PDA

View Full Version : Pse qajne vajzat diten e dasmes se tyre?


Murgesha
25-05-04, 17:45
Ja me lindi nje ide edhe per nje teme te re.
Tek ne shqiptaret ndodh kjo vajzat qajne ate dite qe do te martohen. A thua pse e bejne kete?
Jane te mireseardhur edhe djemte ne ket teme, te thone mendimet e veta.
Murgesha.

Cool_Boy
25-05-04, 19:55
Murgesha vetem to vasha qe me kan pare mua qajn jo ato qe sme kan pa hahahah.....

Valla bre qiki me te vretet edhe une kam qef me dit kete i pata vete disa nuse por gjith here me kan then se po qajn per burr nuk di tjeter pse...

Hajde u qika qe jeni te martume mos na lani me prit shume...

florian
25-05-04, 20:51
PERSHENDETJE MURGESHA E COOL-BOY .

NUK E DI PSE QAJN VAJZAT KUR MARTOHEN PO PO JU TREGOJ NJE GJE QE I KA NDODHUR NJE SHOKUT TIM.

NJE SHOK I IMI VENDOSI TE BENTE DASMEN JASHT SHQIPERISE MEQENE SE SHUMICA E SHOKEVE E E TE AFERMEVE ISHIN JASHT SHTETI AI VENDOSI TE MARTOHEJ ATJE , DHE CDO GJE I VAJTI MIR GJER DITEN E DASMES QE SIC E KAN ZAKON VAJZAT TONA AJO JA NISI TE QANTE PO JO TE QARE SAQE NE PAK KOH TEK NE ARRITI NJE PATRULL E POLICISE DHE NDALOI DHENDRIN E NUSEN PER TE SHIKUAR PSE QANTE NUSJA KAQ SHUM , DHE I ESHTE DASHUR ME SHUM SE NJE GJYSME ORE PER TE BINDUR POLICINE QE AJO QANTE NGA QEFI E JO NGA NDONJE KEQ TRAJTIM .

PERSHENDETJE TE GJITHAVE :!:

Honesty^uk.
25-05-04, 21:07
Pershendetje Murgesha per temen
une mendoj se vajzat qajne diten e marteses sepse u duket vone deri sa te shkojn tek shtepia e re :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Stili
25-05-04, 22:32
Te flasim pak sinqerisht sepse nje temm e till me ka len pa mend sepse nuk e kam ndegjyar kurr te behet nje pytje e till por une mendoj se Vajzat Shqiptare qajn ne diten e marteses (edhe ne mbremjen e qikave)mendoj per ndarjen prej familjes dhe shoqeve koj eshet arsyja qe eshte trashiguar sepse ne koherat e kaluara jan martuar en vendet e largeta dhe ne munges te menyres se udhtimit nuk kan mundur teet shkojn e vizita te shpeshta tek familja e tye dhe mendoj se ka qen normale te "Vajtosh""
Ky eshte mendimi im mirpo do t apys edhe Gjyshen time per ta vertetuar
Sinqerisht nga Stili/Beni

Giovanni
26-05-04, 11:37
Teme e mire Murgesha, por nuk eshte me si thua ti tani mund ta shtrosh pyetjen keshtu Pse vajzat qajshin ne diten e marteses? se tani nuk po qajn me.

Barbaroza
26-05-04, 13:14
Une mendoj se vete fakti qe pasi te martohesh do te ndahesh nga anetaret me te ngushte te familjes dhe do te perballesh me njerez tjere me te cilet kurre s'ke jetuar me pare dhe mendimi se si do te trajtohesh nga ata,c'fare kulture dhe karakteri familjar do te kene,do te jesh e rrethuar nga nje ambient krejtesisht tjeter,nuk do te jesh me ajo qe ke qene sepse do te dukej sikur ke hyre ne nje bote tjeter,te gjitha keto,mjaftojne qe te behesh aq nostalgjike sa do te fillosh te qash.
Nuk ma merr mendja se nje vajze qan nga gezimi se ndahet nga prinderit,vellezerit e motrat,shoqeria.Per mua kjo nuk do te paraqiste asnje pike gezimi,por nje lloj dhimbje!

lazdrani
26-05-04, 14:27
Ato beje uiiiiiiiiiiiii uiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a mendoje burre,hahahahahah....nuk e di vella pse vende se te gezohen ....nejse haaaaaaaaa :wink: Merzia ndaj prinderve ndoshta :D

anna
26-05-04, 15:08
merziten per prinderit dhe per moshen e vjazerise qe nuk do te kthehet me mendoj une :D :D

Vera
26-05-04, 15:21
Murgesha te pershendes dhe lidhur me kete qe pse qajt qikat kur te shkojn te buri, une mendoj qajn se kurr me qika nuk behen dhe normal qe ndahen nga familja dhe nuk e kan me at lirin ndoshta qe e kan pas tek prindrit por duhet me iu permbajt disa rregullave qe i kerkon martesa.


:wink: Vera

vushtrria
26-05-04, 19:35
pershendetje te gjitve perpara e kendojshin njefar kenge A E DIN MOTER KUR TE VOGLA ISHIM e me te vertet eshte per te qajtur po jo tash mu tranu tuj kajte edhe uen mendoi si shum te tjer se kjo eshte ne pytje largimi nga familja mbesin shum kujtime te qiknis e ja nisin problemet e gjallnis e burri e shum sene tjera qe duhet me mendue e me punue krejt ndryshe e po normal nuk ka ma me fjet sikur te nana ahahahahaahhah

me nderime vushtria

Gentiana
27-05-04, 20:24
Une mendoj se vete fakti qe pasi te martohesh do te ndahesh nga anetaret me te ngushte te familjes dhe do te perballesh me njerez tjere me te cilet kurre s'ke jetuar me pare dhe mendimi se si do te trajtohesh nga ata,c'fare kulture dhe karakteri familjar do te kene,do te jesh e rrethuar nga nje ambient krejtesisht tjeter,nuk do te jesh me ajo qe ke qene sepse do te dukej sikur ke hyre ne nje bote tjeter,te gjitha keto,mjaftojne qe te behesh aq nostalgjike sa do te fillosh te qash.
Nuk ma merr mendja se nje vajze qan nga gezimi se ndahet nga prinderit,vellezerit e motrat,shoqeria.Per mua kjo nuk do te paraqiste asnje pike gezimi,por nje lloj dhimbje!

Edhe un mendoj se esht per kte, qe ka shkruar Barbaroza, Nuk esht kollaj siq mendoni ju djemat, se ju do te rrini aty ku jeni, po ne duhet te vim ne nje familje qe ndoshta aspak nuk e njofim, ateher me siguri se esht paksa e veshtir :oops:

Honesty^uk.
28-05-04, 00:06
Une mendoj se vete fakti qe pasi te martohesh do te ndahesh nga anetaret me te ngushte te familjes dhe do te perballesh me njerez tjere me te cilet kurre s'ke jetuar me pare dhe mendimi se si do te trajtohesh nga ata,c'fare kulture dhe karakteri familjar do te kene,do te jesh e rrethuar nga nje ambient krejtesisht tjeter,nuk do te jesh me ajo qe ke qene sepse do te dukej sikur ke hyre ne nje bote tjeter,te gjitha keto,mjaftojne qe te behesh aq nostalgjike sa do te fillosh te qash.
Nuk ma merr mendja se nje vajze qan nga gezimi se ndahet nga prinderit,vellezerit e motrat,shoqeria.Per mua kjo nuk do te paraqiste asnje pike gezimi,por nje lloj dhimbje!

Edhe un mendoj se esht per kte, qe ka shkruar Barbaroza, Nuk esht kollaj siq mendoni ju djemat, se ju do te rrini aty ku jeni, po ne duhet te vim ne nje familje qe ndoshta aspak nuk e njofim, ateher me siguri se esht paksa e veshtir :oops:


Oj vajza mos rrini duke thene MENDOJ ,por provojeni dhe pastaj na tregoni pse qahet kur shkohet te burri

Barbaroza
28-05-04, 09:12
Po thua Honesty a :?: Por kam frike se atehere s'do te mund te flasim dhe te tregojme nga lotet :cry:

lazdrani
28-05-04, 09:42
Po thua Honesty a :?: Por kam frike se atehere s'do te mund te flasim dhe te tregojme nga lotet :cry: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

anna
28-05-04, 12:10
sdi ju por une kputem tu qesh me vajzat kur qajn :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Gentiana
28-05-04, 12:15
sdi ju por une kputem tu qesh me vajzat kur qajn :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:shock: :shock: :shock: :? :? :?

