PDA

View Full Version : A ka vėrtetė pėrparėsi femra nė shoqėrinė tonė shqiptare?


Barbaroza
24-07-04, 17:20
Te nderuar diskutues,kete teme e hapa pasi kam krijuar nje bindje se akoma, per disa,femra shqiptare nuk e meriton rrespektin dhe nderimin qe e meriton ne mesin e shoqerise sone.Per shembull(vetem nje shembull te vogel po e marr),hiq me larg se ne msn,gjate bisedave me shoke,ata presin qe vajza e para ti pershendese.Pa marre parasysh,cili kycet i pari,mendoj se femra e meriton pershendetjen e para.
Pastaj kemi edhe shume raste tjera ku femra jone nuk e gezon perparesine.Por,nuk kisha dashur qe keto raste ti merrja si te pergjithesuara sepse kemi edhe te tille meshkuj qe jane shume gjentelmene e qe mua me bejne shume pershtypje.
A mendoni edhe ju se vertete ne shoqerine tone kemi meshkuj me mentalitet te ndryshkur?

Loloku
24-07-04, 19:47
Po ēfarė pėrparėsie, lum Barbaroza, ajo akoma ėshtė njė shekull mbrapa pėr tė arritur barazinė e ti thua pėrparėsinė! Pataj as femra nuk duhet ta presė pėrparėsinė si mėshirim tė mashkullit, siē mund tė reflektohet nė mesin tonė, por duhet ta fitojė dhe ta imponojė, sepse ėshtė e drejtė natyrore barazia! E kam lexuar njė rast diku nė perėndim kur njė mashkull i ofron karrigen pėr me u ulė njė femre gjatė njė udhėtimi me autobus, ajo i pėrgjigjet: nuk i kam kėmbėt e kristalta!

Gentiani
25-07-04, 11:34
Ha, hahahaaaa oj Barbaroza, po atyre qė nuk lajmėrohen janė pėr t`ia thyer msn pėr koke me gjithė ato grafikat e tij :lol: :lol: :lol:

Barbaroza
25-07-04, 17:36
O Gentiani,po une shembullin e msn e mora vetem sa per ilustrim.Por,ndoshta kam gabuar qe e kam hapur kete teme se po e verej se kemi njerez gjentelmene edhe ne mesin tone,e sidomos ne forum :wink: :wink:

aferdita
25-07-04, 17:45
te pershendes Barbaroza

ketu e ke qellu se ashtu eshte edhe mendimi im eshte se te ne shqiptaret kurr nuk do te ndryshoj

turisti
26-07-04, 10:22
Mengjesi juve.T e NDRYSHKUR?Ha,ha,ha,ha,ha,...disa ose nuk e kan fare ose gjat lindjes ju ka dryshkur,por mos haroni se mashkulli kur ka ndonji interes,i haron rregulla,perparsijen-te gjithat,mendon vetem per cakun e duhur...Sot,dashuria eshte e rralle,kush ka ineteres te jep perparsi.Ne jetojme sot-shpetje,dmth shpejtsia i ka ligjet e veta,duhesh me qene AERODINAMIK-PA PERPARSI...Ju pershendes. :wink:

turisti
26-07-04, 18:58
Femer si femer meriton perparsi pa diskutim,pa sugjerim dhe pa tolerim=PERPARSI-100%. :wink:

Barbaroza
05-12-05, 16:27
Ju falenderoj te gjitheve per opinionet tuaja.Shembullin e msn e kam marre ashtu shembull te vogel qe te mos ndjehen te irituar meshkujt nese do merrja nje shembull me te madh. :lol:
Sa i perket tash mendimit tim,me duhet te them se akoma...akoma nuk eshte arritur kenaqshem ajo qe e deshirojme.Femra jone ka perparsi diku-diku,por ka mjedise qe nuk dijne cka eshte fjala perparesi ndaj femres!
Femra e meriton perparesine,por nuk i dhurohet ajo edhe kur dhe ku duhet!

Xati_Pej
07-12-05, 14:11
T folesh per kete gje esht shum problematike un nuk jam per dhun por secili njeri drejten e vet duhet ta fitoj vet poashtu kjo vlen per femrat, ajo duhet ta tregoj zotesin e vet dhe te arri deri aty ku mundet vet e jo me shtytjen e tikujt tjeter, pse te shkeloet nje mashkull e te kaloj nje femer,
femra si qenje esht ma e dobed kete e dim te gjith dhe duhet te perkrahet por jo te tejkalohet kjo perkrahje p.sh. femra ka drejt ti bjer mashkullit shuplak e mashkull se paska at te drejt sepse duhet ta rrespektosh se qenka ma e dobet kjo nuk me pelqen etj eyj.
ku me bajn femrat me se nervozti ne kumunikacion, jan shum te kadalshm ,te frikshme, rrefleksa te ngadalsuar etj etj, thuhet se femrat bajn shum pak ndeshje e vertet eshte, por ato i bejn te tjeret te bejn ndeshje.
Me falni femra doshta kam qen i ashper po jam mundu me qen realist,edhe ju keni te mira shum bile por duhet ta pranoni realitetin e ksaj bote tranzi.

Flaka_1
07-12-05, 14:30
Te nderuar diskutues,kete teme e hapa pasi kam krijuar nje bindje se akoma, per disa,femra shqiptare nuk e meriton rrespektin dhe nderimin qe e meriton ne mesin e shoqerise sone.Per shembull(vetem nje shembull te vogel po e marr),hiq me larg se ne msn,gjate bisedave me shoke,ata presin qe vajza e para ti pershendese.Pa marre parasysh,cili kycet i pari,mendoj se femra e meriton pershendetjen e para.
Pastaj kemi edhe shume raste tjera ku femra jone nuk e gezon perparesine.Por,nuk kisha dashur qe keto raste ti merrja si te pergjithesuara sepse kemi edhe te tille meshkuj qe jane shume gjentelmene e qe mua me bejne shume pershtypje.
A mendoni edhe ju se vertete ne shoqerine tone kemi meshkuj me mentalitet te ndryshkur?


Hi Barbaroza!
Femra ka perparesi ku do qe ajo jeton,por te rralla jane rastet e tilla!
Nuk dua te flase me shume, e dyta
Mendoj ende kemi meshkuj me mentalitet te ndryshkur bile bile edhe te shkrumbuar nga dryshku!

Me respekt dhe dashuri Flaka!

doGzona
08-12-05, 00:16
Femra shqiptare akoma nuk ka arritur aq shume qe te kete te drejten ashtu siq e meriton , pra si qenje njerezore, por besoj qe me kohen se shpejti do te arrij edhe kjo , e ketu kerkohet me shume nje edukim i brezave te rinje qe duhet me doemos te i tregohet se edhe femra ka te njejten te drejte sikur mashkulli.Perderisa sot per sot , femra akoma trajtohet si prone e dikuj , eshte veshtire te arrihet ajo qe kerkohet per shoqerin tone.Cka eshe me e keqja se pas liris se Kosoves kan ardhur edhe shume misonar te cilet mundohen qe femren ta cungojne shume e me shume nga dita ne dite.

Arb
08-12-05, 00:31
Te nderuar diskutues,kete teme e hapa pasi kam krijuar nje bindje se akoma, per disa,femra shqiptare nuk e meriton rrespektin dhe nderimin qe e meriton ne mesin e shoqerise sone.Per shembull(vetem nje shembull te vogel po e marr),hiq me larg se ne msn,gjate bisedave me shoke,ata presin qe vajza e para ti pershendese.Pa marre parasysh,cili kycet i pari,mendoj se femra e meriton pershendetjen e para.
Pastaj kemi edhe shume raste tjera ku femra jone nuk e gezon perparesine.Por,nuk kisha dashur qe keto raste ti merrja si te pergjithesuara sepse kemi edhe te tille meshkuj qe jane shume gjentelmene e qe mua me bejne shume pershtypje.
A mendoni edhe ju se vertete ne shoqerine tone kemi meshkuj me mentalitet te ndryshkur?

Para se te hidhni balte mbi ne meshkujt, keto lloj femrash le te njohin dhe respektojne veteveten me shume. Ne kete menyre ato "fitojne" perparesine qe "meritojne" dhe "duan" te kene.

Dreni30
08-12-05, 00:43
Te nderuar diskutues,kete teme e hapa pasi kam krijuar nje bindje se akoma, per disa,femra shqiptare nuk e meriton rrespektin dhe nderimin qe e meriton ne mesin e shoqerise sone.Per shembull(vetem nje shembull te vogel po e marr),hiq me larg se ne msn,gjate bisedave me shoke,ata presin qe vajza e para ti pershendese.Pa marre parasysh,cili kycet i pari,mendoj se femra e meriton pershendetjen e para.
Pastaj kemi edhe shume raste tjera ku femra jone nuk e gezon perparesine.Por,nuk kisha dashur qe keto raste ti merrja si te pergjithesuara sepse kemi edhe te tille meshkuj qe jane shume gjentelmene e qe mua me bejne shume pershtypje.
A mendoni edhe ju se vertete ne shoqerine tone kemi meshkuj me mentalitet te ndryshkur?

Para se te hidhni balte mbi ne meshkujt, keto lloj femrash le te njohin dhe respektojne veteveten me shume. Ne kete menyre ato "fitojne" perparesine qe "meritojne" dhe "duan" te kene.

Me pelqyen fjalet e Arb, dhe nuk dua te shtoj me shume.

-- Vetem nje keshille ja kisha propozu te nderuares Barbaroza qe te jete pak me kjarte ne ate se cka ka dashte tek tema.

Pershendetje.

Fortuna
08-12-05, 02:38
Para se te hidhni balte mbi ne meshkujt, keto lloj femrash le te njohin dhe respektojne veteveten me shume. Ne kete menyre ato "fitojne" perparesine qe "meritojne" dhe "duan" te kene.

Qfare ke dashur te thuash me ket shkrim Arb?
Cilat jane ato femra qe simbas mendimit tende nuk rrespektojne vetveten?
Si duhet te jet nje femer qe te meritoj rrespektin tend?

Me fal per pyetjet qe po ti baj, por nga shkrimi yt vij ne perfundim se ju jeni shum konfuz kur eshte ne pyetje qe nje femre ti bahet rrespekt apo ti jipet perparesi?

Fortuna
08-12-05, 02:48
Ju falenderoj te gjitheve per opinionet tuaja.Shembullin e msn e kam marre ashtu shembull te vogel qe te mos ndjehen te irituar meshkujt nese do merrja nje shembull me te madh. :lol:
Sa i perket tash mendimit tim,me duhet te them se akoma...akoma nuk eshte arritur kenaqshem ajo qe e deshirojme.Femra jone ka perparsi diku-diku,por ka mjedise qe nuk dijne cka eshte fjala perparesi ndaj femres!
Femra e meriton perparesine,por nuk i dhurohet ajo edhe kur dhe ku duhet!

Per qfare perparesish e ke fjalen?

Qdo dite ketu ku jetoj udhetoj me autobus, nganjeher ke vende te mjaftueshme te ulesh e herav tjera autobusi eshte plot.
Shef djem te ri e burra te ulur, femra te reja e plaka te moshuara ne kembe.
As qe e qan kush koken te ju leshoj vendin te ulen.
Mendoj qe ka ardhur koha qe femra shqiptare mos te pres perparesi, nga mashkujt por te bahet e zoja e vetvetes, si ne pune, shoqeri apo shtepi dhe ti bahet shoqe mashkullit. Ta tregoj veten se nuk eshte gjinia e dobet e shoqerise qe pret perparesi.
Ne shtetet e civilizuara po tja bejsh nje perparesi femres kudo qofte, shumica e ndjejn veten te fyer e jo te nderuar.
Zgjohuni edhe ju femrat shqiptare e mos prisni ne kolltuqe e kuzhina buken e perditshme nga burrat e juaj, baballaret, e vellezerit e ne anen tjeter te kerkoni perparesi.

Krokodilli
08-12-05, 07:09
pse ti ipet perparsi femres? poashtu
pse ti ipet perparsi mashkullit?

bota edhe sot vazhdon dhe mundohet qe te krijoj nje atmosfer ku te gjith jan te barabart, pa marr parasysh gjinin, fen , apo rracen.....

pra nese femra pret perparsi nga mashkulli athere do te ishte e padrejt ndaj mashkullit,, e njejta gje nese mashkulli don perparsi ndaj femres....

barazia mes gjinish eshte menyra me e drejt e jeteses ne planetin tok

Xati_Pej
08-12-05, 14:32
Un lexova disa nga mendimet e juaja qe disa me pelqyen e disa nuk me pelqyen ku disa femra jan shum te vrazhta dhe mendojn se gjdo gje e presin te gatshme nga meshkujt ketu nuk jemi per te fyer njeri tjetrin po
qe ta jep mendimine vet se cili, nje mendim me pelqej qe thuhet qe femra nuk duhet te pres ne kulltuqe e ti vin te gjitha nga mashkujt,
ne kosov kemi shum femra te zojat tecilat rrespektohen nga te tjeret.
Po flasim per barazin gjinore po thom se duhet te jemi te barabart pra se cili nga ne si njerz pa dallim gjinije ta fitoj rrespektin ndaj te tjerve un prap po kerkoj falje ndoshta e kam gabim por nuk jam agresiv dhe koprrac si disa femra qe po paraqiten ne forum kinse nuk ja paskan ruajtur nje vend ne autobus, barazi gjinore, qu pak ma heret e zine vendin

doGzona
08-12-05, 14:45
Nje njeri qe posedon ne veten e vete diturin , inteligjencen dhe shkathtesin , nuk ka nevoje te pres lirin nga askush , por edhe lirija e tepert personal eshte vetem dergesa ne rruget qorre te cilat me vone do te gjykojne njeriun.Kur njeriu nuk mundet te kufizoj veteveten dhe ta respektoj veteveten , atehere ai/ajo sdo te mundet qe te kete kufizim per askend dhe as respekt per askend.

Ndoshta shume meshkuj jane mesuar qe te marrin lirin ne dore , ose shume femra , por ne keto raste , kjo nuk funskionon askund dhe nuk shkon gjate.Mendoj , se aty ku eshte fjala e lire , respekti dhe sinqeriteti e besnikeria , ka me shume se ajo qe quhet dashuri , sepse dashuria nuk eshte vetem ndjenje , por eshte pjese e inteligjencet dhe e trajtimit te principeve personale dhe shkembimit te tyre ne mes te personit te cilin e kemi afer.Nje femer e cila mbetet vetem si pjese e shkeljes nga dikush , mundet te jete e kufizuar ne shume menyra dhe ne shume dukuri te cilat i japin krah meshkullit qe te jete shume e me shume sundues dhe dominues.Edhe me heret e kam cekur se ; shkaku i gjendjes ekonomike .sociale ne trojet tona , femra akoma do te mbetet si nje prone private e dikuj , por edhe jashte Kosoves , perderisa cdo gabim i burrit i mbetet se i mbetet femres , ajo akoma do te mbetet si nje qenje e jorespektuar ne shoqerin tone.Te gjithe kan te drejte ne jeten e tyre dhe vendimin e tyre ,e kjo e drejte duhet te shiqohet edhe tek femrat.Te gjithe meshkujt nuk jane njejte , por pjesa dermuese e tyre edhe jane , e si shkak i kesaj jane edhe bindjet dhe imponimet e prinderve te tyre se femra nuk bene te kete liri sepse nuk din ta ruaj.

Cdo person qe mendon vetem me ndjenja , do te deshtoj nga ato , ndersa cdo person qe mendon me logjike e respekt do te jete edhe flamurtar i jetes ne te gjitha sferat.
Kjo do te ishte mire sikur femrat te mendonin keshtu dhe te dijne se ato nuk jane vetem e vetem pjese e ndjenjave ne kete jete por jane vlere e shoqeris dhe e njerezise.

Xati_Pej
08-12-05, 15:09
doGzona po me pelqen shum ne mendime dhe pergjigjje reale edhe pes je femer deshiron ta nderton vet te ardhmen tende, per mos tu dalluar si gjini mashkull apo femer duhet tejemi apo tequhemi njerz.
Ku secili nga ne ne momente te ndryshme kemi nevoj per perkrahjen pa dallim.

Barbaroza
08-12-05, 15:54
Arb,pyetja qe ta ka bere Fortuna,vlen edhe si pyetje imja per ty!

Dreni30,me duket se edhe ti ke jetuar deri dje(nuk e them me nenqim)ne trojet me shumise shqiptare dhe shume mire e njeh "perparesine"e femres shqiptare.Ka qene e udhes qe shkrimi yt te permbaje ndonje shembull te mire si trajtohet femra ne perendim e si ne Kosove pasi akoma kemi raste qe femra trajtohet shume ashper dhe jo ne menyre te drejte nga faktet qe i njihni te gjithe e qe kane ndikuar dhe ndikojne akoma qe femra jone,jo te ndihet e barabarte me nje mashkull sepse kjo eshte larg akoma,por as te trajtohet me rrespektin qe meriton!


Krokodili,edhe ti jeton jashte Kosoves...!

goGzona,cfare ke dashur te thuash me kete fjale:Cka eshe me e keqja se pas liris se Kosoves kan ardhur edhe shume misonar te cilet mundohen qe femren ta cungojne shume e me shume nga dita ne dite.
Per cfare misionare e ke fjalen dhe si po e cungokan femren ata??
Pastaj ne shkrimin tend te fundit sikur pajtohesh me diskutuesit paraprak,e sidomos me Fortuna qe me duket si copy mendim!

Ndersa une ju them se femra shqiptare qe jeton ne trojet shqiptare,qe te behet e zonja e vetevetes,ka shume kohe per te kaluar sepse te gjitha nuk jane ne dore te saj,nuk mundet ajo tash per tash te vendose siq ka deshire e rrethanat ekonomike nuk ia lejojne kete.Por ,hiq kushtet ekonomike qe as nuk jane ne radhe tash per tash,une desha te diskutoja per rrespektin qe asaj i dhurohet nga mashkulli sepse ky eshte problemi yne per sot edhe pse nuk i perjashtoj rastet kur femra e ndien zot veten ne ndonje rast te caktuar apo ne ndonje rreth te civilizuar!!

