PDA

View Full Version : Kafe, Cigare, Alkohol..Kjo c na vyen a behemi kull me keto?


Engjellushja
12-06-04, 20:54
T gjith ja fillojn se deshirojn t behen si tjeret? Apo
C e pin me gjith zemer....??

Por mendoj se Cigarja, Alkoholi dhe Kafja shum dem t“bejn, per ket ma s mir hiq mos me pi....Cfar mendoni si mundeni ta Analyzoni, pse pfillojn shumica m keto gjera.................????

************************************************** *********


Engjellushja, kjo tem me duket serioze ndoshta nuk ke asgje kunder nese e levizi?!!

Pershendetje nga Genta

Engjellushja
14-06-04, 17:52
Flm shum Genta...................por e pash se askush ska pergjigje dhe askush smendon ta len si Cigaren....pije dhe (kafen) ;-) ketu dihet se cfar mendje kan per t ruajt vehten dhe per Shendetin!!!

"RESPEKT"

Ju falendroj shum dhe t pershendet Engjellushja

Blondina
15-06-04, 17:15
E valla un nuk di qfar te them per keto tri gjera se per fat te mir asnjeren se perdori e kjo esht nj eplus per mua heee :D

Engjellushja
15-06-04, 20:44
M vjen shum mir c nuk e perdor :-) Tani po behen 2 Prs... nga Forumi c nuk e perdorin

Shumica duhen t jen si un dhe ti hehehehehehe :-))


T pershendes me Respekt "Engjellushja"

VARDARI
15-06-04, 20:47
Engjullesh:
Kafeja ėshtė e zezė, po tė zbardh faqen

Murgesha
22-06-04, 09:40
Kafja, Alkooli, Cigarja pihen per shprehi e jo per tu dukur. Une pi cigare, nese ndonjeher them me vete ta le, nuk mund ta paraftyroj veten se si do te dukem pa cigare ne dore, kjo eshte shprehi dhe mvaresi. Nuk besoj se dikush i perdor per tu dukur.

fisniku
22-06-04, 17:03
Duhani dhe alkooli jan shprehi jo te mira si ne pikpamje mjekesore dhe sociale , kurse alkooli eshte edhe i ndaluar ne pikpamje fetare(haram).
Keto fillojn te konsumohen kryesisht ne adoleshence dhe ate per te mos e ndjere veten inferior ndaj shokeve dhe shoqeve dhe mandej kalojn ne shprehi e qe largimi prej ketyre shprehive mandej behet i veshtire.
Duhet nje motiv i forte qe njeriu te vendos te hjek dore prej ketyre shprehive,shume vete provojn mirepo nje numer relativisht i vogel ja arrijn qellimit.Largimin prej vartesise qe shkaktojn duhani dhe alkooli e arrijn njerezit qe kan karakter te fort.
Ne literaturen e re mjekesore si duhani ashtu edhe alkooli cilesohen si drogna.
Ne pyetjen qe i behet nje eksperti te kesaj ceshtje se a eshte problem nese njeriu konsumon p.sh. 1 apo 2 cigare ne dite, eksperti pergjegjet qe askush nuk fillon konsumiminn e duhanit me nje pako ne dite,te gjithe fillojn me disa cigare ne dite per ta rrit dozen me kalimin e kohes qe ne mjekesi njihet si fenomeni i tolerances.
Pra me mire eshte qe mos te provohen sepse mandej kanoset rreziku me perfundu ne konsumues aktiv.
Prej 100 njerezve qe vuajn nga kanceri i mushkrive 90 prej tyre jan konsumues apo kan qene konsumues te duhanit,kurse alkooli eshte shkaku kryesor i shume semundjeve te pasherueshme si Kanceri i lukthut,faringsit ,laringsit,cirrozes se melqise e shume semundjeve te tjera qe kan perfundim fatal.

