PDA

View Full Version : Pytje pėr Mjekun e forumit ?


lulipz
07-06-04, 16:36
jam 36 vjeq qe 6 muaj ndie dhimbje ne testis ne anen e majte i kam bere te gjitha analizat qe duhen me urine eho te gjitha analizat ishin pozitive disa mjek me preferuan ti mbaj brek te gjana mos te vesh me pantollona te ngushta farmerka por prap nuk ka rezulltat rasisht pata nje bisede me nje psikollok mjek e aj me dha se eshte e mundshme qe te kem teper riprodhimin e spermazoideve pyetja eshte a eshte e mundshme prej saj te kem dhimbje te panderprera jame e martuar .ju pershendes

Albanam
09-06-04, 10:54
I nderuari Lulipz!

Ju mbetet t'ju pėrmbaheni kėshillave qė ju kanė dhėnė mjekėt specialistė pėr problemin qė keni shtruar, pasi, siē thatė vetė, keni kryer tė gjitha analizat dhe nuk ėshtė zbuluar diē qė do tė loconte sėmundjen.
Gjithsesi qė nė disa raste edhe prodhimi i tepėrt i spermatozoideve shkakton dhembje tė testiseve, dhe ndoshta kjo ėshtė edhe nė rastin tuaj.
Ndoshta mund tė bėhet fjalė edhe pėr ndonjė lėndim tė testiseve qė ka mundur tė ndodhė nė ndonjė mėnyrė, apo tė ekzistojė ndonjė ngarkesė tjetėr psiqike tė cilėn ju mund ta dini mė mirė.
Sidoqoftė, konsultimi me mjekun tuaj akoma mbetet zgjidhja juaj mė e mirė.

Me respekt,
Albanam


P.S. Pasi tema rreth pyetjeve tani mė ekziston te rubrika SHĖNDETI, shpresoj qė moderatorėt edhe pyetjen e Lulit edhe pėrgjigjen time tė shkurtė do ta drejtojnė aty.

Ju falėnderit pėr mirėkuptim.

rrita
18-01-05, 10:59
jam 14 vjeq dhe kam disa kg teper me than te mbaj nje diet dhe te bej ushtrime qdo mengjes , dieta ska problem po per ushtrime nuk jam mesuar kurr te bej (e sidomos ne mengjes) keshtu fillova qe tri dit spari me 5 min. ushtrime te barkut e pastaj duhet tshkoj duke e rritur...
kam dhimbje tek brinjet edhe pak te kthiza , me thon qe esht nga ushtrimet dhe do te kaloj nese i bej ato qdo dit ... qfar mund tme keshilloni ju te vazhdoj me to apo qfar ? ...dhe qfar do te thot kjo dhimje .../?

pershendetje

prishtinasja
18-01-05, 18:38
Ju lutem nese mund te me ndihmoni se kam problem me floket.Kohet e fundit po me bien shume floket edhe pse nuk perdori kurre asnje lloj te shkumes , gelit apo preparateve te ndryshme.Eshte interesant sa ndodh nje kohe disa muaj qe nuk me bien pastaj prap nisin e me bien gjithashtu kohet e fundit edhe kane fillu me mu ba te yndyrshme si dhe me pupla .

Albanam
22-01-05, 15:50
jam 14 vjeq dhe kam disa kg teper me than te mbaj nje diet dhe te bej ushtrime qdo mengjes , dieta ska problem po per ushtrime nuk jam mesuar kurr te bej (e sidomos ne mengjes) keshtu fillova qe tri dit spari me 5 min. ushtrime te barkut e pastaj duhet tshkoj duke e rritur...
kam dhimbje tek brinjet edhe pak te kthiza , me thon qe esht nga ushtrimet dhe do te kaloj nese i bej ato qdo dit ... qfar mund tme keshilloni ju te vazhdoj me to apo qfar ? ...dhe qfar do te thot kjo dhimje .../?

pershendetje


E nderuara Rrita!

