PDA

View Full Version : KuRiOzItEtE


MemphiSx
01-09-04, 13:03
Kete Teme e kam hapur per te gjithe ata qe din Kuriozitete te ndryshme qe ti postojn ketu dhe te dime diqka qka nuk kemi dit :)

MemphiSx
01-09-04, 13:33
Rokeri me leshatuk

Yu Zhenhuan eshte ylli i njohur i muzikes rok,por fama e tij nuk bazohet ne talentin muzikor por ne leshin ekstrem.Me 96% lesh ne trupin e tij,Yu eshte padyshim njeriu me leshatuk ne Kine
Gati 96% e trupit te tij eshte i mbuluar me qime, por megjithate nuk eshte njeriu me leshatuk ne bote.Titullin e me leshatukut ende e mbajne dy vellezerit meksikan Viktor dhe Gabriel Ramos Gomez,emrat e te cileve jane shenuar edhe ne librin e rekordeve Ginis pasi qe 98% te trupit te tyre eshte i mbuluar me qime
Leshi ekstrem nuk e pengona aspak 26 vjeqarin kinez Yu Zhenhuana i cili me ket fenomen perballet qysh prej lindjes Qimet e zeza dhe te shpeshta e kane mbuluar trupin e tij Ky kinez i ri merret me muzik kurse leshin e ka shfrytezuar shume mir per promovim
Yu ka lindur ne pjesen e ftohte te Liaoningut ne Shenyang.Momentalisht gjendet ne spital ku do te bej edhe nje operacion vesheve meqe qimet seriozisht demtojne degjimin e tij
Performancen e pare ai e ka pasur ne moshen 6 vjeqare ne filmin Aventurat e njeriut leshatuk .Per jetese fiton duke bere muzik ne klub nate kurse synon edhe te shkruaj kenge te veta
"Kam dashur t'i mbaj te gjitha qimet" ka deklaruar Yu "Ato jan krenaria ime e jo pengese.Megjithate kisha pasur deshire qe te lindja shume me pare sepse ateher leshi eshte konsideruar si shenje meshkujsh"Pret Penisin Sepse Gruaja Nuk E Do
Nje Maroken 70 vjeqar preu penisin e tij ne menyre qe te tregoje pakenaqesin e tij te madhe me mungesen disavjeqare te gruas se tij Pasiqe gruaja e tij vite me radhe nuk ishe e interesuar seksualisht per te marokeni thellesisht i frustruar vendosi qe ne menyre radikale te protestoje duke prer penisin e tij
Pas prerjes se organit gjenital marokeni Ait Ourira eshte pranuar ne spital per sherim
"Nuk mori me vete penisin Leshoi spitalin ne gjendje te mire por pa penis " tha mjeku Ibn Toufil


Instruktor i Vozitjes Pa Leje Vozitjeje
Instruktori i vozitjes nga Berlini i cili mesoi te vozise qindra njerz asnjeher nuk moori patent shoferin Ra nga provimi 43 vite me pare dhe ishte teper i nervozuar per t'a perseritur edhe njeher
"Kame rene nga testi sepse vozita shume shpejt ne rreth dhe nuk u ndala para shejes Stop Isha teper i nervozuar dhe i frikesuar per t'a perseritur testin" Tha instruktori Wolf Dieter per nje gazet berlinase
Instruktori ilegal u zbulua pasi policia e kishte kontrulluar gjate nje ndeshje me kamionin e policis Wolf me ket rast i ka pranuar policis se asnjeher nuk ka pasur patent shoferi
Ishte kjo ndeshja e pare pas 4 dekadash vozitjeje me automobil,traktor e tanke per ish ushtrine gjermane veriore


Prostitutat Zvicerane Me Rollere
Prostitutat ne Bazel gjithnje e me shpesh mund te i shihni ne Roller QE pak nga pak po behen pjes perberse e punes se tyre
Jo pa arsye Me roller jane shum te shpejta dhe me lehte mund te ju ikin policeve
Njera prej vajzave qe punon ne ate pjese eshte Falenderuar "Keshtu mund te ikesh per 1 sekond"
Policia tani me e ka verejtur ket problem sepse numri i prostitutave me roller po rritet qdo ditPolicet Luftojn Per Frizura
Policet ne Berline kane luftuar per te fituar te drejten per te mos mbajn kapelat e policise ne detyre te cilat shkaterronin frizurat e tyre Sipas rregullores se re e cila do te filloj te zbatohet gjate muajve te ardhshem anetaret e policis rrugore dhe te trafikut derisa jane ne detyre nuk do te jen te detyruara te mbajn kapela qe deri me sot kane qen pjes perberse e uniformes policore
Kjo i pengonte policet shume sepse kapelat ia u shkaterronin frizurat dhe me ket fakte se eshte shum veshtire ti shtrengosh ne koke shpesh her ato ia u merr era
Gezimin e policeve nuk e ndajn te gjithe berlinasit Disa gazeta e denuan ket vendim me shpjegim se behet fjale per policine shtetrore qe paraqet autoritet shtetror qeverita
"Behet pyetja se sa me sukses do te kryjejn punet policet perderisa do te duhej qe autoritetin shtetror ta shenderrojne ne ate vetanak" Shkruan njeri prej gazetarve.Deri me tani nuk dihet se edhe policet do te kerkojn heqjen e kapelave dhe se a do te brengosen per floket e tyre

suzi
01-09-04, 15:41
tema shume nice po postimet e gjata spo mi kona se ktu ka shume tema nuk oshte veq njo e tash secila tem nga secili postues te ket shkrime te gjata ateher sarijme ti lexojme te gjitha , mundesishte postime te shkurta po te kjarta :lol:

suzi
01-09-04, 16:01
:roll: A e dini se;
Japonezet kane vendosur ti hyjne nje pune te paparė - do te ndertojne nje godine 80 kateshe , jo mbi siperfaqe te tokes por nen toke.
Projekti i kesaj nderrmarrjeje ka per qellim ti siguroje banoret e viganit te ardhshem nga termeti dhe pasojat e tij, e do te kushtoj hiq me pak se 20 miliard dollarė..... :(

Emri dhe mbiemri me i gjat ne bote qe e mban nje njeri eshte ; Adolf Blaine Charles David Earl Frederick Gerald Hubert Irvin John Kenneth Lloyd Martin Nero Oliver PaulQunicy Randolph Sherman Thomas Uncas Victor Uilliam Xerxes Yancy Uolfeschlegelsteinhausenbergerdorf (plaku) ''Pronari'' i ketij emri e mbiemri ka lindur me 24 shkurt te vitit 1904 ne Bergendorf (gjermani)........ :shock:

Ne veriperendim te ishullit Borneo gjendet Brunji , nje shtet i vogel me 220 mije banore. Deri vone ka qen nene protektoratin anglez. te ardhurat vjetore per krye te nje banori -13.700dollar . Rezervat financiare te ketij shteti jan me te medha se te Anglis dhe gati te njejta me rezervat e SHBA-se. Kryeqyteti i Brunjit per shumqka ia kalon edhe parisit edhe romes edhe bonit edhe shume qendrave te ndryshme te botes. Ne ket shtet nuk ka kurrfare tatimi , nuk paguhet ndihma mjekesore nuk paguhet as shkollimi, as fillor as i mesem as i larte. Nuk ka as kamata per kredite qe meren. Pune ka per te gjithe, dhe pensionet jan shume te larta...... :idea:

suzi
01-09-04, 16:05
:roll: Ja nje gje qe sot e degjova dhe shume u befasova ne kuriozitete e shendrrova;;;
Nje grua jeton 30 vite me burin e saj kan 4 femij dhe gruaja e pin duhanin ndersa buri nuk e din kte , 30 vite ne nje shtrat ne nje shtepi dhe mos te zbulohet kjo eshte per qudi....... :roll: :shock:

Vera
01-09-04, 19:36
Kultivonin marijuanė nė njė fabrikė qumėshti

Policia holandeze zbuloi njė ish-fabrikė qumėshti tė transformuar nė plantacion marijuane me teknologji tė lartė dhe sekuestroi rreth 16 000 rrėnjė, bėri tė ditur agjencia holandeze e shtypit ANP. Kjo fabrikė u zbulua nė Kudum, nė veriperėndim tė mbretėrisė. Dy banorė tė Amsterdamit 34 dhe 40 vjeē u ndaluan, mėsohet nga njė i njėjti burim. Njė person i tretė ėshtė ende nė kėrkim. Mbajtja pėr pėrdorim personal dhe konsumimi i kanabisit nuk pėrbėn krim nė Holandė, por kultivimi ėshtė i ndaluar.

MemphiSx
01-09-04, 20:58
Ngrėnja e peshkut nė vitė pėr banor.

Islanda 93 kg banorė / vitė

Japonia 68 kg banorė / vitė

Spanja 39 kg banorė / vitė

Portugalia 37 kg banorė / vitė

Finland 33 kg banorė / vitė

Francė 27 kg banorė / vitė

Suedi 27 kg banorė / vitė

Greqi 24 kg banorė / vitė

BE 22 kg banorė / vitėBubėrrecat kanė super lidhėshmėri.

Shoqėria mė e madhe e bubėrrecave qė ėshtė gjetur deri tani jeton nė Europė, nė njė rajon prej 5700 km.

Simpas njė shkenctari zvicėrran, njė shkenctari tjetėr nga Franca dhe Danimarka nė njė pjesė Spanjolle dhe atė Italiane jetojn me miliarda bubėrreca tė Argjentinės. Pėr arsye se ata janė ndėr veti tė njė gjaku ata nuk luftojn ndėrveti dhe nuk krijojnė shoqėri tė luftojnė njėri me tjetrin. Kemi tė bėjm me llojin tė cilkėt janė shumė tė organizuar nė kryerjen e detyrave. Ky lloj nga Amerika latine nė Europė ka arritur nė vitet e 20-ta nė bimėt dhe pemėt e transportuara me anije nė atė kohė.

MemphiSx
02-09-04, 13:36
69 Fėmijė tė njė nėne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatė viteve 1725-1765 lindi 16 bineqė, 7 treneqė, dhe 4 katėrneqė. Vetėm dy fėmijė prej tyre vdiqėn si foshnjė.


Operacioni mė i gjatė
Njė operacion i cili u zhvillua nė vitin 1951 nė Chicago, Illinois (USA), gjatė tė cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mėnjanua njė cistė nga njėra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orė. Gjatė operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 nė 140 kg.

Njė nga 2000 fėmijė lind me njė dhėmb nė gojė.


Shkencėtarėt zbuluan se flokėkuqet kanė vetėm rreth 90 000 flokė, zeshkanet 100 000, ndėrsa bjondinet 150 000 fije floku. Por vetėm 20 pėrqind e bjondinave e mbajnė kėtė shifėr tė flokėve.


Nėna mė e vjetėr
Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas tė dhėnave nė korrik tė vitit 1994 nė moshėn 63 vjeēare lindi njė djalė.