aferdita
22-06-04, 17:06
un cigare pi edhe nuk pi vetem kur jam nervoz apo me eshte monoton e pi shum
kurse alkoolin sot te gjithe e pine nuk besoj qe nuk pi dikush :wink:

edhe i demshem eshte shum por njeriu vetem njehere jeton, bile knaqu sa te jesh :wink:

Loqki
22-06-04, 18:02
Pėrshėndetje

unė kisha me than se nuk ėshtė MĖKATĖ me pij Kaffe ,Duhan po edhe Alkohol nė KRAHASIM me disa sene tjera si (mauriana,kokaina hashish e ku ta di unė) duhani e alkoholi jan si ĖMBĖLSIRA.
Po sigurisht qdo send qė TEPROHET e humb vlerėn e vetė,e edhe alkoholi e duhani me u pėrdor si rrall e nga pak e kan atė EFEKTIN e vetė,po nė qoft se teprohen atėher JO MIRĖ JO MIRĖ
e kėtu te ne vėshtir mėsohemi me pas vetėn nė kontroll nė shumicėn e rasteve rinia e humbin kontrollin edhe i pėrdorin pa KONTROLL

VARDARI
22-06-04, 18:29
-Loqki nje here ju pershendes.
-Loqki un nuk pajtohem me mendimin tuaj kur beni krahasim:KRAHASIM me disa sene tjera si (mauriana,kokaina hashish e ku ta di unė) duhani e alkoholi jan si ĖMBĖLSIRA.
-Po Loqki si mundet me qene alkoholi si Emelsir?

un per vete alkoholin e kisha vu ne grupin e(alkoholi mauriana,kokaina hashish..etj)

Loqki te pershendes:
Me respekt
VARDARI

Zeshkane_04
22-06-04, 19:32
Ma s“mirti si une bejani keshtu:

Pini qaj t Rusit, n“vend t Alkoholit e kafes..............hahahahahahh
Nvend t Cigares !!!!!!!!!!!!!???? Sdi as vet cka me bo!!! (me thith nj Bombone e lepiza) ??ha tash e di! Hyni n Embeltore e hani Akullore hahahahahahah

Edhe cka the dhe si the TI Vardar:??? Ma-uri-ana ??hahahahahahahaha
Ok, ok, Vardar...t kuptoj c i njeh t gjithat :lol: por mos ia shti t gjithve ato n kok, se ky Forum thiret:

Kallma nj Cigare, paja cka t“kallxoj.............
mos ma pshtill Forumin
gjuhen ta shkurtoj,
nga merka yt
keto Ti harrooooooooooooooooj :wink:


Hajgare bej pak...........oooooooo shoku Vardar (qeshu pak) :wink:

Engjellushja
22-06-04, 19:43
OOOOOOOOOOOOO Zeshkane_04 mos ma nguc VARDARIN !!!!! :wink:

Se ta dhezi un ty tash nj.......................................!!!!! (Cigare) :lol:


Vardari ka then keshtu :

Kafeja ėshtė e zezė, po tė zbardh faqen

E nuk ka then: Tema per Kafe esht per Zeshkane_04 hahahahahahahah :wink:


T pershendes "Vardar" dhe me vend e ke ......vazhdo e zbukuroma Temen :wink:

VARDARI
22-06-04, 19:53
Thone se vaji i Burrit eshte kenga
Por per mua Sot nuk eshte keshtu
Sepse une Sot po Lotoj
Dhe asnje cigare smundem
me ta neze ha ha ha ha

Loqki
22-06-04, 20:45
Zeshkane pershendetje per ty dhe vardarin

sa i perket se e permendim mauriana kokaina etj etj nuk eshte keq me dit qka jan ato se populli thot >RRI ME TE KEQIN PO MOS U BA I KEQ<

