PDA

View Full Version : Sa me pasoja eshte e kaluara ne lidhje me te tashmen???


lazdranja
30-08-04, 17:33
Jam shume kurioze te dija nese nje djale (ose nje vajze) ka pasur nje marredhenie dikur me nje vajze ose djale dhe jane ndare per shume shkaqe atehere ne lidhjen e re do te kete ndonje ndikim lidhja e kaluar per lidhjen e se tashmes.Sepse thuhet qe dashuria e pare gjithmone te rri ne mendje ose puthja e pare.Pra a do dashuroje sikurse dashurine e pare a do jete i(e) e perqendruar ne dashuri sikur te ishte dashuria e pare per te.

Kete pyetje ja drejtoj femrave dhe meshkujve.
Ju qe tani jeni lidhur me dike A ju kujtohet lidhja e kaluar momentet e saj ?.Kurse nje pyetje tjeter do te ishte a do pranonit te lidheshit me dike qe ka pas nje lidhje para se te lidhet me ju dhe ju nderkohe skeni pas asnje lidhje me pare cfare problemi psikologjik do kete kjo lidhje tek ju dhe si do ndikoje kjo ne dashurine tuaj ne te ardhmen.

Kujdes pa ofendime nese jemi njerez te kulturuar :!:

Barbaroza
30-08-04, 17:52
Jam shume kurioze te dija nese nje djale (ose nje vajze) ka pasur nje marredhenie dikur me nje vajze ose djale dhe jane ndare per shume shkaqe atehere ne lidhjen e re do te kete ndonje ndikim lidhja e kaluar per lidhjen e se tashmes.Sepse thuhet qe dashuria e pare gjithmone te rri ne mendje ose puthja e pare.Pra a do dashuroje sikurse dashurine e pare a do jete i(e) e perqendruar ne dashuri sikur te ishte dashuria e pare per te.

Kete pyetje ja drejtoj femrave dhe meshkujve.
Ju qe tani jeni lidhur me dike A ju kujtohet lidhja e kaluar momentet e saj ?.Kurse nje pyetje tjeter do te ishte a do pranonit te lidheshit me dike qe ka pas nje lidhje para se te lidhet me ju dhe ju nderkohe skeni pas asnje lidhje me pare cfare problemi psikologjik do kete kjo lidhje tek ju dhe si do ndikoje kjo ne dashurine tuaj ne te ardhmen.


Kujdes pa ofendime nese jemi njerez te kulturuar :!:

Lazdranja,pershendetje!
Kuptohet se secili njeri ne jete ka patur nje apo me shume dashuri te deshtuar.Dhe duke patur kete parasysh,tek une s'do ndikonte aspak nese i dashuri im ne te kaluaren paska patur nje lidhje me dike tjeter.Une krejt e marr normale!

qika_pr
30-08-04, 18:26
Eshte kujtim i mir i jetes time mund te them pjesa me e cmendur e jetes time

Se harroj kurr edhe pse tashe shum vite as nuk e kam pare

Tomori
30-08-04, 19:05
Eshte kujtim i mir i jetes time mund te them pjesa me e cmendur e jetes time

Se harroj kurr edhe pse tashe shum vite as nuk e kam pare

qika bash qashtu asht....

swet_beni
31-08-04, 12:43
Sa i perket mendimit tim une mendoi se dashurija parė vertet nuk harrohet edhe ka ndikim ne lidhje me dashuri tjeter ,sepse une mendoi nuk esht e mundur pa te mbet ne kujtes nje fjalė e dashuris se par ose nje puthje apo qka do qe te jet, mua ma merr mendja se ne dashurin tjeter nuk ka mundsi pa tu kujtua nje fjal e dashurisė sė parė apo nje puthje sepse ne bazė te komunikimit apo dashurisė qe ben me lidhjen e dytė mua ma merr mendja se pa te shkuar mendja se ne dashurin e parė ka qen njė ndjenjė mė e mirė ose ka lėn nje pėrshtypje me te madhe se sa dashurija e dytė, kėshtu qe po du me thė se ndikon....!
I lutem zotit se kushė dashuron le te jetė i lumtur si fem..ashtu edhe mash.......flm.ne mirkuptim....