Ju falenderoj edhe juve tjereve per pikepamjet tuaja!

doGzona
08-12-05, 21:44
Barbaroza shkruajti:


goGzona,cfare ke dashur te thuash me kete fjale:Cka eshe me e keqja se pas liris se Kosoves kan ardhur edhe shume misonar te cilet mundohen qe femren ta cungojne shume e me shume nga dita ne dite.
Per cfare misionare e ke fjalen dhe si po e cungokan femren ata??
Pastaj ne shkrimin tend te fundit sikur pajtohesh me diskutuesit paraprak,e sidomos me Fortuna qe me duket si copy mendim!


Me misonare kam nenkuptuar , ardhjen e misonarve te shteteve arabe te cilet ne cdo hap kan qellimin e predikimit dhe te futjes se menyres se shtypjes gjinore femrore, dhe nuk besoj qe kjo do te ishte aq e veshtire per ju qe ta kuptoni.Sikur te pajtohet njeriu edhe me mendimet e te tjereve nuk do te ishte edhe keq , sepse debati nuk do te thote qe te pajtohemi vetem me veten tone , por edhe me te tjeret , nese mendimi i tij /saj eshte objektiv dhe perputhet me ate se cka kerkohet ne debat.Sa i perket Furtunes , ndoshta ajo e thote prape mendimin e vete rrethe asaj se cka duhet ose nese e veren qe duhet .Besoj qe u sqarova ne ate se cka ke kerkuar te dijsh.

Barbaroza
08-12-05, 22:15
Barbaroza shkruajti:


goGzona,cfare ke dashur te thuash me kete fjale:Cka eshe me e keqja se pas liris se Kosoves kan ardhur edhe shume misonar te cilet mundohen qe femren ta cungojne shume e me shume nga dita ne dite.
Per cfare misionare e ke fjalen dhe si po e cungokan femren ata??
Pastaj ne shkrimin tend te fundit sikur pajtohesh me diskutuesit paraprak,e sidomos me Fortuna qe me duket si copy mendim!


Me misonare kam nenkuptuar , ardhjen e misonarve te shteteve arabe te cilet ne cdo hap kan qellimin e predikimit dhe te futjes se menyres se shtypjes gjinore femrore, dhe nuk besoj qe kjo do te ishte aq e veshtire per ju qe ta kuptoni.Sikur te pajtohet njeriu edhe me mendimet e te tjereve nuk do te ishte edhe keq , sepse debati nuk do te thote qe te pajtohemi vetem me veten tone , por edhe me te tjeret , nese mendimi i tij /saj eshte objektiv dhe perputhet me ate se cka kerkohet ne debat.Sa i perket Furtunes , ndoshta ajo e thote prape mendimin e vete rrethe asaj se cka duhet ose nese e veren qe duhet .Besoj qe u sqarova ne ate se cka ke kerkuar te dijsh.

:shock:
Pak me shokove e nderuara doGzona.Une qe sa kohe jetoj ne Kosove,akoma asnje misionar siq i quan ti nuk erdhi te me trokas ne deren time apo edhe te me "drejtoje"se nga duhet t'ia mesyej une!!Dhe
E gjitha me duket se po keqkuptohet!
Nese dikush ka shprehe deshiren te mbulohet,askush nuk ia mohon,ashtu siq nuk ia mohon te drejten ta dal me kerthize te zbuluar.Kete jam duke e verejtur une qe jam ne Kosove doGzona,e ju qe jeni jashte saj,nuk di si po informoheni per te tilla gjera!!!
Une thashe mendimin tim per femren,e sa per meshkuj qe veprojne ashtu,nuk kam fort te dhena sepse nuk kam shoqeri me ta!
Tani keta misionaret e huaj perendimore qe vijne ne Kosove,dhe shoqerohen me femra shqiptare qe te shumten e rasteve i braktisin,mos edhe ata qenkan te paguar ta perdhosin nderin e femres shqiptare??

MemphiSx
08-12-05, 22:23
Une mė te vertet femres i japi perparsi ne disa aspekte jo ne te gjitha.

P.sh.kur hym ne ndonje Restorant,apo lokal qfardo qofte,i japi perparsi me hy dhe me dal e para :D :D
Mandej e kisha leju me dal me kry pazarin ditor per shtepi,mandej me i kry punt e shpis,me dal n'mal per dru,me shti turshit,me ma la kerrin,mendoj qe mjaftojn kto perparsi qy :D :D :D Qka don ma shum ajo :D

turisti
08-12-05, 22:26
Une mė te vertet femres i japi perparsi ne disa aspekte jo ne te gjitha.