Barbaroza
28-05-04, 12:17
Desha t'i rikthehem temes edhe njehere.Nese eshte fjala per te qajturat e vajzave me ze,ashtu siq jane bere para shume e shume vitesh,apo ndoshta dikund ende praktikohen keto gjera,mua s'me pelqen aspak ajo tradite.Fale Zotit qe ne farefisin tim nuk i praktikojme ato zakone,vertete jane te tejkaluara.
E qajtura pa ze,me lot qe te rrjedhin neper fytyre derisa merr burrin per supi eshte shume e kendshme per mua :wink:

markopollo
28-05-04, 16:52
qajne per kohen qe e kan humbur pa liodhje kur kan pas mundesi me shku ma perpara.............haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


pa lidhje pak veq hajt
:wink:

Honesty^uk.
28-05-04, 19:42
Po thua Honesty a :?: Por kam frike se atehere s'do te mund te flasim dhe te tregojme nga lotet :cry:nuk mendova te na tregoni ate dite qe qani,((((( sepse ate dite as qe ju bjen ndermend se ka forum dardania ne kete bote))))))) por mund te na tregoni me vone se si e perjetuat qarjen :oops: :lol: :lol:

Barbaroza
29-05-04, 11:14
Qysh tash e di se do ta parandiej shume rende :cry:

Vera
29-05-04, 14:35
Bravo moj Barbaroza qe po shkojshe me kanagjegj bile se disa qika thojn,"Une valla nuk shkoj hiq me kanagjegj dhe nuk ma nin nuk qaj fare" kurse ju that qe nga tash po e ndjej shum rend, dhe nuk na shuhen shpresat qe kultura jon e vjeter nuk do shkon duke u shuar. :wink:

Barbaroza
29-05-04, 15:09
Vera,kam deshire qe Kėna-n te ma vesh ti :cry: :cry:

Vera
29-05-04, 15:18
Vera,kam deshire qe Kėna-n te ma vesh ti :cry: :cry:

Ani Barbaroza me kenaqsi do ta kisha vesh edhe zhagun ta kisha mbajt une ahahhaha

qika_pr
29-05-04, 16:32
hmmmmmmmmmm
E kam lexu shum me kujdes krejt cka keni shkru
Une kam qajt per nje aresye palidhje por kam qajt
Nuk e di mu duk se po iku diku large ne nje rreth te panjohur,tek njerez tjer,pe le te gjitha per nje burr,ku e di une ama eshte e dhimbeshme kur te gjithe dalin te percjellin dhe te duket sikur nuk do ti shohesh me hahahha
Palidhje nuk jan lot te planifikum ata dalin vet dhe nuk dihet psee
Une nuk kam qajt deri ne momentin kur babi me ka hyp ne kerrin e nuses,deri ne ate moment me eshte duk si loj,kur kam hyp aty e kam pa qe urrita dhe po bahem nuse kuku
hahhahah

Murgesha
29-05-04, 16:36
Ne koherat e moqme vajzat kane pas aresye te qajne, se jane martuar per njerez qe kurre me pare si kan pare.
Ne ditet e sotme vajzat qajne pak nga hidherimi qe kan per ndarje nga familja (se sot nuset e reja me shume rrin ne gjini se te burri) e me teper nga gezimi qe ju ka ardhe dita te bahen nusen e te gjejne fatin e vertete.

Barbaroza
31-05-04, 12:56
Ndoshta eshte edhe keshtu Murgesha!
Eu lum per ne per keto kohera,te pakten bile burrat i shohim vete,na nevoitet veq t'ua bejme me dije pinderve cilin zgjodhem :)

Maca
31-05-04, 23:02
Pa i lexuar mendimet e ndryshme vendosa komposoj koh per vete dhe ta jap mendimin tim...

Mendoj se vajzat qajn sepse ndahen definitivisht nga familja e tyre (nana,baba,vlllau,motra etj)

Dhe pak e kemi si adet (tradit) te qajm kishe na vjen keq haha...

Zdi ma shum q'te them...

Tungi Nga Maca :twisted:

Engjellushja
11-06-04, 20:27
Mirsepyetni Pse????? Kjo esht dhe per ta spjeguar.....dikush ben hajgare: qajn nga gzimi, se martohen hahahahahahahah por sinqertsisht qajn se jan t pikelluara se jan t merzitura ce lejn Famjen dhe jan t shqetsuara se cka i pret n Familjen tjeter, psyhologia thot: C Femra esht shum ma e ndjehshme se Mashkulli dhe e vrejtshme.....por n ndonjeher ndodh c nuk ja shton vehtes vemendjen vetem ndjenjat e saj e udheheqin n disa momente, per ket dhe c marrin indititetin e huaj, d.m.th dhe disa thojn, T gjithat tua para se t martohesh lej n prag t ders tende dhe pastrohe vehten para se t hysh n nj Bot tjeter, sikur Falja ashtu dhe t qanurit e pastron njeriun dhe Shpirtin,,, Tung ju Pershendes

turisti
04-08-04, 23:13
Pershendetje krejtve ketu.Pse eshte ashtu,une nuk e di-ndoshta adeti....Dikush thot se " qajne prej gezimit qe shkojne te burri",por une mendoj nese flasim realisht,kane arsye te qajne,sepse asgje nuk behet njesoj.Shkuarja te burri dmth nji jete te re,nuk je te familja jote,krejt gjerat ndryshojne,kur te vijsh te ema,do te vish me plot femijte,aty do ti gjejsh kunatat e reja-kenga e re,do ta ndijne vehten si te huaja.....dhe plot,plot arsye per te qare...une i deshiroj nuseve me pak lotet- me shume fat. :P

Barbaroza
24-08-04, 19:16
Pershendetje krejtve ketu.Pse eshte ashtu,une nuk e di-ndoshta adeti....Dikush thot se " qajne prej gezimit qe shkojne te burri",por une mendoj nese flasim realisht,kane arsye te qajne,sepse asgje nuk behet njesoj.Shkuarja te burri dmth nji jete te re,nuk je te familja jote,krejt gjerat ndryshojne,kur te vijsh te ema,do te vish me plot femijte,aty do ti gjejsh kunatat e reja-kenga e re,do ta ndijne vehten si te huaja.....dhe plot,plot arsye per te qare...une i deshiroj nuseve me pak lotet- me shume fat. :P

:cry: :cry: :cry:

Tomori
24-08-04, 20:48
Pse! Po dihet se qajne prej gzimi thone shyqyr zotit qe gjeta burr hehehe se kohen e sodit esht veshtir me gjet burr se konkurenca esht e madhe te ju vajzat jeni me shumic 75% jeni vajza vallahi diferenca madhe 25%djem me 75%vajza e su mos tqaje prej gzimit hehehe qfar me ba ashtu ka ardhe koha....

Barbaroza
24-08-04, 20:54
Pse! Po dihet se qajne prej gzimi thone shyqyr zotit qe gjeta burr hehehe se kohen e sodit esht veshtir me gjet burr se konkurenca esht e madhe te ju vajzat jeni me shumic 75% jeni vajza vallahi diferenca madhe 25%djem me 75%vajza e su mos tqaje prej gzimit hehehe qfar me ba ashtu ka ardhe koha....

Tomori mor Tomori,une nuk ju kuptova pse djem paska vetem 25%???Athua nenat dhe bijat tona nuk po lindin djem mė apo ai 75% i djemave kane martuar te huajat dhe puna paska mbetur qe ne t'i gezohemi"gjetjes"se nje burri a???
Une personalisht,do te isha e lumtur vetem nese do e gjeja nje djale veq per veten,pa e ndare me aske tjeter,perndryshe parapelqej te mbes keshtu siq jam(pa telashe :wink: )

Tomori
24-08-04, 21:26
Pse! Po dihet se qajne prej gzimi thone shyqyr zotit qe gjeta burr hehehe se kohen e sodit esht veshtir me gjet burr se konkurenca esht e madhe te ju vajzat jeni me shumic 75% jeni vajza vallahi diferenca madhe 25%djem me 75%vajza e su mos tqaje prej gzimit hehehe qfar me ba ashtu ka ardhe koha....

Tomori mor Tomori,une nuk ju kuptova pse djem paska vetem 25%???Athua nenat dhe bijat tona nuk po lindin djem mė apo ai 75% i djemave kane martuar te huajat dhe puna paska mbetur qe ne t'i gezohemi"gjetjes"se nje burri a???
Une personalisht,do te isha e lumtur vetem nese do e gjeja nje djale veq per veten,pa e ndare me aske tjeter,perndryshe parapelqej te mbes keshtu siq jam(pa telashe :wink: )

Barbaroz Barbaroz pse po dvjen inati se jeni me shumic...e ka ra puna siq thua ty paska mbetur qe ne t'i gezohemi"gjetjes"se nje burri a???
E por qfaj kam un moj Barbaroz ashtu ka ra situata mos u inatos kot se kjo bela nuk esht bela se nuk vlen per ty po kjo taksirat esht taksirati i pergjithshem per ju femrat hehehe prandaj kur tmartohen vajzat jo vetem me qajte por duhet edhe me piskllu prej gzimit e t"thun e shyqyr o zot qe ma bane me nafak te gjej burr hahahahaha

adonisi_pr
27-08-04, 21:09
pse qajn vajzat kjo ka qen zakon tek shqiptaret ne kohrat e vjetra dhe ka mbijetuar deri me sod por gati esht ka zhduket se perpara rall vajzat jan martuar me deshiren e tyre por me deshiren e prindve mandje ne nje mosh shum te re dhe pa e dit se ku po shkon dhe me kend dote kaloj jeten me nje burr dy her mate vjeter apo menje qe kurr nuk ka mujt me dasht e shum sende tjera por du me ju tregu nje rast kur isha femi ne moshen 10 vjeqare u martua qika e agje dhe kur filloj te qaj ish dite shtin dita e grave apo qikav ajo filloj te qaj me shami ne kok dhe un mendoja se po qan aq shum sa qe fillova te gjitha grat dhe qikat qe kishin ardh aty ti urreja por kur ato shkun dhe mbetem vetum antaret e shtepis erdhi edhe nje kojshike dhe ajo u qu filloj te qaj dhe e mori njgruk dhe kur e hoqi shami un vrejta se nuk kish lot dhe vetum po bente se po qan e ne fakt ajo nuk kish pas qajt e thash me veti kesh tu qajt edhe un e kjo nuk paska qajt fare ju pershendes ndoshta e zgata pak tung

Murgesha
05-10-04, 22:11
E pse qajnė bre kur duhet tė gėzohen???? :wink:

kulleri
07-10-04, 15:48
sepse me duhet me ithan fund :twisted: aventurave

Murgesha
07-10-04, 16:08
sepse me duhet me ithan fund :twisted: aventurave


Jo bre nuk mundet me qenė ky shkaku.
Se aventuristet munden me i vazhdu prapė aventurat. :wink:

kulleri
07-10-04, 16:23
por ateher po e trathton

Murgesha
07-10-04, 16:28
por ateher po e trathton

Normal de.

Krokodilli
07-10-04, 16:29
Murgesha te pershendes dhe lidhur me kete qe pse qajn qikat kur te shkojn te buri, une mendoj qajn se kurr me qika nuk behen dhe normal qe ndahen nga familja dhe nuk e kan me at lirin ndoshta qe e kan pas tek prindrit por duhet me iu permbajt disa rregullave qe i kerkon martesa.


:wink: Vera

ju pershendes,, i lexova pothuaj te gjitha pergjegjet e forumisteve por kjo mu duk me e arsyeshmja se perse qajn vajzat kur te martohen

pershendetje Vera

ShEjToNkA
07-10-04, 21:32
Vetė fakti se po ndahėt nga shtėpia nė tė cilėn u lindė dhe u rritė ku kaloi kohėn mė tė mirė tė jetės ,ku kaloi qastėt me tė mira tė fėmijėris, besa ditė tė vėshtira dhe tė bukura edhe tė vajzėris.
Si dhe po ndahėt nga njerzitė mė tė dashruė ,nė kėtė rastė prindėrit (qė janė tė pazevendėsueshėm), vllezėrit ,motratė si dhe tėrė famijla ku me tė cilėt u rritė ,dhe po ndahėt nga njė rrethė nė tė cilin u ritė dhe i pati tė gjitha tė njohura.Dhe po shkonė nė njė fisė dhe shtėpi tjetėr me zakone dhe rregulla tė tjera, tė cilatė duhėt t'i mėsio s'i po tė lindė pėr sė dyti. Nė njė familje tė pa njohurė.
Po ia kthenė tėrė asajė kohė tė artė shpinėn, ndajė edhe lotėt s'kan qare pa dalė ,dhe patjerė se do qanė o deshe o s'deshe kur t'i kujton nė atė moment tė gjitha kėto ,dalin lotėt qė s'mundesh t'i ndalėsh!

mr_beni
09-10-04, 09:37
Por kan pasur te drejt per te qar sepse pas gjith asaj kohe qe kan kaluar me familien e tyre sa do e fort me qen nuk mundet pa qar, veq shyqyr ma nuk po qajn ma se na shashtrisėshin valla

Kaltrushi
12-10-04, 13:40
sepse i bin pishman. hhehehehhe

jo per seriozitet mendoj se do tju mungoj familja por me se shumti mamaja. Edhe une do te qaja sepse do te me kishte mungu nena edhe pa shkuar ende te burri. Prej kesaj teme me lind nje ide e re. Faliminderit murgesha. te pershendes.

tung dhe vazhdoni te shkruni

Kaltrina
12-10-04, 13:44
Hej njerez hala sjam martu, kur te martohna ju tregoj :wink:, le te tregon dikush qe e ka provu kete :roll:

pershendetje

DEA
12-10-04, 16:30
Une kam qa edhe vet po jo me uiiiiiiiiiii uiiiiiiiiiiii po zemra, se jam ndare nga e gjithe bota qe kam jetuar me pare dhe kam kaluar ne nje bote krejt tjeter qe kurre me pare se kam pare. jashte familjes ,jashte shoqeris ,jasht vendlindjes . ne nje bote ku nuk mund te kuptohesha e .ndihesha e humbur vetem fati se kam marre njeriun qe kam dashur me bente ti harroj dhe ta kaloje keshtu qe sote sado pak jam adoptuar me jet e ketuhit....,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, si thojne te vjetrit mos me raft me harru!

Nexhati
25-10-04, 22:25
Oh qajne nga gezimi qe ju prete...... :wink:

Lona
26-10-04, 08:26
Edhe une tani po e shpreh mendimin tim ,edhe pse ende se kam perjetuar ,por mendoj se dot vjen dita si per te gjithe vajzat....
Si per fillim na ka ngelur tradit nga e kaluara ,por megjithate me tevertet vajzat ndjejn nje dhimbje shume te madhe meqe ndahen nga nje pjese e jetes se tyre ...qe sigurisht ajo pjese dot ju mungoj shume....

Por te gjithe vajzave ju uroj fat lumturi harmoni ne jete endrat e tyre le te behen realitet....

LONA

progoni
29-10-04, 00:19
Ja me lindi nje ide edhe per nje teme te re.
Tek ne shqiptaret ndodh kjo vajzat qajne ate dite qe do te martohen. A thua pse e bejne kete?
Jane te mireseardhur edhe djemte ne ket teme, te thone mendimet e veta.
Murgesha.

E vajtojn padrejtėsin ndaj tyre,
qė e fitojn me martesė.

dr1ta
29-10-04, 00:33
Ne koherat e lashta njerizet jan martu pa dashuri ndoshta, dhe vajzat kan qajt sepse jan martu te nje familje ce nuk i njeh aspak, per me lehtsu veten pak kan qajt :roll:

Kurse tash esht mbet si adet :P :)

Murgesha
29-10-04, 10:10
Ne koherat e lashta njerizet jan martu pa dashuri ndoshta, dhe vajzat kan qajt sepse jan martu te nje familje ce nuk i njeh aspak, per me lehtsu veten pak kan qajt :roll:

Kurse tash esht mbet si adet :P :)


Jo dr1ta, nuk mund tė pajtohem se vetėm pėr adet qajnė vajzat nė ditėn e martesės.
Mendoj se darja prej familjes ende ėshtė e dhimbshme.

platori
29-10-04, 10:18
QAJN SE MERZITEN QE SKAN MUJT MU MARTU ME MUE. :lol: :lol: :lol:

Tomori
29-10-04, 16:07
**********************************************
Kujdes si shprehesh.

platori
29-10-04, 18:44
o tomor a je i martum ti ?

altini-uk
30-10-04, 12:07
nga gezimi dhe nga hidherimi

Tomori
30-10-04, 20:46
**********************************************
Kujdes si shprehesh.
- Si te shprehem, per qfar te kem kujdes ju lutem!!!!
- Un po them se qajne nga gezimi, kaq ,,,,se endra e gjdo vajze esht te vesh vellen e nuseris,,,,kaq pra,,,
-Un nuk shoh donje te keqe ketu!!!!

Barbaroza
30-10-04, 20:49
**********************************************
Kujdes si shprehesh.
- Si te shprehem, per qfar te kem kujdes ju lutem!!!!
- Un po them se qajne nga gezimi, kaq ,,,,se endra e gjdo vajze esht te vesh vellen e nuseris,,,,kaq pra,,,
-Un nuk shoh donje te keqe ketu!!!!

I paske harrur shprehjet te cilat me bene ta shlyej shkrimin tend a? :shock:

Mafiozi
30-10-04, 21:37
Vajzat qajn kur te martohen se ndahen prej familjes tyre, e duhen tė ndėrrojn jetėn tek njė tjetėr familje qė nuk e njeh... Si spjegoj Barbaroza mė herėt ( e respektoj kėt mendim dhe e kuptoj ).

Po mendoj se nė kohėn qė jetojm tash kjo ka mbet njė tradit e vjetėr shqiptare, se me herėt e kan lėr familjėn pėr njė tjetėr, kurse tash e lėjn familjėn pėr tė shkuar te njė djal qė e ka dashuruar vet, edhe fillojn jet tė re sė bashku ( vajzja nuk do tė jetoj me familjėn e djalit po me atė ).

Dmth qė me koh, kjo tradit do tė ndrrohėt dhe vajzat nuk do tė qajn nė ditėn e martesės po do tė qeshin prej gėzimi pėr njė jet tė re, me njė djal qė ja don zemra..

Mendoj se vajzat qė e njoftojn vet tė dashurin, jo me familje!!..
Nuk do tė qajn pėr ditėn e marteses, do tė jet njė gėzim dhe lumturi pėr tėr jetėn... :wink:

Ju pėrshėndes me mendimet e mia :P 8)

Tomori
30-10-04, 21:42
**********************************************
Kujdes si shprehesh.
- Si te shprehem, per qfar te kem kujdes ju lutem!!!!
- Un po them se qajne nga gezimi, kaq ,,,,se endra e gjdo vajze esht te vesh vellen e nuseris,,,,kaq pra,,,
-Un nuk shoh donje te keqe ketu!!!!

