nė ēdo shtėpi shqiptari e kan djegė e e kan quajt paēavėr.
Le ta dijė brezi i ri se veq nė Shqiptari ka ndodhė qė Komandantėt e Ushtrive Legjendare janė vrarė nėpėr shtėpi tė veta pa e pas as edhe njė ushtar afėr vetes.
Le tė dihet botėrisht qė ditėn kur u shpall "Pavarėsia e Kosovės" ata qė duhej ta bėnin shpalljen e qė rastėsisht ishin nė ato poste ishin analfabet me magjistratura.

Le ta dijnė gjithashtu qė ka pas Shqiptar qė pėr fe janė sharė vėlla me vėlla, qė kan mburr kultura tė huaja, qė e kan identifikuar vetveten me pushtuesit e ndryshėm tė Dardanisė, qė kanė thėnė se ne vet i kemi ftuar tė na pushtojnė forca aziatike e sllaviste."

U dasht qė tė ma japin edhe njė infuzion pėr tė mundur tė qetėsohem kur mi thanė kėto gjėra. Nuk munda me i bindė me i hjek nga programi festiv kėto gjėra.

Mė treguan citate tė anėtarėve qė me kėmbėngulje kan kundėrshtuar gjėrat mė lart, citate nga kafja e forumit, nga shoqėrorja, shkenca e filozofia e nga tė gjitha forumet qė funksionin nė Dardaninė e para 50 viteve. U skuqa pak kur mė sollėn njė citat timin ku i thoja Drenit - "O veq sa tė qoj nė shtėpi se e din ti ēka tė baj atje", - se mu kujtua qėllimi pėr ēka i pata thėnė ashtu. Kur deshtėn me sjellė citate nga Pa censura i luta tė mos mi lexojnė se edhe ashtu skam mbetė mė as pėr censurė e as pėr pacensurė

Pastaj mė dėrguan tek lokalet e www.dardania2050.de (http://www.dardania2050.de) aty nuk pata nevojė pėr ndonjė qetėsues se mu ba zemra mal kur pash qendrėn e Dardanisė sė re.
Lexova shkrimet qė baheshin nė atė faqe, mė ftuan qė tė antarsohem po nuk pranova ngaqė nuk po mund tė orientohem nė kėta kompjuterėt e rinj. Regjistrimi i zėrit pėr anėtarėsim me replikat e zėshme disi nuk po mė shkon. Ju thashė nėse mė jepni tastaturėn time ndoshta edhe do tė filloj me shkru sėrish, por e pashė qė ata, atė tastaturė e kishin mburrje tė Ekspozitės dhe nuk insistova mė tepėr. Edhe ashtu nuk do tė mund kurr tė adaptohem e tė marr pjesė nė debate mbi yje, trupa qiellor, biseda shoqėrore tė ditėve tė sotme, e as pėr kafe qė tė vijnė posa tė kėrkosh kafe nė forum.

Jam dobėsuar shum nga shėndeti dhe nuk ėshtė ēudi se pikėrisht me 16.03.2054 i mbusha 90 vjet e memzi po shtyj kėto ditė tė fundit qė mė kan mbetė.


Ju mirėpret tė Shtunėn me 23.05.2054


Stėrgjyshja Murgeshė



Ikona Mbretereshe Dardane te lumte,me pelqeu ky shkrim.

Murgesha
31-05-14, 21:07
Nga njė trill i ēastit mė datė 23.05.2004 pata hapė kėtė temė, qė tė fantazojmė njė qik edhe ne dardanasit, mė tepėr e pata menduar me karakter humori, ti japim rrugėn e fantazisė me shkronja.
Sot kur kan kaluar 10 vite nga atėherė e shumė herė i kam lexu e rilexu kėto postime aq sa mė duket tė gjithat i mbaj nė mend, dhe ēuditem me faktin se shumė gjėra qė i mendoja si fantazi tė rastit sot pėr mua jan njė realitet qoftė i hidhur apo i gėzuar. Nė atė kohė isha 40 vjeqare e fantazoja tė eci me stėrmbesat e mia e tash si 50 vjeqare vetėm eci pėrdore me tri mbesa tė mia. Ėndėrra shumė tė largėta mė dukeshin fėmijėt e fėmijėve tė mi por ja qė ju gėzohem ēdo ditė e ēdo natė mirėqenies sė tyre.
Nė vitin 2004 defilonim nė kėtė forum anėtarė tė lidhur shumė ngusht mes vete, unė fantazoja se nė njė tė ardhme nuk do tė jemi mė ashtu. Fantazoja qėndrim tė gjatė e largim nė rrethana tė ndryshme tė tyre nga ky forum pėr shumė anėtarė, shumė prej tyre ka vite qė nuk jan mė kėtu, e pėr disa prej tyre as qė din kush se ku janė a ku kan mbetė. Fantazova edhe pėr vdekje pas njė kohe shumė mė tė gjatė, por vdekja nė kėtė forum erdhi shumė mė herėt se qė e fantazova unė. Kjo mė bėn tė mos e ndjej veten 100% parashikuese.
Dhe sonte lexova edhe njėherė kėtė temė, si gjithmonė mbetem e befasuar nga tė gjitha fantazitė qė janė bėrė kėtu. Njė gjė nuk e pata fantazu asnjėherė, largimin tim pa qenė i mbyllur ky forum, po ja qė edhe kjo ndodhi. E unė sonte shkruaj e emocionuar dhe uli kokėn para mistereve qė fantazia ime me kohė m`i kishte paralajmėruar.

Pėrshėndes tė gjithė anėtarėt qė do e lexojnė kėtė shkrim.

Murgesha!

vjeshta
19-06-14, 12:29
Me kujtohet aterrimi ne kete planet te quajtur, Tokė. Edhe pse deshira ime , per nje aterrim , qe nuk vinte konsentita nga Mbreti dhe Mbretresha ata, nuk munden qe brengen e tyre ta percillnin ne keshillin mbreteror, sepse ishte keshilli qe vendoste ne gjera te komplikuara!Ah, harrova te ju theme se une, jam e rritur ,edukur nga nje qift mbretror dhe jashtetokesore.:P ( kjo ishte per ata qe nuk e kan vrejt ende) Mbi ekzistencen e ketij planeti erdha ne dijeni krejt rastesisht duke hulumtuar, kuriozuar ne arkiven e gjyshit, ku e vetmja ksihe liri te hyja dhe te dilja nga dhoma e tij pa u ndalur nga rojet qe te jepja ndonje aresye apo per tu qene e prezentuar tek ai sipas riteve... per te vetmen aresye, isha e llastuara e tij. Ne mua shihte veten edhe vetem ai ishte nga famijla qe dha lejen te aterroja por me nje keshille ,ku me dha dyshimin se ai kishte pas te bente me popullin tokesor.Ke kujdes- me tha, sepse populli i Tokes; njėrzit, kan diqka qe ne nuk e kemi , ne veprojme sipas logjikes, aresyes dhe rregullave qe iu permbahemi ndersa ata, kan zemer, ku shprehin ; ndjenja, gezim, hidherim ,plakjen dhe vdekjen....( vijon):biggrin:



Ps: Murgesha, me qene 40 vjeqare e me fantazu si me u ba gjyshe!!!Ky eshte tipik i popullit tokesore ( sa kam vrejt ne keto vjet qe jetoj ne mesin tual)...:tongue: