PDA

View Full Version : ''Flijimi i nje maturanti"


Paradox_13
22-05-08, 20:53
Shoqata Kulturore Shqiptare ''Mėmėdheu''-St.Gallen nga Zvicra,shtėpia botuese ''Arbėria Desing''nga Tetova si dhe familja Mehmeti tė shtunėn me 24 maj organizojn ceremonin promovuese tė monografis pėr dėshmorin e Atdheut-Ismail Mehmeti me titull ''Flijimi i njė maturanti"

Ismail Mehmeti lindi mė 27 qershor (http://sq.wikipedia.org/wiki/27_qershor)1982 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1982) nė fshatin Drenoc (http://sq.wikipedia.org/wiki/Drenoci) tė Tetovės (http://sq.wikipedia.org/wiki/Tetov%C3%AB), Maqedoni (http://sq.wikipedia.org/wiki/Maqedoni) i njohur si ushtar shqiptar (http://sq.wikipedia.org/wiki/Shqiptar) dhe ra dėshmor (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=D%C3%ABshmor&action=edit&redlink=1) mė 17 gusht (http://sq.wikipedia.org/wiki/17_gusht)2001 (http://sq.wikipedia.org/wiki/2001) gjatė luftės nė Maqedoni (http://sq.wikipedia.org/wiki/Lufta_n%C3%AB_Maqedoni).
Ismaili rrjedh nga njė familje me tradita patriotike e atdhetare. Si djalė i vetėm i prindėrve dhe dy motrave, qė nė fėmijėri tregoi njė zgjuarsi tė rrallė dhe njė kėmbėngulje pėr realizimin e detyrave qė donte tė bėnte. Tetėvjeēaren e ka kryer nė Shkollėn "Migjeni" tė Tetovės me rezultate tė mira. Vitin e parė tė shkollės sė mesme e filloi nė gjimnazin e qytetit por pėr arsye tė bindjeve dhe problemeve tė tjera ai vazhdoi mėsimet nė shkollėn teknike. Pasditeve punonte nė njė internet-kafe nė qytetin e Tetovės.
Ismaili rrezatonte njė kulturė dhe edukatė tė gjerė. Sjellja, kultura dhe dija e tij kishte rėnė nė sy tek tė gjithė njerėzit qė e rrethonin, si dhe te familja e tij. Ismailit nuk i mungonte guximi e trimėria. Ngjarjet e Kosovės (http://sq.wikipedia.org/wiki/Kosova) si dhe vrasja e xhaxhait tė tij, Hasan Mehmetit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hasan_Mehmeti), nė luftėn e Kosovės (http://sq.wikipedia.org/wiki/Lufta_e_Kosov%C3%ABs), rrisin edhe mė tej karakterin e tij. Kjo natyrė duket nė krijimet e tij dhe nė disa poezi qė gjenden nė dorėshkrimet qė ka lėnė. Puna e tij ne internet-kafe, disa fakse e faksimile flasin pėr jetėn e Ismailit si njė i ri patriot, i formuar me ide tė urrejtjes pėr pushtimin sllavo-maqedon dhe me qėndrim tė prerė drejt bashkimit kombėtar.
Ai iu bashkua Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare (http://sq.wikipedia.org/wiki/Ushtria_%C3%87lirimtare_Komb%C3%ABtare) qė luftonte pėr lirinė e shqiptarėve nė territoret e administruara nga Maqedonia (http://sq.wikipedia.org/wiki/Maqedonia), gjatė vitit 2000 (http://sq.wikipedia.org/wiki/2000). Kėmbėngulja e tij pėr tė shkuar nė luftė qė me fillimin e saj mė 14 mars 2001, me gjithė refuzimin e disa komandantėve, duke qenė djalė i vetėm, u tregoi atyre vendosmėrinė e tij. Ai e urrente pushtimin, diskriminimin dhe ishte pėr tė luftuar, rrugė nga e cila nuk e shmangėn dot. Ismaili nė fillim shkoi nė Brigadėn 116 (e cila mė vonė mori emrin e Komandantit, Tahir Sinani (http://sq.wikipedia.org/wiki/Tahir_Sinani)) dhe pas njė kohe, meqė Brigada nuk po hynte nė luftim, u kthye nė Drenoc nė Brigadėn 112 "Mujdin Aliu (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Mujdin_Aliu&action=edit&redlink=1)" ku dhe u plagos mė 16 gusht 2001. Me gjithė ndėrhyrjet mjekėsore nė spitalin e Brigadės, ai ndėrroi jetė mė datėn 17 gusht.
Ismailin pėr nė banesėn e fundit, nė fshatin Xhepēisht (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Xhep%C3%A7isht&action=edit&redlink=1), populli e pėrcolli me respekt tė veēantė, nderim e dhimbje. Jeta dhe vepra e Ismailit do tė ndrijė me rreze tė arta nė radhėt e tė gjithė dėshmorėve tė Atdheut. Jeta e tij do tė jetė pėr rininė tonė njė frymėzim e sinjal pėr veprim pėr ralizimin e amanetit tė dėshmorėve.
Marrė nga "http://sq.wikipedia.org/wiki/Ismail_Mehmeti (http://sq.wikipedia.org/wiki/Ismail_Mehmeti)"

******************

... brumosur nga dheu pellazgjik, Tetova, qytet i ngritur rrėzė maleve tė Sharrit nėn freskinė qė sjellė lumi Artat , nė antikė frymonte pellazgo-ilirisht, nė mesjetė arbėrisht dhe nė kohė tė re shqip dhe shqiptarisht.
Nė fundshekullin e njėzet nė horizontin e kėtij qyteti do tė jehonte shqip vaji i njė foshnjeje i cili nė vijim do tė konvertohej nė njė kėndim e mendim arbėror dhe nė moshė maturanti do tė parafestonte kryengritshėm ilirisht dhe pėrjetėsisht...

Nw qershorin e vitit 1999 Kosova shprangosi lirinė e pritur prej mijėra vitesh...Festėfitorja kosovare u shtri pėrtej dimensioneve kombėtare. Familja e Malit me pėrkushtim atdhetar ( si shumė familje tetovare) nė strehimin e tė dėbuarve nga Kosova pėrskaj dhembjes pėr humbjen e mėsuesit Hasan gjeti forcė dhe iu bashkua festės qlirimtare. “ ...Ajo tokė ka nevojė edhe pėr gjakun tonė...”. do tė ringushėllonte Aga- bacė Mehmeti familjen dhe fisin nė pritmorjen e djalit tė tijė pėr tė mos i lėnė vend ligėshtimit pėrball festės. E Mali asaj kohe brenda vetes kishte qortuar moshėn dhe hasretllėkun qė nuk i lejoi pjesmarjen si ushtarė lirie... Ndėrdija e tijė qė atėherė kishte prerė mendjen pėr tė mundur moshėn dhe q'do lloj pengese qė do ti shtroheshin nė rugėn e pėrjetėsisė. I vendosur pėr flijim, nė paraqitjen e parė (mars 2001} diku nė shpatijet e Sharrit do tė intrigonte kėsisoji Komandantėt e UCK :
“...Quhem Ismail Mehmeti 22 vjeqar dhe djalė i tretė i Nuhi ( Ali ) Mehmetit. Kam dy vllezėr, Mefail e Muhamet Mehmetin tė cilėt punojnė nė Zvicėr dhe dy motra Ilirjana dhe Selvete Mehmeti andaj mė lejoni ti bashkangjitem luftės pėr lirinė dhe bashkimin e dheut ilir...”
Komandantėt e UCK shum mė vonė do tė kuptonin se Mali ende nuk i kishte mbushur tė nėntėmbėdhjetat dhe se ishte djalė hasreti. Ai mė mirė se kushdo tjetėr dha provat se atėdhedashuria nė vete pėrbėn forcėn hyjnore pėr tė shpėrfillur qdo lloj pengese qė shfaqet nė rrugėn e sajė. Kėshtu Tetova nė mijėvjeqarin e tretė historikun e vet do ta dekorojė me trimin qė maturoi nė mėnyrėn mė sublime; shqip arbėrisht e ilirsht ...
*************

Urata
25-05-08, 23:28
Perzete, lotet vetem neve na takojne...!

I qofte i lehte dheu trimit...!

Buqja_ch
26-05-08, 07:01
Edhe né kété shkrim nuk mé mungoi loti ,, duke menduar ni fjal popullore qé nuk thuhet koté ...
Ku éshté peni holl képutet ,i leht té qoft dheu ty trimi yné o djal hasreti
ju familja Mehmeti dhe té aférmit tjer béhuni té fort ............