I paske harrur shprehjet te cilat me bene ta shlyej shkrimin tend a? :shock:

hahahaha Barbaroza! ndoshta jam shprehur tjeter forme!
Por esenca kuptimit nuk ndryshon!!!
-Pra qajne nga gezimi, po me thuani ju lutem a nuk ka te vertet ketu se qajne nga Gezimi se martohen!!!!

dr1ta
31-10-04, 00:50
Ne koherat e lashta njerizet jan martu pa dashuri ndoshta, dhe vajzat kan qajt sepse jan martu te nje familje ce nuk i njeh aspak, per me lehtsu veten pak kan qajt :roll:

Kurse tash esht mbet si adet :P :)


Jo dr1ta, nuk mund tė pajtohem se vetėm pėr adet qajnė vajzat nė ditėn e martesės.
Mendoj se darja prej familjes ende ėshtė e dhimbshme.

Pajtohem edhe un ce esht shimbshem te ndahesh nga familja, por ne ket kohe askush nuk qan se shumica martohen nga dashuria dhe dasma zgjat vec nje dit mendoj ce ma shum ka gzim se sa vuajtje.
:roll:

platori
31-10-04, 07:29
Ne koherat e lashta njerizet jan martu pa dashuri ndoshta, dhe vajzat kan qajt sepse jan martu te nje familje ce nuk i njeh aspak, per me lehtsu veten pak kan qajt :roll:

Kurse tash esht mbet si adet :P :)
Edhe une them keshtu per kohen e tanishme.
Se per ne kohen e lashte sjom kan aty e nuk e di.

blusky
31-10-04, 10:40
Sdi gjo more kolegė te dashur te keti forumi,por kur qante gruaja ime ne diten e marteses, thashe ta marė me te mire e tja lehtesoj pak ate mundim qe e kishe per ndarjen nga familja e saj,veq kur ma ka shkel komen e ja nisi me qeshė,e thashe mire ma bone.

trimi30
17-11-04, 19:15
e kam degju ni thenje nga te vjetrit ne lidhje me kete tem: ne ni koh te hershme paska qen dasht me shku mashkujt tek femra me rastin e marteses, por nje her ne ni dasem paska ndodh kjo, kur pasken fillu me kendu mashkullin atij prej inati, e ka kap infrakti. dhe ne at moment vajzat pasken than se ne do te shkojm atje se se kemi gajle , per hiq kurgja . E ato qajn se gezohen qe ju ka ardh dita mu q.. se perpara skan mujt me dal shlir, si qikat e sodit.se sot a po kan naj nja, vetem ato qe skan mujt mu q.. ma heret.

mijalta
17-11-04, 20:18
hmm per tjetrat nuk e di pse qajn.. ama un perveti kur do martohem nuk do te qaj.. pse me qajt me qef martohem jom me zor ;)
ciaooooo

Kercovari
18-11-04, 10:36
hmm per tjetrat nuk e di pse qajn.. ama un perveti kur do martohem nuk do te qaj.. pse me qajt me qef martohem jom me zor ;)
ciaooooo
Edhe nese te dele nje pike loti,meri si lot gezimi.
Bravo Miajalta!

Barbaroza
18-11-04, 10:46
hmm per tjetrat nuk e di pse qajn.. ama un perveti kur do martohem nuk do te qaj.. pse me qajt me qef martohem jom me zor ;)
ciaooooo

Mijalta,edhe une do te veproj keshtu sikur ti :lol: :lol:

lazdrani
18-11-04, 11:29
hmm per tjetrat nuk e di pse qajn.. ama un perveti kur do martohem nuk do te qaj.. pse me qajt me qef martohem jom me zor ;)
ciaooooo

Mijalta,edhe une do te veproj keshtu sikur ti :lol: :lol:

Ani de do te shohim kur te ju vjen koha :lol: :lol: :lol: :lol:

mijalta
18-11-04, 19:32
hmm per tjetrat nuk e di pse qajn.. ama un perveti kur do martohem nuk do te qaj.. pse me qajt me qef martohem jom me zor ;)
ciaooooo

Mijalta,edhe une do te veproj keshtu sikur ti :lol: :lol:

Ani de do te shohim kur te ju vjen koha :lol: :lol: :lol: :lol:


ska problemmmmmm do te buzqeshiiiii :)

mijalta
18-11-04, 19:33
hmm per tjetrat nuk e di pse qajn.. ama un perveti kur do martohem nuk do te qaj.. pse me qajt me qef martohem jom me zor ;)
ciaooooo

Mijalta,edhe une do te veproj keshtu sikur ti :lol: :lol:

Ani de do te shohim kur te ju vjen koha :lol: :lol: :lol: :lol:


ska problemmmmmm do te buzqeshiiiii :)

Barbaroza
19-11-04, 12:02
E une do te qeshi me ze te larte HAHAHAHAHAAHAHAHAHAHAHAAAAAAA

:lol: :lol:

trimi30
19-11-04, 17:33
e moj barbaroza qeshu sa te mundesh me si se di se sa keq asht mu martu nthojke nishok i jemi . ai u pat martu me gezim shume te madh por pas pak kohe u nda se ju paten fut te dy kamt me ni kepuc. e hajt thuaj qetash mu martu te vret. :roll: :roll: :roll:

Barbaroza
19-11-04, 17:48
e moj barbaroza qeshu sa te mundesh me si se di se sa keq asht mu martu nthojke nishok i jemi . ai u pat martu me gezim shume te madh por pas pak kohe u nda se ju paten fut te dy kamt me ni kepuc. e hajt thuaj qetash mu martu te vret. :roll: :roll: :roll:

Po atij shokut tend, gruaja ia paska vene dy kembet ne nje kepuce.Ashtu mendoj edhe une te veproj,per ate po qeshi :)

Mr_100%
19-11-04, 18:12
Po te isha qik do ua thoja por jam Djal e nuk e di,
e per ne djemet qikat jan si fjalekryqi,(per at ne lypim zgjidhjen gjitheher
tek tjetra,haaa)na duhet pak kohe per ta ditur,por mua me pelqen qendrimi i BARBAROZA,e me teper me pelqen se ajo len per ta ditur se nuk eshte e martuar[/b]

Barbaroza
19-11-04, 18:18
Po te isha qik do ua thoja por jam Djal e nuk e di,
e per ne djemet qikat jan si fjalekryqi,(per at ne lypim zgjidhjen gjitheher
tek tjetra,haaa)na duhet pak kohe per ta ditur,por mua me pelqen qendrimi i BARBAROZA,e me teper me pelqen se ajo len per ta ditur se nuk eshte e martuar[/b]

Bravo,qysh ne mesazhin e pare e kuptove qe jam beqare. :lol:

Mr_100%
19-11-04, 18:24
Mesazhi im qe i pari por i juaji jo

Mr_100%
19-11-04, 18:32
BARBAROZA ,si e dita per TY se je beqare ashtu mund ta di edhe pse qajn femrat,por po e le me mire me tregon TI kur te martohesh,apo?

Barbaroza
19-11-04, 18:50
BARBAROZA ,si e dita per TY se je beqare ashtu mund ta di edhe pse qajn femrat,por po e le me mire me tregon TI kur te martohesh,apo?
Ok,ok do ju tregoj te gjitheve. :wink:

Mr_100%
19-11-04, 19:20
Nje gje e di NJERIU MUND TE QAJ NGA DHEMBJA,PIKLLIMI,DESHPRIMI POR EDHE NGA GEZIMI per ate nuk mund ta perjashtoj edhe tezen e cekur me heret prej disave ketu qe ARSYEJA kryesore eshte Ndoshta GEZIMI

Barbaroza
19-11-04, 19:28
Nje gje e di NJERIU MUND TE QAJ NGA DHEMBJA,PIKLLIMI,DESHPRIMI POR EDHE NGA GEZIMI per ate nuk mund ta perjashtoj edhe tezen e cekur me heret prej disave ketu qe ARSYEJA kryesore eshte Ndoshta GEZIMI
:wink:

Murgesha
15-12-05, 11:39
Pa tjetėr more me qajt e me plasė.

Vajzat qė shkruanin nė Dardani, e qė u martuan, sikur i ka lėshuar toka, s`po bahen mė kund tė gjalla. :(

Diana007
15-12-05, 11:48
Pa tjetėr more me qajt e me plasė.

Vajzat qė shkruanin nė Dardani, e qė u martuan, sikur i ka lėshuar toka, s`po bahen mė kund tė gjalla. :(

Qka po ja boj gajlen dhe un per veti :cry:

Murgesha
15-12-05, 11:59
Qka po ja boj gajlen dhe un per veti :cry:

A edhe ti po don me u martu?? :roll:

E valla ditėn e dasmės mos harro me ardhė e me hallashtisė edhe me Dardani. :lol: :wink:

spirl_girls
15-12-05, 12:04
Qka po ja boj gajlen dhe un per veti :cry:


Pse edhe ti njejte po dojshe me ba si tjerat a :?:

Kercovari
15-12-05, 12:25
:lol: Mos e hudhni topin me lote tek ato qe qajne mbajeni per veti kur te u vie rradha te qani. :lol: :lol: :lol: :wink:

Diana007
15-12-05, 12:27
Qka po ja boj gajlen dhe un per veti :cry:

A edhe ti po don me u martu?? :roll:

E valla ditėn e dasmės mos harro me ardhė e me hallashtisė edhe me Dardani. :lol: :wink:

Po valla edhe un por se di se kur :roll:

Shihh kjo don me shti me kajt ende pa me ardh dia me shku nuse :cry:

Diana007
15-12-05, 12:28
Qka po ja boj gajlen dhe un per veti :cry:


Pse edhe ti njejte po dojshe me ba si tjerat a :?:

:roll: Me deshir time joooo , por si dihet fatit :cry:

Barb|Ka
15-12-05, 12:33
un e kom bo njet mes me kajt..mu bo e fort :wink:

Espresso
15-12-05, 15:43
Ja me lindi nje ide edhe per nje teme te re.
Tek ne shqiptaret ndodh kjo vajzat qajne ate dite qe do te martohen. A thua pse e bejne kete?
Jane te mireseardhur edhe djemte ne ket teme, te thone mendimet e veta.
Murgesha.