P.sh.kur hym ne ndonje Restorant,apo lokal qfardo qofte,i japi perparsi me hy dhe me dal e para :D :D
Mandej e kisha leju me dal me kry pazarin ditor per shtepi,mandej me i kry punt e shpis,me dal n'mal per dru,me shti turshit,me ma la kerrin,mendoj qe mjaftojn kto perparsi qy :D :D :D Qka don ma shum ajo :D

MemphiSx shoki,

Ishalla nuk gabon e vjen ne Holande,sepse teoria jote ka me te mundu deri fund te jetes,besom. :wink:

MemphiSx
08-12-05, 22:29
MemphiSx shoki,

Ishalla nuk gabon e vjen ne Holande,sepse teoria jote ka me te mundu deri fund te jetes,besom.


Turisti sdu me ardhe atje hiq :D amo vec e zbuta pak situaten se sa i perket femres shqiptare jom shum gjentelmen ;) Cdo e drejt qe i takon femres do ta respektoj ;)

doGzona
08-12-05, 22:34
Barbaroza , edhe une dhash mendimin tim , dhe duke u bazuar ne ate se cka lexoj , dhe besa edhe ndij , e nuk do te thote qe ju jeni ne Kosove keni me shume realitetin ne sy , sepse nje fjale thote; Nese don me dite se cka ke ne shtepi pyete komshiun.Pamvarsishte se cilet nga perendimoret do te benin ndoj gje , te pakten te drejten e gruas nuk do ta mohonin , as ne shtepi e as ne levizjen e lire qytetare , ndersa per ate qe nuk keni qene ne shtepi qe te ju trokas kush , besoj qe ata nuk shkojn shtepi e ne shtepi.Bazuar ne faktin se nuk eshte ne pyetje vetem shamija e vajzave nese mbulohen por jane edhe shume gjera te tjera ne kete aspekt qe nuk me duket e rruges te hyj e ti numeroj nje nga nje.
Mbulesa nuk e bene njeriun te ndershem nese nuk posedon ndershmerin e vete personale , sepse sikur te ishte ashtu , shamijave nuk do tu dihej fundi varg e vi ne te gjitha vendet e botes.

Misonaret e tille jo vetem qe tentojne te bejne femren shqiptare me mbulesa e mafeze , por ti japin edhe bindeshmeri te madhe se ajo eshte prone private e mashkullit dhe se ajo nuk ka te drejte qe te pershendetet , te shikoj TV e shume gjera te tjera, te cilat per fat te keq kan marrur ofenzive shtypje me te madhe se kurre me par.

turisti
08-12-05, 22:55
MemphiSx shoki,

Ishalla nuk gabon e vjen ne Holande,sepse teoria jote ka me te mundu deri fund te jetes,besom.


Turisti sdu me ardhe atje hiq :D amo vec e zbuta pak situaten se sa i perket femres shqiptare jom shum gjentelmen ;) Cdo e drejt qe i takon femres do ta respektoj ;)

Ani de,a u frikove a?,hahahahahahahaahahahahahaahahahahahaahahahahaha ahahahahahahaahah. :wink:

MemphiSx
08-12-05, 23:06
Ani de,a u frikove a?,hahahahahahahaahahahahahaahahahahahaahahahahaha ahahahahahahaaha

Hahahaha jo bre su frigova,po thash qe turisti menjeher mendon per MemphiS-in kishe jam primitiv :D :D :D

Edhe vec qa ja pash sherrin atij shkrimi,se tash femnat s'me dojn :twisted: :twisted: se mendojn se jam i tille :twisted:

turisti
08-12-05, 23:10
Ani de,a u frikove a?,hahahahahahahaahahahahahaahahahahahaahahahahaha ahahahahahahaaha

Hahahaha jo bre su frigova,po thash qe turisti menjeher mendon per MemphiS-in kishe jam primitiv :D :D :D

Edhe vec qa ja pash sherrin atij shkrimi,se tash femnat s'me dojn :twisted: :twisted: se mendojn se jam i tille :twisted:

Jo de.Une e di se je xhentil dhe qe te rralle jane :( burra trima :( ,hahahahahahahahahahaahahahahahahahahahaahahahahah aah. :wink:

vjeshta
08-12-05, 23:12
Hajt o gjakovar e dime se si sillen mashkujt shqiptar me te hujat :wink:

turisti
08-12-05, 23:14
Hajt o gjakovar e dime se si sillen mashkujt shqiptar me te hujat :wink:

:shock: Une nuk jam Gjakovar,une jam TURIST. :roll: :shock:

MemphiSx
08-12-05, 23:15
Hajt o gjakovar e dime se si sillen mashkujt shqiptar me te hujat :wink:

Ishalla se shoh ate dit,une me naj femer t'huj ;) :D

Turisti,vec mos e qofsha naj nuse n'shpi,se shpirtin kam me ja marr :D :D :D (vec mos t'na ndin kush)

vjeshta
08-12-05, 23:17
Hajt o gjakovar e dime se si sillen mashkujt shqiptar me te hujat :wink:

:shock: Une nuk jam Gjakovar,une jam TURIST. :roll: :shock:
Nuk qe per ty,o Kaqanikas,nuk fola per turista po per shqiptar :wink:

turisti
08-12-05, 23:18
Huuuu,tash me gezon turizmi,hahahahahahahahahahaahah. :wink:

doGzona
08-12-05, 23:25
Tema muar kahje tjeter si duket!!!

