PDA

View Full Version : Pse ka Paragjykime???


Nikco
21-06-04, 17:13
Jetojm ne nje botė, kur them "Njė Botė" deshiroj te them nje Glob, e jo nje qytet apo shtet, andaj jetojm ne nje Botė ku nuk degjohet tjeter perveq Paragjykimeve. Dhe unė nuk mund ta kuptoj se perse ndodhin kėto "Paragjykime"? Kush eshte shkaku i te gjitha ketyre paragjykimeve...?
Marrim shembull: ne Evropė flitet shum shpesh keq per shqiptaret! Pse ndodh kjo? Une nuk besoj se te gjitha kėto qfar thuhen jan perjetuar nga ata persona qe i bejne keto paragjykime!! Pra ky ishte vetem nje shembull, sepse kemi edhe te tjera situata ku ka paragjykime te tmerrshme, pra edhe pse e bej kete pyetje dhe gjat kesaj kohe apo gjate ketyre rreshtave te mij ka edhe ketu paragjykime!!!
Mundeni te me pergjigjeni se pse ndodhin te gjitha keto qfare ju mendoni kush eshte shkaku i gjitha ketyre???

ju pershendes dhe pres pergjigje nga Juuu???

Tung gjith te mirat....!

turisti
27-08-04, 23:04
Nico te pershendes. Nese i analizon pergjegjet e aritura ketu deri me sot,do te kuptosh se askush nuk don m'u ballafaque me realitetin sot,ose me provue m'i eliminue dukurit negative nga shoqeria.Te gjithe thojne se problemet jane momentale,por kur behen kronike- shoqeria eshte me e " pasun " per nji problem i cili ne vend se te jete i eliminuar,behet i trashiguar per gjeneratat qe vijne. :wink:

Urata
19-09-04, 15:45
Shkaku i te gjitha atyre eshte FRIKA! Frika,bllokade e pamjes ate qe duhet parė- realitetit!

......

Tomori
19-09-04, 21:37
Un jam i mendimit se paraghykimet, jan me te shfaqura ne hapsiren ton ku jetojm,,,e kam fjalen ne pergjithsi ne Ballkan.
Shum ka dallim nje Ballkanas ta zem me nje te Skandanavis sa i perket paraghykimevet,,,,,,nuk them se nuk ka edhe atje, por te ne ndryshon situata ne mas te madhe ne ket drejtim,,,,,,tung

Murgesha
20-09-04, 17:49
"Dėbojini paragjykimet nga dera dhe ato do tė hyjnė prap nga dritarja".

_dita_
20-09-04, 18:31
Kjo tė cilen TI e kėrkon ėshtė si rrjedhojė ose pasojė qė shqiptarėt e Kosovės nuk e kanė pasur shtetin e tyre. Shqiptarėt janė tė prirur apo mė mirė tė them janė tė mėsuar qė ndokush i tjetrit kombė t“i prijė, e ky t“a dėgjojė dhe t“a ulė koken sepse nga natyra ėshtė shqiptari i tillė qė nuk mund t“a paramendoj ose pranoj qė njė shqiptar i ditur, i shkolluar, i emancipuar dhe i edukuar mirė tė jetė prijs dhe shqiptarėt tė tjerė t“a respektojnė dhe t“a cmojnė prijsin e tyre.
Njėherė pat thenė Z. Enver Petrovci
"Shqiptari ėshtė nė gjendje tė t“a falė gjakun e vėllaut, babės apo djalit, por nuk mund tė pranoj se ti je mė i aftė se unė. " Kjo do tė thotė se popullit tonė i duhet sėpaku edhe njė gjenaratė pėr tė arritur deri te njė civilizim i pėrafėrt me shtetet e zhvilluara pėrendimore.
Populli shqiptarė duhet si bazė t“a ketė preukuoimin pėr vetvete si kombė, si popull e asesi tė merren me problemet tė tjerėve.
Pra ėshtė edhe njė pėrgjigjje e cila i pėrfshin tė gjitha paragjykimet: ajo ėshtė qė njeriu shumė flet e shumė pak dinė. Njeriu pa dituri pėr atė qė flet e gjykon nė njė menyrė negative.

suzi
20-09-04, 18:42
:roll: Paragjykimet jan me shume te shprehura te shtresa me e ulet e njerezve . Sa me i ngritur (ose sa me shume qe din) qe eshte njeriut aq me pak ka paragjykime sa me i nivelit te ulet qe eshte normal se paragjykimet jan pjes e tij dhe duke mos dit te analizoj gjerat ne menyre te drejtperdrejt menjeher linde paragjykim te ai. Edhe ne rastin e vendeve te huja nese kan paragjykim ndaj neve shqiptareve, ndoshta dikush ka bere ndoj pune jo te mire i kombit tone por prap mendoj se nese njeriu eshte i nivelit te lart nuk e mer nje komb baz per nje person se gjith e dim se secili komb ose fe ka te mire dhe jo te mire , keshtu qe gjerat nuuk miren ne menyre gjenerale asesi. se paku une ndaj ket mendim ... shpresoj te iu ikim paragjykimeve dhe gjykimeve , se jan te demshme dhe demtojme veten me se tepermi ne rast paragjykimit... :!:

Murgesha
21-09-04, 08:39
Ndonėse shumica e njerėzve nė parim i dėnojnė paragjykimet, pak veta u shpėtojnė u shpėtojnė kthetrave tė tyre. Nė fakt, shumė nga ata qė kanė paragjykime tė thella do tė ngulnin kėmbė qė nuk i kanė.

turisti
21-09-04, 09:37
Ndonėse shumica e njerėzve nė parim i dėnojnė paragjykimet, pak veta u shpėtojnė u shpėtojnė kthetrave tė tyre. Nė fakt, shumė nga ata qė kanė paragjykime tė thella do tė ngulnin kėmbė qė nuk i kanė.

Ashtu eshte Murgeshe.Une nuk kam paragjykimet- nuk i kam,nuk i kam,nuk i kam,nuk i kam....hahahaha. :wink:

Murgesha
21-09-04, 09:42
Ndonėse shumica e njerėzve nė parim i dėnojnė paragjykimet, pak veta u shpėtojnė u shpėtojnė kthetrave tė tyre. Nė fakt, shumė nga ata qė kanė paragjykime tė thella do tė ngulnin kėmbė qė nuk i kanė.

Ashtu eshte Murgeshe.Une nuk kam paragjykimet- nuk i kam,nuk i kam,nuk i kam,nuk i kam....hahahaha. :wink:

Megjithatė, kemi apo skemi pargjykime, kjo ėshtė njė ēėshtje qė ka rėndėsi, sepse paragjykimet i lėndojnė dhe i pėrēajnė njerėzit.

"Nė qoftė se paragjykimi ėshtė fėmija i paditurisė, shpesh urrejtja ėshtė mbesa."
Ēarls Kaleb Koltėn (1780-1832)

turisti
21-09-04, 10:48
Paragjykimet shpiejn njerezimin ne te kaluaren. :wink:

Tomori
23-09-04, 01:03
[quote="Urata"]Shkaku i te gjitha atyre eshte FRIKA! Frika,bllokade e pamjes ate qe duhet parė- realitetit!

Urat tkam than njemiher, leri ata paragjykime, qe i ke nga Frika qe mos dot trathtoj te kam than se nuk te trathtoj,mos me paragjykime e Frik ke hap ktu ne forum kerkes qe antaret dot japin imformata per mua, ka shkoj e ka heci, a nuk esht kjo paragjykim moj Urat e traft naj send a mo se mplase ma, e di se e ke nga xhelozija por shum bre xheloze sun levizi kerkunt,,,aman ma ku dgjeta e ku mgjete, cka ty bajsh ke lej naten e Kadrit si mgjete mu, bravo bre vrc-mrc,,,mu ngjite si lepak e tash kie Frik mos dem gjitet naj tjeter si ti,,,po ri pa gajle se jam ba djal me namuz

napoleoni
23-09-04, 14:54
Paragjykime=Hipokrizi (sė pari me vetveten...)

