PDA

View Full Version : Vetem per ata c jan t Dashuruar Marrezisht !!!!


Engjellushja
21-06-04, 02:21
Kush ta fali bukurine

Kush ta fali bukurine
Qe t'e me trerosh te zine!

Kur te pashe per te vluar,
Pellumbeshe pende-shkruar,
Bubu!plumb ne kraharuar,
Plumb qe vret dyke gjemuar!

Mbledhur shoqet me nje qoshe,
Dic, m'ju flisje,dic m'ju thoshe,
Gushe-e-llere-e-gji-bardhoshe.

Pa me syckezat e tua,
Sy-larme!c'me fole mua.

Leshrave t'ju binte hija,
Yll i ndezur me shkendija,
Ndezur mun ne mes ne balle,
Te me vesh ne dhe te gjalle.

Anės Lumenjve

Arratisur, syrgjynosur,
Rraskapitur dhe katosur
Po vajtonj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Ku e lam' e ku na mbeti,
Vaj-vatani e mjer mileti,
Anės detit i palarė,
Anės dritės i paparė,
Pranė sofrės i pangrėnė,
Pranė dijes i panxėnė,
Lakuriq dhe i dregosur,
Trup e shpirt i sakatosur.


Se ē'e shempnė derbederėt,
Mercenarėt dhe bejlerėt,
Se ē'e shtypnė jabanxhinjtė,
Se ē'e shtrythnė fajdexhinjtė,
Se ē'e pren' e se ē'e vranė,
Ē'e shkretuan anembanė,
Nėnė thundrėn e pėrdhunės
Anės Vjosės, anės Bunės.


Ēirem, digjem i vrerosur,
Sakatosur, ēarmatosur,
As i gjall', as i varrosur,
Pres njė shenj' e pres njė dritė,
Pres me vjet' e pres me ditė,
Se ē'u tera, se ē'u mpaka,
Se ē'u ēora, se ē'u mplaka,
Lark prej vatrės dhe prej punės,
Anės Rinit, anės Tunės.
Ēakėrdisur, batėrdisur,
Pėrpėlitur dhe zalisur,
ĖndĖronj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.


Dhe njė zė vengon nga lumi,
Mė buēet, mė zgjon nga gjumi,
Se mileti po gatitet,
Se tirani lebetitet,
Se pėlcet, kėrcet furtuna,
Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
Skuqet Semani dhe Drini,
Dridhet beu dhe zengjini,
Se pas vdekjes ndriti jeta
Dhe kudo gjėmon trumbeta.
Ngrehuni dhe bjeruni,
Korini dhe shtypini,
Katundar' e punėtorė,
Qė nga Shkodra gjer nė Vlorė!


Ky ilaē e ky kushtrim
mė bėn djal' e mė bėn trim,
mė jep forc' e mė jep shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Se pas dimrit vjen njė verė,
qė do kthehemi njėherė,
pranė vatrės, pranė punės,
Anės Vjosės, anės Bunės.


Arratisur, syrgjynosur,
Raskapitur e katosur,
brohoras me bes' e shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.

Syte...

Tek syte fillon gjithēka,
ne fillim vetem syte e njohin dashurine ,
vetem ato e shohin
dhe ja tregojne zemres,
zemra e ndjen ate!

Tek syte mbaron gjithēka..
ata e kuptojne menjehere largimin
jane ata te paret qe derdhin lumenj lotesh...
pastaj i peshperisin zemres... "harroje"
(eh sikur te ishte kaq i thjeshte edhe per
zemren
harrimi!)

Mė kupto!!!
Pranė teje kur jam,
pranė meje kur je,
po me rrodhen lotėt,
mos me pyet PSEEE?


Po mė rrodhen lotėt,
mos fol! Mė shiko,
nese m`dridhet zėri,
mos me thuaj JOOO!


Pranė meje kur t`ulesh,
ma fshijė lotin tim,
po te deshti zemra,
merrėm n`perqafim!


Nese POO mė thua,
thuaj se kurrė s`ėshtė vonė,
merrem merrem afėr,
mė mbajė pergjithmonė!

Per TY!

humbur jam pa Tyyy!I humbur jam pa Ty,
I tretur e n`zhgenjim,
krahėthyer, si yllė i shuar,
qe shuhet e s`ka shkelqim....Pa ty jamė lule e vyshkur,
qe thahet ne errėsirė,
ne pritje te drites tėndė,
per t`dalė sėrish n`hapėsirė....Pa ty jam zemer e thyer,
Qe digjet e tretet plotė frigė,
e malli veq shtohet e rritet,
e therrė nė shpirtė si thikė!Pa ty jo, s`jam asgjė,
Me ty unė jam gjithėqka,
Eja pra ma falė jeten,
Eja me merr nė krah!!!

Kur shikimet flasin!Edhe asgjė pa mė thėnė...
kur mė shikon dhe heshtė
mendimet nė sy ti lexoi!


Edhe pa mė thėnė asgjė
deshirat tuaja te heshtura
i lexoi nė shkelqimin e syve tuaj......


Heshttttt....
asgjė mos me thuaj
vetė ardhja jote te unė
i thotė tė gjitha!

Kur jam pranė teje!!!!
Kur me falė shikimin,,
dhe levize atė vetull,
shpirti zjarr me ndezet,
si vullkani i fjetur!


Kur mė falė buzėqeshjen,
dhe ikė me nxitim,
zemra flakė me ndezet,
me t`marr n`perqafim....


Kur ulė kokėn poshtė,
dhe fshehtas m`shikon,
mė ndezė flakė tė tėrin,
mė djegė, mė pėrvlon.....


Pranė meje kur ecė,
dhe bėnė se s`mė shef,
copė mė bėhet zemra,
pseeee behesh se s`m`njef ???


N`telefon kur m`therret,
dhe zėrin ta ndiej,
humbi krejt i tėri,
vetes vend si gjėj....


E kur te kam pranė,
dhe prekė lekuren tende,
si besoj dotė vetes,
them mos jam nė ėndėrr!!!!!

Me Ty

Doren shtrenguar me mban,
une me shume te shtrengoj
afrohesh, lehtas me puth
lutem ky cast mos te perfundoj

veshtrimet thellohen ne njeri tjetrin
fundosemi qe te dy ne fund te parajses
ne syte e tu e gjej veten
shikon syte e mi ,
NE behemi NJE

Zjarrin qe ti se shuan!..


Shpirtin e ndezur Zjarre....

Kam vrapuar drejt qiellit
Me shpejtesine e Drites
Kam kerkuar yjet e Qiellit
Engjull si ty skam takaur dot

Je shume e bukur
Me e bukure se bukuria
Je Drite.
Me e ndritshme se rrezet e diellit...

Ti heshte
E heshtja jote me lendon Shpirtin.
Dua te te afrohem
Kam frike nga vetja ime...

Ti e di o engjull dhimbjen time
ti i di rrugetimet e mija te lodhura
Ti e di lotine e thare ne faqen time
Ti e dine edhe poezin e loteve...

Ti ma njeh edhe shpirtine e trazuar
neper vargje qe i ka perbi koha..
Kam mbetur vetem une
me gjurmet qe i mbaj ner sjetull....

I Tretur zvarritem rrugeve
Sdua te pendohem,
Fatit si nenshtrohem
Sdi si te them sa te Dua...

Dhe kam frike
Frike se Engjulli ime me ignjoron..
Jeton si dallendyshe e lire...
E ti ende se di sa te Dashuroj

Te dua edhe nga varri do zgjohem per ty
Zjarri ime i pashuar...
Dua te te dua
Deri ne pafundesi....


Perball tej...

Mos me thuaj
Mos
Mos te lutem
Mos thuaj Lamtumire...

Nate Loteshe
Nate shiu
Nate kur edhe Detrat u perzien
Nata kur ma mbyti dashurin...

Te kujtohet nje Luledielli mbaja ne dore.
Ti ia ndaj flete nje nga nje
Ma ndaje edhe shpirtin time nje nga nje
Sa e pameshirshme ajo Nate...

Ti mos thuaj asgje
Ti shkretove Lulen e Diellit
Ti shkretove shpirtin tim
Ne kete Nate te bere qulle...

E une i shkreti...
Te shiqova thelle ne sy:
Ne syte qe spo i njihja me...
Nuk ishin me ata syte e tu...

Ula Koken e vare mbi krahet e mij
Ikja large ikja prej tej si i cmenduar
Ne Naten e ber Qulle
Po ikja i lagura nga lotet e perzier me shiun...Kisha dashtė t`jem zog,
tė shkoi vėnd me vėnd,
kur t`jesh e vetmuar,
t`ulem n`krahun tėnd!


Kisha dashtė t`jem Flutur,
tė shkoi mal e pėrrua,
nektarin e luleve,
t`ua falė buzėve tua!


Kisha dashtė t`jem lule,
si lulet nė Pranverė,
tė mė mbashė nė duar,
tė mė marresh erė!Kisha dashtė t`jem qiell,
i shtrirė kėnd me kėnd,
ngjyrat e ylberit,
t`ia falė syrit tėnd!Kisha dashtė t`jem hije,
e kur je e fjetur,
tė ulem pranė teje,
tė tė puthė mbi vetull!


Kisha dashtė t`jem ėndėrr,
dhe kur je nė gjumė,
tė vijė t`mos le vetėm,
se tė dua shumėėė!!!

Lexoje shpirtin tim !


Prore do tė jetosh nė mua
n`fshehtėsinė qė s`gjenė ngushėllim
me ty tė jem dėshirova
prejetėsi njerėzore- amshim


Ēdo gjė ėshtė jotja kur t`dashuroj
edhe shpirti im pas teje n`shtegtim
por larg vetes pa ty tash jetoj
dje i lumtur, sot vuaj n`mejtim


Zėrin tėnd dhe tėnden qetėsi
nė kėto netė shekuj tė gjata
i dėgjojnė pranė dritarės
tash vetėm yjet, hėna dhe nata


Pas hapave tuaj nė mugėtirė
dikush vrapon dhe kėrkon ēare
njėri-tjetrit i ngjajmė shumė mirė
por ty ende s`tė gjeta fare


Ēdo gjė jotja pra dhe me mashtron
kur t`i ecėn me dukesh sė vallėzon
nė shtatin tėnd aromė trėndafili
e nė zerin tim veē kėngėmall bilbili


Shpesh me vjen si hije e dlirė
mbėshtjell me kaltėrsinė e qiellit
nė syt`e tu puthjet me janė ngrirė
pa ty do shuhej dhe rrezja e diellit

Yll i kėputur


Tė gjitha lulet qė mblodha
gjatė jetės sime t’i fala Ty.
Bashkė me shpresat e mia
shumėngjyrėshe pėr dashuri.

Me duar tė zbrazėta tani kėrkoj
prapė aromėn nė lule tė zbehta
dhe dot se gjejė.

Syri im qė nė Ty pa bukuri hyjnore,
tanimė nuk di tė magjepset mė gjė tjetėr
pėrveēse me njė buzėqeshje tė njė
foshnje tė pafajshme qė si e tillė
i ngjanė dashurisė sonė.

Njė natė e errėt pa yje
Njė ditė e zezė pa diell
Njė kullė e zbrazėt pa dyer
Njė zog i humbur nė qiell

Njė gjurmė e tretur pa histori
Njė zemėr e mbetur pa shpirt
Njė kėngė e mbetur pa melodi
Njė shpresė e errėt pa dritė

Njė lule e tretur pa shi
Njė farė e mbjellur pa fryt
Njė qenie e gjallė pa dashuri
Njė fjalė e ngulfatur nė fyt

Njė rrugė e gjatė pa kthim
Njė lum i shtjerrur pa uj
Njė ngjarje pa tregim
Njė greminė pa urė

Njė pyetje e lirė pa fjalė
Njė pėrgjigjie e dhėnė pa shije
Unė i vetėm minus Ti
Jam njėriu qe ska hije


NJĖRĖS NGA ATO

Dėshmitar i ēdo dhėmbje ėshtė pagjumsia
E vrarė mbeti zemra kur u shua dashuria
Qe kur ike ti, nuk ka qetėsi zemra
Veshėt janė tė shurdhur pėr tė tjerė emra

Njėra nga ato, ka zemren e lėnduar
Nga ai qė i`a fali dashurinė e gabuar
Nga katėr stinėt i mungon Pranvera
Loton ne dritare prejj kur i`u mbyll dera

Njėrės nga ato gjumi po i vritet
Nga njėri ne kėtė botė qe djali po i rritet
Mos e nxjerr nga toka, farėn qe e hodhem
Mos e kėput Lulėn qė sėbashku e mbollemDASHURIA

Mė e rėndė se toka
Mė e lehtė se hija
E vjeter sa lindja
Pafund sa gjithėsia

E ėmbėl sa fjala
E hidhur sa pikėllimi
E ngrohėt sa falja
E fortė sa qėndrimi

Rrėnon edhe atje
Ku fare ska ndėrtuar
Ep fryte nė atė vend
Ku rrėnjė ska lėshuar

E-ndrit errėsirėn
Errėson ndriqimin
I pasuron ėndrrat
Dhe ndalon ėndrrimin

Ujitet dhe jeton
Edhe nė shkretėtirė
Pėrballon acarin
Dhe nuk ka tė ngrirė

Rrallė kthehet aty
Qe njėherė del
Ėshtė fuqi e fort
Kur pushton s`pari herė

Pastron ēdo plagė
Dhe njė ofshamė liron
Sa do t`jetė e dhimbshme
Plagėn e shėron

Vajin e kthen nė kėngė
Ngushllimin nė urim
Ndryshk unazat ne gisht
Kur nuk ka bashkim

Kur ndizet t`parėn herė
Flaka e saj pėrjetohet
Vetėm prushi nėse mbetet
Ėshtė e para dhe nuk harrohet

Syri nuk e shef
Veshi nuk e dėgjon
Zemra ėshtė folea
Qė nė tė banonNese vdes

Nese vdes
do te vdes me sy te hapur
per mallin qe e kam
per ty e dashur

Nese ne varrimin tim
do't mund te vish ti
ai dhe qe do't me mbuloj
do te jete shume i lehte

Ne momentin kur te filloj
mbulimi me dhe
nga dora jote si pershendetje
do te doja nje grusht dhe

Edhe ne varr
kur te pushoj
vetem per ty
e dashur do te mendoj

Kur te ngjitem
lart ne qiell
nga atje do te mundohem
te verej

Kur t'me pyesin engjujt
se qfar kam pare me sy
do't ju them e dashur
se te kam pare vetem ty

Nese me pyesin
se si kemi kaluar ne dy
kur te ju tregoj e dashur
edhe engjujt do't qajn
per mu dhe ty !

Me nje mallė.......Me nje mallė plotė dhembje,
ndalem shkruaj keto fjalė,
tu folė vet me veten,
tu t`mendue pa ndalė!


Dhe me dridhen duart,
pak me frigė e mall,
them mos me harrove,
se gjatė s`tė kam parė..


Dhe marr telefonin,
e dua te t`therras,
jo, them vet me veten,
me mirė mos tė flas...


Me mirė ėshtė te heshti,
se mos po t`lėndoj,
s`dua as te t`shkruaj,
pasi ty s`te takoj!!!...


S`dua jo jo s`dua,
ta ndezė ate zjarr t`vjeter,
ti tash je me tjetrin,
dhe unė kam nje tjeter!!..


Na denoi dhe koha,
patem kėtė fat t`hidhur,
te tretur te ndarė,
te dytė kėmbė lidhur!!!...


Ohhh sa vonė u njoftem,
shumė vonė per t`qenė bashk,
t`kthehej koha mbrapa,
tjeter s`kisha dashtė!!!


Ahhh te kthehej koha,
dhe te ndalesha n`vend,
dhe si i verbuar,
t`hidhesha n`krahun tend...


E me lot e mall,
te t`merrja ne duar,
e t`jetonim bashk,
perjetė t`dashuruar!!!

Shiqimi yte

Nje dridhje e pakuptimte trupin ma perkufizon…
Tik-taket e Zemres, te shpeshtezohen fillojne..!!!

Ne fytyre skuqem,
as te leviz nuk mundem!!!
Nuk mundem te ngihem fryme…
Kerkoj shpetim….
Ah, asgje tjeter nuk deshiroj, vetem te te hidhem ne perqafim...!

..Ta shuaj kete Zjarre,
te vdes mbi Ty…
..Ashtu ndihem, kur te shiqoj Ty ne Sy.


Ėndėrr

Zgjohem nga gjumi...
Ishte Qiell i zbehur!
Nje ėndėrr e zbehur
mė kish tronditur shpirtin...

Tė dashurosh,
nuk ėshtė e thjeshtė.
Pasion i ndrydhure thelle...
Askund, nė ēdo skaj...

Bota ime
E rrumbullakė ėshtė.
S“du tė ketė skaje.
Le tė sille pa ndal...

Bota ime si rrota
Shpejt iken nga ėndrra.
Rrugėve,
Gjurmė qė i gėlltit e nesmėrja...

Gėzohem ēaj.
Kendoj vallėzoj.
Si i ēmendurė
Vetėm pa ty...

Labyrinthe jete.
Ēaste e momente.
Shpeshe mendoj e themė.
Sa shume mė mungon ti?...

Mbyllė kapaket
Qerpikėt e syve..
Ku? Ku ndodhe ti ej?
Pse je kaq e ftohurė tani?....


Une dhe Ti


Nga larg te shikoj,
pa t`thėnė asnjė fjalė,
tek kalon me shoqet,
e qeshesh plotė mallė...


Vijė tek shkolla jote,
e ndalem pres n`derė,
shpesh nga dy-tre orė,
veq me t`pa njeher!!...


Dhe ashtu nė heshtje,
prap t`shikoi nga larg,
s`kam guxiim te t`flas,
veq ulem ne prag!!...


O zot sa kam frigė,
me t`shikue ne sy,
them mos pom`heton,
se mendoj per Ty ....


Shpesh them vet me teve,
sot do t`them ca fjalė,
por prap ndali veten,
se zemra s`me mbanė!..


Ah ta kisha ditė,
a m`mendon ndonjeher,
a mos te pelqej,
per Ty a kam vlerė!!...


A te bie ne sy,
po n`enderr a me shef,
veq me`m folė njeher,
ohh zot, sa kam qef....


Jooo do pres dhe pak,
dhe po rri pa fjalė,
veq nje ditė do`t plasi,
ne rrugė kam me`t`dalė..


Dhe do ta them troq,
se te kam ne zemer,
se jetoj per Ty,
se ta dua ate emer...


Do ta them sa`t`dua,
se pa Ty s`kam jetė,
per mua gjithqka je,
mjaft me mjaft jam tretė!!


E ti thuam POOO,
thuaj t`lutem thuaj,
mos me thuaj Joooo,
mos se m`bėnė tė vuajjjj!


dashuri...
dashuri...
dashuri...
ideali i shpirtit time
jetoj
vrapoj
kendoj
per ty
dashuri
jam i mbushure me dashuri

te shpirti
ne mes fjalesh
atje
te miqte
si Doktorii
Endrit
Dredhza
Llapjani
e shume
e shume
te tjere...

keni
shpirte
te bukure
me shkrronja
qe shendrrisin...


pambarim
dje
sot
neser
dashurin
do ta gjeni
te paprekur
ne shpirtin tim
kur do
qe te vini....

ti qe...

O Vdeksha per TyyyyO vdeksha ne prehrin tend,
u bėfsha unė tokė per TY,
mos i gjetsha kurrė vetes vend,
nė vdeksha pa t`pa me sy!


O kurrė unė dritė mos pafsha,
u shkrifsha si fluskė dėbore,
ne mbetsha pa dalė me ty,
pa t`folė pa t`kapė per dore...


O kurrė qetėsi mos paqa,
mos i gjetsha kurrė vetes vend,
pa shijue buzeqeshjen tende,
pa u tretė n`krahėrorin tend...


Jo jo pa ty mos jetofsha,
u digjsha ne ferr i pa shpresė,
ne mbetsha pa shijue shpirtin tend,
pa te dasht, pa te prekė s`mund te vdesė!