Psikologu
09-12-05, 01:26
Tema muar kahje tjeter si duket!!!

E cka me ba tash????

Reana
10-12-05, 07:36
femra si qenje esht ma e dobed kete e dim te gjith dhe duhet te perkrahet por jo te tejkalohet kjo perkrahje p.sh. femra ka drejt ti bjer mashkullit shuplak e mashkull se paska at te drejt sepse duhet ta rrespektosh se qenka ma e dobet kjo nuk me pelqen etj eyj.
ku me bajn femrat me se nervozti ne kumunikacion, jan shum te kadalshm ,te frikshme, rrefleksa te ngadalsuar etj etj, thuhet se femrat bajn shum pak ndeshje e vertet eshte, por ato i bejn te tjeret te bejn ndeshje.


Haj gjynahit, a paske bere ndeshje a??? A edhe per kete paskan faj femrat, apo jo?? :twisted: :lol: :lol: :lol: Kjo eshte si ajo storja e ujkut qe e fajeson qengjin qe ja turbulluar ujin!!!
Sikur ti keshe kujdes shenjat e komunikacionit dhe shpejtesine e lejuar, te mos marresh hov pa kujdes, sdo te kesh nevoje te fajsosh askend!!!

vjeshta
10-12-05, 21:33
Nese ne nuk ja jepim perparsin ,vleren etj. vetit nuk na jep askush.
Pra femra ,perpara :lol:

Reana
12-12-05, 08:52
Si nuk kane femrat perparesi??? :?
femrat kane perparesi me ndejt gatitu, me pergatit ushqimin, me i eduku femijet, me la me pastru, me sherby 20-30 caja te rusit ne dite..ne mos me shume...etj etj...
kush ju ka thene se nuk ka femra shqiptare perparesi te maaaaaaaaaaaaaaaaaaaadhe bile, ne krahasim me meshkujt :evil: :!:

Krokodilli
12-12-05, 09:00
Si nuk kane femrat perparesi??? :?
femrat kane perparesi me ndejt gatitu, me pergatit ushqimin, me i eduku femijet, me la me pastru, me sherby 20-30 caja te rusit ne dite..ne mos me shume...etj etj...
kush ju ka thene se nuk ka femra shqiptare perparesi te maaaaaaaaaaaaaaaaaaaadhe bile, ne krahasim me meshkujt :evil: :!:

jo bre Reana, ti bile qe jeton ne NYC mos u kaj,,, kan kalu ato kohra kur ka ndodh si thu ti,,,,,,, :lol: :lol: ,

pe paramendoj katragjyshen e Reanes, me kule tu qit qaja e tu gatu ton diten,, a Reana ton diten tu shetit me makin luksoze neper NYC,,, hahahaha
shujjjjjjj mos u kaj se ka ma keq :lol:

Xati_Pej
12-12-05, 10:05
Reana ti mos u ban nervoz un adin veq thash po veq reana me i than nje femre shko ne mal me pre dru,shko shkarko kamjon me qement, shko baj beton me kolic se duhet me ndertu shtepin a,etj etj.
Punet mes burrit e gruas jan nda ne koh te lasht po me doket hava me ademin jan marr vesh keshtu e ti reana shko zhej ata dy le ta ndryshjn ket marifet se nuk ban keshtu.
Un kam then dhe po them gjithqka duhet ber me marveshje nuk ben ti behet dhun dhe e urrej me gjith shpirt, aty ku ka dhuna aty esht nje jet me m..... nuk jam qe femra mos ti vozis makines po qe se une nuk e kam fort ne qef, femra ka te drejt teshkollohet te punsohet te shetis lirshem etj etj

halla e madhe
14-12-05, 07:06
Femra e sodit po merr perparsi me te madhe ne shoqerine tone:Pse jo?
Mjafte kane qene nenat tona roberesha,per hire te familjes nderit dhe shume e shume faktorve jane bere sakrifica tere jeten.Edhe ato femra qe nuk guxojne akoma te kane perparsi , po i marrin me zor..JU LUMTE!! :wink: :lol: :lol:

Xati_Pej
14-12-05, 10:13
Mir mengjes halla e madhe normal se kan kalu ato kohna secili don ta ketdrejten e vet por as kush mos te kerkoj ta ngris peshen qe nuk munet me ngrit

FrEsKiA
14-01-06, 02:37
Ka ardhė koha kur femra duhet te bej nje lloj revolucioni per ta ndryshuar situtaten e tyre. Ne krahasim me shtete tjera evropiane ne akoma jemi mbrapa sa i perket kesaj ē“eshtje, por sidoqoft tek ne gjėrat po ndryshojn me njė shpejtesi shume te madhe.


