PDA

View Full Version : shqiptarėt qė harrojnė gjuhėn shqipe?


Anonymous
16-08-04, 14:24
Ēfare mendimi keni pėr shqiptaret qe harrojne gjuhen shqipe?

Murgesha
16-08-04, 22:09
Qe te harrojsh gjuhen e nenes duhet te ndodhe nje fatkeqesi e madhe ne jeten e nje njeriu. Siq eshte humbja e kujteses.(kuptoni e kam fjalen per te rriturrit)
Femijet qe jetojne ne mergim aspak nuk munden te jen fajtore nese pas nje kohe nuk jane ne gjendje te komunikojne gjuhen e nenes, per ate duhet te fajesohen prinderit.
Ndersa per shqiptare te moshes se rriturr te cilet pas mesimit te nje gjuhe te huaj nuk flasin me gjuhen e vet, ket mundem ta kuptoj vetem si mendjemadhesi nga ana e tyre. Vetem si njerez fodull qe per pak gje shesin edhe lekuren e vet.
Fatkeqesisht po them fatkeqesisht se ka plot te tille qe me dashje nuk komunikojne ne gjuhen e bukur shqipe duke u paraqitur si njerez te ditur qe kan mesuar nje gjuhe te huaj, e kinse jane dikushi.
Te tillet nuk e meritojne ti therrasim me shqiptare. Me mire do tju shkonte emri Bukėshkalė.

ShEjToNkA
16-08-04, 22:20
Sipas mendimit tim ata tė cilėt e harojnė Gjuhėn Shqipe ,nuk ja vėlen tė quhen Shqipėtar ,edhe thjesht e bėjn nga mendjemadhėsit dhe budallėllėku qė posedojn nė pėrsonalitetin e tyre.
E sa i pėrket fėmive tė cilet rritėn nė pėrendim ,pajtohėna me mendimin e Murgeshės ,se pėrgjegjėsia mbetėt tek prindėrit , dhe ėshtė turp pėr njė pėrind nėse e quanė vetėn me plotė kuptimin e fjalės Shqiptarė nėse nuk ja mėson fėmijut Gjuhėn tonė tė dashurė Shqipe ashtu sic ja vėlen tė mėsohėt.

Tomori
05-09-04, 14:26
Sipas mendimit tim ata qe injorojne Gjuhen shqipe a jan shqiptar,ata jan njerez te degjenerum si puna ktyne pederastavet tamam jan pedera, un Tomori tjeter shprehi nuk kam per kta plehra a me kuptoni....kjo nuk esht ofendim aspak se behet fjale per njerez sahanlypyrsa n...va...q....
i urej pa mas tamam pedera jan.
Kjo esht mendimi im personal

Vera
05-09-04, 15:52
Per mendimin tim vetem ata njerz qe nuk besojne e as qe din se cfar kombi u takjojne e harone gjuhen e tyre pa mar parasysh se cfare. Dhe sa per femijet shqiptar qe jan ne mergim Zvicra eshte ne numrin me te madh te femijeve shqiptar qe po shkojne drejt asimilimit te gjuhes shqipe (duke shiquar nje perqindje ne nje gazet te perditshme), dhe ketu nuk i kan fajet femijet, por prinderit e tyre, qe p.sh nena e tyre flet me femij ne shtepi gjermanisht ( apo cfardo gjuhe qoft) qe ta mesoj prej femiju gjuhen. Ate e gjej nje budallallek, sepse nena me nuk po arrit asgje me ate se cka meson prej femijut te vet, por po humb nje femij.
Fatkeqsisht mergimtaret shqiptar cdoher e me pak po kujdesen per femijet e tyre, qe mos ta harrojne gjuhen shqipe.

nitushe
13-09-04, 12:26
une mendoj qe jane njerzit ma te ult qe munet me mbajt nje toke :twisted:

Naki
13-09-04, 20:41
Per Fate te keq shume Mergimtare qe jetojne ne diaspore,jane Grup Potencial qe gjuhen dhe Kulturen shqipe te harrojne.
Rritja e femijve ne dy gjuhe ate amtare dhe gjuhen shoqerore aty ku jetone eshte nje realitet qe shume bashkeatdhetareve na mundone,ne mungese te shkollave amtare ketu ne diaspor,ka perjashtime qe aty ktu egzistojne.
Neve prinderve na mbetet nje detyre vitale te Komunikojme Shqip sa me shume me femije ne jeten private, te vizitojme Atdheun se bashku me femije te Motivojme femijet ose Rinin tone te shkolluar ne Diaspor te vizitojne aty ku ka mundesi Kurset e gjuhes shqipe .
Te kemi kontakte te shpeshta ndermjet Veti qofshin ato private apo te organizuara.
Te shfrytezojme Mediumet e hapura Tv Shqiptare duke Motivuar edhe femijet tone .
Te mos Humbim sikur Arbereshet e Italise.

Me nderime Naki

explorer
02-06-05, 12:20
Prindėrit shqipėtar qė lejojnė harresėn e gjuhės dhe traditave shqipėtare, duhet tė kuptojnė se do tė jenė tė urrejtur mė vonė nga vet fėmija e tyre! Kurė harron se nga vjen nuk din as ku tė shkosh!

Artisti
04-06-05, 11:12
Kjo esht mendimi im personal

Prej kurshit u be MENDIMI i gjinis femrore

Sa e di une duhet me kan ,Ky eshte mendimi im personal,

florian
05-06-05, 12:42
Lexova me shum interes kete tem dhe pergjigjjet tuaja se sado pak me prek dhe mua ,jam dakort me ca nga ju por jo komplet dhe ja pse .

Po tregoj nje pjes te jetes time lidhur me gjuhen shqipe. largohem nga shqiperia ne moshen 14 vjec <ne mosh mjaft te madhe per te mos harruar gjuhen shqipe>dhe jetoj ne itali per 5 vjet pa pasur as lidhje telefonike me shqiperin e as me shqipetaret ne pergjithesi se jetoja ne nje vend ku ne ate koh nuk kishte shqipetar , mungesa e lidhjes me gjuhen shqipe te perditeshme me coi te mesoja nje italishte perfekte <gje per te cilen isha krenar> po nuk dija qe ne mos perdorimin e gjuhes mem po humbisja shum nga ajo . me ne fund me jepet mundesia te rikthehem ne shqiperi dhe kthehem , nuk mund ta kuptoni se c'tmerr ishte per mua te degjoj te flisej shqip !!! ti kuptosh!! por mos te flasesh dot ?? un ne pak fjal gjuhen shqipe nuk e kisha harruar por kisha veshtersi shum te medhaja komunikimi , veshtersi qe kaluan <jo te gjitha por nje pjes e mir>ne nje muaj pushime . tani kur e rimendoj them po nese do isha 10 vjec dhe ne vend te 5 vjeteve te jo ushtrimit te shqipes te ishin 10 vjet cdo te ndodhte me gjuhen time?????????????????????????
pershendetje te gjitheve

andromeda_rock
01-12-05, 18:43
nje njeri qe mbahet i atij kombi dhe nuk di te flet gjuhen e tij ather nuk i perket atij vendi