PDA

View Full Version : Dy Maji - festė e krenarisė


musl|m
12-05-06, 11:26
Dy Maji - festė e krenarisė

Mr. Vaxhid Sejdiu

Atyre qė nuk e njohin mirė historinė, ėshtė mirė pėr t’ju treguar se 5 Maji – Dita e dėshmorėve tė kombit nuk festohet ne njė fshat por festohet nė Kryeqytet

DyMaji- festė e krenarisė kombėtare, Dy Maji- emblemė e lavdisė dhe heroizmit tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare. Ditė e shėnuar pėr luftėtarėt e lirisė, pėr familjet e dėshmorėve, pėr vepromtarėt e ēėshtjes kombėtare dhe mbarė popullin shqiptarė. Por, ditė e injoruar nga strukturat udhėheqėse tė subjektit qė thirret nė emėr tė luftės dhe UĒK-sė.
Njė paradoks i llojit tė vet;tė thiresh nė emėr tė UĒK-sė dhe tė mos marish pjesė asnjėherė nė njė nga datat mė tė lavdishme tė historisė sė popullit shqiptarė nė IRJM, nuk do mend se tė shtynė tė mendosh, se mos vallė kjo inorancė dhe ky anashkalim ėshtė pjesė e marrėveshjeve tė koalicionit qeveritar, pjesė e marrėveshjeve dhe kushtėzimeve politike, pjesė e vendimeve anti shqiptare. Tė mos nderosh me nderimet mė tė larta datėn kur Fadil Nimani- Komandant Tigri bashkė me bashkėluftėtarėt e Brigadės 113 “Ismet Jashari- Komandant Kumanova” shpalli kėtė anė- zonė tė lirė, pėrballė makinerisė ushtarake dhe policore, qė kishtė marrė pėr obligim tė shfarosė me dhjetėra e dhjetėra fshatra shqiptare ėshtė mė tepėr se faj. Tė mos respektosh vullnetin dhe dėshirėn e luftėtarėve tė lirisė, tė cilėt u rradhitėn vullnetarisht nėn hijen e flamurit kombėtar dhe me emblemėn e UĒK-sė nė ballė, na duket e ēuditshme dhe jo njerėzore. Tė mos festosh 2 Majin- nė Sllupēanin heroik dhe tė organizosh njė festė tjetėr po nė kėtė fshat “ PROVOKIM I LLOJIT TĖ VET” qė mund tė quhet “ Provokim i paqės”.
Atyre qė nuk e njohin mirė historinė, ėshtė mirė pėr t’iu treguar se 5 Majin- Dita e dėshmorėve tė kombit nuk festohet nė njė fshat por festohet nė kryeqytet. Pra, ėshtė obligim kombėtar qė me 2 Maj tė pėrkujtohet me nderimet mė tė larta Kalaja e Pamposhtur- Sllupēani, Vaksinca, Matejēi, Hotla dhe tėrė Karadaku i Kumanovės, kurse 5 Maji tė festohet nė Shkup- nė kryeqytetin e vilajetit. 2 Maji dhe Sllupēani pėr shqiptarėt nė IRJM janė si 5 Marsi dhe Prekazi. A ka mendje tė shėndoshė qė mendon se nuk duhet tė pėrkujtohet 5 Marsi dhe Prekazi. Natyrisht se jo.
Por, qė pesė vjet shohim tė njejtin skenar, ndarje, pėrēarje dhe injorancė. Pėrpjekje qė kjo festė e rilindjes sė shqiptarėve tė kėsaj ane tė zbehet dhe tė anashkalohet. Pėrpjekje qė kjo festė t’i takojė tė sė kaluarės dhe jo ditės sė re, pėr tė cilėn ditė ishin sakrifikuar me dhjetėra e dhjetėra luftėtarė lirie dhe me mijėra e mijėra banorė tė kėsaj ane tė barrikaduar pėr “vdejke a liri”, duke u shndėrruar nė murr tė gjallė tė rezistencės kombėtare. Tė kujtojmė Majin e 2001, Majin e Preshevės sė pėrgjakur, Majin e fitores! Shtatėdhjetė e dy ditė nė njė shtet rrethim, shtatėdhjet e dy ditė pėrballė vdekjes, shtatėdhjetė e dy ditė mbi ta u zbraz tėrė arsenali shtetėror mbi popullin e pafajshėm. Dhe deri sot askush nuk kėrkoi falje, askush nuk doli pėrpara pėrgjegjėsisė.
Dosia e familjes Zymberi, masakra e Lubotenit, Bit Pazarit, Poroit thėrret ndėrgjegjėn kombėtare, nė veēanti forcėn politike qė thiret nė emėr tė sakrificės. Tanusha, Sllupēani, Malina, Breza, Vaksinca, Hotla, Matejēi, Haraēina shpesh u befasuam nga deklaratat, fjalimet dhe refrenet e politikės ditore. Paramilitarėt u sistemuan dhe u shpėrblyen duke vrarė shqiptarė, po ku mbetėn familjet shqiptare?
Ende janė tė freskėta kujtimet pėr vullnetarėt e lirisė dhe dėshira e tyre pėr tė veshur uniformėne e UĒK-sė, pėr tė mbrojtur nderin dhe dinjitetin kombėtar. I freskėt ėshtė kujtimi pėr ata qė ranė nė altarin e lirisė me amanet nė gojė, nėnat qė me qėndrimin e tyre burrėrorė “tronditėn” mediat dhe politikėn ndėrkombėtare, gratė qė lindėn nėn breshėrinė e plumbave dhe nuk pranuan tė ngjitėn nė autobusėt e “Jug – Turistit” pėr tė lėshuar pragun e shtėpisė dhe fėmijėt qė mė parė pranuan vdekjen se sa tė ndahen nga prindėrit. Nuk mund tė harohen fjalėt burrėrore tė thėna nga goja e shokėve tė Ismat Jasharit qė kishin ardhur pėr ti dalė zot vatanit. Nuk mund tė harohet gjaku i atyre qė u bėnė themel pėr tė ndarė hovin e hileve tė politikės anti shqiptare. Dyfytyrėsia politie e ka lėnė jo njė herė pa tekst apo pa koment luftėtarėt e lirisė, veprimtarėt e UĒK-sė, si dhe gjithė banorėt e kėsaj ane. Banorėt e kėsaj ane i kanė tė shkruara me shkronja tė mėdha ata tė cilėt i nderuan dhe me shkronja edhe mė tė mėdha ata tė cilėt i injoruan dhe ua kthyen shpinėn. E gjatė ėshtė lista e tyre…
Musa Xhaferi i cili falė gjakut tė dėshmorėve kapi majėn mė tė lartė tė hierarkisė sė dėrzhavės, asnjėherė nuk e pa tė udhės ti vizitojė familjet e dėshmorėve, asnjėherė nuk e obligoi vetentė pėrkulet para varrezave tė dėshmorė nė Sllupēanin heroik. Ky akt ėshtė akti mė pa precedent nė historinė e njerėzimit, ku njė funksionarė i ngritur nga djersa dhe gjaku i luftėtarėve tė lirisė, injoron popullin e kėsaj ane. Zv. Kryeministri i dėrzhavės, tė cilin e obligon posti shtetėror asnjėherė nuk morri iniciativė qė tė bėjė diēka nė shėrbim tė kėsaj populate tė djegur dhe tė pėrvėluar gjatė 2001-shit. Me mijėra fėmijė tė traumatizuar por nuk e pa tė udhės qė ta bėjė njė projekt pėr ta, ti ndimojė kėsaj populate, sė cilės asnjėherė nuk i doli nė ndihmė. Po nė vend qė ti ndimojė banorėt e kėsaj ane, ai lėshoi derklarata “rrėqethėse” mbi ta, siē ėshtė rasti i helmimit tė nxėnėsve tė shkollave tė mesme tė Kumanovės, tė sulmit militarė mbi Brezė duke vrarė dy tė rijė, tė problemeve tė pazgjidhura nė Tanushė dhe nė vende tė tjera. Agron Buxhaku i cili “krenar” merr pjesė nė manifestimin e Krushevės, ku ofendohet rėndė, por nuk e obligon veten tė marrė pjesė nė Sllupēan etj.
Pesė vjet kemi priturse individė tė caktuar do ta korrigjojnė vetveten dhe do ti kthehen trungut, por fatkeqėsisht “ata” po e pėrfundojnė mandatin duke mos e kthyer as edhe njė cast kokėn nė drejtim tė atyre qė quhen me emrin simbolik “liri kombėtare”. Pesė vjet kemi pritur qė dikush do tė ngopet dhe do tė mendojė pėr familjet e dėshmorėve dhe invalidėt e luftės. Pesė vjet kemi pritur qė dikush do tė ngopet mė nė fund dhe do tė mendojė edhe pėr integrimin e luftėtarėve tė lirisė, obligim qė del edhe nga Marrėveshja e Ohėrit, nė emėr tė sė cilės thiren aq shumė. Pesė vjet kemi pritur qė nė natyrėn shqipėtare do ti shohim copėzat e lirisė, ideal i vetėm i dėshmorėve tė kombit. Por, parashtrohet pyetja a ishte vetėm kjo padrejtėsi qė iu bė kumanovarėve dhe luftėtarėve tė lirisėq? Natyrisht se jo edhe ligjet qė u nxorėn nė parlament ishin anti shqiptare, ku me votėn a atyre qė thiren nė emėr tė luftės, shqiptarėve tė Kumanovės ju mohohet e drejta e gjuhės dhe pėrdorimi i simboleve kombėtare. Por, falė angazhimit tė tė gjithė atyre qė e kanė nė shpirtė 2 Majin- 2 Maji do tė festohet, nderohet dhe pėrkujitohet deri sat ė jetė gjallė populli shqiptarė.

*Autori ėshtė ish- kryetarė i Fondit “Liria kombėtare” tė UĒ Kombėtare nė Zvicėr*