Dhembja e brinjėve dhe barkut gjithsesi mund tė jetė pasojė e ushtrimeve, gjegjėsisht ndezjes sė muskujve tė barkut si pasojė e ushtrimeve tė pėrnjėhershme intenzive. Kjo veēanėrisht ndodh tek ata qė nuk kanė ndonjė pėrvojė mė tė madhe me ushtrimet.
Shpresoj qė dhembjet tė kalojnė me kohė, e nėse ato vazhdojnė mė gjatė edhe pėrkundėr vazhdimit tė ushtrimeve tuaja, atėherė ėshtė mė mirė qė ta konsultoni mjekun tuaj.

Albanam
22-01-05, 16:33
Ju lutem nese mund te me ndihmoni se kam problem me floket.Kohet e fundit po me bien shume floket edhe pse nuk perdori kurre asnje lloj te shkumes , gelit apo preparateve te ndryshme.Eshte interesant sa ndodh nje kohe disa muaj qe nuk me bien pastaj prap nisin e me bien gjithashtu kohet e fundit edhe kane fillu me mu ba te yndyrshme si dhe me pupla .

E nderuara vajzė prishtinase!

Rėnia e flokėve tė njeriut mund tė ketė shumė arsye:

- Rėnia e flokėve mund tė jetė njė sėmundje, nėse mund ta quajmė kėshtu, trashėguese. Ajo nuk mund tė pengohet apo shėrohet.
- Rėnia e flokėve mund tė jetė njė sėmundje hormonale e cila shkaktohet tek individi nga mungesa e vitaminave dhe kryesisht nga mungesa e vitaminės A.
- Rėnia e flokėve zakonisht vihet re kur ndodhin ndryshime nė metabolizmin dhe organizmin e njeriut.
- Edhe gjendjet e stresit shkaktojnė rėnie tė flokėve. Nga stresi floku bie nė pjesėn mė tė madhe tė numrit total tė fijeve tė flokut. Trajta mė e zakonshme nė tė cilėn shfaqet kjo gjendje ėshtė nė formė pullash ku nuk ka asnjė fije floku. Kjo sėmundje njihet si Alopecia dhe shkaktohet nga faktorė psikologjikė.

Sipas disa statistikave, mund tė bien deri nė 100 fije floku nė ditė, por kjo nuk rrezikon rėnien masive tė flokut. Nėse numri i fijeve tė flokut qė bien ėshtė mė tepėr se 100 fije nė ditė, atėherė ky ėshtė njė problem pėr tė cilin duhet tė shqetėsoheni dhe tė merrni masa.

Rėnia e flokėve, pėrveē nė rastet e etiologjisė trashėguese, justifikon aplikimin e medikamenteve tė ndryshme, por kjo duhet bėrė vetėm atėherė kur tė jetė pėrcaktuar mirė diagnostikimi i saktė.
Andaj ju propozoj qė ta konsultoni mjekun dermatolog. Njė terapi e zgjatur pėr njė periudhė tė caktuar, mund t’ua rikthejė nė gjenden e mėparshme volumin e flokėve nė kokėn tuaj.

Dhe, mos harroni:
Flokėt janė pjesė e organizmit qė kėrkon njė regjim tė pėrshtatshėm ushqimor ku do tė jenė tė pranishėm vitaminat, lagėshtira dhe uji. Flokėt kanė nevojė pėr njė shkallė tė lartė tė kėtyre produkteve pasi ndodhen nė kontakt tė drejtpėrdrejtė me diellin, erėn dhe ndotės tė shumtė qė gjenden nė mjedisin ku jetojnė.

prishtinasja
22-01-05, 22:56
Faleminderit shume per pergjigjje Albanam

rrita
27-01-05, 17:43
faleminderit :D

vjeshta
29-09-05, 16:42
Qmund te me thoni per epilepsin?

Dilaver
22-06-06, 22:40
Si duhet tė mbrohemi nga efektet negative tė rrezeve ultra violet?

Naki
24-06-06, 22:07
Si duhet tė mbrohemi nga efektet negative tė rrezeve ultra violet?

Pėrshėndetje pėr Dilaverin,nga kėndi i infermierit po pėrgjigjem pytjes.

