PDA

View Full Version : A eshte e lidhur DESHIRA me NDJENJAT.........?????????


Honesty^uk.
31-05-04, 14:50
Duke pasur parasysh se ne shume here kemi deshire te kemi kontakt, ose te njihemi me nje person, a mendoni ju se krahas deshires ketu kane te bejne edhe ndjenjat.????


ME respekt per te gjithe ju
Honesty

Vera
31-05-04, 17:52
Pershendetje Honesty

Une pemdoj se po nese nuk ke ndjenja nuk do mundesh kurr te dashurosh. Dashurin e ndjen dhe jan te lidhura shum dashuria dhe ndjenja.

,,,,,,,,Vera

Murgesha
31-05-04, 20:44
Une mendoj se po. Nese nuk ke nje lloj ndjenje te mire per ndonje person ateher nuk besoj se ke deshire ta takoshe.

florian
31-05-04, 20:54
Une mendoj se po. Nese nuk ke nje lloj ndjenje te mire per ndonje person ateher nuk besoj se ke deshire ta takoshe.

PERSHENDETJE HOSTNEY .

I BASHKANGJITEM MESAZHIT TE MURGESESH TERSISHT , SE NESE NUK E NDJEN QE NJE PERSON NUK ESHTE I MIR OSE SIMPATIK ATEHER :?:

Naki
31-05-04, 21:11
Ndjenja eshte nje parashikim i mbrendshem shpirteror ne shume raste eshte percaktues real i imagjinates qe sjelle simpati dhe antipati por eshte edhe e lidhur me deshira qe ato ne te shumten e rasteve sjellin realizime.

lazdrani
31-05-04, 22:13
Ndjenja eshte nje parashikim i mbrendshem shpirteror ne shume raste eshte percaktues real i imagjinates qe sjelle simpati dhe antipati por eshte edhe e lidhur me deshira qe ato ne te shumten e rasteve sjellin realizime.
Plotesisht e Drejte pajtohem me Nakin dhe Murgeshen :wink:

anna
01-06-04, 09:56
mendj se ka lidhje ndermjet tyre nga ndjenja buron edhe deshira :wink:

Barbaroza
01-06-04, 14:32
Une mendoj se keto jane te lidhura ndermjet vete shume.Ndjenja e lind deshiren dhe deshira ndjenjen.Nese ushqen nje lloj ndenje ndaj dikujt,patjeter se te lind deshira qe ta takosh ate person,por ndonjehere edhe deshira behet ndenje sepse ke deshire ta takosh nje person dhe pasi ta takosh,mund fare lehte te ushqesh nje lloj ndenje per te qe ndoshta kurorezohet me sukses ne fund!

VARDARI
09-06-04, 19:52
-Po jane te lidhura ndermjet veti 100%Nese ushqen nje lloj ndenje ndaj dikujt,ose ndaj ndonje vendi se ndjenjat jane te pergjithshme jo vetem ndaj individit.Patjeter se te lind deshira qe te shkojsh ne at vend qe ta vizitojsh psh ndjenja ndaj vendlindjes,atdheut,artit ...ose komunikimi yne ne ket forum shum jan te lidhura deshirat tona me ndjenjat e ndersjellta

Engjellushja
11-06-04, 12:06
Me nj an mir e ke, (qe jan t lidhuea, ndjejat me Deshira) por cfar dot thot kur e ndjeh vehten keq??????? A esht ajo Deshira jote apo cka mundet tjet ???? :-))

VARDARI
11-06-04, 13:39
Me nj an mir e ke, (qe jan t lidhuea, ndjejat me Deshira) por cfar dot thot kur e ndjeh vehten keq??????? A esht ajo Deshira jote apo cka mundet tjet ???? :-))

Kur ndjehesh keq?!
Engjullesh nuk esht deshira jone qe te ndjehemi keq.
Per ta ndjejtur veten keq ndikojne shum faktor prej jashte si dot them energi negative.

Ket energji e posedojn njerzit e kqij qe jan me dy ftyra qe jane mashtrues e kur ndodhemi ne ne ndonje reth me ta sidomos me hi ne bised atere te ne instktivisht shfaqet mje jodisponim i kendshem
poashtu mvaret edhe prej vendit ku jemi si neper lokale,shpija,instutcione te ndryshme ....edhe shum shkaktar ka qe te ndihemi keq.
Si psh kur shkojm ne vizit ne burg si dot ndjeheni ose
kur jemi ne ndonje darsem me shoqri te mire si dot ndjeheni ose
nese shkojm ne vizit ne spital per donje raste te rende si do te ndjeheni
nese shkojm ne vizit ne spital qe te urojm lindjen e foshnjes si do te ndjeh

Engjullesh nese e ndjen veten ndonjeher keq qe esht shume normale te kisha sugjeru:
Futu ne ket Forum te mrekullueshem dhe e hek merzine

Engjellushja
11-06-04, 15:56
hahahahahahahahaha ashtu esht, e ke t drejt, per ket jam duke hyr ketu ;-) por dhe kam menduar c kur e ndjehn njeriu vehten keq, atehere Dreqi dhe Meleqi shtyhen ndermjet vehti, po e kestuce un shpesh vehtes i them: Ik morre dreq se jam Meleq hahahahahahahahh

VARDARI
11-06-04, 18:18
-Dhe tijesh e bindur se je Meleq vete emrin e ke <Meleq>Engjullesh ha ha

Engjellushja
11-06-04, 19:43
Un jam meleq :-( i kam patur krahet, por jam e lenduar dhe tash jam Engjellush e lenduar pa krah :-( m beso :-( jam e but si pambuki, e bukur si Lulja dhe e Sinqeret si duhet me qen: ka then Allahu i lartesuar :-) une jam qika e Zotit :-)

Honesty^uk.
26-06-04, 19:14
Un jam meleq :-( i kam patur krahet, por jam e lenduar dhe tash jam Engjellush e lenduar pa krah :-( m beso :-( jam e but si pambuki, e bukur si Lulja dhe e Sinqeret si duhet me qen: ka then Allahu i lartesuar :-) une jam qika e Zotit :-)


krijesa e zotit :arrow:

Engjellushja
26-06-04, 20:42
Ok tash po perpgjigjem SERIOZISHT :cry:


Me konstruimin e nje inteligjence emocionale zhduket kufiri mes "zemra/ndjenja/pasioni" dhe "mendja/inteligjenca". Emocionet nuk pengojne mendjen, ato jane adaptive dhe kornize "optimale" reaktive, dhe motivojne per nje qendrim te matshem. Pikerisht edhe ne rastin e inteligjences emocionale, qendron mendja si instanca me e larte e kontrollimit, nje njeri i cili eshte i kontrolluar emocionalisht - nje njeri racional.
Faktori 1:

- kujdesi ndaj ndjenjave,
- une nuk ua ve veshin ndjenjave te mija,
- nje person nuk duhet kurre te udhehiqet nga ndjenjat,
- Nndjenjat tregojne drejtimin e jetes.

Faktori 2:

- qartesi e ndjenjave,
- une shpesh jam konfuz me ate se cfare ndjej,
- besimi dhe mendimet duket se gjithmone ndryshojne kuj jam i pikelluar,
- une nuk mund te nxjerr ndonje kuptim nga ndjenjat e mia.

Faktori 3:

- edhepse nganjehere jam i pikelluar, shpreh pamjen me optimiste,
- une mundohem te mendoj pozitivisht, pa marre parasysh sa keq ndjehem,
- kur kthjellohem realizoj se "gjerat e mira ne jete" jane vetem iluzione.

turisti
30-07-04, 18:05
Ju pershendes. Une mendoj se nuk ka deshire pa ndjenja. Se pari ndjeni diqka e pastaj lind deshira. :P

nitushe
10-09-04, 09:10
pajtohem me turistin :P

turisti
10-09-04, 11:12
Vetem simbas rendit dhe krejt eshte lehte... :wink:

Honesty^uk.
04-10-04, 22:08
Ju pershendes. Une mendoj se nuk ka deshire pa ndjenja. Se pari ndjeni diqka e pastaj lind deshira. :P


fjale te tjera jane te teperta
mbetesh i pershendetur nga
Honesty

turisti
05-10-04, 21:03
Ju pershendes. Une mendoj se nuk ka deshire pa ndjenja. Se pari ndjeni diqka e pastaj lind deshira. :P


fjale te tjera jane te teperta
mbetesh i pershendetur nga
Honesty

Edhe ti gjithmone,i nderuari Honesty. :wink:

Naki
09-05-05, 20:57
Ndjenja eshte nje parashikim i mbrendshem shpirteror ne shume raste eshte percaktues real i imagjinates qe sjelle simpati dhe antipati por eshte edhe e lidhur me deshira qe ato ne te shumten e rasteve sjellin realizime.


Me nderime Naki

Psikologu
10-05-05, 08:02
Ndjenjat per deshirė , apo deshira per ndjenja.


NJė deshirė eshtė e bazuar shpesh ne ndjenja por nuk do te thotė se ajo deshirė ka ndjenja te forta per ndoj gjė , ajo eshtė vetem deshirė.
Dashurin nuk mund ta klasifikojm si deshirė por vetem si ndjenj e jona shpirterore kur njeriu edhe jeton me sy te verbuar dhe dashurohet duke mos e njohur kufirin e dashuris dhe ne fakt kjo nuk ka kufi askund.
Deshira mundet te jetė menyrave te ndryshme si ajo , ekonomike, e punes, e dhurates por aty eshtė vetem njė perqindje e vogel e ndjenjave ku ajo mund te klasifikohet edhe si nevojė e jetes.
Ndersa ne ndjenja te medha shpesh hasim ne kerkim , ne dhimbje , ne gezim dhe ne qdo llojė qasti .
Se jeta bazohet ne deshira eshtė e vertet por nuk jeton nga des“hira , por me shumė nga nevoja , ndersa kjo nevojė edhe dergon ne ulje dhe zbritje te mendimeve dhe sygjerimeve te ndryshme.
Si do te duket nje jetė nese njeriu martohet vetem nga deshira , ose nevoja e tij trupore ose sociale.
Kjo sdo te funksiononte si dashuri aspak , por nese njė dashuri ndertohet ne bazė te ndjenjave atehere ajo jeton me ndjejat , per ndjenjat dhe i lulezon dhe i rritė ndjenjat nga dita ne ditė , e nga kjo atehere mundemi lirisht te kalojm edhe ne deshirė siq eshtė ajo per njė jetė me te mirė,per ngritjen ekonomike etj , por duke pasur gjithmon si bazė ndjenjat e forta ne brendesi te shpirtit per arritjen e aspiratave te ndryshme jetsore.

laliloli
10-05-05, 17:30
deshira dhe ndjenja kane nje lidhmeri ,pa ndjere nuk mund te deshirosh ,pa desshiruar nuk mund te ndjesh

puqi
12-05-05, 23:09
Un jam meleq :-( i kam patur krahet, por jam e lenduar dhe tash jam Engjellush e lenduar pa krah :-( m beso :-( jam e but si pambuki, e bukur si Lulja dhe e Sinqeret si duhet me qen: ka then Allahu i lartesuar :-) une jam qika e Zotit :-)


THUAJ JOM ROB I ZOTIT O/J I/E MJER E MOS THUAJ ASHTU SE Z'BON :!:

Honesty^uk.
05-06-05, 22:43
Un jam meleq :-( i kam patur krahet, por jam e lenduar dhe tash jam Engjellush e lenduar pa krah :-( m beso :-( jam e but si pambuki, e bukur si Lulja dhe e Sinqeret si duhet me qen: ka then Allahu i lartesuar :-) une jam qika e Zotit :-)


THUAJ JOM ROB I ZOTIT O/J I/E MJER E MOS THUAJ ASHTU SE Z'BON :!:


:roll: :roll:

Domira
12-06-05, 09:37
ncuk :lol: :lol: :wink:

Kupid
20-06-05, 03:20
mfal, nuk esht pyetje per martes ose bukuri as ekonomien, vetem a ka lidhje ndenja me dashuria. PO qysh jo, ska njeni pa tjeteri. nuk don me thon vetem ndenja seksual. ka shum lloje ndenja edhe dashuri.

turisti
23-06-05, 19:37
Ndjenja eshte nje parashikim i mbrendshem shpirteror ne shume raste eshte percaktues real i imagjinates qe sjelle simpati dhe antipati por eshte edhe e lidhur me deshira qe ato ne te shumten e rasteve sjellin realizime.


Me nderime Naki

Respekt dhe pershendetje per kete mendim.

TURISTI. :P

Reana
23-06-05, 20:15
deshira ne vete eshte ndjenje :roll:

Sy_kaltra
18-11-05, 15:48
Duke pasur parasysh se ne shume here kemi deshire te kemi kontakt, ose te njihemi me nje person, a mendoni ju se krahas deshires ketu kane te bejne edhe ndjenjat.????


ME respekt per te gjithe ju
Honesty

Mendoj se po.
Nese nje person nuk e ndjen afer smund ta deshirosh.
Nese nje person nuk te zgjon ndjenja Nuk mund ta Dashurosh.

Mendoj se jan ndjenjat ato qe na bejn te deshirojm te adhurojm dhe te dashurojm...!

GURI SYLAJ
18-11-05, 16:08
Ndjenjat jan ato qe n'a udheheqin ne jete. Te ndihmuara nga arsyeja apo ndoshta nganjehere nuk e pyesin fare arsyen sepse nga nje force e mbrendeshme qe i shtyne ato, ndjenjat, dalin me te forta dhe me te vendosura dhe ne kete menyre percaktojn ecjen ton drejt dickaje qe mund te jete edhe dashuri.