PDA

View Full Version : Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek


Hitleri
21-12-04, 11:20
Kohet e fundit po perflitet shume per figuren e Aleksandrit te Madh te Maqedonise, sidomos per origjinen e tij. Shume historiane mendojne se ai nuk ishte grek siē pretendojne fqinj tane "helene". Para se Maqedonia te quhej keshtu, ajo ka qene quajtur Emathia, qe shpjegohet me shqipen Emathia-e madhja, per shkak te madhesise tokesore. Gjithashtu historianet e lashte grek thone se ai fliste me nje gjuhe ndryshe nga ajo e grekeve me ushtaret e tij. Mendohet qe Iliret dhe Maqedonasit flisnin te njejten gjuhe. Ne vegjeline e tij Aleksandri i Madh jetoi ne zonen e Matit (ne Shqiperine e sotme Veriore). kjo vertetohet lehte pasi aty ekziston miti i "Lekes se Madh". Njesia monetare e R. SH. quhet "lek", pra sipas ketij heroi. Nena e tij quhej Olimpi, dhe vinte nga fisi i Moloseve (sot rajon ne Ēameri). Greket, si shume here te tjera, e kane pervetesuar kete figure te ndritur te parardhesve tane.

JU ĒFARE MENDONI?

Auberoni
21-12-04, 22:00
Ndoshta e ema i quhej Olimpi, por, i ati i quhej Filipos, emer Helen.
FIl-adhurues dhe Ipos-Kal, pra ai qe adhuron kuajt.

Hmm..eshte veshtire te percaktohet se cfare ka qene. Autoret Shqiptare pervec emes se tij, marrin parasysh edhe faktin se Aleksandri ka luftuar me te gjithe; pervec me Iliret.

Ema Shqiptare nuk e ben ate Shqiptar; aq sa e ben Slav Skenderbeun nena e tij Voisava. Poashtu, edhe Karagjorgji i Serbise e ka pasur te emen Shqiptare.

Nje qendron; Maqedonia e dikurshme ka qene shume e perzier, ka pasur Ilir, Trak, Helen e shume nomad tjere.

Hitleri
22-12-04, 11:53
Ka shume shqiptare qe kane emra turq si Hasan, Bilal, Xhemal etj. por kjo nuk do te thote qe ata jane turq. Shume fakte mbeshtetesin se Aleksandri i madh i Maqedonise nuk ishte grek.

1) Historianet e lashte grek thone se gjuha e Maqedonasve eshte e
ndryshme nga ajo e grekeve. Pra, nuk ishin te njejta.

2)Nena e tij ishte ilire (molose) dhe besoj se e keni degjuar shprehjen " gjuhe amtare" "gjuhe e nenes". Pra, dihet qe nena eshte ajo qe ndikon me shume tek femija. Ajo e rrit, e edukon dhe natyrisht qe kishte per t'i folur ne gjuhen e vendit te saj, ilire. Olimpia nuk dinte maqedonisht pasi u martua me Filipin II per ēeshtje politike (krijim i aleancave)

3) Femijerine e tij e kaloi ne zonen malore te Ilirise (Mat). Pra, u mbrujt ne mjedis ilir, ne gjuhe ilire.

4) po te shikosh harten e pushtimeve te tij ne Ballkan, do te veresh qe trojet ilire nuk u pushtuan. Nuk mund te pushtonte gjakun e tij. Ah po, njehere beri lufte me mbretin ilir Klitin (Cletus greq.) Por duhet thene qe ky i fundit e sulmoi i pari. Aleksandri duhet te vetembrohej.

5)sipas shkrimeve historike greke te asaj periudhe thuhet qe ai kushtrimet (thirrjet) per lufte ua jepte fuftetareve te tij ne gjuhen e vet. Cila mund te ishte kjo gjuhe? -s'ka nevoje per pergjigje

6) Kryeqyteti i Maqedonise quhej Pela. Ne shqipen e sotme Pela eshte femra e kalit. Dihet qe Filipi II ishte i dhėnė pas kuajve, kjo gje ka nje fare lidhje.

Nje gje mund te them me siguri ai nuk ka qene grek.

Pres argumentet e tuaja.

Auberoni
22-12-04, 21:23
Mire e the; shume fakte e mbeshtesin se nuk ishte Grek. Por, asnje fakt nuk e konfirmon.

Kjo eshte teme e gjere dhe qendron pertej mundesive te cdo njerit Historian qe te mohoj apo konfirmoj pohimin tend; kuptohet, perderisa nuk kemi dic kredibile te shkruar. Keto argumente tuaja jane shume domethenese dhe shprehese por nuk mjaftojne qe te shendrrohet ne nje dokrine te qendrueshme dhe te pranueshme nga tjeret.

Hitleri
23-12-04, 13:43
Aleksandri i Madh gjer me sot eshte quajtur Grek. Historianet nuk jane ne gjendje te percaktojne se ai ishte Shqiptar por mund te vertetojne fare lehte se ai nuk ishte grek, por kjo gje nuk behen. Arsyet-s'di ē'te them.Ne edhe sot mesojme se ai ishte grek. Gabim teper i madhh.
Greket na e kane vjedhur shume nga historia jone kombetare.

Tomori
24-12-04, 14:58
Nje her ju pershendes per temen z.HITLER
Un per veti jam i mendimit qe LEKA esht shqiptar?!!!
Pse jam i kty mendimi po tash un kam nje nenpyetje?lidhur me temen:
-Qka mendoni ju motra e vllezer po moneta jon kombetare a esht e rastit qe emerohet LEK Kam besimin qe dot me kuptoni se nga rjedh orgjina LEK ,,,,tash per tash kaq se me hi spjegimit me besoni se duhet me shkruajt shum gjate ,,,va lej vet te vlersoni ket lidhshmeri evidente,,,,dhe shembulli i dyte esht a esht e rastit qe
NALT-MADHERIJA YN LEKA emerohet me emrin LEKA
Mbreti I Shqiptarve LEKA ZOGU keta jan shembuj po perqendroheni ju lutem vazhdimisht ne emrimin e tiullit-LEKA moneta LEK

Tomori
24-12-04, 15:03
[b]Nje her ju pershendes per temen z.HITLER
Un per veti jam i mendimit qe LEKA esht shqiptar?!!!
Pse jam i kty mendimi po tash un kam nje nenpyetje?lidhur me temen:
-Qka mendoni ju motra e vllezer po moneta jon kombetare a esht e rastit qe emerohet LEK Kam besimin qe dot me kuptoni se nga rjedh orgjina LEK ,,,,tash per tash kaq se me hi spjegimit me besoni se duhet me shkruajt shum gjate ,,,va lej vet te vlersoni ket lidhshmeri evidente,,,,dhe shembulli i dyte esht a esht e rastit qe
NALT-MADHERIJA YN LEKA emerohet me emrin LEKAMbreti I Shqiptarve LEKA ZOGU keta jan shembuj po perqendroheni ju lutem vazhdimisht ne emrimin e tiullit-[size=18]LEKA moneta LEK

Hitleri
25-12-04, 13:01
Monedha e Shqiperise LEKU doli per here te pare ne vitin 1925. Studiuesit vune re se grate e Shqiperise se Veriut (Shkoder, Mat e Verilindje) me monedha te vjetra formonin varese, te cilat i vendosnin rretheperqark kokes, dhe quheshin si hajmali, pra fatsjellese. Me interesantja ishin se quheshin "monedhat e Lekes". Ne fakt, nje pjese shume e vogel ishin te periudhes se Aleksandrit te Madh, ndersa pjesa tjeter megjithese nuk kishte kurrfare lidhje me Aleksndrin emeroheshin ne kete menyre. Bankieret e pare shqiptare vendosen t'a emertonin keshtu monedhen kombetare, e para pasi emri i saj ishte i lashte dhe e dyta per te ruajtur mitin e Lekes se Madh.

Mbreti A. Zogu e emeroi keshtu djalin e tij Leka Zogun, per t'i ngjare sadopak atij (Lekes se Madh) e per me teper ishte nga krahina e Matit (ku ky emer ishte teper i perhapur ndėr shqiptare).

Auberoni
25-12-04, 20:33
Herodotus confirms that the Macedonians were people of Greek origin (Histories of Herodotus Book 5, paragraph 22.1)

"Now that these descendants of Perdiccas are Greeks, as they themselves say, I myself chance to know and will prove it in the later part of my history.That they are so has been already adjudged by those who manage the Pan-Hellenic contest at Olympia. "


Thoukididis also verifies that the Macedonian kings' origin was from the Greek town of Argos (Book 2, 99.3):

"The country on the sea coast, now called Macedonia, was first acquired by Alexander, the father of Perdiccas, and his ancestors, originally Temenids from Argos."