Rrezatimi nga rrezet ultravjollcė B rrezikon pjesėt e jashtme tė syrit: kornean, konjunktivėn dhe lenten kristaline, duke shkaktuar irritim, tharje, skuqje (keratit), dhe plakje tė parakohshme (foto-plakje). Rrezatimi nga rrezet ultraviollcė A ėshtė mė i rrezikshėm pėr lėkurėn dhe sytė, sepse rrezet janė mė tė shkurtra dhe kanė aftėsinė tė penetrojnė mė thellė nė sy, duke dėmtuar retinėn.
Kataraktet dhe degjenerimi makular janė sėmundjet mė tė zakonshme tė shkaktuara nga dielli. Njėlloj si sėmundjet e lėkurės tė shkaktuara nga ekspozimi nė dritėn e diellit, sėmundjet e syrit zhvillohen gradualisht nė njė periudhe disavjeēare.

Pėrdorimi i syzeve tė diellit pėr mbrojtje duhet tė fillojė gjatė fėmijėrisė. Duke minimizuar ekspozimin nėn rrezatimin diellor, ėshtė e mundur qė tė parandalohet dėmtimi i indeve okulare dhe tė vonohet zhvillimi i sėmundjeve tė syrit tė shkaktuara nga rrezet ultravjollcė.
duhet ti ikim rrezitjes sė gjatė,kur mbretėrojnė temperaturat e larta sidomos nė orėt e mesditės dhe mė tepėr tė ēėndrojmė nė hije nėn ēadra.
Mbrojtja mė e mirė nga rrezet e diellit janė veshmbathja,kapelat,pėrdorimi i solucioneve-lyerja e lėkurės me kreme kundėr rrezatimeve tė gjata tė diellit,ėshtė e preferushme solucionet me index 15 ēė kanėaftėsin mbrojtėse kunder dritės.
Preferohet sė paku 30 minuta para se tė dalim nė rrezitje tė lyhet trupi-lėkura me solucione.
Pėr Njerzit ēė konsumojnė medikamente,ėshtė e preferushme tė konsultohen me mjekun shtėpiak, shumė ilaqe e zmadhojnė efektin e dritės nė lėkurė dhe shkaktojnė allergji tė lėkurės.
Pėrdorimi i kosmetikės,parfymeve ndikonė negativishtė dhe duhet ti ikim kategorishtė gjatė rrezatimit,sepse mundė tė shkatojnė pigmentimin arial tė lėkurės.Naki

Dilaver
25-06-06, 16:17
I nderuar Naki, ju falėnderoj pėr mundin dhe pėrgjigjėn.

Luana
19-07-06, 13:16
What's a Hernia ??

Kush mundet te me tregon se Hernia apo "brudi" a ka efekt tek gjinia mashkullore dhe a eshte e vertet se ka ndikim te ket femij me von ...?????

Zero Cool
19-07-06, 15:06
What's a Hernia ??

Kush mundet te me tregon se Hernia apo "brudi" a ka efekt tek gjinia mashkullore dhe a eshte e vertet se ka ndikim te ket femij me von ...?????

http://www.hernia.org/


http://www.herniainfo.com/

uck_aksh
13-12-07, 01:08
per qka perdoren keto barrna o mjek
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/mjekt.jpg

Naki
13-12-07, 12:24
per qka perdoren keto barrna o mjek
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/mjekt.jpgIdocid forte Kps pėrdoren pėr mjekimin e sėmundjeve tė lukthit dhe traktit digjestiv.
Bernerva ėshtė njė Vitamin e grupit B1,zakonisht jipet tek pacientet qė kanė probleme shėndetsore nė bazė Nervore.

Njė shpjegim i thjeshtė,nėsė mė tepėr tė intereson mė shkruaj nė MP.

Naki

uck_aksh
13-12-07, 14:40
Idocid forte Kps pėrdoren pėr mjekimin e sėmundjeve tė lukthit dhe traktit digjestiv.
Bernerva ėshtė njė Vitamin e grupit B1,zakonisht jipet tek pacientet qė kanė probleme shėndetsore nė bazė Nervore.

Njė shpjegim i thjeshtė,nėsė mė tepėr tė intereson mė shkruaj nė MP.

