PDA

View Full Version : Arshi Pipa


VARDARI
16-06-04, 00:16
Arshi Pipa
Arshi Pipa u lind nė Shkodėr nė 1920. Nė 1938 u diplomua nė Liceun Shtetėror pėr gjuhėt klasike. Studioi filozofi nė universitetitin e Firences. Nė 1942 mbron disertacionin me temėn “Morali dhe feja nė veprėn e Bergson-it” me tė cilėn merr titullin “doktor nė filozofi” (dottore in filosofia”)Ka punuar kryesisht si mėsimdhėnės. Nė 1941 u caktua instruktor i filozofisė nė Liceun Shtetėror tė Tiranės.. Nė 1942-1944 ka dhėnė mėsim nė Liceun e Tiranės dhe tė Shkodrės. Mbas luftės ishte mėsues i italishtes dhe shqipes nė kolegjin femėror nė Tiranė.

Nė 1946 arrestohet pėr shkak tė refuzimit pėr tė rėnė dakort me politikėn e regjimit. Dhjetė vjet, 1946-1956 do ti kalojė nė burg dhe nė kampe pėrqėndrimi, siē edhe pasqyrohet nė librin e tij me poezi “Libri i Burgut” (1959). Nė 1957 arratiset nė Jugosllavi ku jetoi pėr njė vit si refugjat.Gjatė kėsaj periudhe pėrktheu nė shqip pėrmbledhje tė lirikėve latinė, rreth 250 faqe tė shoqėruar parathėnie, shėnime dhe njė paragraph mbi metrikėn. Nė 1958 emigroi nė Sh.B.A. Fillimisht jep mėsim filozofi nė Philander Smith College, Little Rock nė Arkansas (1960). Njė vit mė vonė do tė drejtojė departamentitn e italishtes nė Georgetown University School of Languages and and Linguistics dhe ndėrkohė jepte filozofi nė College of Liberal Arts ( verė 1961-1962). Ka qenė lector i italishtes nė Columbia University nė 1961-1962, dhe asistent professor i italishtes nė Adelphi University, Garden City njė vit mė vonė ku gjithashtu dha mėsimedhe disa lėnde filozofie. Nė 1963-1966 ishte asistent professor nė departamentin e italishtes nė universitetin e KalifornisėBerkeley.

Atje ai dha mėsim letėrsinė moderne italiane dhe seminare mbi kritikėn letrare (de Sanktis, Kroēe, Viko) si edhe njė seminar mbi gjuhėn, letėrsinė dhe folklorin shqiptar (1965) nė kuadrin e filologjisė romane. Nė 1966 ai udhėhoqi njė disertacion pėr gradėn e Doktorit tė Filozofisė (Ph.D) Nga 1966 e deri nė fund tė jetės ai punoi nė universitetin e Minesotas, Minneapolis, fillimisht si professor i asociuar (associate professor) (1966-1969) dhe pastaj si professor i italishtes nė departamentin e gjuhėve romane. Nė universitetin e Minesotas ai dha njė kontribut pėr ngritjen e ciklit tė sudimeve universitare tė italishtes atje. Nė vitin 1968 atje ngrihet njė program pėr shkallėn “master” dhe njė vit mė vonė njė program pėr gradėn Ph.D. Ai drejtoi gjithashtu atje njė tezė pėr programin master dhe njė tezė pėr programin Ph.D. Ndėrkohė vazhdon tė jape mėsim kurse tė gjuhės, kulturės dhe qytetėrimit, jo vetėm nė italisht, por edhe nė anglisht. Ai dha mėsim kurse universitare mbi autorė si Dante, Bokaēio, Manzoni, Leopardi, mbi zhanre si poezia kavalereske apo letėrsia utopiste si edhe lėndė krahasuese si “Marksizmi dhe ekzistencializmi nė prozė dhe dramė”, duke pėrfshirė edhe seminare mbi Ungaretin, Montalen, Vikon dhe Kroēen.

