PDA

View Full Version : Sa lexohen veprat e Ismail KADARES ?


SpAnJoLLI
12-08-04, 22:38
Sa Lexohen momentalisht veprat e Shkrimtarit te madh Ismail KADARES ?

ShEjToNkA
12-08-04, 22:52
Holaa ,spanjolli como estas ???

Veprat e Ismail Kadares i lexojė shumė dhe kamė njė pėrshtypje tė veqantė pėr shkrimet e Tij .
Po ashtu edhe vetė shkrimtari i preferuar i imi ėshtė Ismail Kadare.

nitushe
13-09-04, 12:21
mendoj qe lexohen bukur shume edhe skem faj qe i lexojna s e krejt i ka te mira valla :lol:

rilinda
15-04-07, 14:43
Ju qė i keni lexuar veprat e Kadaresė, a i keni vėrejtur kėto gabime?!


“GJAKFTOHTĖSIA” - Ismail Kadare
Faqe 5, rreshti 16: “Ai mėrmėriti njė si pėrshėndetje”.
Nuk mund tė jetė njė si pėrshėndetje, pėrshėndetja āsht ose nuk āsht.
* * *
F. 7, r. 21: “Telefoni ra disa herė por shefi asnjėherė nuk e shqiptoi fjalėn po vi”.
Pėrderisa telefoni ra do tė thotė se nuk e ngriti kush receptorin e kujt t’i thonte shefi po vi pa e ngritur receptorin? Pastaj kur ngrihet receptori thuhet Alo, jo po vi.
* * *
F. 8, r. 12: “Pėr fat tė mirė u hap dera e hyri njė protokolliste e shėndoshė duke thėnė Bėrrrrrrrrrr, sa ftohtė”.
Pėrse pėr fat tė mirė “hyri njė protokolliste” a do tė ishte fat i keq po tė hynte njė prokolliste e dobėt? Nuk thuhet “duke thėnė Bėrrrr” por duke bėrė bėrrr sepse bėrrrrė nuk ėshtė fjalė.
* * *
F. 9, r. 34: “Syrtarėt u hapėn pa asnjė kriter”.
Kėtu fjala kriter āsht pa vend mbasi kjo fjalė āsht e pėrafėrt nė mėnyrė.
* * *
F. 11, r. 14: “Asaj i vinte gati ēudi”.
Ajo qė i duket njeriut ēudi, nuk āsht gati ēudi por plotėsisht ēudi.
* * *
“KUSH E SOLLI DORUNTINĖN” – Ismail Kadare
F. 53, r. 31: “Mė tepėr se njė enigmė”.
Enigma nuk pranon shkallė krahasore.
* * *
F. 56, r. 12: “Nuk ishte Dorėntina mendonte nėna ajo qė trokiste tek porta. Tė njėjtėn shpresė pati edhe Dorėntina pėrjashta”.
Ēfarė do tė thotė “tė njėjtėn shpresė pati ndoshta” kur fjala ndoshta āsht gjithmonė ndėrmjet pohit e johit. Ato i pėrsėriten njana-tjetrės po ato fjalė, ē’kuptim kishte t’i pėrsėrisnin njana-tjetrės po ato fjalė?
* * *
F. 56, r. 21: “Shtėpia rrezatonte braktisje”.
Rrezatimi i pėrket gėzimit jo mjerimit, mund tė thuhej shtėpia jepte shenja braktisje.“PRILLI I THYER” – Ismail Kadare
F. 188, rreshti 5: “pshėrtiu njė zė i ngjirur”.
Psherėtima āsht frymė, jo zā.
* * *
F. 189, r. 34: “Do t’i vinin lugė e pirunj e ai do tė hante”.
Nė dekadėn e trtetė tė shekullit tė kaluem, shtėpijat e malsorve verjor nuk i kanė pasė shtėpijat ende nė pėrdorim pirujt, as pjatat, atėherė kanė pasė hangėr nė nji sahan e nė sofėr.
* * *
F. 192, r. 2: “Pleqnarėt”.
Pėrpjekja e shkrimtarit pėr me formue fjalė tė reja mbete e parealizueshme, sepse nė vend tė “pleqnar”, do tė ishte ma me kuptim fjala pleqnues.
“LĖKURA E DAULLES” – Ismail Kadare
F. 366, r. 1: “Ai u bė shkak qė treni i pasagjerėve tė vononte 6 minuta”.
Vonesa e trenave nė Shqipni āsht ma normale se arritja me kohė.
* * *
F. 366, r. 4: “Aty pranė nuk kishte asnjė fshat, asnjė lumė apo breg por ishte vetėm njė fushė edhe ajo pa emėr. Ėshtė e vėrtetė se rreth e rrotull kishte fshatra, por fshatrat qė qenė pranė stacionit ishin me largėsi tė barabartė prej tij kėshtu qė asnjė nuk mund tė pretendonte qė t’i jepte stacionit emrin e vet”.
Kur nuk ka lumė, si mund tė ketė breg? A ekziston ndonjė fushė pa emėn? Si mund tė jenė me largėsi tė barabartė tė gjitha fshatrat prej nji stacionit trenit?
* * *
F. 368, r. 16: “Plaku eci me kujdes sepse i dukej se nė ēdo hap po pengohej nė shina. Shinat ishin tė shumta e ai nuk dinte mbi tė cilat kishte ecur treni qė e solli. Ato ishin tė njėllojta, tė barabarta e po aq tė pakuptueshme e tė padallueshme, nga njėri kufi i errėsirės tek tjetri pėrderisa ecte nėpėr trase e frikėsohej se po pengohet nga trase”.
A shinat mbi tė cilat s’kishte pėrse tė ecte. Si tė mos e dinte se shinat ishin tė shumta pėrderisa mbi to udhtonte treni. Nuk thuhet “mbi tė cilat kishte ecė treni”, por kishte udhtuar treni mbasi me fjalėn ecė nėnkuptojmė ecjen me kėmbė. Nėse plaku nuk kishte pa ma parė shina tremni si mund is mund ta dine se ishin tė njėllojta e tė barabarta kur nuk e lėn errsira me i pa. Nji gja qė āsht e pakuptueshme, dihet se āsht e padallueshme.“NĖPUNĖSI I PALLATIT TĖ ĖNDRRAVE” – Ismail Kadare
F. 493, r. 6: “Dera pushoi sė krisuri”.
Dera nuk kėrcet, kėrkėllit sepse krizma pėrfshinė njė gamė tė gjatė zhurmash.
* * *
F. 493, r. 35: “Nė vestibulin e gjatė”.
Detyra e shkrimtarit āsht tė paksoj sa ma shumė tė jetė e mundun fjalėt e huaja, pra mund tė thuhej mėsore, nė vend tė “Vestibula”.
* * *
F. 496, r. 9: “Shtati i tij pėr habinė e Ebuēerinit ishte mesatar”.
Pse tė habitemi nga njė shtat mesatar?“KOHĖ DASHURIE” – Ismail Kadare
F. 9, r. 30: “Vasa tha: kur t’ia fusėsh duar vajzės ajo tė vjen vetė prapa si manari”.
Pėrgjithėsimi i vajzave a nuk āsht fyemje pėr to? Sė paku tė thuhej disa vajza.
“Vaska – thotė autori – gogėsiu nga qė ishte i detyruar tė na shpjegonte gjėra qė i di edhe bufi”.
Pėrse ishte i detyruem? Ai i tha pa e detyrue askush. Vallė a janė njerėzit tė detyruem tė gogėsin kur tregojnė ngjarje qė i din edhe bufi?
* * *
F. 15, r. 28: Ndėrsa Viola po largohej, hapat sa i vinin e bėheshin mė tė dėgjueshėm, me njė ritėm tė huaj, tė prerė e tė panjohur. Ritmi parė i gruas mė kishte thėnė mė vonė Mama Belgjika. Shpinda i jepte krejt dėnesėn e saj. Trokitja e hapave tė saj ishte sunduese e shtypėse dhe e tillė e pamėshirshme e pafalshme qe trokitja e dorezės sė portės sė saj”.
Pėrderisa Viola ishte nė ikje e sipėr hapat e saj natyrisht bahen ma tė padėgjueshėm. ‘farė do tė thotė “ritėm i huaj, i prerė i panjohur”? E ritmi i par i gruas ēfarė āsht? Autori thotė se ēasti i dhunimit u krye nė errėsinė. At’herė si iu pa Vilės efekti i dihatjes nė shpindė ndėrsa ajo po largohej? Si mund tė konsiderohet sunduese e shtypse trokitja e hapave? A mund tė quhet trokitja e pamėshirshme dhe e pafalshme? Asaj qė troket i thonė trokiste ose rrasė e derės, jo dorezė.
* * *
F. 18, r. 25: “Megjitėse hapat e saj ishin energjik, dihej se ajo vetė ishte e molisur”.
Si mund tė dihet se ishte e molisur kur hapat e tregonin energjike?


-vazhdon-

rilinda
15-04-07, 14:44
“PASDITESĖ CILĖS I SHKONIN FJALĖ TĖ VJETRA PLEQSH” – Ismail Kadare
Ky tregim nuk e justifikon titullin aq sa na ban tė mendojmė se autori i ka thanė frymėzimit baj edhe pa ty.
F. 30, r. 6: “Ishte njė pasdite qė kėrkonte fjalė tė vjetra pleqsh”.
Cila mund tė jetė ajo pasdite qė kėrkon “fjalė tė vjetra pleqsh”.
Fjala e vjetėr ka moshėn e kohės e jo tė njeriut qė e ka thanė. Thaniet e bame proverbiale mund tė jenė thanė edhe prej tė rinjve shumė kohė ma parė.
* * *
F. 30, rreshti i fundit: “Muzgu i pasditės sė cilės i shkonin fjalė tė vjetra pleqsh”.
Thuhet muzgu i mbramjes. Lindė pyetja: Ēfarė lloj pasditeje qenka ajo qė i shkokan “fjalė tė vjetra pleqsh”?


“ĖNDRRA MASHTRUESE” – Ismail Kadare
F. 32, r. 7: “Ata flinin aq shumė tė pleksur me njėri-tjetrin sa qė ishte vėrtetė vėshtirė tė mos i ngatėrroje gjymtyrėt e njėrit me ato tė tjetrit dhe nėpėr currilat e gjumit tė derdhje ėndrrėn ēoroditėse”.
Kur themi tė pleksur āsht kulmi i njėsimit, prandaj nuk ka arsye tė thuhet “aq shumė tė pleksur”. Folja me derdhė nuk āsht sinonim me zbrazė, as me hedhė. Me derdhė ka kuptimin mos me hedhė nė enė, por jashtė saj, zakonisht nė tokė. Gjumit mund t’i shkonte fjala rrjedhė, por kurrsesi “currilat e gjumit”.“KUJTIMET E NJĖ GJIMNAZISTI” – Ismail Kadare
F. 118, r. 12:”Perdet u vareshin dritareve si rrobe-deshambra, e dritaret si gra tė mėdha tė pėrgjumura”.
Asnjani nga kėto dy krahasime nuk āsht i gjetun. Ēfarė ngjasimi mund tė ketė perdja rrobe-deshambren? Po dritarja me gruan e madhe e tė pėrgjumur?
* * *
F. 121, rreshti i parafundit: “Era pasi rrėzoi gjethet i zhubraviti ujėrat pellgjeve”.
Lindė pyetja: a zhubraviten gjethet e ujėrat? Uji nuk zhubravitet, as ajri...
* * *
F. 122, r. 8: “Kujtimet fluturuan pėr mos t’u kthyer mė”.
Kujtimi qė fluturon pėr mos me u kthye ma nuk ka si tė quhej kujtim, kujtimi pikėrisht nga se mbetet nė kujtesė quhet kujtim.


“KALIMET E NĖNDETSHME” – Ismail Kadare
F. 176, r. 6: “Ishte pothuaj misterioze pėr tė pėrdorur njė fjalė disi jashtė kohe”.
Fjalėt nuk janė kurrė jashta kohe, mandej pse fjala misterioze qenka jashta kohe?
* * *
F. 176, r. 16: “Njė fėshfėrimė qė hapet nė formė ciklike po tė pėrdorim njė term tė sotėm?”.
Fjala ciklike ka shumė e shumė kohė qė pėrdoret e fėshfėrima nuk ka si me qenė ciklike. Pėr fėshfėrimėn nuk thuhet hapet, por pėrhapet.
* * *
F. 178, r. 16: “Lėvizja e tyre e ēmendur dhe pa kurrfarė logjike”.
Lėvizja e ēmendur dihet se nuk ka logjikė.


“NATA ME HĖNĖ” – Ismail Kadare
Nė tregimin “Nata me hėnė” frymėzimi āsht tregue tepėr dorė shtrėnguem ose i papėrfillun prej autorit e ku mungon frymėzimi jo vetėm mungon cilėsia por edhe hija e saj.
F. 254, r. 15: “Marina kishte njė gjendje shpirtėrore tė sfungjert, ngopur me lagėshtirė hėne”.
Ndjesitė janė abstrakte e sfungjeri konkret, prandaj krahasim i thėnshin “Drita e hėnės” nuk ka si tė jetė e lagshtitun. Mbase ky zbulim do t’u shėrbente shkenctarve, qė thonė se nė hėnė nuk ka ujė.
* * *
F. 255, rreshti i parė: “Pėr dashurinė o Zot qė shemb njė burrė qė s’e pat ndjerė dot gruaja kurrė”.
Fjala “shembė” e vulgarizon vargun sė tepėrmi. Gruaja i referohet sė shoqes apo gruas nė kuptimin e gjanė tė fjalės. Ndjesitė nuk varen tek gjinia e njeriut sasia sensitive apo ma mirė ndjesore mund tė ndodhet si tek femra āshtu edhe tek mashkulli ma e shumtė e ma e fuqishme.
* * *
F. 258, r. 6: “Sa do ta luftojė me logjikė apo arsyetim”.
Logjika e arsyeja janė aq tė pėrafėrta sa edhe mund tė quhen sinonime, prandaj do tė kishte mfajfue njana prej tyne.


“GJENERALI I USHTRISĖ SĖ VDEKUR” – Ismail Kadare
Sė pari duhet ta baj me dije lexuesin e kėtij shkrimi se unė nuk kritikoj emna por krijime, pavarėsisht autorėsisė sė tyne. Se shumė ma e randsishme āsht cilėsia e krijimit se autori i tij, me fjalė tė tjera kritiku āsht apo duhet tė jetė shqyrtues i frymėzimit tė krijimit prandaj, cili do qoftė autori dhe fama e tij po e saj nuk duhet tė shkaktoj kurrfarė ngurrimi pėr nji kritikė serioze e tė sinqertė, elementa kėta qė ndėrtojnė kritikėn e autorin e saj, mbasi qėllimi i njė shqyrtimi kritik nuk āsht nė asnjė mėnyrė mahnia pėr me gjetė halėn nė pėrpeq, por me i tėrheqė vėmendjen krijuese ta kontrollojė sa ma me realizėm frymėzimin qė nė disa raste i besojmė ma shumė se duhet.Peshorja ma shumė se ēdo kujt i nevojitet krijuesit e kėtė mendim populli e shpreh me thėnien proverbiale “Nuk i bjen fjalė nė tokė”, unė me kėtė shkrim do tė mundohem me shqyrtue sa ma ndershmėnisht e profesionalisht njanen nga veprat e bujshme tė shkrimtarit tonė tė madh Ismail Kadare pra, "Gjeneralin e Ushtrisė sė Vdekur".
F. 9, r. 4: “Ajo shkėlqente mbi asfaltin”.
Shqota nuk shkėlqen.
* * *
F. 9, r. 14: “Sikur mos tė ishte fillimi i vjeshtės ēdo kujt pėrveē gjeneralit tė porsa ardhur do t’i dukej disi monoton, njė koincidencė e trishtuese”.
Pėrse nji njeriu tjetėr do t’i dukej “koincidencė e trishtuar fillimi i vjeshtės” e gjeneralit pėrse nuk i duket si tė tjerėve?

* * *
F. 9, r. 18: “Nė Luftėn e Fundit Botėrore”.
Urojmė tė jetė e fundit por atė luftė bota e quan Lufta e Dytė Botėrore.
* * *
F. 9, r. 10-11: “Nė fund tė gushtit kur filluar vranėsirat e para, pra ishte vjeshtė”.
Dihet se vjeshta kalendarike fillon mė 21 shtator jo nė fund tė gushtit.(Marrė nga Gjokė Vata "VĖSHTRIM mbi disa krijime tė Kadaresė, Agollit, Migjenit")

Preshevar
20-04-07, 17:35
m'ka dal pi hujit Ismail Kadareja... :cool:

Prishtinasja_
30-04-07, 15:15
Une deri me tani e kam lexua vetem 1 veper te Ismail Kadares , "Prilli i thyer" !!
Me ka pelqy ajo veper, besoj se mund te mesojm shume nga cdo veper te Kadares. Ne vepren "Prilli i thyer" behet fjale per besen , gjakmarrjen dhe kanunin ne Shqiperin veriore.

Kur isha veres per pushime ne Prishtine, bleva edhe vepren e tij "Gjenerali i Ushtris se vdekur" por ende nuk e kam lexua krejt .. :rolleyes:

Paradox_13
30-04-07, 15:22
m'ka dal pi hujit Ismail Kadareja... :cool:

Ismail Kadare,eshte njeri nder pes shkrimtaret Ballkanik qe vepra e ti merret si nje kontribut i veqant ne civilizimin Evropian...
Ne veprat e tija edhe guret flasin,frymojn dhe vallezojn Shqip...

Albanian eX|PerT
30-04-07, 17:56
Ismail Kadare,eshte njeri nder pes shkrimtaret Ballkanik qe vepra e ti merret si nje kontribut i veqant ne civilizimin Evropian...
Ne veprat e tija edhe guret flasin,frymojn dhe vallezojn Shqip...
A don te thote kjo se nuk ka te drejte ndokush te thote:

m'ka dal pi hujit Ismail Kadareja... :cool:

p.s. Per Isamil Kadarenė dhe veprat e tij, dhe kete "civilizim" qe ai proklamon, lexo revisten: "SHQIPĖRIJA ETNIKE" te Kadri Manit, profesor nga Prishtina dhe do e shihni realitetin!

valiii
30-04-07, 20:29
Per mendimin tim nuk ka asnje shtepi qe posedon bibloteke e te mos kete ndonje liber te te voglit kadare .
por parashtrohet pyetja sa lexohen , une mendoj se lexohen shume pak , ky njeri ka falimentu moti , mua personalishte asnjeher nuk me ka pelqyer librat e tij i mbaj ne biblotek sa per numer , por duke u nisur nga artikulli qe ka sjell Rilinda ma ka gerdit me ka krejt .
per kete qe po e them mos te hidherohen tashi ithetaret e tij , kush eshte i interesum dhe i prekur si demshperblim po ia fali librat e tij .

SoKoLi-i-Maleve
01-05-07, 03:00
“PASDITESĖ CILĖS I SHKONIN FJALĖ TĖ VJETRA PLEQSH” – Ismail Kadare
Ky tregim nuk e justifikon titullin aq sa na ban tė mendojmė se autori i ka thanė frymėzimit baj edhe pa ty.
F. 30, r. 6: “Ishte njė pasdite qė kėrkonte fjalė tė vjetra pleqsh”.
Cila mund tė jetė ajo pasdite qė kėrkon “fjalė tė vjetra pleqsh”.
Fjala e vjetėr ka moshėn e kohės e jo tė njeriut qė e ka thanė. Thaniet e bame proverbiale mund tė jenė thanė edhe prej tė rinjve shumė kohė ma parė.
* * *
F. 30, rreshti i fundit: “Muzgu i pasditės sė cilės i shkonin fjalė tė vjetra pleqsh”.
Thuhet muzgu i mbramjes. Lindė pyetja: Ēfarė lloj pasditeje qenka ajo qė i shkokan “fjalė tė vjetra pleqsh”?


“ĖNDRRA MASHTRUESE” – Ismail Kadare
F. 32, r. 7: “Ata flinin aq shumė tė pleksur me njėri-tjetrin sa qė ishte vėrtetė vėshtirė tė mos i ngatėrroje gjymtyrėt e njėrit me ato tė tjetrit dhe nėpėr currilat e gjumit tė derdhje ėndrrėn ēoroditėse”.
Kur themi tė pleksur āsht kulmi i njėsimit, prandaj nuk ka arsye tė thuhet “aq shumė tė pleksur”. Folja me derdhė nuk āsht sinonim me zbrazė, as me hedhė. Me derdhė ka kuptimin mos me hedhė nė enė, por jashtė saj, zakonisht nė tokė. Gjumit mund t’i shkonte fjala rrjedhė, por kurrsesi “currilat e gjumit”.“KUJTIMET E NJĖ GJIMNAZISTI” – Ismail Kadare
F. 118, r. 12:”Perdet u vareshin dritareve si rrobe-deshambra, e dritaret si gra tė mėdha tė pėrgjumura”.
Asnjani nga kėto dy krahasime nuk āsht i gjetun. Ēfarė ngjasimi mund tė ketė perdja rrobe-deshambren? Po dritarja me gruan e madhe e tė pėrgjumur?
* * *
F. 121, rreshti i parafundit: “Era pasi rrėzoi gjethet i zhubraviti ujėrat pellgjeve”.
Lindė pyetja: a zhubraviten gjethet e ujėrat? Uji nuk zhubravitet, as ajri...
* * *
F. 122, r. 8: “Kujtimet fluturuan pėr mos t’u kthyer mė”.
Kujtimi qė fluturon pėr mos me u kthye ma nuk ka si tė quhej kujtim, kujtimi pikėrisht nga se mbetet nė kujtesė quhet kujtim.


“KALIMET E NĖNDETSHME” – Ismail Kadare
F. 176, r. 6: “Ishte pothuaj misterioze pėr tė pėrdorur njė fjalė disi jashtė kohe”.
Fjalėt nuk janė kurrė jashta kohe, mandej pse fjala misterioze qenka jashta kohe?
* * *
F. 176, r. 16: “Njė fėshfėrimė qė hapet nė formė ciklike po tė pėrdorim njė term tė sotėm?”.
Fjala ciklike ka shumė e shumė kohė qė pėrdoret e fėshfėrima nuk ka si me qenė ciklike. Pėr fėshfėrimėn nuk thuhet hapet, por pėrhapet.
* * *
F. 178, r. 16: “Lėvizja e tyre e ēmendur dhe pa kurrfarė logjike”.
Lėvizja e ēmendur dihet se nuk ka logjikė.


“NATA ME HĖNĖ” – Ismail Kadare
Nė tregimin “Nata me hėnė” frymėzimi āsht tregue tepėr dorė shtrėnguem ose i papėrfillun prej autorit e ku mungon frymėzimi jo vetėm mungon cilėsia por edhe hija e saj.
F. 254, r. 15: “Marina kishte njė gjendje shpirtėrore tė sfungjert, ngopur me lagėshtirė hėne”.
Ndjesitė janė abstrakte e sfungjeri konkret, prandaj krahasim i thėnshin “Drita e hėnės” nuk ka si tė jetė e lagshtitun. Mbase ky zbulim do t’u shėrbente shkenctarve, qė thonė se nė hėnė nuk ka ujė.
* * *
F. 255, rreshti i parė: “Pėr dashurinė o Zot qė shemb njė burrė qė s’e pat ndjerė dot gruaja kurrė”.
Fjala “shembė” e vulgarizon vargun sė tepėrmi. Gruaja i referohet sė shoqes apo gruas nė kuptimin e gjanė tė fjalės. Ndjesitė nuk varen tek gjinia e njeriut sasia sensitive apo ma mirė ndjesore mund tė ndodhet si tek femra āshtu edhe tek mashkulli ma e shumtė e ma e fuqishme.
* * *
F. 258, r. 6: “Sa do ta luftojė me logjikė apo arsyetim”.
Logjika e arsyeja janė aq tė pėrafėrta sa edhe mund tė quhen sinonime, prandaj do tė kishte mfajfue njana prej tyne.


“GJENERALI I USHTRISĖ SĖ VDEKUR” – Ismail Kadare
Sė pari duhet ta baj me dije lexuesin e kėtij shkrimi se unė nuk kritikoj emna por krijime, pavarėsisht autorėsisė sė tyne. Se shumė ma e randsishme āsht cilėsia e krijimit se autori i tij, me fjalė tė tjera kritiku āsht apo duhet tė jetė shqyrtues i frymėzimit tė krijimit prandaj, cili do qoftė autori dhe fama e tij po e saj nuk duhet tė shkaktoj kurrfarė ngurrimi pėr nji kritikė serioze e tė sinqertė, elementa kėta qė ndėrtojnė kritikėn e autorin e saj, mbasi qėllimi i njė shqyrtimi kritik nuk āsht nė asnjė mėnyrė mahnia pėr me gjetė halėn nė pėrpeq, por me i tėrheqė vėmendjen krijuese ta kontrollojė sa ma me realizėm frymėzimin qė nė disa raste i besojmė ma shumė se duhet.Peshorja ma shumė se ēdo kujt i nevojitet krijuesit e kėtė mendim populli e shpreh me thėnien proverbiale “Nuk i bjen fjalė nė tokė”, unė me kėtė shkrim do tė mundohem me shqyrtue sa ma ndershmėnisht e profesionalisht njanen nga veprat e bujshme tė shkrimtarit tonė tė madh Ismail Kadare pra, "Gjeneralin e Ushtrisė sė Vdekur".
F. 9, r. 4: “Ajo shkėlqente mbi asfaltin”.
Shqota nuk shkėlqen.
* * *
F. 9, r. 14: “Sikur mos tė ishte fillimi i vjeshtės ēdo kujt pėrveē gjeneralit tė porsa ardhur do t’i dukej disi monoton, njė koincidencė e trishtuese”.
Pėrse nji njeriu tjetėr do t’i dukej “koincidencė e trishtuar fillimi i vjeshtės” e gjeneralit pėrse nuk i duket si tė tjerėve?

* * *
F. 9, r. 18: “Nė Luftėn e Fundit Botėrore”.
Urojmė tė jetė e fundit por atė luftė bota e quan Lufta e Dytė Botėrore.
* * *
F. 9, r. 10-11: “Nė fund tė gushtit kur filluar vranėsirat e para, pra ishte vjeshtė”.
Dihet se vjeshta kalendarike fillon mė 21 shtator jo nė fund tė gushtit.(Marrė nga Gjokė Vata "VĖSHTRIM mbi disa krijime tė Kadaresė, Agollit, Migjenit")


Qe sa kohe merreni me kritike letrare,se nuk e kam dit,qe kemi edhe kritik ne mesin tone.

LOJETARI
01-05-07, 10:14
Sa Lexohen momentalisht veprat e Shkrimtarit te madh Ismail KADARES ?

Mė tepėr se ēdo shkrimtar tjetėr .

Paradox_13
01-05-07, 10:44
A don te thote kjo se nuk ka te drejte ndokush te thote:p.s. Per Isamil Kadarenė dhe veprat e tij, dhe kete "civilizim" qe ai proklamon, lexo revisten: "SHQIPĖRIJA ETNIKE" te Kadri Manit, profesor nga Prishtina dhe do e shihni realitetin!

U jam mirnjohes per sugjerimet tuaja expert djali,.. edhepse ma leht dhe ma me deshire me Kadriun dhe Shukrijen do e kisha pi nje kafe dhe kishim bisedu rreth ca qeshtjeve tjera...

Gjithsecili ka te drejt te thot ate qfar mendon....

GURI SYLAJ
01-05-07, 12:22
Albanian , une besoj , ju njiheni personalisht edhe me Bacin Kadri e edhe me krijimtarin e tij !

Kurse per veprat e Kadares secili mund te mbaj mendimin e vet dhe ate me aq sa ka " kaqik" por se ato duhet nenshtru kritikes ,sikur cdo veper tjeter , kjo nuk vihet ne dyshim.
Une ketu do te ceknja ndikimin e temes se romanit "Saga e ...." ,te autorit egjiptian Nagib Mahfuz, ne njeren prej novelave te Kadares.
Kadare eshte krijuesi me meritor ne depertimin e krijimtarise ne gjuhen shqipe ne krijimtarine boterore.
Nese nuk gabohem "Gjeneralin... " sot mund te lexohet ne me shume se 20 gjuhe te ndryshme.

Albanian eX|PerT
01-05-07, 14:16
U jam mirnjohes per sugjerimet tuaja expert djali,.. edhepse ma leht dhe ma me deshire me Kadriun dhe Shukrijen do e kisha pi nje kafe dhe kishim bisedu rreth ca qeshtjeve tjera...

Gjithsecili ka te drejt te thot ate qfar mendon....
...thjeshte, postimi im kishte te beje ne lidhje me kete frazen qe juve e potencuat ne fund te ketij postimit te kuotuar, e qe ne postimin e kaluar disi nese i behet nje komperacion binte ne kontradikte... nejse!

Albanian eX|PerT
01-05-07, 14:41
Albanian , une besoj , ju njiheni personalisht edhe me Bacin Kadri e edhe me krijimtarin e tij !

Kurse per veprat e Kadares secili mund te mbaj mendimin e vet dhe ate me aq sa ka " kaqik" por se ato duhet nenshtru kritikes ,sikur cdo veper tjeter , kjo nuk vihet ne dyshim.
Une ketu do te ceknja ndikimin e temes se romanit "Saga e ...." ,te autorit egjiptian Nagib Mahfuz, ne njeren prej novelave te Kadares.
Kadare eshte krijuesi me meritor ne depertimin e krijimtarise ne gjuhen shqipe ne krijimtarine boterore.
Nese nuk gabohem "Gjeneralin... " sot mund te lexohet ne me shume se 20 gjuhe te ndryshme.
Kritika letrare ėshtė ajo qė inkurajon e e inspiron tė ecurit e tė pėrparuarit e letėrsisė botėrore!

Unė kam ecur shumė shtete nėpėr Botė, mbase studjoj jasht shtetit, dhe kam parė se sa shumė lexohen librat e Kadaresė, kėtė nuk e mohojmė, mbase sidomos nė panaire kam vėrejtur se nė shumė gjuhe tė botės ekzistojnė librat e tij, porse kjo nuk don tė thotė se kritikėt letrar duhet tė heshtin ndaj gabimeve tė tij trashanike, apo edhe studiuesit e analistes tė mos e replikojnė nė hulumtimet e tij, mbase Kadarenė neve nuk e shohim vetėm si nje inovator qė shpik tregime, porse edhe si analist i cili ka rrahur shume tema, nė tė cilat ėshtė "pėrballur" nė debate me kolosė tė tjerė shqiptarė, -e qė- ka dėshtuar nė mbrojtjen e tezave tė tij!

Pastaj dashurija fanatike ndaj njė hulumtuesit e inovatorit, nuk duhet tė influencoje tek ne qė tė mos i shikojmė edhe me sy kritik veprat e tyre, mbase kjo ėshtė begati, ja... marr shembull veprėn "Gjenerali i ushtrisė sė vdekur" njė vepėr shumė e lexuar e qė ėshtė pėrkthyer nė shumė gjuhė, porse vallė a doli dikush tė i bėjė njė kritikė ashtu si i ka hije? Jo... heshtėn,... porse ja tash njė studiues i ri ka bėrė njė kritik modeste, -e qė- e etiketoi "Gjenerali i vdekur, i ushtrisė sė gjallė", e qė pėr ndokend kjo mund tė quhet paradoksale, porse ja, kritika ėshtė e tillė, dhe kėtė Botė nuk mund ta perceptoje pos atij qė e shijon thuajse askush!

Prandaj them, qė tė folurit pėr veprat dhe shkrimtarėt e mėdhenjė duhet tė bėhet larg emocioneve, e larg verbėrizmit se vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė provomohet toleranca... ja, shiko temat tek "POLITIKA" po nė kėtė forum ndaj R. Qosjes, dhe shiko sa shume ofendohet nje kolos e akademik si Qosja nga ca tė vegjėl qė nuk shihen as me mikroskop, porse ata kanė arritur i nderuar nė kėtė gjendje tė mjerueshme si shkak i fanatizmit tė urryer dhe ideve sterile tė atyre tė impaktizuar nga udhėheqėsit e tyre analfabet!

Sa lexohen veprat e Kadaresė ėshtė tema, e qė them se lexohen shumė, porse nė fushėn hulumtuese ia kanė dhėnė kartonin e kuq shkenctarė e hulumtues e kolos tė mėdhenjė, e qė aty shihet vlera e madhe e njė dijetari, apo nuk ma merr mendja se dot njė i madhi i letėrsisė mund tė ketė njė fjalor aq banal, e zhargon aq qesharak, qė e pėrdori nė ca debate tė njohura thuajse pėr tė gjithė, Kadareja.

"E dua Aristotelin shumė, porse tė vėrtetėn e dua mė shumė se atė" kėshtu ėshtė shprehur njė nxenes i kėtij filozifi. E qė, kėtė fjali ia adresoj atyre qė edhe tė zezės sė Kaderese i thonė tė bardhė e mundohen ta konvertojnė me padrejtėsi, porse nejse, tash njerėzit mė nuk hajnė kafshtė mbase ka vdekur koha e (ca) budallallenjėve, e rinija (ca) po lexojnė, dhe po e shohin realitetin!

Murgesha
01-05-07, 15:06
Kam lexuar shumicėn e veprave tė Kadresė.
Me dėshirė tė madhe do i rilexoja, ėshtė shkrimtari im i preferuar...

Murgesha
01-05-07, 15:20
Kritika letrare ėshtė ajo qė inkurajon e e inspiron tė ecurit e tė pėrparuarit e letėrsisė botėrore!

Unė kam ecur shumė shtete nėpėr Botė, mbase studjoj jasht shtetit, dhe kam parė se sa shumė lexohen librat e Kadaresė, kėtė nuk e mohojmė, mbase sidomos nė panaire kam vėrejtur se nė shumė gjuhe tė botės ekzistojnė librat e tij, porse kjo nuk don tė thotė se kritikėt letrar duhet tė heshtin ndaj gabimeve tė tij trashanike, apo edhe studiuesit e analistes tė mos e replikojnė nė hulumtimet e tij, mbase Kadarenė neve nuk e shohim vetėm si nje inovator qė shpik tregime, porse edhe si analist i cili ka rrahur shume tema, nė tė cilat ėshtė "pėrballur" nė debate me kolosė tė tjerė shqiptarė, -e qė- ka dėshtuar nė mbrojtjen e tezave tė tij!

Pastaj dashurija fanatike ndaj njė hulumtuesit e inovatorit, nuk duhet tė influencoje tek ne qė tė mos i shikojmė edhe me sy kritik veprat e tyre, mbase kjo ėshtė begati, ja... marr shembull veprėn "Gjenerali i ushtrisė sė vdekur" njė vepėr shumė e lexuar e qė ėshtė pėrkthyer nė shumė gjuhė, porse vallė a doli dikush tė i bėjė njė kritikė ashtu si i ka hije? Jo... heshtėn,... porse ja tash njė studiues i ri ka bėrė njė kritik modeste, -e qė- e etiketoi "Gjenerali i vdekur, i ushtrisė sė gjallė", e qė pėr ndokend kjo mund tė quhet paradoksale, porse ja, kritika ėshtė e tillė, dhe kėtė Botė nuk mund ta perceptoje pos atij qė e shijon thuajse askush!

Prandaj them, qė tė folurit pėr veprat dhe shkrimtarėt e mėdhenjė duhet tė bėhet larg emocioneve, e larg verbėrizmit se vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė provomohet toleranca... ja, shiko temat tek "POLITIKA" po nė kėtė forum ndaj R. Qosjes, dhe shiko sa shume ofendohet nje kolos e akademik si Qosja nga ca tė vegjėl qė nuk shihen as me mikroskop, porse ata kanė arritur i nderuar nė kėtė gjendje tė mjerueshme si shkak i fanatizmit tė urryer dhe ideve sterile tė atyre tė impaktizuar nga udhėheqėsit e tyre analfabet!

Sa lexohen veprat e Kadaresė ėshtė tema, e qė them se lexohen shumė, porse nė fushėn hulumtuese ia kanė dhėnė kartonin e kuq shkenctarė e hulumtues e kolos tė mėdhenjė, e qė aty shihet vlera e madhe e njė dijetari, apo nuk ma merr mendja se dot njė i madhi i letėrsisė mund tė ketė njė fjalor aq banal, e zhargon aq qesharak, qė e pėrdori nė ca debate tė njohura thuajse pėr tė gjithė, Kadareja.

"E dua Aristotelin shumė, porse tė vėrtetėn e dua mė shumė se atė"kėshtu ėshtė shprehur njė nxenes i kėtij filozifi. E qė, kėtė fjali ia adresoj atyre qė edhe tė zezės sė Kaderese i thonė tė bardhė e mundohen ta konvertojnė me padrejtėsi, porse nejse, tash njerėzit mė nuk hajnė kafshtė mbase ka vdekur koha e (ca) budallallenjėve, e rinija (ca) po lexojnė, dhe po e shohin realitetin!"E dua Aristotelin shumė, porse tė vėrtetėn e dua mė shumė se atė"

GURI SYLAJ
01-05-07, 15:27
Pajtohem plotesisht me Albanianin dhe i jap te drejte ne pergjithesi .
Per diskutimet e atyre qe nuk shihen as me mikroskop,jo rralle , fajn e kan edhe koloset sepse sikur e shohin per mode te fyhen ne mes veti dhe te hyne ne valle me keta te vegjlit ,kuptohrt secili me "ushtaret " e vet per krah.E per te ardhur keq ,nganjehere KOLOSALITETI mbeshtillet me BANALITET e ku- te gjithe jemi bashk.