E vardari eshte e vertet edhe ajo qka the ti po eshte edhe tjetra se une e ceka ma posht se me perdor nga pak e rrall nuk eshte keq masi edhe eshte e mir kunder mikrrobeve he he he e e ceka edhe se qdo sen qe teprohet e humb EFEKTIN sa do qe eshte i mir ai.
Se edhe MJALT me hanger shum te ban ZARAR ok

PERSHENDETJE edhe nj her

Cool_Boy
23-06-04, 11:15
Nuk besoj qe behem Cool nese pijavmi dhe bertasmi si gjoja neper rrug,apo pijm cigare shume dhe shkojm te mjeki me lyp ndimen e pare se shkun mushkrit,apo me pi kafe shume e ma na shku gjaki ntaven...

por beno keshtu si une o njerz pa i perdor as nje gje dhe me te gjen jeni Cool ok....


tung kalofshi bukur

Engjellushja
23-06-04, 13:19
Ndegjo Cool_boy se cfar thot njeri dhe m pergjigjesh se a besom n ket cka shkruan ????

Duhani
Helmi vdekjeprurės

Pėrbėhet nga: NIKOTINA: Materie shumė helmuese, konsiderohet njė prej helmeve mė tė forta ekzistuese.
KATRANI: Ėshtė materie e zezė ngjitėse, pėrdoret zakonishtė nė prodhimin e materialeve izoluese.
DĖMET E PIRJES SĖ DUHANIT 1. Shtimi i rrahjeve tė zemrės si dhe rudhja e arterieve ku gjinden edhe arteriet e zemrės. 2. Infsima: Sėmundje e cila prish ndėrtimin e mushkėrive.
3. Kanceri: Sėmundje shumė e keqe, formohet si rezultat i shtimit tė qelizave.
4. Ndikon nė tė menduar, kujtes dhe njėkohėsisht zvogėlon zellin.
5. Dhimbja e kokės, marramendja dhe dobėsimi i nervave.
6. Shumicėn e kohės duhanxhiu ndjen nervozė, brengė dhe arrakatje (mendime tė hallakatura).
7. Goditja nga iluzionet, vesveset dhe mendimet shqetėsuese.
8. Vdekshmėria shtohet me rritjen e numrit tė cigareve, tė cilat i thith duhanxhiu pėr ēdo ditė.
9. Njė cigare e vetme mjafton pėr mbytjen e njeriut nėse ajo i ipet pėrmes gjilpėres nė venė.
10. Pirja e njė cigareje shkurton nga jeta e duhanxhiut pesė minuta e gjysmė… kohė tė cilėn zakonishtė duhanxhiu e kalon gjatė pirjes sė saj.

SHKAQET E PIRJES SĖ DUHANIT
·
Pasimi i prindėrve dhe shoqėrisė sė keqe.
· Percjellja e dobėt e familjes dhe ērregullimi i saj.
· Shtypjet e ndryshme shpirtėrore.
· Mos interesimi pėr shkaqet e pirjes sė duhanit.
· Mundėsia e lehtė pėr tė arritur deri te cigarja, si dhe nė anėn tjetėr mundėsia e lehtė pėr ta bartur dhe fshehur atė.
:"Zėri i shejtanit ėshtė kėnga." dhe thot: "Do t'i afrohen, disa njerėz nga umeti im [pirjes sė] alkoolit duke e emėruar atė me emėr tjetėr, vallėzohet mbi kokat e tyre me kėngė [muzikė] e kėngėtare ,All-llahu do ta zhytė tokėn [vendin] e tyre dhe do t'i shndėrrojė nė majmuna e derra".
Pejgambri s.a.v.s ka thėnė: "Do tė jenė nė mesin e popullit Tim disa qė do tė lejojnė lavirėn (zinan), mėndafshin (pėr meshkuj), alkoolin dhe muzikėn".
D.m.th: ky thot se: T gjithat: Cigarja, Alkoholi, Kafja (muzika) etj ?????
T bejn "T KEQ" dhe c m keto gjeste i thir Shejtanat........... dhe me teprimin e ketyre gjera shendrohesh vet n Shejtan..........dhe Cool_boy behesh se :lol: se t merr Trimnia e teperme c keshtu t gjithat je n gjendje ti ben pos t mirkuptosh dhe tmendojsh n t mireeeeeeeen :wink: dhe keshtu esht kjo Fjal per t kuptuar :wink: Coll_boy (ishalla sm ke keqkuptuar) ??