Ai gjithashtu ka dhėnė mėsim edhe kurse si “simbolizmi francez dhe hermetikėt italiane”, “Romantizmi francez dhe letėrsia italiane” etj. Kontributi i tij nė botime dhe studime (qofshin keta nė anglisht, italisht, frengjisht
dhe shqip) ka konsistuar kryesisht nė
• poezi;
• Estetikė dhe dhe filozofi;
• kritikė letrare.
Nė poezi kemi katėr vėllime me vjersha nė shqip: “Lundėrtarė”, (1944), “Libri i Burgut”, (1959), “Rusha” (1968), dhe “Meridiana” ( 1969). Nė estetikė dhe filozofi kemi artikuj dhe studime tė ndryshme tė paraqitura nė kongrese, seminare dhe
konferenca ndėrkombėtare nė Amsterdam, Londėr, Uppsala, Palermo, Venedik). Sa i pėrket kritikės letrare ai u mor me letėrsinė italiane si edhe me letėrsinė dhe kulturėn arbėreshe dhe shqiptare. Shkrimet nė letėrsinė italiane i ka kryesisht nė
fushėn e specializimit, letėrsinė bashkėkohore, dhe veēanėrisht Montale dhe Ungareti. Ai botoi gjithashtu edhe artikuj mbi Danten, De Sanktis-in, Manzonin-n dhe Moravian. Monografia e tij “Montale dhe Dante” 1968 pati gjithashtu edhe njė
botim nė italisht( 1975). Artikujt dhe reēencat i ka tė botuara kryesisht nė “Italica”, “Italian Quaterly”, “Romanic Review”, “Comparative Literature”, “Books Abroad”, “Belfagor”, “Le ragioni chritice”, “Revue de littératuree comparée”.

“Revue des études italiennes”. Artikujt dhe pėrmbledhjet mbi letėrsinė arbėreshe dhe shqiptare i botoi nė “Südost Forchungen”, “Zeitscrift für Balkanologie”, “Comparative Literature Studies”, “Books Abroad”, “Rivista di letterature moderne e comparate”, “Mondo operaio”, “”Revue des etudes sud-ost europeenes”. Si rezultat tė kėrkimeve mbi letėrsinė dhe kulturėn arbėreshe dhe shqiptare ai botoi “Trilogia Albanica” (1978) qė pėrbėhet nga tre libra; “Vargu popullor shqiptar”,
(Eng. “Albanian Folk Verse”), ( 1978), “Hieronymus De Rada”, “ Letėrsia shqipeperspektiva sociale” (Eng. “Albanian Literature-Social Perspectives).

Ne fund tė jetės, me 1990 boton “Contemporary Albanian Literature”, njė momografi e plotė pėr letėrsinė shqipe 1945-1990.


Universiteiti i Misurit, SHBA: Jeta dhe botime te Arshi Pipes

Tomori
04-09-04, 16:04
Arshi Pipa
Arshi Pipa u lind nė Shkodėr nė 1920. Nė 1938 u diplomua nė Liceun Shtetėror pėr gjuhėt klasike. Studioi filozofi nė universitetitin e Firences. Nė 1942 mbron disertacionin me temėn “Morali dhe feja nė veprėn e Bergson-it” me tė cilėn merr titullin “doktor nė filozofi” (dottore in filosofia”)Ka punuar kryesisht si mėsimdhėnės. Nė 1941 u caktua instruktor i filozofisė nė Liceun Shtetėror tė Tiranės.. Nė 1942-1944 ka dhėnė mėsim nė Liceun e Tiranės dhe tė Shkodrės. Mbas luftės ishte mėsues i italishtes dhe shqipes nė kolegjin femėror nė Tiranė.

Nė 1946 arrestohet pėr shkak tė refuzimit pėr tė rėnė dakort me politikėn e regjimit. Dhjetė vjet, 1946-1956 do ti kalojė nė burg dhe nė kampe pėrqėndrimi, siē edhe pasqyrohet nė librin e tij me poezi “Libri i Burgut” (1959). Nė 1957 arratiset nė Jugosllavi ku jetoi pėr njė vit si refugjat.Gjatė kėsaj periudhe pėrktheu nė shqip pėrmbledhje tė lirikėve latinė, rreth 250 faqe tė shoqėruar parathėnie, shėnime dhe njė paragraph mbi metrikėn. Nė 1958 emigroi nė Sh.B.A. Fillimisht jep mėsim filozofi nė Philander Smith College, Little Rock nė Arkansas (1960). Njė vit mė vonė do tė drejtojė departamentitn e italishtes nė Georgetown University School of Languages and and Linguistics dhe ndėrkohė jepte filozofi nė College of Liberal Arts ( verė 1961-1962). Ka qenė lector i italishtes nė Columbia University nė 1961-1962, dhe asistent professor i italishtes nė Adelphi University, Garden City njė vit mė vonė ku gjithashtu dha mėsimedhe disa lėnde filozofie. Nė 1963-1966 ishte asistent professor nė departamentin e italishtes nė universitetin e KalifornisėBerkeley.