Auberoni
25-12-04, 21:21
Meine Fuhrer...

Ja si na njeh neve Shqiptarve bota e qytetruar. Ketu, me bold i ke informatat per Maqedonet.

Source: Based on information from R. Ernest Dupuy and Trevor N. Dupuy, The Encyclopedia of Military History, New York, 1970, 95; Herman Kinder and Werner Hilgemann, The Anchor Atlas of World History, 1, New York, 1974, 90, 94; and Encyclopaedia Britannica, 15, New York, 1975, 1092.

Mystery enshrouds the exact origins of today's Albanians. Most historians of the Balkans believe the Albanian people are in large part descendants of the ancient Illyrians, who, like other Balkan peoples, were subdivided into tribes and clans. The name Albania is derived from the name of an Illyrian tribe called the Arber, or Arbereshė, and later Albanoi, that lived near Durrės. The Illyrians were Indo-European tribesmen who appeared in the western part of the Balkan Peninsula about 1000 B.C., a period coinciding with the end of the Bronze Age and beginning of the Iron Age. They inhabited much of the area for at least the next millennium. Archaeologists associate the Illyrians with the Hallstatt culture, an Iron Age people noted for production of iron and bronze swords with winged-shaped handles and for domestication of horses. The Illyrians occupied lands extending from the Danube, Sava, and Morava rivers to the Adriatic Sea and the Sar Mountains. At various times, groups of Illyrians migrated over land and sea into Italy.
The Illyrians carried on commerce and warfare with their neighbors. The ancient Macedonians probably had some Illyrian roots, but their ruling class adopted Greek cultural characteristics. The Illyrians also mingled with the Thracians, another ancient people with adjoining lands on the east. In the south and along the Adriatic Sea coast, the Illyrians were heavily influenced by the Greeks, who founded trading colonies there. The present-day city of Durrės evolved from a Greek colony known as Epidamnos, which was founded at the end of the seventh century B.C. Another famous Greek colony, Apollonia, arose between Durrės and the port city of Vlorė.
The Illyrians produced and traded cattle, horses, agricultural goods, and wares fashioned from locally mined copper and iron. Feuds and warfare were constant facts of life for the Illyrian tribes, and Illyrian pirates plagued shipping on the Adriatic Sea. Councils of elders chose the chieftains who headed each of the numerous Illyrian tribes. From time to time, local chieftains extended their rule over other tribes and formed short-lived kingdoms. During the fifth century B.C., a well-developed Illyrian population center existed as far north as the upper Sava River valley in what is now Slovenia. Illyrian friezes discovered near the present-day Slovenian city of Ljubljana depict ritual sacrifices, feasts, battles, sporting events, and other activities.
The Illyrian kingdom of Bardhyllus became a formidable local power in the fourth century B.C. In 358 B.C., however, Macedonia's Philip II, father of Alexander the Great, defeated the Illyrians and assumed control of their territory as far as Lake Ohrid (see fig. 5). Alexander himself routed the forces of the Illyrian chieftain Clitus in 335 B.C., and Illyrian tribal leaders and soldiers accompanied Alexander on his conquest of Persia. After Alexander's death in 323 B.C., independent Illyrian kingdoms again arose. In 312 B.C., King Glaucius expelled the Greeks from Durrės. By the end of the third century, an Illyrian kingdom based near what is now the Albanian city of Shkodėr controlled parts of northern Albania, Montenegro, and Hercegovina. Under Queen Teuta, Illyrians attacked Roman merchant vessels plying the Adriatic Sea and gave Rome an excuse to invade the Balkans.
In the Illyrian Wars of 229 and 219 B.C., Rome overran the Illyrian settlements in the Neretva River valley. The Romans made new gains in 168 B.C., and Roman forces captured Illyria's King Gentius at Shkodėr, which they called Scodra, and brought him to Rome in 165 B.C. A century later, Julius Caesar and his rival Pompey fought their decisive battle near Durrės (Dyrrachium). Rome finally subjugated recalcitrant Illyrian tribes in the western Balkans dwing the region of Emperor Tiberius in A.D. 9. The Romans divided the lands that make up present-day Albania among the provinces of Macedonia, Dalmatia, and Epirus (see fig. 2).
For about four centuries, Roman rule brought the Illyrian-populated lands economic and cultural advancement and ended most of the enervating clashes among local tribes. The Illyrian mountain clansmen retained local authority but pledged allegiance to the emperor and acknowledged the authority of his envoys. During a yearly holiday honoring the Caesars, the Illyrian mountaineers swore loyalty to the emperor and reaffirmed their political rights. A form of this tradition, known as the kuvend, has survived to the present day in northern Albania.
The Romans established numerous military camps and colonies and completely latinized the coastal cities. They also oversaw the construction of aqueducts and roads, including the Via Egnatia, a famous military highway and trade route that led from Durrės through the Shkumbin River valley to Macedonia and Byzantium (later Constantinople --see Glossary). Copper, asphalt, and silver were extracted from the mountains. The main exports were wine, cheese, oil, and fish from Lake Scutari and Lake Ohrid. Imports included tools, metalware, luxury goods, and other manufactured articles. Apollonia became a cultural center, and Julius Caesar himself sent his nephew, later the Emperor Augustus, to study there.
Illyrians distinguished themselves as warriors in the Roman legions and made up a significant portion of the Praetorian Guard. Several of the Roman emperors were of Illyrian origin, including Diocletian (284-305), who saved the empire from disintegration by introducing institutional reforms, and Constantine the Great (324-37)--who accepted Christianity and transferred the empire's capital from Rome to Byzantium, which he called Constantinople. Emperor Justinian (527-65)--who codified Roman law, built the most famous Byzantine church, the Hagia Sofia, and reextended the empire's control over lost territories- -was probably also an Illyrian.
Christianity came to the Illyrian-populated lands in the first century A.D. Saint Paul wrote that he preached in the Roman province of Illyricum, and legend holds that he visited Durrės. When the Roman Empire was divided into eastern and western halves in A.D. 395, the lands that now make up Albania were administered by the Eastern Empire but were ecclesiastically dependent on Rome. In A.D. 732, however, a Byzantine emperor, Leo the Isaurian, subordinated the area to the patriarchate of Constantinople. For centuries thereafter, the Albanian lands became an arena for the ecclesiastical struggle between Rome and Constantinople. Most Albanians living in the mountainous north became Roman Catholic, while in the southern and central regions, the majority became Orthodox.