O zotttt, pa Ty s`mund t`jetoi,
qetsi s`gjej dot ne asnje vend,
u bėfsha shpresė e zemres tėnde,
u mbytsha ne detin e shpirtit tend!

Ne pritje per TY!Ti qe me buzeqeshe nga larg,
dhe zėrin ate ditė ta degjova,
me thuaj kur do te jemi bashk,
me thuaj, me thuaj se mbarova....


Se do te jemi nje dite bashkė,
me the dhe me fale nje premtim,
oh zottt sa ngadal ikin ditėt,
sa me zjarr e pres atė takim!


Dhe mendoi e mendoi me veten,
athua si do te ndjehem me Ty,
a do`t`kem forcė tė tė pėqafoi,
a do`t rrjedhin lotė nga keta sy...


A do t`me dridhet zeri kur te shof,
a do t`mundem ne sy te`t`shikoi,
apo pran teje do`t`ndjehem i hutuar,
dhe i qeshur,me mallė te shtrengoi!!!!


Ohh zot sa ngadal ikin ditėt,
dhe ca javė e do te jemi bashkė,
une e ti, ti me mua e askush tjetėr,
te lire, te lidhur kem me u dashtė!


Pa titull!Unė dhe Ti
Njė jetė me dashuri!!


Ti dhe Unė
Njė dashuri e pafund!!


Ti me Mua
Mė don sepse tė dua!!


Unė me Ty
Perjetė bashkė ne tė dy!!


Ne dy bashkė
Te dashuruar deri ne asht!!


Pseeee???


Heshtttt!!!
Dhe mos mė thuaj asnjė fjalė,
mė lerė me dhėmbjen time,
se fjala dhembjen s`ma ndalė!


Ikkk!!
Largohu dhe lermė tė qajė,
Tė qajė dhe shfryej zemren time,
Se lotėt mė s`mundė ti mbajė!


Po pseeee??!!
Po pse me mashtrove, me thuaj??,
Pėrse me genjeve, pėrse???
Pse po me bėnė te vuaj???


Largohuu!!
Largohu e lermė tė vetmuar,
Si munde te jeshė e tillė??,
Unė kėtė se kam merituar!!!


Mos folė!!
Se kurrė mė s`te besoj,
se me vrave ne shpirt, me mbyte,
ti e din se pa Ty s`mund t`jetoj!!


Shkooooo!!!
Ikk dhe harrom per jetė,
se ti s`me meriton,
ikkk, mjaft mė, lermė tė qetė!!!

oh

kur toka te qahet ne mes
kur qielli te shkaperdihet
neper te vetmin nje labyrinthe
kur ti te mbetesh pezull e asnjeres

kur sdo kesh fat
te qendrosh
ball per ball
me mua

kam mbetur udhetar
i paepure rrugeve te mija
kerkoj ate qe se gjeta kurre
atje ne mes tokes e qiellit
varurr kishte mbetur per jete

jeta do vazhdone
episode
qaste
momente
sa te duash le te kete

vetem se neper vragjet e mija
ti kurr sdo te jesh
do mbeteshe e humbure per jete
aspak nuk me trishtohem aspake
lajmi se ti ke ikur per jete

oohhh ju qe lexoni
o ju qe syri ju bene drite
i falni pak paqe tokes
se nje dite do qahet vertet

qiellin ma leni
te qete e te mrrolur
me shi perplote
sdua trishtime as lote
dua paqe per jete e mote

mos harroni te merrne me vete
gjithmon
leksikonin e jetes
thjeshtesin dashurin dhe veten tuaj

ohhh ju qe lexoni edhe me tej
dua tju them
shikon thelle ne shpirtin tim
se ai ju fale dashurie
dashuri per jete

eh une
mbetem te perplasem
me stuhit e te nesmeres
e asaj qe po vije

Lulekuqen time
te mos ma gjakosni me
le te rrite
ajo e lire
neper harten e shpirtit time
neper token time pika gjaku

une shkrova pakorniza e rregulla
neper rregullat e mija
jane jetrat e thjeshta
lulekuqet qe gjithmojn mbijne
e nuk mbarojne

lulekuqe
qofshin te mbushura
keto jetrat
tona

oh ti
mos me rri me pezull
e asnjeres
mos ke frik as nga toka
e as nge qielli
eja ketu bash si nje
lulekuqe

Ne sy per syte...

Dua nje pike uje
ne syrin time te terur.
Dua te mund te qaj perseri!
Dua te te shohe edhe nje dite me keta sy!

Te vrare!
Te terure!
Te treture!
Te plangosur!

Plote dhimbje.
Pse me le e ik?
o ani be ani
ik ik...

Kthehem ne vetevete.
Dua te sheroj
dhimbjet e mija.
Te riprodhoj forcen e mbijeteses.


Ndjej hapat
hapat qe i ndjeja shpesh.
Me afrohen shume ngadal
e me kujdes.

Fryma ma ndal per nje cast
sa e pamundur...
me duket jeta tani
ti perser?!

Ti perseri me kthen lotin ne sy.
Ti perseri me shiqon me ata sy.
Syte qe ishin
Engjujte e mije

I zgjas duarte te prek flokun e zjarrte...
Fytyra jote e mrrekullueshme.
Buzet qe mbesin te shtanguar.
Dua te te puthe me zjarrin e pafundesis.

Falje sdua
Te dua shume
pergjithmon
Te dua vetem ty shpirti ime....

Erotike e dehur


kaltersia e thjerrzave
tua te kontaktit
me beri ti shijoj jarget
qe me ridhnin
rrenqethem nga shushurtija
e epshit teposhte trupit
shoh tinguj ne ajer
qe lozin me dallendyshe
dhe me pubisin tende te paprekur
o perendi Mekati
ben hark mbi mua

Asgje me

Mos me thuaj me asgje
jam e shurdher,
mos me shiko me
jam e verber,
mos kerko asgje nga une
jam memece.
Dikur admiroja butesine tende ,
zerin Tend,syte e Tu,
por tani eshte teper vone
qdo gje ka mbaruar.
pritja ishte e gjate
e nata shpejt kaloi!!!


Kujtim dashurie

puthjen me te ngrohte ty ta fala
jo ta mbash kujtim,
por per te treguar
sa te don shpirti im.

shikin me te zjarrte
ne syte e tu e lashe,
jo per te trobruar
por per ate qka aty pashe.

fjalet me te embla qe dija
spari ty ti dhurova,
jo per te lene mbresa
por se te dashurova.

thone dashurite e mdha srealisohen;
kete e perjetova ne shpirtin tim
mu desh te le te shkosh,
e tani ti per mua mbete KUJTIM!
LOTI

RA nga syte e nje femiu
qe nuk e shijoi femijerine,
loti njome shkreptiu
kur mendoj lirine.


PIKOI nga syri i nje vajze
kur kujtoi tradhtine,
ne faqe i ngriu
kur mendoi ne pabesine.

BUROI nga zemra e nej djalit
kur njohu dashurine,
lot gezimi qe ky
lot per lumturine.

LOTE sa lote derdhen ne ket bote
per vuajtje e vetmi,
por ato me se shumti derdhen
per nje te humbur DASHURI.

Te shkruaj nga larg...


Tre jave u bene dje,
tre jave pa te shkruar,
pa fole e pa u pare,
pa u preke me duar!

Te jave shume te gjata,
tre jave sa tre vite,
te gjata te vrazhdta,
erresire pa ndjenje drite...

Tre jave ndjenje vetmie,
ne kujtim per Ty,
pa ndjere zemren tende,
pa te pare me sy...

Kaluan tre jave,
mbeten dhe dy tjera,
dhe dy jave te gjata,
dhe dy jave te mjera...

Dhe dy jave si shekuj,
me pritje plote malle,
do t`kalojne e ikin,
e prap kam me ardhe...

Ate dite...


Ate dite ne rruge e takova,
dhe ecte kokeulur, e merzitur,
mendonde e fliste me vete,
e heshtur, e tretur, e braktisur...

Prane meje kaloi mikja ime,
ashtu pa me pare e pa fjale,
ne shpirt nje dhembje ma ndezi,
une s'fola por eca pa u ndale...

Dhe ktheva koken serish mbrapa,
dhe ne emer e thirra plote malle,
e ajo me shikoi e hutuar,
dy lote i rreshqiten mbi qepalle...

A je ti moj Mike i thashe,
se njihja, shume vite se kisha pare,
e ajo hapi krahet,m'perqafoi,
o zott, s'munde te ndalej tu qare...

Dy ore u ulem biseduam,
rrefente mikja ime pa ndale,
tregonte historine plote dhimbje,
dhe vitet qe s'jemi pare...

E une ndegjoja me vemendje,
dhe ne syte e saja plote shkelqim,
lexoja historine e saj te dhimbshme,
rinine qe vyshkej pa mbarim..

Rrefente mikja ime e vjeter,
dikur krenare dhe e bukur,
e sote e tretur e braktisur,
me shpresa te thyera dhe e vuajtur...

Pėrher nen mėshiren tende...


Sa do te doja,
Te me hidhnin valet e oqeanit,
Ne prehrin tėnd
Dikund ne nje ishull te humbur...

Sa do te doja
Nė mesnatė
Tė notoja skaj me skaj
Ne oqeanin e shpirtit tend...

Sa do te doja
Te fundosem e ngulfatem
Dhe te me dalė shpirti
Ne detin e dashurise tende...

Shume kisha dashur
Ti ti kesh qelėsat e jetes sime
Dhe Ti te vendosesh
Per jeten apo vdekjen time....

P.S: ju pershendes t gjithve :wink:

Engjellushja
21-06-04, 02:25
Sikur nj Enderr mua m kalon jeta,
>dhe jetoj pa ty n vetmi
>kurr skam menduar, s
>e dot behesh lot n sy t mi
>
>Kalojn Ditet...kalojn netet...un rrimbyllem n ket dhom.
>Sdua t shoh si jeton bota, kur ti zemer aq shum m mungon!
>
>Edhe sonte endra sm le n gjum,
>edhe pse kjo ender deshta ce t zgjas shum.
>kjo nat pa ty me Frikeson,
>shum m mungon,por endra sme mjafton.
>dua me ty t Endroj
>
>Gjdo dit po vdes ngapak, dhimbjen e kam afer se ty t kam Larg
>T kam prit e nuk ke ardh pse sme vrave Ti, po m le t gjall!!
>
>Merre zemren po rrah per ty..
>Dhimbjet e keti Shpirti si Kuptove kurr
>Merre Zemren time t"shkret, mbyte me duart tua,
>pastaj knaqu se tash ...m...sme do vetem mua :-(
>
>Nese je i vetmuar, nese je n"mundime
>pyete zemren tende a e do zemren time!??
>E kam nj Deshir esht shum e thjesht
>t isha me ty asgje tjeter un skisha desht.....?
>
>Nese dashuria t duket plumb!
>Rruaje nje per vehte se te vyen per n Fund!
>Nese je Penduar!?
>Mos mallko Fatin!
>Zoti ka meshir dhe do ta fal mekatin
>
>Nese Dashuria per ty esht urretje:????
>Mos ja fal askuj!!
>Por mbaje per vehte!!
>Nese Ti ke humbur????
>Shko gjej rruget tua, vec mos i plagos t tjeret sikur mua !!!
>
>
>T dua t pres
>pa t sdo t vdes !
>Ne yjet e nates
>ty t Pershendes,
>atje t nje Lum..ku ka Lule shum,
>kur t jesh n gjum
>vi e t puthi un :-))
>
>Mjafton vec nj Fjal, tma thot Buza jote,
>dhe me ty dot shkoja.... der n Fund t Botes
>pa ty Dielli nuk m nxeh,
>pat y hena nuk shendrit
>se ty t kam Zemer, t kam Shpirt !!
>
>Lumi rrjedh Uj, zemra Pikon gjak, dua ce t shoh,
>por jemi shum larg.
>Me thik mem therr aspak nuk ankoj,
>por edhe e vdekur....
>per ty dot mendoj !!
>
>perendi t lutem un ty.
>Sonte n ket nat.
>Perplot merzi,
>m ndihmo ti
>
>M ndihmo, m jep pak Forc,
>ti perballoj keto
>trotura sot.
>
>Sonte n ket nat me shi
>e kujtoj, jeten time si Femi
>sa e lumtur isha un ateher
>e kisha jeten time perplot Hare......
>
>
>Sonte do t dehem me rraki
>dhimbjet ce i kam n shpirt
>t mos i ndjehj sonte hiq.
>
>Sonte gota dot m shoqeron
>do tma hjek merzin
>dora m dridhet
>kur e kujtoj Gazzmendin tim
>
>O raki e hidhur,
>sa e embel m dukesh sonte ti
>Do ta embelsoj pak Shpirtin tim
>t mbushur vajtime e e plot malllengjim
>
>Kur t vdes t lutem mos vajto
>se sa isha gjall, zemren ma ke kall.
>
>
>Jam nje vajz Romantike
>dhe bukuris Shpirterore
>gjith i kam dhen rendsi
>
>I dua gjerat e bukura
>siq esht Dashuria e vertet
>sinqeriteti dhe Lumturia
>por kur nuk i perjetova
>perpos vuajtjes dhe genjeshtrave
>
>Jam si jam t ndryshoj, esht von
>dot mbes Romantike deri n fund
>do t shpresoj ende ce ka Dashuri t vertet
>dhe sinqiritet, e per Lumturi...?????
>Kur dot t gjej keto t dyjat
>Lumturia dot vjen vet !

Ju pershendet "Engjellushja

lazdrani
21-06-04, 07:57
Engjellushja pranoni koplimentet e mija per ju zonjushe.Poezit tuja jane te mrekullushme.Ju keni talent dhe vazhdoni edhe me tutje te shkruani poezi.Lexoje me endje :wink: Lazdrani

Engjellushja
21-06-04, 11:42
PER T GJITH C DASHUROJN.........
PER T GJITH C SHUM MENDOJN......
PER T GJITH C KAN NJ ZEMER............
DHE NE SHPIRT VETEM NJ EMER

Sqenka e lehte te dashurosh
dhe ate me sinqeritet
se sa po mendoj per TY
nuk e kuptoj as vete.

As veten nuk e njoh
prej qe te njoha TY
shpeshhere bej monolog
dhe smund te vije ne perfundim.

Se kuptoj ku me shpiejne endrrat
dhe imagjinata
vetem nje mund ta dije
se sa digjet zemer ngrata.

Se sa kam vuajtur
Zoti ne qiell e di per mua
skam besua ne jete ndonjehere
dikend si TY qe e DUA.

Oh, zemer mjera
po me digjet ne prush
se sa pranvera kane lulezuar
me lule te vyshkura
si ka ujitur askush .

Prej qe te njoha TY
lotet asnjehere sme pushuan
por ishin lote gezimi
qe nxirnin jashte pikellimin tim.

Oh edhe sa dite
oh e dhe sa nete
oh edhe sa ore
oh e dhe sa vjete.

Por! do te te pres
gjersa te bjere ora e vdekjes
e me fjalet e tua te embla
do te kaloj jeten.

Me kengen e zogjeve
me endrrat e mia
mos me lere te digjem
kot te tretet rinia.

I jep nje kuptim
asaj qe thuhet DASHURI
se jeta eshte e shkurter
sjetohet dot nvetmi.

Ēdo nate te kujtoj
ēdo dite me ty jetoj
kure,kure do te te perqafoj
njehere dhe ti ,,mbyll syte,,!.perjete.....

Me fal nje buzqeshje zemren mos ma lendo,
me thuaj dhe njehere te dua dhe fort me perqafo.
Z'dua ta di se cila je, kjo zemer per ty po rreh,
ky sy per ty po qan, sepse dua te te kem prane.
Nese nje dite do behem hi,
ta dish se jam djegur per ty.

Qė Tė Kujtoj Mė Shtyn e Kaluara.
Qė Tė Dua Mė Thot Zemra.
Qė Tė Mė Duash Nuk Tė Detyroj.
Por Duam Nėse e Mėritoj.... !!


Cka don me te then
qka don me te shkru
qka don me teper
se fjalen te DUA.

Larg kemi qelluar
shume shume kilometra
por shpresoj qe zemrat tona
sjan as me milometra


Vala 900 Personin qe e keni
Kerkuar ne ju eshte dashuruar
Nese edhe ju e dashuroni
Ju lutem nje SMS ja dergoni


Nese ke sy shiqom Nese ke Vesh degjom
Nese ke Shpyrt sherom
Nese ke Zemer dashurom


Nese pyet per mua i thoni se ka vdekur
Nese kerkon varin i thoni se gjindet
Ne fund te detit nese kerkon trupin

I thoni se eshte mykur nese kerkon
Shpirtin i thoni se pushon diku
Nthellsi te tokes nese kerkon
Syt emi i thoni se nga lotet
U verbua

Sa bukur qesh sa bukur shiqon te dua
Per bese sa qe nuk beson qka me te
Than kur zemra ime vetem ty te done


Mos i beso askujt e mos e urrej veten..
Por me beso mua qe per ty e jap jeten
Edhe pse je larg asgje sme pengon
LARGESIA na ndan DASHURIA na bashkonSot ke diten e marteses
e un fundin e ksaj jetes
edhe guri sduron ka me plas
sa kjo zemer sa shum te ka dasht

Un si hen e ti si djell
ti ne drit e un ne ter
e per darsem ta qoj si dhurat
zemren time sa shum qe tka dasht

Let shkatrohet e gjith bota
Se kto vite ishin tkota
qe ti fala ty dhe jeten time
ne dor ty ta lash !!!

E kam nje Deshire
oh sa esht e lehte
me ti puthen Buzet,
tjeter skisha deshte.

Sa e embel esht jeta,
sa e embel esht rinia
por ma e embel esht DASHURIJA


Te them te them te dua
por ti nuk me beson
pyete zemren time
se ajo te tregon

Vuajtjen per ty
mundem qe ta ndale
por tradhtine e bere
kurr nuk do ta fale

Edhe nese hena
per ty nuk ndriqon
ndjeje afer zemren
qe per ty vajton

Edhe nese dielli
per ty nuk linde fare
askush nuk do te doje
sikur kjo zemer shqiptare

Edhe nese lotet
nuk me ndalen per ty
do te vuaj per Jet
qe e humba nje dashuri

Edhe nese zemra
per ty me sme punon
vetem shpirti im
te ti do te jeton

Kur ta fali jeten
per ty do te vdes
ne boten tjeter
krahapur do te pres

Do te degjosh zerin
qe do te vjen nga varri
jame une ajo i dashur
qe per ty me ka marr malli

Ku u humbe ku u trete
nje plage ne zemer ti me mbete
vetem nje pike ne shpirtin tim
vetem nje plage qe s“ka sherim

Nese ti sme kthehesh
une nuk kam shpetim
se jeta pa ty
me qenka denim

Burg me te rende
ne jete nuk ka
se nga i dashuri
prej meje u nda

U ndava nga jeta
u ndava nga dashuria
i humba gjitha shpresat
tash mbaj vuajtejet e mia

Poezite e mia per ty
kurr sdo te kene fund
edhe nese tere jeten
nuk te takoj askund

Vargu eshte i shkurte
jeta eshte e gjat
te dua shume i dashur
per jete e jo per nj NAT !!!
E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje.

S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por dicka di me siguri :
Ajo qe dua je vec.......... Ti.

S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por di sa shume te deshiroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushtonS'e di valle a do te duroj
Pa e puthur me ate goje
Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.


S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me o drite?

S'e di pa ty cdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

Une jam Pellumb
Ti je Pedhumbesh
Ne Zemren time
Gjithmonm do te jesh


Ti fali syte nese ti me shikon
Ti fali duart nese ti me shtrengon
Te fali shpirtin nese me perqafon
Te fali zemren nese ti me DASHURON

NJ ZEMER KAM.............DHE DY SY............
C LOTOJN VETEM PER TY !!
AS VET SE DI SA SHUM TE DUA................
EJA DHE M FAL DASHURIN VETEM "MUA!!!!

