PDA

View Full Version : Dasmat N'Kosove!!


MemphiSx
03-09-04, 13:49
Kenaqesin e dasmave sot e perjetojne vetem femrat.S'ka me tradite burrat veq e grate veq! Burra e gra bashke.Stili i ri i dasmva ne Kosove
Tradita e dasmes shqipetare ne Kosove sot nuk percillet me asnje element te mehershem Askujt me nuk i intereson nese nusja e ka te parin mashkull burrin e vet apo nusja ka ecur me kerthize te zbuluar dhe ka qendruar ne kafiteri
Sot s'ka te tilla qe nuk hyjne ne kafiteri por "fatbardhesisht" te gjitha jane te moralshme kushtojne te pakten"shume modeste"nga 10 mij euro
Shija me e pakripe e dasmave kur konferencieria konfiromon se nuses i kane dhuruar nga 5 euro filan fisteku i dhuron nuses 5 euro filani me pune ne zvicer 50 franga zvicerane etj.
Pse sot qdo dite eshte e diel per dasma? Pse me dasmat nuk kane shije?!
Tradita e dasmave kosovare ka ndryshuar!
Qdo dite mund te jete e diele dhe dite e pershtatshme per dasme! Dasme prej te henes e deri te dielen! Pra kjo pune me nuk i ben pershtypjeaskujt sepse edhe shqipetaret e Kosoves e kane kuptuar se ditet jane te Zotit!
Bile ne njefare menyre ua kemi kaluar evropianeve qe kane mbetur te respektojne njefare rendi per t'i bere dasmat gjate uikendit
Po ama ne po i pershtatemi kohes thone te zotet e dasmave

Po ti pyetesh t'zotet e dasmave se pse ndodhe kjo qe te ket qdo dit dasma
Ata thojn qe Jemi te zene me pune Qdo kushe po i kryen sot punet e veta spo kane kohe njerzit me u marre me pritje Por secili do me krye pune se keshtu erdhi koha!! Pra ky eshte komenti i atyre qe i bajne dasmat
E kane mir apo keq per dasmat si menoni ju??
Une them nuk e kane mire!!
Ne ne Kosove nuk kemi me klase punetore Jemi te gjithe "badihavegjinje" pune shtetrore ska sepse UNMIK-u e ka shuar punen e ndermarrjeve te medha Jemi "badihavgjinje" por jemi te moderuar sepse s'kemi kohe per asgje prandaj i bejne dasmat tym per shtepi t'i gezojme kurbetxhinjet tane qe vijne per pushime verore ne Kosove

Vera e destinuar per dasma! Qdo dite tollovi ne trafik kolone dasmash dhe sirena! S'ke ku e hedh kemben! E marrin nje nuse ne lagjen time dhe a dine qka thone disa te rinjeqe rrine dhe shikojne rendin e vajzave qe shkojne ta shohin nusen "Heu sikur ta dinin keta se qfare nuse po marrin s'e besoj se do t'i binin sirenes kurre" "Heu sa ka ecur me kerthize ne fushe " Tjetri flet edhe me keq dhe aq sa nuk eshte per forum
Megjithse sot me nuk ia vene veshin askush kesaj pune Nuk hyjne qeshtjes se tradites si duhet te jete nusja per te qene "sagllame"por me perkujton nje shok te lagjes me koke te madhe,nje i ri me te cilin tallen shoket "Mos gaboni t'i shtroni qarqafe te bardhe nuses se "sagllame" eshte prandaji kane hargjuar mbi 10 mij euro Merre me mend nje nuse e keqe 10 mij euro plus asaj askush s'e kerkon biografin e saj prej vegjelis ka kaluar vetem me burrin qe po e merr"tallen djemte dhe pyesin njeren qe po kalon prane tyre Hej kur po shkon ti bre se tybe meqe kjo ka kushtuar 10 mij euro per ty do t'i marrim 20 mij euro! Pra nusja e mire mund te kushtoje 20 mij euro! Por tradita s'eshte askund
Askushe me nuk i vrapon kujt me mahrame ne diten kur merret nusja Askush me nuk i mbane dasmoret me sy prej diellit per t'i denuar se i kane sjelle me shume se 2 dasmore se qe i ka caktuar i zoti i dasmes!
Askushe me nuk e komenton se per filan dasmen filan njeri e solli nje dash me 2 cope molle ne briret 3 rrethore!
Askushe nuk komenton se surlat dhe tupanet u bejne zhurme 100 valltarve te valleve te Rugoves! Shumekushe me as qe i di emrat e valleve qe jane luajtur deri ka vitet e 85-ta Askush me nuk sheh oda duke pleqnuar e biseduar pleq te vertet per jeten dhe pervojen...
Askush me nuk jeton per traditen dhe dasmat e bukura! Ka dasme ku vellau e ben per inat te vellaut te vet ne nje motel te bukur pasi ai vellau i tij e kishte bere ne nje restorant! Askush me nuk do t'i fuse dasmoret ne shtepi sepse ka blere tepih te ri dhe mobilje italiane apo se tymi i duhanit mund t'i kapet perdes!! E kam karshi diskutimeve spontane qe ma perkujtojne kete teme edhe nje koment i cili me duket i arsyeshem!
Askush nuk e shet lopen per nuse sepse me askush as qe mban lopen ne fshat! Askund nuk thote qe i zoti i shtepise qe ka marre nuse t'i hedh buken nuses te henen dhe nje grusht kripe e t'i thote ha nuse se kjo na ka mbete para shpirtit pasi baba i yt na i shiti te gjitha!!
Askund nuk ndodhe qe familja e nuses ta denojne me para familjen e dhenderit pasi dikush prej femrave te tyre i ka rene rastesisht defit dhe e ka kercitur xhamparen e daulles ose per faktin se dikush ka shkrepur pushke pa u bere "teslimi"! Keto jane te vetmet gjera qe me bejne pershtypje se eshte pozitive qe nuk ndodhin me Tani eshte jeta shume me demokratike Ka kenge te sharjeve nga te dy anet por askush nuk hidherohet!
Sot sharjet nuk hedhin nga takti aske
Shume demokratike pra gazmore vetem 5 vjet pas lufte kur edhe mijera njerzve nuk u dihet fati por gezimi-gezim Nje shtepi perballe dasme tjetra te pame!!!

Dasmat ne restorant dhe muzika live jane bere moda kryesore e dasmave sot
Nje moshe e vjeter burrash e grash qe ende nuk bejne balle t'i zdeshin dimite dhe shamijat me ojna me nuk e kane vendin ne dasma dhe restorante dhe mund t'i thone lamtumiren dasmes njeher e pergjithmone
Manaja eshte edhe me e madhe kur konferencierja ne mikrofon merr rolin te konfirmoje publikisht se kush qka i dhuron nuses si: Filan fisteku me pune ne zvicer i dhuron nuses 50 franga zvicerane! Filan fisteku me pune ne gjermani 50 euro! Filani drejtor i filan firmes 100 euro! Kojshia i pare nuses 5 euro! Kojshia i dyte 10 euro! Filan zonja me pune ne Austri nje unaze 18 karatesh! Zonja e filan burrit nje rreth dore! Filan shoqja nje pale papuqe te bukura!!
Konferencierja me kete stil deklarimesh per dhuratat dedikuar nuses i bene njerzit dasmore te shikohen ne sy pa dashje meqe njeri pati mundesine t'i dhuroje nuses 5 euro e tjetri asnje! Krahasim i keq pra! Dikush ngushtohet dikush qeshe Perjetim i keq pra pa fije te shijes!! Njerzit me logjike te shendoshe rrudhin hundet ne shenje pakenaqesie ndaj gjesteve te tilla E pse pra t'i permendet emri dikuj qe i ka dhuruar nuses 5 euro? Ka mundesi edhe te mos i permendet emri dhe kjo eshte shume normale Edhe sikur nuses i jane blere dhurata shume me domethenese dhe me te shtrejnta por kurre askujte nuk i eshte permendur emri Kjo perngjane ne idene se po i jap 5 euro per kapuq! E keqja me e madhe e kohes sone i jep 5 euro e kjo te dihet publikisht E dyta pershendesim dhe urojme edhe ne Radio Gjakove te kendohet 100 her e njejta kenge per te martuarit Vese pra te mendjemadhesis per kapuq per lavd!!


Pra dasmat e sotme kane shume pasoja dhe dobesi ne dasma ne dyer te veturave rrahin tavanet me duar femrat e reja te shfrenuara
A ka me keq?!!

Cool_Boy
03-09-04, 16:00
Pershndetje MemphiSx

Me te vertet keni shkru diqka qe askush nuk mundet ta muhon,ne Kosov jan be njerzit si ne perendim sa po me duket mua dhe me te keqij se por nejse,fejohen sot neser e merr ate qe qon ne shtepi,astu pasneser e ekshtu me rradh,mbasj nje muaj apo dy ndoshat merr vesh diqka aje per ate apo ajo per ata qe ekshtu prishen apo diqka.................PAs qe e mbajn njeri tjetrin ne per shtepijat e tyre per dy tre muaj tani ata vendosin mu martu qfare marrije e qfare bullakije....................

E sa mire ishmi kan perpara e nuk ja kemi dite vetes tashti epr mednimin time qdo njeri e pyet vetem se me te vertet kesi berrloga ne shqiptaret tu kjemi kan????

Tung,Cool_Boy

MemphiSx
03-09-04, 22:22
Cool_Boy me te vertet disa gjera kan ece per te mire Por edhe disa tradita qe jan largu prej dasmave shqipetare jan per te ardhe keq qe i kan largu
Sepse nuk behet me ajo atmosfera qe u bejke para luftes p.sh kemi qen te roberune edhe i kem bo dasmat me te mira E tashe??

Mbaje ne mend se nje dasem ka zgjat 3 dit don me thon te shtunen dielen edhe te henen deri vone kurse tashe per 3-4 ore edhe kryhet dasma ;)

Albanam
04-09-04, 00:12
Pėrshėndetje pėr ty MemphiSx!
E lexova postimin tėnd dhe vėrtetė mė duhet tė konstatoj se ke rrahur aty njė ēėshtje qė meriton tė diskutohet, e madje pėr tė cilėn ndoshta edhe duhet tė vajtohet!
Sikur edhe pėr shumė gjėra tjera qė kanė tė bėjnė me jetėn dhe traditėn tonė, edhe organizimi i dasmave nė "mėnyrėn e modernizuar" siē po bėhet sot, e pėr tė cilėn ti shkrove gjėrė e gjatė, pėr fat tė keq po bėn tjetėrsimin tonė kulturor, po pėrdhos nė mėnyrėn mė barbare traditat tona dikur tė larta e fisnike, po shkatėrron shpirtin tonė...
Mė mbetet qė vetėm tė konstatoj se ke tė drejtė pėr gjėrat qė potencove nė postimin tėnd, por kam pėrshtypjen se po paguajmė haraēin e njė imitimi tė verbėr dhe njė lajthitjeje kinse emancipuese qė po shkatėrron individin shqiptarė, familjet tona, shoqėrinė shqiptare nė pėrgjithėsi...
Dhe kam frikė se mund tė bėhet edhe mė keq!

Me respekt,
Albanam

MemphiSx
04-09-04, 10:16
Albanom me te vertet kjo dukuri eshte per brengosje te gjithve sepse dasmat qe jan be ne kohet e me parshme kan qen me te mira me te hareshme edhe pse disa tradita kan qen jasht normave si p.sh denimet e familjes se dhenderrit pse i kan shku 2-3 krushqi me shum e disa gjera tjera
Por problemi eshte krejt te atmosfera e atehershme me sot Sot eshte mbush Kosova restorante te bukura
Dasma ne restorant kushton hiq me pak se 2000-3000 euro + muzika me e lire kushton 500-1000 euro
Don me thon per 4-5 ore nje dasem ne restorant kushton hiq me pak se deri ne 3000-4000 euro pa i llogarit shpenzimet tjera

teutaA
15-08-08, 20:34
Albanom me te vertet kjo dukuri eshte per brengosje te gjithve sepse dasmat qe jan be ne kohet e me parshme kan qen me te mira me te hareshme edhe pse disa tradita kan qen jasht normave si p.sh denimet e familjes se dhenderrit pse i kan shku 2-3 krushqi me shum e disa gjera tjera
Por problemi eshte krejt te atmosfera e atehershme me sot Sot eshte mbush Kosova restorante te bukura
Dasma ne restorant kushton hiq me pak se 2000-3000 euro + muzika me e lire kushton 500-1000 euro
Don me thon per 4-5 ore nje dasem ne restorant kushton hiq me pak se deri ne 3000-4000 euro pa i llogarit shpenzimet tjera

woww sa mir e paske pershkru por paske harru me cek edhe shkuarjen ne deti per 4-5 dit edhe u kry dasma

por qka me quditin se ku po i marrin gjith keto pare per restoran spo e di 2000-3000 euro isha dek e si kisha dhan hahahhah se le ma per nje dasem tri or ku gjithqka eshte si me recept te mjekut

uck_aksh
15-08-08, 22:31
MemphiSx para lufte kem ber darsma Shqiptare tash shoki kan ndryshu gjerat tash po bajm darsma kosovare tallava a jemi multietnik apo sjemi

Estella
17-08-08, 16:57
memphisx kur ta lexoj edhe gjysen tjter pergjigjna se shume po deshke me lexu hala se kryva :P

teutaA
17-08-08, 22:10
memphisx kur ta lexoj edhe gjysen tjter pergjigjna se shume po deshke me lexu hala se kryva :P

3000 euro boni gati tani lexoje:smile:

eRta
18-08-08, 15:55
pa hyrė te morali e as te zakonet e traditat e mėhershme tė cilat me t'vėrtetė kanė humur,mendoj se nuk ėshtė e nevojshme qė dasma tė zgjat 3dit duke pas parasysh se shumica e dasmave qė bėhen sot fatkeqsisht po perfundojn me divorc e ndamje.Prandaj,konsideroj mė tė aryeshme qė dhėdrri e nusja ta njohin mir njėri tjetrin e pse jo edhe tė bashkjetojnė se duke parė gjendjen ekonomike n'kosovė do tė ishin tė teperta gjtih ato shpenzime pė hiĒ gjė.
Disa tradita kanė humbur me tė drejt por disa do t'ia vlente tė egzistonin akoma,por po mendojm tė ecim me kohen e siē dukete kemi keqkuptuar ketė.Nuk janė ecje me kohėn shpenzimet e egzagjeruara e tė tepruara,nuk ėshtė ecje me kohen zgjatja e dames 3 dit sepse tek e fundit dasma bėhet per 2 vet nuk ėshtė e rensishme a kėnaqen dasmoret tjerė.
Mbes me shpres qė tė vetdijsohmi sado pak e mos tė vlersojmė si tė mirė e tė ndershme gjithēka qė na ofrohet pėrpara.......

mbetshi me shėndet

me respekt eRta........................

egi
25-08-08, 22:07
Kenaqesin e dasmave sot e perjetojne vetem femrat.S'ka me tradite burrat veq e grate veq! Burra e gra bashke.Stili i ri i dasmva ne Kosove
Tradita e dasmes shqipetare ne Kosove sot nuk percillet me asnje element te mehershem Askujt me nuk i intereson nese nusja e ka te parin mashkull burrin e vet apo nusja ka ecur me kerthize te zbuluar dhe ka qendruar ne kafiteri
Sot s'ka te tilla qe nuk hyjne ne kafiteri por "fatbardhesisht" te gjitha jane te moralshme kushtojne te pakten"shume modeste"nga 10 mij euro
Shija me e pakripe e dasmave kur konferencieria konfiromon se nuses i kane dhuruar nga 5 euro filan fisteku i dhuron nuses 5 euro filani me pune ne zvicer 50 franga zvicerane etj.
Pse sot qdo dite eshte e diel per dasma? Pse me dasmat nuk kane shije?!


...........

Vera e destinuar per dasma! Qdo dite tollovi ne trafik kolone dasmash dhe sirena! S'ke ku e hedh kemben! E marrin nje nuse ne lagjen time dhe a dine qka thone disa te rinjeqe rrine dhe shikojne rendin e vajzave qe shkojne ta shohin nusen "Heu sikur ta dinin keta se qfare nuse po marrin s'e besoj se do t'i binin sirenes kurre" "Heu sa ka ecur me kerthize ne fushe " Tjetri flet edhe me keq dhe aq sa nuk eshte per forum
Megjithse sot me nuk ia vene veshin askush kesaj pune Nuk hyjne qeshtjes se tradites si duhet te jete nusja per te qene "sagllame"por me perkujton nje shok te lagjes me koke te madhe,nje i ri me te cilin tallen shoket "Mos gaboni t'i shtroni qarqafe te bardhe nuses se "sagllame" eshte prandaji kane hargjuar mbi 10 mij euro Merre me mend nje nuse e keqe 10 mij euro plus asaj askush s'e kerkon biografin e saj prej vegjelis ka kaluar vetem me burrin qe po e merr"tallen djemte dhe pyesin njeren qe po kalon prane tyre Hej kur po shkon ti bre se tybe meqe kjo ka kushtuar 10 mij euro per ty do t'i marrim 20 mij euro! Pra nusja e mire mund te kushtoje 20 mij euro! Por tradita s'eshte askund
Askushe me nuk i vrapon kujt me mahrame ne diten kur merret nusja Askush me nuk i mbane dasmoret me sy prej diellit per t'i denuar se i kane sjelle me shume se 2 dasmore se qe i ka caktuar i zoti i dasmes!
Askushe me nuk e komenton se per filan dasmen filan njeri e solli nje dash me 2 cope molle ne briret 3 rrethore!
Askushe nuk komenton se surlat dhe tupanet u bejne zhurme 100 valltarve te valleve te Rugoves! Shumekushe me as qe i di emrat e valleve qe jane luajtur deri ka vitet e 85-ta Askush me nuk sheh oda duke pleqnuar e biseduar pleq te vertet per jeten dhe pervojen...
Askush me nuk jeton per traditen dhe dasmat e bukura! Ka dasme ku vellau e ben per inat te vellaut te vet ne nje motel te bukur pasi ai vellau i tij e kishte bere ne nje restorant! Askush me nuk do t'i fuse dasmoret ne shtepi sepse ka blere tepih te ri dhe mobilje italiane apo se tymi i duhanit mund t'i kapet perdes!! E kam karshi diskutimeve spontane qe ma perkujtojne kete teme edhe nje koment i cili me duket i arsyeshem!
Askush nuk e shet lopen per nuse sepse me askush as qe mban lopen ne fshat! Askund nuk thote qe i zoti i shtepise qe ka marre nuse t'i hedh buken nuses te henen dhe nje grusht kripe e t'i thote ha nuse se kjo na ka mbete para shpirtit pasi baba i yt na i shiti te gjitha!!
Askund nuk ndodhe qe familja e nuses ta denojne me para familjen e dhenderit pasi dikush prej femrave te tyre i ka rene rastesisht defit dhe e ka kercitur xhamparen e daulles ose per faktin se dikush ka shkrepur pushke pa u bere "teslimi"! Keto jane te vetmet gjera qe me bejne pershtypje se eshte pozitive qe nuk ndodhin me Tani eshte jeta shume me demokratike Ka kenge te sharjeve nga te dy anet por askush nuk hidherohet!
Sot sharjet nuk hedhin nga takti aske
Shume demokratike pra gazmore vetem 5 vjet pas lufte kur edhe mijera njerzve nuk u dihet fati por gezimi-gezim Nje shtepi perballe dasme tjetra te pame!!!

Dasmat ne restorant dhe muzika live jane bere moda kryesore e dasmave sot
Nje moshe e vjeter burrash e grash qe ende nuk bejne balle t'i zdeshin dimite dhe shamijat me ojna me nuk e kane vendin ne dasma dhe restorante dhe mund t'i thone lamtumiren dasmes njeher e pergjithmone............!

1.) Me vjen keq qe mendoni se nje femen qe del neper kafiqa eshte e pamoralshme, ka shum lloje femna, ato qe dijn te mbajn moralin e vet edhe dijn si te sillen ne kafe......por megjithate ende ka femna qe nuk dalin neper kafiqa (si prsh une:biggrin: )

2.) Oh shqyqyr qe rralle perdoret ky adet me shtru qarshafin e bardh..s'ka nenqmim me te madh se kjo! (per mendimin tim)...Kur e njeh mashkulli femnen me te cilen don te kalon jete nuk i nevojitet qarshafi per ta vertetuar virgjinitetin e saj....Plus: s'di sa meshkuj e dijn qe ka shum femna te cilat nuk derdhin gjak gjat mardhenjes te pare....Keto femna te virgjera tani i akuzojn qe kan qen te papasterta....Ky eshte vetem nje vertetim se sa pak dijjn meshkujt per trupin e femnes....

3.) Uh..shamija me ojna....Kur te martohem martohem per qejf e jo me zor..Normal njeri merzitet pak..por me nis me vajzu ne konagjegj me duket shum palidhje....Ne qoft se jeta me bashkeshortin nuk del ashtu siq kam menduar, do te vajtoj me von..por jo ne konagjegj....Taman puna me njell zi :tongue:

Jana
25-08-08, 22:52
Mes vet hiq....
Jan bo darsmat en Kosov si en at KOh Demostatat..sdihe sha o ka bohet ...e dijn qe jan ardh per nje qellim..."mi marr nusen" e tjerat pun katastrof....
Shum njerz...Klima ski kerka....me shku en Darsem si me shku en SAUN njejt .....

Oqeani
25-08-08, 22:56
Mes vet hiq....
Jan bo darsmat en Kosov si en at KOh Demostatat..sdihe sha o ka bohet ...e dijn qe jan ardh per nje qellim..."mi marr nusen" e tjerat pun katastrof....
Shum njerz...Klima ski kerka....me shku en Darsem si me shku en SAUN njejt .....

Ani e kan hjeke ramatisin hehhe

Jana
25-08-08, 22:58
Ani e kan hjeke ramatisin hehhe

hahhaha perkundrazi edhe ma keq ju ban....

Lona
26-08-08, 15:08
Ashtu si po bahen darsmat pa rend edhe martesa e ke te njejten atmosfere!!

teutaA
30-12-08, 11:17
veq per inati te kojshis edhe kredit pa hy se la:tongue:

teutaA
01-01-09, 10:38
hargjimet shum te mdhaja sidomos rreth veshjes e arit te nuses e per dasmat mir mir kan perparu ne disa vende burra e gra bashk se me te vertet disa dasma ne ks bahen vetem per grat edhe pse ka koh qe skam qen ne ndonje darsem po kam pas rast ti shof ne dvd qe kam marr nga ks me kan pelqy por ende duhet te ket ndryshime sidomos ne gjena te kota qeiz e ari jan te teperta edhe nje gje sme ka pelqy tupanat na dasem se di jam qudit kur i kam pa kam mendu qe vetem magjupet bojn dasem me tupan:smile:

Terminatori
01-01-09, 12:27
Vallja e Rugoves me qka eshte percjell ne kohen e babgjushave tone

Tupani u kon para ismet pejes e medes bijo... dhe veglat tjera qe jan kan ne dasma nuk o qudi a...

Sa i perket pesliqrave e lirave mire e ki, a neper restorane pe teprojn...