ARVANITI
26-12-04, 11:46
---Sot nuk janė ruajtur shumė fjalė maqedonase*(shih njė shėnim nė fund) , njė pjėsė e paktė e tyre janė mbedhur nė fjalor nga Isihios (grek). Tė bie nė sy fjala “Vatara” qė pėrkon me fjalėn shqipe Vatėr-Votėr (njė lidhje tjetėr e ēuditshme kjo fjalė ka me fjalėn gjermane “VATER” (shqiptohet “fater”), qė nė gjerm. do tė thotė baba, at, dhe kjo pėr faktin se nė vendin ku zjarri mbahej ndezur vendosej hiri i paraardhėsve, pra i etėrve, i baballarve i cili padiskutim qė respektohej.)

Nga kjo kuptohet se nuk del asnjė pėrfundim, sepse nevojiten edhe fakte tė tjera qė tė forcohet bindja se maqedonasit ishin fis ilir (d.m.th. pellazg). Kryeqyteti i Filipit quhej Pela, qė ka kuptimin e pelės (femrės sė kaloit). Emrin e vertetė tė Filipit (nė maqedonisht nuk e dijmė). “Filip” eshte emėr grek dhe do tė thotė Fil-ipos= atij qė i pėlqejnė kuajt. Padyshim duhet tė eksistojė ndonjė lidhje midis Filipit dhe Pėlės. Nė Emathia (Maqedoni) ekzistonin qytetet e Pėlės, kryeqyteti i mėpasshėm i Filipit dhe Eje (Edesa e sotme nė Greqi). Eje do tė thotė vend me ujėra dhe vetė ky vend i jep tė drejtė emrit qė mban (pra, eshte vend i pasur me ujėra). Pėr Ejen kemi fjalėn shqipe Uji-Ujė.