T pershendet "Engjellushja "

Cool_Boy
23-06-04, 13:33
pershndetja Engjellushja

Nuk e di a e din apo jo,por mjeksia a ka para pa se do te jetojsh 10vite me pak nese e pini duhanin ok..........

Engjellushja
23-06-04, 14:06
Pak esht 10 vite Cool_boy

Dikujt i vyen vetem nj Cigare hiq ma shum :wink:

Por dhe met vertet t them: Dikush c e ka pi c 20 vite dhe ende e pin, esht shnosh si Topi, por nj c nuk ka pi, esht i smuar... Ka dhe keshtu shum kam degjuar. Dhe nj fjal per s mbamti: St hargjitet vetem Enerfja kur e pin cigaren por dhe Paret ahahahahahahahaha


:wink:

turisti
30-07-04, 16:40
Ju pershendes. Nese pirjen e duhani e kuptoni si vitaminat-vitaminat do te jesin. KUSH NUK E PIN DUHANIN,VDES ME I SHENDOSHE. :P :P :P

nitushe
10-09-04, 09:16
kafja osht e mire per memorie tek femrat e duhanin kur te jam nervoz ose fort ne qef e pij, ndersa alkoolin kur t'kom me festu najsen :lol:

Kaltrina
10-09-04, 11:42
Une per vete se konsumoj asnjanen edhe po ja ze per te madhe atij qe mendon se me keto gjana doket cool, per mendimin tim eshte e kunderta.
By the way le ta kuptojne njehere qka dmth e pastaj le te flasin.

Mos pini duhan hani molla :P

fina
04-07-05, 17:02
cigarren e du veq qe ma konda e jo per mene te madhe e sa i perkewt alkoholit shum kom pi sa qe gjith jam kon e pit gum e drrog nje herre kum pi veq me kqyrr qa eshte e jo per mene te madhe tetonat i lo cig se lo se shum e du e sa per kto tjerrat jam hepyyy edhe pa to

the godfather
05-07-05, 21:40
Vertete duhani eshte i rrezikshem une jam i vetedijshem,por e pi si shprehi ka mbet por e pi.Rren eshte qe duahni ta hek nervozen,duhani vetem te nervozon me teper,por na e pijme duahnin kinse na hek nervozen por rren e kullume eshte.

Sa i perket alkoolit,me shum ka dem se sa dobi.Nese nje gje ka me teper dem se sa dobi atehere pse te konsumohet ne mas aq te madhe sidomos nga rinia.
Cdo gote "whisky" i shkaterron nga mbi apo afer 10000 qeliza te trurit,e kur te shkaterrohen te gjitha atehere njeriu "rokatet"-cfar dobe paska a thua valle?


Ndersa kafeja,ka dem por ka edhe shum dobi.Pasi kafeja eshte e perbere nga cofeina qe eshte nje droge e lehte,qe me vone te ben qe te mos mundesh pa pi kafe.Por kafeja ka shum dobi,pasi qe kafeja i jep imunitet njeriut dhe e shtyn ate qe te luftoi kunder shum semundjeve atehere ka shum dobi prej kesaj.

Ne nje tv finlandez,disa doktore e shkencetare finlandeze kan zbuluar se kafeja i lufton 80% te semundjeve por a mundet qe te triumfoje kunder 80% te semundjeve kjo eshte "?".Por kafeja nuk eshte e demshme me teper ka dobi ashtu mendoj.


Nga keto 3 sen vetem alkoolin nuk e pi.


me te mira nga "the goodfather"