Murgesha

A me qajt a me vajtu?
Mkujtohet kur vajtojshin kur shkojsha nifar vakthi si djel kerri e tani grat e mahalles benin vlersimin se a kajti mire a keq, se a i pat hije a jo hahahha Njana thojke: Valla cka i kishe hije vajtimi, po perolla i koft, e tjetra thojke si pat hije hiq e qyshtu tane kohen te humb duke u marr me keso betere primitive.
E une spo di se a qajne ato gra hala? Kishe jane harru ato sene pasha Espresson!!! Haj Zot runa prej atyne grave se ato ate dit qajne me buze e gezohen me zemer qe ikin prej shpije hahahahaha

Ma bani hallall pash mu :lol: :lol:

Gentiana
15-12-05, 17:07
Ja me lindi nje ide edhe per nje teme te re.
Tek ne shqiptaret ndodh kjo vajzat qajne ate dite qe do te martohen. A thua pse e bejne kete?
Jane te mireseardhur edhe djemte ne ket teme, te thone mendimet e veta.
Murgesha.

Murgesha

A me qajt a me vajtu?
Mkujtohet kur vajtojshin kur shkojsha nifar vakthi si djel kerri e tani grat e mahalles benin vlersimin se a kajti mire a keq, se a i pat hije a jo hahahha Njana thojke: Valla cka i kishe hije vajtimi, po perolla i koft, e tjetra thojke si pat hije hiq e qyshtu tane kohen te humb duke u marr me keso betere primitive.
E une spo di se a qajne ato gra hala? Kishe jane harru ato sene pasha Espresson!!! Haj Zot runa prej atyne grave se ato ate dit qajne me buze e gezohen me zemer qe ikin prej shpije hahahahaha

Ma bani hallall pash mu :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

Phaaaaaaaa qja paska qellu njani.
Vertet edhe mua me kujtohet kjo qe folshin grat, jo a i pat hije jo mire jo keq.
Veq qka me kujtohet edhe kendimi i vajzave naten e kanagjeqit qe ja bejshin nuses.

Tani pak a shum kan ndryshuar sendet, rrall po kendohet e me rrall po vajtohet.

Barbaroza
15-12-05, 20:17
Pa tjetėr more me qajt e me plasė.

Vajzat qė shkruanin nė Dardani, e qė u martuan, sikur i ka lėshuar toka, s`po bahen mė kund tė gjalla. :(

Une se kam ne mend te zbulohem edhe kur t'martohem.Ne forum,gjithmone do te jem beqare.Pse me i humb shansat n'forum moj? :lol:

Espresso
16-12-05, 13:59
Pa tjetėr more me qajt e me plasė.

Vajzat qė shkruanin nė Dardani, e qė u martuan, sikur i ka lėshuar toka, s`po bahen mė kund tė gjalla. :(

Une se kam ne mend te zbulohem edhe kur t'martohem.Ne forum,gjithmone do te jem beqare.Pse me i humb shansat n'forum moj? :lol:

Po de...une qe sa kohe jam kat pres, qy :lol: :lol: :lol:

laliloli
16-12-05, 18:59
Paj femes nga gezimi ēdo here i shpetojne lotet :lol: :lol: :lol:

Sy_kaltra
16-12-05, 20:33
Ja me lindi nje ide edhe per nje teme te re.
Tek ne shqiptaret ndodh kjo vajzat qajne ate dite qe do te martohen. A thua pse e bejne kete?
Jane te mireseardhur edhe djemte ne ket teme, te thone mendimet e veta.
Murgesha.

me shku ma shpejt te hitleri :twisted: :twisted:

GURI SYLAJ
16-12-05, 20:46
Kjaj moj Zane e kjaj me za
se ti cike nuk bahesh ma.............
(e s'un ban ,ma , cka ke ba!)

vendasi
16-12-05, 22:26
Ja me lindi nje ide edhe per nje teme te re.
Tek ne shqiptaret ndodh kjo vajzat qajne ate dite qe do te martohen. A thua pse e bejne kete?
Jane te mireseardhur edhe djemte ne ket teme, te thone mendimet e veta.
Murgesha.

Murgesha

A me qajt a me vajtu?
Mkujtohet kur vajtojshin kur shkojsha nifar vakthi si djel kerri e tani grat e mahalles benin vlersimin se a kajti mire a keq, se a i pat hije a jo hahahha Njana thojke: Valla cka i kishe hije vajtimi, po perolla i koft, e tjetra thojke si pat hije hiq e qyshtu tane kohen te humb duke u marr me keso betere primitive.
E une spo di se a qajne ato gra hala? Kishe jane harru ato sene pasha Espresson!!! Haj Zot runa prej atyne grave se ato ate dit qajne me buze e gezohen me zemer qe ikin prej shpije hahahahaha

Ma bani hallall pash mu :lol: :lol:hahah Espresso.
ku me shtine me keshe :lol: :lol: :lol: :lol: jo more se ato s'kan kajte kurre,veq i9 kan ly syte me pshtyme sa me i lage pak e kur e qojshin shamine krejte kujtoshin qe u myte tu kajte me lote :cry:

e_martumja
16-12-05, 22:33
prej gezimit qe po shkojn te burri :lol: :lol: po mendojn se po shkojn si te dajt mu knaq me fjet deri 11:00 e nuk e din qe i pret fshisa en 5 te mengjesit :lol: :lol: qeshtu thojshin ndoniher :wink:

sehr warm
27-12-05, 16:08
per arsye se shkojne te burri,me qesh nuk guxojne por qajne

halla e madhe
28-12-05, 10:40
Vajzat kane qajte dikur...sote secila vendos vetevetiu :wink: :lol:

Tomori
06-01-06, 21:24
o tomor a je i martum ti ?

A jam i martuar..?

PO jam i martuar...e qka tash?!!!

inxhja
29-01-06, 17:17
Vajzat kane qajte dikur...sote secila vendos vetevetiu :wink: :lol:

pajtohem edhe une me mendimin e halles se madhe se secila vendos sot per vet veten.eshte nje ndjen se ndahesh nga famlija e ngusht dhe shkon ne nje familje tjeter

Luana
01-11-06, 14:32
Me qe pash ket tem diku duke kerkuar ne google , fort me pelqeu dhe mendova ta sjell ketu ne FD dhe te komentojm te gjithe anetaret dhe te shohim se kush e qfar mendime japin apo kan perjetuar vajzat e tona dikur , se tash nuk eshte ajo kohe me ....

Ah kur e kujtoja trupi me renqethet , si sot me kujtohet kur me tha nana "dera e huaj eshte e madhe " hahahhahaahh qeshi dhe qajt ne keto momente , i thash nenes wowwwwww nane edhe ti qka po thue ....!!!
Do te mundohem sa me shkurt te shkruaj :
Isha shume e lumtur se te burri shkoja (hahaahha) kur me erdhi dita zura te merzitem , me banen gati qdo gje dhe ateher fillova te ndjej mungesen e qdo gjeje , ateher e pash se po i le mbrapa , gezimin , lumturin , vajzerin , familjen te gjitha ..:frown:
Kur erdhen me me marre , uuufffffffff qfar vaji bera , kisha emocione qe nuk mundesha me i kontrollu kur e pash nanen dhe baben , motrat dhe vellezerit me lot ne sy , merzi me te madhe nuk pata ...

Ne ket moment po e nderprej se nuk paskam zemer te vazhdoj , ndoshta kur te behem nervoz nji dite tjeter e perfundoj ....

Luana
01-11-06, 14:41
Ket tem von e pash qe po existojka ketu , moderator lirisht mbyllne dhe ju kerkoj ndjes per ket .....Luana

selvija
01-11-06, 19:03
Me qe pash ket tem diku duke kerkuar ne google , fort me pelqeu dhe mendova ta sjell ketu ne FD dhe te komentojm te gjithe anetaret dhe te shohim se kush e qfar mendime japin apo kan perjetuar vajzat e tona dikur , se tash nuk eshte ajo kohe me ....

Ah kur e kujtoja trupi me renqethet , si sot me kujtohet kur me tha nana "dera e huaj eshte e madhe " hahahhahaahh qeshi dhe qajt ne keto momente , i thash nenes wowwwwww nane edhe ti qka po thue ....!!!
Do te mundohem sa me shkurt te shkruaj :
Isha shume e lumtur se te burri shkoja (hahaahha) kur me erdhi dita zura te merzitem , me banen gati qdo gje dhe ateher fillova te ndjej mungesen e qdo gjeje , ateher e pash se po i le mbrapa , gezimin , lumturin , vajzerin , familjen te gjitha ..:frown:
Kur erdhen me me marre , uuufffffffff qfar vaji bera , kisha emocione qe nuk mundesha me i kontrollu kur e pash nanen dhe baben , motrat dhe vellezerit me lot ne sy , merzi me te madhe nuk pata ...