* Maqedonia e lashtė nuk ka kurrfarė lidhje me Maqedoninė e sotme. Tė ashtėquajturit “maqedonas” tė sotėm flasin gjuhė sllave (qė s’ėshtė gjė tjetėr veēse njė dialekt i bullgarishtes e krejtėsisht i ndryshėm nga maqedonishtja e lashtė).


Kėrkimet e reja kanė zbuluar se rreth 6000 ushtarė ilirė pas vrasjes sė Klitit nga Aleksandrin i Madh e veēuan pozicionin e tyre dhe u endėn nėpėr Braktare (Persi) deri sa arritėn nė Kafiristanin e sotėm (midis Afganistanit dhe Pakistanit). Pėrpara pak vjetesh skenaristi James Hilton xhiroi njė dokumentar “Horizonte tė humbura” (Orizzonti Perduti). Banorėt e asaj zone janė tė gjatė, tė bardhė, me flikė gėshtenjė dhe jetojnė shumė vjet.

Ultėsira ku jetojnė quhet edhe nė ditėt e sotme Hunza (hundė e vogėl) dhe me tė vėrtetė kjo fushė mbyllet me njė hundėz midis dy maleve qė e rrethojnė. Njė tjetėr ngulim (vendosje) e tyre moēalore (kėnėtore) quhet Balta. Dialeketi i tyre quhet Burrusheski qė do tė thotė gjuhė e burrave. Reaguan ndaj imponimit tė fesė myslimane (sot janė tėrėsisht myslimanė). Megjithė kėtė ata edhe sot bėjnė dhe pijnė (nė kundėrshtim me fenė islame e me tė gjithė banorėt e atjeshėm) verė e madje tė pėrzier me ujė, siē bėnin tė lashtėt. Shumė zakone dhe tradita dėshmojnė pėr prejardhjen e tyre ilire.

ARVANITI
26-12-04, 13:49
http://www.allaboutturkey.com/pic/alexander1.jpg

ARVANITI
26-12-04, 13:52
http://www.public.iastate.edu/~cfford/342alexanderthegreatmap.gif

Reana
21-04-05, 06:16
HEIL HITLER!!!!!!!


Sa teme e qelluar por edhe e veshtire!
Duke pasur parasysh natyren lakmiqare Greke per te mvetesuar cdo gje me vlere ne Ballkan, e njekohesisht edhe faktin se burimet e shkruara te kohes se Aleksandrit te Madh, te gjitha vijne prej autoreve greke, kisha thene eshte veshtire te vijme ne nje konkludim real per kete ceshtje!
Me ka interesuar kjo Ceshtje edhe me pare, meqe jam pjeserisht nga Maqedonia jam vete, dhe gjithmone me ka penguar fakti se Sllavet qe jetojne ne territorin e Maqedonise kane zaptuar emrin e lashte te kesaj treve!
Ne interenet kam gjetur keto te dhena:
Olympias (Greek: Ολυμπιάς) (c. 376 BC - 316 BC) was an Epirote princess, a wife of Macedonian king Philip II of Macedon and the mother of Alexander the Great.

Olympias was daughter of Neoptolemus, king of Epirus. Her father claimed descent from Pyrrhus, son of Achilles. It is said that Philip II fell in love with her in Samothrace, where they were both being initiated into the mysteries. The marriage took place in 359 BC, shortly after Philip's accession, and Alexander was born in 356 BC.
ne te njeten kohe qe thuhet se:

According to several legends, Olympias was impregnated not by Philip, who was afraid of her and her affinity for sleeping in the company of snakes, but by Zeus. Alexander was himself aware of these legends, and would refer to Zeus as his father, rather than Philip.

By tradition Olympias was descended from another woman of the same name, daughter of Neoptolemus and Andromache and so grand-daughter of Achilles and Deidamea. This formed the basis of Alexander's claims to be a new Achilles.

sa i perket tezes patriarkale qe ka parashtruar Auberoni, fakti se Nena e Aleksandrit, Olympia, Molose e Epirit (Ilire) nuk e ben Aleksandrin Ilir, me duhet te them, se para kristianizmit, ne mungese te dogmave religjioze mbi "pastertine morale", posaqerisht ne nje periudhe te lirise seksuale si kjo e periudhes se Aleksandrit te Madh, (dhe natyrisht ne mungese te testit te ADNs :wink: ) eshte me veshtire te vertetohet atesia :wink: !!!! E VETMJA gje qe dihet sigurte ne kete periudhe, eshte ne te vertete linja e gjakut te memes-pra kush e lindi femiun!!!!!!! Keshtuqe te krahasohet mesjeta me shk IV para Epokes se re, vertete nuk ia vlen meqe shoqerite mesjetare kishin tjera norma shoqerore!!!!

