PDA

View Full Version : Termi KOSOVAR perēares per shqiptaret


ARVANITI
16-01-05, 13:54
Cfare je ti?
-Kosovar (!!!!!!!!!!!)
Po ti tjetri?
-Aha, une jam shqiptar

Eshte vene re perdorimi i termit KOSOVAR-dhe te mos harrojme se jane shqiptare. Ky term eshte percares per kombin tone, dhe ka per te ardhur nje kohe (e larget sigurisht) qe do te formohen dy "kombesi" te nje gjaku (italianet me spanjollet nuk i ndajne shume gjera)

Ne vend te termit KOSOVAR, per mendimin tim, duhet te perdoret SHQIPTARO-VERIOR

Agroni22
21-01-05, 18:02
i nderuar duhet mi dallu kombsin me shtetsi sepse ne jemi tu munduar qa ta bajm shtetin e kosoves e per qata ne jemi kosovar por kombsin e kemi shqiptar

ARVANITI
22-01-05, 17:21
Pse te mos quheni ShqiptaroVerior e shteti "Shqiperia e Veriut".

Si:
Koreja e Veriut-Koreja e Jugut
VietnamoVerior- VietnamoJugor

4peace
07-02-05, 15:09
"ARVANITI"Pse te mos quheni ShqiptaroVerior e shteti "Shqiperia e Veriut".

Si:
Koreja e Veriut-Koreja e Jugut
VietnamoVerior- VietnamoJugor


Pershendetje Avraniti

Kete qe e ke thene eshte ide mjaft e mire megjithese mua me duket mjaft e vonuar. Per kete s'ke faj as ti e as une. Problemi qendron me se paku nga koha e gjat LDB-se e pas saj. Te mos harrojme se deri vone kosova eshte quajtur Kosove e Metohi. Kjo ka te beje me ate se shqiptaret, ne rend te pare ish-partizanet, nuk kane qene ne gjendje ta imponojne nje ide te tille. Ashtu kane qene koherat atehere. Ne kete menyre, nga vet ky term Kosova ka pesuar shume per me shume se 60 vite. Po te kishte figuruar diku fjala Shqipėri, qofte si parashtese o qofte si prapashtese ne emrin e Kosoves, se pakut mendoj une keshtu, shume gjera do te ishin sqaruar ne dobi tonen. Megjithate, termi Kosove (e Metohi) iu ka shkuar per shtati qarqeve te caktuara ndaj dhe nuk e kane lejuar nje ide te tille.


Cdo te mire!***

Arb
07-02-05, 23:44
Emri Kosove, eshte emer qe sllavet e lane sic kane lene shume emra te tjere gjate dyndjeve barbare. Emri i vertete i "Kosoves" eshte Dardani.

Per me shume, emri Dardani eshte i vjeter dhe gjithashtu permbledh te tere historine e vazhdueshme te Dardaneve deri ne ditet e sotme, pra permblesh historine e vazhdueshme te Shqiptareve autokton te kesaj treve.

Gjithashtu me emrin Dardane, mund te emertohen vetem Shqiptaret, ndėrsa me emrin Kosovare, edhe Serbėt hyjne ne nje "thes!"

napoleoni
08-02-05, 00:37
A ekziston identiteti kosovar? Nuk ka dyshim se identiteti kosovar ekziston. Mirėpo ai ekziston vetėm nė kuadėr tė hapėsirės kombėtare shqiptare, pra ėshtė njė pjesė e tėrėsisė kombėtare. Ėshtė identitet regjional me veēantitė e veta kulturore qė ėshtė krejt e zakonshme pėr ēdo komb. Ėshtė identitet si identiteti i shkodranit, labit, devollasit, apo i tropojanit. Ky identitet, duke qenė gjithsesi i fuqishėm dhe specifik e ka pasuruar dhe e pasuron vazhdimisht kulturėn tonė kombėtare duke i dhėnė asaj larminė dhe bukurinė e saj. Ndarjet e shumta dhe tė gjata qė ka pasur kombi shqiptar kanė lėnė gjurmė nė zhvillimin e tij. Kėto gjurmė ishin pengim nė komunikimin dhe nė zhvillimin normal dhe tė pėrbashkėt tė kombit tonė. Mirėpo kėto gjurmė nuk kanė qenė aq tė thella sa qė ndarjet e dhunshme t’i shndėrrojė nė ndarje qė do tė krijonin dy identitete tė pavarura kombėtare. Identiteti kosovar nė kuptimin e identiteti si komb i veēantė nuk ekziston as sot, nuk ka ekzistuar as dje, e nuk ka kurrfarė nevoje as objektive, as politike e as historike qė tė ekzistojė nesėr.

Krokodilli
30-03-05, 10:20
Cfare je ti?
-Kosovar (!!!!!!!!!!!)
Po ti tjetri?
-Aha, une jam shqiptar

Eshte vene re perdorimi i termit KOSOVAR-dhe te mos harrojme se jane shqiptare. Ky term eshte percares per kombin tone, dhe ka per te ardhur nje kohe (e larget sigurisht) qe do te formohen dy "kombesi" te nje gjaku (italianet me spanjollet nuk i ndajne shume gjera)

Ne vend te termit KOSOVAR, per mendimin tim, duhet te perdoret SHQIPTARO-VERIOR

TE PERSHENDES ARVANITI,, DHE ESHTE SHUM E VERTET SE QKA THU,, SE KEMI FILLU TA FORMOJM KOMBESIN TON NE SHQIPTARET NGA KOSOVA,, KEMI GJAK SHQIPTARI,,
JEMI SHQIPTAR,,
ISHA NE SHQIPERI ME PYESTE NJERI A JE SHQIPETAR APO KOSOVAR ME VINTE AQ REND SA MU DUKTE SE PO ME SHAN,,,

OSE THUAJ SHQIPTAR I KOSOVES OSHE SHQIPTARO VERIOR,,
SIDO QE TE JET JEMI DUKE FORMUAR NJE KOMBESI TE RE,, SEPSE SIQ DUKET ASKUSH ASGJE NUK KA BER PER KETE PUN DERI TASH,, AS NJE SHKRIM NE GAZET NUK ESHTE BER PER KETE QESHTJE DERI TANI,, SI TE ISHIM NJEREZ TE ARDHUR NGA VENDE TE NDRYSHME TE BOTES DHE KEMI FORMU NJE KOMBESI TE RE,,,, NE NJE TE ARDHME DO TE KEMI KOMBESIN KOSOVAR PA HISTORIN TON TE SHENJT..

NE ATE KOH EDHE SERBET, BOSHNJAKET DHE ASHKALIT E KOSOVES DO TA THERRASIN VETEN KOSOVAR DHE KESHTU DO TE JEMI KOMB PA KOMBESI PA KULTUR,,, TE PERZIER DHE TE HUMBUR
KALONI MIRE ,, GJITH TE MIRAT

Odise
07-04-05, 01:06
emri - kosovar eshte perēares per joshqiptaret!

Krokodilli
09-04-05, 10:40
**NUK EKZISTON IDENTITETI KOSOVAR**
POR JEMI SHQIPETAR NGA KOSOVA

JU LUTEM LEXONI KETE SHKRIM DHE DO TUA PERKUJTOJ HISTORIN
TON PER BASHKIMIN E TOKAVE SHQIPTARE,, MUNDIN E MADH , GJAKUN E DERDHUR TE GJYSHERVE, STERGJYSHERVE TAN PER BASHKIMIN E TROJEVE SHQIPTARE,,A ekziston identiteti kosovar?

