PDA

View Full Version : hyrja e ushtrisė serbe nė tokat shqiptare


Guri i madh
25-12-07, 05:31
kto shenime i nxjerra nga libri VDEKJA Nė BUNKER nga autori i librit MUHAMET MJEKU

libri ėsht botuar nė PRISHTIN nė vitin 1996pas pėzenjes sė turqve nė vitin 1912 dhe pas shpalljes sė pamvarsis sė shqipris po kėtė vit,qėshtja e shqiptarve nė ballkan mbtet serish e pa zgjidhur ,madje pėr nji pjes tė saj do tė vijnė ditė edhe ma tragjike sepse trojet tona do tė grabiten nga barbarisht nga serbet malazezet e grket

Nė kėtė mėnyrė,pėr gjysmen e kombit shqiptar nė KOSOV , MAQEDONI e MAL Tė ZI ,do tė filloj nji gjenocid i egėr,ku veprohet tmerrisht pėr zhdukjen e fizike e biologjike tė jetes sė tij.

Edhe pse fuqit evropiane u kishindhuruar serbve ,malazezve e grekve gjysmėn e tokave shqiptare ,ata me kėtė nuk u knaqėn,ngase apetitet e tyre ishin shum ma tė mėdha .keshtu ,ushtritė serbe e malazeze ,gjat kėsaj periudhe i bėn disa pėrpjekje pėr tė pushtuar edhe nga nji pjesė toke tė shqipėrisė .serbia kishte ėndrren e vjter daljen nė det ,pikrisht duke pushtuar territorin shqiptar ,ndersa mali i zi pė ta pushtuar SHkodren me rrethinė

Hyrja e ushtrisė serbe nė kosovė ,do tė jet ngjarja mė tragjike pėr shqiptarėt .pushtusi sllav do tė bėjėpolitik shfarosėse kunder shqiptarėve duke i persekutuar ,djegur e shkatėrruar pasurinė ,duke i pėrzanė nga trojet e tyre shekullore ,duke i keq trajtuar e masakruar brutalisht dhe mė nė fund,duke hapur varre kolektive gjithandej nė trojet e tyre etnike.

Kudo qė hyri ushtria serbe ,pas vetes la tė shkretruara fshatra ,e qytete e vendbanime tė tjera .Nga viti 1912 e deri nė vitin 1915 ,jan djegur mbi 30 fshatra nė territorin e Lumės , nderkaq banorėt e tyre jan ndjekur e vrarė.nė tė njajten mėnyr ėsht vepruar edhe nė rajonin e Prizrenit,GJakovės ,GJilanit ,Mitrovices ,Pejės dhe nė rajonet tė tjera tė Kosoves .
sipas kronikėve tė asaj kohės ,nė disa fshatra nuk kishte shpėtuar askush dhe veq shtėpive ,shum shqiptarė edhe u dogjėn pėr sė gjalli ,nė mesin e tyre kryesisht gra e fėmijė

Kėshtu ,nė Kosovė ,Maqedoni e Mal tė zi .ku shqiptaret ishin pushtuar nga barbaret e karpateve ,mbretėronte psikozėe rėndė qė nuk jipte shpresė pėr egzistencėn e tyre.

Ushtria serbe ,pasi kishte djegur e shkatėrruar fshatra tė tėra nė kosovė e Maqedoni, ajo vazhdonte pėr t,i pushtuar edhe Tiranėn e Durrrsin ,e Krujėn me 1913 Qėllimi i pushtimit tė Durrėsit ,pėr serbet dalja nė det ,pėrkatsisht sėndertimi i ėndrres sė tyre tė vjter .Nė fshatin ZEZ (shqipėri) ,janė ngujuar 20 vajza e fėmijėdhe tė gjithė u dogjėn(DR Hakif Kosumi).

Nė bazė tė hhulumtimeve qė janė bėrė deri tash nuk dihet saktė pėr numrin e fshatrave dhe tė vendbanimeve shqiptare tė djegura nga ushtria serbe gjatė viteve 1912----1915 .por ,nė saje tė disa burimeve shqiptare ,thuhet se jan shkatėrruar e djegur shumė fshatra ,qė do tė thotė se veq vendbanimeve tė evidentuara ,janė djegur edhe 182 fshatra tė tjera

Si nė viset e tjera etnike ashtu edhe nė Artakoll, u bė masakrimi i popullatės shqiptare .para terrorit tė ushtris serbe iken gra e fėmijė .Kunder elaboratve serb qė kishin pėr qėllim shfarosjen e shqiptarvėve ,u ngriten ata patriotė tė cilėt i kishin bėr rezistencė edhe pushtusit turk dhe qė kishin organizuar kryengritjen e viteve 1910----1912

si Hasan Prishtina ,e Bajram Curri ,Isa Boletini e Idriz Seferi ,Azem Bejta e SHote Galica dhe shum patriot tė tjerė

Pas luftės sė parė botrore , sidomos pas ripushtimit tė kosovės nga serbia ,rezistenca shqipėtare merr pėrmasa tė gjera ,e cila ndryshe quhet LėVIZJA Kaqake .Nė ballė tė kryengritjes sė armatosur u vu trimi i Drenices .AZEM BEJTA , mirpo ideologu e strategui tėr rezistencės ishte HASAN PRISHTINA ,i ciliqe i pa kompromis deri nė vdekje

Nė nji rast ,ai thoshte se nė vend tė nji kolltuku nė STAMBOLL ,preferova kryengritjen me nder neper malet e kosovės ....Kėto kryengritje ,ASAN PRISHTINA do t,i vazhdoj edhe kur serbia e pushtoj kosovėn.

Perpjekjet e tij pė tėnė kosovėn tė ishin tė vazhdushme ,deri sa me 14 gusht tė vitit 1933 ,ai u vra nga dora e tradhtarit ,Ibrahim Qela .