me tutje sipas autoreve Greke te asaj kohe:

Macedon was located to the north of classical Greece. In an effort to unite the rest of the Greek world against the ascendant power of Philip II of Macedon, Demosthenes denouced Philip as "no Greek, no way allied to Greece," [1] (http://www.4literature.net/Demosthenes/Third_Philippic/3.html) and as a threat to the freedom of the Greek city states. Olympias herself was from Epirus, another Greek state ( Epirus :arrow: Greek State :shock: ) on the edge of classical Greek civilization, on the northwest of the Greek peninsula. Macedonians were keen to adopt the achievements of the Greeks, and Philip selected the noted Athenian philosopher Aristotle, who was born in the Greek city of Stagira on the Chalcidice peninsula, to tutor young Alexander.

Classical authors (Arrian, Curtius, Diodorus, Justin, and Plutarch),differed in their descriptions of the Macedonians, with some considering them to be Hellenic (related to the other Greek peoples) and others regarding them as northern 'barbarians' (that is, foreigners unrelated to the Greeks). Thus, some Greeks would have considered the Macedonian ascendance to be a shift in power from one Greek state to another; others would have seen it as a takeover by barbarians.

(quotat marre nga wikipedia.com dhe branica.com)

King_Gentius
21-04-05, 09:07
Shumica e njohin Aleksandrin si grek, dhe se fiset e epirit(moloset, kaonet dhe thesprotet) nuk ishin ilire. Ne shqiptaret jemi pak vone te reklamojme versionin tone te historise. Megjithate, po shtoj dhe une dicka mbi kete teme:

Professor Tarn of Trinity college:


http://www.forumishqiptar.com/attachment.php?attachmentid=52300&stc=1

Libri i Tarnit eshte ribotuar:

http://www.pickabook.co.uk/cgi-bin/bkdetail.php?isbn=0521531373

Pershkrimi:
Tarn's Alexander the Great has become a classic and its importance for subsequent Alexander studies can hardly be exaggerated.

http://www.cambridge.org/catalogue/catalogue.asp?isbn=0521531373

Tarn’s Alexander the Great, first published in 1948, has become a classic and its importance for subsequent Alexander studies can hardly be exaggerated. Based on a lifetime’s work and elegantly and persuasively written, both volumes evoked immediate admiration - and very soon sharp reaction. Little has in fact appeared on Alexander over the last thirty years that has not been directly related to Tarn’s book. Especially Volume II, with its detailed analysis of the sources and discussion of the main historical cruces - such as Cleitarchus’ date, the status of the Greek cities, Alexander’s deification, his supposed plans for a world-kingdom and the famous thesis that he sought to realise the ‘brotherhood of mankind’ - has itself inspired scores of books and articles. For the scholar both volumes are indispensable and their re-appearance is to be warmly welcomed.

Ky liber perdoret dhe ne klasa mesimi:

http://www.usi.edu/libarts/history/MDixon/Alexander%20Syll.htm
http://www.csun.edu/~hcfll004/alexbibl.html
http://www.skidmore.edu/academics/classics/courses/2000spring/hi361f/texts.html

King_Gentius
21-04-05, 09:18
Nuk punoi linku, ja ta provoj dhe njehere:

http://i4.photobucket.com/albums/y105/King_Gentius/tarn.jpg

ARVANITI
21-04-05, 12:31
Me lart u tha se Ipos i thone kalit. Ne librin e tij "Enigma", D'Angely, thote se kjo fjale shpjegohet me shqipen, pikerisht me fjalne Hip-(me hype, te hipesh, te ngjitesh siper dicka). Perderisa ne greqisht nuk shpjegohet sna mebete gje tjeter vecse ta besojme.


TunG!

King_Gentius
21-04-05, 19:19
Po, ippos domethen kale ne greqisht, dhe phil domethene nje dashamires. Keshtu kemi psh edhe fjalen filosof (philo-dashamires, ose person qe i pelqen dicka, dhe sofia-mencuri).