Valon Murati -Tirane-

Sot me tė madhe nė botė flitet dhe shkruhet pėr identitete tė ndryshme. Dhe ėshtė pak a shumė botėrisht e pranuar ekzistenca e shumė identiteteve edhe brenda njė individi. Pra njė individ e ka njė identitet tė vetin familjar, fetar, klasor, regjional, kulturor, kombėtar, universal-njerėzor etj.. Nė varėsi tė rrethanave me tė cilat ai ballafaqohet, ai e pėrforcon njėrin identitet mė fuqishėm se tjetrin. Kjo normalisht vlen edhe pėr kolektivin. Identiteti kombėtar unik ėshtė kulminacion i homogjenizimit politik dhe zhvillimit ekonomik tė njė populli. Popujt qė mė herėt e kanė arritur kėtė stad tė zhvillimit tė tyre kanė ecur mė sigurtė, dhe mė shpejt nė rrugėt e vėshtira tė historisė njerėzore.
Shqiptarėt nuk ka dyshim se janė tė vonuar nė shumė procese historike. Edhe nė procesin e krijimit tė njė identiteti tė fuqishėm kombėtar janė tė vonuar. Megjithėse i vonuar ky identitet ėshtė krijuar dhe ka arritur qė tė ruajė ekzistencėn e substratit etnik shqiptar nė Ballkan. Ky identitet shqiptar i krijuar nėpėrmjet Rilindjes Kombėtare (qė bazė e kishte luftėn e Skėnderbeut) dhe luftėrave tė shumta tė shqiptarėve ėshtė rrezikuar nė vazhdimėsi nga fqinjėt tanė. Ndarja e kombit tonė nė momentet mė tė qenėsishme tė tij, kur ai ishte duke luftuar pėr krijimin e shtetit tė pavarur shqiptar, dhe gllabėrimi i gjysmės sė tokave shqiptare nga fqinjėt e me miratimin e fuqive tė mėdha tė kohės, ishte ndėr goditjet e fuqishme kėtij identiteti. Sado i rrezikuar ky identitet, nė pjesėn qė mbeti nėn sundimin serb nuk u shuajt kurrė, por pėrkundrazi ishte baza kryesore pėr tė mbijetuar dhe pėr t’i rezistuar pushtimit. Nė kėtė identitet kanė goditur nė vazhdimėsi pushtuesit tanė. Teza mbi ekzistencėn e dy kombeve: atij “albanaca” (nė Shqipėri) dhe “shiftara” (nė ish-Jugosllavi) ėshtė tezė e vjetėr e politikave shoviniste serbe. Rezistenca ndaj kėtyre pėrpjekjeve gjithmonė ka qenė e fuqishme dhe pushteti serb nuk ka arritur asnjėherė ta jetėsojė kėtė qėllim tė tijin. Sot pas krijimit tė rrethanave tė reja tezat mbi ndarjen e kombit shqiptar dhe mundėsisė sė ekzistencės sė njė identiteti tė posaēėm kombėtar – atij kosovar, janė ngjallur nė njė masė tė caktuar. Tė ndihmuara edhe nga bashkėsia ndėrkombėtare kėto tema herė pas here po dalin nė sipėrfaqe nė opinion tonė publik.

1. Shpesh herė individė tė ndryshėm, tė cilėt mundohen tė mbrojnė tezėn e nevojės apo arsyeshmėrisė sė krijimit tė njė identiteti tė ri kombėtar brenda hapėsirės kombėtare shqiptare, marrin si shembull krijimin e dy kombeve nga populli gjerman, pėrkatėsisht krijimin e austriakėve dhe gjermanėve nga njė substrat etnik. Krahasimi ėshtė sa i pavend aq edhe i pabazuar historikisht dhe shkencėrisht. Gjermanėt pėr njė kohė tė gjatė jetuan nė shumė shtete tė lidhura mes tyre pėrmes lidhjesh tė ndryshme konfederale dhe federale. ‘Piemonti’ i tė gjithė gjermanėve, pėr njė kohė tė gjatė, ishte Perandoria Austriake e udhėhequr nga dinastia mė e vjetėr nė Evropė, Habsburgėt. Gradualisht vendin e kėsaj fuqie nė botėn gjermane filloi ta merrte Prusia. Forcimi ushtarak dhe politik i Prusisė dhe suksesi nė luftėrat e shumta qė pati (si lufta franko-prusiane), e sidomos lufta kundėr Austrisė qė e bėri me qėllim qė ta dominojė botėn gjermane, e vendosi atė nė gjysmėn e dytė tė shekullit tė 19 nė pozicionin e shtetit kryesor gjerman. Nėn udhėheqjen e Bismarkut ky shtet bėri unifikimin e shteteve gjermane nė njė shtet tė vetėm, duke lėnė Austrinė jashtė kėtij bashkimi gjerman, thjesht pėr shkak tė luftės pėr pushtet. Pra mos-hyrja e Austrisė nė shtetin e ri gjerman erdhi si pasojė e luftės pėr pushtet tė klanit tė Habsburgėve dhe tė pushtetarėve prusianė tė prirė nga Bismarku. Kėshtu krijimi i dy kombeve gjermane fillimisht u bė si pasojė e luftės sė klaneve, e mė pas, unifikimi nuk ndodhi pėr shkak tė dy luftėrave botėrore qė i shkaktuan pikėrisht shtetet gjermane: Gjermania dhe Austria. Madje pas Luftės sė Parė Botėrore, megjithė dėshirėn e austriakėve pėr t’iu bashkangjitur Gjermanisė (nė vitin 1919 Parlamenti i Republikės sė Austrisė Gjermane, siē quhej Austria nė atė kohė, me vetėm njė votė kundėr e shpall bashkimin me Gjermaninė), me vendime tė posaēme tė Konferencės sė Parisit tė imponuara nga fuqitė qė dolėn fituese tė kėsaj lufte, nuk u lejua njė gjė e tillė. Fuqitė fituese frikėsoheshin se Gjermania me Austrinė si pjesė tė saj do tė arrinte qė prapė tė dominojė nė Evropė. E njėjta gjė ndodhi pak a shumė edhe pas Luftės sė Dytė Botėrore (madje duke shkuar aq larg sa u nda edhe vetė Gjermania pėr njė gjysmėshekulli).
Pra kėtu krahasimi me shqiptarėt nuk vlen, sepse nė radhė tė parė shqiptarėt u ndanė dhunshėm nė vitin 1913 dhe lufta e tyre pėr bashkim qė nga ajo kohė nuk ėshtė ndalur asnjėherė. E dyta Kosova nuk e ka historinė politike, ushtarake dhe kulturore tė Perandorisė Austriake, e cila do t’i krijonte njė identitet tė fuqishėm qė edhe vetė tė qėndronte e fortė nė Ballkanin e ashpėr.
Njė shembull tjetėr qė mund tė merret gabimisht ėshtė rasti i Moldavisė dhe Rumanisė. Megjithėse tė njė substrati etnik, pas shembjes sė komunizmit Republika e Moldavisė nuk votoi nė referendum pėr t’u bashkuar me Rumaninė. Njė situatė e tillė krijon pėrshtypjen se shembulli i Moldavisė mund tė jetė njė model pėr Kosovėn. Mirėpo edhe nė kėtė rast dallimet janė thelbėsore. Nė ish-BRSS politika shoviniste ruse, arriti qė pėrmes kolonizimit dhe shpėrnguljeve tė ndryshme nė mėnyrė tė ndjeshme tė ndėrrojė strukturėn demografike tė shumė republikave sovjetike qė banoheshin nga kombet e tjera. Njė shembull i tillė ėshtė vetė Republika e Moldavisė, ku struktura etnike ėshtė ndėrruar nė dobi tė elementit rus dhe ku asimilimi i popullatės vendase nga politika ruse ka qenė mėse evident. Kjo ka bėrė qė edhe referendumi pėr bashkim me Rumaninė tė dėshtojė. Nė anėn tjetėr tek ne nė Kosovė pėrkundėr tė gjithė politikės shfarosėse dhe kolonizuese qė udhėhoqi Serbia qė nga pushtimi i Kosovės mė 1913, nuk arriti pėr asnjė moment as tė
ndėrrojė strukturėn etnike nė Kosovė e as tė asimilojė shqiptarėt. Nė anėn tjetėr shembujt e Zvicrės dhe tė Belgjikės nuk janė valide sepse kėto shtete multietnike janė krijuar nga pjesėt periferike tė kombeve tė
tyre dhe nė shėrbim tė mbajtjes sė njė balanci gjeopolitik nė mes tė botės frėnge dhe asaj gjermane, ndėrsa shqiptarėt e mbetur jashtė Shqipėrisė zyrtare janė gjysma e kombit si pasojė e pushtimeve tė dhunshme tė fqinjėve dhe aprovimit tė kėtyre pushtimeve nga Fuqitė e Mėdha e jo si kompromis politik nė mes tė serbėve, grekėve dhe shqiptarėve. Kur flitet pėr ngjashmėri me tė tjerėt ēėshtja shqiptare, sidomos pas Luftės sė Dytė Botėrore, mė shumė mund tė krahasohet me ēėshtjen e dy Koreve dhe mė herėt e dy Vietnamėve dhe dy Gjermanive (edhe kėtu dallimet janė evidente, sepse ndarjet e kėtyre kombeve kanė ndodhur pėr shkak tė Luftės sė Ftohtė nė mes tė dy ideologjive, madje edhe ne kėtė rast ato kanė qenė tė gjitha shtete te pavarura ndėrsa shqiptarėt nėn Jugosllavinė e Titos arritėn tė fitojnė pas vitit 1974 njė autonomi pak mė tė zgjeruar, por qė ishte larg
aspiratės pėr barazi nė shtetin e atėhershėm jugosllav). Ngjashmėria kėtu spikat nė aspektin ruajtjes sė identitetit kombėtar sepse edhe pse tė ndarė nė shtete armiqėsore kėta popuj asnjėherė nuk e kanė vėnė nė dyshim identitetin e vet unik.