Tomori
23-09-04, 14:56
Paragjykime=Hipokrizi (sė pari me vetveten...)
Napoleon te rallit jan njerzit si puna jote, qe pranojn qe jan Hipokrit,,,

napoleoni
23-09-04, 23:07
Tomori, ajo vlente pėr tė gjithė..por cudi si tė paska rėnė nė sy i pari se....Mos tė lėndoi fort.....!

Zotėri,
kur dikush eshte hipokrit, ai pikė sė pari eshte i tillė me veten e pastaj me te tjeret....a, harrova shembull konkret je Ti...

Engjellushja
25-09-04, 15:49
[quote="Nikco"][color=blue][b]Jetojm ne nje botė, kur them "Njė Botė" deshiroj te them nje Glob, e jo nje qytet apo shtet, andaj jetojm ne nje Botė ku nuk degjohet tjeter perveq Paragjykimeve. Dhe unė nuk mund ta kuptoj se perse ndodhin kėto "Paragjykime"? Kush eshte shkaku i te gjitha ketyre paragjykimeve...?
Marrim shembull: ne Evropė flitet shum shpesh keq per shqiptaret! Pse ndodh kjo? Une nuk besoj se te gjitha kėto qfar thuhen jan perjetuar nga ata persona qe i bejne keto paragjykime!! Pra ky ishte vetem nje shembull, sepse kemi edhe te tjera situata ku ka paragjykime te tmerrshme, pra edhe pse e bej kete pyetje dhe gjat kesaj kohe apo gjate ketyre rreshtave te mij ka edhe ketu paragjykime!!!
Mundeni te me pergjigjeni se pse ndodhin te gjitha keto qfare ju mendoni kush eshte shkaku i gjitha ketyre???

ju pershendes dhe pres pergjigje nga Juuu???


Pse kemi paragjykime " ?

Nj shok i imi ka then dhe ka shkruajt: Ndėrdija do tė pėrgjigjet sa herė qė gjurmoni zgjedhjen e problemeve,por njėkohėsisht ajo pret prej jush qė nė vetėdije tė formoni gjykime tė drejta primare.Secili njeri disponon mundėsi tė zgjedhjes.Pėrcaktojuni pėrshėdet dhe lumturi.Mund ta zgjidhni dashamirėsin ose vagabondizmin ndaj tė afėrme.Pėrcaktojuni pėr bashkėpunim,pėr gėzim,pėr sjellje miqėsore dhe do tė vėreni reagim tė pranueshėm nga tė gjithė qė i kemi pranė vetės.Kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tu zhvilluar personaliteti pozitiv.Pėrdorni mendjen tuaj si forcė shėruese,si frymėzim dhe si shkak pėr lumturinė e tė afėrme tuaj.Harrojeni frikėn,mosdijen dhe besimet e kota! Mos i lini tė tjerėt tė mendojnė pėr ju! Vetė zgjidhni mendimet tuaja-vendosni vetė! Prandaj zgjidheni jetėn,dashurinė,shėndetin,lumturinė! Besoni nė fat tė mirė,nė veprim tė drejtė dhe nė qudinė e quajtur jetė!

Frika mposht shumė njerėz mė shumė se gjdo gjė tjetėr nė botė,por ėshtė edhe e dobishme qė njeriu tė ketė pak frikė,por vetbesimi dhe dashuria e pėrsosur e pėrzė frikėn.Nėse idetė i kemi tė qarta,fjalėt vijnė vetvetiu dhe nė mėnyrė tė pavetėdishme,sikurse frymėmarrja.
***shikoni dėgjuesit mu nė sy dhe filloni tė flitni me aq vetbesim,sikurse secili nga tė pranishmit tė ju ketė borgj njė shumė parash
***rrėfejuni tė tjerėve pėr atė cka ju ka mėsuar jeta
***gjithnjė pėrpiquni tė mblidhni dhjetė herė mė shumė fakte se qė do ti pėrdorni,e ndonjėherė edhe qindra herė mė shumė
***frika e bindjes sė sinqert ėshtė infektuese
***mėsoni sa mė shumė qė mundeni mbi atė qė ju duket si temė intresante
***sa mė shumė qė arrini ta pėrjetoni ngjarjen dhe ndjenjat mbi tė cilat flitni,aq mė gjallėrishėm do tė shpreheni
***tė sotmen gjithnjė ėshtė mė mirė ta shohim nė krahasim me vėshtirėsitė e sė kaluarės
***bėhuni plotėsishtė tė sinqert
***ndjenjat janė mė tė fuqishme se sa idetė e ftohta,kur ato zgjohen me sinqeritet

11.MUDOHUNI QE MOS IA BENI TE TJEREVE ATE QE TE TJERET NUK KISHIT DESHIRE QE T'UA BEJNE JUVE


"rruga deri te lumturia eshte e mbyllur per ata qe nuk permbahen nga berja e veprave te demshme"

12.MUNDOHUNI QE TE SILLENI NDAJ TE TJEREVE ASHTU SIKUR DESHIRONI QE ATA TE SILLEN NDAJ JUSH


"duaje lumturine dhe lufto per te"

lexoje me vemendje dhe dot ta kupton KUR DOT SHFAQEN PARAGJYKIMET.............DHE PSE KEMI PARAGJYKIME ....


Tung gjith te mirat....

turisti
25-09-04, 15:58
Pershendetje Engjellushja. :wink:

Engjellushja
25-09-04, 16:02
Pershendetje Turstit. :wink:

turisti
25-09-04, 21:07
Pershendetje Turstit. :wink:
Falmderit Angjellushe.Paramendoje shoqerien te armatosur me tekstin tende! Do te ishte knaqesi te jetosh. :P :P :P :P

Engjellushja
26-09-04, 13:04
[quote=Nikco][color=blue][b]Jetojm ne nje botė, kur them "Njė Botė" deshiroj te them nje Glob, e jo nje qytet apo shtet, andaj jetojm ne nje Botė ku nuk degjohet tjeter perveq Paragjykimeve. Dhe unė nuk mund ta kuptoj se perse ndodhin kėto "Paragjykime"? Kush eshte shkaku i te gjitha ketyre paragjykimeve...?
Marrim shembull: ne Evropė flitet shum shpesh keq per shqiptaret! Pse ndodh kjo? Une nuk besoj se te gjitha kėto qfar thuhen jan perjetuar nga ata persona qe i bejne keto paragjykime!! Pra ky ishte vetem nje shembull, sepse kemi edhe te tjera situata ku ka paragjykime te tmerrshme, pra edhe pse e bej kete pyetje dhe gjat kesaj kohe apo gjate ketyre rreshtave te mij ka edhe ketu paragjykime!!!
Mundeni te me pergjigjeni se pse ndodhin te gjitha keto qfare ju mendoni kush eshte shkaku i gjitha ketyre???

ju pershendes dhe pres pergjigje nga Juuu???


Pse kemi paragjykime " ?

Nj shok i imi ka then dhe ka shkruajt: Ndėrdija do tė pėrgjigjet sa herė qė gjurmoni zgjedhjen e problemeve,por njėkohėsisht ajo pret prej jush qė nė vetėdije tė formoni gjykime tė drejta primare.Secili njeri disponon mundėsi tė zgjedhjes.Pėrcaktojuni pėrshėdet dhe lumturi.Mund ta zgjidhni dashamirėsin ose vagabondizmin ndaj tė afėrme.Pėrcaktojuni pėr bashkėpunim,pėr gėzim,pėr sjellje miqėsore dhe do tė vėreni reagim tė pranueshėm nga tė gjithė qė i kemi pranė vetės.Kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tu zhvilluar personaliteti pozitiv.Pėrdorni mendjen tuaj si forcė shėruese,si frymėzim dhe si shkak pėr lumturinė e tė afėrme tuaj.Harrojeni frikėn,mosdijen dhe besimet e kota! Mos i lini tė tjerėt tė mendojnė pėr ju! Vetė zgjidhni mendimet tuaja-vendosni vetė! Prandaj zgjidheni jetėn,dashurinė,shėndetin,lumturinė! Besoni nė fat tė mirė,nė veprim tė drejtė dhe nė qudinė e quajtur jetė!

Frika mposht shumė njerėz mė shumė se gjdo gjė tjetėr nė botė,por ėshtė edhe e dobishme qė njeriu tė ketė pak frikė,por vetbesimi dhe dashuria e pėrsosur e pėrzė frikėn.Nėse idetė i kemi tė qarta,fjalėt vijnė vetvetiu dhe nė mėnyrė tė pavetėdishme,sikurse frymėmarrja.
***shikoni dėgjuesit mu nė sy dhe filloni tė flitni me aq vetbesim,sikurse secili nga tė pranishmit tė ju ketė borgj njė shumė parash
***rrėfejuni tė tjerėve pėr atė cka ju ka mėsuar jeta
***gjithnjė pėrpiquni tė mblidhni dhjetė herė mė shumė fakte se qė do ti pėrdorni,e ndonjėherė edhe qindra herė mė shumė
***frika e bindjes sė sinqert ėshtė infektuese
***mėsoni sa mė shumė qė mundeni mbi atė qė ju duket si temė intresante
***sa mė shumė qė arrini ta pėrjetoni ngjarjen dhe ndjenjat mbi tė cilat flitni,aq mė gjallėrishėm do tė shpreheni
***tė sotmen gjithnjė ėshtė mė mirė ta shohim nė krahasim me vėshtirėsitė e sė kaluarės
***bėhuni plotėsishtė tė sinqert
***ndjenjat janė mė tė fuqishme se sa idetė e ftohta,kur ato zgjohen me sinqeritet

11.MUDOHUNI QE MOS IA BENI TE TJEREVE ATE QE TE TJERET NUK KISHIT DESHIRE QE T'UA BEJNE JUVE


"rruga deri te lumturia eshte e mbyllur per ata qe nuk permbahen nga berja e veprave te demshme"

12.MUNDOHUNI QE TE SILLENI NDAJ TE TJEREVE ASHTU SIKUR DESHIRONI QE ATA TE SILLEN NDAJ JUSH


"duaje lumturine dhe lufto per te"

lexoje me vemendje dhe dot ta kupton KUR DOT SHFAQEN PARAGJYKIMET.............DHE PSE KEMI PARAGJYKIME ....


Tung gjith te mirat....

:wink: :wink: :wink: Lexoje............lexoni, ndoshta pas 5-es her dot behet keshtu e dot knaqem t gjith :wink:

LABI
12-10-04, 20:37
Njerzit qe paragjykojne zakonishte perfshijne ruajtjen e bindjeve te krijuara me pare mbi nje individ ose grup .. Duke u bazuar me shume ne ate qe thuhet se sa ne faktin real - bindje qe ju rezistojne ndryshimeve , madje edhe nje informacioni te rii !!

Mos lejoni veten qe te jeni pre e paragjykimeve , apo te paragjykoni gjerat . Me mire eshte te perballeni me realitetin dhe ti kristalizoni gjerat . Mos lejonii qe t’ju udheheqin emocionet (edhe pse eshte veshtire te qendroni indifferent ndaj nje dukruie , fenomeni , apo problemi qe ballafaqoheni gjate jetes se perditshme) ….
Mundohuni te jeni me racional ( me te arsyeshem ) , pa marre parasysh realitetin dhe rrethanat qe gjindeni , askush nuk eshte perfekt , njeriu meson nga gabimet ..
Perballunii me realitetetin , sfidojenii veteveten , mos lejoni qe gjerat te shendrrohen ne tabuuu ..
:idea: :idea:

Kaltrina
13-10-04, 13:00
Njerzit qe paragjykojne zakonishte perfshijne ruajtjen e bindjeve te krijuara me pare mbi nje individ ose grup .. Duke u bazuar me shume ne ate qe thuhet se sa ne faktin real - bindje qe ju rezistojne ndryshimeve , madje edhe nje informacioni te rii !!

Mos lejoni veten qe te jeni pre e paragjykimeve , apo te paragjykoni gjerat . Me mire eshte te perballeni me realitetin dhe ti kristalizoni gjerat . Mos lejonii qe t’ju udheheqin emocionet (edhe pse eshte veshtire te qendroni indifferent ndaj nje dukruie , fenomeni , apo problemi qe ballafaqoheni gjate jetes se perditshme) ….
Mundohuni te jeni me racional ( me te arsyeshem ) , pa marre parasysh realitetin dhe rrethanat qe gjindeni , askush nuk eshte perfekt , njeriu meson nga gabimet ..
Perballunii me realitetetin , sfidojenii veteveten , mos lejoni qe gjerat te shendrrohen ne tabuuu ..
:idea: :idea:

Ne pergjithesi pajtohem me ty Lab, por qe ndodhin ndonjehere gjera qe as ne vete nuk deshirojme te ndodhin, mvaret edhe nga rrethanat, situata ne te cilen gjendemi, ndonjehere edhe keqkuptohemi mes vete...

pershendetje

LABI
13-10-04, 15:07
Njerzit qe paragjykojne zakonishte perfshijne ruajtjen e bindjeve te krijuara me pare mbi nje individ ose grup .. Duke u bazuar me shume ne ate qe thuhet se sa ne faktin real - bindje qe ju rezistojne ndryshimeve , madje edhe nje informacioni te rii !!

Mos lejoni veten qe te jeni pre e paragjykimeve , apo te paragjykoni gjerat . Me mire eshte te perballeni me realitetin dhe ti kristalizoni gjerat . Mos lejonii qe t’ju udheheqin emocionet (edhe pse eshte veshtire te qendroni indifferent ndaj nje dukruie , fenomeni , apo problemi qe ballafaqoheni gjate jetes se perditshme) ….
Mundohuni te jeni me racional ( me te arsyeshem ) , pa marre parasysh realitetin dhe rrethanat qe gjindeni , askush nuk eshte perfekt , njeriu meson nga gabimet ..
Perballunii me realitetetin , sfidojenii veteveten , mos lejoni qe gjerat te shendrrohen ne tabuuu ..
:idea: :idea:

Ne pergjithesi pajtohem me ty Lab, por qe ndodhin ndonjehere gjera qe as ne vete nuk deshirojme te ndodhin, mvaret edhe nga rrethanat, situata ne te cilen gjendemi, ndonjehere edhe keqkuptohemi mes vete...

pershendetje

Pajtohem me tyyy Kaltrinaaaaaa :wink:

Urata
16-10-04, 17:49
[quote=Urata]Shkaku i te gjitha atyre eshte FRIKA! Frika,bllokade e pamjes ate qe duhet parė- realitetit!