Reana
21-04-05, 19:42
Shumica e njohin Aleksandrin si grek, dhe se fiset e epirit(moloset, kaonet dhe thesprotet) nuk ishin ilire. Ne shqiptaret jemi pak vone te reklamojme versionin tone te historise...........


WAAAAAAA :!: :!: :!:

MOLOSET nuk ishin ILIRE???????? :shock: :shock: :shock:

ARVANITI
22-04-05, 10:18
Mendoj se ka nje gabim ne terma. Nuk mund te themi se Aleksandri eshte Shqiptar, pasi ne ate kohe ky term nuk perdorej. Por mund te themi se Aleksandri i Madh ishte Shqipfoles.

Mos i beni gabime ne terma.

King_Gentius
22-04-05, 13:22
Qe te flasim me terma me te sakte, mund te themi qe Aleksandri ka pasur pjeserisht gjak ilir, por ai eshte pjese e historise se Greqise sot, per arsyen se ai perhapi kulturen helene ne vendet qe pushtoi, jo ate ilire. Ashtu pershembull, disa sulltane kane pasur pjeserisht gjak serb, por ata shihen si pjese te historise se Turqise dhe jo Serbise, sepse ata luftuan per shtrirjen e perandorise osmane.

napoleoni
22-04-05, 14:26
Mendoj se ka nje gabim ne terma. Nuk mund te themi se Aleksandri eshte Shqiptar, pasi ne ate kohe ky term nuk perdorej. Por mund te themi se Aleksandri i Madh ishte Shqipfoles.

Mos i beni gabime ne terma.Nė atė kohė nuk pėrdorej as termi Grek dhe me sa mė kujtohet filloi tė pėrdorej dikund kah fundi i shekullit 17. Kėta kanė pak tė pėrbashkėt me helenėt, pasi qė identitetin e tyre e krijojnė dhe e mbėshtetin mbi baza religjioze, gjė qė nuk ka ndodhur kurrė me popullin shqiptar.

Shėndet !

King_Gentius
22-04-05, 16:45
Sipas enciklopedise britanike termi grek eshte perdorur shum me heret se shekulli i 17, me duket edhe para Krishtit. Sa per orthodoksine, eshte e vertete qe e identifikojne veten nga ana religjoze, dhe madje kane pretenduar se cdo orthodoks ne Shqiperi eshte grek :lol: Si pune, race, ata kane shum gjak shqiptari, dhe ndoshta sllavi, por kane dhe nje perqindje te larte te gjakut te te lashteve te tyre.

Krokodilli
23-04-05, 03:13
ALEXANDER THE GREAT OF ILLYRIA (ALBANIA)

It is not surprising that filmakers or even historians cannot
capture the whole picture of Alexander the Great. First of all his mother was from
an Illyrian (Albanian) tribe. His father's grandmother was an Illyrian
(Albanian) noblewoman of the Illlyrian tribe Lycestis.

To begin with, the original name of Macedonia was 'Emathia' which in Albanian means the 'great land' hence the appellation 'Alexander the Great'.
(The same was true with Constantine the Great and Justinian the Great, all
originating from the general area of Macedonia...sometimes the area was more
inclusive during the Roman times).

To capture Alexander the Great as a soldier one need only look to
the successive generations of Illyrians (Albanians) to witness their exploits.
Gibbon, in his"Decline and Fall of the Roman Empire" refers to them as 'a
series of great princes who derive their obscure origin from the marital provinces
of Illyricum'. The Albanians literally took over the Ottoman Empire with the
Kuprili family - of obscure origin from Albania. In Greece, early 1800's,
Lord Byron witnessed the Albanian families fighting for Greek Independence - the
first President of Greece was George Kondouriti of Hydra, an Albanian. In
Egypt, Mohammed Ali made himself King in the early 1800's - of obscure Albanian
origin. The first Prime Minister of Italy was Fancesco Crespi, an Albanian.
The father of Modern Turkey, Ataturk, was of Albanian parents. It would be
very interesting to view Alexander's existence with the characteristics of the
successive generations that followed.

Historical documents are replete with exploits of Albanians in the
long European history - emphazing the same characteristics century after
century.
It would be difficult to change the understanding of Alexander the Great as
a Greek, but it is fiction and not fact. The truth would be told if one
would understand what Alexander the Great was by ethnic birth - an Illyrian
(Albanian) - and the research exposed the characteristics of the ethnic Albanians
throughout the centuries.