Ne ket moment po e nderprej se nuk paskam zemer te vazhdoj , ndoshta kur te behem nervoz nji dite tjeter e perfundoj ....Moj Luana kur e pash kete tem edhe pak ma heret syt ne lot mu mbushen, edhe sot kur me kujtohet ato dit shpesh qaj, ato dite e vajzris si kan qen,
ishte qershor erdhi koha e fejeses aty ke gezim por edhe diqka merzi pakez, se i fejuarin kisha jasht kosoves e disha pak se qka me pret , largimi nga familja e dashur, me te fejuarin ndreqem dokomentat per vize, dhe ai u lagrue shkoj une prita kur te dorzoj ato , shkova ne ate koh pak para lufte ne beograd per viz ishte kohe shum e keqe, por per fat shum mir me priten, dhe dorzova te gjitha ate qe kerkuan., pas disa mujve me erdhi pozitiv,une si gjith femrat shqiptare pergadita per nusri, ishte muj dhjetor vehrri me erdh te me tregoj se kur te marr rrugen tek i fejuri, aty ishim te gjith antaret e familjes ne ate moment une u shtanga u zbeha, pash babin vjehrrin nene te gjith si qanin ,une as nje pik loti nuk qita, skisha as fuqi te qaj, dhe vjehrri dhe babi vendosen diten e marteses, se kur te bahem nuse, dhe une u bera gati per nusri , erdhen me muarren festuam ashtu, por qka eshte ma e keqja ,nusja pa dhanderr, une isha shum nervoze e merzitur , ne ora 9 ne mbremje ishte koha e dhendrrit une po ne ate kohe morra rrugen e gjat per gurbet, shkuam tek prindrit per tu pershendetur, qajtem aq sa smuj te pershkruaj, ju thash lamtumiren me lot ne sy, babi me tha nje fjal qe e mbaj mend per sate jeta ime, e paq nje jet te mbar, siq ke qen ne kete shtepi, pastaj u gozhdua asnej fjal nuk nzori nga goja e tij, vjehrri me nje fjal te embel, lamtumir moj musja jon, sonte kjo nat qe shum e shkurt me ty, une morra rrugen per udhtim per budapest per ne ajroplan, aty takova nje vajz po te njeten rast ishte edhe ajo nje nuse e re,
morrem rrugen qe te dyjat se te hupta , se ku te na shpij, kur mbrrim tek caku i fundit ne ajroport pash te fejurin aty, uhaaa pakez u shlirova pastaj nuk qajta kishem gezim buzqeshje , ajo nat e gjat pakes se mbet mrapa, dhe filloj nje jete e RE..:smile:

instruktori
01-11-06, 19:07
Pershendetje Luana.
Kjo tem me pelqu edhe mua dhe eshte mir te dim per jeten ton qe e kemi pas dhe qe po e jetojm.
Duhet ta kjtojm qe nuk ishim larg asaj qe ka qen e vertet dhe sot nuk mujm me marr me mend se ishte ashtu.
Te pershendes dhe te lumte per temen qe e paske hapur.

Guri i madh
01-11-06, 22:49
Moj Luana kur e pash kete tem edhe pak ma heret syt ne lot mu mbushen, edhe sot kur me kujtohet ato dit shpesh qaj, ato dite e vajzris si kan qen,
ishte qershor erdhi koha e fejeses aty ke gezim por edhe diqka merzi pakez, se i fejuarin kisha jasht kosoves e disha pak se qka me pret , largimi nga familja e dashur, me te fejuarin ndreqem dokomentat per vize, dhe ai u lagrue shkoj une prita kur te dorzoj ato , shkova ne ate koh pak para lufte ne beograd per viz ishte kohe shum e keqe, por per fat shum mir me priten, dhe dorzova te gjitha ate qe kerkuan., pas disa mujve me erdhi pozitiv,une si gjith femrat shqiptare pergadita per nusri, ishte muj dhjetor vehrri me erdh te me tregoj se kur te marr rrugen tek i fejuri, aty ishim te gjith antaret e familjes ne ate moment une u shtanga u zbeha, pash babin vjehrrin nene te gjith si qanin ,une as nje pik loti nuk qita, skisha as fuqi te qaj, dhe vjehrri dhe babi vendosen diten e marteses, se kur te bahem nuse, dhe une u bera gati per nusri , erdhen me muarren festuam ashtu, por qka eshte ma e keqja ,nusja pa dhanderr, une isha shum nervoze e merzitur , ne ora 9 ne mbremje ishte koha e dhendrrit une po ne ate kohe morra rrugen e gjat per gurbet, shkuam tek prindrit per tu pershendetur, qajtem aq sa smuj te pershkruaj, ju thash lamtumiren me lot ne sy, babi me tha nje fjal qe e mbaj mend per sate jeta ime, e paq nje jet te mbar, siq ke qen ne kete shtepi, pastaj u gozhdua asnej fjal nuk nzori nga goja e tij, vjehrri me nje fjal te embel, lamtumir moj musja jon, sonte kjo nat qe shum e shkurt me ty, une morra rrugen per udhtim per budapest per ne ajroplan, aty takova nje vajz po te njeten rast ishte edhe ajo nje nuse e re,
morrem rrugen qe te dyjat se te hupta , se ku te na shpij, kur mbrrim tek caku i fundit ne ajroport pash te fejurin aty, uhaaa pakez u shlirova pastaj nuk qajta kishem gezim buzqeshje , ajo nat e gjat pakes se mbet mrapa, dhe filloj nje jete e RE..:smile:
e ku po doni mem detyrue me ja nis me qajt edhe mue qe do lot me dulen se si fmij kaniher i bisha defit e sa i kam percjell tuj (qajt)

selvija
02-11-06, 13:29
e ku po doni mem detyrue me ja nis me qajt edhe mue qe do lot me dulen se si fmij kaniher i bisha defit e sa i kam percjell tuj (qajt)ahah pa pare faculeten guri i madh spo te besoj hahah , ake degjue ate kengen e kanagjeqit (nese don me te besue qite faculeten me shikue,,, kuu nje got uj u mbush hahah:biggrin:

vjeshta
02-11-06, 23:54
Nuk e di! :frown:

Virti
02-11-06, 23:56
jam kurreshtar ta dijė :biggrin:

vjeshta
03-11-06, 00:04
jam kurreshtar ta dijė :biggrin:

U bame dy .:biggrin:

Virti
03-11-06, 00:07
tamam... :smile:

halla e madhe
03-11-06, 09:23
Nuk e di! :frown:...qysh moj nuk din,a mos deshte t'ja nisi disa kenge kanagjeqi...

Qaj moj vjeshte moj qike e nanes,
qysh ja ketheve shpinen babes,
Qaj moj vjeshte me lote pa za
se ti qike ke ba sefa..
halla yte ka ba be,
tanat hijet kame me i pre,
kame me i pre kame me i krasit,
ku ka ndejte vjeshta qike...:frown:

....boll moj se po ja nisin edhe kurreshtaret tjere te qajne me ty:biggrin: :biggrin:

vjeshta
03-11-06, 15:18
...qysh moj nuk din,a mos deshte t'ja nisi disa kenge kanagjeqi...

Qaj moj vjeshte moj qike e nanes,
qysh ja ketheve shpinen babes,
Qaj moj vjeshte me lote pa za
se ti qike ke ba sefa..
halla yte ka ba be,
tanat hijet kame me i pre,
kame me i pre kame me i krasit,
ku ka ndejte vjeshta qike...:frown:

....boll moj se po ja nisin edhe kurreshtaret tjere te qajne me ty:biggrin: :biggrin:

Jepi Halle jepi .:biggrin:

laliloli
03-11-06, 19:36
Hajde de tregoni ju nuse te martuara ,a mos po pritni nga une te tregoje a?

Artisti
03-11-06, 22:52
Qajne,per mi testue lotet sa gjelbsi kane,me ja mbush burrit syte krype ( hahahahahahhahahahhahahhahahhaahahhah)


.

Drinni
03-11-06, 23:05
...qysh moj nuk din,a mos deshte t'ja nisi disa kenge kanagjeqi...

Qaj moj vjeshte moj qike e nanes,
qysh ja ketheve shpinen babes,
Qaj moj vjeshte me lote pa za
se ti qike ke ba sefa..
halla yte ka ba be,
tanat hijet kame me i pre,
kame me i pre kame me i krasit,
ku ka ndejte vjeshta qike...:frown:

....boll moj se po ja nisin edhe kurreshtaret tjere te qajne me ty:biggrin: :biggrin:

hahahahahaha

selvija
04-11-06, 15:26
Qajn se e din qka i gjannnn:biggrin:

uck_aksh
04-11-06, 16:53
valla un nuk e dij po kur e pash ket tem thash te mundona ta jap nje pergjegje
e pak hargjova po ska lidhje per forumin dardania duhet me kontribu e morra telefonin e e thirra grun ne tel menxi e nxuna ne tel

edhe i thash moj gru pse ki kajt kur je ba nuse?
ajo me tha qe kam kajt prej gezimit qe po martona

Sy_kaltra
04-11-06, 19:41
qysh bre mos me qajt :rolleyes: me qajt e me vajtu ish pa duft :biggrin:

~AmaZonA~
05-11-06, 16:07
Une kam harru me qajt po hajt se po filloj tani me qajt...upsss nuk paskam arsye ta bej atohen me mire pe lo krejt...