Naki

Naki flm shum kam problem me gishtin e vogel te dores se majt me rrin si kur ta shtien ne frigorifer edhe nuk ka fuqi kam ber nje kontroll tek mjeku me ka than se nervi i keti gishti te ka pezmatuar tabletat e para i kam perdor ma kan ndalu dhimten qe kam pas po ende me rrin gishti si kur esht i ngrir tash mi ka dhan keto vitamin per ta shti ne funksion nervin kam me i perdor dy muaj

Naki
18-12-07, 16:53
Naki flm shum kam problem me gishtin e vogel te dores se majt me rrin si kur ta shtien ne frigorifer edhe nuk ka fuqi kam ber nje kontroll tek mjeku me ka than se nervi i keti gishti te ka pezmatuar tabletat e para i kam perdor ma kan ndalu dhimten qe kam pas po ende me rrin gishti si kur esht i ngrir tash mi ka dhan keto vitamin per ta shti ne funksion nervin kam me i perdor dy muaj


Sigurishtė Vitamina B1 do tė ndikojė pozitivishtė nė rrjetin e nervave.
Mė interesonė tė dijė ėshtė bėrė tek ju ndonjė analizė Rėntgenit-fotografimi i dorės dhe qfarė medikamenti ju kanė dhėnė pėr ndaljen e dhimbjeve.

VIRGJERESHA
05-01-08, 20:51
jamvajz 21 vjeqare mendoj se jam shtazene dhe nuk kam dijeni te bej testin e shtadzanis ju lutem me tregoni

~AmaZonA~
05-01-08, 22:03
jamvajz 21 vjeqare mendoj se jam shtazene dhe nuk kam dijeni te bej testin e shtadzanis ju lutem me tregoni
VIRGJIRESHA po testi i shtatzanis blihet ne barnatore edhe aty i ke te gjitha udhzimet se si perdoret eshte shume e lehte dhe e thjesht ta perdoresh,por me e sigurt eshte te shkosh tek gjinokologu edhe atje e bėn testin dhe ėshte mė i sigurt dhe vazhdon te konsultohesh ne vazhdim per shtatzanin pasi qenka shtatzanija jote e pare si duket :smile:

lyra2
06-01-08, 13:28
Ēka dini per BULIMINE (nuk di a e shkrova drejte).
Kerkon trajtim nga mjeku apo psikologu/psikiatri?????Ju falenderoj shume shume ne pergjigje.

Naki
07-01-08, 22:10
Anoreksia dhe Bulimia,njihen si dy ēregullime tė ushqyerit

Anoreksia nervore ėshtė njė ērregullim i tė ushqyerit nė tė cilėn personi bie shumė nė peshė sepse e kufizon tė ngrėnit. Ky problem vihet re mė dendur te gratė e reja dhe vajzat adoleshente se sa te meshkujt.
Shkaqet e anoreksisė nuk janė zbuluar tėrėsisht, megjithatė ka tė ngjarė qė ato tė jenė sociale, psikologjike e fiziologjike.
Kurse njerėzit qė vuajnė nga bulimia nervore hanė sasi tė mėdha ushqimi tė pasura nė kalori. Studimet tė shumta kanė bėrė tė ditur se njerėzit me bulimi kanė pėrfytyrime jo tė sakta pėr pamjen e tyre trupore, nivele tė larta ankthi. Madje shkaktohet mbipesha edhe nga faktorėt emocional si stresogjeni, faktorėt familjarė, gjenetik, metabolik etj.

Psikologėt thonė se konsumi i tepėr i ushqimit ka njė njėanshmėri me alkoolin si dhe me pirjen e duhanit, sepse sipas saj kjo ėshtė njė shprehi e fituar gjatė jetės sė individit. Por zakonisht abuzimi i rritur i ushqimit ėshtė njė lloj prehje pėr njerėzit qė gjenden nė situatat problemore. Thonė se disa njerėz duke ikur nga problemi aktual, ata gjen mėnyrėn mė tė lehtė tė ngushėllimit tė vetvetes.


Shenjat e bulimisė nervore:
1. Vjellje e vetėlėnduara
2. Preokupimi me ushqim, kalori, reēet e kuzhinės, pesha dhe pamja fizike
3. Fshehtėsia
4. Ushqyerit kompluziv si dhe vjellja
5. Keqpėrdorimi i mjeteve kimike qė pėrdoren pėr vjellje
6. Ushtrimet gjimnastike kompluzive
7. Zhvillimi i dobėt social
8. Izolimi social
9. Mungesa e mbikėqyrjes
10. Manipulimi i sjelljeve

Trajtimi,mjekimi duhet tė jetė i shumėanshėm,nė pikpamje medicionale duke monitoruar procesin e mjekimit.
Ky ėshtė njė proces ku terapia psikologjike trajtonė shumė segmente specifike,ku janė tė angazhuar grupe tė specializuara mjekėsh psikologė dhe pedagogė.


Me nderime Naki

http://www.klinik-lueneburger-heide.de/images/grafik_therapieprogramm.gif

DritonPR
12-01-08, 20:03
DritonPR,ne kemi zonen argėtuese pėr shkrime humoreske,andaj mos hargjoni energji tė postoni nė nėn forumet ēė nuk tolerohen chit-chatet.

Pėr mirėkuptim ju faliminderit.

Naki

uck_aksh
24-01-08, 01:12
Desha te marr nje pergjegje apo keshill

http://i37.photobucket.com/albums/e72/sauerfisch/citron.jpg

Per qdo dit ha 1/2 e limonit vetem i qes sheqer edhe e ha si mollen
ka ndonje dem per shendet se un spo verej asgje jam duke e perdor gati qe 2 vite
kshilla e mjekut te forumit????????????

Naki
24-01-08, 16:57
Desha te marr nje pergjegje apo keshill

http://i37.photobucket.com/albums/e72/sauerfisch/citron.jpg

Per qdo dit ha 1/2 e limonit vetem i qes sheqer edhe e ha si mollen
ka ndonje dem per shendet se un spo verej asgje jam duke e perdor gati qe 2 vite
kshilla e mjekut te forumit????????????

Frutat e limonit kanė pėrmbajtje tė madhe te vitamines C,dhe dobija ėshtė e pa kontestushėme siq vijon:

- nė preventivėn e infeksioneve virusale, bakteriale dhe kėpurdhave
- influenca, hepatiti, herpesi, mononukleosa dhe bronkiti,
- nė zvogėlimin e kolesterolit nė gjak,
- ndihmon shėrimin e shpejtė tė plagėve dhe tė lėndimeve,
- pengon formimin e qelizave tė tumorit-kryesisht nė traktin digjestiv dhe pasi ėshtė bashkėdyzim antioksidik neutralizon radikalet e lira
- ngadalėson plakjen, formimin e rrudhave nė lėkurė dhe plakjen e pėrgjithshme tė organizmit,
- ndihmon largimin e shpejtė tė materieve helmuese nga organizmi, ndotjen nga ambienti, ujit dhe nga metalet e rėnda,
- ndihmon pastrimin e organizmit nga mjetet dehėse, alkooli dhe nga tymi i duhanit,
- vitamina C ndihmon nė preventivėn e kataraktit, si dhe pėrmirėson gjasat pėr shėrimin e tij,
- lehtėson simptomat e astmės dhe tė sėmundjeve alergjike,
- zvogėlon mundėsinė e ngjitjes sė spermatozoideve, pra, nė mėnyrė indirekte pengon sterilitetin mashkullor,
- ndihmon shėrimin e sėmundjes sė sheqerit, si edhe ka rol tė rėndėsishėm nė thithjen e hekurit,
Thithja - absorbimi: zhvillohet gjatė orės sė parė dhe pas tri katėr orėsh largohet nga organizmi.

uck_aksh
24-01-08, 23:02
Frutat e limonit kanė pėrmbajtje tė madhe te vitamines C,dhe dobija ėshtė e pa kontestushėme siq vijon:

- nė preventivėn e infeksioneve virusale, bakteriale dhe kėpurdhave
- influenca, hepatiti, herpesi, mononukleosa dhe bronkiti,
- nė zvogėlimin e kolesterolit nė gjak,
- ndihmon shėrimin e shpejtė tė plagėve dhe tė lėndimeve,
- pengon formimin e qelizave tė tumorit-kryesisht nė traktin digjestiv dhe pasi ėshtė bashkėdyzim antioksidik neutralizon radikalet e lira
- ngadalėson plakjen, formimin e rrudhave nė lėkurė dhe plakjen e pėrgjithshme tė organizmit,
- ndihmon largimin e shpejtė tė materieve helmuese nga organizmi, ndotjen nga ambienti, ujit dhe nga metalet e rėnda,
- ndihmon pastrimin e organizmit nga mjetet dehėse, alkooli dhe nga tymi i duhanit,
- vitamina C ndihmon nė preventivėn e kataraktit, si dhe pėrmirėson gjasat pėr shėrimin e tij,
- lehtėson simptomat e astmės dhe tė sėmundjeve alergjike,
- zvogėlon mundėsinė e ngjitjes sė spermatozoideve, pra, nė mėnyrė indirekte pengon sterilitetin mashkullor,
- ndihmon shėrimin e sėmundjes sė sheqerit, si edhe ka rol tė rėndėsishėm nė thithjen e hekurit,
Thithja - absorbimi: zhvillohet gjatė orės sė parė dhe pas tri katėr orėsh largohet nga organizmi.

Naki Flm shum per kshillen tende

selvija
03-02-08, 13:27
Ballafaqimi me gjumin...(cili po finalsohem une apo ai..)

me mundon kohve te fundit shum gjumi edhe pse flej 11-12 ore gjat 24 oreve ...prap pas 4-5 orev po ti dhe leje shkoj ne boten e endrrave....me ka lodh dhe rraskapit bukur si mir..nuk e di arsyen se pse vjen kjo...???

gjum gjum dhe gjum,,gjumashe e keqe....
http://www.hastens.com/upload/671/omsomn_env4.jpg

teutaA
04-02-08, 09:04
ka ca vita qe kam nje smundje qe quhet "colitis" (smundje e zorres 12 gishtore qe tanime ka kaluar edhe ne nje pjes te lukthit) dhe per ket arsye perdor barna gjdo dit mjeket thon se nuk eshte e sherueshme por nuk eshte vdekjepruese dmth mund te mbahen nen kontroll me barrna

kisha pas deshir qe te di se a keni ndegju ndonje her per ndonje rast te till dhe se a mund te ken jet normale keta njerz

Naki
06-02-08, 18:10
ka ca vita qe kam nje smundje qe quhet "colitis" (smundje e zorres 12 gishtore qe tanime ka kaluar edhe ne nje pjes te lukthit) dhe per ket arsye perdor barna gjdo dit mjeket thon se nuk eshte e sherueshme por nuk eshte vdekjepruese dmth mund te mbahen nen kontroll me barrna

kisha pas deshir qe te di se a keni ndegju ndonje her per ndonje rast te till dhe se a mund te ken jet normale keta njerz


Po ėshtė njė sėmundje e traktit digjestiv me shumė simptome tė vėshtira, sot nė mjeksinė moderne simptomet e semundjes sė kolitit kurohen me suksesė.
Nga varėsia e shkaktarėve tė sėmundjes Bakteriale,Parazitare,Virale,Imunologjike,Kancerog jene egzistojnė Ilaqe barna pėr pėrmisimin e Jetės Kualitative.

Murgesha
06-02-08, 19:03
Thuaja ēdo vit nė kėtė kohė pėrballem me njė dhimbje tė madhe nė mes. Dy tri ditėt e para dhimbjet nė mes paraqiten rrallė dhe janė shpejt kalimtare, vie edhe dita kur gadi edhe nuk jam nė gjendje tė ngritem nga shtrati, apo nėse ngritem nuk mundem mė tė zė vend asku nga dhimbjet. Mė duhet patjetėr tė shkoj te mjeku ku edhe mė ėshtė dashtė shpesh qė me injekcion tė mė bllokohet dhimbta.
Mjeku im gjithherė mė thot se ky simptom ėshtė Hekseskud (gjuajtje shtrige nė pėrkthim tė lirė). Kėsaj here mė preferoi tė marr tableta Diclofen tė cilat edhe pse nuk ju pėrballoj dot mė duhet me i marr patjetėr, dhe e di qė dy tri ditėt e ardhshme mė duhet tė jem nė pushim mjekėsor.... (Shyqyr kėtė dhimbtė e kam vetėm njėherė nė vit e zgjat prej 2 deri nė 5 ditė.)
Pse mė paraqitet kjo dhimbje e ēka tė bėjė qė vitin tjetėr nė kėtė kohė mos ta kem kėtė problem?

Naki
06-02-08, 19:37
Thuaja ēdo vit nė kėtė kohė pėrballem me njė dhimbje tė madhe nė mes. Dy tri ditėt e para dhimbjet nė mes paraqiten rrallė dhe janė shpejt kalimtare, vie edhe dita kur gadi edhe nuk jam nė gjendje tė ngritem nga shtrati, apo nėse ngritem nuk mundem mė tė zė vend asku nga dhimbjet. Mė duhet patjetėr tė shkoj te mjeku ku edhe mė ėshtė dashtė shpesh qė me injekcion tė mė bllokohet dhimbta.
Mjeku im gjithherė mė thot se ky simptom ėshtė Hekseskud (gjuajtje shtrige nė pėrkthim tė lirė). Kėsaj here mė preferoi tė marr tableta Diclofen tė cilat edhe pse nuk ju pėrballoj dot mė duhet me i marr patjetėr, dhe e di qė dy tri ditėt e ardhshme mė duhet tė jem nė pushim mjekėsor.... (Shyqyr kėtė dhimbtė e kam vetėm njėherė nė vit e zgjat prej 2 deri nė 5 ditė.)
Pse mė paraqitet kjo dhimbje e ēka tė bėjė qė vitin tjetėr nė kėtė kohė mos ta kem kėtė problem?

http://www.gesundheitpro.de/media/F060209ANONP091704/F060216PUBAP092502/SEL2043Hexenschuss_i4.jpgSindromi i Ishiasit,lėndimi i nervit ishiadik ėshtė njė sėmundje ēė paraqitet me simptome tė dhimbjeve nė pjesen e belit nė kryqėzim tė boshtit kurrizor/nė pjesen sakrale.Nė tė shumten e rasteve kjo sėmundje manifestohet gjatė ndrrimit tė stinėve zakonishtė nė stinėt e ftohta.Zgjuarja nga gjumi dhe ngritja nga shtrati nė oret e hershėme tė mengjesit ėshtė pėrqindja me e madhe e pacientave qė ankohen nga sulmet ishiadike.
Lėvizjet e shpejta te pakontrolluara tė trupit tonė nė kohė dhe hapsirė janė shkaktaret mė tė shpeshtė.Zakonishtė dhimbjet reflektohen nga pjesa e shpines nė muskulin Sakral L1 ku Pacientat qendrojnė te pėrkulur te dredhuar si pasoje e shtangimit tė kėmbės' shiqo foton.
Ndihma e parė,si tė veprojmė:
- tė shtrihemi nė pozit horizontale nė shpinė sė paku 30 min
-tė bėjmė masazhen e pjeses sė shpines pėr 3o min/ me duartė tona
-tė marrim njė jastekė nga goma me ujė tė nxete dhe tė bėjmė nxemjen e pjeses sė muskulit tė shpines ku dhimbjet janė tė lokalizuara,tek njė grup pacientave ndihmonė Termoforat e Ftohtė-tė vendosim akull tė mbeshtjellu me fashė nė formė tė kutisė sė hollė,pėr 30 min.
Pas kėtyre udhėzimeve nėse nuk shohim pėrmisim,duhet tė vizitojmė mjekun nė mėnyrė emergjente pėr Dg dhe terapi.