Secili njeri e ka vleften e vet dhe i meriton tė drejtat qe i takojn, pa marr parasysh gjinis perkatse. Si femra gjithashtu dhe mashkulli duhet te vlersohen pėr personalitetin, menqurin, kriteteriet, dhe punen qe e bejn.
Nuk eshte e arsyeshme te nenēmohet femra ne familje apo ne shoqeri dhe te konsiderohet si nje makine per prodhimin e femive, apo si objekt seksual dhe qe duhet nenshtruar mashkullit.


Mendoj se barazia gjinore arrihet me aftesi dhe pune e jo nga qendrimi pasive, dhe nuk duhet tė mendojm se fitimi i drejtave tė femres nenkupton marrjen e drejtave tė meshkujve, sepse kjo do tė ishte vetėm njė ndrrim i roleve dhe kursesi barazi gjinore. Kuptohet se tė gjitha femrat shqiptare nuk i kane mundėsit e njejta pėr arsye tė rrethanave ku jetojn (posaqėrisht nė fshatra tė kosoves) dhe ėshtė mė vėshtire tė deportojn, por duhet munduar. Ndėrsa ato qė kanė mundėsin tė arsimohen dhe tė ndryshojn diqka nė jetėn e tyre, nė familje dhe nė shoqėri, ėshtė mėkat nėse nuk e shfrytėzojn atė situatė.


Njohuria e problemit dhe ankimi ėshtė hapi i parė pėr ta ndryshuar njė gjendje, por ankimi pa mund dhe pa punė nuk ka efekt. Tė drejtat duhet tė fitohen nga vet femrat, jo tė presim qė gjinia mashkullore tė na dhuroj ato, pėr kėtė arsye mendoj se shumė femra e kanė keqkuptuar situaten dhe jetojn nė njė iluzion. Mendojn qė mjafton nėse ankohen pėr mungesėn e tė drejtave tyre.


Fitimi i tė drejtave mundet tė arrihet pėrmes angazhimit tė femrave nė njė mėnyre tė organizuar, duke u bėrė tė vetėdijshme pėr mundėsit e tyre, duke u arsimuar, duke i bėrė konkurenc botės mashkullore (pėr tė fituar atė qė ju takon) pėr tė dėshmuar se femra ka aftėsi intelektuale dhe vendi i saj nuk ėshtė vetėm nė shtėpi.

Pra femra shqipėtare duhet pikė sė pari tė arsimohet, tė vetėdisohet dhe ta ngrit nivelin intelektual dhe moral, pėr arsye se kjo ėshte mėnyra e vetme pėr arritjen e drejtave tė barabarta dhe deportimit tė saj nė shoqėri.

Me nderime FrEsKiA

Drita_Love
20-01-06, 22:16
Me tė vertet, ėshtė tragjike qė ende duhet ti diskutojmė kėto tema nė diten e sotme, nė shekullin tonė, por kjo temė ėshtė shumė relevante dhe aktuale dhe prandaj shumė mirė qė u hap nė forum.

Sidoqoftė, nė njė botė ku njerėzimi ka probleme shumė tė mėdha, ėshtė kryesore pėr cdo individ ta pyet vetveten: Kush jamė unė, cfarė jamė unė, nga vij unė, pse egzistoj unė? Besoj qė nė qoftė se njerėzit mė shumė e bėjnė kėtė pyetje, atėhere e kuptojnė qė ne "tė gjithė njerėzit"
ose jemi "dicka" ose "asgjė".

Pasi tė gjithė jemi tė krijuar nga e njejta matrie, tė gjithė lindim dhe vdesim, duhet edhe vetė logjika jonė ta kupton qė tė GJITHĖ E KEMI TĖ NJEJTEN VLERĖ PAVARSISHT GJINISĖ, RACES, NACIONALITETIT etc...

Jo, femrat Shqiptarė nuk kan kurfarė barazimi, por kjo nuk do tė thotė qė duhet tė dorėzohemi. Pėrkundrazi, duhet tė kuptojmė vleren tonė dhe tė kėrkojmė vetem ato qė na takon: Drejtėsia...