PDA

View Full Version : Fuqia e sė keqes


Dilaver
08-10-08, 13:38
Fuqia e sė keqes


Ndue Ukaj
Dijetari i mirėnjohur francez Saint Beuvit shkruan: "Kur mendojmė sinqerisht tė kaluarėn, kur e kuptojmė mirė atė, do tė thotė se e kemi vėshtruar saktė tė ardhmen". Kjo referencė mund tė tumiret si e qėlluar pėr tė interpretuar sadopak rėndėsinė e reflektimit pozitiv ndaj historisė. Nė dimensionet shqiptare, mendoj se ka njė semantik tė sforcuar dhe kėsisoj ndihmon diskursin lidhur me debatin pėr marrėdhėniet tona me historinė.

Pėr pesė decenie, Shqipėria ishte pjesė e politikės mė ēnjerėzore tė mundshme, tė drejtuar nga diktatori Enver Hoxha. Piramida e njė diktature e ndėrtuar me pasione tė tmerrshme dhune, gjaku e krimi ka rėnė, por flukset e saj ende vėrtiten pa fije turpi dhe ngrehin kokėn nga mbeturinat e trishta, duke i mohuar krimet. Mosnjohja e krimit dhe mospendimi pėr krimet ėshtė dyfishim i krimeve. Kėtė gjė e ka bėrė e veja e diktatorit Hoxha me paraqitjen e saj nė TCH. Ajo duke u ējerr si njė qaramane, kėrkoj, pos tjerash tė rishkruhet historia dhe ēmendurisė t'i jepet vend nė historinė shqiptare, pra qė krimet tė mos quhen krime, tė pushkatuarit dhe tė dėnuarit tė shpallėn edhe njėherė tradhtar dhe tė vriten barbarisht. Njė marrėzi e pakripė, qė mund del vetėm nga goja e njė njeriu tė inkriminuar deri ne ekstrem. Nė tė vėrtet, ky soj i diskursit, thėnė shkurt ėshtė shpėrfaqja e trajtave mė tragjike te mbeturinave tė zeza tė njė diktature qė ka prodhuar dhunė, krime, urrejtje. Por paradoksi sa qėndron tek e inkriminuara aq pėr mendimin tim qėndron tek dishepujt e saj, ata tė cilėn i krijojnė hapėsirė pėr tė plasuar ajo nė opinion marrėzirat e saj. Askush s'do tė priste tė kundėrtėn e asaj qė e thoshte Nexhmija, por ėshtė e pafalshme qė asaj t'i lejohej tė predikoj dhe sė kėndejmi tė dėshmoj pėr historinė tragjike, kur ajo vet ishte shkaktarja e kėsaj tragjike, nė mos kupola e saj. Nė realitet ajo duhej dėnuar pėr mosnjohjen e krimeve, ashtu siē ndodh nė gjithė botėn e qytetėruar. Prandaj ka tė drejt Agron Tufa, i cili kėto ditė shkruante se: "Absurditeti pėr mua nuk qėndron nė produktin oral tė njė krimineleje, e cila vendin duhej ta kishte, pa asnjė ekzagjerim, nė Tribunalin e Hagės". S'do mend se ajo vendin nuk do tė duhej ta kishte nė Shqipėrinė e liruar nga kthetrat e egra tė pushtetit tė saj, por duke vuajtur dėnimet pėr bėmat e tmerrshme. Madje s'do mend se ajo s'do tė duhej lejuar tė predikoj pėr historinė, kur dihet botėrisht se ka qenė pjesė e krimeve tė panumėrta qė historia do t'i njeh si tė tilla pėrgjithmonė. Nė tė vėrtet, ajo duhej tė ishte nė vendin e merituar (nė Hagė), pėr faktin se do ta ēlironte Shqipėrinė nga njė barrė e rėnd, tejet e rėnd qė vazhdon tė qėndroj si plagė e dhimbshme mbi supet e saj tė molisura nga diktatura.

Tanimė po bėhen afėr dy decenie qė kur perdja e hekurt e diktaturės ka rėnė dhe demokracia ka pėrshkuar Shqipėrinė, ashtu sikur gjithė vendet tjera tė Europės. Por, nė dimensionet shqiptare ndodh paradoksi mė i pazakontė dhe ēnjerėzorė synohet t'i jepet kuptim. Ėshtė e trishtueshme tė shihet se si gjurmėt e kėtij regjimi ēnjerėzor akoma nuk janė zhdukur nė Shqipėri. Pėrkundrazi, pasionet e egra dhe ogurzezė predikojnė nė mėnyrėn mė tragjike. Madje duke pretenduar nė mėnyrėn mė tė paskrupullt tė maskohen krimet e panumėrta dhe tė ditura botėrisht, sikundėr vetė aparati i tėrė kriminel qė ka shkatėrrua jetėra tė tėra. Kjo tendencė e marrė bėhet me qėllime tė menduara qė diktatorit dhe sistemit tė tij t'i rikthehet vendi nė historinė shqiptare. Duke synuar tė vė kuptime tė reja nė realitetet e sotme shqiptare, me njė pikėqėndrim nė ridimensionimin e periudhės sė diktaturės sė ēmendur, e veja e Hoxhės jo qė nuk kėrkon falje para popullit tė saj, por pėrkundrazi pohon tė kundėrtėn e asaj qė ka ndodh, qė ėshtė njė krim i rėnd dhe i dėnueshėm. Ēdo kush qė ka parė apo lexuar intervistėn e njeriut qė ka qėndruar nė piramidėn e aparatit kriminel nė Shqipėri, tė vesė sė diktatorit Hoxha, do te jetė ndjerė i trishtuar, i pikėlluar dhe i revoltuar.

T'i jepet mundėsia diktatorit tė rrėfej, kjo s'do koment. Gjėra tė tilla ndodhin nė realitetin shqiptar. Nė botėn e qytetėruar kjo as qė mund tė imagjinohej.

"Zėri ėshtė tregues dhimbjeje e kėnaqėsie, porse atė e kanė edhe kafshėt tė tjera; ndėrsa fjala ekziston pėr tė shprehur ēfarė ėshtė e mirė dhe ēfarė ėshtė e keqe, ēfarė ėshtė e drejtė dhe ēfarė ėshtė e padrejtė" shkruan dijetari spanjoll Josep Ramoneda. Nexhmije Hoxha nėpėrmjet fjalės edhe njėherė ka bėrė krime tė rėnda mbi popullin shqiptar, duke u bėrė pengesė pėr tė kundruar historinė nga perspektiva e sė ardhmes.
Ėshtė momenti i rėndėsishėm qė kombi shqiptar tė reflektoj drejt dhe tė kuptoj se "pushteti lindi prej fjalės", prandaj s'duhet lejuar ēdo kush qė ta manipuloj mė tė, nė tė kundėrtėn duhet tė ndėshkohet. Hiq mė pak, atyre qė kanė masakruar me fjalė nuk duhet lejuar nė komoditet tė predikojnė dhe tė edukojnė tjerėt.
S'do mend se diktatura ka lėnė gjurmė dhe nostaligjket e diktaturės nuk mund tė ēlirohen nga adhurimitaria pėr diktatorin. Tė tillė ka kudo nė hapėsirat shqiptare, por ata duhet izoluar pėr hir tė sė ardhmes dhe perspektivės. Prandaj ėshtė e turpshme aq sa pėr mediat e Tiranės t'i jepet hapėsirė pėr tė rikuperuar krimet kriminelit, aq ėshtė e turpshme dhe skandaloze qė lider tė Kosovės, madje krerė tė lartė tė institucioneve qė tė varin nė muret e tyre portretin e diktatorit. Njė gjė tė tillė kam para vetėm para disa ditėsh nė RTK. Kjo paralele flet shumė. Kush ka veshė le tė dėgjoj!

Dilaver
08-10-08, 14:13
PSE NUK DUHET FESTUAR 100-VJETORI I LINDJES SE ENVER HOXHES


Intervista e dhėnė para disa ditėsh nė Top Chanel e z-njės Nexhmie Hoxha, kujtimet e z-tit Ramiz Alia botuar nė gazeta, si dhe disa njoftime gazetash, etj, tregojnė se nė Shqipėri po u mendoka seriozisht pėr tė festuar 100-vjetorin e lindjes sė diktatorit Enver Hoxha, njėshit tė diktaturės sė proletariatit nė Shqipėri.
Deri mė 1991 partia shtet, e vetmja forcė drejtuese politike dhe propagandistike e Shqipėrisisė, trumbetonte me tė madhe si fitore cdo veprim e cdo vendim tė PKSH-sė / PPSH-sė. Gjatė kėtyre 17 vjet tė tranzicionit studiues dhe njerėz tė pėrvuajtur si At Zef Pėllumbi, Eugjen Merlika, Agim Musta, Muharrem Dezhgiu, Pjetėr Pepa, Uran Butka, Mėrgim Korca, Visar Zhiti, Makinsen Bungo, Apostol Duka, Maks Velo, Dalip Greca, Pėllumb Kulla, Gaqo Peci, Petraq Xhaxhka, etj, etj, nxorrėn nė dritė shumė krime e shpėrdorime tė partisė shtet dhe tė kupolės drejtuese tė saj. Pėr kėto krime e shpėrdorime ka pasur pėrgjegjėsi tė drejtpėrdrejtė E. Hoxha dhe pasuesi i tij R. Alia.
Andej-kėtej disa ishkomunistė po kėrkojnė njė rivlerėsim tė Enver Hoxhės nė kuadrin e 100-vjetorit tė lindjes sė tij. Mirėpo cdo vlerėsim pėr jetėn dhe veprėn e tij nė kėtė pėrvjetor tė lindjes do tė shkaktojė turbullira, sepse ende specialistėt qė studiojnė historinė e Shqipėrisė tė viteve 1939-1991 nuk kanė bėrė studime e vlerėsime tė plota pėr kėtė periudhė dhe pėr jetėn dhe veprėn e Enver Hoxhės. Pėr mendimin tim100-vjetorin e lindjes sė tij nuk duhet ta festojnė masat popullore dhe as institucionet, por vetėm familjarėt e tij,
Po pėrmend kėtu shkurt disa nga arsyet pse nuk duhet festuar 100-vjetori i lindjes sė Enver Hoxhės:
- Nuk mund tė vlerėsohet jeta e vepra e Enver Hoxhės pa denoncuar mė parė punėn agjenturore e Dushan Mugoshės dhe emisarėve tė tjerė jugosllavė nė Shqipėri gjatė viteve 1941-48 dhe rekrutimet e KGB-sė sovjetike nė vitet 1948-60.
- Pa u dėnuar nėnshtrimin e plotė tė PKSH-sė qė nga themelimi i saj ndaj kėrkesave tė emisarėve tė Partisė Komuniste Jugosllave. Si pasojė e kėtij nėnshtrimi, PKSH-ja shpalli armiq gjithė ata politikanė e atdhetarė qė nuk i pėlqenin PKJ-sė, eleminoi nga skena pėrhapėsit e parė tė ideve komuniste si Zef Malėn, Zai Fundon; Sadik Premten, Anastas Lulon, Aristidh Qendron, etj.
- Pa marrė pėrgjegjėsinė pėr anulimin e rezolutės sė Marrėveshjes sė Mukjes, e cila ishte arritja mė e madhe e luftės antifashiste deri nė 2 guasht 1943.
- Pa u sqaruar pse nuk luftoi PKSH-ja pėr ruajtjen e Shqipėrisė etnike tė viteve 1941-44 dhe pse nuk luftoi pėr vetvendosjen e popullit shqiptar tė Kosovės.
- Pa u sqaruar dėmin qė i solli popullit shqiptar kthimi i pushkės partizane ndaj gjithė nacionalistėve, intelektualėve dhe ballistėve qė kishin dalė malit pėr liri qė nga pushtimi fashit deri tek Marrėveshja e Mukjes.
- Pa kėrkuar tė falur pėr dėnimet me vdekje, shpesh dhe nė mungesė, tė atdhetarėve tė mėdhenj si Mitat Frashėri, Mustafa Merlika, Prenk Pervizi, Muharrem Bajraktari, Bahri Omari, Kol Tromara, Akif Pėrmeti, etj, etj, dhe persekutimin e familjarėve tė tyre nėpėr kampet e dėbimit e internimit, deri nė tre breza.
- Pa sqaruar shumė vrasje prapa shpine tė shumė partizanėve, komunistėve dhe njerėzve tė thjeshtė qė nuk kishin kryer asnjė veprimtari armiqėsore, por qė kishin dhėnė shėnja se nuk dėshironin t’i nėnshtroheshin verbėrisht urdhėrave tė partisė. Tė tillė trima ishin shumė partizanė si Mynir Xhindi, Mustafa Gjinishi, Raqi Qirinxhi, Vllas Arrapi, etj.
- Pa kėrkuar tė falur pėr zhdukjen e klerit katolik qė pėrbėnte palcėn e shqiptarizmit ndėr shekuj, pėr shkatėrrimin e institucioneve fetare dhe zhdukjen e klerit patriotik bektashian, synit e orthodoks.
- Pa kėrkuar tė falur pėr eleminimin ose dėnimin e shumė atdhetarėve me gjyqe fallco ose pa gjyq, si Xhevat Korcėn, Kristo Kirkėn, Marta Dodėn, grupin e deputetėve, qytetarėt e Tiranės pėr bombėn qė e hodhi vetė sigurimi nė ambasadėn sovjetike, etj.
- Pa kėrkuar tė falur pėr zhdukjen nga qarkullimi dhe dėnimin e veprės letrare tė Gjergj Fishtės, Faik Konicės, Ernest Koliqit, Vincens Prendushit, Vangjel Kocės, Nebil Cikės, Gjergj Bubanit, Ismet Totos, etj, etj.
- Pa kėrkuar tė falur pėr masakrat masive nė Martanesh, Mirditė, nė Buzėmadh tė Kuksit, Libohovė, Myzeqe, etj, me anėn e tė cilave besnikėt e partisė si Mehmet Shehu me shokė, tmerronin popullin pėr ta kthyer nga njė popull trim nė njė popull frikaman tė nėnshtruar.
- Pa kėrkuar tė falur pėr dėbimin dhe internimin e gjithė atyre nėnave e fėmijėve mbas deklarimit tė prindėrve a gjyshėrve tė tyre si armiq e tradhėtarė.
- Pa kėrkuar tė falur pėr trajtimin prej njerke qė iu bė gjithė atyre shqiptarėve qė erdhėn prej Jugosllavisė tek nėna Shqipėri, jeta e tė cilėve u dhunua qė tė mos i prishej qejfi Beogradit, mjaft prej tė cilėve si prof. Selman Riza dhe nipėt e Bajram Currit iu dorėzuan UDB-sė.
- Pa u kėrkuar tė falur gjithė atyre shqiptarėve chamė qė i dėboi qeveria monarkofashiste greke dhe qeveria shqiptare nuk e ngriti zėrin pėr tė mbrojtur tė drejtat e dhe pronat e tyre.
- Pa u kėrkuar tė falur atyre qytetarėve qė i merrnin njė nga njė nė Degėt e Punėve tė Brendėshme dhe duke shfrytėzuar biografitė apo disa fjalė tė thėna nėpėr muhabete, u bėnin presion se do t’i burgosnin pėr shumė vjet e do t’u persekutonin familjen, po tė mos pranonin tė bashkėpunonin me sigurimin e shtetit.
- Pa u sqaruar se ishin agjentė e tradhėtarė bashkėpunėtorėt mė tė ngushtė tė diktatorit si Koci Xoxe, Bedri Spahiu, Mehmet Shehu, Kadri Hazbiu, Beqir Balluku, Petrit Dume, etj, apo ishte njė qiklop diktatori ynė qė hante shokėt e vet.
- Pa i kėrkuar tė falur popullit shqiptar pėr fukarallėkun e skajshėm nė tė cilin e katandisi partia gjatė sundimit 45 vjecar, kur fshatari vinte nė qytet pėr tė blerė njė pllakė bukė e njė kile gjizė, ndėrsa nė bllokun e udhėheqjes jetohej nė luks. Ky fukarallėk na detyroi neve njė tė tretėn e popullit tė Shqipėrisė tė merrnim rrugėt e shpėrnguljes mbas kapitullimit tė sistemit diktatorial. Kėsaj radhe popullin shqiptar e dėboi nga atdheu pikėrisht politika e zgjatur antiekonomike e antikombėtare e PKSH / PPSH-sė dhe jo pushtuesit e huajt si nė shekujt XIV, XV-tė.
- Pa kėrkuar tė falur pėr atė dhunė tė ushtruar nga partia e qeveria pėr 45 vjet pėr tė krijuar njeriun e ri, leifenin shqiptar, i cili duhej tė aprovonte cdo vendim tė partisė e tė xhaxhi Enverit pa menduar me kokėn e vet.

Dilaver
08-10-08, 14:14
Ne shqiptarėt kėtė tetor nuk duhet tė merremi me festimin e 100-vjetiorit tė lindjes sė ishdiktatorit, por duhet tė kthjellojmė mendjet tona dhe t’u kėrkojmė njė tė falur tė madhe tė pėrvuajturve tanė duke nxjerrė njė ligj tė ri elektoral, sipas tė cilit tė mospranohen nė zgjedhjet e reja asnjė ish anėtar i PPSH-sė, ish sigurims dhe asnjė bir i nomenklaturės komuniste. Vetėm kėshtu i hapet rruga demokracisė sė vėrtetė shqiptare e cila ka pėr tė dhėnė rezultate tė mėdha e jo si kėto tė derisotme.
Sė pari, kėtė tė falur ta kėrkojė ish kupola komuniste me z-tin Ramiz Alia e z-njėn Nexhmie Hoxha nė krye pėr gjithė ato krime e shpėrdorime qė iu bėnė popullit duke demaskuar Katovicėn ramizjane pėr Shqipėrinė.
Sė dyti, kėtė tė falur duhet ta kėrkojmė edhe gjithė ne krijuesit e punonjėsit e asaj kohe qė ndikuam nė politizimin e skajshėm tė popullit dhe u nėnėshtruam duke aprovuar cdo vendim e veprim tė partisė shtet. Tė sqarohet fakti qė artet, letėrsia dhe shkencat shqiptare e hymnizuan shumė diktaturėn pa pasur ndonjė dissident klasik, jo se diktatura shqiptare i meritonte lavdėrimet, por se ajo ishte mė e egra e gjithė Evropės Lindore, qė nuk lejonte asnjė shprehje kundėr ideologjisė sė saj.
Sė treti, tė falur duhet tė kėrkojnė gjithė politikanėt tanė tė kėtyre 17 vjetėve qė nuk e kanė kryer si duhet lojėn politike po e kanė kthyer atė nė njė arenė grindjesh e garash korrupsioni, sipas skemave tė paracaktuara prej Ramiz Alisė.
Nė rast se nuk na vjen turp nga kjo e kaluar, nė rast se nuk largohen nga loja politike ish anvtarėt e PPSH-sė, sigurimsat dhe bijtė e nomenclatures komuniste, dhe nuk iu hapet sinqerisht rruga pėr tė marrė pjesė nė lojėn politike ish tė pėrndjekurit tė ndėrgjegjes, atėhere le ta dijmė se qėnkemi tė pakorrigjueshėm dhe pėr pasojė do tė vijojmė tė vuajmė nga nostalgjia e njė kohe tė mbushur me krime. Shqipėria nuk ka pėr tė ecur pėrpara, por ka pėr t’u vėrtitur si miza pa kokė si po vėrtitet e po humbet kohėn kėto 17 vjet duke pasur zgjedhje tė parregullta, korrupsion, zėnie e grindje deputetėsh e maskarallėqe tė tjera.
Ne shqiptarėt duhet ta gjejmė vetė gjuhėn e mirėkuptimit e tė rrugės sė drejtė pėr pėrparimin e vendit, duke u cliruar nga droga partiake dhe ideologjia e mykur komuniste.. Miqtė tanė tė huaj me SHBA nė krye na kanė ndihmuar boll e po na ndihmojnė, por ne tregohemi kokėfortė e nuk i dėgjojmė, ndjekim skemat ramizjane plot tym qė na shpunė nė moskthimin e pronės tek i zoti, nė shkatėrrimet e 1997-ės, shpėrthimet e Gėrdecit, etj dhe jo nė Bashkimin Evropian. Miqtė kanė shumė telashe dhe nuk kanė mundėsi tė vijojnė pa fund ndihmėn ndaj nesh.
Brezi ynė I pėrvuajtur duhet tė tregohet i zgjuar dhe tė ndjekė fjalėn e urtė: Kush di tė kėrkojė tė falur ėshtė i qytetėruar, kush nuk di tė kėrkojė tė falur ėshtė barbar e injorant …


Me respekt, Thanas L. Gjika, USA.