e dua jeten...e ti...
31-08-04, 22:41
tu them sinqerisht mua per vete nuk me kujtohet,ose then me mire me duhet kohe ta gjeje se kush ka qene dashuria e pare.
por sa i perket pjeses se dyte .........
sdi se cfar te them
por po te isha pyetur nuk do e pranoja virgjereshen,por ngadonjehere ndjenjat nuk pyesin.............

lazdranja
01-09-04, 10:50
ju pershendes te gjithve dhe mendoj qe akoma nuk kan perfunduare mendimet tuaja ju pres dhe me tutje dhe sinqerisht nga zemraju falmnper pergjigjet e duhura te juajat .........???? :?: :?: :?: :?: :arrow:


JU DUA SHUM JUVE DHE ANTARET E DARDANIS TUNG TUNG!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :!: :!: :!: :!: :!:

Loloku
01-09-04, 10:59
Gjithėēka varet nga lidhja egzistuese. Mund ta tejkalosh, edhe nese nuk e harron, lidhjen e paraprake vetem neje lidhja ne vijim ka arritur te lidh per vete me gjitha aspektet e deshirave tua, ku shpirti gjene prehjen e kenaqesise se paprovuar, pastaj te tjerat mbeten vetem nje kujtim i papeshe qe jeta i mbulon pak nga pak dhe lidhja i re i nxjerr si te teperta jash jetes dhe shpirtit te kenaqur...

Gentiana
01-09-04, 13:55
Sigurisht se dashuria e par nuk harrohet leht, apo as qe duhet, sepse esht dashuria e par, dhe sigurisht se kujtohet gjdo puthje, gjdo fjal, dhe gjdo ndjenj per te, po nuk duhet edhe te fiksohet kjo ne mendje, nese nuk egsiston me kjo dashuri... Kurse a len pasoj, hmmm, mvaret se si ka perfundu ajo dashuri, dhe si esht dashuria e tanishme...

nitushe
09-09-04, 15:16
mendoj qe tash sidomos koheve te fundit sosht me rendesi se gjithkush deshton se paku 1her ne dashuri edhe si te vjen e dyta e harron valla te paren :P

~AnnA~
24-06-10, 17:15
Tek shqiptaret, mendoj qe ende luan nje rol te rendesishem e kaluara e vajzes...
Nuk kan thene kot: "Vajzat deshirojne qe te jene dashuria e fundit e nje djali.Djemt deshirojne qe nje vajze te jete dashuria e pare e tyre! "

shfletuesi_
24-06-10, 19:27
Per nje lidhje stabile dhe te qendrueshme nuk eshte mire te hulumtohet e kaluara njeri tjetrit nese kan pasur ndonje te kaluar nuk sjell dobi se sikur te sillte dobi ne lidhje pse te mos hulumtohet... E nese skan pasur atehere edhe me mire :):smile:

DEA
24-06-10, 20:27
Pasojat nga e kaluara barten, vetem nese ke perjetuar dhune fizike e psiqike. Cdo lloje dhune e perjetuar ne te kaluaren, lene gjurme ne te tashmen dhe ne te ardhmen. Deshem apo zdeshem ne!!!
Nese ndonjera dhune paraqitet ne ndonje lidhje, me siguri se do te lene gjurme...

Peja-Boy
24-06-10, 20:28
Pasojat mbesin me te kaluaren ne te tashmen e te ardhmen meson qe te kesh me pak pasoja !!