2.Po kthehemi tek pyetja fillestare: a ekziston identiteti kosovar? Nuk ka dyshim se identiteti kosovar ekziston. Mirėpo ai ekziston vetėm nė kuadėr tė hapėsirės kombėtare shqiptare, pra ėshtė njė pjesė e tėrėsisė kombėtare. Ėshtė identitet regjional me veēantitė e veta kulturore qė ėshtė krejt e zakonshme pėr ēdo komb. Ėshtė identitet si identiteti i shkodranit, labit, devollasit, apo i tropojanit. Ky identitet, duke qenė gjithsesi i fuqishėm dhe specifik e ka pasuruar dhe e pasuron vazhdimisht kulturėn tonė kombėtare duke i dhėnė asaj larminė dhe bukurinė e saj. Ndarjet e shumta dhe tė gjata qė ka pasur kombi shqiptar kanė lėnė gjurmė nė zhvillimin e tij. Kėto gjurmė ishin pengim nė komunikimin dhe nė zhvillimin normal dhe tė pėrbashkėt tė kombit tonė. Mirėpo kėto gjurmė nuk kanė qenė aq tė thella sa qė ndarjet e dhunshme t’i shndėrrojė nė ndarje qė do tė krijonin dy identitete tė pavarura kombėtare. Identiteti kosovar nė kuptimin e identiteti si komb i veēantė nuk ekziston as sot, nuk ka ekzistuar as dje, e nuk ka kurrfarė nevoje as objektive, as politike e as historike qė tė ekzistojė nesėr.

3. Nė radhė tė parė pjesa e kombit shqiptar qė mbeti jashtė Shqipėrisė londineze, nuk e ka rreshtur luftėn pėr bashkim me shtetin amė, qė nga momenti i mbetjes sė saj jashtė saj. Kjo luftė e vazhdueshme politiko-ushtarake ėshtė ndėr elementet kryesore pėr tė vėrtetuar tezėn e pjekurisė kombėtare shqiptare tė pjesės sė mbetur tė kombit. Gjatė kėsaj periudhe kėrkesat e shqiptarėve nėn regjimet jugosllave kanė qenė tė ndryshme – qė nga kėrkesa pėr shkėputje tė menjėhershme, e deri tek ajo pėr republikė nė kuadėr tė federatės jugosllave – por qė kanė pasur njė qėllim dhe synim tė vetėm, krijimin e kushteve qė populli shqiptar vetė tė vendosė pėr fatin e tij nė mėnyrė tė lirė dhe pa presione. Pėr kėtė ideal kanė vdekur bijtė mė tė mirė tė Kosovės dhe tė Shqipėrisė, pėr kėtė ideal me qindra – mijėra tė rinj kanė vuajtur burgjeve tė Serbisė. Vetė lufta e UĒK-sė e pati pėr qėllim bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Dhe megjithė ndėrrimet qė pėsoi ky qėllim nė mes tė luftės (u shndėrrua nga qėllim pėr bashkim me Shqipėrinė nė qėllim pėr pavarėsinė e Kosovės administrative) betimi zyrtar i ushtarėve deri nė ditėt e fundit tė ekzistencės sė UĒK-sė ka qenė betimi pėr luftė deri nė bashkim me Shqipėrinė. Dhe ky ideal politik e kombėtar edhe sot ėshtė i brumosur nė zemrat e atyre ushtarėve dhe tė shumė subjekteve politike tė Kosovės, por kam bindjen edhe nė vetėdijen e shumicės sė qytetarėve tė Kosovės. Pra angazhimi i vazhdueshėm politiko-ushtarak pėr lirinė e Kosovės dhe bashkimin e saj me Shqipėrinė qė nga viti 1913 e deri mė sot ėshtė argumenti mė i mirė se identiteti kosovar si identitet i kombit nuk ekziston.

4. Nė anėn tjetėr ēdo komb duhet tė ketė njė histori tė veten, duhet tė ketė njė kulturė, letėrsi, muzikė, gjuhė tė veēantė nė tė cilėn duhet tė bazohet (nė aspektin e gjuhės ka pėrjashtime, si p.sh. anglezėt, amerikanėt, australianėt, irlandezėt, njė pjesė e kanadezėve flasin gjuhėn angleze, por pėrbėjnė kombe tė ndryshme, por nė pėrgjithėsi kombet dallohen kryesisht pėr nga gjuhėt qė flasin). Po ky kombi kosovar me ēka do tė krenohej? Me Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit qė ishte vazhdimėsia politiko-ushtarake e Rilindjes Kombėtare Shqiptare? Me Isa Boletinin dhe Hasan Prishtinėn qė luftuan pėr pavarėsinė e tėrė tokave shqiptare nga Perandoria Osmane dhe mė pas, pas mbetjes se Kosovės nėn Serbi, pėr bashkimin me Shqipėrinė? Me Adem Jasharin dhe Zahir Pajazitin qė synim kishin gjithashtu bashkimin me Shqipėrinė? Me pikturėn e krijuar nė Kosovė qė i ka fillet tek pas Luftės sė Dytė Botėrore (LDB)? Me letėrsinė qė zė fill gjithashtu pas LDB (me ndonjė pėrjashtim tė rrallė)? Me muzikėn folklorike dhe popullore qė ėshtė aq e ngjashme dhe nė shumė raste e ndikuar nga muzika e Shqipėrisė? Me veshjen tradicionale kombėtare qė ėshtė identike sidomos me veriun e Shqipėrisė zyrtare? Nuk mund tė krijohen kombet me vendime administrative, qofshin edhe tė atyre qė na shiten si miqtė tanė. Kombet janė krijuar nėpėr njė proces tė gjatė historik. Dhe megjithė vėshirėsitė, kombi shqiptar e ka kapėrcyer fazėn e pjekurisė kombėtare. Nė vetėdijen e shqiptarit tė Kosovės ėshtė e ngulitur thellė figura e Skėnderbeut si hero kombėtar, e Naim Frashėrit si poet kombėtar, e Kadaresė si shkrimtari mė i madh shqiptar, e Agollit si poeti i popullit etj.. E tėrė historia e Kosovės ėshtė e mbushur me luftėra pėr pavarėsinė e Shqipėrisė dhe mė pas pėr bashkim me tė. Realisht as Shqipėria nuk mund tė paramendohet pa kryengritjet e Kosovės, pa rolin e Isė Boletinit, tė Hasan Prishtinės tė Bajram Currit e Hoxhė Kadrisė nė luftėrat pėr pavarėsi si dhe nė mbrojtjen e pavarėsisė sė shtetit shqiptar dhe tė demokratizimit tė tij, pa Adem Demaēin e UĒK-nė, pa Adem Jasharin qė ėshtė ndėr vlerat mė tė mėdha tė kombit tonė. Pa dashur tė bėj krahasim, por mė shumė pėr ilustrim tė realitetit tė sotėm, mund tė thuhet se Kombėtarja shqiptare nė futboll (pėrfaqėsuesja e vetme e tėrė shqiptarėve ne fushėn e sportit nė botė) sot nuk mund tė paramendohet pa Besnik Hasin, e nesėr sigurisht as pa Mehmet Dragushėn e Lorik Canėn etj..

************

5. Pra megjithėse jetuam dhunshėm ndaras, vlerat qė e bėjnė kombin komb, qė i bėjnė njerėzit tė ndihen tė njė gjaku i zhvilluam dhe i kishim tė pėrbashkėta. Megjithė pėrpjekjet e regjimeve pushtuese, qė tė krijojnė kombin kosovar (edhe pėrmes ndarjeve nė shprehje si “ata janė albanci, ndėrsa ju shiftari”), ne i rezistuam. Dhe me pėrpjekje tė mėdha arritėm qė vlerat si Skėnderbeu, Naim Frashėri, Rilindja Kombėtare, lufėrat pėr pavarėsi tė shtetit shqiptar, prejardhja jonė ilire, gjuha letrare, t’i fusim si vlera qė fėmijėt i mėsuan qė nga dita e parė nė shkollė si nė
Prishtinė ashtu edhe nė Tiranė. Madje nė Kosovė, shumė normalisht, kėto ishin mė tė pėrforėcuara, si reaksion ndaj shtypjes sė vazhdueshme dhe pėrpjekjeve pėr asimilim dhe tjetėrsim kombėtar.
Nė fund tė fundit vetė krijimi i Universitetit tė Prishtinės si njė nga tė
arriturat tona mė tė mėdha, u bė edhe me ndihmėn e intelektualėve nga Shqipėria, gjė qė la gjurmė tė thella nė vetėdijen e studentėve dhe intelektualėve tanė.
Lirisht mund tė shtrohet pyetja se a mund tė paramendojmė ne shqiptarėt e Kosovės letėrsi tė ndarė, letėrsi qė nuk do tė kishte pjesė tė sajėn pėrbėrėse Ismail Kadarenė dhe veprėn e tij letrare. Vepra e Kadaresė konsideroj ėshtė ndėr vlerat tona mė tė mėdha. Ēdo shqiptar ndjehet krenar pėr tė, sepse ėshtė vlerė qė e ka pranuar si tė veten edhe bota bashkėkohore. Le tė paramendohet situata hipotetike kur ne nuk do ta konsideronim Kadarenė pjesė tė letėrsisė sonė. Nuk do ta konsideronim pjesė tonin njeriun i cili mė shumė se tė gjithė autorėt tanė ka botuar jashtė pėr Kosovėn, i cili mė shumė se cilido autorė ka influencuar mbi shkrimtarėt e
Kosovės, i cili mė shumė se kushdo ka influencuar mbi ngritjen politike tė njė brezi tė tėrė intelektualėsh qė kanė bartur dhe mbajnė ende barrėn e luftės pėr lirinė e Kosovės.
Pra edhe nė drejtimin kulturor tėrė lufta e intelektualėve tė Kosovės ka konsistuar nė forcimin e identiteti shqiptar dhe jo nė krijimin e njė
identiteti tė ri.

6.Disa fjalė edhe pėr ēėshtjen e kulturės. Shpesh ėshtė zėnė nė gojė se Tirana e pėrēmon Prishtinėn nė aspektin kulturor dhe se ka filluar tė ndjehet njė lloj inferioriteti kulturor i Prishtinės ndaj Tiranės. Nuk ka dyshim se niveli i komunikimit megjithėse kohėve tė fundit ėshtė rritur ndjeshėm, lė shumė pėr tė dėshiruar. Nė relacionet kulturore nuk ka vend pėr krijimin e inferioritetit tė Prishtinės ndaj Tiranės. Vetėm ata qė vetė nuk pėrfaqėsojnė ndonjė vlerė tė mirėfilltė mund tė ndjehen inferior karshi Tiranės. Mos tė harrojmė se shumė nga vlerat qė Tirana promovon kanė edhe pjesėn kosovare nė to. Shumė nga personalitetet e shquara tė kulturės shqiptare sot qė janė produkt i Tiranės kanė prejardhje nga Kosova. Inva Mula ėshtė nė kėtė drejtim ėshtė shembulli mė i mirė. (Sa tė varfėr janė nė
aspektin kulturor tė gjithė ata qė duan tė krijojnė njė komb tė ri, e qė nuk do tė mund tė jenė krenar me Inva Mulėn, sepse nuk e konsiderojnė si pjesė tė kulturės sė tyre ”kosovare”).
E keqja mė e madhe qėndron nė faktin se qė njė kohė tė gjatė nė Prishtinė dhe nė pėrgjithėsi nė Kosovė mbretėron njė atmosferė mbytėse kulturore dhe intelektuale. Madje Tirana ka bėrė shumė mė shumė sesa ne kėto vitet e fundit pėr promovimin e disa vlerave tona, qė i bėjnė nder kulturės shqiptare, tė cilat i kishim harruar. Mos tė harrojmė Tirana e ngjalli Nexhmije Pagarushėn duke e kthyer nė skenėn e jetės kulturore me tėrė fuqinė e vlerave qė ajo pėrfaqėson; mos tė harrojmė se aktorin mė tė madh shqiptar Bekim Fehmiun, tė harruar nė Kosovė, Tirana e ngjalli si sfinksin dhe e ngriti mė 2002 gati se nė mit nė spektatklin “Ta duam mė shumė Shqipėrinė”.
Ishte edhe spektakli i madh “Ethet e sė Premtes Mbrėma” qė tregoi se kėngėt e kėndej kufirit nuk janė fare inferiore dhe dėgjohen e kėndohen nga rinia e Shqipėrisė londineze. Grupet muzikore tė tė gjitha zhanreve janė mjaft tė dėgjuara edhe atje. Majde kohėt e fundti rapi kosovar ėshtė shumė i dėgjuar dhe kėrkuar nga rinia e Shqipėrisė.
Tė gjitha kėto nuk do tė thotė se janė tė kėnaqshme, pėrkundrazi, por janė fakte qė mohojnė se nė Tiranė ka ndonjė rezistencė tė organizuar karshi Prishtinės, nėse eliminojmė nga ky trajtim ndonjė xhelozi dhe kapric artistėsh.
Kritika ēka ėshtė e vėrteta duhet t’u drejtohet institucioneve kulturore tė shtetit shqiptar dhe atyre tė Kosovės nė mėnyrė qė mė mirė dhe mė me produktivitet t’i shfrytėzojnė rrethanat e krijuara nė mėnyrė qė ta optimalizojnė bashkėpunimin dhe integrimin kulturor. Nė veēanti njė barrė e madhe u bie institucioneve tė shtetit shqiptar qė tė jenė mė aktive nė mėnyrė qė kultura e shqiptarėve jashtė Shqipėrisė londineze tė jetė mė e pranishme nė Shqipėri (tė jetė njė konkurente qė avanason kulturėn kombėtare) dhe kėshtu kjo kulturė tė ndjehet sa mė e integruar brenda kulturės kombėtare.

7. Pėrpjekjet pėr krijimin e njė kombi tė ri, janė edhe nė kundėrshtim me proceset e pėrgjithshme politike, ekonomike dhe kulturore nė planin ndėrkombėtar. Sado qė kjo ide sot mund t’u flejė ndėrkombėtarėve qė janė nė Kosovė pėr shkaqe politike, kjo tendencė do tė ishte nė kundėrshtim edhe me vetė proceset e globalizimit dhe tė integrimeve. Sot kur po jetojmė nė kohėn
e heqjeve tė kufijve tė kuptimit tradicional, kur po jetojmė nė kohėn e kombeve tė mėdha kozmopolite si amerikanėt, britanezėt, francezėt e tjerė, krijimi i dy kombeve prej njė kombi, fragmentarizimi i kombeve ekzistuese, ėshtė mė shumė se absurd, ėshtė mė shumė se konzervativ, ėshtė tėrėsisht reaksionar.

8. Nga aspekti racional por edhe ai strategjik, pra duke e lėnė tė kaluarėn dhe duke u marrė me tė tashmen dhe tė nesėrmen siguria e kėtij identiteti tė ri kombėtar gjithmonė do tė ishte e rrezikuar. Serbia nė vazhdimėsi do ta rrezikonte kėtė identitet dhe realisht do tė kishte mundėsi qė mė lehtė ta gllabėronte. Prandaj pėrpjekja pėr krijimin e kombit kosovar ėshtė shumė e rrezikshme, shumė e dėmshme pėr ne por tepėr e preferuar nga politika shoviniste serbe. Pa dashur tė imponoj mendimin tim, konsideroj se ata qė e
pėrkrahin kėtė ide, me ose pa vetėdije punojnė pėr integrimin e Kosovės sė protektoruar nė Serbi.

9. Nė situatėn hipotetike tė krijimit tė njė kombi tė ri qė do tė ishte ai kosovar do tė lindnin edhe disa probleme tė tjera. Ēka do tė ishin banorėt e Tetovės dhe tė Shkupit, ēka do tė duhej tė ishin ata tė Preshevės dhe tė Ulqinit? Pra do tė lindnin probleme tė pronėsisė pėr njė pjesė tė mbetur tė ish-shqiptarėve, qė mund tė jenė edhe kosovarė.
Nė radhė tė parė nė kėtė moment kjo situatė do tė vėshtirėsonte pozicionin e tyre politik nė vendet ku jetojnė sepse politikat shoviniste tė Serbisė, IRJM-sė dhe Malit tė Zi, do tė shfrytėzonin situatat e tilla pėr tė vazhduar edhe mė tej diskriminimin e tyre. Nė mėnyrė ironike do tė mund tė thuhej se lindja e kėtij kombi tė ri do tė shtonte numėrin e serbėve, malazezėve dhe sidomos tė maqedonėve nė raport me shqiptarėt nė Ballkan. Ja edhe njė shembull se sa absurde dhe joracionale do tė ishte krijimi i kėtij kombi tė ri.