Urat tkam than njemiher, leri ata paragjykime, qe i ke nga Frika qe mos dot trathtoj te kam than se nuk te trathtoj,mos me paragjykime e Frik ke hap ktu ne forum kerkes qe antaret dot japin imformata per mua, ka shkoj e ka heci, a nuk esht kjo paragjykim moj Urat e traft naj send a mo se mplase ma, e di se e ke nga xhelozija por shum bre xheloze sun levizi kerkunt,,,aman ma ku dgjeta e ku mgjete, cka ty bajsh ke lej naten e Kadrit si mgjete mu, bravo bre vrc-mrc,,,mu ngjite si lepak e tash kie Frik mos dem gjitet naj tjeter si ti,,,po ri pa gajle se jam ba djal me namuz

Duhet te tregohesh burre kur je afer meje. Fol kur duhet te flasesh, e mos perziej shume!

Paragjykimet rrjedhin nga pasiguria ne vete . Thene thjeshte boshllek mendore!

Blend Domaneku
31-10-04, 12:49
Shume veshtire te jipet nje pergjigje ne nje pyetje te till!Paragjykim eshte nje gjykim jo i bazuar n' fakte prandaj edhe jo shkencor.Por paragjykimet si duket jane pjes perberse e jetes se njeriut, qfardo qofshin motivet qe i nxisin ato.Ato nuk jane prezente veq n' Evrope por poashtu edhe te ne.Psh nKosove.Ka paragjykime ndaj njerzve te cilet jetojne ne katun!Ata apriori shpallen primitive e ndoshta pikturohen me ngjyrat me te zeza te mundshmeme me pak dallime prej atyre te serbve.Personalisht mendoj qe fjala "Bal" duhet te jete shkurtesa " kanibal" qe e perdorini serbet!Ose shprehja tjeter ''Lare".Une s' besoj qe terma te till t' iu kene ra ndermend t' huajve ndaj shqiptarve.

4peace
31-10-04, 18:55
Te me falni per nderhyrje, megjithese nuk po i drejtohem askujt me emer e adrese.

Meqenese ky eshte forumi Hapesire filozofiko-psikologjike do ta marr te drejten time per te filozofuar mbi paragjykimet.


Paragjykim, sic thot edhe vet fjala, d.t.th. te gjykosh paraprakisht per dicka. Me gjeresisht, kur paragjykohet, njeriu gjykon (vlereson) dicka ne baze te te degjuarave e jo edhe ne baze te te vertetuarave. Ne kete menyre, thuajse gjithmone paragjykimet jane gjykime/vleresime te gabuara.

Shembull:
Nga te degjuarat, lexuarat e keshtu me radhe (rasti im) lidhje me shqiptaret e Shqiperise, me c'rast degjoj, lexoj e informohem kryesisht me lajme te keqia... edhe sot e kesaj dite "lengoj" nga paragjykimet mbi ta, megjithese, per fat te mire gjithnje e me pak. Shyqyr Zotit, ceshtja s'eshte ashtu. Ne Shqiperi, ashtu edhe si ne cdo vend tjeter ne bote, ekzistojne njerez, te cilet, sic themi ne, "ta lene syrin ēele" per shume gjera. Dhe kjo eshte mire dhe ndihmon ne flakjen e paragjykimeve.

Paragjykimet jane kryesisht rezultat i mungeses se informimit te duhur, mosinformimit total, mosdashjes per ta mesuar te verteten e gjera te ngjashme, te cilat per momentin nuk po me kujtohen.
Ajo qe me se shumti me preke lidhje me paragjykimet eshte prezenca shume e madhe, te them edhe me mire, rrėkeja e paragjykimeve ne kete forum (forume tjera nuk bejne fare perjashtim) e ne vecanti mbi religjionin (ku dhe marr kryesisht pjese) dhe historine, megjithese numri me i madh i paragjykueve s'ben fare dallim ndermjet historise dhe religjionit. S'eshte edhe per t'u cuditur kur gjat kohes se komunizmit e deri me sot, si ne shkolla ashtu edhe neper fakultete ende mesohet/ligjerohet histori e kastruar dhe, para se gjithash, te romantizuar. Keshtuqe, sa here t'i referohemi mesimeve nga keto institucione, paragjykimet mbesin edhe me tutje. Dhashte Zoti e te mos shtohen edhe me shume.