Ka shume arsye qe te qajsh kur te martohesh e para se nga ajo dit nuk do jesh mo siq ke qen do me thon qe ke me shume obligime nga ai cast pothuajse fillon nje jete e re per Ty,e panjoftur deri ateher ka emocione te perziera me nostalgji qe ke kaluar ne shtepin e prinderve, aiii aiii aiii ma mire ika nga kjo teme se po ja nise me qajte vertet se me kapi nostalgjia tani...

Virti
05-11-06, 16:11
cfare anomalie???!!!
ne vend se te qajne mashkujt...

~AmaZonA~
05-11-06, 16:19
cfare anomalie???!!!
ne vend se te qajne mashkujt...

po pse mashkujt te qajn lum Virti???

Virti
05-11-06, 16:24
po pse mashkujt te qajn lum Virti???
sepse grate po na i fusin dy kembet ne nje kepuce!!! :rolleyes:

~AmaZonA~
05-11-06, 16:29
sepse grate po na i fusin dy kembet ne nje kepuce!!! :rolleyes:
ueeeeeeee :biggrin: mos te ka ndodhe Ty nje gjė e till??? hahahhaha

Virti
05-11-06, 16:31
ueeeeeeee :biggrin: mos te ka ndodhe Ty nje gjė e till??? hahahhaha
mendon se jo aaaaa?! :eek:

~AmaZonA~
05-11-06, 16:39
mendon se jo aaaaa?! :eek:
hahahaha Zoti te bekoft me bere per te qesh sa e merzitur qe isha hahahh,me mire mos mbathe kepuce fare perdor vetem sandale e dalin kombet me shpejt hahahaha

Sy_kaltra
05-11-06, 16:40
nuk eshte aq fatale per te qajtur pse ti ka fute dy kembet ne nje kepuc :rolleyes: ka edhe me zi :biggrin:

Virti
05-11-06, 16:41
hahahaha Zoti te bekoft me bere per te qesh sa e merzitur qe isha hahahh,me mire mos mbathe kepuce fare perdor vetem sandale e dalin kombet me shpejt hahahaha
edhe sandallet po i bejne me sherr, ashtuqe hyp se t'vrava dhe e kunderta... :smile:

Virti
05-11-06, 16:42
nuk eshte aq fatale per te qajtur pse ti ka fute dy kembet ne nje kepuc :rolleyes: ka edhe me zi :biggrin:
nuk dyshoj aspak ne fjalet tua! :biggrin:

~AmaZonA~
05-11-06, 16:45
edhe sandallet po i bejne me sherr, ashtuqe hyp se t'vrava dhe e kunderta... :smile:
ehhh valla Virti bohu burr i fort pra se siq tha edhe sy_kaltra ka edhe ma zi hahahahahah

Virti
05-11-06, 16:48
ehhh valla Virti bohu burr i fort pra se siq tha edhe sy_kaltra ka edhe ma zi hahahahahah
phaaaa flm per gajretin pa rezerve qe po ma jepni! :smile:

Sy_kaltra
05-11-06, 16:48
Jo valla de te qendron si burr - se ska rrugdalje tjeter- me ket ka qa pak-bani e ndrroi ka me qajt pa ndal ahahhaha

~AmaZonA~
05-11-06, 16:50
phaaaa flm per gajretin pa rezerve qe po ma jepni! :smile:
ska gjė...mos u kurse per gajret na ke ketu ne cdo kohe nuk do kursehemi per me teper Zoti t'falt hahahhahaha

Virti
05-11-06, 16:54
kam filluar te ndjehem mire nga gajreti... :smile:

Sy_kaltra
05-11-06, 17:04
Po mendoj a kish me qen e arsyshme more me modifiku titullin e temes me ba ,

Pse meshkujt qajne diten e marteses,,kurse ne me ju dhane gajret ? :rolleyes: :biggrin:

Virti
05-11-06, 17:06
Po mendoj a kish me qen e arsyshme more me modifiku titullin e temes me ba ,

Pse meshkujt qajne diten e marteses,,kurse ne me ju dhane gajret ? :rolleyes: :biggrin:

bere nje titull, pse femrat qajne diten e marteses, kurse mashkujt tere jeten pas asaj dite... hehe :tongue:

Sy_kaltra
05-11-06, 17:08
Jo pe bajna Deshtimi i loteve te femrave :tongue: Pasuar tek burrat :biggrin:

ninnela
10-11-06, 00:55
Jo more cfarti kane kajt kur kane kajt se tash let kajne ata qe i marrin :biggrin:

Albanian eX|PerT
10-11-06, 02:00
Ndegjojeni kete tregim.

E bija: (qe do te behet nuse): O loqke babe, o ku po te lae, u u u uuu.
Babai: (qan nuk mund te flas)
E bija: O loqk e nane, ti mue m'ke rrite,.. e ku po te lae, u u u uuuu.
Nėna: (edhe me shume qan edhe s'mund te flas)
E mbesa (qe do te behet nuse): O loqk e daje, po si qik tanen um ke rriten. u uu uuuu.
Daja: (e ngrit zerin sa per te ndegjuar edhe te tjeret): Hajt oj budallic se ki mu knaq te burri.:tongue: :biggrin: :tongue:
Dhe ne moment plas e qeshura ne darsem dhe behet nje atmosfer e smut a. hehehe

Kete story ma ka treguar nje shok i imi, qe i ka ndodhur ne darsem te nje familjares.

Me nderime nga shoku juaj:

Albanian eX|PerT

emine
20-03-08, 14:26
Se behet Darka e dreqit:p

Jana
01-05-08, 15:51
Mendoj qe vajzat qajn sepse separi asht dit e veqant dhe munden me pas emocione...
Por edhe nuk asht leht mi lan shtepin,familjen,femijerin e qdo gja edhe me shku dikund tjeter per hir te nje personi....dashnia kshtu e ka.....

Jana
02-02-11, 13:32
Vajza te jemi realiste...ne vdesim te martohemi..te bejme nje ceremoni qe te gjithe ta kene zili..te jemi nusja me e bukur e nderkohe edhe me e thjeshte!

Po perse qajme ne diten e marteses ..kur mezi presim te martohemi?p.s meqense i kam te fresketa keto kujtime ... dita e marteses eshte dita me e veqnat ne jeten e nje qifit ... por ate dit edhe ndjenjat jan te perziera * sepse i jep fund nje jete dhe fillon nje jet tjeter ...

Pse qajm ... sepse ndarja eshte e dhimbshme ...

Albonita
03-02-11, 11:28
Nu martosha donje here nuk kam me cit lot nga syri.. eww ajo asht gezim :biggrin::tongue:...e jo vdekje more:eek:

Kaqanikasja
03-02-11, 15:40
Edhe pse se kam provu ende po ma merr mendja qe vetem prej gzimiet qe u martun ehehehhe

roadrunner
03-02-11, 16:02
Une kur jam martu* krejt kajshin* kur dola te kerri* kejt qikat e mahalles ne lot* une tu kesh e tu gzu.....mas tri muje bac.....hahahahaha....e t'ja nisi me kajt....kukuuuu a jetohet kshtu? rroktar i kejt badihavgjive :mad:

thellenza
03-02-11, 17:25
Si mos me qajt kur ndahesh prej familjes ?!!

Me pat thone njona: "mos harro me qajt kur martohesh* qaj me zo:biggrin:* e jo sikur une u gzosha* e te nesermen ka mbramja me pelsiti vaji* e qaj tani dy jave dite rend".

elvio
03-02-11, 19:53
Kohe s'po shoh pike loti*madje ne te tilla ceremonish shamanje -thyerje gotash pas urimit si cift *perqafime-torta -puhje*edhe aspak lot.


Valle ish si zakon e tradite:biggrin:

emine
03-02-11, 19:55
kush po qan more*edhe perpara pike loti nuke derdhshin qata vnojshin shamine*kajke naj artiste aty afer e nusja pike loti ska derdh*kush a tranu me kajte kure te martohet*

Peja-Boy
03-02-11, 19:57
Se e kan bo M... aty ku kan Jetu deri ne ate koh e kan me bo edhe ma M... atje ku te shkojn Hahahahaahahaha*.....

emine
03-02-11, 19:58
Se e kan bo M... aty ku kan Jetu deri ne ate koh e kan me bo edhe ma M... atje ku te shkojn Hahahahaahahaha*.....hahahhahahhahhahahahhahhahahh a*dmth ka nojne mullar a*

elvio
03-02-11, 20:02
kush po qan more*edhe perpara pike loti nuke derdhshin qata vnojshin shamine*kajke naj artiste aty afer e nusja pike loti ska derdh*kush a tranu me kajte kure te martohet*


Jo moj Emine se kish edhe nga ato qe qanin se i kam pare me keta sy:biggrin:


me kujtohet qe njera thosh.

Ku do te le moj nene:smile:

Peja-Boy
03-02-11, 20:06
hahahhahahhahhahahahhahhahahha*dmth ka nojne mullar a*

Hahahahahahahahahahahahhaa......spo muj me thon bash krejt ashtu sikur ti ...

Albonita
04-02-11, 11:45
Se e kan bo M... aty ku kan Jetu deri ne ate koh e kan me bo edhe ma M... atje ku te shkojn Hahahahaahahaha*.....