Qika^Me^Kule
01-09-10, 21:32
Mbetet cmenduri e jetes...e cdo her ne kujtes.... e per te tashmen No-Comment...

emine
11-12-10, 20:41
PAsoja ka cdo gjurme qe len e kaluera negative,pse kemi frig nga erresira sepse ka rreje te thella ndoshta nga femijria ku na eshte pjek ne mendje nje gogol qe vije naten dhe na merr,tek fmijte qe kjo perral nuke tregohet apo nuk i thuhet se nata eshte e rrezikshme aj femije nuke frigohet nga kjo dukuni,apo nese si femije kemi ven doren ne diqka te nxehte dhe jemi djeg,sa her afrohemi afer diqka e nxehte largohet vete dora nga aty,pra mesojme dhe testojme gjanat ku sjellin rrezik,mesojme te mbrohemi,trupi dhe mendja jone mesone ku eshte rreziku,ku dhe si jemi ndi ne ato momente kure jemi djeg (pervlu) gjitha mund te ngjallet ne nje sekonde te vetem,duhet shume kohe qe plaget e se kaluares ti zbehim,ne disa njerz koha eshte sherues ndersa diqka qe ka dhimbte tej mase,as koha nuke e sheron,mvaret sa ka qen i rende lendimi,nje te prere te vockel e harrojme,po aty ku ka qen varra e fell,ka len gjurmet pergjithmone,vjen dhe kjo e kaluara ndikone shume e sidomos nese eshte diqka me dhimbje ,frig ,zhgenjim,shpesh munde te ndodhe te humbin njerzit besimin ne veten dhe boten qe rrethone pergjithmone,apo te ken kujdes sikure ateher si femije te mos afrohen zjarrit kurre ne jete qofte dhe aj zjarr i dobishem per tu ngrohe,,,,

Qika^Me^Kule
22-12-10, 17:41
S'di se si te them... nuk me ka ndodhe... e shpresoi te mos em ndodh jo vetem mua por as kujte.....


Por..... thenje me e mire asht...... haroje te kaluaren dhe.... jetoje te tashme..... knaqu me ata/ato qe te duan dhe i don...!!

Qika^Me^Kule
02-01-11, 23:21
S'di se si te them... nuk me ka ndodhe... e shpresoi te mos em ndodh jo vetem mua por as kujte.....


Por..... thenje me e mire asht...... haroje te kaluaren dhe.... jetoje te tashme..... knaqu me ata/ato qe te duan dhe i don...!!

E kaluara mbetet e kaluar nuk mund te rikthehet me... keshtu qe vetem shiqoje te tashmen , dhe mendoje te ardhmen se cfare asht me prioritare dhe me pozitive qe do siele per ty....Zakonisht nuk harohen te hidhurat nga e kaluara. se te mirat me shpejt harohen. gjithmone gjerat e hidhura mbizotroin dhe dominoine nga e mira tek nje individ , por thjesht mbete nje e kaluar dhe asgje me shum...e aq me pake do kete pasoja nga e kaluara...... se Ora.... nuk shkon mbrapa ajo ecen vetem perpara.......e uji nuk shkon perpjete por vetem te poshte , keshtu qe miruuuu vetem me te tashmen dhe perkushtoju te ardhmes qe ta kesh nje te ardhme sa me te ndertuar....!!!

Qika^Me^Kule
14-01-11, 17:54
E kaluara mbetet e kaluar nuk mund te rikthehet me... keshtu qe vetem shiqoje te tashmen * dhe mendoje te ardhmen se cfare asht me prioritare dhe me pozitive qe do siele per ty....Zakonisht nuk harohen te hidhurat nga e kaluara. se te mirat me shpejt harohen. gjithmone gjerat e hidhura mbizotroin dhe dominoine nga e mira tek nje individ * por thjesht mbete nje e kaluar dhe asgje me shum...e aq me pake do kete pasoja nga e kaluara...... se Ora.... nuk shkon mbrapa ajo ecen vetem perpara.......e uji nuk shkon perpjete por vetem te poshte * keshtu qe miruuuu vetem me te tashmen dhe perkushtoju te ardhmes qe ta kesh nje te ardhme sa me te ndertuar....!!!

Te mirat kurr... nuk fliten... kur asht dic....kaluese..... mndohem ti mshefim gjerat..... dhe te mos tregohem sic...asht raliteti....