ZERIN TA DEGJOJ
N SHPIRT T NDJEH
N ZEMER T MBAJ
DHE DOT T“ MBET
EJA TE MOS M LE VET !

ASGJ M SME V“YEN VETEM TI
A KUPTON DAHURIN I DASHURI IM
NESE NUK E KUPTON LEXOJ KUJTIMET
SE KJO DASHURI SKA PERFUNDIME !!!!

T DUA T DUA
SA HER T THEM ..........!!!
EJA ME LEMO DHE DHE M PERKLEDH
MOS M LE KESHTU N MENDIME
EJA T LUTEM; SHEROJE ZEMREN TIME !!!!


JEU PERSHENDET "ENGJELLUSHJA"

DHE JU URON.........gjdo gjė nė jetė

nė trup shėndet
nė punė vullnet
nė ide drejtesi
ne nerva qetėsi
nė familje harmoni
nė tė ardhmėn lumturi
dhe shumė shumė
fat nė DASHURI :wink:

Engjellushja
21-06-04, 11:52
Kam mundur te qaj per lulet
duke menduar ne Ty
duke kujtuar buzet e tua
qe u ngjajne aq shume lulebozhureve

Kam mundur te te dashuroi
nen hijen e rrapit
ku perthyhet dhe dielli i mengjesit

Kam mundur te ta prek zemren tende te njome
dhe t`i mesoi te gjitha kenget e tua

Kam mundur tu pergjigjem
vrushkujve te gjakut
e puthjeve tua te embla


Kam mundur ta kendoi
nje kenge ylli apo dielli
dhe ta pikturoi nje lot
ne permallimin e syve

Kam mundur
...e sa i pamundur qe jam !
Dhe prap per Ty!Kur ulem,
kur ngritem..
dhe shkoi,
ne heshtje vetem ne Ty mendoi!Si larg,
si afėr...
kur jamė,
njėsoj nė zėmėr te kam!Kur m`shanė,
dhe ikė...
me vrap...
njesoi tė dua prapė!Kur qeshė,
kur qajė,
kur kėndoj..
tė dua, tė dashuroj!

Per TY!
Kisha dashtė t`jem zog,
tė shkoi vėnd me vėnd,
kur t`jesh e vetmuar,
t`ulem n`krahun tėnd!


Kisha dashtė t`jem Flutur,
tė shkoi mal e pėrrua,
nektarin e luleve,
t`ua falė buzėve tua!


Kisha dashtė t`jem lule,
si lulet nė Pranverė,
tė mė mbashė nė duar,
tė mė marresh erė!Kisha dashtė t`jem qiell,
i shtrirė kėnd me kėnd,
ngjyrat e ylberit,
t`ia falė syrit tėnd!Kisha dashtė t`jem hije,
e kur je e fjetur,
tė ulem pranė teje,
tė tė puthė mbi vetull!


Kisha dashtė t`jem ėndėrr,
dhe kur je nė gjumė,
tė vijė t`mos le vetėm,
se tė dua shumėėė!!!

Sėrish per TY!
Per ata sy t`zjarrtė,
dhe plotė dashuri,
edhe vetė Dielli,
ta kish pasė lakmi!


Per atė qeshje t`ėmbel,
plotė sinqeritet,,
po te shifte Hėna,
pa fjalė kish me mbetė!


Per atė zemer t`paster,
dhe atė bukuri,
edhe vetė lulet,
do t`kishin lakmi!


Per atė mendje t`shendoshė,
per atė menquri,
do tė behesha tokė,
do tė bėhėsha hi!


Dhe per atė zjarr shpirti,
qe shperthen VULLKAN,
do tė digjesha krejt,
veq te t`kisha pranė!


S`kisha dashtė gjė tjeter,
nė kėtė botė t`pa drejtė,
veq te jem pranė teje,
veq tė t`kem perjetė!!!
Te qetė bisedonim,
mbshtetur n`krahun tim,
numeronim yjet,
dhe zogjtė n`fluturim!


E qeshnim e qeshnim,
me lotė e gėzim,
me zjarr e flakė zemre,
me mallė n`perqafim....


Sa shpejt iken ditėt,
sot prap jemi larg,
me endrra e shpresa,
sėrish t`jemi bashkė!


Dhe ditėt ikin......Ikin ditėt ikin,
tash u bėnė dy javė,
qe kur s`jemi bashkė,
qė kur s`jemi parė....


Unė erdha kėtu,
Ti mbete atje,
dy zemra u ndanė,
shpirti copė u bė!


Dhe mbeten kujtimet,
me dhėmbje e mallė,
kur isha pranė teje,
kur m`kishe perballė!


Sa ishim tė lumtur,
sikur zogjtė nė qiell,
neten ditė e bėnim,
e ditėn pranverė!


Te qetė bisedonim,
mbshtetur n`krahun tim,
numeronim yjet,
dhe zogjtė n`fluturim!


E qeshnim e qeshnim,
me lotė e gėzim,
me zjarr e flakė zemre,
me mallė n`perqafim....


Sa shpejt iken ditėt,
sot prap jemi larg,
me endrra e shpresa,
sėrish t`jemi bashkė !

VARDARI
21-06-04, 13:14
Je"Jeta ėshtė

Je"Jeta ėshtė mundėsi, pėrfito nga ajo.
Jeta ėshtė e bukur,adhuroje.
Jeta ėshtė ėndėrr, jetoje.
Jeta ėshtė sfide, perballu me te.
Jeta ėshtė loje, luaje.
Jeta ėshtė detyre, plotesoje.
Jeta ėshtė e shtrenjte, vleresoje.
Jeta ėshtė pasuri, ruaje.
Jeta ėshtė dashuri, shijoje.
Jeta ėshtė mister, zbuloje.
Jeta ėshtė dhimbje, sfidoje.
Jeta ėshtė kenge, kendoje.
Jeta ėshtė tragjedi, shmangiu.
Jeta ėshtė fat, perfito.
Jeta ėshtė aventure, kujdes.
Jeta ėshtė shume e ēmuar, duaje.
Jeta ėshtė lufte, mesohu dhe me te.
Jeta ėshtė jetė, lufto pėr tė..."
P.S: pershendes ....

Engjellushja
21-06-04, 14:58
Bukur......Bukur.........bile shum Bukur Vardar................sm ka marr mendja c je Poet :wink: Komplimmet shum....... pak fjal por :P shum pun bere me ket Poesi :wink:

T pershendes gjithashtu.......P.S: E gjete faqen aaa ????
hahahahahahaahah e din se cfar mendj, se ti je Dreq :wink:

Albanam
21-06-04, 17:53
JETA E POPULLIT TIM

Jetė e ndrydhur nė lotė
E fundosur dhe ngulfatur nė gjak.

Jetė pėrplot me vrerė
E humbur dhe tretur nė erė.

Jetė e ngjyrosur zi
Pėrplot me frikė e uri.

Jetė me dhembje e tradhėti
E etur pėr paqe e liri.

Jeta e popullit tim
Nė pranga, nė shtrėngim
Plot vuajtje e mjerim
Jeta e popullit tim.


Tetor 1992

VARDARI
21-06-04, 18:02
Engjullesh pik se pari te falemderohem per komplimentin qe ma kemi dhene. Per mirnjohjen tuaj qe keni ndaj meje po va kushtoj nje poezi


Me ty Engjullesh

Do tė ulem nė kėnd tė buzės
si nė njė shkėmb, pranė njė ujėvare
e sigurt se s'do mė rrėmbejė shtjellė e fjalėve.

Do tė ulem nė kėnd tė syrit
si njė zambak i mbirė nė ujė pranė bregut
me fletė tė vogla qė t'mos zė shikimin.

Se unė nė fund tė fundit, ē'jam?
- Njė dallgė e ngrirė nė hapėsirė
e shkulur nga deti i gjoksit tėnd.
Shtrin duart tė mė arrish e s'mė arrin.
O Engjullesha ime

Engjellushja
22-06-04, 13:20
Engjullesh pik se pari te falemderohem per komplimentin qe ma kemi dhene. Per mirnjohjen tuaj qe keni ndaj meje po va kushtoj nje poezi


Me ty Engjullesh

Do tė ulem nė kėnd tė buzės
si nė njė shkėmb, pranė njė ujėvare
e sigurt se s'do mė rrėmbejė shtjellė e fjalėve.

Do tė ulem nė kėnd tė syrit
si njė zambak i mbirė nė ujė pranė bregut
me fletė tė vogla qė t'mos zė shikimin.

Se unė nė fund tė fundit, ē'jam?
- Njė dallgė e ngrirė nė hapėsirė
e shkulur nga deti i gjoksit tėnd.
Shtrin duart tė mė arrish e s'mė arrin.
O Engjullesha ime...............t tregoj t verteten, dua t vi prap n Ender, sikur dje dhe me prit sonte.....se do te vij, por mos u tremb
flej perseri
S'do te trokas ne dere
as nuk do te zgjoj, vetem t shiqoi dhe vehten ta gezoi, dhe..............

Shtri duart se do tė mė arrish !!!

Nese do, te me kerkosh.........??

Do me gjesh atje
Te braktisur me duar bosh
Si zogu pa fole.

Nese rrugeve me kerkon
E ke mundim te kote
Ne varreza do me gjesh
Atje, ku nje bote.

Prane varrit kur te me vish
Te mos derdhesh lot
As pyetje te mos me besh
Se ste pergjigjem dot

Ne qofte se varri, te duket i erret
Dhe nuk ka aspak shkelqim
Dije se faji eshte i joti
Qe u talle me shpirtin tim...
Engjellushja thot:

Jeta eshte si dallge
qe hidhet ne breg,
Jeta eshte si loder
qe gjithkush e prek,
Jeta eshte nje enderr
nje shpres e larget,
Jeta eshte dashuria
nje bote e zdrazet

P.S: T pershendes "Shoku "VARDAR" :wink:

Engjellushja
22-06-04, 13:59
Do te Pres

Se di as vet
pse ende te pres
qofte mbremja e zeze
apo i bardhi mengjes

Sot vec shpresoj
neser ndoshta vdes
edhe ne varr qofsha
edhe aty do te pres!

Dashuria
Koha ėshtė tė duhemi,
tė kesh besim ne mua kur tė them: Trime,
tė kem besim nė ty kur mė thua: Trim.
Por kokėn time kryeneēe shumė kurthe ngrite,
shumė e pushkėt mbushi babai yt, fisi yt,
njė mijė e njė tė zeza kurdise ku do t'ma zije pritėn.
E nėn njė kulm banonim,
nga frėngjia me ditė mė peshove,
me ditė lexoja Shekspirin nė hijen e Kullės,
se mos do tė takoj te kroni i shpresave.
Ma ruaj syrin, dashuria ime,
ma ruaj shpinėn nga dielli, nga acari!
Kam frikė se ma therin syrin cubat e territ,
kam frikė se mė vrasin pas shpine tė pabesėt.
Dashuria ime, ma zgjat dorėn ta kapėrcejme kėtė
ujė tė madh,
i huaj s'jam as vij nga tokė e vdekshme.

Nė fund tė livadhit tė kositur a po sheh:
ai kali i bardhė ėshtė yni tash e pėrgjithmonė.
Mė shikon drejt nė sy, lėri zėnkat, fjalėt, sharjet.
Unė do tė sjell Lulen nga zemra e bjeshkės,
do ta ndez llambėn nė kullė,
do ta hedh farėn nė tokėn e re.
Kur tė desha, ēoje dashuri pas shtatė katundeve
e tė rėnat tė forta i kishe.
Kur mė deshe, ēoja dashuri me njė grua tė marrė
e mėhalla jehonte nga shpifjet.
Na ikujeta, trime, si s'menduam pak edhe pėr vete.
Koha ėshtė tė duhemi.

VUAJTJA

Te deshta,te dua
dhe do te doja per here
gjdo her rri ne pritje
vall mos po vjen ndo nje pranver

Me harrove shum shpejt
oj.........e urt
te luse nga zemra
te behesh ne shpirt me e bute

Po shkruaj si te kam pran
duke te veshtruar me kujdes
dhe duke mos besuar
se pa ty mund te mbes

Pres nga ti ndo nje lajm
qe mua me jep shpres
sepse dal nga dal
nga malli po vdes

Si nje lule e bukur
e kendshme gjdo her
ne shpirt je e embel
si mjalti me ere

Keto vargje po i shkruaj
nga vuajtja e madhe
qe zemra ime e shkreta
nga ato po thahet..................


Mbreme ne enderr mu afrove
dhe nje puthje te zjarrt mua ma dhurove
une kur u zgjova ti kishe tretur
por puthja jote e embel
ne buzen time kishte mbetur...!!!

Me sy te shiqova,
Me zemer te dashurove
Ne enderr te endrrova
Ne gjume te takova
Edhe pse je larg asgje s'me pengon
Sepse zemra ime vetem ty te don.

Fjalet tua anallgin,,
buzet e tua aspirin,
duart e tua anadoll,
zeri yt surup per koll,
desha ty me te tregu,
po te isha afer teje
kurr nuk isha smu...????????


Pa pas ndjenja
letra s'shkruhet
pa dasht zemra
Te dua s'thuhet

Fjala e fundit
shume e veshtir
Mir u pafshim
Dhe LAMTUMIR

Tash qe nuk te kam
Te kujtoj me mall
Kujoj ditet e vers
Dashurin e pare!!!!!!!!!

Ne takimin e par digjem si zjarr
Ne takimin e dyt te dua si syte
Ne takimin e tert te dua per jete
Ne takimin e katert nje puthje me hater.Dashuri dashuri
emer i bukur per rini
te gjithe me zemer
te dojne,por ne funde
me lote e lotojne.Vetem me trego te lutem...

Thuajem te lutem, qe me don.
Pse kaq shum po me mundon?
Pse po tallesh ti me mua?
Esht gabim qe un ty t`dua?

Neso po ti me trego!
Thuajem tjeter dashuro.
Se ty me s`te dashuroj.
Dhe besom, se un do shkoj

Do vij dita ta kuptosh...
Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i dashur,
s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen.

Mos Pyet
Mos me pyet si jetoi
kur dit e nat ne ty mendoi
kur e din se jam e vetmuar
kur e din qe jam e lenduar.
mos me pyet pse kam lot ne sy
kur e din qe jan per ty.
------------------------------------------------------
Nga ti pres
buzen te ma ofrosh
nga ti pres
zemren te ma dhurosh

Nga ti pres
fjalen shum te dua
ateher je i imi
dhe kurr nuk kam per te harruar.

Dora jote e vogel,
faqen ledhatonte.
e syte e habitur
kerkonin shpjegim.
ca lote, nervozizem
e zhgenjim njeheresh.

Krijuan nje hon
ne mes ne te dy.
Me kujtohet tani
sa fort te lendova,
kur syckat e tua
nxirrnin lot te nxehte.
Do jepja dhe jeten kohen mbrapsh ta ktheja
po dashuria kur iken,
me beso
nuk kthehet me dot.


Edhe boten te ma falin une prap dot vuaj
Kur edi se Dora jote mban Unaz te huaj
I kujtoj buzet tua dhe po e pys veten...
A me genjeve ti apo genjeva veten????
Shko jeto larg meje edhe pse te dua
Un sisha per ty dhe ti sishe per mua..


Jam pa dashuri, si gjepi pa pare
Kur sjam afer me ty digjem si cigare
Eja po te lutem mos me le ne vetmi
Se Zemra nuk don tjeter por vetem TY..

Nese lotet ne sy
te pikojne ngadale
kujto zemren time
qe dikur ta pata fale

nese e ndjen zemren
aq shum te lenduar
kujto si ndihesha une
kur me pate tradhetuarTa dhurova zemren
ti me lendove,
ta dhurova dashurin
ti se pranove
Ta dhurova syrin
ti me verberove
Ta dhurova jeten
Ti me ike bashk me te

Mos i beso askujt e mos e urrej veten..
Por me beso mua qe per ty e jap jeten
Edhe pse je larg asgje sme pengon
LARGESIA na ndan DASHURIA na bashkon

Tri lule ti dhurova ato prej zemres
Ti dergova Tparen per shoqri dyten
Per dashuri e treta te mbet kujtim
Per xhelozi

Me kujtime mos me mashtro eja te une
Nese me don Jam pa ty dhe po lotoj
Syt per ty do ti qerroj Ty te dua
Ty te pres Ne prehen Tend dua te Vdes

Sa bukur qesh sa bukur shiqon te dua
Per bese sa qe nuk beson qka me te
Than kur zemra ime vetem ty te done

Pse qe te dua kur ti sme do dhe une
Nje jete me ty dua te qendroj ne syte
E tu shofe trishtimin ne lotet e mia
Shofe shkatrimin

Je larg me kilometra por ne zemer
Ase milimetra asgje nuk dua prej
Teje vetem met pas afer meje

Nuk i besova veshve nuk besova
Ne mua kur me goje ti the
Se te dua Ma mire eshte te
Vdes ti mbylli keta sy se
Te jetoj ne ket bote
Pergjithmone pa ty
Zemer ty e din se sa te dua


Nuk eshte edhe aq poezi dashurie
Por poezi vuajtje por nje
dashuri e madhe njekohesisht
Lind me nje dhimbje te madhe

Nese une do te vdes me mbulon
Dheu i zi mbi varrin tim do
Ta shkruaj te kam dashtur
vetem ty thikat i duroj
plumbat i pranoj por
Te ndahem prej teje
As qe e mendoj

E kam nje deshir oh sa eshte
E thjeshte me ti puth buzet
Tjeter skisha desht sa e
Embel eshte jeta sa e
Embel rinija por me e
Embla qenka dashuria


Mos e shiko shkrimin por ruaje kujtimin
Nese une do te vdes kujtimi im do te mbes
Te dua me zemer e jo me interes per tere
Jeten time deri sa te vdes

Nese ke sy shiqom Nese ke Vesh degjom
Nese ke Shpyrt sherom
Nese ke Zemer dashurom
Nje Zemer e vetmuar
Qet gjak po pikon
A ma din hallin
Se zemra ime
Vetem ty te don

Nese te dua me don dhe ti mua nese
Te urrej me urrej dhe ti mua Por
Nese vdes jeto jeten pa mua dhe
Mos harro se nje engjull te
Ka dashuruar

Deshiroj te kem krah te fluturoj
Te zbres ne buzet tua te puthi
Fort dhe te tregoj se vetem
Ty te kam dhe sa shum te DUA

Te Dua te pres pa Ty zdo te Vdes
Me Yjet e Nates ty te pershendes
Atje ke ni Lum ku ka Lule shume
Kur te jesh ne gjum vi te puthi une


Ne nje lule kam marr er ajo lule
Me ka therr me zemer se te
Kam shkrua une ty per
gjithmon te dua

Fotografin tende ne dor e mbaj
Kur te shiqoj filloj te qaje
Te qaj se shum larg ke
Qilluar por te betohem
E dashur se kurr per
Jete skam me te harruar

Akullorja e ftoft buzet mi
Ka ngri vetem puthja jote
Mundt me mi shkriJetėn pėr ty do ta jap, vetėm ty tė dashuroj.!!
Zemrėn time do ta jap,dhe askush nuk mund tė mė ndalė..
PSE-Pse gjdo nat une tė kujtoj..?
Pse gjdo nat une tė ėndroj..?
Pse gjddo nat, une qaj pėr ty

Emrin tėnd pėrnat e pėrmendi.
Qka me i be ksaj zemrės se shkrejtė, qė smė la tė jotoj rahat nė ket jetė..!
Kur shof dikand nė rug, mendoj se ti..!
Ah une e shkreta, jam tu vedk pėr ni djal tė ri.
Pse ndodhi aj djali tė jet ne zemrėn time, kur do tė mė hiqen mua kto kujtime..??

Qko po ndodh o zot, qka po ndodh me mua ..
Hiq spo e di,pse qa shum e dua..!!
Kur do tė jet mjaft, pėr tė mos kujtoj, se gjysmėn e jetės aj ma ka ngrėne..

Nuk e disha se do tė ndodh kjo punė,por pse mu shtau edhe njė mėrzi..??
Se pėr ty ore djali i shkrejtė,edhe natėn nuk muj me flet..
Nuk mendoj pėr as gje tjetėr,emri yt nuk zen vend tjetėr.
Por me ma than fjalėn **TE DUA** ather mundesh me mė qetsua.
U dashurova qysh nė femijeni, smundje keqe paska qen edhe kjo dashuri..

Se s'besoj se mund tė jetoj pa ty.!
Zemra ime gjithmon vajtonė.
Syt e mi gjthmonė lotojn.
Emri yt nė zemėr mė flen, me krah hapur gjithmon tė pret.

Pa ty syri kot lotėn.
Pa ty zemra kot vajton, vajzat tjera i dashuron dhe mua mė haron..!
Ditėt po kalojn, po arin nė fund por dashurin qe e patėm, mos mendo se do ta gjejsh dikund..!!

Do tė mundohem me tė haru, por hiq se di si me vepru.!!
A thu do tė jem gjall o zot..??
A po do tė mė mbulojė kjo tokė..!!

Dashrija pa takim, si vetura pa benzin..
Dashurija pa puthje si mobili pa mbushje..
Dashurija pa sex si cigarja pa shkreps

Ne qoft se tė humbi une ty,do tė mė humbish edhe ti mua..
Po ma shum, do tė humbish ti se sa une..!!
Mua shum do tė mė dashurojn si ti..
Por ti askush nuk do tė dashuroje si une...!!
I hidhur ėshte duhani
e hidhur ėshte rakija
por ma e hidhura ėshte
ndarja nga dashnija

Me mungon:

Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.

Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.

Shum rend qenka keshtu t'jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n'vetmi.

Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti

Nė gjum kur rash,
Nė ėnderr tė pash,
Nė kamb u ngrita,
Emrin tėnd bėrtita


Unė jom gjak
Ti je prush
Me na nda
Smundet kush
Mė mir i varfur
E patriot se sa
I pasur e IDIOT

Le ta din gjith bota
Por kjo vlen
Vetem pėr IDIOTA
Nuk tė dua


Ju pershendet "Engjellusha"

VARDARI
22-06-04, 16:30
Dashuria

Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha reze HANE
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DU
sdo te jetojsh as ni ohr pa Mu!
Te Kam Enderruar


Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadale mbyllen...
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Te kam enderruar,"
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron...o Engjullesh

Engjellushja
22-06-04, 16:53
[quote="VARDARI"]Dashuria

Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha reze HANE
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DU
sdo te jetojsh as ni ohr pa Mu!


Te Kam Enderruar


Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadale mbyllen...
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Te kam enderruar,"
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron...o Engjullesh

Engjellushja Thot:

*****************
Mos m'i vraj ėndrrat
Heshtjen mos ma pėrdhunoni
Mos m'i prekni
Drejt e trungut tim
Mos harboni
Rrugėve tė dashurisė sime
Unė idol
***
E zgjodha heshtjen
Shetis ėndrrave mė mirė
Mė i qetė lėngoj
Nėpėr plagė tė zonjės Mėmė
Frymoj
***
Dhe do tė hesht
Derisa tė mė dhunohet durimi oooooo Vardar :wink:

Te pershendet "Heshtja"

VARDARI
22-06-04, 17:13
Ti atje diku
qe me pershendet
me heshtjen
Ti atje diku
mbyt heshtjen
duke kenduar kengen tone
E une kėtu duke ėndėrruar
tė jem nė perqafimin tėnd!

Mė mungon njė pėrqafim
njė fjalė, njė puthje nga Ti!
o Engjulleshja ime!

Engjellushja
22-06-04, 17:19
P.S: "VARDAR"


Pseeee???

Heshtttt!!!

Dhe mos mė thuaj asnjė fjalė,


Ikkk!!

Largohu dhe lermė tė qajė


Po pseeee more.??

Po pse me mashtrove, me thuaj??,

Largohuu!!

Largohu e lermė tė vetmuar


Mos folė!!

Se kurrė mė s`te besoj

Shkooooo!!!
Ikk dhe harrom per jetė


oohhhhhhhhh

kur toka te qahet ne mes
kur sdo kesh fat
ke mbetur udhetar por
jeta do vazhdone

vetem neper vragjet e mija :wink:

oohhh ju qe lexoni
qiellin ma leni

ohhh ju qe lexoni............lexoni edhe me tej :wink:

VARDARI
22-06-04, 17:34
T i d h e u n ė


ti dhe unė

kur shtegun morėm

tė dashuruar

n'paanėsi

gjurmė t'pashlyeshme

udhėrrėfyese

t’shumta lamė

nė prapazisa lakmi !...

o Vardar

ti dhe unė

kur dhamė tė dukej

dashuria rrėnjėthellė

pėr ē'do sy

shihej mirė

se shtat do t'hedhė

pėr mrekullisa lakmi !...

oj Engjullesh

ti dhe unė

e dashuria

ndėrmjet nesh :

njė madhėshti !

ti dhe unė

me dashurinė

njė tė ardhme

plot hirėsisa lakmi !...kemi thėnė

dhe po e themi

ti dhe unė

e unė dhe ti

pėrsėri :

jetėsore

s’na ėshtė tjetėr

pos E MADHJA DASHURI !sa lakmi !...

Engjellushja
22-06-04, 19:00
Ti

Ti qe me bere te qeshe

Ti qe me bere te buzeqeshe

Ti qe me bere te qaje

Ti qe me bere te shoh

Ti qe me dhurove pastaj ma more
cili je Ti


Me TY mė qeshte zemra
Edhe kur ajo qante

Me TY mė ngrohte dielli
Edhe kur biente shi.

TY tė besoja,
edhe kur mė genjejshe.

Me TY bisedoja,
edhe kur ėndėrroja.

Ecė,…nxitoj, papritmas mbėrthehem ,
shterngohem, tkurrem,
mbledhė tė tėra fuqitė,
zbėrthehem, frymoj
frymoj erėrat e reja,
njė klithmė jete shpėrthen nga dejet e Apollonisė
S’epem jo.
Mė vėnė njė lak dhe rrėzohem,
ngrihem,
rrėzohem, dhe prap ngrihem,
ecė,
takoj henen; e zbehėt si gjithmonė,
e lė prapa shpatullave dhe vrapoj,
vrapoj kah e nesėrmja,
vrapoj kah dielli ,qė ti them edhe atije
se Unė akoma RROJ :wink:

VARDARI
22-06-04, 19:20
E Imja Je

Ndaj syve te ty
Valet e detit skan ngjyre
Ndaj zerit tend te embel
Era qe fryn nuk degjohet.

Ti je nje deshire magjike
Qe cdonje deshiron te kete
Deshira ime u plotsua
Se te kam ty per jet.


Ti je nje ender e nates
Shum here per ty enderoj
Kur vjen ne endren time
Dije se shum te dashuroj


Ne kengen e bylbylit
Emrin tend e degjoj
Ne bukurin e qjellit
Ftyren tende e shekoj.

Ėnderr e Heshtur

E dashura ime , e mir ime e panjohur ,
Tani s'mė zė gjumi duke menduar pėr ty ,
Nė dritaren time rrah shiu i pasosur ,
me trishtim ėndėrror e mallėngjim tė ri . . .

Engjellushja
22-06-04, 20:09
******************
[color=blue]Linda me shpresė se do rritem me kohėn.

Eca pas hapave tė aromave tė kėndėshme.

Vrapova pas xixėllonjave qė me agun e parė u zhdukėn.

Rritesha me euforitė e ēastit dhe mendoja se jetoja si tė gjithė, dhe tė gjithė jetojnin si unė.

Por njė ditė mora nė thua nė njėren nga kufomat e qenjes sime.

Ktheva kokėn prapa. E ē’tė shikoja? Gjeneratat e mija, bile edhe ata qe lindėn mė vonė se unė, tė bardhė, tė zinjė e tė verdhė ishin rritur e bėrė burra, kurse unė s’isha veēse njė foshnje e zhveshur. Dhe ja pak mė tutje shoh kopjet e mėhershme tė trupit tim qė kishin ngelur aty shekuj mė parė, dhe qė vajtonin vehten dhe ata qė po ndjeknin rrugėn e tyre.

Pyes:

- A duhet qė edhe unė ti bashkohem vajit tė tyre dhe tė pajtohem me atė qė unė po e quaj “fat”?

- Apo duhet me kėto pak fuqi qė mė kanė mbetur tė grryej brazdėn e lėnė pėrgjysėm nga pėrpjekėsit e mėhershėm, brazdė kjo e ndryshme nga rrjedha e tanishme e jetės sime.

Jo, jo ky vaj nuk ėshtė kah mė sjellė gjė tė mirė nė jetė.Jo, unė duhet filloj nga puna, qė bile sė paku pasardhėsit e qenjės sime tė mos ndjekin rrugėn time, por tė ndjekin atė tė shėndetshėmen, atė qė tė rritė e tė bėn zot tė vetvehtes.

T pershendet "Engjellushja :wink:
* * * * * * * * * * * * ***[******/color]

Engjellushja
22-06-04, 20:13
Po bredh rrugėve tė botės

Me kokė e shpinė kėrrusur

Kerkoj atė moj nanė

Qė dikur ke humbur.


Trupi mė ėshtė tharė

Kėmbėt mė janė gjakosur

Endem kancelarive tė hueja

Tim emėr pėr t’vulosur.


Jo se nuk mė njohin

Jo se nuk I njoh

Por ēerrja e thyer

Mė shtyen kah ajo

Mė shtyen mielli i pakėt

Nė magjen tone tė moēme

Mė shtyen hija jote

Ėndėrr e kahmotshme.


Por jo nuk u lodha

Dhe s’do lodhem kurr

Pėr Zot e Kosov....!!!

Pėr nderė e flamur.

Pra duro moj nanė

Pak, edhe ca ditė

Mos u ndiej e shkretė

Se gjallė i ke bijtė.

Engjellushja
22-06-04, 20:18
Un e Jotja S'jam

Ik te lutem more djal
Ik te lutem po te them
Jetem time more djal
Di si ta kaloj un vete

Mos u lodh ti kot
Mos u lodh ti kot
Jetem time djalo
me ty se lidh dot

Te kam thene shume here
Se e jotja s'jam
Zemren time djalo
Di kujt do t'ja jap

Mos e mendo se e jotja jam
Mos u mundo te me mashtrosh
Fjalen Te Dua more djal
Prej meje kurr s'do ta degjosh


T pershendes :wink:

Engjellushja
22-06-04, 20:36
Kėta vargje pėr shokin timė i shkruaj
Se kam njė shokė tė nderuar
Kėta fjal qė moti kam deshtė me i thėnė
Tė faleminderit shokė qė tė kam pran
Je aty kurrė mė nevojitėn fjal tė urta
Je aty kurrė veprimet e mija jan tė gabuara
K“ta fjalė miradije pėr ty i shkruaj
Je shokė imi i paharuar
Nė cdo cast i gatshėm je pėr ndihm
Nė cdo moment mė kėshillon pa kufi
Kam nderin qė ty tė kam shokė
Kam lavdata pėr ty nė cdo kohė
Kurrė tė mė vesin njerzit kan e don
Do tė them shokun qė gjith trėndafila mė dėrgon
Kurrė tė mė vesin njerzit kan e ke afėr zemrės
Do tė them vec njė shok qė buzėqeshje mė dhuron

Tomori
23-06-04, 23:37
Me prit sonte ne enderr
se do te vij
por mos u tremb
flej perseri
S'do te trokas ne dere
as nuk do te zgjoj
por do te puthi leht
prap do te shkoj...!!!!!!!!!

Engjellushja
24-06-04, 19:03
Ah jetė,ah jetė
Asgjė ska tė vėrtetė
Kush qka dėshiron
Dėshirėn TI s'ja plotson

Zjari shkrumohet
E len tymin
Njeriu vdes
E len kujtimin :cry:

Engjellushja
24-06-04, 19:06
Pranė dritares ri dhe prap mendoj..!
Pse mos te tė kem pranė kur tė dashuroj..?
I kujtoj natėt me ty qe i kalova..
Sa puthje mė dheve,e sa tė dhurova..!!

***
Pa ty nuk mund tė ri..!!
Pa ty jeta mė bohet hi.
Pa ty vorri nuk mė parnon..
Se zemra vetėm ty tė don..!!!

***
Pse e denon vetėn dhe mua..??
Pse e fik dashurinė qe e dua..??
Pse e shkel fjalėn qė ėshte..??
Pse sot mė urejn mua..??
Kur e di se ende TĖ DUA...

Engjellushja
24-06-04, 19:07
Pėrsr sonde yjet nuk shkelqejn..??
A thu edhe ata, mungesėn tande e ndjejn..??
Tė lutem mendo pak nė mua..
Dhe ne zemrėn tėnde ruaj njė vend pėr mua !!


---

Jam tu u menduar..
A e din zemėr se sa fort tė dua...??
Kur tė bish tė flish,leje edhe njė vend pėr mua


---


E dashuruar me kohėn, e djegur nga malli..!
Gėrkoj dashurinė e vjetėr, pėr tė cillėn e dhash jetėn.


---

Pa ty jam njė lule vishkur, tė lutem mos mu largo.
Zemrėn qe tė don mos e lendo..!!

---

Mos je ndonjė drit..??
Drit perendie..??
Lum kush tė ka afėr qe ri me tije..
Mos je dnonjė hije,hije rinore..??
KTHEMA ZEMRĖN TIME QE MA MORE..!!

Engjellushja
24-06-04, 19:08
Qdo dit pa ty,ėshte si njė dit pa diėll..!!
Qdo m'brėmje pa ty, ėshte si njė nat pa yje..!!
Qdo or pa ty,ėshte si njė nat ndjenja..!!
Qo minut pa ty,ėshte si nje minut mos tė isha nė jet..!!
Qdo sekund pa ty ėshte si mus t'mė reh zemra

Ndoshta isha pak e re.
E besova qka mė the..
Ti thua se ke ndrishuar,por mė trego ku kam gabuar..?
Tash bon qfar tė duash,por zemrėn mos ma vre..
Veq mos haro se ende tė dua...!!

Engjellushja
24-06-04, 19:10
Koha po kalon,vitet po shkojn..
A thua dunje her pėr mua mendon..??
Se me njė pik shpres jetėn e jetoj..
Po pres me lot nė sy,tė kthehesh pėrseri, e tė me largojsh ket vetmi..!!
Dit e nat po qaj po lotėt nuk tė bien pran..


Zemra e Anilės ėshte si gurr..
Hin e nuk del kur...!!
Zemra e Fato's si holel..
Nuk miret vesht kush hin e kush del


---

Mos mendo se tė kam haru..
Me gjith Zemėr tė kam dashur..
S'tė haroj jo kur, nė jet..
Pasi tė dua me gjth vullnet..Ka shum ditė, qe sjmi pa..
Gjumi mė del nė mes tė natės..
Mė ke prekur pa pushim..
Mė ke puthur pa mbarim..
Tė ėndroj ty pėrsei, SHPIRIT IM..

---

Engjellushja
24-06-04, 19:10
Nė kėt natė plot me shi..
Mė shkoj mendja,te ty..
Tut shiku ne fotografi, mė kujtoj ni lot nga ti..
Po mendoj nat e dit, ku ja ku mė ke ik..!!


---

Ne qoft se tė humbi une ty,do tė mė humbish edhe ti mua..
Po ma shum, do tė humbish ti se sa une..!!
Mua shum do tė mė dashurojn si ti..
Por ti askush nuk do tė dashuroje si une...!!


---

Nese dikush nė botė tė don,dije sa jam une..
Nese nė bot,dy persona tė duan ty, dije sa e para jam une..
Nese nė bot, nuk tė don askush,dije sa kam vdekur une..!!

Engjellushja
24-06-04, 19:13
Sonte flejn ata qe jan tė DASHURUAR nga dikush..
A ato tė zgjuar jan, ato qe duan dikand..
Ti flej rahat, se ke DIKAND ė tė don..!!


Oj haxhic mori loke, me haxhin pse u roke,..??
Kap pėr funi tėrt urfuni..
Kur sta qet pse ja ngjet..?
Kur e shef, se sun duron, pse me zort ja kėrkon..!!

---

Dashuri moj dashuri..
Kush ta vur emrin ty...??
Pse nuk tė qun nė pleqni..??
Por tė rit i bėre hi...!!

Engjellushja
24-06-04, 19:14
Ne vajzat jemi tė shkrejta..
Me mend tė lehta..
As pak nuk mendohena..
Por vetėm dashurona..


---

Lojėn tande kur se haroj..
Si dhe dashurinė, sa her nė mendime do ta kujtoj..
Pėr veq ty i dashur,nė zemrėn time tjetėr djal, smund tė kujtoj..
Dhe tė ta treogoj tė vertetėn,pėr veq ty tjėtėr nuk parnoj..!!!

Engjellushja
24-06-04, 19:16
Nė emėr tė jetės, joto me mua..
Nė emėr tė dhimbjes, vuaj me mua..
Nė emėr tė dashuris,thuaj Tė dua..
E kur tė vedes une, ti tė jesh me mua..!!


---

Edhe pse je larg, sa gjė smė pengon..
Largėsija na ndan..
Dashurija na bashkon..!!


---

Kujt tja them,hallet e mia.??
Mė shkatroj,kjo dashurija..!!
Nė vetmi tash ri vajtoj..
Smundem SHPIRT TĖT HAROJ..!!!

Engjellushja
24-06-04, 19:16
Nga maja e malit

nga dega e pemes

tė qoj pėrshėndetje

nga mesi i zemrės

--

E dua Tetovėn

e dua njė emėr

tė dua ty

me shpirt e me zemėr

--

Edhe pse je larg

asgjė nuk mė pengon

se kjo zemra ime

vetėm ty tė donNuk tė dua me hile

as me politik

tė dua me gjith

zemėr e me shpirt


Tė dua, pėr ty vuaj!
Tė dua, pėr ty shkruaj!
Tė dua, pėr ty ėndėroj!
Deri nė vdekje ty s'tė harroj!


Kur ti je larg e nuk me flet,
me bėhet nata 100 vjet,
lus perendin te vjen aj qast,
une dhe ti te jem bashk,
do te shkruaj tash vetem per ty,
se dashuria ska kufi!!!!

Engjellushja
24-06-04, 19:28
Ate dite t'i njoha te rrejshmit sy,
Ta njoha zemren e mbyllur me dry,
Shpirtin e erret qe s'shihej pa qiri,
Thatesine e shpirtit qe s'ta lag as shiu.


Rrejshem me hyre ne kujtime,
Shtepi bere zemren time.


Shpejt shkuan ditet me ty,
Akulli i ftohte me mbeti ne gji,
Pikellimi mbeti i mbyllur ne dry.

Engjellushja
24-06-04, 19:28
Te dua,
te dua shume,

Te dua shume,shume,
te dua jashtezakonisht shume,

Te dua sa qiellin,
te dua sa detin,

Te dua sa rruzullin tokesore
te dua sa sa gjithe hapersiren,

Te dua sa gjithe gjithesine,
te dua sa veten time,


Te dua me shume se veten time,
te dua, vetem te dua,

Te dua,sepse je gezimi i jetes time
te dua,se je drita e syve e mi,

Te dua,sepse ti je gjithcka cfare kam kerkuar ne jete
te dua sepse me ke bere gjithe enderrat realitet


Te dua sepse me dhe besim tek vetja ime
te dua sepse me bere te dashuroj perseri
por me e rendesishmja eshte se
te dua sepse me don

Engjellushja
24-06-04, 19:30
Nuk eshte lehte
pa ty te jetoi
Kete e di edhe ti.
Nese done une
shkoje
Nese me thrret
une vij te ti
Nese pisket
une prape rri.
Cka done ti!!!

Une nuk mundem te jetoj me ty,
ajo duhet te ishte jete,
Dhe jeta eshte gjithandej
Nga pamja jote e plote
Me merreshin syte
Me bente shurdhe Parajsa
Tek te pranonte ty.

Atje ku je ti,une do te isha,
edhe pse emri im njerzor
Kumbon tejtej
Ne famen qiellore.
Ti je e shpetuar
Une ai qe do te "marre"denim
Pa pranine tende,
Gjithcka eshte ferr pa mbarim


Keshtu vec e vec,
ti atje,une ketu,
Me dyer gjysemhapur
Oqeanet jane ashtu,
Dhe lutjet.
Dhe jete ne mjerim,
Ne pafund
Deshperim!!

Engjellushja
24-06-04, 19:31
Vetėm sonte tėm gjindesh pranė...

Sonte sa kam dėshirė tė jem me ty
kur pikat e shiut bien pa ndalė
tė dalim dor pėr dore netė di
qyelli pėr dashurintonė tė mos qajė.

Tė dalim tė shetisim nė kėt natė
kur bėn ftohtė dhe po bjen shi
nė njerėn dorė tė mbaj ombrellėn
kurse me tjetrėn tė tė mbaja ty.


Fjalet qė bashkė i kemi folur
me mallė sonte po i kujtoj
tė puthurat nga zemra qė mi dhurove
mė bėjnė qė kėt natė un sonte ta mallkoj.

Se kjo vetmi, m plasi, ket zemer
afrohu t lutem, oo shpirt im
mi puth buzet dhe m“merr n“perqafim

Azgjė nė jetė mė tepėr nuk dua
vetėmsonte tėm gjindesh pranė
tėt drejtohem me tė njejtat fjalė
qė dikur tė jam drejtuar vashė.

Tė dua engjulli im
kėte duhet ta kuptosh
zemra po flet e duart po shkruajn
fjalėt qė mė sė shumti i deshta sot...

Nj dit do t vij e ta
degjoj ofshamen tende,
kur t vij te ti, i dashur im
me prit me krahet hapur ?

Dua te hidhem ne perqafimn tend,
dua buzet ti puth,
shtrengimin, tend po e ndiej,
ooooooh zot cfar ngrohje oh Zot cfar ndjehnje..........!!!

Po me afrohet Realiteti, dhe e
ndjehj mallin tend,
Dhe ja ku jam, prane teje......

A jam pran teje XXXXXXX o shpirt!!! ??? Apo esht vetem nj Ender ??

T dua dhe t them, dhe t them, the t them.........prap t dua, t dua, t dua, t dua, t dua !!!


Ahh Zot !!!!Ahhhhhhhhhh!! Pse!? Pse!? Pse!? :cry:

Engjellushja
24-06-04, 19:38
Po digjem nga malli
Me thuaj ku te shkoj


Ne Zemer te mbaj
m dogje, m s“duroj kot

M lejo t prek nejher
pastaj ti vazhdo.........Nga malli i madh
Me buzet plot zjarr


Fotografin ta puth
Asgj m nuk shoh !
Pos Dashurin c ndjehjm ne t dy !
Mbreme ne enderr mu afrove
dhe nje puthje te zjarrt mua ma dhurove
Une kur u zgjova ti kishe tretur
por puthja jote e embel
ne buzen time kishte mbetur...!!!
Fjalet tua anallgin,,
buzet e tua aspirin,
Duart e tua anadoll,
zeri yt sirup per koll


Poooooooooo, te isha afer teje
kurr nuk isha smu.............Deshta vetem t tregoj...............!!!


Me sy te shiqova,
Me zemer te dashurove


Ne enderr te endrrova
Ne gjume te takovaEdhe pse je larg asgje s'me pengon
Sepse zemra ime vetem ty te don.


Do vij dita ta kuptosh...
Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i dashur,
s`do t`rrije pa mua.
Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?


Te dashuroj si t ishe afer,
por, shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,

Si t`ja bejm ne tash?

Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.
?

Un e di vetem nj !!! di c me......................

Me mungon:

Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.
Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.
Shum rend qenka keshtu t'jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n'vetmi.
Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti........................


T DUA SHUM !!!

Tomori
25-06-04, 00:09
SIKUR TE ISHA AFER
SIKUR TE ISHA ZOG
QE TE FLUTUROJA
TE VIJ NE DHOMEN
TENDE E TE TE PERQAFOJA
________________________

A E DIN SE SA TE DUA
NJE ROMAN E KISHA SHKRU
NE BIBLIOTEK E KISHA QU
KUR TA MARISH ME LEXU
E KUPTON SE SA TE DU
ENGJULLESH

Tomori
25-06-04, 00:35
VETEM UNE E DI SE SA VLEN TI PER MUA
TE DUA SHPIRT UNE TY SHUME TE DUA

TE LUTEM VAZHDO PER MUA MENDO
KE ZEMREN TIME QE SHUME TE DO

ISHTE GABIMI IM QE TE KAM FYER
SA HERE DASHURI PER TY KAM NDIER

TA GEZOJME NE BOTEN SE AJO ESHTE E JONA
TE LUTEM KTHEHU TE DUA AKOMA.NJERIU NUK DASHUROHET PER TE QEN I DASHURUAR AI DASHUROHET SEPSE E NDJEN DASHURIN

Tomori
25-06-04, 00:37
NJERIU NUK DASHUROHET PER TE QEN I DASHURUAR AI DASHUROHET SEPSE E NDJEN DASHURIN

Engjellushja
25-06-04, 11:07
Pėrher rruges kur kalon
Zemra ime m lenkon
Nisi trupi me mu dridh
N'kater nyje me u lidh

Ah ajo Zemra ime
Ka ra n'dashuri,
Kto buzet e Mija,
Tė dojn vetem Ty

Unė tė Du Mor une te Du :!:
Per ty Du mu Tranu
Ktheje koken m shiko Mu
Per Ty jam more duke skru

Heren e Mbramt mor
Kur te pashė ??
Nisi gjuha me u trash
Desha t them se te Du
Por e Mjera skam Guxu :cry:

Engjellushja
25-06-04, 11:44
Krejt qka Kam oo t'i falja
Kurrė nė Jetė ty Mos T'kisha Pa
S'di vallė kujt n'kėtė Botė
Kaq e re, Gjynahet m i la

Kishim lind n koh
Kur Zoti njerzve fat nuk i ka ndar !!


Se Ti Do Tė Martohesh,

Unė Do T'martohem

Por N'dorė Me S'do Tė Mbajė,

E N'darsėm Nuk Do T'vi :!:

Me Ty nese Takohem.............. ???

Shpejt Do T'largohem.............. ???

E Sikur Fėmi Do T'qaj :?

Tash E Ke Vėshtirė................... :?

Por Ti Je Mashkull :!:

E Mua Mė Harron :!:


Edhe mua fjala ne fyt m prehet
Kur t“them se keshtu nuk ben
Por dot t vije dita e Qiellit
Dhe t gjithat do“ti kupton


Oohhhhhhhhhhhsa m djeg, kur m thua: Se ende m do :!:
Por........., !

Mirė E dim se kjo Jet neve nuk na bashkon :cry:

Engjellushja
25-06-04, 11:45
Sonte Nuk Po Gjej Qetsi,
Zemren Ma Trazon Ky Shi
Kjo Nate, Ty Po Me Kujton
Edhe Plaget Po Mi Shton

Zemren Thell Ma Ke Lendu
N'zemren Tende Mke Varru
Mbi Varr M'hedhe Nje Grusht Dhe
M'solle Shpinen Dhe Me Le

Sonte Prap Ty Te Kujtova
Cfar Me Bere Shpejt Harrova
Por Ky Shi Qe Ska Te Ndal
N'zemer Po Me Cel Nje Varre


Nese Ti Beson N'dashuri
Eja Pra, Eja N'perqafim
Mos Harro, Se Une Ty Te Dua
Mos Me Mbyt Me Duart E Tua !!

Engjellushja
26-06-04, 21:48
Engjullesh pik se pari te falemderohem per komplimentin qe ma kemi dhene. Per mirnjohjen tuaj qe keni ndaj meje po va kushtoj nje poezi


Me ty Engjullesh

Do tė ulem nė kėnd tė buzės
si nė njė shkėmb, pranė njė ujėvare
e sigurt se s'do mė rrėmbejė shtjellė e fjalėve.

Do tė ulem nė kėnd tė syrit
si njė zambak i mbirė nė ujė pranė bregut
me fletė tė vogla qė t'mos zė shikimin.Se unė nė fund tė fundit, ē'jam?
- Njė dallgė e ngrirė nė hapėsirė
e shkulur nga deti i gjoksit tėnd.
Shtrin duart tė mė arrish e s'mė arrin.
O Engjullesha ime...............t tregoj t verteten, dua t vi prap n Ender, sikur dje dhe me prit sonte.....se do te vij, por mos u tremb
flej perseri
S'do te trokas ne dere
as nuk do te zgjoj, vetem t shiqoi dhe vehten ta gezoi, dhe..............

Shtri duart se do tė mė arrish !!!

Nese do, te me kerkosh.........??

Do me gjesh atje
Te braktisur me duar bosh
Si zogu pa fole.

Nese rrugeve me kerkon
E ke mundim te kote
Ne varreza do me gjesh
Atje, ku nje bote.

Prane varrit kur te me vish
Te mos derdhesh lot
As pyetje te mos me besh
Se ste pergjigjem dot

Ne qofte se varri, te duket i erret
Dhe nuk ka aspak shkelqim
Dije se faji eshte i joti
Qe u talle me shpirtin tim...
Engjellushja thot:

Jeta eshte si dallge
qe hidhet ne breg,
Jeta eshte si loder
qe gjithkush e prek,
Jeta eshte nje enderr
nje shpres e larget,
Jeta eshte dashuria
nje bote e zdrazet

P.S: T pershendes "Shoku "VARDAR" :wink:

Ehhhhhhhhhhhh.......Zeshkanja po tho: Se ju dy ishit si Romeo e Xhulijeta, pse nuk e shkruani nj Roman, se shum, shum mir po fjaloseni ju dy :wink:
Ju pershendes

FLM shuum per kommpliment zeshkane, ja nj Poesi separate per ty :wink:

Nuk di c'diell, c'yll na ndau kaq large?

Princesha ime stelare,
e gjelberta ime vullgare.

Te shoh perdite, si ecen kalldremeve
sa e bukur, aq e eger.
Nuk e di, c'hene, c'ylber te beri kaq te ftohte?

Te shoh gjithmone,
dhe gjithmone je me e bukur.

Po t'mos ishte bukuria,
do ishte dashuria.
Po t'mos ishte dashuria,
do ishte fjala.
E po t'mos ishte fjala,
nje dreq e di c'do ishte tjeter.

Ah e bukura ima stelare,
princesha ime shqiptare.

Kam mall, kam zemer
per ty moj, per syte e tua...

E ty nuk te bie ndermend.
As qe lodhesh t'me kujtosh.
Dhe kushedi ne c'vend, ne c'enderr je strukur.
Dhe kushedi, cfare pelhure qendis,
cfare Dielli mashtron?

Ngrite koken lart, ti je fitimtare
e nje zemre qe per ty

K A P I T U L L O I. :wink:

Engjellushja
27-06-04, 12:07
Pa ty Pranvera ska lulzim
Pa ty jeta ska freskim
Asgje s'esht O e Vertet
Gjith kjo Bota esht e shkret

Pa ty jo, pa ty
Jeten se kuptoj,
Pa ty jo, pa ty,
Zdua Te Jetoj

Pa ty stinet jan te ikura
Pa ty yjet jan te fikura
Djelli rrezet nuk i lėshon
Fush as Male nuk Gjelbrojn !!

Engjellushja
27-06-04, 12:14
VETEM PER SHPIRTIN TIM Sonte
Neper nate
Kaloj qarshise se vjeter
Zjarri djeg neuronet
Troku I zemre dridhe gjunjet
Nje kale i trente shkel dashurine
Me patkonje ari
Ehhhhhhhhhhhhhhh
***
Kurr me
kurreeeeeeeeeeeeeeeeeee
Nuk do te trokas ne zemren tende te lodhur
Nuk do te geragas kujtimet e tua te koduara
Nuk do te grrithe plaget e mbyllura te shpirtit
te jap pershendetjen e fundit…
mike
erdha te leshoj klithmen e fundit
fare prane teje
ne daq beso …
bota
nuk eshte ndalur ne rrugetimin e saje
vazhdon indiferente te sillet rreth bushtit te vet
kete nuk e kam besuar asnjeher…
erdha
dhe ndjva eren e drurit te djegur
aromen e pjeprit te qare
dhe kercitjen e bungut te rende neper shkembe
ehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
Perplot gaca keldremi
Mike
Gure dhe gaca
Keshtu e paska dashuria e pashprese
Te kam thene
Gure do te behem
Sikur ky kaldrem
Qe tashme nuk qon askund

Engjellushja
27-06-04, 12:16
***
Udhetuam bashke neper kete nate
mike
Kujtova
tokes i rame rretheqark
jo,
nuk paskemi bere as nje hap perpara
athua sa kohe jemi ketu
te kapur perdore
vetem nata paska hecur tutje
qdo gje paska qene iluzion
se ne kemi qene te dehur
Paskemi jetuar ne dimension tjeter
athua
kan qeshur njerzit me hutimin tone
besoja
jemi lidhur nyje perjete
nyje gordiane
Vetem shpata e prźt
Ketu rruget ndahen
Mos te mashtroj kjo
qerre e drurit

***
As keto kuisje rrotesh te palyera
nuk jane
thyerje eshtrash
as ujq te plagosur qe rrenqethin naten
jane vetem rruge fshati perplot gure
dhe nje nate me xixellonja
qe mashtrojne vetene perjete
keshtu e ka kjo planete
nyjet zgjidhen vete
kur damaret e humbin ngrohetesine
dhe enderrat vertetesine….

***

Engjellushja
27-06-04, 12:17
Oh, sa tė ēmoj o jetė,
o lumturi, o bukuri
sa mė kėndon shpirti,
mė ledhaton si njė lule virgjine,
si njė zog qė posa ka lindur.
***
Mė dhuron erė,
mė dhuron fluturimin e parė,
mė trajton si njė top qė
e hidhė herė pėr toke herė pėr qiell.

MA JEP DORĖN

Unė t’a ledhatoj fytyrėn tėnde tė brishtė.
Sa e kėndshme buzėqeshja e njė
virgjine plot shpresė dhe gėzim nė sy!
Mė nuk dua tė shoh gjėra mė tė bukura
nė kėtė jetė.

Engjellushja
27-06-04, 12:19
***
O mallė, o dashuri!

Si mu pėrvėluan duart pėr at
fytyrė tė ėmbėl, aq ftuese
ato hijet e rrezeve tė shpirtit nuk pushuan,
ato mė pushtuan.

Hėna me dhuron dritėn dinjitoze qė
tė shoh syrin e tij plot vaj, plot
dėshirė pėr ledhatime.
***
Sikur ai kaktusi tė fali zoti,
si lule e brishtė dhe tė papėrballueshme
Ti mė ishe uj i freskėt nga burimi nė saharė
Ti sikur tė ishe gjak pėr ata tė pavdekurit
nė jetėn e amshuar
Sikur tė ishe ti pran meje!
Sabotim dashurie me fali jeta si shqiptare.
***
Q'pate ti me mua o jetė?
Mė transformove nė njė anije qė
lėkundet herė poshtė herė pėpjetė?

Arrita kėtu me njė qėllim
Tė shoh vetėm pak ndriēim
Ngase hija jote mė kaploi pa mėshirė
Valet e forta, uji mė perfshinė
***
Tani ti o ironike, bukur mė buzėqesh
Shpresoj se nuk mė pėrqesh
Sikur ti nė vesh mė thua,
por ty gocė unė tė dua!

O Perėndi, o bukuri!
Gjithė tė pėrkulem unė ty
E shenjta aureolė diellore
Ti moj mos tė tėrėn mė shkri
Nė hijėn e krijuesit tėnd mua eshrat mė ishin ngri
***
Natyra mė hyri nė gjak
Noton aty, shpirtin nga lumturia mė pėrvėlon
Mė dha kėtė dhuratė tė vlershme, ajo mė ledhaton
Qė tė kthehem gjithė nė parajsėn tėnd'

Mbeta nėn gurishtėn e poezisė.
Mė mori nėn hekurit, mori frymėzimin tim
dhe mė hapi tė gjitha dyert e bukurisė.
***
Burgu i poezisė, dicka e shenjtė, gjėra mė e
vlefshme. Kėtu unė i shprehi fjalėt nga zemra,
kėtu notoj si dua dhe nuk mė dhemb koka fare.
Zemra ime ėshtė burgosur bashkė me tė dhe
ajo mė jep ushqim mbinatyral, mė mbush plot
liri e ėndrra, as puthja e atij nuk mė fal kėtė kėnaqėsi,
as valet e njė beli virgjin e tė brishtė nuk mė lejnė pėrshtypje.

Ajo mė mbanė
Me tė mbijetoj.
Me tė fluturoj.

***
Ama frymėn, t'a ndezi me pasionin tim,
at dhembje qe ndjejė unė
Afrohu ti, eja tė tregoj nxehtėsine e dashurisė
tė zjarrtė.

Qielli u djeg, shkretira zuri zjarr, gjitha
kėto nuk barazohen me ndjenjat e mia pėr ty,
pėr shpirtin dhe trupin tėnd...
ah zot...u shkri dardha ne gojėn time.
Sa bukur, sikur rėri i ėmbel ne detin e kuq tė
dashurisė pasionante.

Mall pėr at gjoks, mall per ato flokė!.
Mė merr, me shtrėngo, mė gjuaj atje lart te retė me
forcėn e dashurise tėnde
***
Frymezimi i ngjanė atij tė nje plaku ne kodra.
Nuk mundem tė pres. Tash mė zemra nuk trokit
si meparė.

Edhe zjarri shuhet pas njė kohe, mos
e le tė shuhet ai i joni, i dashur, amor.

Engjellushja
27-06-04, 12:20
Isha duke ecur rrugės dhe toka filloi tė fluturojė bashkė me mua
Isha duke fjetur, gjumi u kėnaq me mua dhe lodhjėn.

Isha duke kėnduar dhe kėnga mė kėndonte shpirtin, madje me zė mė tė
bukur.
Vizatimin mbarova dhe mė ēliroi shpirtėrisht. Por ajo pikturė filloi tė
qajė nga mallengjimi pėr bukuri, nga kėnaqesia artistike.

Isha duke pėrkedhelur me ngashėrim ate tė bukurin
dhe mua ai moment me ktheu dashuri mė tė madhe, me tė fresket.

O Perendi, por cka tė bėj unė nese dua t'i hapi krahėt qė te puthi
erėn e jetės?

***
Koha palidhje...
Puna palidhje...
Jeta palidhje...
Ketu palidhje...
Atje palidhje...
Unė palidhje...
Ti..., ahhhhhhhhhh Ti... !

Gjithēka pa lidhje do tė ishte
Sikur Ti ktu tė mos ishe...

***
Ėndėrroj qė afshin tėnd ta ndiej,

Ėndėrroj trupin tėnd ta ledhatoj,

Ėndėrroj tė tė mbuloj me puthje,

Dhe ėndėrroj qė tė mos jem nė ėndėrr!...
Ti je njė ėndėrr,
qė dėshiroj ta shoh ēdo natė...

***
Ti je njė shpirt,
qė mė frymėzon nė ēdo orė...

Ti je njė emėr,
qė e pėrmend nė ēdo ēast...

Ti je njė kėngė
qė i mund tė gjitha kėngėt...

Ti je arsyeja
pse zemra ime po digjet...

Ngadalė por sigurtė
nė mallin tėnd po shkrihet... :cry:

Tomori
27-06-04, 12:38
DeSHIRA

E kam nje deshire
Oh sa eshte e thjeshte
Me ti puthe buzet
Tjeter s'kisha deshte

Sa e embel eshte jeta
Sa e embel eshte rinija
Por me e embla
Qenka dashurija

Engjellushja
27-06-04, 12:54
Nė emėr tė jetės, jo me mua..
Nė emėr tė dhimbjes, jo mos vuaj !
Nė emėr tė dashuris, vetem thuaj Tė dua..

Eehhhhhhhhhhh atehere......

Dashuri moj dashuri..
Kush ta vur emrin ty...!!!!!!!!!!!!!!??
Pse nuk tė quajten nė pleqni..??

Por Rinin e bėre hi...!! :wink:

Engjellushja
27-06-04, 15:55
DASHURIA

Mė e rėndė se toka
Mė e lehtė se hija
E vjeter sa lindja
Pafund sa gjithėsia

E ėmbėl sa fjala
E hidhur sa pikėllimi
E ngrohėt sa falja
E fortė sa qėndrimi

Rrėnon edhe atje
Ku fare ska ndėrtuar
Ep fryte nė atė vend
Ku rrėnjė ska lėshuar

E-ndrit errėsirėn
Errėson ndriqimin
I pasuron ėndrrat
Dhe ndalon ėndrrimin

Ujitet dhe jeton
Edhe nė shkretėtirė
Pėrballon acarin
Dhe nuk ka tė ngrirė

Rrallė kthehet aty
Qe njėherė del
Ėshtė fuqi e fort
Kur pushton s`pari herė

Pastron ēdo plagė
Dhe njė ofshamė liron
Sa do t`jetė e dhimbshme
Plagėn e shėron

Vajin e kthen nė kėngė
Ngushllimin nė urim
Ndryshk unazat ne gisht
Kur nuk ka bashkim

Kur ndizet t`parėn herė
Flaka e saj pėrjetohet
Vetėm prushi nėse mbetet
Ėshtė e para dhe nuk harrohet

Syri nuk e shef
Veshi nuk e dėgjon
Zemra ėshtė folea
Qė nė tė banon

Engjellushja
29-06-04, 15:53
Mos e shiko shkrimin por ruaje kujtimin
Nese une do te vdes kujtimi im do te mbes
Te dua me zemer e jo me interes per tere
Jeten time deri sa te vdes

***
Nese ke sy shiqom
Nese ke Vesh degjom
Nese ke Shpyrt sherom
Nese ke Zemer dashurom
Nje Zemer e vetmuar
Qet gjak po pikon
A ma din hallin ???
Se zemra ime
Vetem ty te don

***
Nese te dua me don dhe ti mua nese
Te urrej me urrej dhe ti mua Por
Nese vdes jeto jeten pa mua dhe
Mos harro se nje engjull te
Ka dashuruar

***
Deshiroj te kem krah te fluturoj
Te zbres ne buzet tua te puthi
Fort dhe te tregoj se vetem
Ty te kam dhe sa shum te DUA

Tomori
30-06-04, 00:24
EMRI AFRIM

Nė kėtė fletė tė thatė
Tė jetė si kujtim
Si emri im e dashur
Tė jetė edhe emri im
A me kuptone e dashura
Se kjo ishte zgjidhja jote
Vetem e vetem per nje puthje

Engjellushja
04-07-04, 22:36
Me Ty

Doren shtrenguar me mban,
une me shume te shtrengoj
afrohesh, lehtas me puth
lutem ky cast mos te perfundoj

veshtrimet thellohen ne njeri tjetrin
fundosemi qe te dy ne fund te parajses
ne syte e tu e gjej veten
shikon syte e mi ,
NE behemi NJE

Zjarrin qe ti se shuan!..


Shpirtin e ndezur Zjarre....

Kam vrapuar drejt qiellit
Me shpejtesine e Drites
Kam kerkuar yjet e Qiellit
Engjull si ty skam takaur dot

Je shume e bukur
Me e bukure se bukuria
Je Drite.
Me e ndritshme se rrezet e diellit...

Ti heshte
E heshtja jote me lendon Shpirtin.
Dua te te afrohem
Kam frike nga vetja ime...

Ti e di o engjull dhimbjen time
ti i di rrugetimet e mija te lodhura
Ti e di lotine e thare ne faqen time
Ti e dine edhe poezin e loteve...

Ti ma njeh edhe shpirtine e trazuar
neper vargje qe i ka perbi koha..
Kam mbetur vetem une
me gjurmet qe i mbaj ner sjetull....

I Tretur zvarritem rrugeve
Sdua te pendohem,
Fatit si nenshtrohem
Sdi si te them sa te Dua...

Dhe kam frike
Frike se Engjulli ime me ignjoron..
Jeton si dallendyshe e lire...
E ti ende se di sa te Dashuroj

Te dua edhe nga varri do zgjohem per ty
Zjarri ime i pashuar...
Dua te te dua
Deri ne pafundesi....


Perball tej...

Mos me thuaj
Mos
Mos te lutem
Mos thuaj Lamtumire...

Nate Loteshe
Nate shiu
Nate kur edhe Detrat u perzien
Nata kur ma mbyti dashurin...

Te kujtohet nje Luledielli mbaja ne dore.
Ti ia ndaj flete nje nga nje
Ma ndaje edhe shpirtin time nje nga nje
Sa e pameshirshme ajo Nate...

Ti mos thuaj asgje
Ti shkretove Lulen e Diellit
Ti shkretove shpirtin tim
Ne kete Nate te bere qulle...

E une i shkreti...
Te shiqova thelle ne sy:
Ne syte qe spo i njihja me...
Nuk ishin me ata syte e tu...

Ula Koken e vare mbi krahet e mij
Ikja large ikja prej tej si i cmenduar
Ne Naten e ber Qulle
Po ikja i lagura nga lotet e perzier me shiun...

Tomori
05-07-04, 11:12
Prane varrit kur te me vish
Te mos derdhesh lot
As pyetje te mos me besh
Se ste pergjigjem dot

florian
11-07-04, 11:20
po bashkohem dhe un ketyre poezive , qe trupin te renqethin e zemren te bejne gur


e kam dashur e kam perzene
ne gjuhen e nenes te dua i kam thene
ne netet pa gjum , ne ditet e gjata
e kam ber te qaj' e te thot
"ah un e ngrata"
per ty qe un lash dhe ate qe pata

si nje lum jasht shtratit
ajo me ka perfshire
nuk jam i dobet nuk kerkoj meshire
kerkoj ate dashuri qe me jepje
dhe din te me japesh vetem ti

ne netet me debore me duart e ngrire
qe gjoksin tim kerkonin per tu shkrire
ne netet e gjata ' qe kurr frik si pata
kerkoja ate qe thonte "ah un e ngrata"
mjer un qe ty ate dit ste pata'

trupi me renqethet dhe ethet me kapen
lajmin sma solle ti ' po thjeshte nje komshi
ate lajm qe nuk prisja , po qe duhet ta dija .

Engjellushja
12-07-04, 20:13
Dashuri oooooooooooooooooo Dashuri
emer i bukur per Rini
Te gjithe me zemer TY
te dojne..............
por ne funde
me lote e lotojne :wink:

Tomori
08-08-04, 19:34
[quote="Engjellushja"]Dashuri oooooooooooooooooo Dashuri
emer i bukur per Rini
Te gjithe me zemer TY
te dojne..............
por ne funde
me lote e lotojne

[color=blue][size=18]Ah Engjullesh moj Enngjullesh
ku je moj se jam ne ankth per ty......
Engjullesh oooooooooooooooo Dashuri

Shkodran
01-09-04, 21:04
Pėrse mes poezive
unė veten lėshoj,
dhe ne ē“do pikė loti
mundohem tė tė imagjinoj

Pse vallė njė zemėr
si tėndėn se kuptoj
tė mė dashuroj kaq fortė
dhe kaq fortė tė mė lėndoj Ngadal pėshpėris

Kur mendoj pėr TY
dhe ethe shpirti lėshon,
mendoj pėr gjėn mė tė bukur nė jetė,
mendoj pėr dashurinė tonė.

Kur mendoj pėr sytė e trishtuar
dhe buzėt qė dridhen pa fjalė,
mendoj pėr flokėt e tua mbi gjoksin tim
dhe zemrat qė rrahin pandalė............ :!:

Engjellushja
02-09-04, 10:08
***
Dashuria ime

U linde si fesnike n zemren time
Dhe zjarr perhape n shpirtin tim
Ma mbushe jeten plot gezime
E un fitova nj amshim
***
O zot, o shpirti im
O, jeta ime e shtrenjt
O, fa i syve t mi e gezim
Kulm i deshirave t mia Besim.
***
Para teje shpirti po shkrihet, e di !
Dhe n vetmi zemra m tretet
Sikur t gjith i shohin eshtrat e mi
E mu vetem t vdes m mbetet
***
m zgjove nga vdekja, me the.
jeto, mos harro se jete ke pas
Preke shpirtin tim dhe i the gezo
Ket jeten time ce e le pa gaz
***
Po un nuk dot vdes
Se dua t jetoj
Sa t jem gjall do t pres dhe
dot jetoj edhe kur t vdes !! Por dhe kjo...................URREJTJA

Per ju s“esht rend
As per fatin nuk esht leht
Zemra hidherohet e nuk ben
Esht keq per ty c t urren.

Larg s keqes, o njeri
Mbill n zemer m shum miresi.
Sa e bukur esht miresia
T udhezon nga Dashuria

E shkurt esht Jeta
Andaj duhet t mbrohemi
E ketu t dominojn fjalet
Liri, mbaresi dhe fat, por.......EDHE VDEKSHA

Deri kur t pres
I them vetvehtes
Apo i bej iluzion vetes
Duke ditur
Se keshtu do t vije fundi
Edhe duke vdekur do t kujtoj
Emrin tend duke pershperitur
Edhe pse s“me don
Un t dashuroi
Edhe nese vdeksha
Nuk do t harroj, po TI.........PSE HESHT ?

Un hesht ti hesht
Kush t flas ?
Un qesh ti qesh
Kush t kujtoj ?
Tiktaket e zemres
Nuk dot pushojn

Cdo gj ndryshon
Kur njerin- tjetrin
Nuk e dashurojm

T dua pse hesht
T dashuroj pse s“flet ?
A thua kjo esht vetem **Nje Enderr** ?
Por dhe nese esht
kam drejtsi t enderroj
Edhe pse jam **Femer** JAM NJERI

Mos m gjykoni o njerz, ooooo Bot e sotshme !
Kam dhimbje n gji
Epshe n gjakun tim.Dua t jetoj per Drejtesi, Sinqiritet dhe Dashuri.....
Shpirti e ka zgjedhur t jem njeri, e jo nj hije e Zez e cila vetem percjell.!
Jetoni per vehte dhe perzemersisht.....
Cili ligj mund t zbuloje shpirtin ??
Dhe kush e di pse pikerisht ??
M duhet kjo Dashuri, cila Fuqi mund ta mbron deshiren e zemres time
Qe mer frym dit per dit vetem t jetoj siq i ka hije Jetes dhe Dashuris.....
por pasi jam njeri, mos m gjykoni, se shum gaboni !
Edhe nese dot isha Permendore, atehere m pastroni.
Nese buzeqeshja m ka braktisur, nese lotet m shkelqejn n syt e mi edhe nese shpirti im rri n ndrryr sikuur n kuveli
Ooh mos ju lutem, n emer t Zotit
Sepse Jam NJERI
Jam e lodhur nganjeher, deri n qmenduri
Sepse kerkoj drit, dashuri mirsi dhe liri
Dhe kur qesh dhe flas..Flas me z t lart, dua boten ta ndaj nj ndjenje t zjarrt..Mos m gjykon, Une jam, Une jam Njeri
Po qe se gjunjezohem nga dhembja dhe kerkoj meshire.....
Lutem per drit, t mos jet erresir, mos u quditni, une besoj n mrrekulli..
Gjithmon dot kerkoj ma shum > DASHURI T PAQ DHE T PERHERSHME <<
Nga kjo gjithsi, jam bot me vete, jam cilesi e Jetes
Luftoj pikellimin, e dua gezimin
Prej vetes ike, tek vetja kthehem prap
Ma ktheh prap voglushen
Se atehere dot kuptoj, dhe per cilen Dobi ?
A jam ENGJELLUSH apo NJERI :wink: por....... T LUTEM M FAL

Nese keq mendoj
te lutem m fal, nese shum enderroj
T lutem m fal, c jam Femer
T lutem m fal c kam Zemer
T lutem m fal c kam Sy
Kur t shiqoj kur flas me Ty
T lutem m fal c t kuptoj
Tlutem m fal c t Dashuroi
T lutem ma fal nese bej Gabime
T lutem ma fal prap Jeten time :cry:

Engjellushja
04-09-04, 23:40
Dashuria ime

Dashuria e parė
Ishte njė mbrėmje kur ne mbetėm vetėm,
ti afėr meje si asnjėherė mė parė,
prej atėherė gjithēka unė pėr ty ndjeva,
prita momentin ne tė jemi bashkė ...

Dėshiroj qė t’a kuptosh, se pėr ty unė kam nevojė,
tani bashkė qė u takuam, nuk di se ēka tė t’tregoj,
dua tė zgjohem bashkė me ty. Kur mėngjesi tė agojė,
ėndrrėn time tė pėrflakur bashkė t’a pėrjetojmė ...

Engjellushja
04-09-04, 23:41
Romeo dhe Xhulieta

Gėnjen historia
Gjithmonė veē gėnjen,
Romeon e Xhulietėn
Heronj kur i nxjerr...
Romeo kur vdiq,
Xhulieta s’vrau veten,
por u nis gjithė qejf
qė t’a gjejė njė tjetėr...

Koha ėshtė teatėr,
njerėzit janė aktorė,
Zoti cakton rolet,
dreqi regjisorė...

Mė nė fund jam lodhur
Nga kjo botė e vjetėr,
ku pėrveē gėnjeshtrės,
asgjė nuk ka tjetėr.

Vetėm errėsira,
botėn e sundon,
kush mendon ndryshe,
veten e mashtron!...

Engjellushja
04-09-04, 23:43
Dashuri apo Iluzion..... ?

Kotė rrugėve ecėn
Nuk e di ku shkonė
E tillė ėshtė jeta
Njė iluzion.

Ju qė sot jetėn
Lehtė e ėndrroni
Mendohuni mirė
Kur tė dashuroni.

Dėgjon muzikė me ėndje
Gjaku tė valon
E takon njė djal
Dhe e dashuron.

Dhe kur dashurinė
Ta gjejsh e kėrkon
Ti kot mos u lodh
Ėshtė iluzion.

Ja pra gjithēka
Nė kėtė jetė
Ėshtė thjeshtė
Njė iluzion

Kalon shumė kohė
Kur ti kupton
Se djali ty
Tė tradhėton.

Me ėndrra tė bukura
Shpresat i gjallon
Por krejt kot i ke
Ėshtė iluzion.

Engjellushja
04-09-04, 23:46
E Pashpirta

Ne mes nates erdhe
enderrat mi prishe ti
per mua ishe e vdekur
e humbur ne gjithesi.

Me ler te qete te lutem
gjumin ti mos ma prish
qelqi njehere thyhet
nuk ngjitet serisht.

Degjoje pikellimin
qe shpirtin ma copeton
qe bie bashke me shiun
syte mi mjegullon

Ne qiellin e harruar
ku rrije, me nuk rri
kujtimi yt i zbehur
tretet neper shi.

Engjellushja
04-09-04, 23:48
Vetmia

Nese sonte ndihesh vetem
dhe ke frike te shohesh endrra
shuaj driten ndize zemren
do te me gjesh mua brenda

Me ty asgje nuk do te ndroj
le te me falin boten mua
cdo djal tjeter qe e takoj
ben me teper te te dua.

E di se do te vish
e di se s'mund te rrish
e di se gabon
pse ashtu mendon.

Mendoj i vetmuar
ndoshta je penduar
me tutje po pres
i jap vetes shprese

Engjellushja
04-09-04, 23:50
Dua tė vdesė
gjersa jam i ri,
ndoshta kur do tė dėgjosh
do tė qashė dhe ti!
Ndoshta kur do tė dėgjosh
do tė qashė dhe ti!

Ndoshta do t'gėzohesh
se nga unė do t'lirohesh
Ndoshta do tė qashė
se nga unė do tė ndahesh
Ndoshta.............ndoshta :cry:

Engjellushja
04-09-04, 23:53
Vetem TI dhe Per TY !!

S’po mendon tė mė largohesh
T’mė afrohesh s’ke guxim.
Unė e di se ku tė dhembė
Mirė e di se qfarė tė mundon
Dije mirė se pėr veq meje
S’ka doktorr qė tė shėron.

E harruar
si nje leter e djegur
ne ket' rruge
pa adres' kam mbetur
e urrej shiun
kur bie
se nje here ma fiku
nje zjarr, nje zjarr dashurie
i urrej lotet e mi
e pse ngjajne me shiun
qe me ndau nga ti

Engjellushja
04-09-04, 23:55
Mjegullohen ngadale
kujtimet e mia
dal prane detit
dhe me mbyt vetmia
me kitare ne duar
bej dy tri fjale
me kaltrine e detit
du per tu c'mall.

Po s'u be i imi
aj s'u be kurre
zemra here ngrin
e here digjet furre
Asgje s'ka mbetur
me ne jeten time
vec dashurise se humbur
dhe ato kujtime.

Engjellushja
04-09-04, 23:57
Pendimi

Se tregova une dashurine
tani shpirti po m'vajton
zemra ime shume e merzitur
vazhdimisht ty po t'kerkon

me kujtohen castet tona
qe sbashku ne i ndame
edhe lumturine
qe ne te dy e pame

se ashtu une mendova
nuk e di as vete
tani kur mendoj per ty
mendohem me t'vertete

me kujtohen castet tona...... :?

Engjellushja
04-09-04, 23:58
S'mund ta blesh shpirtin tim

ti nje kohe ishe me mua
bashke e ndanim cdo gezim
por papritur nje dite ike
e harrove ti dashurine

Tani luan me nje tjeter
qe ben ashtu si thua ti
e terheq ate per hunde
se kjo per ty eshte dashuri

Ndoshta koha do te ndryshoje
dhe nje dite do te me kerkosh
por smund ta blesh ti shpirtin tim
dhe gjith boten po ta mashtrosh

Tani shkon rruges e qete
edhe ben sikur sme sheh
por nje gje eshte e vertete
ti harron se kush ishe dje

Mund me tjetren te zbavitesh
si me mua qe lozje dikur
se per ty keshtu eshte jeta
kur e merr si nje aventure

:cry:

Engjellushja
05-09-04, 00:02
Kenget mi vrave me dashuri

Do t'ju tregoj nje histori
qe pikon dhimbje e mall per dashuri
por veshtir e kam t'ja nis se s'mundem
ate kohe ta kujtoj e te mos qaj
shume kohe shkova pas tij , e shkallmuar
por aj s'me kuptoi s'ka per t'kuptuar
per te sa shume kendova
per te veten harrova

Po pse, keshtu ndodhi
une kurre s'do ta mesoj
a linda e mallkuar
a kjo bote e eger ndoshta me mallkoi
smundem jo s'mundem
s'mundem ta kuptoj
vec do vuaj e do t'kendoj...

Me tradhetoi me shoqen time
eshte e vertete dhe jo film
tani aspak s'mendoj per te, se s'dua
me te fatin tim serisht ta ndaj
dicka ndryshoi papritur e pa kujtuar
me shoqen time te ngusht ish i dashuruar
sa shume qe i besova
sa shume qe u mashtrova

Se une s'te kuptova ty asnjehere
se c'ndodhi me mua ende nuk e di
gjithe kenget mi vrave me dashuri

vuaj, vetem vuaj ,
vetem vuaj e kendoj!... :?

Engjellushja
05-09-04, 00:10
Kur do ta kuptojsh

Kur do ta kuptojsh ti, se sa te deshti kjo zemer?
Kur do ta kuptojsh ti, se per mua ishe i vetmi emer?
Kur do ta kuptojsh ti, ather do te jet von!
Kur do ta kuptojsh, se te deshta dhe ende zemra veq ty te don?
Kur do ta kuptojsh, se une vetem per ty jetova?
Kur do ta kuptojsh, se per ty rinin time e sakrifikova?
Kur do te thojn se ne ket bote une ende ty po te pres?
Me mir kthehu te une prap e mos thuaj dua te vdes.
Kur do ta kuptojsh, seriozisht se te deshta?
Me te vertet ..
Kur do ta kuptojsh, se per ty une e humba ket jet
Kur do ta kuptojsh, se une me dor ste kam prekur?
ather do te jet vone se une gjindem e vdekur!

Engjellushja
05-09-04, 00:11
PSE ?

kurr skam menduar se largohesh nga une
ma fike qirin e dashurise
ma bere zemren shkrum
ku e kam dashurin
a thu kush ma mori?
Perpiqem e digjem
pys pse me tradhtoj?
Pse femra e zez lind e vuan?
pse dashuria eshte per te shkrumuar?
o zot me trego rrugen e dashuris
o zot me ndihmo dhe bisedo me mua
ta qaj hallin tim se sa fort e dua
se vetem ti mundesh te me ndihmosh
qe shpirtin tim te ma sherosh!

Engjellushja
05-09-04, 00:13
Dashuria e Vertet

Jeto se un kam vdek per ty
shko dhe mos me lyp me sy
dashuroje tjetren e cila te gezon
se per ne te dy, dashnija perfundon
ti mu me lendove, me ate me tradhtove
qe un shum te deshta, bama hallall
por pse me tradhtove, ty te koft harram
tash po pin raki, por aja ste ndihmon
se ti i dashuri im, mua smun m“harron
smundesh mem harru, se te deshta pa hile
nuk jam une si ti , me zemer katile
kur te bihe shi, dije kush po qan
ishte ajo qika me zemer te vrar
ti je fajtor, se ma prishe jeten
dashta me jetu me nje emer tjeter
tash e more vesh se mke humbur mua
dhe i kerkon fjalet, vetem ty te dua
tash ishim se bashku, sabah per sabah
vet i ki fajet, se lype mu nda
pi kujton ditet kur ishe me mua
von e more vesh sa me ke lenduar
e lendove dhe veten, se po don me tu kthy
por nuk mundem shpirt, se zemren ma ke thy
une po martohna, por e lumtur sjom
si te jam e lumtur? kur ne mend veq ty te kam
i dashuri im, ne darsem po te thrras
du mem pa ti, kur zemra me plas
ne krahet e tu, une dua me vdek
amanet po ta la, mos me harro per jet
deshira ime ke, qe me ty te martohna
por nuk mrina i dashur, nuk e perjetova!!

Engjellushja
05-09-04, 00:19
Pse...

Kur mendon se jeta ti tregon rugėt
atėher sheh se ke gabuar
e mallkon fatin dhe dėshirėn pėr jet
pse ke lind pse e don jetėn me e shijua.

A thua vall e vetmja jam qė besoj
a thua vetėm un duhet tė jem e sinqert
nė cdo rugė dhe cdo hap qė e bėj
e shoh se ata cka kam afėr po mė mashtrojn.

Si do qė tė jet un me sinqeritet dot jetoj
se nisem nga vehtja pėr cdo veprim qė e bėj
saher qė un mendoj se jam e lėnduar
pėr veprime pa hile jeta mė ka mėsuar.

Por bota e cuditur qenka bashk me rethin qė mė rethon
jepu bes tė gjithve por askujt mos e beso
se njė dit ndjehesh shum i dėshpruar
e sheh se koha qė ke kaluar tė paska mashtruar.

Un jam ajo qė jam dhe dua tė jem
e respektuar nė mesin ku jetoj
asnji dėshirė nga kjo rugė e jetės
nuk mund tma kėthen mendjen e tjerėt ti tradhėtoj.

Engjellushja
05-09-04, 00:20
Kujtimi i ėmbėl...

Ja qė kaloi edhe pushimi veror
gėzimet dhe dėshprimett na irituan
ne tė gėzuar si gjithmon
fjalėt cka thonin tjerėt nuk i ndigjuam.

Koha e nxeht na iritonte ngapak
zjar dashurie nga zemra dilte
edhe kur tė mbaja nė krahėror
nga mendja dita se kur dot iki nukmė dilte.

Pas cdo gėzimi vjen edhe mbarimi
ne ulur te kroni rinim
se nesėr un dot iki diku larg
prej ditėn qė u takuam e ditėm.

Me vehte i mora kujtimet
tė puthurat,ledhatimet
lotėt qė u derdhėn nė barishten e gjelbėrt,
rėzė malit Sharr ne ku rinim ulur
ati edhe trupėrat ton u fėrkuan
tentoje cdo gjė tė mė jepje
vetėm se mė duash pėr ta kuptuar.

Ate e dij dhe qė moti e kam kuptuar
se ty mė don aty skam dishim
nė syt e tu e shihja njė gjallėri tė pa par
krejt cka pate mė pate dhuruar
sikur kjo mbrėmje mos tė kishte mbarim.

E dij se kėto vargje ke pėr tė i lexuar
dhe shum fjal nga largė ke pėr me mė thėn
prite verėn e ardhshme kur dot vjen
se kemi me u takuar pėrsėri nė tė njejtin ven.

Aty do tė i celim zemrat e lėnduara
nga malli i kohės sė kaluar
me tė puthurat e pa reshtur let na kaloj koha
qØmos tė kemi koh pėr tė biseduar....

Engjellushja
05-09-04, 00:23
Engjulli i Dashuris !

Afrohu engjulli im, afrohu ma shtrėngo dorėn dhe mė merr nė gji
Sytė le tė qetsojn tek unė, eja afrohu, eja se tė dua, tė kam mrekulli
je i vecant, ke sytė pėr magji, me buzėt e tuaja do tė shkrihesha gjithsesi
Eja si diell ma ngroh shpirtin katrat, eja ma afėr mos mė len nė vaj
Eja si fortun, trazoj gjithcka nė trupin timė, meri fjalėt e mija dhe mbaj nė memori
eja siq je, eja se ty tė adhuroj, nė krahrorin tėndė dua gjith tė qėndroj
vrapoj, nuk di se kah, sjellėm botėn e mallkoj, humbi kohė nė mendime por prap nė ty kujtoj
Ah, kjo jetė pse vallė ėshtė kėshtu, pse nuk mundem afėr teje me qėndru
Pse mira kilometra, mira oqeani na ndajn kėtė lumturi, sepse zemra ime ėshtė e nvarur nga ti
Shpirti im kah tė shkojsh tė dėshiroj pasuri edhe pse sjam ngat me tė ledhatu besoj se njė jetė tjetėr ka me na bashku.
Mbaj mend fjalėt qė ti thoja dhe dikur mi thoje
mos harro se thjeshtė vec ty do tė doja…

Engjellushja
05-09-04, 00:25
Po Edhe Njėherė Kur Tė Vish
Nuk Do Tė Ngurroj
Do Tė Hapi Duart Dhe Tė Pėrqafoj
Dhe Kurr Mė Nuk Do Tė Lėshoj---

Engjellushja
05-09-04, 00:27
Kur ne jemi larg njeri tjetrit

Nje shpirt i thyer
Nje zemer e thyer
Kete ndjenje do ta kem une
Kur ne jemi larg njeri tjetrit

A eshte e qarte
per ty te thuash
Nuk dua te te shoh,
Ri sa me larg meje

Kam nje ndjenje te zbrazet
Zemra me eshte bere cope
Asgje nuk ka mbetur
Asnje fjale per te thene

Te te shihje edhe nje here
Per here te fundit ‘dashuria ime’
Do te besoja se kjo ishte nje dashuri
E paster dhe e vertet

Por kjo nuk do te ndodhe
Kjo eshte vetem loje
Por une akoma te dua
Dhe jam e sinqert

Nese dikush te don ty
Sa gjysma e asaj sa une te kam dashur
Jeta jote do te jete plote dashuri
Por une nuk do te jem me aty.

Engjellushja
05-09-04, 00:29
Mos i besoni djemve nga PRISHTINA,
se ata vetėm kanė qef me tė hi nė tlina!!!
Mos i besoni djemve nga MITROVICA,
se ata vetėm kanė deshir me ladru me tjera frajerica!!!
Mos i besoni djemve nga DRENICA,
se ata vetėm kanė qef me tė shtin me qitė qaj kamelica!!!!
Mos i besoni djemve nga FERIZAJ,
se ata mundėsh mi marr shumė kallajė!!!
Mos i besoni djemve nga SKENDERAJI
se ata tė pijn e tė lajn that si njė got pa qaji!!!
Mos i besoni djemve nga PRIZRENI,
se ata vetėm janė tė mirė kur fleni!!!
Mos i beso djemve nga PEJA
se ata vetėm kanė deshir me lujt me vajza ma tė reja!!!
Mos i beso djemve nga VUSHTRIA,
se ata kanė qef me tė majt mbyllė te shtėpia!!!
Mos i besoni djemve nga KLINA,
se ata kanė shumė marrina!!!
Mos i besoni djemve nga GJILANI
se mos po tė del najfar trullani!! :wink:

Engjellushja
05-09-04, 00:32
Sonte natė e qetė, natė me yje
Zemra mua mė pėrvlon
Loti im, lot i pa harruar
Mua nga faqja mė pikon
Sot shkove nuse me fustan tė bardh
Fatin dikund tjetėr ty ta zgjodhėn
Por njė pjesė nga jeta ime
Ata dasmor mua ma morrėn.
Nuk dija, jo nuk dija
Ku tė ri e ku tė shkoj
Kėnd mė me zemėr ta dashuroj.
Fjala jote shum e urtė
Shum nė zemėr mė plagoj
Kur mė thae se sot nuse ti po shkon
Nė varrin tim hudhma njė grusht dhe
Nėse aty parri ndonjė herė kalon
Mė ploj kjo dhimbje nė shpirt
Mė ploj edhe nė zemėr
Pėr ty u fika krejt
Moj shpirti im e ėmbėl.

Engjellushja
05-09-04, 00:33
Pa ty

Ti ike udhes se pafundme
Ku zverdhin druret gjetherenes
Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
I arti medalion i henes.
Lejleket iken.
Fill pas teje
Si stof i keq u zbeh blerimi
Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
Me negativin e nje filmi.
Tani ne fusha shkoj menduar
Ku nis te fryje ere e ftohte,
Ku ca mullare te gjysmuar
Duken qe larg si Don Kishote.
C'te bej, po them me vehten time,
Ne kete ore te vone te muzgut,
Ku qerrja baltave ben shkrime.
Te lashta sa te Gjon Buzukut?
Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
Te pi ne gjunje duke rene,
Ne gryke e di qe do te me ngelet
I ftohte medalioni i henes.

Engjellushja
05-09-04, 00:34
Tė kisha pas mundėsi krejt lulėt e botės ty kisha dhuru
Do ta kisha rrethu njė kurror qė ta mbaje nė gji
Krejt lulet, trėndafilat tė kuq pėr ty nė kuror i kisha shty
I kisha rėndit sipas ditve qė tė javės
Tė hėnėn pėr buzėqeshjet e ėmbla
Tė martėn pėr fjalėt e pa numėrta
Tė mėrkurėn pėr flokun e zi
Tė entjen pėr syrin mrekulli
Tė premtėn pėr duart tuaja tė buta
Tė shtunėn pėr shėtitjėt tona tė pa haruara
Tė diellėn pėr gjithcka me magji
Tėrė jetėn time e kisha dhėnė pėr ty
Krejt lulėt ti kisha dhuru tė kisha pas mundėsi
Botėn me qiell sipas teje e kisha emėru
Jetėn pėr ty e kisha kushtu

Engjellushja
05-09-04, 00:38
Athua je ai qe enderrova,
Athua je ai qe kerkova
Athua dhe ti me enderron
Apo dhe ti me kerkon.

Kisha dashur te rri me ty
Nen nje ēati
Ku nuk na ze stuhi
Vetem une dhe ti!

Engjellushja
05-09-04, 00:40
Tė dashurosh vetėm pėr tė dashuru asht mekat
Dashuro vetėm kurrė ndjehesh e dashuruar
Tė dhurojsh puthje ėshtė knaqsi
dhuro vetėm nėse tė dhuron dikush ty
Tė qajsh ėshtė dhimbje dashurije
qaj vetėm nėse dikush loton edhe pėr ty
Tė hapish derėn e zemrės ėshtė bukuri
hape vetėm nėse edhe ai e hap pėr ty
Tė simpatizojsh dikėndė ėshtė pasuri
simpatizo vetėm nėse tė simpatizon edhe ai ty
Tė ėndrojsh pėr dikėndė ėshtė fantazi
fantazo vetėm nėse edhe ai tė imagjinon ty
Tė zhytėsh nė mendime ėshtė qetsi
mendo nėse edhe ai mendon pėr ty
Tė vėrbohėsh nė sy ėshtė dhimbje
le tė dhem nėse edhe ai verbohėt nė ty
Tė shkėmbejsh fjal tė ėmbla ėshtė ndjenje
fol vetėm nėse edhe ai fol me ty
Tė dashurohėsh nė pėrjetsi ėshtė fillim
dashuro nėse tė don edhe ai ty
Tė fundosėsh nė deti ėshtė fatkeqsi
fundosu nėse vdes edhe ai pėr ty

Engjellushja
05-09-04, 00:41
Larg vuajtjes

Jo se nuk di te vuaj
Jo se kurre s'kam dashuruar
Por nje mall e kam ne zemer
Dhe ajo nuk ka emer!

Ti o mall mos me mundo
Tutje nga une m'u largo
S'dua te jem peng yti
Dua tutje une te iki!

Atje ku jeta rilind ne mua
Atje ku lehtas shpalos kujtime
Por JO kujtime qe shkaterrojne
Veq ato qe sherojne!

Engjellushja
05-09-04, 00:43
Nuk e dua jetėn sepse shpesh jam mashtru
nuk i dua lotėt se deri tash mė kan vėrbu
nuk e dua zemrėn qė pėr ty po rreh
nuk i dua kėta duart qė ty tė kan prek

Nuk i dua lulėt se dikur qelshin pėr mu
nuk e dua natėn se mė len pa gjumė
nuk e dua vargjėt qė i rrethojshe pėr mu
nuk dua, nuk dua tė them qė tė du

Engjellushja
05-09-04, 00:46
Njė dit do tė kuptosh...

Lufta e dominimit nuk na len tė qetė
se cili nė kėt jetė do ta sundon
haruam se ne ishim tė dashuruar dikur
ngadal cdo gjė tė dashuris po e shkatėron.

Edhe nga qielli me mija yje
duke lozur bien nė univerzė
nga dashuria qė e kemipat dikur
azgjė neve nuk na ka mbet.

Pse kur vendosėm sėbashku ta kalojm jetėn
cdo gjė qė patėm na e shkatėruam
duke e munduar tė sundojm njeri tjetrin
univerza don mena i rėnu, urat e jetės
qė ne i ndėrtuam.

Jo nuk ėshtė shembje e tokės nga tėrmeti
qė cdo gjė rėnon reth e rotull
vullkani i urejtjes qė delnga zemra e djegur
dashurin ton ėshtė duke e sosur.

Por kėthehu dhe mendo pėr natyrėn
dhe cdo gjė qė nė hapsirė na rethon
vajtoj bashk me kėngėn e bilbilt
nė mėngjez herėt qė ai pėr ne po kėndon.

Por ty as qė mė ndigjon e as mė sheh mua
e pse un po tė lutem pėrsėri
ne sė bashku jemi duke jetua
spo e kuptojm pse po vuajm ne tė di.

Do tė kuptojsh njė ditė por dot jetė von
do tė mė pėrkulesh pėsėri mua
univerza ėshtė shum e gjėr
atėher ty nuk ke me mė takua.

Engjellushja
05-09-04, 00:48
Nese nuk e gjen Dashurin ??

Cka kish vepru nėse dashurin nuk e gjen
a do tė kishe lus diellin kurrė mos ndriqon
apo mėngjesi kurrė tė mos agon?

Cka kishe bė nėse puthje nuk kish pranu
a do tė kish lus shiun kurrė mos me u ndal
apo stina e ngroht kurrė mos me ardh
ndoshta do tė lusje vetmin tė tė shoqroj
ndoshta atėherė vajin do ta fillojsh?

Cka kishe bė nėse dashurin nuk e gjen
a do tė kishe lus nėnėn tė mos kishe lindė
apo botėn qė kysmetin nuk ja dimė?

Cka kish bė nėse ėndrat tė ishin shkėput
a do tė kishe qėndru tėrė natėn pa gjumė
a do tė kishe mallku gjithcka me frymarje
apo do tė dojshe tė vdesish krenare?

Cka kish bė nėse dashurin kurrė se gjen
a do tė ishe mshel nė dhomėn e zbeht
a do tė ishe mbulu me qefij tė zi
mos me tė pa bota se je nė vetmi ?

Engjellushja
05-09-04, 00:49
Nė ėndėr tė takoj...

Kur erėsira e mbulon natyrėn e qetėsuar
kur bilbilat ja thon kėngės pa ja ndalė
atėher tė kėrkoj tė i cakrojm gotat dhe tė ngrem dolli
sa i pa fat qenkam unė,dhe sa e pa fat qenke ty.

Endrat mė mbajn gjallė nė jetė
sadopak etjen time e shuajnė
edhe kur jam i zgjuar un po tė ėndėroj
por e shohė se ėndrat mė paskan mashtruar.

Ty je diku largė dhe e shijon jetėn tėnde
pėr mua as qė qė mendon se cka mė shoqėron nė kėt moment
pėrvec gotės sė verės dhe tavolinės sė stolisur
qė nė kėt natė tė shqetsuar e kam bė shok tė vėrtetė.

Edij se alkoholi nuk i shėron plagėt e mija
nė kėt castė mua mė mundon jeta,mė mundon qetėsia
sy celė un tė ėndrojė,dhe tė imagjinoj pa ndalė
nė ėndėr tė takoj dhe nėgotė tė verės dhimbjen mety e ndaj.

Por jeta po kalon dhe un po tretem nė vetmi i dėshpruar
tė kėrkoj aty ku un e dij se sėn dot gjejė
cdo natė yjet jam duke i numruar
dhe lotėt qė zdua tėm rrjedhin e djegin zemrėn e shkretė.

Engjellushja
05-09-04, 00:55
Jeta s'na buzėqeshi

U njohėm ne ashtu pa pritur
sikur jeta do na bashkonte
se cdo gjė ishte e ndritur
se dija se ndryshe do tė pėrfundonte!!!

Ishte ditė e bukur nė ora 13
ne patėm fatin qė te njihemi
por pse vallė kėshtu do pėrfundonte
njė dashuri e dlirė si agimi???

Si duket fati s'na buzėqeshi
se hymė nė rrugė tė gabuar
se kėshtu fati s'na deshi
tė jemi ne tė pėrqafuar .

Engjellushja
05-09-04, 00:56
Enderra jote

Shum endrra ke ti
qe me dua ti di
per jete dhe dashuri
ato qe t'sjell lumturi


Endrren tende falma
ne boten time eja
ne sy te them te dua
shuaje mallin tek dashuria

Ne enderr ti me shiko atje
eja me perqafo
gjithmon do te jem aty
bashk me enderr ne te dy...

Engjellushja
05-09-04, 01:00
Tradhėtia

Tradhėtia nuk egziston nga soti
Egziston qė moti
Ajo lulen e vyshk
E hekurin e ndryshk

Prandaj Ai qė tradhėton
Duhet bukur tė mendon
Se zemrėn tjetrit ja helmon
E shpirtin ja dėmton

Si nė luftė e dashuri
Emrin e ka tradhėti
Nuk pyet rini as pleqėri
As besė e dashuri

Ajo nė cdo anė na ndjek
Ėndėrat na i djeg
Planet tona i shkatėrron
E viktima kėrkon

Tė tradhtosh ėshtė tė mallkosh
Tjetrit zemrėn tja lejsh bosh
Shpirtin tjetrit tja shkatrojsh
E vetveten mos ta besojsh

Prandaj me tradhėtua ėshtė dėnim
Ėshtė humbje e jo fitim
Se zoti kurrė sta harron
Nė fund shpirtin ta farkon

Harroni atė shprehi
JU pleq e tė ri
Se nėqoftėse gjatė doni tė udhėtoni
Harroni tė tradhtoni

Do te fleni shumė rahat
Jo me minuta por me sahat
Rahjen e zemrės do ta keni normale
Nėqoftėse mbaheni pėr fjale.....

Engjellushja
05-09-04, 01:02
"Vetem njeher"
Veteme nje her lind njeriu,
Vetem njeher je femije,
Je foshnje pa brenga,
Vetem nje her ne shpirte nuk ke ligesi,
Vetem nje her falet gabimi,
Vetem nje her i falet zemra dikujt
E kjo mbetet memoare me kujtes ,
Qe nuk shlyhet kurr ne jete.

Vetem nje her je i ri,
E me kete dua te them "JETO"
Jeto por mos peso gabime,
Se jeta eshte e gjate dhe plot udhetime,
Vetem nje gezim e ka ne jete,
Po ashtu vetem nje deshir ,
Dhe me ne fund jeta e pameshire,
Pra dua te them mendo,
Se jeta shkruahet ne nje cope leter,
Shkilet ne balt dhe e lage shiu,
Here shkone nga jugu e here nga veriu.

Engjellushja
05-09-04, 01:06
Un nuk jam kureshtarė tėdi se kush je
edhe pse mė nxit qė un tėt shkruaj
shum mirė e din se ne nuk njihemi
nė letėr mė shkruan se un ti tė dua.

Tė lutem mė trego se cka ėshtė dashuria
a e din kuptimin e kėsaj fjale tė shejtė
apo vec e thua sa pėr tė imagjinuar
se nė njė tė panjohurqenke dashuruar vėrtet.

Un sa qė dua tėdi se kush je
as qė mė intereson shkresa yte
por do fjal banale pėr dashuri qė mi the
tė shkruaj capkėne mė nxite.

Un kam pėrjetuar gjithcka nė kėt jetė
mė kan dashuruar dhe kam dashuruar
por asnjiher mua nuk mė ka ndodhė
njė e panjohur tė mė thot tė dua.

Nuk jam un i asaj moshe qė mendon ti
un i takoj njė bote tjetėr
tė lutem mė len rehat qė un tė ri
se pėr ti capkėne jam shum i vjetėr...

Engjellushja
05-09-04, 01:08
M kujto mua...

Njė zjarė mė djeg nė shpirt
njė zemėr ėshtė lėnduar sot
nga moti iligsht i kėsaj stine
ti shkon dhe nuk kėthehesh dot.

Me lotėt edrdhura pėr ty
si hapsirėn kur e mbulon shiu
zjarin nuk muj ta shuaj pėrsėri
se nuk u ndez vetvetiu.

Mė thoje tė dua
tije ėngjėll im
pse i haron tani fjalėt
kujt dot ti hudhesh nė pėrqafim.

Si vullkan mu drejtoheshe
kur ti ishe me mu pranė
pse ikė dhe ku shkon sonte
kujt i bėhesh nuse me fustan tė bardh.

Mos mi len mua dhėmbjet
meri me vete kado qė tė shkojsh
hape njė dit zemrėn tėnde
kujtom mua qė sot mė lėndon.

Tomori
12-09-04, 20:40
M kujto mua...

Njė zjarė mė djeg nė shpirt
njė zemėr ėshtė lėnduar sot
nga moti iligsht i kėsaj stine
ti shkon dhe nuk kėthehesh dot.

Me lotėt edrdhura pėr ty
si hapsirėn kur e mbulon shiu
zjarin nuk muj ta shuaj pėrsėri
se nuk u ndez vetvetiu.

mp3 modes...
Mos mi len mua dhėmbjet
meri me vete kado qė tė shkojsh
hape njė dit zemrėn tėnde
kujtom mua qė sot mė lėndon.

Engjellushja
13-09-04, 22:18
Nese n Enderr m sheh....
Mos u frikeso..!
Kur ta zgjat doren....
Eja me mua.......
Mos u brengos, se dot behet mir !
Mos m genje se dot behet dhe ma mir.......

Ahhhhhhhhhhhhhh kur t pash n Enderr, dhe vesh m morre !?
Por ti u frikesove dhe nuk ma zgjate doren !
Pse ? Pse veprove ashtu?
Pse ashtu m la t zgjohem ?
Ah pse nuk mu afrove ?

Mos m pyet Pse ? Se nuk m dashurove !!

Tomori
14-09-04, 13:21
[quote="Engjellushja"]Nese n Enderr m sheh....Po te shoh
Mos u frikeso..!....nuk friksohem!
Kur ta zgjat doren....po ta zgjas doren
Eja me mua.......po vi me ti
Mos u brengos, se dot behet mir !...Nuk brengosem me ty
Mos m genje se dot behet dhe ma mir....Nuk te genjej

Ahhhhhhhhhhhhhh kur t pash n Enderr, dhe vesh m morre !?
Por ti u frikesove dhe nuk ma zgjate doren ! Ti je e friksume e jo un!
Pse ? Pse veprove ashtu? Pse te dua
Pse ashtu m la t zgjohem ? Pyete veten???
Ah pse nuk mu afrove ? Po tu afrova e dashura ime!!!

Mos m pyet Pse ? Se nuk m dashurove !! Po te dashuroj

XONI
25-09-04, 19:49
eja sonte
veq nji nat mu ma fal
eja eja sonte moj flok gjat
ma fal mua veq nji nat
eja eja eja eja sonte

eja falma veq nji nat
veq nji nat e jo me shum
tjerat net ti fali un
sonte zemra te don shum
eja falma nji nat pa gjum

eja eja moj flok gjat
eja falma veq nji nat
eja se po te pres vetum ty
eja e falmi ato syt e tu te zi

Engjellushja
26-09-04, 17:13
Me deshiren un u pajtova........C m iku : :cry:
Me deshiren un u zgjova..................Dhe endrrova :roll:

Ah po t ishte ajo ende ketu
Ahhhhhhh dot ta rrethoja me duart e mija
Dhe kur sdot ta leshoj
Kisha marr me vete
Kudoh c shkoj :?

Eja syri i zi eja ti
M dashro sic ke enderruar
M perqafo si ke menduar..
Mos mendo se t kam harru
se me gjith Shpirt...
Un T KAM DASHURU ! :wink:

Engjellushja
27-09-04, 12:58
ok t them t drejten . ...

10% jan t vjedhura
30% mi ka kushtuar Dashnori im dhe
60% i kam shkruar vet nga Fantazia ime :wink:

altini-uk
28-10-04, 19:55
vetem desha te te bej nje urim per poezite.ishin shume te bukura:)

Engjellushja
18-11-04, 17:30
Sytė m'u verbofshin nėse s'tė shoh
Mendja m'u turbulloft' nėse s'tė njoh

Epshi m'u shoft' nėse s'tė ndjej
Malli mė shterroft' nėse s'tė gjej

Ėndrrat le t'mė shthurren nėse s't'ėndėrroj
Vargu le tė shuhet pėrjet' nėse pėr TY s'recitoj

Zemra le t'mė bėhet copė e grimė nėse t'harroj
Loti le t'mė pikoj' rrėke nėse s't'dashuroj

Engjellushja
18-11-04, 17:31
Syri mė loton
mendja tek TI mė shkon
TY kurrė s'tė harron
buzėqeshjen tėnde dėshiron
ėmbėlsinė tėnde adhuron
buzėn tėnde shijon
flokun tėnd ledhaton
shtatin tėnd ėndėrron
n'prehėrin tėnd frymon
tiktakun e zemrės sate dėgjon
dėgjon se pa TY s'mund tė rron
ndaj, syri im pėr TY loton
dhe mendja tek TI prore mė shkon...

Engjellushja
18-11-04, 17:31
Nė sytė e tu shoh bekimin
nė sytė e tu shoh mallėngjimin
nė sytė e tu shoh ngashėrimin
nė sytė e tu shoh dashurinė
nė sytė e mi shih dashurinė
nė tė dy tė shohim lumturinė...

Engjellushja
18-11-04, 17:32
Kėtu jam nė mes shkretėtire, i katandisur nga vetmia... Pres e pres, pa ia nda, por kot... S'tė shoh asgjėkundi, edhe pse njė shkėndijė shpresėdhėnėse mė thotė se, TI do t'mė vish njė ditė, do tė vish e tė ta shėndrrojmė kėtė shkretėirė nė oazė gjelbėrimi e dashurie tė pafund, tė pėrbotshme, ashtu tė paktėn parandjej edhe pse TI mė je larg, por tė ndjej aq afėr sikur tė dėgjoja tiktakun e zemrės sate... Le tė shpresojmė se do jetė kėshtu!!! Unė do tė tė pres ende, deri sa tė venitem sikur lulet nė fundvjeshtė...

Engjellushja
18-11-04, 17:33
Gjithė natėn tė kam ėndėrruar
tė tė kisha pranė kisha dėshiruar
po TI s'mė vije dot pėr t'mė pėrqafuar
as dėgjoje klithmėn time tė shterruar
e unė prore tė prisja zemėrlėnduar
ahhh sa fort qė kisha shpresuar
se kur t'mė vije do tė tė mbaja nė duar
dhe ashtu t'ngazėllyer do t'kishim fluturuar
buzėt nga epshi do na ishin shkrumuar
deri n'pavdekėsi do ishim dashuruar...

Engjellushja
18-11-04, 17:33
Nė ėndėrr mė sjell lumturi
Nė ėndėrr n'befasi mė vjen
Nė ėndėrr mė puthė me aq ėmbėlsi
Nė ėndėrr epshet m'i ngazėllen

Nė ėndėrr tė tė bėhem lot
Nė ėndėrr tė rrjedh' faqeve tua
Nė ėndėrr tė dhuroj puthje plot'
Nė ėndėrr m'pėshpėrit e t'pėshpėris "Tė dua"

Engjellushja
18-11-04, 17:34
Natė e ftohtė me shi
hėna nuk shėndrit si herė tė tjera
asgjė s'ka kuptimin e dikurshėm
as yjet qė dikur kishin shkėlqim vezullues
as mesnata nuk ka kuptim heshtjeje
asgjė... asgjė s'ėshtė mė si dikur!
As fjalėt tona shpresėdhėnėse
as buzėqeshjet tona domethėnėse
as dashuria jonė e pėrbotshme
asgjė... asgjė s'ėshtė mė si dikur
As Heshtja s'ka mė kuptimin e Heshjtes
As Kaltėrsia qiellore s'i ngjan mė Kaltėrsisė
As Dashuria s'i pėrngjan mė Dashurisė
kohė tė liga po vien
asgjė... asgjė s'ėshtė mė si dikur!

banda
19-11-04, 12:49
un qaj per ty
ti qesh me mua
un jetoj per ty
ti harron se te dua

akoma i pa diplomuar
22-11-04, 13:43
Ate dite...


Ate dite ne rruge e takova,
dhe ecte kokeulur, e merzitur,
mendonde e fliste me vete,
e heshtur, e tretur, e braktisur...

Prane meje kaloi mikja ime,
ashtu pa me pare e pa fjale,
ne shpirt nje dhembje ma ndezi,
une s'fola por eca pa u ndale...

Dhe ktheva koken serish mbrapa,
dhe ne emer e thirra plote malle,
e ajo me shikoi e hutuar,
dy lote i rreshqiten mbi qepalle...

A je ti moj Mike i thashe,
se njihja, shume vite se kisha pare,
e ajo hapi krahet,m'perqafoi,
o zott, s'munde te ndalej tu qare...

Dy ore u ulem biseduam,
rrefente mikja ime pa ndale,
tregonte historine plote dhimbje,
dhe vitet qe s'jemi pare...

E une ndegjoja me vemendje,
dhe ne syte e saja plote shkelqim,
lexoja historine e saj te dhimbshme,
rinine qe vyshkej pa mbarim..

Rrefente mikja ime e vjeter,
dikur krenare dhe e bukur,
e sote e tretur e braktisur,
me shpresa te thyera dhe e vuajtur...

Komplimente me gjithe zemer Engjellush, sepse kete poezi e kame lexuar me gjithe emocionet e shpirtit qe nuk i kame patur kurre ne jeten time, beso se me ka bere per te qare kjo poezi. komplimente, komplimente .... ..... ..... ....! ishte nje poezi shume e pershtatshme per mua. Suksese

luaNI-USA
30-04-05, 04:12
te pershendesedhe shume me pelqen pozite e tua veq nje deshta me dite qka po vune kaqe shume ti

GURI SYLAJ
01-05-05, 16:47
UJIN NGJYRE E DETIN KARTE
DO T'I BEJE QE TE SHKRUAJ NJE LETER
VEC PER TY NENE SHQIPERI
SE SI TY S'DUA KEN TJETER

GURI SYLAJ

Diana007
16-07-05, 11:19
Sikur nj Enderr mua m kalon jeta,
>dhe jetoj pa ty n vetmi
>kurr skam menduar, s
>e dot behesh lot n sy t mi
>
>Kalojn Ditet...kalojn netet...un rrimbyllem n ket dhom.
>Sdua t shoh si jeton bota, kur ti zemer aq shum m mungon!
>
>Edhe sonte endra sm le n gjum,
>edhe pse kjo ender deshta ce t zgjas shum.
>kjo nat pa ty me Frikeson,
>shum m mungon,por endra sme mjafton.
>dua me ty t Endroj
>
>Gjdo dit po vdes ngapak, dhimbjen e kam afer se ty t kam Larg
>T kam prit e nuk ke ardh pse sme vrave Ti, po m le t gjall!!
>
>Merre zemren po rrah per ty..
>Dhimbjet e keti Shpirti si Kuptove kurr
>Merre Zemren time t"shkret, mbyte me duart tua,
>pastaj knaqu se tash ...m...sme do vetem mua :-(
>
>Nese je i vetmuar, nese je n"mundime
>pyete zemren tende a e do zemren time!??
>E kam nj Deshir esht shum e thjesht
>t isha me ty asgje tjeter un skisha desht.....?
>
>Nese dashuria t duket plumb!
>Rruaje nje per vehte se te vyen per n Fund!
>Nese je Penduar!?
>Mos mallko Fatin!
>Zoti ka meshir dhe do ta fal mekatin
>
>Nese Dashuria per ty esht urretje:????
>Mos ja fal askuj!!
>Por mbaje per vehte!!
>Nese Ti ke humbur????
>Shko gjej rruget tua, vec mos i plagos t tjeret sikur mua !!!
>
>
>T dua t pres
>pa t sdo t vdes !
>Ne yjet e nates
>ty t Pershendes,
>atje t nje Lum..ku ka Lule shum,
>kur t jesh n gjum
>vi e t puthi un :-))
>
>Mjafton vec nj Fjal, tma thot Buza jote,
>dhe me ty dot shkoja.... der n Fund t Botes
>pa ty Dielli nuk m nxeh,
>pat y hena nuk shendrit
>se ty t kam Zemer, t kam Shpirt !!
>
>Lumi rrjedh Uj, zemra Pikon gjak, dua ce t shoh,
>por jemi shum larg.
>Me thik mem therr aspak nuk ankoj,
>por edhe e vdekur....
>per ty dot mendoj !!
>
>perendi t lutem un ty.
>Sonte n ket nat.
>Perplot merzi,
>m ndihmo ti
>
>M ndihmo, m jep pak Forc,
>ti perballoj keto
>trotura sot.
>
>Sonte n ket nat me shi
>e kujtoj, jeten time si Femi
>sa e lumtur isha un ateher
>e kisha jeten time perplot Hare......
>
>
>Sonte do t dehem me rraki
>dhimbjet ce i kam n shpirt
>t mos i ndjehj sonte hiq.
>
>Sonte gota dot m shoqeron
>do tma hjek merzin
>dora m dridhet
>kur e kujtoj Gazzmendin tim
>
>O raki e hidhur,
>sa e embel m dukesh sonte ti
>Do ta embelsoj pak Shpirtin tim
>t mbushur vajtime e e plot malllengjim
>
>Kur t vdes t lutem mos vajto
>se sa isha gjall, zemren ma ke kall.
>
>
>Jam nje vajz Romantike
>dhe bukuris Shpirterore
>gjith i kam dhen rendsi
>
>I dua gjerat e bukura
>siq esht Dashuria e vertet
>sinqeriteti dhe Lumturia
>por kur nuk i perjetova
>perpos vuajtjes dhe genjeshtrave
>
>Jam si jam t ndryshoj, esht von
>dot mbes Romantike deri n fund
>do t shpresoj ende ce ka Dashuri t vertet
>dhe sinqiritet, e per Lumturi...?????
>Kur dot t gjej keto t dyjat
>Lumturia dot vjen vet !

Ju pershendet "Engjellushja

Domira
14-09-05, 12:24
Prekja

As ana e mbarė e as ajo e prapme e njė dore tė padefinuar
nuk mund tė spjegojė
ledhatimet hyjnore mbi lėkurėn time
Duhet tė jetė
dashuria ajo e cila
tjerr njė dorrėz tė padukshme
me fije tė buta mėndafshi
qė tė mė dėrgojė
nė qiejt e kėnaqėsisė…

Domira
14-09-05, 12:29
Mė thuaj...

”Mė thuaj nėse tė bezdis”
mė foli ai kur erdhi,
“unė do tė ik menjėherė”.
“Ti jo vetėm qė po mė bsedisė”,
iu pėrgjigja,
“por ti mė tund gjithė qenien time
Mirėse erdhe, dashuri."

Domira
14-09-05, 12:38
Une nuk di...

Unė nuk di tė shkruaj poezi
as tė pikturoj
e as mund tė them
diēka tė qėlluar sot…
Por ti ndėgjoje tė lutem
pėshpėritjen e erės
qė po kėndon mallėngjimine vet
dhe ta pėrkėdhel ballin,
ndėgjoje tė lutem
sepse
era mbi ballin tėnd
jam unė…

Diana007
05-02-08, 20:45
Te dua,
te dua shume,

Te dua shume,shume,
te dua jashtezakonisht shume,

Te dua sa qiellin,
te dua sa detin,

Te dua sa rruzullin tokesore
te dua sa sa gjithe hapersiren,

Te dua sa gjithe gjithesine,
te dua sa veten time,


Te dua me shume se veten time,
te dua, vetem te dua,

Te dua,sepse je gezimi i jetes time
te dua,se je drita e syve e mi,

Te dua,sepse ti je gjithcka cfare kam kerkuar ne jete
te dua sepse me ke bere gjithe enderrat realitet


Te dua sepse me dhe besim tek vetja ime
te dua sepse me bere te dashuroj perseri
por me e rendesishmja eshte se
te dua sepse me don

ME mungon shum MIKEEEEEEEEEEEEEEEEEeeeeeeeee :frown:

lyra2
05-02-08, 20:48
ME mungon shum MIKEEEEEEEEEEEEEEEEEeeeeeeeee :frown:
..hahhahahahha diana,me mashrove..si e pash temen thash "hooohhh e nxuna Dianen qyyqeee"

Diana007
05-02-08, 20:54
..hahhahahahha diana,me mashrove..si e pash temen thash "hooohhh e nxuna Dianen qyyqeee"

:wink: ... ncuk nuk hy qosheve , vetem se sot me ra malli per Kete Mike timen dhe qe veret shkrun poezi te bukura .. tash tja lexoj pak ..
Te pershendes ty.

lirik
13-02-08, 18:19
ėngjėllushe urime per poezitė e bukura bukuria e vargut tuaj me nji stoli me nji ėmbėlsi shpirtrore
pėrfshinė lexuesin dhe joshė nė thellsi tė bukurisė deri te shijimi i artit te secilt varg qė shkruani.
Ju dukeni e talentuar dhe ma paskeni kaluar mua mos u ndalni shkruani krijoni enderuara engjellushe te pergezoj per talentin shkrimin dhe bukurinė e fjales kisha deshiruar tė di qe sa kohė merreni me poezi pershendetje e nderuara