Ahahahahahhahahaaaa..kurr spasna degjue se cain per kete

YanYan
07-02-11, 03:09
Sa pashe kete temen mu kujtu ajo shprehja "idhnim pa gaz e gzim pa vaj ska".
Me perpara shume gjera kan qene ndryshe* qofte edhe brenda familjes. Vajzat kane qene edhe me te lidhura me familjen sesa jane sot. I jane perkushtuar me shume asaj e sebashku kane kaluar veshtiresi e varferi qe i ka bashkuar. Edhe zakonet kan luajtur nje rol te rendesishem sepse ka qene pjese e dasmes qe nusja me qa. Eshte komentuar prapa nga plakat fillimisht dhe pastaj edhe nga te tjere nqs nusja ska derdhur lot. Por per vete faktin qe permenda dhe mesiper qe vajza ka qene afer me familjen* eshte mese e kuptueshme dhe e pranueshme qe ajo te qaje. Ndersa sot eshte me ndryshe pasi edhe vete dasman nuk e kane lezetin e dikurshem...Sot nuk i ben pershtypje kujt a qan kur martohesh* biles edhe po qave thojne "shif kjo po ban demek se u mallengjy"* kuptohet jo gjithmone.
Personalisht sjam e martume por sdi ca ka me ken ajo dite kur te martohem se un qaj kur shof nuse tu qa* lere pastaj te jem vet nusja :biggrin::smile:

Hajra
08-02-11, 16:44
Sa pashe kete temen mu kujtu ajo shprehja "idhnim pa gaz e gzim pa vaj ska".
Me perpara shume gjera kan qene ndryshe* qofte edhe brenda familjes. Vajzat kane qene edhe me te lidhura me familjen sesa jane sot. I jane perkushtuar me shume asaj e sebashku kane kaluar veshtiresi e varferi qe i ka bashkuar. Edhe zakonet kan luajtur nje rol te rendesishem sepse ka qene pjese e dasmes qe nusja me qa. Eshte komentuar prapa nga plakat fillimisht dhe pastaj edhe nga te tjere nqs nusja ska derdhur lot. Por per vete faktin qe permenda dhe mesiper qe vajza ka qene afer me familjen* eshte mese e kuptueshme dhe e pranueshme qe ajo te qaje. Ndersa sot eshte me ndryshe pasi edhe vete dasman nuk e kane lezetin e dikurshem...Sot nuk i ben pershtypje kujt a qan kur martohesh* biles edhe po qave thojne "shif kjo po ban demek se u mallengjy"* kuptohet jo gjithmone.
Personalisht sjam e martume por sdi ca ka me ken ajo dite kur te martohem se un qaj kur shof nuse tu qa* lere pastaj te jem vet nusja :biggrin::smile:


Thene shkurte ka pas me shume dashuri dhe respekt ndernjerzore* per mua eshte shume e natyrshme te qaje nje vajze kur del nga shtepia dhe familja qe e ka linde dhe ka rrite* nga ai moment fillon nje etap tjeter e jetes.

thellenza
08-02-11, 18:11
qaa spo din edhe ti* Zoti hajr e boft:rolleyes:*

Qysh mos me qajt more* kur shkojsh prej shpis tande n'shpin e huj.. asi prej shpis te huj ne shpine tande** vete fakti pse ndron vend te ben te merzitesh..se lej mo..

Makresh
09-02-11, 10:32
Jo be s'kajn* vec ulurojn qashtu* ju ka met si tradit :p

Gentiani
09-02-11, 12:22
Jo be s'kajn* vec ulurojn qashtu* ju ka met si tradit :p

une kam kujtuar qe e kane prej gezimit :biggrin: qe kur te ikin do thone oh ē`u kenaqem :tongue: ku di gjo more une* vetem mendim qishtu ishte :biggrin:

Makresh
09-02-11, 12:35
une kam kujtuar qe e kane prej gezimit :biggrin: qe kur te ikin do thone oh ē`u kenaqem :tongue: ku di gjo more une* vetem mendim qishtu ishte :biggrin:

OoooOooo Uuuuuuu Uhuuuuhuhuhuhu qe sa thojn e kem prit kete dit uuuuu ahahahahahahahaaaa
Qe thojke babloki jem : Puna e grave mo :biggrin:

Gentiani
09-02-11, 12:43
OoooOooo Uuuuuuu Uhuuuuhuhuhuhu qe sa thojn e kem prit kete dit uuuuu ahahahahahahahaaaa
Qe thojke babloki jem : Puna e grave mo :biggrin:


po pra* sa e sa e kemi prite... e erdhe kjo dite* e erdhe kjo dite Heuuuuuuuuuu e Heuuuuuuuuuuuuuu :biggrin:

Elina
09-02-11, 16:01
Paj kur po e di qe kam me u martu....qitash po m'kahet e leje ne diten e marteses! :biggrin:

Murgesha
09-02-11, 21:13
Paj kur po e di qe kam me u martu....qitash po m'kahet e leje ne diten e marteses! :biggrin:

Bile jo vetem 3 dite si e kem adet po qaj se paku 3 muaj* se patjeter do marresh ndonje qe do te thot veq ke ba qe ke kajt hahahahaahahahahahahahahaha.

tipi engjellor
10-02-11, 01:08
oooo qajne se ma nuk kane me lu guralec

desert
10-02-11, 14:28
po ku te mos qajne kur iden nuk e kane pas se ku po shkojne e mbi te gjitha me kend ka me kalu cdo nate e dite!

Albonita
10-02-11, 15:13
Mos i kuptosha disa shenime..!

Kur te mirret nje vendim Mendojse se secila e din se kan po merr edhe me kan do jeton..ather ska me cait more...edhe perj familjes askush mezor nuk ju largon.... krejt behet me vetdeshire..ather pse me cait!??:confused::confused::confused:

roadrunner
10-02-11, 15:18
o ktyniher kan kajt* ku mos me kajt* kur se kan dit qka po merr* tu thon ishalla sosht qaj buzelli barkmadh....

Hajra
10-02-11, 20:25
o ktyniher kan kajt* ku mos me kajt* kur se kan dit qka po merr* tu thon ishalla sosht qaj buzelli barkmadh....

o dreq je ti valla hahahahahahahahah......

valiii
10-02-11, 20:29
Krejt forre i kane :P. Ne njeren ane menxi s'presin mi "m'bete dikujna n'dere" e tonashile kishemile na po qajme.

Guri i madh
10-02-11, 21:56
se qajn vajzat kur shkojn nuse ( rren koft se nuk kajn :biggrin:

Elina
11-02-11, 12:38
Krejt forre i kane :P. Ne njeren ane menxi s'presin mi "m'bete dikujna n'dere" e tonashile kishemile na po qajme.Ose nuk e dime se me cfar dreqi duhet me qu jeten...:biggrin:

vjeshta
11-02-11, 15:03
Nese qane ne shtepin e babes gezimin e gjene ne shtepin e burrit .Po i bjen sikur* mbas shiut lind dielli .:biggrin:

tipi engjellor
11-02-11, 15:12
veq zakon ka qene ashtu se normal tane diten rrejne aty ne sy te njerzve qe vijne aty duhet ne ate menyre me qajt kinse.....

roadrunner
11-02-11, 16:31
po qashtu de osht :P...nusja 14 vjet* burri 41* hahahahahahaha ku mos me kajt* un nkonop isha virr a.....o dreq je ti valla hahahahahahahahah......

Qika^Me^Kule
12-02-11, 21:02
Ju them sincerishte.... sa postime ce kam lexu ketu.... aspak shumicen nuk i kuptoi... pse mundohen ce te shiten fraerica....??? cfare ndihen ato... ce pasan than nuk ces lot...??? a po ju duket dicka nenqmim apo??? apo... nga buallakinat ce i keni e nuk dini ndryshe si te behuni te huaja... aman leni budallaqet.... , sakt ce tani e ka pase puna e juve... vertet nuk keni per te cite as nje lot... se te gjitha jeni bashkeshorte te dikuite tani....

Vajzate qain.... dhe mendoi se kjo si tradite e jona asht.... edhe pse bukuroshket e f/d-s pasan than nuk qaim kjo ren asht.... ende qain.... perderisa..... kam pa.... vet... duke qar... kjo asht shum e vertete....

Qain sepse.... ka rite trupin ne ate vend ju largohen prinderve edhe pse sa do afro te jene me ta.... dhe ato ce mendoin pak me gjat.... se nuk do e ken kurr sic e kan pase rehatllakun tek prinderi pa dyshim ce do e gjein tek familie e re valla.... , sa do te jen te pasur e sa do te jete e lumtur nuk do e kete kurr sic tek familie a jote.....

Te mere malli me flete der ora 12:00 e dites sic ke flet tek mami.... :biggrin:

Ani me ba me te celuar Vjehra zot shtepis hai.... hai... ce shum gjerave ju bieni per fetyre.... aghaghaghaghaghgha

Dallandyshja_718
13-02-11, 16:53
A thue lojė e paskan a? Unė tuj mėnua se me t'vertet po qajne, ehhh artistet shqiptare:tongue:, prap po thom hallall bile qe dijne me aktrua...:biggrin:Po sa loten e kam l'shua per ato shoqe kur martohshin, tash po m'vjen keq per atehere...:biggrin:
Nejse une askurr nuse me vell nuk jam ken (edhe pse jam e martume),
P.S. Vetem sherri qe nuk jam "aktore" e kam kapėrcy kėte ceremoni...:biggrin: