PDA

View Full Version : Sa e dėmton Duhani shėndetin ?


SpAnJoLLI
30-08-04, 14:17
Duke pas parasysh se shumica e tė rinjėve dhe tė moshuarve sot konsumojn vazhdimisht Duhanin mendoj se ėshtė njė virus i keq i cili pėrmban helmin e quajtur NIKOTIN prandaj ėshtė mjaft i rrezikshėm dhe i dėmshėm pėr shėndetin e njeriut !!!

turisti
07-09-04, 18:30
Pershendetje per autorin.
Fakt se duhani e demton shendetin,por ma ngadale dhe me pak se STRESI. :wink:

aferdita
07-09-04, 21:44
shendetin ta demton,por nervat t'i qetson :wink:

lazdrani
10-09-04, 12:21
Kam ndegjuar se Duhangjinjet jane dashnore te mire :wink: :P

mickoja
10-09-04, 13:01
E di se shendetin e demton dhe bukurin ta shemtonč,per atč nuk e pi duhanin :arrow: ruajni shendetin

Barbaroza
10-09-04, 13:31
Kam vendosur ta ruaj shendetin :)

Gentiana
10-09-04, 13:33
Kam vendosur ta ruaj shendetin :)

Edhe un... :) :wink:

mickoja
10-09-04, 13:36
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nitushe
11-09-04, 12:03
e demton shendetin veq valla kur po je nervoz spo ki qare pa e dhez ka njo se paku :wink:

livoreka bicio
31-10-04, 00:44
DUHANI SHUME E DOMTON SHENDETIN,PROVOKON,TOMORIN,DHE TE PLAK SHUM SHPEJT, DHE E SHKURTON JETEN E NJERIUT... :wink:

mickoja
02-11-04, 18:40
Kam lexuar se nje cigare ta shkurton 4 min.jetč hmmmm..dhe nje pak cigare dmth.1orč e 20 min. ne ditč jet i hupni :cry: :cry:

ArMMeNDii
03-11-04, 23:40
Pershendetje un per veti jam konsumus i duhanit edhe e di qe te shkaton probleme en shendet mirpo duhanin ma shum epi nga kurreshtja se sa qe me pihet kshtu prej qefit ose si do qe thajn nuk mundem me nejt pa pi duhan hmm un quditem me qata tipa. Une konsumoj duhanin veq pse smundena me paramendu veten duke nejt me naj kafiteri me dikon edhe mos me pi cigare ose me ndejt para pc edhe mos me pi najsen . kshilla ime kishte me qen ma mir nje moll se nje cigare

kaloni bukur Armendi

Naki
07-12-04, 19:06
Duhanpirėsit jetojnė mė pak se tė tjerėt

Shkencėtarėt thonė se kur njė person e fillon duhanin nė moshė tė re, ai e ka mė tė vėshirė se tė tjerėt pėr tė hequr dorė prej tij. Edhe studimet e mėparshme kanė treguar se adoleshentėt jepen shumė pas duhanit. Cilido qoftė efekti i nikotinės fillimisht nė organizmin e njeriut, efektet negative janė mė tė vogla tek adoleshntėt dhe tė rinjtė se sa tek tė rriturit. Kjo i bėn ata ta pijnė mė tepėr duhanin.
Kur duhani pihet pėr dekada tė tėra dhe nė trup hyjnė elementėt helmuese, pikėrisht kjo shkurton jetėn. Pra, nuk ėshtė thjesht nikotina, por ėshtė ekspozimi i vazhdueshėm ndaj elementėve tė tjerė tė rrezikshėm tė duhanit, ajo qė dėmton. Studimi mė i gjatė i bėrė ndonjėherė mbi efektet e pirjes sė duhanit mbi shėndetin ka arritur nė pėrfundimin se pirėsit e duhanit jetojnė mesatarisht dhjetė vjet mė pak se sa ata qė nuk pijnė duhan. Hulumtimi, i botuar nė British Medical Journal, filloi para pesėdhjetė vjetėsh kur u vu lidhja e parė midis duhanit dhe kancerit tė mushkėrive. Hulumtimi tregoi poashtu se lėnia e duhanit, madje edhe nė moshėn gjashtėdhjetė-vjeēare, mund tė pėrmirėsojė jetėgjatėsinė pėr tri vjet, ndėrsa lėnia e duhanit nė moshėn tridhjetėvjeēare duket se anulon dėmin qė i ėshtė bėrė shėndetit mė parė. Studiuesit kanė arritur nė pėrfundimin se ėshtė mė e rėndėsishme qė fėmijėt tė mos lejohen fare ta pijnė duhanin.Studime tė tjera tregojnė se njerėzit me tė ardhura mė tė vogla dhe ata me njė nivel mė tė ulėt shkollimi, konsumojnė mė shumė duhan. Me pirjen e duhanit kėta e keqėsojnė edhe mė shumė gjendjen e tyre ekonomike dhe sociale. Tė varfėrit shpenzojnė mė shumė pėr duhan, se sa pėr plotėsimin e nevojave tė tjera bazė si ushqimi, kujdesi shėndetėsor dhe arsimimi.Organizata Botėrore e Shėndetėsisė llogarit se ēdo 6,5 minuta nė botė vdes njė njeri nga pasojat e pirjes sė duhanit. Kėshtu rreth 5 milionė persona gjejnė vdekjen nė njė vit dhe sipas parashikimeve ky numėr pritet tė dyfishohet gjatė 20 vjetėve tė ardhshėm.Sėmundjet dhe vdekja si pasojė e pirjes sė duhanit godasin gjithnjė e mė shumė pikėrisht vendet e pazhvilluara. Shikuar nga numrat del se 84 pėrqind e tė gjithė njerėzve qė pinė duhan jejtojnė nė vendet nė zhvillim. Organizata Botėrore e Shėndetėsisė llogarit se nga pasojat e pirjes sė duhanit gjithnjė e mė shumė rėndohet edhe sistemi shėndetėsor. Sipas tė dhėnave tė Bankės Botėrore gjashtė deri 15 pėrqind e tė gjitha shpenzimeve tė sistemit shėndetėsor nė vendet e zhvilluara industriale jepen pėr shėrimin e sėmundjeve nga duhani. Pėr vendet e varfėra nuk ekzistojnė tė dhėna tė sakta, por ėshtė e ditur se shpenzimet pėr kėto qėllime janė jashtėzakonisht tė larta.

Albanam
08-12-04, 00:24
DUHANI, KY SHKATĖRRUES I NJERIUT

Pothuajse secili njeri e di se duhani ėshtė i dėmshėm pėr shėndetin e njeriut, madje se ēon edhe nė vdekje. Kjo ėshtė vėrtetuar nga studimet shkencore. Nė botė ekzistojnė njė sėrė organizata tė cilat merren me organizimin e luftės kundėr duhanit. Njėra prej tyre ėshtė edhe Organizata Botėrore pėr Shėndetėsi (WTO). Ajo me njė rast kishte publikuar njė tekst ku thuhej se sikur tė ishte e mundur qė tė harxhoheshin nė lėminė e shėndetėsisė dy tė tretat e mjeteve qė harxhohen nė botė pėr blerjen e cigareve, atėherė do tė mundėsohej pajisja e ēdo njeriu me nevojat mė tė rėndėsishme shėndetėsore.

Sipas statistikave tė fundit rezulton qė:
- Raporti i vdekjeve tek ata qė nuk pinė duhan ėshtė 12 nė 100.000;
- Tek ata qė pinė gjysmė pako cigare nė ditė raporti i vdekjeve ėshtė 95 nė 100.000;
- Tek ata qė pinė njė pako cigare nė ditė raporti i vdekjeve ėshtė 200 nė 100.000.

Aftėsia e thithjes sė oksigjenit te njerėzit qė pinė duhan pakėsohet nė raportin 1/6 deri nė 1/3, qė do tė thotė se nė trupin e njeriut futet 13-33 % mė pak oksigjen. Kjo dėmton nė radhė tė parė trurin dhe zemrėn.
Nė 90 % tė rasteve, bllokimi i gjakut nė damarė vjen si pasojė e pirjes sė duhanit. Gratė qė pinė duhan plaken 15 vjet mė herėt nė krahasim me ato qė nuk pinė duhan. Pastaj, cigarja ėshtė armiku i vitaminave - pirja e njė cigare shkatėrron rreth 2,5 miligramė vitaminė C nė trupin e njeriut.

Duhani nuk ėshtė i rrezikshėm vetėm pėr ata qė e pijnė atė. Pėrkundrazi, ai shumė ėshtė i dėmshėm edhe pėr njerėzit qė gjenden pėrrreth duhanxhinjve. Kjo ėshtė e ashtuquajtura pirje pasive e duhanit. Pirje pasive e duhanit quhet thithja e tymit tė duhanit qė ėshtė pėrhapur rreth e pėrqark. Tymi i duhanit pėrmban 4000 pėrbėrės tė ndryshėm kimik, shumė nga tė cilėt janė tė dėmshėm pėr shėndetin, ndėrsa 50 prej tyre e shkaktojnė kancerin. 15 % e tymit tė njė cigare thithet nga personi qė pi duhan, ndėrsa 85 % e tij kalon nė ajėr. Kėtu nuk llogaritet vetėm tymi qė e shohim me sy, por edhe gazrat e padukshme. Thithja e tymit paraqet rrezik serioz pėr shėndetin.

Thithja e duhanit ndikon nė:
- Rritjen e rrezikut tė shfaqjes sė kancerit tė mushkėrive te njerėzit qė njihen si mospirės tė duhanit;
- Shfaqjen e ērregullimeve nė aparatin e frymėmarrjes dhe shtimin e rrezikut tė shfaqjeve tė sėmundjeve tė zemrės.
Poashtu, tymi qė del gjatė pirjes sė duhanit ndikon nė: irritimin e syve, irritimin e hundės dhe tė grykės sė fytit, nė shtimin e dhembjeve tė kokės, marramendje, shfaqjen e shenjave tė lodhjes dhe pakėsimin e pėrqėndrimit, mbajtjen e erės sė duhanit nė rrobet e veshura dhe nė flokė etj.
Nga ana tjetėr, ai qė nuk pin duhan, por qėndron nė njė vend tė mbyllur ku pihet cigare pėr njė kohė prej katėr orėsh, merr njė sasi nikotine qė ėshtė e barabartė me atė qė do tė merrte sikur do tė kishte pirė 10 cigare.
Tek ata njerėz qė nuk pinė duhan, por qėndrojnė pranė atyre qė pinė duhan, rreziku i shfaqjes sė sėmundjes sė leukemisė (kancerit nė gjak) rritet 6.8 herė, i kancerit tė mushkėrive 3.3 herė dhe i kancerit tė laringut 3.4 herė. Njerėzit qė jetojnė nė njė mjedis jo tė pastėr zakonisht marrin rreth 2-3 % monoksid karboni, ndėrsa kur ndodhen nė njė mjedis tė mbyllur ku pihet duhan, sasia e monoksidit tė karbonit qė marrin sė bashku me ajrin rritet deri 15 %.

Maca
12-12-04, 03:24
Po Duhani Demton shendetin kuptohet por marihuana ti prish qelizat e trurit...

_____________________________###__________________ ____________
_____________________________###__________________ ___________
___________#_________________###________________#_ ___________
____________##______________#####_____________##__ __________
_____________###____________#####___________###___ _________
______________#####_________#####________#####____ ________
_______________#######______#####_____#######_____ _______
_________________#######____#####___#######_______ _______
____________________#####____###___#####__________ _________
___________#######______###__###__###______####### ______
_______________########____##_#_##____########____ _______
___________________#########_###_#########________ _______
__________________________###_#_###_______________ ___________
______________________#####___#___#####___________ __________
_____________________#________#________#__________ ___________
_ ______________________________#_________________

Albanam
13-12-04, 00:25
NĖNAT SHTATZĖNE TĖ CILAT PINĖ DUHAN PĖRCJELLIN KANCEROGJENĖT TE FĖMIJĖT E TYRE

Femrat shtatzėne kanė arsye tė fortė qė tė largohen nga pirja e duhanit. Duke iu qasur studimeve mė tė reja, ėshtė vėrtetuar se femrat shtatzėne tė cilat pinė duhan ua pėrcjellin foshnjeve tė tyre substancat aktive tė cilat shkaktojnė kancer. Gjatė analizimit tė urinės sė marrur nga foshnjet e posalindura tė nėnave tė cilat kanė pirė duhan gjatė periudhės sė shtatzanėsisė, hulumtuesit e Universitetit tė Minesotės ?Qendra pėr kancer? nė Mineapolis kanė zbuluar njė pėrzierje kimike qė ėshtė derivat i nikotinit-nitrosaminoketonit (NNK). Kjo substancė e gjetur vetėm nė duhan e rrit llojllojshmėrinė e kancerėve te foshnjet e reja.
Kimisti Stephen S. Hect i paraqiti kėto zbulime nė takimin e ?Shoqėrisė kimike amerikane? qė u mbajt nė Boston nė vitin 1998. Sipas studimit tė bėrė nė maj tė vitit 1990 nga revista amerikane pėr shėndetėsi publike, 61 % e femrave tė cilat pinė duhan vazhdojnė tė njėjtėn shprehi edhe gjatė shtatzanisė. Urina prej 48 foshnjeve, qė u mbledh nga ana e mjekėve nė Dyseldorf tė Gjermanisė, u dorėzua nė Universitetin e Minesotės. Nga 31 foshnje, nėnat e tė cilėve kanė pirė duhan gjatė shtatzanisė, 22 kanė pasur nė urinėn e tyre metabolitėt e nikotinit-nitrosaminoketonit (NNK), tė quajtura NNAL dhe NNAL-GLUC, ndėrsa pėr dallim prej tyre, asnjė nga 17 foshnjet e nėnave tė cilat nuk kanė pirė duhan nuk i kanė prodhuar kėto substanca. Urina e foshnjeve tė nėnave qė kanė pirė duhan pėrmbante edhe nikotinė dhe njė nga produktet qė dalin nga zbėrthimi i nikotinės.
Lucy M. Anderson, nga Instituti kombėtar pėr kancer nė Frederik, pohon se zbulimet e reja nxjerrin nė shesh dėshmitė e para direkte se kancerogjenėt e duhanit, gjatė pirjes sė duhanit nga ana e nėnės, kalojnė pėrmes placentės nė fetus nė pėrmasa tė mėdha.
Nė vitin 1997 Hect dhe kolegėt e tij raportuan se edhe njerėzit tė cilėt i janė ekspozuar tymit tė duhanit poashtu apsorbojnė dhe zbėrthejnė NNK-nė nė trupin e tyre. Nė studimet e bėra foshnjet prodhuan urinė me koncentrim tė metabolitėve tė NNK-sė pėrafėrsisht tri herė mė shumė se koncentrimi i gjetur te njerėzit qė vetėm thithin tymin e duhanit.

duli007
23-01-05, 15:43
duhani te demton por nganjeher te disponon

Gjumashja
19-03-05, 17:27
duhani te demton por nganjeher te disponon

pajtona me ju

fisniku
20-03-05, 22:42
Nje pyetje per Gjumashen dhe dulin007 sa kohe po ju mbane disponimi prej pimjes se duhanit?

Tomori
22-03-05, 01:28
Duhani nuk demtone shendetin ne at mase sa qe e pershkruani ju,,,
Kam mendimin qe duhani ka edhe anen pozitive,,,kjo esht e vertet :wink:

fisniku
22-03-05, 17:41
Tomor se ēfare mendimi ke ti nuk eshte ēashtja!
Nese ti e ke lexu ne ndonje punim shkencore ate qe po e pohon per duhanin tregona se ku e ke lexu se jemi kurioz me pa,e nese jo atehere ky eshte vetem nje supozim i joti me te cilin nuk do te merremi.
Te gjitha artikujt shkencore qe une kam pas rastin me i lexu per duhanin deri me sot pohojn vetem per efektet negative te tij ne shendetin e njeriut,kjo sigurisht eshte arsyeja qe neper shume vende te Evropes kan fillu me ndalu pimjen e duhanit ne te gjitha vendet publike,pra kur te shkruajm per nje problem duhet me u mendu mire e jo vetem me shkru sa per me rrit numerin e postimeve.

Tomori
23-03-05, 02:09
- Mir de fisnik mere si ta marish postimin e Tomorit kjo esht e drejta jote!
- Por un qendroje ne thenjen time 100% po e citoje:

Duhani nuk demtone shendetin ne at mase sa qe e pershkruani ju,,,
Kam mendimin qe duhani ka edhe anen pozitive,,,kjo esht e vertet :wink:


-Fisnik gjdo gje qe teprohet eshte e damshe kjo vlen edhe per buken!!!

-Sa per duhanin nese shijohet normalisht qe mos te teprohet un per veti kam bindjen e thelle se asnjefar dami nuk kemi,,,

uck_aksh
28-04-05, 22:26
per duhanin thon se ti qetson kur nuk je nervoz, une e kam pi 11 vjet pa nderpre e kam lan qe 4 vite dhe kurr mendja nuk me shkon me per duhat bile kur i shoh fotot me cigare ne dor me shkoj nerva ato foto.
une e kam vertetuar ne vetvete se kur e kam pir duhanin kam qen shum nervoz per gjithqka , prej se e kam lan duhanin jam i qet nuk bahem nervoz aspak ne gjum flej me mir. me nje fjal kam vrejt shum ndryshime

Gjumashja
02-05-05, 12:42
um qetson valla kur ta dhezi njo krejt n'rregull o tani

Valja
08-05-05, 14:52
UN MENDOJ QE PIRJA E DUHANIT ESHTE DEMTIM I PLOT I SHENDETIT , NJEKOHESISHT PER ATA QE E PIN E VERTET EHSTE QE TE QETSON PORE un mendoj qe nuk ehste mire pirja e duhanit pasiqe vertet shum eshte e edemshme per shendetin e njeriut pershdnetje dhe shpresoij q e ne te ardhmen nuk do te pihet duhani

dr1ta
08-05-05, 20:48
um qetson valla kur ta dhezi njo krejt n'rregull o tani

Edhe mua :D

Tomori
08-05-05, 21:14
um qetson valla kur ta dhezi njo krejt n'rregull o tani

Edhe mua :D
hahahahaha moj Drita, qashtu asht vallahi ja nize nje prej TOMORIT :wink:

Daja POLIC
15-05-05, 02:38
shendetin ta demton,por nervat t'i qetson :wink: Edhe jeten ta shkurton :lol: :lol:

Adriani18
15-05-05, 20:48
SA E DEMTON DUHANI SHENDETIN ??


SHUMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM


BYE

laliloli
31-05-05, 23:01
Sipas disa hulumtimeve tė bėra nga Organizatat Joqeveritare nė Kosovė rreth 65% tė tė rinjve tė moshės 20-35 vjeēare janė konsumues tė duhanit. Duhani ėshtė shkaktar i shumė sėmundjeve. Njė ndėr to ėshtė edhe, karcinoma bronkiale, qė nė shumicėn e rasteve ėshtė vdekjeprurėse. Nė Kosovė brenda njė viti janė tė pėrfshirė rreth 500 pacient me kėtė sėmundje bėnė tė ditur, Skėnder Bacaj pulmolog. Tek 87% tė ata qė pijnė duhan zhvillohet karcenom bronkiale, gjegjėsisht ky ėshtė njė numėr aq enorm sa qė karcenoma bronkiale ėshtė shpallė sėmundje tragjike do me thėnė nuk ėshtė sėmundje qė ka tė bėjė me biologjinė apo me patologjinė por varet drejtpėrdrejt prej duhanpirėsit”. Frederik Quperijani, kirurg thotė se ne duhet tė krijojmė njė strategji qė tė komunikojmė mė shumė me tė rinjtė dhe t’i informojmė ata se cilat janė pasojat qė mund tė vijnė nga konsumi i duhanit. Hapėsira nė media, publiciteti qė i bėhet duhanit nė televizionet tona ka ndikuar nė rritjen e duhanpirėsve, thotė Dr Bacaj.“ Moshat e reja nėn ndikimin e reklamės fillojnė qė prej ditės nė ditė ta konsumojnė mė shumė duhanin. Pėr 2 vite prej 4% numri i duhanpirėsve ėshtė rritė deri nė 6.5%. Edhe tė intervistuarit tregojnė se njė reklamė ka ndikim nė ta”. Brenda dite nė Kosovė shpenzohen diku rreth 250.000 Euro pėr duhan. Mjekėt thonė se duhanpirėsit jo vetėm qė rrezikojnė shėndetin e tyre, por ata venė nė rrezik edhe atė tė shoqėrisė, sepse duhanpirėsit pasiv nganjėherė mund ta pėsojnė me keq se ata aktivė. Ata kėrkojnė qė institucionet e vendit tė bėjnė me shumė pėr nxjerrjen e ligjit qė do ta ndalon pirjen e duhanit nė vende publike. Ndėrsa zyrtar nga Ministria e Kulturės presin njė kontribut mė tė madh nga mediat kur ėshtė nė pyetje shėndeti dhe mbrojtja e tė rinjve nga sėmundje tė ndryshme.

Bota_Sot
19-06-05, 20:56
Te mjeret ata qe e perdorin duhanin vallah. 25 vjeēar jam dhe kurre ne jeten time NUK kam perdorur DUHAT, ALKOHOL, etj etj. Ju lutem, nese keni deshir ta shkaterroni vehten me paran e juaj qe ju vete e fitoni me MUNDI, atehere vazhdoni!! Hani MOLLA e lereni DUHANIN se mollat jane shume te shendoshta per shendetin tone!!! Jemi nje rini e madhe ne shqipetaret, dhe kam deshir qe te jemi me te shendosht ne BOTE, e epr te qene te tille, sa me larg DUHANIT aq me bukur per shendetin! ju falem nderit