PDA

View Full Version : Kultura kombėtare


Faqet : [1] 2

 1. "Rugova konvertohet nė fenė krishtere"
 2. APOLLO 14 DHE FLAMURI SHQIPTAR NĖ HĖNĖ
 3. Hulumtime - Prishtinė
 4. Figura te shquara te kombit Shqiptar.
 5. NENE TEREZA (GONXHE BOJAXHIU)
 6. Anegdota nga odat tona!
 7. "NJE NENE KERKON ZERIN E SE BIJES".??
 8. KULTURA KOMBĖTARE NĖ VITET 50 - 70
 9. ENVER HOXHA (TRADHTARI KOMBITIT )
 10. NACIONALISTI ABAZ KUPI NJE MONOGRAFI NGA MAKENSEN BUNGO
 11. ELENA GJIKA
 12. TAXH MAHALI DHE NDERTUESIT E SAJ (MEHMET ISAI SHQIPTAR)
 13. KANUNI I LEKE DUGAGJINIT
 14. VETĖVRASJA E NUSEVE
 15. Xhon Kerri, me gjak mbreteror shqiptar!
 16. Mbreti Zog --- Shqiperia ne kohen e Monarkise Zogiste
 17. Napoleon Bonaparti, perandori me origjinė arbėreshe
 18. Dasmat N'Kosove!!
 19. Muji dhe Halili, shqiptarė apo boshnjakė
 20. Lufta E Xhemė Gostivarit Pėr Clirim
 21. REXHEP MITROVICA FIGURE MADHORE
 22. Ukshin Hoti;; i gjalle apo i vdekur!!!!!!!!
 23. Zbulim senzacional!!!
 24. Isa Boletini (1864-1916)
 25. Shotė Dhe Azem Galica!
 26. Fehmi Lladrofci
 27. Mbretėritė ilire
 28. Pse Flamuri ynė kombėtar ka shqiponjėn dykrerėshe?
 29. Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek
 30. Shpjegimi i Homerit, me SHQIPEN, gjuhen me te vjeter ne bote
 31. Pirroja i Epirit
 32. A R V A N I T E T, realitet i Greqise
 33. Hasan Riza Pasha,mbrojtėsi i shkodrės
 34. Luigj Gurakuqi
 35. Foto nga TROJET shqiptare
 36. Foto nga trojet shqiptare
 37. Termi KOSOVAR perēares per shqiptaret
 38. HASAN PRISHTINA...
 39. FIGURAT E QMUME KOMBTARE
 40. Festa me traditė shqiptare.
 41. Tivari ky TITANIK SHQIPTAR
 42. Suzana e Shqiptarėve, mė e pėrkora e mbretėreshave
 43. Harte e re Ballkanike!
 44. Kostume tradicionale shqiptare.
 45. Kujt qyteterimi i perkasin shqiptaret ?
 46. ANTROPONOMIA SHQIPTARE - EMĖRTIMET E FOSHNJEVE DJE E SOT
 47. Kuptimi i fjalės Dardani
 48. Pamje e Shkurter Filmike per Skenderbeun (ne Anglisht)
 49. Lajme Nga Kultura
 50. KOSOVA - (DARDANIA) - ILIRIDA SI DY REPUBLIKA TE SHQIPERISE
 51. ĒLIRIMI I SHPIRTIT KOMBĖTAR
 52. DEMOGRAFIJA POPULLSIS SE SHQIPERIS