Keshilla ime: Eshte mire qe gjerat t'i shohim/gjykojme/vleresojme ashtu sic jane e jo sic i kemi mesuar ne te kaluaren (deri sot) dhe te mesojme "Die Sachen bei Namen zu nennen" (Gjerat t'i quajme me emer) sic thone gjermanet.


Me falni qe e zgjata pak.


Cdo te mire!***

Dani_
28-12-04, 22:39
Hmmmm Mendim imi eshte se Pargjykimet jan edhe shkelje e te drejtave te njeriut,edhe shkaktar eshte me nje aspekt diktaturat komuniste si Psh te ne ne vendet e Ballkanit,ndersa ne vende demokratike,dmth jan te ndaluara me ligj Paragjykimet,Dihet pra kush mundet te bej shkelje te drejtave te njeriut Shteti me Agjentet e vet,Keshtu qe ne shtet demokratike Policis i ndalohet me ligj te bej Paragjykime per nje person nese nuk ka Argumente ndersa te ne ne Yugosllavi Psh policia ka paragjyku te ka marre ne pyetje te burgos te ka maltretu ,edhe ne fund nuk ka dal ai person per qfar ata e kan paragjyku edhe keto paragjykime nuk jan denuar me ligj ...ky eshte nje mendim imi nuk di sa pajtoheni juve Ju pershendes te gjitheve

Pessimiste
10-01-05, 13:04
Jetojm ne nje botė, kur them "Njė Botė" deshiroj te them nje Glob, e jo nje qytet apo shtet, andaj jetojm ne nje Botė ku nuk degjohet tjeter perveq Paragjykimeve. Dhe unė nuk mund ta kuptoj se perse ndodhin kėto "Paragjykime"? Kush eshte shkaku i te gjitha ketyre paragjykimeve...?
Marrim shembull: ne Evropė flitet shum shpesh keq per shqiptaret! Pse ndodh kjo? Une nuk besoj se te gjitha kėto qfar thuhen jan perjetuar nga ata persona qe i bejne keto paragjykime!! Pra ky ishte vetem nje shembull, sepse kemi edhe te tjera situata ku ka paragjykime te tmerrshme, pra edhe pse e bej kete pyetje dhe gjat kesaj kohe apo gjate ketyre rreshtave te mij ka edhe ketu paragjykime!!!
Mundeni te me pergjigjeni se pse ndodhin te gjitha keto qfare ju mendoni kush eshte shkaku i gjitha ketyre???

ju pershendes dhe pres pergjigje nga Juuu???

Tung gjith te mirat....!

Sbesoj se ka paragjykime nqs pyesni pse i ka ato se pari.. Dhe ne pergjithesi njerzit paragjykojn, mund ta shikosh te vetvetja, nqs s'njohim ndonje, shikojm se pari here, pa keqkuptim dhe pa qellim gjykojm disi.. Dmth disi oh ky si duket, ose ohh ky paska staturen e mire, edhe kjo mund te shikohet si paragjykim, nqs neve kemi antipati ndaj ndonje dhe se njohim aspak shpirterisht.. edhe pse behet kjo? Intuicion asgje tjeter, paramendime, parandjenja.. Por cdo nje duhet te mundohet ta verej se cfare mendone ose cfare gjykone, dmth nqs jemi duke paragjykuar dicka, ta verejm dhe te pyetemi a eshte korrekt cfare mendojm per nje vend a po per nje etnie...etj etj
Paragjykimet sdo te ndalohen kurre, sepse ka shume gjera qe si njohim a po skemi pasur ne asnje forme kontakt, dhe nqs eshte dicka qe snjohim, atehere anojm shume shpete per te paragjykuar..
Nje teme shume e perhapur dhe kurre e shterur.. Ka shume viktime te paragjykimeve... Sigurisht te gjithe kemi qene ndonjehere te paragjykuar ndaj ndonje dhe jemi ndjehur keqe..