PDA

View Full Version : Si e konceptoni ju PERDHUNIMIN: Si fatkeqesi apo nxitje?????


Honesty^uk.
30-08-04, 10:46
Te nderuar diskutues, duke ditur se kjo dukuri eshte e perhapur ne shoqerine tone, do te doja te lexoja mendimet tuaja rreth kesaj.

Perdhunimi me shume pak fjale do te thonim te gjithe qe eshte nje fatkeqesi qe i ndodh cdo femre por ka edhe raste qe shkakton prishje nervore gjate gjithe jetes sepse nuk harrohet shume lehte.

Shume njerez mund edhe ta quajn qe femra ndoshta ka qene ajo qe ka shkaktuar nxitje me ane te veshjes apo me ane te sjelljeve te saj.

Sipas jush cfare do te ishte fatkeqesi apo nxitje?

Vera
30-08-04, 12:31
Pershendetje

Perdhunimin nuk mund ta nxisesh me asgje. Nese nje njeri i poshter(ta quaj ashtu) ka vendosur qe ta perdhunoj nje femer ateher sa te duash mbulov apo vishu si te duash ai nuk do shikoj asgje, sepse nga keto perdhunime dikush edhe fiton duke mar ne qaf femra dhe duke fituar para nga te afermit e tyre.
Me perdhunu nuk eshte qe vetem nje nat, nje ora apo me pak, por mund edh ete ze peng dhe deri ti thajne parat ne dor nuk do e leshojne, ose fitojne para duke e shitur si prostitut femren.
Pra une perdhunimin nuk e mar si shkas te veshjeve te femrave.

Tomori
30-08-04, 19:51
Njeni dhunon nje vajze!
-Vajza kam me te denoncu ne polici se me ke dhunuar dy here
-Dhunuesi si po une vetem nje here te kam dhunuar!!!
-Vajza po qpret atehere filloja te dyten..

Si e konceptoni ju tashe ket pune fatkeqsi apo fat hahaha

Tomori mos u tall hiq se kjo gje nuk ndodh dhe as qe ka me ndodh

Vera a je e sigurte 100% ne thenjen tende???

Vera
30-08-04, 20:25
Ndoshta do kish ndodh po ti kishte dhunuesi mendet e tua or Tomori. Se nuk ka femer mbi ket tok qe fol ashtu se paku me nje dhunues.

turisti
30-08-04, 21:35
Nderimet e mija per autorin e temes e cila eshte shume interesante dhe per te gjithe,pa dallime.
Ne shumicen e rasteve,viktimen ( femren ) e shpallin fajtore,kinse ajo e ka nxit dhunuesin,ashtu qe dhunuesi shpeton thuaj se lehte per vepren e bere.
Perdhunim eshte fatkeqesi per femer.Simbas mendimit tim,mashkujt nuk kan arsye per te thene ME KA NXITUR,sepse nese eshte nji femer e veshun mire me MINIQ,ose ndonji maice te shkurte,mashkulli mundet me syte e tij me ATERUE( PĖRULĖT) NE TRUPIN E SAJ SI ZOGJĖT TĖ LODHUR NĖ MBULESĖN E ANIJĖS -sa te dojne sepse me kqyre eshte akoma gratis,dhe mundet me e kenaq shtyrtin dhe syte ne BUKURITE NATYRORE ose AEROPORTIN E MADHE ( mvaret prej posedimit ).
Sa i perket - nxitjeve me ane te sjelljeve - te saj,zakonisht pas sjelljeve provokuese vjen kontakti i dyanshem i cili mbaron ne krevet.

Kur vjen deri te kontakti seksual normalisht,ajo ndodhi eshte e natyrshme ( sepse i ka regullat e veta edhe eshte sipas nevojes dhe deshires),a kubehet PĖRDHUNIM,ai eshte jo i natyrshem dhe i nevojshem e as i deshiruar,por NDODHI SHTAZARAKE-per te cilen simbas mendimit tim duhet mu aplikue ligji i ARABIJES SAUDITE,ku femra e dhunuar ia hek dhunuesit koken me shpate ne prezencen e krejt qytetareve ne stadiumin embushur,me te cilin AKT ajo e lan veten.
Une kaq.Ky ish mendimi im,ju pershendes. :wink:

progoni
30-08-04, 22:51
Duke pare seriozitetin e temės,
ku ėshtė pėr tu ēmuar autori i cili vėrtet nė shum tema ruan nivelin e njė diskutuesi tė ēmuar,besoj qė tema nuk ėshtė pėr tu pėrkėmbur,
meq ka tema edhe argtimi edhe humori.

Dhunimi ėshtė fenomen i shemtuar,ku jan tė pakta ato shtazė qė e pėrfillin.

Sa e provukon atė femra me veshje apo diq tjetėr.
Unė mendoj qė aspak.

Eleganca ėshtė dhuratė nga zoti pėr femrėn.

Simboli i femrės burrė,
pa tualet ,
aksioniste e radhėve tė para,
femra traktoriste
nuk jan nė natyrėn e saj,
jan skena qė na pat lodhė nexhmia ,
se si duhet tė jet antarja e partis.

Veshja me elegancė,
me modė ,
dhe sjellja me kohėn,
mund tė keqkuptohen vetėm nga naivė.

Mė sjellė tani njė rastė ktu nė forum,
antarė qika pr
pati gadishmėrin pėr diskutim edhe tė temave,
qė shum femra jan tema tabu pa tė drejt,
ėshtė ofendu nga ata qė nuk duhet ofenduar(njeri moderator)
unė si mashkull nuk e pata ndier veten mirė.

ARVANITI
15-07-05, 11:38
Te nderuar diskutues, duke ditur se kjo dukuri eshte e perhapur ne shoqerine tone, do te doja te lexoja mendimet tuaja rreth kesaj.

Perdhunimi me shume pak fjale do te thonim te gjithe qe eshte nje fatkeqesi qe i ndodh cdo femre por ka edhe raste qe shkakton prishje nervore gjate gjithe jetes sepse nuk harrohet shume lehte.

Shume njerez mund edhe ta quajn qe femra ndoshta ka qene ajo qe ka shkaktuar nxitje me ane te veshjes apo me ane te sjelljeve te saj.

Sipas jush cfare do te ishte fatkeqesi apo nxitje?


Perdhunimi eshte edhe nxitje edhe fatkeqesi.

Meshkujt (njerezit), meqe ata quhen perdhunues, jane qenie biologjike, me ndjenja, emocione te forta, komplekse, etj...

Nese nje mashkull sheh ne rruge (bie fjala) nje femer te veshur ne menyre terheqese dhe seksi, normalisht qe turbullohet (zakonisht), ndersa nje kategori tjeter bluan dicka ne mendje, e fantazon seksualisht ate femer. Ne shume raste puna mbyllet deri ketu, nuk vazhdon me tej.

Deri ne kete faze quhet NXITJE (shpirteore, trupore,)

Po tipa te vecante vendosin ti kthejne ne realitet fantazite e tyre seksuale te castit (ose te nje kohe te gjate), dhe arrijne ne perdhunim. Kjo quhet fatkeqesi.

Ne fillim eshte fatkeqesi per femren, nje fatkeqesi e madhe, pasi mund t'i shkaterrohet jeta, bien ne depresion, vuajne nga stresi dhe endrrat, ne shoqerine shqiptare humbin nderin dhe nuk mirekuptohen dhe paragjykohen. U prishet jeta e meparshem qe benin.

Ndersa per mashkullin ne fillim eshte nje deshire e madhe e kthyer ne realitet, qe per do caste futet ne kategorine e qejfit dhe te gezimit. Por me pas vijne edhe vrasjet e ndergjegjes, dhe ndeshkimi penal per tae veper te ulet.


FAJI?

Faji mendoj se deri diku mbetet jeti, nuk eshte i askujt, pasi njeriu eshte qenien me ndjenja dhe emocione te forta, qe ne shume raste humbin fillin e arsyes. Gjthsesi faj ka edukimi moral, familjar i mashkullit perdhunues. Ndersa femra, nese nuk i jep shkak perdhunuesit, nuk ka asnje faji. Njeriu mund te vishet si te doje.

Mesiper fola per njerez normal qe arrijne ne perdhunim, ndersa per perdhunesit pa ndergjegje dhe periodik, nuk di c'te them, vetem se drejtesia duhet te jete me e ashper me ta.


*****

Nese e lexuat, ju falderoj per respektin.

Gjithe te Mirat

dr1ta
15-07-05, 12:36
Perdhunimi/dhunimi , nuk esht fatkeqesi por krim , kalit ja ndrydhin ..... pse jo edhe njeriut :lol: :evil:

Kercovari
15-07-05, 13:29
Perdhunimi/dhunimi , nuk esht fatkeqesi por krim , kalit ja ndrydhin ..... pse jo edhe njeriut :lol: :evil:

Pajtohem me ty drita,por me kete ndrrydhje me ke habit fare,dhe ika :lol: :lol: :lol: :lol:

Odise
16-07-05, 03:39
arvan, ishje lakonik prore, e ketu qenke shkrire n'fjale e? :o

Dhunimi - akt primitiv, aq primitv sa vet dashuria, premje ndjenjash te syve, apo verbim syshe te ndjenjave ne kuptimin sensibilitiv (sensibiliteti, dridhje nervore). Nuk do te ishte asgje dhunimi seksual, sa do te ishte dhunimi ne vet dashurine e ne martese, dhunim me jete - kur femra i nenshtrohet, i roberohet mashkullit te pasur - femra robereshe e pasanikut, femra robereshe per ekzistence nje vend pune - dhunim me dashuri, e dhunim me jete (kur njera pale nuk pajtohet assesi dhe as e pyet prindi assesi) - dhunim i jetes, sikurse jete e dhunshme nen servine, maqedonine, Malin e zi, Greqine, si dhunim politik etj.

Dhunimi tek femra (apo edhe tek mashkulli nga femra, ka edhe aso rastesh) - behet nga disa faktore:

1. dhunim epshi (shfrytezim primitiv per cfryrje seksi)
2. dhunim interesi (shfrytezohet nje ndikim ekzistencial: punesim, ndihme)
3. dhunim shfrytezimi (femra mund ta zgjati punen, poqese ia jep shefit)
4. dhunim i vetkrijuar (ka femer qe vet krijon kushte per tu dhunuar)
5. dhunim hakmarrjeje (shfrytezim rasti me u hakmarre permes seksit)
6. dhunim grabites (grabitja e vajzave - nuse me zor e me hater)
7. dhunim kriminal, vrastar (seks e thike ne fyt, dhunim armiqesor).

Tash, mvaret se kush dhunon: nga i forti - harrohet :wink:, e nga i ligu - denohet! :shock:


Odise

Reana
16-07-05, 15:10
Dhunim seksual quhet akti seksuale i ushtruar mbi personin i cili ne menyre te shprehur dhe refuzim fizik thote- JO!!!!

JO domthene JO
Cdo JO e interpretuar ndryshe nga ana e kryersit te aktit te dhunes, pamarre parasysh veshjen, pamjen, sjelljen, etj etj, e personit mbi te cilin eshte ushtruar dhuna seksuale, eshte e denueshme NJEJTE para ligjeve te shoqerive bashkohore!!!

Nese dikush mendon se do te kete rrethana lehtesusese sepse viktima mbi te cilen kane ushtruar dhunen ka pasur pamje SEKSI ( :? ), poqese do ta provojne kete, do te kene rastin pas grillave ne burg te perjetojne ne lekuren e tyre (:wink: ) DOMETHENIEN e te dukurit SEKSI, dhe ta kuptojne me plotekuptimin e fjales cka do te thote VIKTIMIZIM SEKSUAL, dhe ballafaqim me persona qe intelektin e kane te nivelit te ulte qe nuk arrijne ti kontrolloje epshet e tyre seksuale!!!
Sipas statistikave, pas nje periudhe ne burg, seksi ka krejtesisht tjeter domethenie tjeter per shumicen e kryersve te akteve te dhunes seksuale!!!

Odise
16-07-05, 17:36
Parase te ndodhi dhunimi seksual, ndodhe dhunimi mental.

1. dhunimi mental e
2. dhunimi seksual

Dhunimi mental eshte, kur njeriu dhunon vetveten gjoja po dij dicka te madhe dhe nuk thot asgje vetem shterzen fjale me pezm - shprehje te cthurura pezmatike. Kete e shfrytezon dhunuesi, sepse parase te te dhunoj dikush - ti e ke dhunuar veē vetveten (akt i kryer)

Dhunimi seksual - akti i kryer n'daē thuaj jo, n'daē thuaj po! Fatkeqesi e nxitur! pra - FATKEQESI E NXITUR!

Murgesha
16-07-05, 17:55
Nėse mė lejohet nė kėtė temė do tė thoja edhe kėtė.

Si mund tė quajmė Fatkeqėsi Nxitėse dhunimin qė i bahet Femrės?
Hajde nė kushte normale, ndoshta ajo me veshjen e vet edhe nxitė meshkujt e ēoroditur qė ta marrin atė me dhunė, nė vend se ta marrin me dashuri dhe tė pėrfitojnė tė dyja palėt nė aktin sexual.
Po si shpjegohet ana tjetėr e dhunės ndaj femrės??
Ende tė freskėt e kemi nė kujtesė, kur nė njė anė masakroheshin meshkujt e shtėpisė e nė anėn tjetėr dhunoheshin gratė e shtėpisė.
A thua ato gjatė atyre momenteve s`paskan pasė mendime tjera pos nxitjen pėr ti dhunuar.
Mos, mos rehabilitoni ndėrgjegjjet e dhunuesve, se dhunojnė pse janė tė nxitur.

Kercovari
16-07-05, 18:07
Nėse mė lejohet nė kėtė temė do tė thoja edhe kėtė.

Si mund tė quajmė Fatkeqėsi Nxitėse dhunimin qė i bahet Femrės?
Hajde nė kushte normale, ndoshta ajo me veshjen e vet edhe nxitė meshkujt e ēoroditur qė ta marrin atė me dhunė, nė vend se ta marrin me dashuri dhe tė pėrfitojnė tė dyja palėt nė aktin sexual.
Po si shpjegohet ana tjetėr e dhunės ndaj femrės??
Ende tė freskėt e kemi nė kujtesė, kur nė njė anė masakroheshin meshkujt e shtėpisė e nė anėn tjetėr dhunoheshin gratė e shtėpisė.
A thua ato gjatė atyre momenteve s`paskan pasė mendime tjera pos nxitjen pėr ti dhunuar.
Mos, mos rehabilitoni ndėrgjegjjet e dhunuesve, se dhunojnė pse janė tė nxitur.

Skam Koment :wink:

ARVANITI
16-07-05, 19:46
1. dhunim epshi (shfrytezim primitiv per cfryrje seksi)
2. dhunim interesi (shfrytezohet nje ndikim ekzistencial: punesim, ndihme)
3. dhunim shfrytezimi (femra mund ta zgjati punen, poqese ia jep shefit)
4. dhunim i vetkrijuar (ka femer qe vet krijon kushte per tu dhunuar)
5. dhunim hakmarrjeje (shfrytezim rasti me u hakmarre permes seksit)
6. dhunim grabites (grabitja e vajzave - nuse me zor e me hater)
7. dhunim kriminal, vrastar (seks e thike ne fyt, dhunim armiqesor).Po flasim per "perdhunim", dhe perdhunimi quhet akti i kryerjes se marredhenieve seksuale me dhune, qe do te thone pa deshiren e femres.

Shumica e "dhunimeve" qe permende me lart jane te rralla, dhe civilizimi po i zhduk pak e nga pak. Dhunim interesi dhe dhunim shfrytezimi, sic i ke emertuar ti, jane e njejta gje, dhe mendoj se keto nuk futen ne kategorine e perdhunimit. Gjithashtu edhe ato "dhunimet" e tjera qe permende, per mendimin tin jane "dhunime" te shmangshme, dhe sic e thashe edhe me lart, jane te rralla.

Me shkurt, nuk mund te quhen perdhunime fizike. Pergjithesisht.


Gjithe te Mirat

ARVANITI
16-07-05, 19:51
Pajtohem me shumicen e mendimeve te dhena rreth kesaj teme .

Por do kisha shtuar edhe kete se , ai qe dhunon duhet te denohet rrept , me denimin me te keq qe egziston ne ate shtet .

Eshte akt i tmerrshem dhe eshte per tu denuar ne mas me te rrept.

Me Respekt
Alb!!!


Sigurisht. Harrova qepare ta thoja. Ata qe perdhunojne duhet denuar shume rende, me rreptesi te madhe, ne menyre qe te tjeret te mesojne. Ta dine se c'i pret pastaj, dhe ne kete menyre te vetfrenohen dhe te mednohen mire.

Eshte shume e rendesishme kjo gje (denimi i duhur).

doGzona
16-07-05, 19:54
Nėse mė lejohet nė kėtė temė do tė thoja edhe kėtė.

Si mund tė quajmė Fatkeqėsi Nxitėse dhunimin qė i bahet Femrės?
Hajde nė kushte normale, ndoshta ajo me veshjen e vet edhe nxitė meshkujt e ēoroditur qė ta marrin atė me dhunė, nė vend se ta marrin me dashuri dhe tė pėrfitojnė tė dyja palėt nė aktin sexual.
Po si shpjegohet ana tjetėr e dhunės ndaj femrės??
Ende tė freskėt e kemi nė kujtesė, kur nė njė anė masakroheshin meshkujt e shtėpisė e nė anėn tjetėr dhunoheshin gratė e shtėpisė.
A thua ato gjatė atyre momenteve s`paskan pasė mendime tjera pos nxitjen pėr ti dhunuar.
Mos, mos rehabilitoni ndėrgjegjjet e dhunuesve, se dhunojnė pse janė tė nxitur.

Murgesha
16-07-05, 19:56
Pajtohem me shumicen e mendimeve te dhena rreth kesaj teme .

Por do kisha shtuar edhe kete se , ai qe dhunon duhet te denohet rrept , me denimin me te keq qe egziston ne ate shtet .

Eshte akt i tmerrshem dhe eshte per tu denuar ne mas me te rrept.

Me Respekt
Alb!!!Sigurisht. Harrova qepare ta thoja. Ata qe perdhunojne duhet denuar shume rende, me rreptesi te madhe, ne menyre qe te tjeret te mesojne. Ta dine se c'i pret pastaj, dhe ne kete menyre te vetfrenohen dhe te mednohen mire.

Eshte shume e rendesishme kjo gje (denimi i duhur).

Mė pėlqeu por mendoj se mbasi po flisni si meshkuj do tė duhej ta kompletoni mendimin edhe me:
Ēfarė dėnimi kishit paraparė pėr disa prej tyre qė tė tjerėt mos tė bėjnė mė gjėra tė tilla??

ARVANITI
16-07-05, 20:07
Mė pėlqeu por mendoj se mbasi po flisni si meshkuj do tė duhej ta kompletoni mendimin edhe me:
Ēfarė dėnimi kishit paraparė pėr disa prej tyre qė tė tjerėt mos tė bėjnė mė gjėra tė tilla??

Jo si ato denime qe kam pare me nje film, duke i prere organet gjinore mashkullit. Si shume e rrept me duket.

Pastaj une nuk jam gjykates, prandaj nuk mendoj si nje gjykates (ligji), por nje denimi me burgim, teper i gjate, e ben efektin e vet fare mire, si tek perdhunuesi ashtu edhe te te tjeret.

Respekte Murgesha.

Gjithe te Mirat

GURI SYLAJ
16-07-05, 20:28
Dhunimi....

Ne rende te pare ketu behet fjale per Dhune.
Kete mund t'a beje vetem i forti ndaj te ligut.
Ketu paska mendime te ndryshme deri tek klasifikimet se dhunimi eshte akt primitiv, aq primitiv sa edhe vete dashurija. Po shpresoj se nuk kam mbrri me e zberthy drejt kete pohim por te krahasohet dhuna me dashurin per kah primitiviteti , une nuk kam koment.

Dhunimi seksual - fatkeqesi e nxitur..........

Nuk do t'a komentoja kete thenje sikur te mos kisha lexu per dhunimin e femijve ne moshes te mitur ku kjo "nxitje " nuk do te gjej vend kurresesi.
Por ketu ka dicka te vertete dhe kete e bazoj ne luften me dema p. sh ne SPANJE. Kam lexu se demat nuk reagojne ne cdo ngjyre dhe Toreadori apo si quhen ata, perdore beze me ngjyre karakteristike ne te cilen demat reagojn. Por ketu , sa ma merr mendja mua , po flasim per njerez e jo per dema.

Reana
16-07-05, 22:12
E Drejta Penale (Criminal Law) e trajton aktin e dhunes seksuale si KRIM,
dhe si e tille, ne nje shtet ku mbizoteron ligji, kryersit e aktit te dhunes seksuale i nenshtrohen gjykimeve dhe denimeve reciproke te shqipetuara nga Gjyakatat Penale!

Kryersit te vepres, ne literaturen akademike, por edhe ne gjuhen profesionale gjyqesore i drejtohet me "person", meqe kryersi mund te jete mashkull apo femer, perderisa viktimat mund te jene meshkuj, femra apo si qe ka cekur Guri, edhe femije (te moshes jo-madhore)!!!

(Denimet jane te njejta per kryersit e dhunes seksuale, pamarreparasysh gjinine e kryersit)!!!

Gjate vuajtjes se denimit sipas STATISTIKAVE te enteve ligjore ne mbare rruzullin, shumica e kryersve te dhunes seksuale, behen vete viktima te dhunes!


Duke u nderlidhur me shkrimin e Murgeshes, dua te shtoj se viktima te dhunes seksuale prej okupatorit serb ne Kosove kane qene edhe meshkujt shqipetare!
Perkunder bindjes se pergjithshme se dhuna seksuale e ushtruar ndaj femrave shte teme tabu ne mesin shqipetare, megjithate dhuna seksuale e ushtruar mbi meshkujt shqipetare eshte edhe me tabu, meqe stigma, turpi sipas bindjeve konvencionale edhe me e madhe. Shumica e viktimava shqipetare, KANE refuzuar te japin deshmi per Gjykaten Nderkomebtare per Krime Lufte ne ish-Jugosllavi, qe gjindet ne Hage!!!

Ne te Drejten Nderkomebtare Penale, dhuna e ushtruar sistematikisht ne ne nje popullate konsiderohet si akt i LUFTES SPECIALE, qe shfrytezohet per te nencmuar/turperuar kundershtarin repektivisht per te thyer moralin, dhe varesisht prej rrethanave mund te akumuloje edhe ne KRIM kunder NJERZIMIT, si qe ka qene rasti me me luften ne Bosnje!

Reana
16-07-05, 23:46
Dhunim seksual quhet akti seksuale i ushtruar mbi personin i cili ne menyre te shprehur dhe refuzim fizik thote- JO!!!!

JO domthene JO
Cdo JO e interpretuar ndryshe nga ana e kryersit te aktit te dhunes, pamarre parasysh veshjen, pamjen, sjelljen, etj etj, e personit mbi te cilin eshte ushtruar dhuna seksuale, eshte e denueshme NJEJTE para ligjeve te shoqerive bashkohore!!!Ne nje proces Gjyqesor te gjykimit te aktit te dhunes seksuale gjeja e pare qe duhet verifikuar eshte nese viktima ne cfaredo rasti ka shprehur me fjale apo veprim fizik mospajtimin per kryerjen e aktit seksual!!!

JO-dmth JO eshte moto e cila shftytezohet nga legjislatoret/edukatoret e kultures seksuale posaqerisht per informimin e atyre qe gjinden ne konfuzion nese kane te drejte te interpretojne VESHJEN, PAMJEN, GJESTET TRUPORE, etj, si pelqyeshmeri, perkunder refuzimit verbal!

Ligjet perendimore jane me te rrepta kur eshte ne pyetje dhuna seksuale, dhe cdo rast analizohet ne detaje, jo sikur ne disa vende ku drejtesia ne gjykate sillet permes njoftesive, prandaj ju LUTEM VENI RE: ne shume shtete perendimore, sipas praktiva ligjore, edhe akti seksual i kryer me deshiren e dy partnereve, ne raste kur vetem njeri prej partnereve eshte nen moshen madhore (ne disa shtete mosha 18, ne disa 21 vjecare trajtohet si moshe madhore) konsiderohet si dhune seksuale ndaj personit te mitur (statutory rape)!!!

Shpati
17-07-05, 11:29
Dhunim seksual quhet akti seksuale i ushtruar mbi personin i cili ne menyre te shprehur dhe refuzim fizik thote- JO!!!!

JO domthene JO
Cdo JO e interpretuar ndryshe nga ana e kryersit te aktit te dhunes, pamarre parasysh veshjen, pamjen, sjelljen, etj etj, e personit mbi te cilin eshte ushtruar dhuna seksuale, eshte e denueshme NJEJTE para ligjeve te shoqerive bashkohore!!!Ne nje proces Gjyqesor te gjykimit te aktit te dhunes seksuale gjeja e pare qe duhet verifikuar eshte nese viktima ne cfaredo rasti ka shprehur me fjale apo veprim fizik mospajtimin per kryerjen e aktit seksual!!!

JO-dmth JO eshte moto e cila shftytezohet nga legjislatoret/edukatoret e kultures seksuale posaqerisht per informimin e atyre qe gjinden ne konfuzion nese kane te drejte te interpretojne VESHJEN, PAMJEN, GJESTET TRUPORE, etj, si pelqyeshmeri, perkunder refuzimit verbal!

Ligjet perendimore jane me te rrepta kur eshte ne pyetje dhuna seksuale, dhe cdo rast analizohet ne detaje, jo sikur ne disa vende ku drejtesia ne gjykate sillet permes njoftesive, prandaj ju LUTEM VENI RE: ne shume shtete perendimore, sipas praktiva ligjore, edhe akti seksual i kryer me deshiren e dy partnereve, ne raste kur vetem njeri prej partnereve eshte nen moshen madhore (ne disa shtete mosha 18, ne disa 21 vjecare trajtohet si moshe madhore) konsiderohet si dhune seksuale ndaj personit te mitur (statutory rape)!!!

Ne gjuhen Shqipe do te duhej te shkruhej (Dhunim Seksual e jo Perdhunim Seksual).
Te kalkulojm se autori i kesaj Teme ka menduar per (Dhunimin Seksual).
Vendet e ndryshme e sanksionoin "ndryshe" ket Veper Penale.Ne disa vende kjo veper sanksionohet edhe ne qoft se ndodh edhe ne mes te Bashkshorteve(ne Kosov si veper nuk ka qen e sanksionuar)
por as ne te drejten Fetare Sheriat.
Dikush kishte ngritur nje Tez a mund nje Femer te provokoi nje Dhunim.
Teoritikisht e mundur psh:ne vend te punes etj.
Ne qoft se do te kemi nje rast te till Gjyqtari do te gjendet para nje dileme ta gjej te verteten.
Teoritikisht provokimi mund te njifet edhe si rrethan letsuese per Dhunuesin.

Agroni22
17-07-05, 12:31
une nuk jom psikolog mirepo per mendim temin perdhunim oshte nje dukuri shume katastrofike ne popullin shqiptare

Shpati
17-07-05, 16:16
une nuk jom psikolog mirepo per mendim temin perdhunim oshte nje dukuri shume katastrofike ne popullin shqiptare

Zotri Agron me siguri keni dashur ket lloj "vepre"ta cilsoni si katastrofike per Pupullin Shqiptar ne ket kuptim:nderi esht me rendsi sikurse jeta.
Dritero Agolli ne nje shkrim thot:Shqipetari per nderin le Koken.
Personja qe do te humb nderin do te gjendet ne Shoqri si te ishte e vdekur(ose edhe me keq).Personja do te gjendej ne "gjendje katastrofike"...

Vrejtja ime:nuk mund te flitet per "dukuri shum katasrofike" .
Kush e lexon ket rresht do te krijonte pershtypjen se kemi te bejm per nje lloj te vepres qe "masivisht ushtrohet".

Tek Shqiptaret kjo" lloj e vepres penale" ne krahasim me popujt tjer shum pak prezente.

Honesty^uk.
17-07-05, 16:47
Dritero Agolli ne nje shkrim thot:Shqipetari per nderin le Koken.Eshte e vertet qe D Agolli eshte shprehur ashtu, sepse e verteta ka qene e tille, por per ditet e sotshme formulimi i asaj thenie duhet te paraqitet ne kohen e shkuar te kryer
pra Shqiptari per nder ka pas dhene koken

Psikologu
17-07-05, 20:29
Pershendetje!

Perdhunimi nuk kryhet nga personat normal , por vetem nga personat e semure psiqikisht , kur e theme psiqikisht perfshij ketu edhe semundjet shpirterore dhe ato seksuale.
Per te analizuar arsyen se perse ndodhin keto akte , nuk mundemi te pajtohemi me ate se femra eshte nxitese per shkak teveshjes se saj , ose ajo eshte bashkfajtore ne kete aspekt , JO , keshtu nuk mundemi te cekim assesei.
Mosgatishmeria shpirterore tek njerezit per te dashuruar ose per tu shprehur ne menyren e lire , eshte nje akt i cili rritet ne brendesi te ndoj personi qe tenton te kryen vepren e perdhunimit, akti i tjeter eshte edhe ai i semundjes psiqike shpirterore ku pergjegjesin e madhe e kan edhe prinderit , filluar nga femijeria e deri ne pjekje , sepse tek meshkujt (djermt e ri) kur jane ne moshen e re ose ne kohen e pubertretit , degjojn shpesh fjale se madhesia e penisit luan rol te madhe ne mardhenjet seksuale , dhe ndodhe edhe e kunderta se tek disa nga keta eshte madhesia e vogel , qe dergon deri te friga qe te zhvishet para nje femres , arsye e tjer e kesaj eshte se friga dhe njohja e menyres seksuale dergon edhe ne dhunimin e nje femres , duke menduar mashkulli se ai me doemos duhet te jete nje luan ne mishin e nje femres dhe duke harruar se seksi nuk kryhet me forc por me kontrollen e psiqikes .
Ka shume raste qe personat e semure psiqikisht (agresiv) jane te gateshem jo vetem te kryejn dhunime seksuale ndaj femres , por edhe ndaj femijve , meshkujve dhe cdo kuj , e deri ne fund dergojn edhe deri ne vrasje.
Xhelozet e medhenj renditen ne shkallen e tret te ketyre personave qe kryejn aktet e dhunimit , sepse pas kryerjes se cdo akti seksual ,ata mendojn se partnerja nuk ka qene e kenaqur dhe shpesh shtrojn pyetje te tilla , por ne menyren arrogante , e nese partnerja me te vertet eshte e pa kenaqur nga ai , fillon nje kerkim ne brendesi te tij , te gjeje rruge te reja dhe te bindet me ate se femra eshte e kenaqur vetem atehere kur ndjen dhimbje nga penisi i tij , cka eshte jo normale.
Sulmet psiqike tek keta perdhonues fillojn nga shume arsye te ndrydhme nje nder ato jane:
Friga nga vetvetja
Urrejtja ndaj botes femrore
Urrejtja e trupit te tij ( penisi dhe koha e shkurt seksuale)
Kerkesa ne brendesi te vetes si hero per boten femrore etj etj.
Nuk duhet harruar se njerezit e tille , jane cdo here persona te vetmuar dhe se keta persona vuajn nga pasiguria ne veten e tyre.
Nuk po i permendi me diagnoza menyrat e semundjes , por cdo gje ndodhe ne jeten e njeriut, ne fakt , kemi raste qe edhe personat te cilet kan pasur karrier te madhe ne jeten e tyre , kan ren nen ndikimin e dhunuesve , arsye kjo e semundjes psiqike , e cila fillon ne shkallen e pare qe nga dhimbjet ne kurriz dhe percillet deri ne qendren e trurit ,e cila dirigjon ne tru, ketu munde t te jete edhe infektimi i qendres nervore nga ushqimi , dhe nga rrethanat e tjera pershembull te gjakut.
Te rinjet ( ne moshen e pubertretit) duhet me pa tjeter te jene te informuar me menyren e aktit seksual , atij erotik , dashuris dhe te xhelozis , ne fakt , keta te rinj edhe pse jetojn ne enderra duhet me doemos te keni informim te drejt per jeten si jete , dhe se duhet qe sa me shume te i ikin denimit nga ana e prinderve , sidomos akuzimi ose denimi me mbyllje ne dhomen e erret , qe eshte e zakoneshme nga shume prinder.
Tregimet ose rrefimet e heroizmit , duhet te mso jene prezente tek keta te rinj , sepse edhe pse ata kryejn dhunim , ne veten e tyre , pra trupi i madhe ne mendjen e vogel , mendon qe eshte hero dhe i persosur per keto vepra djallezore.
Denimi i ketyre njerezve duhet te jete i ashp[er , cka edhe e marrin kete denim te merituar ne te gjithe boten , por nese vuajn nga semundjet psiqike , edhe pse vuajn denimin , duhet me doemos te jene nen kontrollin mjekesor , edhe pse sherimi eshte i vogel .
Nese eshte diagnoza e shkalles DS 82 , keta persona nuk denohen me burg por vetem me sherim mjekesor , cka edhe ndodh qe keta mbeten per te tere jeten nen sherimin e izoluar mjekesor.
Akti i dhunimit eshte nje nder aktet me te shemtuara per nje femer , sepse pas kryerjes se ketij akti mbi te , ajo humb vetebesimin e saj total ne jete , por sdo te thote se ato nuk kan sherim , po sherimi eshte i mundeshem , por shumica e tyre e mbajne kete veper si te fshehur , ose jane te obliguara per shkak te rrethit ta mbajne te fehshur , gje e cila eshte e rrezikeshme.
Edhe burrat e martuar me gra , mund te jene ne nje shkalle te klasifikuar si dhunues , e kam fjalen nese ata jane te bindur se simbas nevojes dhe kerkeses se tij , femra duhet te jete cdo here e gateshme , e ne fakt ky eshte edhe dhunim total shpirteror i nje femre.
Pajtueshmeria ose momenti i kryerjes seksuale nuk eshte obligim ose marrveshje , sepse ajo vjen nga deshira e mbrendeshme dhe perfundon me deshiren e mbrendeshme, pra ka dhunues te tille akoma te cilet flejn ne nje shtrat me nje femer dhe se nuk e qajn koken aspak per gatishmerin e saj shpirterore ose trupore , e kjo dergon deri ne shkatrrimin total te nje femre, dhe sa per perfundim ka pasur raste qe pas fjalosjes ose nese mashkulli ka rrahur femren dhe me vone ka kerkuar pajtim me te , te vetmen falje nga ana e saj e ka llogaritur vetem anen seksuale , duke qene i bindur se nese ajo e kryen aktin seksual me te , atehere ajo me te vertet e ka falur , ne fakt ajo eshte dhunuar ne menyren me te keqe nga personi ne fjale.
Pra femra te nderuara , mos bini viktim e personave te tille , te cilet vetem seksin e vleresojn si dashuri ne mesin e bashkjeteses se tyre.
Nderime

Kastri
17-07-05, 22:05
Pershendetje

Per mendimine time dhunimi ka vetem nje definicione KRIMkur dihete se shumica e dhunimeve seksuale perfundoine me krime(vrasje)
pra njeriu,se pari tranohete(si thote populli)e mandeje kryene krimine,pa marre parasyshe qfare lloi krimi,ne ate momente ai persone nuk eshte psiqikishte ne rregulle,se paku une mendoi keshtu.

Me nderime te nderuare.

Krokodilli
18-07-05, 11:36
Te nderuar diskutues, duke ditur se kjo dukuri eshte e perhapur ne shoqerine tone, do te doja te lexoja mendimet tuaja rreth kesaj.

Perdhunimi me shume pak fjale do te thonim te gjithe qe eshte nje fatkeqesi qe i ndodh cdo femre por ka edhe raste qe shkakton prishje nervore gjate gjithe jetes sepse nuk harrohet shume lehte.

Shume njerez mund edhe ta quajn qe femra ndoshta ka qene ajo qe ka shkaktuar nxitje me ane te veshjes apo me ane te sjelljeve te saj.

Sipas jush cfare do te ishte fatkeqesi apo nxitje?

fatkeqesi apo nxitje?? :shock: kjo eshte pyetje qe nuk duhet ta shtroj askush....

nxitje eshte per ate mashkull qe ka sistemin nervor te qrregulluar, per ate qe nuk meriton te jet ne mesin njerzor, (meriton vdekje apo burg jetesor)


fatkeqesi nuk kisha then por tragjedi per vajzat...

laliloli
18-07-05, 12:06
Perdhunuesit jane te nxitur nga ndjenjat e tyre te semura.

ARVANITI
18-07-05, 19:07
Dritero Agolli ne nje shkrim thot:Shqipetari per nderin le Koken.Eshte e vertet qe D Agolli eshte shprehur ashtu, sepse e verteta ka qene e tille, por per ditet e sotshme formulimi i asaj thenie duhet te paraqitet ne kohen e shkuar te kryer
pra Shqiptari per nder ka pas dhene koken #


Nuk pajtohem me ty honesty-uk, eshte gjithekohore dhe gjithenjerezore. Nderin e ruajne te gjithe njerezit ne bote, te pakten perpiqen, por te shqiptaret nderi ruhej dhe ruhet rreptesisht.

Me kete rast, nese te perdhunojne motren (rast i trashe) cdo beje ti?

Nuk do ta vendosje nderin ne vend?

Me siguri po, ashtu si edhe une ne kete rast.


Ketu ne Shqiperi“, eshte bere rutine krimi ne familje per ceshtje nderi, pse vajza del paleje nga shtepia i ati ja jep ne ball etj, etj, etj,.....shume ra“ste te ketilla.

Keto "ruatje nderi" gjenden ne psikologjine e njeriut ne pergjithesi, e te gjithe njerezve, por te shqiptaret disi me e perparuar dhe mė me shume ndikim ne jeten e tyre. Besoj qe ti e di se per ne (si shqiptaret) ka shume rendesi shprehja "c'thote bota"?

Gjithe te mirat

ARVANITI
18-07-05, 19:22
Perdhunuesit jane te nxitur nga ndjenjat e tyre te semura.

Ka shume raste qe keto perdhunues jane njerez te zakonshem, pati te kaluar "penale", pa shfaqje te veprimeve te tilla etj...

Nuk mendoj se nxiiten nga "ndjenjat e e semura" (jo te gjithe) por nga shkaqe dhe reaksione kimike trunore te castit.

Psikologu
18-07-05, 19:31
ARVANITI SHKRUAJTI:

Ketu ne Shqiperi“, eshte bere rutine krimi ne familje per ceshtje nderi, pse vajza del paleje nga shtepia i ati ja jep ne ball etj, etj, etj,.....shume ra“ste te ketilla.

Keto "ruatje nderi" gjenden ne psikologjine e njeriut ne pergjithesi, e te gjithe njerezve, por te shqiptaret disi me e perparuar dhe mė me shume ndikim ne jeten e tyre. Besoj qe ti e di se per ne (si shqiptaret) ka shume rendesi shprehja "c'thote bota"?

Krimi per qeshtje nderi !
Ore , ky nuk quhet nder aspak , sepse askush nuk ka te drejte te vrase femren per keto rrethana qe ti i ke shkruar , keto nuk jane qeshtje nderi , por ndikim i rrethit te afert , ne fakt kete akt e kryejn ata te cilet ende nuk jane ne shkallen e dijes ose edukimit , si vritet femra per keto gjera , kjo eshte abnormale, ajo duhet te dal , por ne fakt kur ia ndalon ndaljen , ajo edhe me shume del edhe pse e ka jeten ne rrezik.
A thua nderi qenka tek trupi i nje femre , ose nje gruaje , ka raste qe burrat kan vrare , vetem e vetem qe nje femer eshte ndare nga burri , kjo nuk eshte normale dhe se dij se si quhet kjo nder ose moral, nder per hir te kuj ose te cilit malle.
Gabim fatal dhe primitiv , ose te themi tr4adit e futur ne gjakun e shqiptarit nga ndikimet e kulturave semite.

ARVANITI
18-07-05, 19:48
Krimi per qeshtje nderi !
Ore , ky nuk quhet nder aspak , sepse askush nuk ka te drejte te vrase femren per keto rrethana qe ti i ke shkruar , keto nuk jane qeshtje nderi , por ndikim i rrethit te afert , ne fakt kete akt e kryejn ata te cilet ende nuk jane ne shkallen e dijes ose edukimit , si vritet femra per keto gjera , kjo eshte abnormale, ajo duhet te dal , por ne fakt kur ia ndalon ndaljen , ajo edhe me shume del edhe pse e ka jeten ne rrezik.
A thua nderi qenka tek trupi i nje femre , ose nje gruaje , ka raste qe burrat kan vrare , vetem e vetem qe nje femer eshte ndare nga burri , kjo nuk eshte normale dhe se dij se si quhet kjo nder ose moral, nder per hir te kuj ose te cilit malle.
Gabim fatal dhe primitiv , ose te themi tr4adit e futur ne gjakun e shqiptarit nga ndikimet e kulturave semite.


Pikerisht keshtu sic them une, shqiptaret e kane te koka shprehjen "cthote bota per ne", dhe ne kete menyre eshte krijuar ajo qe quhet "ruatje nderi.

Ne ato raste qe permenda me lart, njerezit qe i kane kryer, i kane kryer per "te ruatje nderi", d.mth. me kete qellim jane nisur, dhe kete qellim kane pasur. Keshtu eshte formezuar nderi te ne.

Sipas teje kush quhet "ruatje nderi" te shqiptaret?

Naki
18-07-05, 20:02
Vetėm Njė kategori Njerzish tė pacivilizuar,tė pa Edukuar,tė Sėmuar mentalishtė,me fanatizėm tė trashiguar apo tė inicuarė nga dhuna Fizike apo materiale kryejnė vepra tė pa civilizuara,tė pa deshiruara.
Mbrojtja e Nderit,Respektit eshtė shtylla kryesore e familjeve shqiptare,qdo kėrcėnim i dhunshėm shkaktonė reaksion tė mbrojtjes me ato mjete qė Disponon.
Mjerishtė tek ne Shqiptaret nė vendė qė tė funksionon ligji dhe Instuticionet po edhe vetėdija e qytetarėve qė tė bashkėpunojmė me Policin,marrim pėrgjegjėsinė familjare dhe individualishtė i qerojmė hesapet me plumba.
Mbrojtja e popullit nga tė ligat,siq ėshtė edhe pėrdhunimi kėrkonė njė qasje serioze ku duhet tė kyqen shumė segmente tė Sistemit tė mbrojtjes dhe tė Drejtėsisė ligjore, edukimit shėndetėsorė dhe atė social,Informimit tė mjetėve elektronike te shtypura apo edhe ato Mediumeve TV.

Egzoni
18-07-05, 20:16
Gabim fatal dhe primitiv , ose te themi tr4adit e futur ne gjakun e shqiptarit nga ndikimet e kulturave semite.

Une qe mirrem qdo dite me shqiptar te cilet kan ende statusin azilant ne mergim, mund te them se femrat e vetmuara nuk do te kthehen sepse po te ktheheshin, ato do t'i rrezikonte Kanuni dhe nuk jane perdorur ne asnje rast shkrimet e Kuranit si argument nga ato femra por veq te Kanunit.

Ku i ka rrenjet Kanuni nuk besoj qe ka nevoje te tregoj.

e_martumja
18-07-05, 20:22
Dhuna eshte nje fatkeqsi e madhe sidomos per gjinijen femrore.
Nuk mendoj qe me nxitje nje person e ben dhunen ndaj nje person,e ben nje psykopat sepse ne koke nuk eshte mire.
Une e njohi nje shqiptare qe eshte dhonuar ne kosove ne moshen 14 vjecare, mbas 13 vite ende e ka plagen dhe gjithmone ka munges te buzqeshjes.
A thu si ndihet aj person momentalisht qe e ka shkatrruar jeten e nje person per me pas disa minuta knaqsi?
Kjo eshte nje krim :!: :!: :!:me rrespekt, e_martumja

Kercovari
18-07-05, 20:25
Dhuna eshte nje fatkeqsi e madhe sidomos per gjinijen femrore.
Nuk mendoj qe me nxitje nje person e ben dhunen ndaj nje person,e ben nje psykopat sepse ne koke nuk eshte mire.
Une e njohi nje shqiptare qe eshte dhonuar ne kosove ne moshen 14 vjecare, mbas 13 vite ende e ka plagen dhe gjithmone ka munges te buzqeshjes.
A thu si ndihet aj person momentalisht qe e ka shkatrruar jeten e nje person per me pas disa minuta knaqsi?
Kjo eshte nje krim :!: :!: :!:me rrespekt, e_martumja

Shume mire dhe shkurte e ke thene Zonje te pergezoj. :wink:

e_martumja
18-07-05, 20:29
Dhuna eshte nje fatkeqsi e madhe sidomos per gjinijen femrore.
Nuk mendoj qe me nxitje nje person e ben dhunen ndaj nje person,e ben nje psykopat sepse ne koke nuk eshte mire.
Une e njohi nje shqiptare qe eshte dhonuar ne kosove ne moshen 14 vjecare, mbas 13 vite ende e ka plagen dhe gjithmone ka munges te buzqeshjes.
A thu si ndihet aj person momentalisht qe e ka shkatrruar jeten e nje person per me pas disa minuta knaqsi?
Kjo eshte nje krim :!: :!: :!:me rrespekt, e_martumja

Shume mire dhe shkurte e ke thene Zonje te pergezoj. :wink:flm nga zemra i nderuar shoki Kercovar

Gentiani
05-12-05, 21:15
Njė rast qė mė ra nė sy dhe mendoj qė i pėrket kėsaj teme, deri sa po lexoja tek shekulli.


Historia e Manushaqe Roēit nga Fushė-Bulqiza, qė nė moshėn 28-vjeēare vrau bashkėfshatarin qė e ngacmonte seksualisht

Vrau pėr nder, 10 vjet nė qeli

Ka kaluar vetėm 6 vite tė dėnimit: Brenga mė e madhe, qė nuk pashė pėr herė tė fundit tim atė

Kujtim Boriēi

Tiranė - Ka vrarė pėr nder. Nė anėt e saj kjo fjalė nuk tingėllon e huaj, por gjithė sa ka ndodhur i ka lėnė njė dhimbje e brengė tė madhe qė edhe koha zor se do ta shuajė. Manushaqe Roēi, nga periferia e Bulqizės, tani ėshtė 34 vjeē e prej 6 vitesh vuan dėnimin nė burgun 325 nė Tiranė. Nė pamje duket mė e madhe se kaq dhe pranon se brenda qelisė duhet tė rrijė ende edhe 4 vite tė tjera. Vite qė i shtyn me shpresėn se pas lirisė do tė shkojė larg, shumė larg prej kėtej pėr tė nisur njė tjetėr jetė.
“Jeta ėshtė treguar e pamėshirshme me fatin tim. Dua tė mbaroj dhe kėtė dėnim qė mė ka mbetur dhe tė rinis jetėn nga e para, nuk di se ku, por larg, shumė larg”, - thotė Manushaqja, duke pranuar se krimin e ka kryer pėr vetėmbrojtje, pas ngacmimeve tė vazhdueshme seksuale tė njė bashkėfshatari tė saj. I cili, sipas saj, nuk e linte tė qetė, por e ndiqte, e ngacmonte gjithmonė. “Nuk mė donte. Vetėm mė shihte pa njeri, pa pėrkrahje e donte tė pėrfitonte prej meje”, - thotė ajo, duke shtuar se makthi u bė aq i madh, sa nuk dilte dot tė bėnte as punėt e shtėpisė. E mbetur pa nėnė, me njė baba tė sėmurė, me motra e vėllezėr qė prisnin vetėm prej saj, ajo nuk kishte me kė tė ndante shqetėsimin.
Krimi
Ishte 20 janari i vitit 2000, njė ditė e ftohtė dimri, me dėborė dhe ngrica, tė zakonshme pėr kohėn nė Bulqizė dhe rrethinat e saj. “Atė ditė babai ishte shumė i sėmurė, mezi e kishte kaluar natėn. Bashkė me tė pa gjumė ishim edhe unė, motra e tre vėllezėrit”, - nis rrėfimin Manushaqja. Ajo tregon se nuk kishte shkuar ora 09.00, kur doli tė merrja diēka pėr bagėtitė, jo larg shtėpisė. “Para mė del pėrsėri Selim Previzi, tmerri i jetės sime. U tromaksa, por nuk kisha ku tė shkoja”, - vazhdon ajo, duke shtuar se atė ditė ai i ishte dukur mė i egėr se kurrė. “Mė vėrsulet si egėrsirė e unė reagova fuqishėm, aq sa munda e si munda”, – vazhdon mes lotėve 34-vjeēarja, duke rrėfyer ēastet mė tė tmerrshme tė jetės sė saj. Teksa flet e ulur nė katin e poshtėm tė krevatit dysh tė burgut, me njė jastėk tė qėndisur me grep mbi gjunjė, flet prerė. “Po, e vrava, e vrava me automatik”. As ajo vetė nuk di tė tregojė hollėsi rreth asaj qė ndodhi. Vetėm pranon se nė atė gjendje kėrcėnimi, pa mbrojtje, pėrballė dhunuesit, i ka drejtuar automatikun kallashnikov. “Nuk di si e mbusha, si dhe sa herė qėllova mbi tė, nuk mbaj mend hollėsira tė tjera. Vetėm vonė kur erdhi policia dhe e pashė veten nė qelitė e komisariatit tė policisė, sikur erdha nė vete dhe u ndėrgjegjėsova pėr ē’kisha bėrė”, - shton ajo.
Brenga
Ka shumė, por njėrėn nuk do ta harrojė kurrė. Nuk janė vitet e rinisė qė i shkoi nė qeli, as ėndrrat qė nuk i realizoi dot, as jetėn qė nuk e bėri si shoqet. Manushaqja nuk gjen shpagim me ndėrgjegjen qė nuk e pa dot tė atin pėr herė tė fundit. “Para tre vjetėsh mė vdiq babai. E lashė tė sėmurė e atė ditė doja tė isha qoftė dhe njė ēast tė vetėm te koka nė pėrcjellje, kėrkova lejė, por nuk mė dhanė. Kam qarė me ditė e javė pa pushuar, por njeriu qenka i fortė, mjerė kush bėn keq e mjerė kush ka keq”, - thotė ajo. Dėnimin e ka marrė thuajse menjėherė. “Mė dėnuan pa avokat, se nuk kishim qė tė paguanim pėr tė marrė njė tė tillė”, - thotė 34-vjeēarja e dėnuar, duke shtuar se pėrpara gjykatėses ka pranuar se vrasjen e ka bėrė nė kushtet e tronditjes sė thellė, nė momentin qė bashkėfshatari po e ngacmonte seksualisht. Ka shtuar se ishte viktimė e njė agresioni, e pambrojtur, por gjithsesi krimi makabėr qė kreu kėrkonte ndėshkim. Nė bazė tė dokumenteve zyrtare qė ofrojnė drejtuesit e burgut 325 dhe siē pohon vetė e dėnuara, Gjykata e Bulqizės e dėnoi me 16 vjet burg. Ndėrsa pas apelimit, Gjykata e Apelit nė Tiranė e dėnon 28-vjeēaren Manushaqe Roēi me vendim tė formės sė prerė 10 vjet. Kėshtu, qė para 6 vjetėsh, Manushaqja dėrgohet nė burgun e grave nė lagjen “Ali Demi”, banore e sė cilit do tė jetė edhe disa vite deri nė pėrfundim tė vuajtjes sė dėnimit tė dhėnė.
Mbijetesa
Ėndrrat pėr njė vajzė nė njė rrethinė tė Bulqizės nuk janė tė shumta. Pėr Manushaqen, aq mė pak.
“Ishim 2 motra e tre vėllezėr e jetesa nė fshatin tonė Fushė-Bulqizė, ishte tejet e vėshtirė. Jo vetėm se kishim pak tokė, ajo qė kishim ishte joprodhuese, por se nėna na kishte vdekur, babai ishte i sėmurė e tė gjithė fėmijėt e tjerė prisnin nga unė”, - thotė ajo, duke treguar se jeta e saj qė nga fillimi ka qenė mjerim.
“Punoja gjithė ditėn, mė binte bretku nė arė, por duhet tė kujdesesha edhe pėr babanė, motrėn e vėllezėrit e tjerė”,- shton mė tej Manushaqja. Mbijetesa sigurohej plot mund, ndonjėherė ajo qė sigurohej nuk ishte mjaft, edhe pse nė punėt e bujqėsisė, sipas saj, ndihmonin edhe fėmijėt e vegjėl. “Ėndėrroja njė jetė si tė gjitha shoqet, ėndėrroja qė t’u vija nė ndihmė babait e njerėzve tė mi, kisha shumė ėndrra, si ēdo vajzė, por kėshtu qe fati, mė ranė nė qafė nė nder, ma bėnė jetėn tė padurueshme, e tani mė duhet tė vuaj”, - shton ajo. Tregon gjithashtu se nuk ka kėrkuar dhe nuk do tė pranojė mėshirė, falje tė dėnimit, ndonėse mezi e pret tė ikė koha e mbetur qė tė rinisė njė jetė nga e para. E pyesim se ku do tė shkojė pas daljes nga burgu.
“Larg, shumė larg, nuk di se ku, por dua qė ato vite qė mė kanė mbetur tė jem tjetėr njeri, t’u shėrbej motrave e vėllezėrve”, - thotė ajo, duke shtuar se vizitat e njerėzve tė familjes e nė mėnyrė tė veēantė tė tė vėllait tė saj, Nazmi Roēi, ia lehtėsojnė peshėn e vuajtjes dhe jetėn e vėshtirė tė burgut.

Rehabilitimi
Magaziniere nė kampin e riedukimit
Puna e parė e mirė qė ka bėrė ndonjėherė ėshtė tani nė burg. Ku titullarėt e burgut kanė treguar besim tek ajo, duke i besuar detyrėn e magazinieres. Punė nga e cila fiton pak tė holla e njėherėsh edhe ulje tė dėnimit. Pėr Marinela Sotėn, drejtoreshėn e burgut tė grave nė lagjen “Ali Demi”, rasti i Manushaqe Rocit, fatkeqėsisht, nuk ėshtė i vetėm mes rasteve tė tilla nė kėtė kamp riedukimi.
“Ajo ėshtė njė e dėnuar korrekte, ėshtė vlerėsuar pėr korrektesėn dhe punėn qė bėn, duke i besuar dhe detyrėn e magazinieres nė kamp, por drama qė ka kaluar, shto dhe problemet qė trashėgon nga jeta e saj e trazuar nė vendlindje, jo vetėm kanė lėnė gjurmė, por vėshtirėsojnė dhe punėn konkrete pėr reabilitim”, – thotė Marinela. Pėr punėn qė bėn, sipas drejtoreshės sė Burgut, Manushaqja pėrfiton edhe nga 90 lekė nė muaj dhe njė ulje dėnimi prej 3,9 ditėsh pėr njė muaj punė tė bėrė. Pėr bashkėvuajtėset ajo cilėsohet shumė korrekte, ndonėse e mbyllur nė vetvete.


Nė gjuhėn e psikologėve:
Krimi, pasojė e dhunės
Drama e Manushaqes pėrtej pėrgjegjėsisė ligjore tė njė personi, pėr sociologėt dhe psikologėt e burgut tė grave Tiranė, ėshtė njė fenomen nga i cili duhet tė nxjerrė pėrgjegjėsinė e vet si shteti, ashtu edhe shoqėria.
Nė kėtė kamp ku vuajnė dėnimin 68 gra e vajza, nė shumicėn prej tyre, nė 45 raste, krimi ka ardhur pas njė gjendjeje psikologjike tė rėnduar si pasojė e dhunės qė ėshtė ushtruar mbi to. Ingrit Balluku, psikologe e burgut, “Dėnimet e dhėna janė pėr kryerjen e veprės penale tė vrasjes, shumica burrave tė tyre”,- thotė Ingrid Balluku, psikologe e burgut ku vuan dėnimin bashkė me shumė gra e vajza tė tjera edhe Manushaqe Roēi. Nė tė gjitha rastet, sipas Ballukut dhe kolegėve tė saj, krimet nga gratė janė kryer nė kushtet e njė dhune sistematike tė burrave ndaj grave. Dhunė, sipas tyre, e denoncuar nė polici e struktura shtetėrore, por qė nuk ėshtė frenuar nė kohė. Edhe pėr rastin e 34-vjeēares qė ngacmohej vazhdimisht seksualisht, sipas konfirmimeve tė mėsipėrme, ėshtė kėrkuar ndihma e policisė lokale, organeve vendore, por nuk ėshtė ndėrhyrė.05/12/2005
KATEGORIA: Sociale


Nuk ėshtė Copy, por e pastuar :wink: :lol:

Tomori
05-12-05, 21:40
Dhuna nuk eshte fatkeqesi,,,por Krim i paramenduar...?!!!!
Nuk ka asnifar justifikimi per kriminelin...ose Krimin
qe krimit tja vejme parashtresen fatkeqesi?!!!

XheBraiLi
16-07-07, 19:01
Te nderuar diskutues, duke ditur se kjo dukuri eshte e perhapur ne shoqerine tone, do te doja te lexoja mendimet tuaja rreth kesaj.

Perdhunimi me shume pak fjale do te thonim te gjithe qe eshte nje fatkeqesi qe i ndodh cdo femre por ka edhe raste qe shkakton prishje nervore gjate gjithe jetes sepse nuk harrohet shume lehte.

Shume njerez mund edhe ta quajn qe femra ndoshta ka qene ajo qe ka shkaktuar nxitje me ane te veshjes apo me ane te sjelljeve te saj.

Sipas jush cfare do te ishte fatkeqesi apo nxitje?

Zero Cool
21-07-07, 11:44
Per ata meshkuj qe e bejne nje veprim te tille, pra nje dhunim ka vetem nje denim: CASTRACION

RiannA
21-07-07, 11:47
Me as ni veper apo veshje nuk esht legetim qe nje person e perdhunon nje person tjeter.

E ata qe e bajn, mir e ka Zero_HOT duhet me jav kput....ska virrci, mirrci aty....

Zero Cool
21-07-07, 12:10
Per ata meshkuj qe e bejne nje veprim te tille, pra nje dhunim ka vetem nje denim: CASTRACION


Verkracht,het zijn 9 letters
Maar wat doet het pijn
En wat is het moeilijk om daarna
Weer jezelf te mogen zijn.

Verkracht, het is maar een woord
Even je verstand op nul
Want als hij je betast
Voel je je zo’n grote sul

Bang om te schreeuwen
Bang om wat ze denken
Bang omdat je er geen
Aandacht aan wil schenken

Het liefst gewoon weer verder gaan
Zonder dat je eraan terug denkt
Zonder dat je bang hoeft te zijn
Dat iemand je weer een haar krenkt

Je lichaam betast door vreemde handen
Ogen die begeerte uitstralen
Een vies, vet lichaam bovenop je
En stoot in je met lange halen

Een warme douche van uren
Gewoon denken dat je vies bent
Al het ‘vuil’ er afspoelen
Van die vieze, enge vent

Mijn hart is voor altijd gebroken
Het doet vaak nog zo’n pijn
Ik denk nog te vaak aan het gebeurde
En dan wil ik graag alleen zijn

Alleen met m’n gedachten
Want ze zeggen dat ik verder moet
Ze weten niet waarover ze het hebben
En hoeveel pijn dat doet

Vertrouwen in jezelf
Maar ook in je omgeving.
Weer genieten van dingen
En zorgen voor vergeving

En nu moet ik verder
Verder met mijn leven
Ik hoop dat het me zal lukken
En het een plekje zal kunnen geven…Per ata meshkuj qe e bejne nje veprim te tille, pra nje dhunim ka vetem nje denim: CASTRACION

Rizuana
26-10-08, 15:11
Te nderuar diskutues, duke ditur se kjo dukuri eshte e perhapur ne shoqerine tone, do te doja te lexoja mendimet tuaja rreth kesaj.

Perdhunimi me shume pak fjale do te thonim te gjithe qe eshte nje fatkeqesi qe i ndodh cdo femre por ka edhe raste qe shkakton prishje nervore gjate gjithe jetes sepse nuk harrohet shume lehte.

Shume njerez mund edhe ta quajn qe femra ndoshta ka qene ajo qe ka shkaktuar nxitje me ane te veshjes apo me ane te sjelljeve te saj.

Sipas jush cfare do te ishte fatkeqesi apo nxitje?

Shumicen e rasteve fatkeqsi... :S

lirik
30-10-08, 10:24
Dhunimi ka shum komponente ai paraqet poshtersi simbol i poshtersis por edhe krimit
sepse vret nji njeri per se gjalli prandaj ėsht krim iė rėndė kunder jetes s e njeriut
dhe duhet te gjykohet shum ashper

lirik
30-10-08, 10:29
Dhunimi permbanė ka shum komponente negative tjera
ai paraqet poshtersi
simbol i poshtersis
por edhe krimit
te flliqur
sepse vret nji njeri per se gjalli
prandaj ėsht krim i rėndė kunder jetes s e njeriut
dhe duhet te gjykohet shum ashper

lirik
30-10-08, 10:35
Nėse vritet njeriu vuajtjet ndjenjat mbarojn me vdekjen por vdekja ma e keqe ėsht vdekja pėr sė gjalli
nji njeri i dhunuar femer e dhunuar gjith jeten vuan dhe asnjiher nuk eshte lumtur
traumat epersjetshme e vrasin sa her ti kujtohet dhunimi dhe ja vrasin ndergjegjen e disponimin ja ndalin gazin kur esht duke qesh ma se tepermi
esht vrasje qe nen vetedije zhvillohet qdo her dikush nuk e perballon dhe vetvritet
pra
krimineli qe per qastin manjak te egoizmit te epshit kafshror pa menduar per pasojat e tjetrit duke mos pas ndergjegje as vetedije se qka shkakaton t e tjetri
ai duhet denuar rėnd sepse ka vra nji jet ne emnyren ma mizore ka shkaktuar nji vuajtje te perjetshme ku shpirti i te dhunuarit viktimes ne qdo qast nga nji vrasje e perjeton
femra e dhunaur mund te vuaj edhe e martuar pastaj gjith jeten
e vret ndergjegjja pra vroitet indirekt edhe familja se perjeton vuajtje
ne ket rast dėmin qe shkakton krimineli plumbin pak e ka

lirik
30-10-08, 10:44
mendoj se shoqeria duhet te organizoj shum ma teper mbrojtjen femres e njeriut
nga dhunimi nga krimineli krimineli qe shkakton dėme te tilla pra duhet ti ngushtohet
mundsia te mos i jepet shans per dhunim
shoqeria duhet te mendoj mjetin ma te pershtatshem
per mbrojtje kunder dhunimit dhe un mendoj s e kjo
i takon si pergjegjsi shkences teknologjisė
inovacionit se cili mjet do te ishte ma i miri
per mbrojtje nga ky lloj krimi
njeriu i dhunuar esht tragjedi po mendoj mbi bazen seksuale
sepse dhuna esht edhe njeriu u rrahur ajo paraqet diqka tjeter
por femra e poshtruar seksualisht esht tejet tragjike
shkakton trauma jetsore
dhe duhet te gjendet mjeti ma i sofistikuar qe kjo te mbrohet
ne menyren ma te mirė trupore
qe krimineli te mos arrij te ket kontakt fizik
e te arrij qellimin
por nga njiher vetem tendenca e kriminelit paraqet poshtrim
se le ma praktika ne veprim

DEA
01-11-08, 11:30
Gjest shtazarak, se vetem kafshet kryejne nje gje te tille vetem per ti shuar epshet e veta. Pra njerzit e tille kane lindur me trup njeriu e mendje kafshe...

Urata
02-11-08, 01:31
keni perzie mitet me fakte...! por prap, mire qe kujtohni te ua kujtoni se nje gje e tille eshte e patolerueshme dhe denohet me ligj, kanun, kuran e bibel...

ps: mos harroni se nuk dhunohen vetem femrat...!

Zero Cool
21-11-11, 16:13
Per ata meshkuj qe e bejne nje veprim te tille, pra nje dhunim ka vetem nje denim: CASTRACIONNuk kam ndrru mendimin!

Ardea
21-11-11, 16:18
keta njerz i kisha tredh me rend....pa mar para sysh si e shihni ju ket, sikur nxitje apo rastesi...aj mashkull qe dhunon, ne syt e mi nuk esht mashkull, me tredh krejt ose me myt ne karrig elektrike..pik

Amina
26-11-11, 17:41
Nuk eshte nxitje e femres por eshte akt i dhunshem i atij qe vepron!
Perndryshe po te ishte faje i femres sa e sa perdhunues do te kishim rrugeve!

emine
04-12-11, 18:47
po femijet kure perdhunohen.....eshte ky provokim,apo arsyetohen njerzit e shendosh ne emer te manjakut qe dhunone trupin dhe nderin e tjetrit ncncncn

taraku-1
04-12-11, 18:50
Mashkuj po mi thue ktyne sotit, perpara tu pjek fli fisnikja.. tu qit rena flije veq i thojshe qitja saqin se deri te pjeket pe qesim edhe na nje rend.. a dy a, a u derdhke maza a qa u bojke su kon fort problem... se ka pas bylmet sa dush edhe plus i hiqke renat e flis edhe thojke bonja sefte burri i jem e u nreqke si mos me pas nodh sen hiq... e tash.. veremat ska sen pej tyne krejt deshju slivrit..veremi hahaahahah pos mi ra per ftyre....


E kan gjet kto shnollat e sotit vet i afrohet e dhunon edhe thot me dhunoj, haku edhe knaqet edhe me marr pare hahaha eger eger

panta_rhei
04-12-11, 20:03
Mashkuj po mi thue ktyne sotit, perpara tu pjek fli fisnikja.. tu qit rena flije veq i thojshe qitja saqin se deri te pjeket pe qesim edhe na nje rend.. a dy a, a u derdhke maza a qa u bojke su kon fort problem... se ka pas bylmet sa dush edhe plus i hiqke renat e flis edhe thojke bonja sefte burri i jem e u nreqke si mos me pas nodh sen hiq... e tash.. veremat ska sen pej tyne krejt deshju slivrit..veremi hahaahahah pos mi ra per ftyre....


E kan gjet kto shnollat e sotit vet i afrohet e dhunon edhe thot me dhunoj, haku edhe knaqet edhe me marr pare hahaha eger eger

:biggrin:

he bre tarak qe m'ki shti n'gjynah... ani "krejt deshju slivrit veremi"... keq ja paske marr inatin :biggrin:

ma ke kujtu njo te ktyneherit rreth ushkurit:
ish kon nal njani skej udhe me psh*rr, po i kish pas qu durt lidh mas krehe edhe kryet perpjet kqyrke kah qielli... e sheh ni shok edhe i avytet: cka po ban kshtu durt perpjet kryt perpjet edhe po psh*urr, pse s'pe kap me dor" :biggrin:

Kuerr, kuerr s'ja jap doren kti tradhtari, as nuk e kqyri n'sy, se m'ka tradhtu n momentet ma t'shtira :biggrin:

taraku-1
04-12-11, 20:14
:biggrin:

he bre tarak qe m'ki shti n'gjynah... ani "krejt deshju slivrit veremi"... keq ja paske marr inatin :biggrin:

ma ke kujtu njo te ktyneherit rreth ushkurit:
ish kon nal njani skej udhe me psh*rr, po i kish pas qu durt lidh mas krehe edhe kryet perpjet kqyrke kah qielli... e sheh ni shok edhe i avytet: cka po ban kshtu durt perpjet kryt perpjet edhe po psh*urr, pse s'pe kap me dor" :biggrin:

Kuerr, kuerr s'ja jap doren kti tradhtari, as nuk e kqyri n'sy, se m'ka tradhtu n momentet ma t'shtira :biggrin:
Hahaahhaah e more haram ani po ankohen sot per dhunim sot kto shnollat, e sheh qa i ka bo vaki ati jaranit... sot qdo dytit po i ndodhe qashtu..., tani jo .. mi tredh po ku mi tredh tredht jon pi vakti hahaha

pata me shkrue po tani pe hjekun shkrimin e duhet me sha e spo bon... se marre pak ma rrall

ps: a i ka ra per ftyre more a jo a hahahah

Mos ma hiqni shkrimin se po..... eh !

Ooooo ku ku e myti bali nanen e madhe ... ku ku e myti, qka u bo bre ...o bali e myti nanen e madhe.... hahahaha, po qa u bo qa bojke bali ku eshte, o qatje ... te livadhi ju kish gjue permi e dojke me myte..., aha ani le ne te myt hajt ti kqyri punt e tua .... djalo shko tjetres udhe kah ki me shkuee

kjo u kan veres stina e veres ktyeneher fshiu kush fshiuuuu ne livadhe te llapit