 53. IDENTITETI KULTUROR E KOMBĖTAR SHQIPTAR
 54. Atentati i Avni Rustemit ne Paris
 55. Shqiptaret ne Peloponez (Morea)
 56. Cili eshte Atdheu i Shqipetarve?...
 57. VITI I SKENDERBEUT (1405 - 2005)
 58. ELITA KULTURORE DHE HEGJEMONIA POLITIKE
 59. LETER E HAPUR
 60. Karl Gega ėshtė shqiptar
 61. Diskutim mbi familjen e Kastrioteve
 62. Keqtrajtimet historiografike
 63. SALI BERISHA
 64. Shenjtorėt e krishterė, me veshje shqiptare
 65. ADEM JASHARI-Hero I Popullit- Jeta dhe Veprimtaria e tij....
 66. Foto te deshmoreve dhe heronjeve te Popullit 1900-1999
 67. Arme antike Shqiptare
 68. Nacionalizmi shqiptar, mė i dobėt se i fqinjėve
 69. Mehmet Ali Pasha
 70. Traditat
 71. Nė Stubėll u shėnua 100 vj. i Famullisė sė sh. Jozefit dhe
 72. Anton ĒETTA ("Plaku i Dardanise")
 73. Janullatos ditėn e parė qė erdhi,hoqi portretin e Fan Nolit
 74. TESTAMENTI I EQREM ĒABEJT
 75. Gjeografia e Shqipėrisė
 76. ETHYMOLOGJIA E EMRIT – SHQIPJA
 77. Thesar i ēmueshėm prej tė folmeve arbėrore tė Greqisė
 78. Gjergj Fishta sociolog.
 79. DARKA E KRENEVE TE MALSISE E NGJARJE TE TJERA .
 80. Nen Terrorin Komunist
 81. Traditat dhe Zakonet nėpėr dasma dhe kanagjegje ...
 82. STUBLLA ME SHKOLLEN E PARE SHQIPE NE KOSOVE!
 83. KRONOLOGJIA SHQIPTARE
 84. Mbrojtja e Plaves dhe e Gucise (tetor 1879-janar 1880)
 85. Flamuj shqiptar tė pėrdorur gjatė historisė!
 86. ILIRĖT
 87. Shala e Bajgores
 88. SHQIPTARET DHE KULTURA KOMBTARE
 89. Monedha ilire!
 90. Eksportimi i theatrit shqiptar !
 91. Dokumentar Turk per Shqiperine
 92. Kur Ismail Qemali deshi ta ndante Shqipėrinė nė kantone
 93. Virtytet e shqiptarit
 94. HAMIT MATJANI
 95. MBRETĖRIA E DARDANISĖ
 96. Legjenda
 97. Vallet Folklorike e Popullore Shqipetare
 98. Kush eshte Robert Elsie?
 99. VDEKJA HEROIKE E KADRI BISTRICES ...
 100. Tahir Sinani - Deshmorė i atdheut etnik
 101. Identiteti kombėtar dhe procesi i globalizimit
 102. Kush janė vendlindjet tona?
 103. Harta e Kosovės
 104. Kongresi i Manastirit dhe alfabeti i gjuhes shqipe
 105. Pamje nga zbulimet e ndryshme tė kulturės sonė antike!
 106. Kadare ,- Kandidati per ēmimin Nobel ne letersi
 107. Identiteti kosovar nuk ėshtė identitet kombėtar
 108. DEDE GJO LULI, MBROJTESI FISNIK I TROJEVE SHQIPTARE
 109. Si behet dasma ne vendin tend...
 110. Kombi Kosovar Dhe Rexhep Qosja
 111. Kosovarizmi dhe Gegnishtja, dy Rryma ē-integruese
 112. Kush e zhduki besen e shqiptarit?
 113. Joseph DioGuardi- Ndihma per Kosoven
 114. Cfarė muzike preferon Shqipėria !
 115. Definimi i Shpirtit Shqiptar
 116. Mumiet e “Ujit tė Tharėt” tė Likovės
 117. Rreth Emėrtimeve Kosova, Metohia, Dardania
 118. Xhaxhi "ne Nogdaun Politik "nipin"
 119. Dy Maji - festė e krenarisė
 120. Shqiponja me dy krena ne Shqiperi e me gjere.
 121. Nderi i Kombit At Zef Pllumi
 122. Hymni i Shqipris
 123. Kodiket E Shqiperise,permendore Te Kultures Njerzore
 124. Pėrgatitet mbajtja e Seminarit Nderkombėtare tė Albanologjisė nė Prishtinė
 125. Legjitimimi i vjedhjes sė trashėgimisė kulturore
 126. Shtresimet e identitetit kulturoro e kombetar shqiptar: Cka me tutje?
 127. 3 Pyetje 3 Pergjegjie
 128. Burimet tė reja rreth origjinės sė gjuhės shqipe
 129. Tereza E Kalkutes
 130. Skenderbeu Edhe Ne Prilep
 131. Drame Kushtuar Deshmorit Te Usht
 132. Njė kėndvėshtrim sqarues pėr Zefin e Vogėl
 133. Dom Nikoll Kimza
 134. Hoxhė Jakup ef. Asipi
 135. Haxhi Zeka
 136. Shkollat e para shqipe !
 137. Dėshmitė e para tė Shqipes sė shkruar
 138. Oso KUKA
 139. Urbanizimi i malėsorit shqiptar, shlyerja e borxhit historik nga kombi
 140. Skėnderbeu mbėrriti dje nė Shkup
 141. Prizrenasit nė kėrkim tė gjuhės...
 142. Besa Shqiptare
 143. Faik Konica
 144. Kėrēova-Uskana
 145. Mendime..
 146. Rexhep Mitrovica – Misionar I Kombit, Njė Jetė Pėr Shqipėrinė Etnike
 147. 7 Marsi dita e arsimit shqip
 148. Nata e zjarreve
 149. Video- FAMILJA MBRETERORE
 150. Rugova
 151. “Noli bėri grusht-shteti, kurse partizanėt ishin kolaboracionistė me italianėt”.
 152. Simboli yne po vidhet!
 153. Dyshohet tė jenė gjetur eshtrat e Frang Bardhit!
 154. Lidhja e Krijueseve Kulturor SHqipetar ne GJERMANI*****
 155. Ē'janė kosovarėt pėr grekėt
 156. Ēka thotė Kanuni i Lekė Dukagjinit pėr femrėn?
 157. Aleksander Moisiu
 158. Shėnohet tetėvjetori i hyrjes sė NATO-sė nė Kosovė
 159. 12 Qershori ne Prizren
 160. Gjithmon do tė jeni ne zemrat tona o Dėshmor tė Kombit
 161. U mbajt sesioni shkencor pėr lidhjen shqiptare tė Prizrenit
 162. Kisha Ortodokse i mbyll deren cameve.
 163. Bamir Topi , Presidenti i Shqiperise!
 164. Krimet e komunizmit.
 165. Dokufest- festivali ndėrkombėtar i filmit nė Prizren
 166. Malsija Madhe dhe Malsort
 167. Prek Cali
 168. Tringa Smajlja
 169. Mitologji
 170. Emra Iliro-Shqiptar
 171. Ismajl Qemajli dhe mardhanjet Greke
 172. Shkencataret dhe studiusit e Kanunit.
 173. Pėrshtypjet e njė kinezi gjatė ritakimit tė tij me Shqipėrin
 174. Te ri-shkruhet Historia Kombetare?
 175. I. C'do Te Thote Te Jesh Shqiptar?
 176. Shėmtimi kombėtar
 177. Osam, Tete, Dheka!!
 178. Tahir Meha
 179. Arkeologjia Dardane.
 180. Memorandumet e Fan Stilian Nolit
 181. Golgota Shqiptare
 182. Mbijetesa hebraike dhe etika e "BESĖS"- Rrėfim i panjohur pėr holokaustin nė Shqipėri
 183. Dita e Flamurit!
 184. Kodiku i Laurencianes sė Firences dhe Historia Shqiptare
 185. Hartat e Trojeve Shqiptare
 186. Kosova dhe shqiptarėt e saj-II-
 187. Ligjet e Sulltanit ne gjykatat shqiptare
 188. Risillet nė jetė njė koleksion me flamuj kombėtar
 189. Si e helmuan nė Peruxha tė Italisė Ismail Qemalin.
 190. hyrja e ushtrisė serbe nė tokat shqiptare
 191. Nacionalisti Ndue Perlleshi ( 1908-1949 )
 192. Dera e familjes Berisha nė arkivat e historisė
 193. Asgjė Pėrpos Tė Sė Vėrtetės
 194. Hundėza
 195. Shqiptarėt nė Syrmien
 196. Shqiptaret e Rumanisė
 197. Raca Shqiptare
 198. Greshica, njė fshate qė u pėrballe me perandorinė
 199. Fryti i Bashkimit Eshte Bashkimi
 200. Ilirėt Nė Mesdhe
 201. Pjetėr Bogdani
 202. GJon Buzuku krenaria e kombit shqiptar
 203. Nė Perkujtim Tė Martirve Tė Flamurit 1911
 204. Lidhja SHqiptare e Pejės
 205. Qyteti,Fshati juaj?
 206. Skėnderbeu nė Marshim nė milleniumin e ri
 207. Procesverbalet e Mbledhjes sė Mukjes
 208. Djepi qė rritė mė shumė se njė foshnjė
 209. Letėr e Enver Hoxhės drejtuar Dushan Mugoshės
 210. Bajram Curi / Ne tjeter prizem
 211. Mehmet Gradica
 212. Rozafa - gruaja e murosur
 213. [ Sami FRASHĖRI pėr qytetėt Shqiptare ]
 214. ''Flijimi i nje maturanti"
 215. Jo Shqipėri e Madhe, por Natyrale (Kadare)
 216. Kisha e Shėn Kollit, dėshmi e kulturės mesjetare
 217. Shipkovica antike dhe aktuale
 218. Prishtina.....
 219. Tribuna Shqiptare.........!
 220. Aloktonia kundrejt autoktonisė sė Shqipėtarėve
 221. Pasardhėsit e heronjėve tė “Lahutės sė Malsisė” e zhvendosėn betejėn nė Amerikė
 222. Skėnderbeu sipas pikėpamjeve antishqiptare
 223. Struga Antike
 224. Ju rrefej Himaren time
 225. Juniku neper shekuj
 226. Komuna e Pejės
 227. Pėrjetėsinė pėrcjellin brezat
 228. Prizreni, qendėr e rėndėsishme nė kohėn e Skendėrebeut
 229. Elita politike e TREDHUR
 230. Sa e qfar dini per Shqiptarét né Turqi ??
 231. Topi: “Jemi tė bashkuar si nė njė familje tė madhe”
 232. Fuqia e sė keqes
 233. Si u rrėzua monumenti i diktatorit me tė vrazhdė tė botės komuniste nė Tiranė
 234. Kosovėn e DUA mbi tė gjitha
 235. Deshmori-Gasper Karaqi
 236. Ernest Koliqi
 237. Edhe kete vit po vije 28 Nentori!
 238. Katėr reliket e ralla tė Skėnderbeut
 239. Preng Doēi ky pėrsonalitet i madh i kulturės dhe kombit shqiptar
 240. Skėnderbeu mes strategėve tė mėdhenj
 241. Mbi ''moralin politik'' tė Gjergj Kastriotit
 242. Islamizmi i Shqiptareve
 243. Nga Naim Frasheri: “Dėshira e Vėrtetė e Shqiptarėve”* (1886)
 244. Udhėtimi i Njė Amerikane nė Shqipėri
 245. Beteja e Sukės sė Mkushit
 246. Elbasani – qyteti I Mehmet Pushtuesit
 247. Elbasan, zbulohet mozaiku dhe kisha paleokristiane
 248. Zbulohet njė kishė e vitit 1000 nė Derven
 249. Njė zbulim tjetėr interesant nė Butrintin antik
 250. Zbulohet varri me i hershem ne Shqiperi