10. Kjo ide-pėrpjekje e pushtuesve tanė, kohėve tė fundit ka filluar tė gjejė njė pėrkraje edhe pse ende fillestare tek disa qarqe tė caktuara tė shoqėrisė dhe politikės sonė nė Kosovė. Fillimisht e depėrtuar pėrmes idesė pėr shtetin e Kosovės (dhe teorisė sė kombit-shtet), ka tendenca qė kjo ide tani tė depėrtojė si arsyetim se kėshtu mund t’i mashtrojmė edhe ndėrkombėtarėt se “ja krijuam kombin e ri dhe tani nuk ka rrezik tė bashkohemi me Shqipėrinė”. Arsyetime tė tilla janė qesharake dhe nuk i gėlltit askush. Krijimi i kombit kosovar nuk e shpejton procesin e krijimit tė shtetit tė Kosovės, por i hap rrugė Kosovės qė tė kthehet nė gjirin e Serbisė pėrmes ndonjė lidhjeje federative.

11. Realisht shikuar njė pjesė e politikanėve nė Kosovė dhe nė Shqipėri mund tė jenė tė interesuar nė njėrėn mėnyrė ose nė tjetrėn, tė krijojė njėfarė identiteti kosovar (ndoshta jo tėrėsisht kombėtar), sepse frikėsohet se procesi i bashkimit kombėtar do t’i lė jashtė loje. Klanet politike, tė frikėsuara se mund ta humbin rėndėsinė e tyre nė tėrėsinė unike shqiptare (pėr shkak tė mungesės sė vizioneve tė qarta pėr tė ardhmėn, pėr shkak tė pseudovlerave politike qė pėrfaqėsojnė, pėr shkak tė servilitetit ndaj tė huajve, por edhe nga frika e humbjes sė influencės mbi monopolet ekonomike), mund tė jenė njė pengesė nė rrugėn normale tė integrimeve ndėrshqiptare qė
do tė finalizohej me krijimin e shtetit unik shqiptar. Normalisht kėto klane asnjėherė kėtė nuk do ta pranonin dhe thonin shumė hapur dhe publikisht por do tė punonin qė tė krijoheshin rrethanat e tilla qė do tė zvarrisnin kėtė proces natyror dhe tė pashmangshėm

12. Nė kėto rrethana politike tė brendshme dhe nė kėto konstalacione tė forcave nė aspektin ndėrkombėtar, nuk jam shumė i sigurtė se a ka mundėsi qė Kosova tė jetė e pavarur si shtet dhe sa mund tė zgjas ai proces. Por nė tė gjitha variantet proceset janė duke shkuar drejt krijimit tė njė shteti tė bashkuar tė shqiptarėve nė Ballkan. Kjo do tė ishte edhe zgjidhja qė do tė qetėsonte rajonin. Ēdo zgjidhje tjetėr ėshtė riciklim i problemeve tė vjetra ballkanike.Nė fund tė fundit integrimi i shqiptarvė nė njė shtet ėshtė jo vetėm e drejtė natyrore dhe historike e tyre, por edhe nė pėrputhje tė plotė
me proceset nėpėr tė cilat po ec sot Evropa, e sidomos nėpėr ato tė cilat synon t’i ec nesėr.

***

Nė fund normalisht do tė ndėrlidhem me fillimin. Identiteti kosovar mund tė kuptohet vetėm si identitet regjional, nė krahasim me regjionet e tjera shqiptare. Sepse nė fund tė fundit tė pyesėsh ēdo njeri nėpėr rrugėt e Kosovės se ēka e ndjen veten, sigurisht i habitur do ta kthente pėrgjigjen: shqiptar, po ēka? E normalisht se nė kuadėr tė kėtij identiteti ai ėshtė edhe kosovar ashtu siē ėshtė edhe ballkanas, evropian, nė fund tė fundit njeri.
Dhe kush mė mirė se njerėzit e pėrcaktojnė identitetin e tyre.

ARVANITI
22-04-05, 10:43
emri - kosovar eshte perēares per joshqiptaret!

S'te kuptoj???

OROSHI
22-04-05, 17:44
Do te ishte mire qe te fillonit e te thirreshit Dardane,sa nuk eshte vone!
Presidenti Rugova po ban nji pune shum te madhe ne kete drejtim!!

Krokodilli
23-04-05, 02:26
emri - kosovar eshte perēares per joshqiptaret!

S'te kuptoj???

qka ka ketu zoteri Arvaniti per mos tu kuptuar,,,,

bashkoj dy shqiptare,, njerin nga shqiperia dhe njerin nga kosova,, dhe pyeti qka jeni,,,,
shqiptari nga shqiperia thot jam SHQIPTAR kurse shqiptari nga Kosova thot jam KOSOVAR......

PREJ KURSHIT U ZBULU KY KOMB KOSOVAR???,, KURR SKA EKZISTU DHE KURR SHPRESOJM SE NUK DO TE EKZISTOJ... POR JEM SHQIPTAR NGA KOSOVA OSE SHQIPTARO VERIOR

Tomori
23-04-05, 10:27
-Nuk ka dyshim se identiteti kosovar ekziston. Mirėpo ai ekziston vetėm nė kuadėr tė hapėsirės kombėtare shqiptare, pra ėshtė njė pjesė e tėrėsisė kombėtare. Ėshtė identitet regjional me veēantitė e veta kulturore qė ėshtė krejt e zakonshme pėr ēdo komb. Ėshtė identitet si ide ntiteti i shkodranit, labit, devollasit, apo i tropojanit.

Arb
23-04-05, 17:37
-Nuk ka dyshim se identiteti kosovar ekziston. Mirėpo ai ekziston vetėm nė kuadėr tė hapėsirės kombėtare shqiptare, pra ėshtė njė pjesė e tėrėsisė kombėtare. Ėshtė identitet regjional me veēantitė e veta kulturore qė ėshtė krejt e zakonshme pėr ēdo komb. Ėshtė identitet si ide ntiteti i shkodranit, labit, devollasit, apo i tropojanit.

Mire e ke thene Tomor!

Krokodilli
24-04-05, 07:46
-Nuk ka dyshim se identiteti kosovar ekziston. Mirėpo ai ekziston vetėm nė kuadėr tė hapėsirės kombėtare shqiptare, pra ėshtė njė pjesė e tėrėsisė kombėtare. Ėshtė identitet regjional me veēantitė e veta kulturore qė ėshtė krejt e zakonshme pėr ēdo komb. Ėshtė identitet si ide ntiteti i shkodranit, labit, devollasit, apo i tropojanit.

Pershendetje Tomori

Identiteti Kosovar Ekziston si identitet regjional , gjithsesi,,
por identitet si Komb Kosovar nuk ekziston

Krokodilli
24-04-05, 07:50
-Nuk ka dyshim se identiteti kosovar ekziston. Mirėpo ai ekziston vetėm nė kuadėr tė hapėsirės kombėtare shqiptare, pra ėshtė njė pjesė e tėrėsisė kombėtare. Ėshtė identitet regjional me veēantitė e veta kulturore qė ėshtė krejt e zakonshme pėr ēdo komb. Ėshtė identitet si ide ntiteti i shkodranit, labit, devollasit, apo i tropojanit.

Pershendetje Tomori

Identiteti Kosovar Ekziston si identitet regjional , gjithsesi,,
por identitet si Komb Kosovar nuk ekziston

>qka je ti: une jom ULQINAK
>po ti qe spo tu nihet zani: une TETOVAR
>po ti: SHKODRAN MAR BURR
>po ti: KOSOVAR

QFAR KOMBESIE JENI MORE BURRA?

S
H
Q
I
P
T
A
R

Tomori
24-04-05, 12:05
-Nuk ka dyshim se identiteti kosovar ekziston. Mirėpo ai ekziston vetėm nė kuadėr tė hapėsirės kombėtare shqiptare, pra ėshtė njė pjesė e tėrėsisė kombėtare. Ėshtė identitet regjional me veēantitė e veta kulturore qė ėshtė krejt e zakonshme pėr ēdo komb. Ėshtė identitet si ide ntiteti i shkodranit, labit, devollasit, apo i tropojanit.

Pershendetje Tomori

Identiteti Kosovar Ekziston si identitet regjional , gjithsesi,,
por identitet si Komb Kosovar nuk ekziston

>qka je ti: une jom ULQINAK
>po ti qe spo tu nihet zani: une TETOVAR
>po ti: SHKODRAN MAR BURR
>po ti: KOSOVAR

QFAR KOMBESIE JENI MORE BURRA?

S
H
Q
I
P
T
A
R
-Plotesisht jam dakorte me ju,,,pikerishte edhe shkrimi im aludone ne kte qka thuani ju?!!
Krokodili pershendetje!!

Odise
04-05-05, 23:56
Shkruar nga Nezir Myrta (marre nga forumi shqiptar)

ETHYMOLOGJIA E EMRIT - KOSOVA

Tė marrim si fillim, prej tė afėrmes kah e largėta, vet emrin – Kosova, I cili emėr ėshtė deformuar, politizuar, pėrshtatur sllavizimit, I cili emėr pretendon tė shqyrtohet nga dy anė ethymologjike: njė anė studimi, prejardhja e emrit nga fjala – koso, qė ka domethėnie – sorra tė zeza, me sufiksin thrrak – va , si emėrtimi I pėrshtatur gjatė periudhave historike pushtuese mbi dardhanėt illirian.

Ky emėrtim – Kosova, mė tepėr ėshtė bėrė pėr shkaqe politike, pėr ta zhdukur nga historiografia ballkanike vet emrin real – Dardhania, pas pėrhapjeve pushtuese – invazioneve sllave nė Ballkan, pėr tu vendosur krejtėsisht mbi tokat dardhane-illire. Emri Dardhania fuqizon prezencėn shqiptare dhe lėkundė prezencėn e ardhėsve nė Ballkan, sepse, kjo shėmangie e kėtij emri, iu lejon toponome tė reja deformuese nė hapsirėn gjeo-politike, duke e ndryshuar hartografinė ballkanike. Kjo ēvendosje apo zhdukje e emėrtimit real kur dihet ekzistenca e shtetit dardhan me fakte tė pakontesueshme, ėshtė edhe ērregullim historiografik, ku pushtuesit formuan njė hartografi fallse, duke iu shėmangur fakteve historike pėr etnogjenezėn e vėrtetė tė Ballkanit.
Deformimi onomasiologjik i Ballkanit ėshtė pėrgjegjėsi e pushtuesve mbi territoret shqiptare me harta tė dhunshme topografike, me politizime tė antroponomeve, toponomeve, hidronomeve dhe vet etnonomeve tė vėrteta dardhane arbėrore illire. Pushtuesit, jovetėm qė lanė gjurmė kulturore e fetare, tė emėrtimeve tė njerėzve, qė nuk janė me spjegim shqip, por e zhduken topografinė reale ballkanike, qė mos tė dijnė brezat e rinj ethymologjinė e vėrtetė ballkanke!

Me zhvedosjen politike tė termit – Dardhania, - sllavėve iu dha mundėsia nga fuqitė e kohės, tė shtrihen me pushtime barbare mbi tokat shqiptare dardhane. Duke mos u pėrmendė Dardhania, nė gjuhėn politike tė sotme, u bė deformimi e falsifikimi mė I tmerrshėm nė hartografinė ballkanike dhe nė historiografinė e kėtij Djepi tė diturisė e kulturės botėrore pėrgjithėsisht!

Deri nė shek.XVII-XVIII, dihen vendasit dardhan tė kėtyre territoreve autoktone shqiptare me njė sipėrfaqe prej 110.000 km. katrore, nga kėto vende shqiptare: Naissa (Nishi), Piroti, Pėrkupi (Prokupla), Leskoviku (Leskovci), Zharra (Pozharevci), Dardha (Krushevci), Gurshumi (Korshumlia), Tauruna (Zemuni), Singiduna (Beogradi), Samaranda (Smedereva), tė rretheve tė Kreshtabardhės (Kopaoniku), Albaniku (Jabllanica), Topliku (Toplica), Lugina e Margės (Morava), Bujana (Bujanovci), Pllaja (Plava), Ngucia (Gucia), Nikēi (Nikshiqi), Podguri (Podgorica), Berana (Ivangradi), Treguri (Novipazari), Skupi (Shkupi), Linkestidi-Manastiri (Bitoli), Bylazora (Velesi), Lihnidi (Ohri), Astibi (Shtipi), Korkyra (Korfuzi), qė u pėrmenden vetėm disa toponome ndėr mė kryesoret…

Nga shkėputja e dhunshme e mbi 81.000 km.katrore nga atdheu arbėror (shih: Enciklopedia, Zagreb, 1973). vetėm nga shek.XVII e deri nė vitėt 20 tė shek.XX. tė gjitha kėto territore, ishin tė Dardhanisė illire mė tė vonėshme, si vetėm disa nga shumė vendbanime tjera shqiptare tė shfarosura me masakra massive e spastrime etnike, siē dihen territore shqiptare (arbanase)…

Tash, - athua, emėrtimi I Dardhanisė, paska mbetur tė zėvendėsohet me njė emėr – sorrash tė zeza – apo tė njė fushe, si fushėbetejė fusha e kosave, fushė e shtruar nė kosa (shpata), gjatė Luftės sė Kosovės (1389)?
Ky emėr aqė I dashur pėr rashėt (lexo: sėrbėt), emėr aqė I dhėmbshėm luftėrash, paska mbetur vėrtet, nga fjala – sorra e zezė, me ato epitete krenarie – vajza kosovare – kosovarja, duke ia fshirė plagėt e luftės dėshmorit tė vet nė fushėbetejė? Ky emėr aqė I dashur paska mbetur si idol artistik e symbol arti lutarak edhe historiografie, me prejardhje linguistike nga – sorra e zezė?! A Kosovarja e bukur nė fushė lufte me kokėn e luftėtarit nė prehėr, ajo kosovare qenka njė sorrė e zezė?!

Kjo ethymologji deformuese u bė vetėm pėr shkak tė injorimit indirekt, si mjet psikoze, duke e nėnvleftėsuar emėrtimin, qė nė fund tė fundit tė tė gjithave atyre pėrpjekjeve histerike, tė mbetet, pėrsėri tokė sllave, si ato tjerat tė lartėpėrmendura... Kėtu ėshtė nė pyetje nėnvleftėsimi si mjeshtri politike: nėnvleftėso e merrja vlerėn me nga krejt qėllimet nė prapavijė kohore.
Vet spjegimi sllav pėr emrin gjeografik – Kosova, bie ndesh nė kundėrshtim me vet veprimin ēlirimtar dhe me vet etikėn historiografike tė asaj lufte ēlirimtare nga turqit, qė fatkeqėsisht kjo hipothezė pėrkrahet edhe nga studjues tė mirėfilltė…

Emri – Kosova – si emėr gjeo-historik si njė emėrtim I ngushtė topografik, qė pėrkufizohet nė mėnyrė tė thjeshtė linguistike, rreth emrit tė njė fushe, tė cilėn fushė e emėrtoi lufta, respektivisht realiteti historik I njė fushe tė shtruar nė kosa, nė shpata, kosa a shpata tė ngrehura nė fushėbetejė, ndėrmjet ballkanasve dhe turqve mė 28. Qėrshor, 1389. Ajo luftė u thirrė Lufta e Kosovės, si luftė e pėrbashkėt me tė gjitha mjetėt e luftės edhe me kosa, nė vend shpatash, qė ka kuptimin e shprehjes – ballkanasit nė kosa me turqit, tė ngritur kosaz, kosaz mbi turqit. Shprehja shqipe – kosaz ėshtė jo e rėndomtė, kur dy veta apo dy grupe njerėzish janė nė kryengritje, nė konflikt ndėrmjet vetit, thohet shqip – po shkojnė kosaz, ēka po shkoni kosaz – me kuptimin kundėr njeritjetrit nė hasmėri…

Fjala shqipe-illire – kosa ėshtė fjalė skipe-illire parasllave, qė e morėn dhe e pėrehtėsuan si huazim linguistik vet gjuhėt sllave, me tė njejtin kuptim, ēka ėshtė njė veprim I ndėrsjelltė I tė gjitha gjuhėve tė afėrta e tė largėta. Vlen tė theksohet se pikėrisht sėrbėt nė Luftėn e Kosovės (1389), nuk ishin as tė njohur si komb e popull – sėrb, por emri I tyre ishte – rashė (rus), qe nga shteti I parė sėrb – Rashka, si banorė tė principatės sė Stefan Nemanjės tė Rashkės (njė princ shqiptar I sllavizuar pėrmes martese – Stefani I Nemuni).
Nė Luftėn e Kosovės, morėn pjesė disa popuj ballkanik: shqiptarė, sėrb, bullgarė, boshnjakė, rumunė, hungarez, kroat etj. edhe me ndihmėn e vet rusėve.


HEROI I LUFTĖS SĖ KOSOVĖS – SHQIPTARI MILLESH KOPLIKU


Heroi I Luftės sė Kosovės ishte shqiptari – Millesh Kopliku, princi ushtarak gjeneral, I cili e therri nė thembėr me shpatė a kosė tė helmet, mbretin e suprfuqisė sė kohės – sultan Muratin nė ēadėr ushtarake, kur ai ia dha kėmbėn nė shėnjė pėrshėndetjeje, mu nė sy tė shtabit suprem tė ushtrisė turke - kur Milleshi shkoi nė bisedė me atė gjatė luftės, pėr tė kėrkuar armėpushim! Ai hero ballkanik, ishte Millesh Kopliku, sipas tė dhėnave historiografike shqiptare edhe nga vet gojėdhėnat, kėngėt lirike popullore, tė pėrciellura brezpasbrezi, qė sot populli shqiptar dokumenton - shqiptari, tė cilin e pėrvehtėsuan sėrbėt, gjoja si Millosh Obiliqi, sėrb!
Vet kėnga “Lufta e Kosovės” (1389), e cila u kėndua derisot me lahutė nga shqiptarėt, jep spjegime interesante qe nga bestytnia e deri tek faktet reale historike. Ėndrra e Muratit, se do ta pushtonte Ballkanin, por “Hana e Dielli n’det ishin ra”, qė difton vdekjen e tij nė Kosovė, para nisjes pėr luftė – difton drojen e e pushtuesit, se pikėrisht Kosova ishte gjithmonė fund I perandorive pushtuese:

Sulltan Murati andėrr kish pa:
“Dy orrla mue n’krahė m’kanė ra,
Tanė yjzit pej qielli n’tokė janė ra
Tanė me tokėn na ishin bashkue –
Hana e Dielli n’deti ishin ra !”
………………………………….
E Milleshi te mreti asht shkue –
Ēojke kamėn mreti me ia dhanė,
Ky hanxhar mretin e kish shpue
Dekun mretin e kish pa lanė!
Qaty Milleshi ish konė dalė –
Mirė atkisė n’shpinė I ka ra
Po munohen turqit m’I pre
………………………………
Ni shkinė plakė e kishin gjetė
Qaty shkina turqve u ka thanė:
Ju tha shpatat pėr me I shtrue

E atkisė n’guj pėr me I mshue

“Lufta e Kosovės” kėngė “Pėrparimi” Prishtinė, 2/1978

Kėnga rrėfen, sesi vet: “Qaty shkina turqve u ka thanė / Kurr Milleshin ju s’mundi m’I pre / Se I veshun nė hekur pancir asht / Edhe atkinė e ka veshun n’hekur / Ju si n’mujshi Milleshin m’I nxanė / Kqyrni ēilsat ai n’musteqe I ka….” Dhe vet vdekjėn e Millesh Koplikut ua tregon ajo shkina plakė, qė merret nė kėngė si spijune turke, pėr ta pre, me e vra heroin e Luftės sė Kosovės!

Pas vrasjes sė Sulltan Muratit, u thye ushtria turke pėrkohėsisht, me aktin heroik tė shqiptarit – Millesh Koplikut, qė e falsifikuan sipas historiografisė sėrbe, si gjoja Millosh Obiliqi. Sipas falsifikatorėve sėrb e para tyre – atyreve grek: tė gjithė trimat e heronjtė ballkanik tė luftėrave ēlirimtare, tė gjithė strategėt e dijetarėt na qenkan vetėm tė tyre! Ashtu ndodhi me Konstantinin e Madh, me Lekėn e Madh (Aleksandrin e Madh tė Makedhonisė illire), gati edhe me vet Skendėrbeun, qė nuk e falsifikuan, po mos tė ishin dokumentet historigrafike, letrare e shkencore perėndimore tė kohės…


EMRI KOSOVA NGA FJALA – KOSA


Emėrtimi – Kosova – origjinėn e vet linguistike e ka nė emrin – kosė, kosa, qė ėshtė vegėl pune pėr kositjen e barit, apo premjen e barit, kosa qė kositė barin. Kosa ėshtė fjalė qė pėrcakton njė cope tė gjatė e tė tėholluar metalike, me pėrbėrje ēeliku e hekuri, me gjatėsi thuaja sa e shpatės, e tėhholuar me maje pak tė kthyer harkore, me njė teh shumė tė mprehtė – teh anze, si anza qė tė sosė, pret si anza si rrfeja synonome kėto tė shprehjeve shqipe. Gjėrėsia e kosės ėshtė pothuaj sa e shuplakės sė dorės, ngjitet pėr njė bisht druri tė gjatė pėrmes ēykės sė kosės e me dorėz, si mjet kositjeje.

Kosa ėshtė pėrdorė edhe si mjet lufte, nė mbrojtje e nė sulme, duke e lidhur tehun tek ēyka e kosės me njė rub, harrėn, pėr ta pėrdorė si dorėz shpate, dorėz kose. Ēka do tė thotė se kosa ėshtė pėrdorė edhe si mjet kositjeje tė barit edhe si mjet lufte nė raste eventuale…

Nė Luftėn e Kosovės (1389), si luftė e pėrbashkėt e ballkanasve kundėr turqve, shumica e ballkanasve, luftėtarė nė atė fushėbetejė – Fusha e Kosovės – as nuk kishin armė tė duhura lufte dhe nė mbrojtje tė Ballkanit, ata pėrdorėn edhe kosėt, kosat, si armė nė vend tė shpatave. Dhe si luftė gjithballkanike, ajo fushė lufte u shtrua nė kosa, fushė e shtruar nė kosa si emėrtim me kuptimin me tė gjitha mjetet e luftės sė pėrgjithshme gjithpopullore ballkanike – kosa – kosava – kosavė dhe nga aty I mbeti edhe vet emėrtimi – Kosova.

Rrėnja kryesore e fjalės ėshtė rrokja – k o s – si deminutiv morfologjik e fonetiko-historik – qė formoi shumė emėrtime e kompozita i.e. dhe PIE. Rrėnja kos kuptohet nė shqip, sipas mendimit tim mund tė zbėrthehet nė njė analizė fono-morfologjike – kėshtu:


K=ecja, veprimi I njeriut,

O=dielli,

S=onomatopeja e lėvizjes, fishkėllima e kosės gjatė premjes sė barit, si premje harkore sss, nė kuptimin e emrit – kos (kosė, kosa) – premja gjarpėrore, harkore, si fuqizim I dyfishtė fonetik e morfologjik – onomatopeja e veprimit tė premjes, apo lėvizjes sė trupit nė hark, nė sferė, nė rreth, pėr tu krijuar energjia fizike apo edhe ajo energjia shpirtėrore.

Rrėnja e fjalės – k o s – ka kuptimin e lėvizjes harkore, lėvizjes sė trupave nė natyrė e deri tek lėvizja e trupave qiellorė, qė formoi emrin – kosmos. Kjo rrėnjė k o s – formoi kompozitat i.e. koseria, kosmetik-ė, kosmik, kosmodrom, kosmografi-a, kosmonaut-I, kosmopolit, kosmopolit-izėm, kosmovizion, etj.

Fjalėformimet i.e. e ballkanike: kosavė, kosava, kosavina, kosmaj, Kosturi, Kosmaqi, kosto-ja, kanė spjegim shqip nė fjalėn – premje, premje nė lėvizje, diēka qė prehet si me teh nė lėvizje, e deri tek premja e ēmimit – kos- kosto-kushtim, kusht, qė duhet prerė, caktuar, ēmuar sipas vlerės materiale apo shpirtėrore, kur njeriu prehet nė vend nga befasia, ēudia, tmerri, frika, gėzimi I madh I papritur etj.
Kuptimi I emrit – Kosovė, Kosova ėshtė vend premjeje, fushė premjeje, kositje trupash, sikur kositė barin nė livadh, vendpremjeje me shpata e kosa. Shprehja artistike popullore shqiptare ka ra kali me not n’gjak ėshtė shprehja mė e fuqishme shpirtėrore, e cila difton fushė gjaku, premje trupash si pret kosa barin…fushė e mbushur me gjak – Fushė-Gjaku – Fushė-Kosova – Kosova!
Armiku nė Kosovė ėshtė pritė e pree edhe me teha kosash e shpatash nė mbrojtje!

Derikure ta pranojme vetem ate qe na servojne tjeret?

ARVANITI
13-05-05, 19:42
???????


Ne hapesiren sllave llogariten rreth 7 000 vendabanime, enri i se ciles fillon me Kos-

King_Gentius
13-05-05, 20:51
As mua nuk me bind kjo teoria e Koses.

Odise
19-05-05, 06:01
as mua nuk me binde teoria e 'sorrave te zeza'


pse u be Lufta e Kosoves (1389) ne Fushe-Kosove?
Fushe kosash, Fushe Gjaku - meidan lufte!


A kishte emertim para Luftes se Kosoves (1389)?

Cfare spjegon Hartografia e Lashte, per kete toponom?

Odise
19-05-05, 06:01
as mua nuk me binde teoria e 'sorrave te zeza'


pse u be Lufta e Kosoves (1389) ne Fushe-Kosove?
Fushe kosash, Fushe Gjaku - meidan lufte!


A kishte emertim para Luftes se Kosoves (1389)?

Cfare spjegon Hartografia e Lashte, per kete toponom?

King_Gentius
21-05-05, 20:25
po mire po sorrat e zeza qarkullojne dendur atje ku ka te vdekur.

Toponimia sllave arrin jo vetem ne Shqiperine jugore po edhe deri ne Peloponezin e Greqise. Nuk do te ishte cudi fjala Kosove te ishte fjale sllave. Greket ne fillim te shekullit te 20 u ndryshuan komplet emrin qindra fshatrave qe kishin emer sllav, sepse kishte teoriane si Fallermayer qe theshte se greket jane aktualisht serbe dhe shqiptare qe kane helenizuar njeri tjetrin :lol: .

Shqiperia nuk ndryshoi toponimine sllave.

Odise
22-05-05, 19:10
King_Gentius, pershendetjet e mia!

nuk ka pllambe toke kosove, qe nuk pa gjak e te vdekur. sorrat e zeza jane gjithkund presente aty. fusha e djerre ishte nje fushe e vogel, qe pleqet i thoshin: kukat e kosoves (kuka). sllavet e marrin nga rusishtja - koso, aso mullenjash ka gjithkund ne trevat kosovare e ma gjere - ashtu si edhe vet toponomi - rash-ka (rash=rus) shteti i pare serv.

po nje gje ndryshon: fjala - kosė, kosa si mjet per kositje, assesi nuk medoj se eshte fjale sllave, ngase ata erdhen nga Karpatet, e kositja i takon rrafshines, livadheve e jo maleve. Maleve - sopata, e fushave - kosa. Sllavet e gjeten kosen ne Kosove (Dardani).

Cfare ishte toponomia parasllave ne Ballkan, pervecse illirishte? Gjith Ballkani ''det e m'det, ishja mbret' Kaspik e Adriatik, thirrej ne disa periudha historike - Hilliria. Eshte nje Rrenje e forte dardane, qe do te mbijetoj, se nuk mund te hame gjithmone, vetem ate qe na servojne tjeret:-)

Shqiperia, nuk ndryshoi toponomine sllave - kjo vret cdo ore e dite!

King_Gentius
22-05-05, 21:15
Problemi eshte se nuk ka akademike asnjanes qe ta shqyrtojne dhe ta mbeshtesin kete teorine e koses.

King_Gentius
22-05-05, 21:31
"""Shqiperia, nuk ndryshoi toponomine sllave - kjo vret cdo ore e dite!"""

Nuk mendoj se ky fakti qe nuk ndryshuam toponimine sllave eshte dicka e keqe per Shqiperine. Ne nuk duhet te biem ne nivelin e serbit dhe te grekut qe duan te fshijne cdo lloj gjurme qe popuj te tjere kane lene ne vendet e tyre. Dhe nuk e kuptoj cfare qellimi do sherbente ky ndryshim, gjith bota prap do e merrte vesh qe emrat u ndryshuan.

E cfare pastaj se ka toponimi sllave ne Shqiperi? Mos domethen kjo qe toka u perket atyre? Domethene po bera shurren diku tani do quhet trualli im? Ata e shtrine kete toponimi kur pushtuan trevat tona, por serbet kane 650 vjet qe nuk kane as kontroll militar po as popullsi te madhe ne ate toke. Ka ardh koha per serbin te kuptoje se Dushani ka vdek.

Ne qofte se serbi do truallin duhet ti japi nje interviste me gryken e pushkes se shqiptarit. Kush shkel token tone do pritet me barut e hekur.

Odise
23-05-05, 01:16
"""Shqiperia, nuk ndryshoi toponomine sllave - kjo vret cdo ore e dite!"""

Nuk mendoj se ky fakti qe nuk ndryshuam toponimine sllave eshte dicka e keqe per Shqiperine. Ne nuk duhet te biem ne nivelin e serbit dhe te grekut qe duan te fshijne cdo lloj gjurme qe popuj te tjere kane lene ne vendet e tyre. Dhe nuk e kuptoj cfare qellimi do sherbente ky ndryshim, gjith bota prap do e merrte vesh qe emrat u ndryshuan.

E cfare pastaj se ka toponimi sllave ne Shqiperi? Mos domethen kjo qe toka u perket atyre? Domethene po bera shurren diku tani do quhet trualli im? Ata e shtrine kete toponimi kur pushtuan trevat tona, por serbet kane 650 vjet qe nuk kane as kontroll militar po as popullsi te madhe ne ate toke. Ka ardh koha per serbin te kuptoje se Dushani ka vdek.

Ne qofte se serbi do truallin duhet ti japi nje interviste me gryken e pushkes se shqiptarit. Kush shkel token tone do pritet me barut e hekur.

*******

duhet fshire cdolloj gjurme te armikut ne trojet tuaja dhe bota e merr vesh fortmire, se nuk u ndryshuan toponomet, as nuk rave nen nivelin e askujt - por u kthyen ne origjine, ne Onomasiologjine autoktone!
Pse te iu leshe brezave toponominė e huaj, kur e ke tenden? Po kjo gje nuk mbeti rastesisht, por e ka nje qellim shkuar 50 vjeēar.

Vrasin cdo ore toponimet e emertimet e huaja ne atdheun tone!

Emertimi jep pasqyren e vendasit! Mjaft kemi probleme antroponomike!

King_Gentius
30-05-05, 03:55
Per kosoven po, kemi onomasiologji ilire, dhe duhet perdorur. po ne shqiperi ka qindra toponimi sllave te cilave nuk e dime si quheshin para sllaveve. Greket ne rastin e tyre bene shpikje emrash dhe keshtu e zgjidhen problemin.

Odise
30-05-05, 05:20
Pėr ndryshimet onomasiologjike, respektivisht nė toponomistikė nė Shqipėri, mendoj se, duhej vetėm tė kthehen nė pėrsėri nė shqip, nga ndrzshimet sllave gjatė pushtimeve, ne veteėm i kthejmė nė origjinal. Po ēėshtja ėshtė se nuk ėshtė se nuk dihen emėrtimet toponomike, si ishin nė origjinal, para ardhjes sė sllavėve si pushtues - por, diēka tjetėr ka nė kėtė kontest: tė gjitha toponomet, hidronomet nė Shqipėri e trevat shqiptare nė Ballkan mund tė dihen, por e vėrteta qėndron se dikujt, nuk iu ka pėrshtatė t'i kthejė nė origjinal, duke menduar nė acarimin e marrėdhėnjeve me shtetet sllave dhe kjo ėshtė ma tepėr ēėshtje politike, se sa linguistike toponomistike! Sikur tė ishte angazhuar akademia e shkencave tė Shqipėrisė, mesiguri do t'i kthente nė origjinal, ashtu sikur Kosova i kthej menjėherė pas ēlirimit! Dhe sa tė rrinė toponomet e hidronomet sllave, ėshė vetėm edhe njė dobėsi jona. Kur pushtuesit ndrzshuan me dhunė toponomastiken shqiptare,pse ne nuk mundemi pa dhunė ta kthejmė nė origjinal?!

ARVANITI
30-05-05, 13:56
Odise, plotesisht dakort, duhej bere por...

Odise
30-05-05, 17:11
''Odise, plotesisht dakort, duhej bere por...vdiqa per uje!'':-)


si ore vdiqe per uje, e bregegjeut? (se e preka n'shpejtesi dikund...:)