Terapit primare tė ndihmes sė shpejtė janė :

Dhėnja e injekcionit me vitamin B tė grupit komplex .
Dhėnja e injekcionit me Analgjetikė
Dhėnja e Rp me barna ,siq janė Ibuhexal,Diklofenat,vit.B1,B2,B6 nė formė kokrrash
Dhėnja e Rp me pasta,Kremė Diklofenat dhe pasta tjera Reumatologjike.

Kėshilla tjera:
Ushtrime Gjimnastikore,Fizioterapike special pėr Shpinė,akupunkturė,larja nė ujėra termale etj.

Kėshilla tė thjeshta shtepiake:

Ngritja nga shtrati:sė pari nga pozita e shpines ktheheni nė krahė,kėmbėt i kacavjerrni jashtė shtrati,me duarė ngadalė uleni nė shtratė.trupi duhet i drejtuar tė uleni nė mėnyrė simetrike tė keni pozit 90 shkallė,ngadalė me duarė duke u mbajtur ngriteni lartė tė drejtuar Vertikalishtė.
-Ushtrime te lehta gjimnastikore me qellim tė forcimit tė muskujėve te shpines
-Preferohet tė flejmė nė shtreteri tė fortė kompaktė.

Kėto janė vetėm disa kėshilla nga kėndi i asistentit tė mjekut,njė vizitė tek Mjeku specialistė Neurolog apo Orthoped do tė ishte udhėzimi mė i mirė.

Me nderime Naki

egronit
02-09-09, 17:42
jom 13 vjet kur beje dush gjate krejese se flokve me bine duqa duqa flokte jom kon te mjeku me ka ten qe ti beje analizate. analizate me kan dale qe jame pa gjaksi edh nuk kom vitamin sa duhet mjeku mi ka qitur disa nikcija qe ti mare gjdo 3 jave i kame blere ne kosove por mjeku me ka then qe nuk bejne mir keto nikcija te ktuhit veqe qe ti bleje jashte shteti dikun ne gjermani kjo smundje a mundete te kete defakte edhe perj fytit mjeku me ka then se mundete te shkoje deri te ndalja e zemrese qfare smundje mundete te jete kjo dhe qfare dua un qe te beje per ti kthyer floket si em pare

nora3
22-06-10, 04:20
hi, jam 28 vjeqare, me ka ndodhe diqka ne anen e djadhet te trypit, mu ka pi kemba edhe krahu kurse syri mu ka mbyllur, goja me ka shkuar ne anen e kundurt ashtu , jetoj ne Amerike kam ba disa teste por te gjitha me kan dal mire nuk diqka kam po te pys mos eshte promoja ndoshta, se nuk po di qka me perdor. nese mundesh diqka mem ndimu falimderit.

Qika^Me^Kule
22-06-10, 18:55
Kukuuuu edhe qeta e ndiva ketu... e cili kokaaa more mjeku ketu allahile????

me pa dit se ka ketu mjek e me ju pas bae pyetje se nanushi jem po ka probleme me barkeqitje...... po ja ishon rezervari kollaj... cka mundem ajo me ba????

kukuu zot na ruajt....... se vdicaaaaaa

roadrunner
23-06-10, 09:47
Merr gentamicin bijo, se t'paska ra promaja. Nje ish-kolege tem (edhe djalin e tezes nje here e pat kap) te njejtin sen i ka rrok, po u dasht nje muaj rresht te mjeku me marr inekcione deri sa ka ardh ne vehte (bile djali dajes ka ndejt ne spital plus, po aj ka pas komplikime me zemer)hi, jam 28 vjeqare, me ka ndodhe diqka ne anen e djadhet te trypit, mu ka pi kemba edhe krahu kurse syri mu ka mbyllur, goja me ka shkuar ne anen e kundurt ashtu , jetoj ne Amerike kam ba disa teste por te gjitha me kan dal mire nuk diqka kam po te pys mos eshte promoja ndoshta, se nuk po di qka me perdor. nese mundesh diqka mem ndimu falimderit.

Peja-Boy
24-06-10, 06:14
A ka mundesi mem tregu qe ka shume vite se spo ankohem prej asgje ...jam shendosh apo jam i zbrazet krejt ...se spo di mu smu asnjeher ???