Atje ai dha mėsim letėrsinė moderne italiane dhe seminare mbi kritikėn letrare (de Sanktis, Kroēe, Viko) si edhe njė seminar mbi gjuhėn, letėrsinė dhe folklorin shqiptar (1965) nė kuadrin e filologjisė romane. Nė 1966 ai udhėhoqi njė disertacion pėr gradėn e Doktorit tė Filozofisė (Ph.D) Nga 1966 e deri nė fund tė jetės ai punoi nė universitetin e Minesotas, Minneapolis, fillimisht si professor i asociuar (associate professor) (1966-1969) dhe pastaj si professor i italishtes nė departamentin e gjuhėve romane. Nė universitetin e Minesotas ai dha njė kontribut pėr ngritjen e ciklit tė sudimeve universitare tė italishtes atje. Nė vitin 1968 atje ngrihet njė program pėr shkallėn “master” dhe njė vit mė vonė njė program pėr gradėn Ph.D. Ai drejtoi gjithashtu atje njė tezė pėr programin master dhe njė tezė pėr programin Ph.D. Ndėrkohė vazhdon tė jape mėsim kurse tė gjuhės, kulturės dhe qytetėrimit, jo vetėm nė italisht, por edhe nė anglisht. Ai dha mėsim kurse universitare mbi autorė si Dante, Bokaēio, Manzoni, Leopardi, mbi zhanre si poezia kavalereske apo letėrsia utopiste si edhe lėndė krahasuese si “Marksizmi dhe ekzistencializmi nė prozė dhe dramė”, duke pėrfshirė edhe seminare mbi Ungaretin, Montalen, Vikon dhe Kroēen.

Ai gjithashtu ka dhėnė mėsim edhe kurse si “simbolizmi francez dhe hermetikėt italiane”, “Romantizmi francez dhe letėrsia italiane” etj. Kontributi i tij nė botime dhe studime (qofshin keta nė anglisht, italisht, frengjisht
dhe shqip) ka konsistuar kryesisht nė
• poezi;
• Estetikė dhe dhe filozofi;
• kritikė letrare.
Nė poezi kemi katėr vėllime me vjersha nė shqip: “Lundėrtarė”, (1944), “Libri i Burgut”, (1959), “Rusha” (1968), dhe “Meridiana” ( 1969). Nė estetikė dhe filozofi kemi artikuj dhe studime tė ndryshme tė paraqitura nė kongrese, seminare dhe
konferenca ndėrkombėtare nė Amsterdam, Londėr, Uppsala, Palermo, Venedik). Sa i pėrket kritikės letrare ai u mor me letėrsinė italiane si edhe me letėrsinė dhe kulturėn arbėreshe dhe shqiptare. Shkrimet nė letėrsinė italiane i ka kryesisht nė
fushėn e specializimit, letėrsinė bashkėkohore, dhe veēanėrisht Montale dhe Ungareti. Ai botoi gjithashtu edhe artikuj mbi Danten, De Sanktis-in, Manzonin-n dhe Moravian. Monografia e tij “Montale dhe Dante” 1968 pati gjithashtu edhe njė
botim nė italisht( 1975). Artikujt dhe reēencat i ka tė botuara kryesisht nė “Italica”, “Italian Quaterly”, “Romanic Review”, “Comparative Literature”, “Books Abroad”, “Belfagor”, “Le ragioni chritice”, “Revue de littératuree comparée”.

“Revue des études italiennes”. Artikujt dhe pėrmbledhjet mbi letėrsinė arbėreshe dhe shqiptare i botoi nė “Südost Forchungen”, “Zeitscrift für Balkanologie”, “Comparative Literature Studies”, “Books Abroad”, “Rivista di letterature moderne e comparate”, “Mondo operaio”, “”Revue des etudes sud-ost europeenes”. Si rezultat tė kėrkimeve mbi letėrsinė dhe kulturėn arbėreshe dhe shqiptare ai botoi “Trilogia Albanica” (1978) qė pėrbėhet nga tre libra; “Vargu popullor shqiptar”,
(Eng. “Albanian Folk Verse”), ( 1978), “Hieronymus De Rada”, “ Letėrsia shqipeperspektiva sociale” (Eng. “Albanian Literature-Social Perspectives).

Ne fund tė jetės, me 1990 boton “Contemporary Albanian Literature”, njė momografi e plotė pėr letėrsinė shqipe 1945-1990.


Universiteiti i Misurit, SHBA: Jeta dhe botime te Arshi Pipes

Vardari me vjen mir qe paske hudhe nje monografi ne radhe te pare per adhetarin poetin filozofin tone te nderuar Arshi Pipa ...Arshi Pipa eshte njeri shum i nderuar te populli shqiptar pamvarsisht qe komunistet kan hudhe balte, ndaj kty figure te ndritur te kombit tone..kte do ta deshmoje koha se Arshiu esht atdhetar i deshmur qe tan jeten ja kushtoj shqiperis