It would be a remarkable accomplishment to put to film and book
alike in a more truthful light. Audiences would really come to know the fact and
not the fiction.

James Wm. Brooks
Author/Publisher (1980)

Reana
23-04-05, 05:10
ALEXANDER THE GREAT OF ILLYRIA (ALBANIA)

It is not surprising that filmakers or even historians cannot
capture the whole picture of Alexander the Great. First of all his mother was from
an Illyrian (Albanian) tribe. His father's grandmother was an Illyrian
(Albanian) noblewoman of the Illlyrian tribe Lycestis.

To begin with, the original name of Macedonia was 'Emathia' which in Albanian means the 'great land' hence the appellation 'Alexander the Great'.
(The same was true with Constantine the Great and Justinian the Great, all
originating from the general area of Macedonia...sometimes the area was more
inclusive during the Roman times).

To capture Alexander the Great as a soldier one need only look to
the successive generations of Illyrians (Albanians) to witness their exploits.
Gibbon, in his"Decline and Fall of the Roman Empire" refers to them as 'a
series of great princes who derive their obscure origin from the marital provinces
of Illyricum'. The Albanians literally took over the Ottoman Empire with the
Kuprili family - of obscure origin from Albania. In Greece, early 1800's,
Lord Byron witnessed the Albanian families fighting for Greek Independence - the
first President of Greece was George Kondouriti of Hydra, an Albanian. In
Egypt, Mohammed Ali made himself King in the early 1800's - of obscure Albanian
origin. The first Prime Minister of Italy was Fancesco Crespi, an Albanian.
The father of Modern Turkey, Ataturk, was of Albanian parents. It would be
very interesting to view Alexander's existence with the characteristics of the
successive generations that followed.

Historical documents are replete with exploits of Albanians in the
long European history - emphazing the same characteristics century after
century.
It would be difficult to change the understanding of Alexander the Great as
a Greek, but it is fiction and not fact. The truth would be told if one
would understand what Alexander the Great was by ethnic birth - an Illyrian
(Albanian) - and the research exposed the characteristics of the ethnic Albanians
throughout the centuries.

It would be a remarkable accomplishment to put to film and book
alike in a more truthful light. Audiences would really come to know the fact and
not the fiction.

James Wm. Brooks
Author/Publisher (1980)


Krokodil, autori i shkrimit qe ke nxjerre ketu del te jete nje nacionalist i madh shqipetar :wink:
hhahaha :lol: ....gezohem qe ka keshtu njerez, megjithate jane disa gjera jo te sakta....

Vendlindja e Justinianit te Madh eshte Tauresium, qe gjindej ne provincen Ilire te Dardanise (ne Jug te qytetit Naissus -Nishi qe sot gjindet ne veri te Kosoves),
Vendlidja e Konstatinit te madh eshte Naissus (Qyteti Nish) poashtu ne provincen Dardania!
Sa i perket prinderve te Ataturkut vetem e ema ishte shqipetare (nga Maqedonia), por jo edhe i ati!
Aleksandri i quajt i Madh, jo se vinte nga Emathia, por nga madheshtia e personalitetit te tij, e keshtu me rradhe..

King_Gentius
23-04-05, 18:49
Ne encyclopedia britannica thuhet se Gjon Kastrioti ishte zot i Emathise, qe me duket nenkupton zonen e Matit (Emathia=Mat). Kjo zone nuk eshte per tu ngaterruar me prefekturen Emathia ne Greqine e sotme. Por dhe kjo zona ne greqi dhe ajo ne shqiperi me duket perfshiheshin ne Maqedoni (Emathia).

napoleoni
24-04-05, 17:56
Sipas enciklopedise britanike termi grek eshte perdorur shum me heret se shekulli i 17, me duket edhe para Krishtit. Sa per orthodoksine, eshte e vertete qe e identifikojne veten nga ana religjoze, dhe madje kane pretenduar se cdo orthodoks ne Shqiperi eshte grek :lol: Si pune, race, ata kane shum gjak shqiptari, dhe ndoshta sllavi, por kane dhe nje perqindje te larte te gjakut te te lashteve te tyre.


Mendoj se ndoshta arvanitasit mund tė jenė pasardhėsit mė tė denjė tė grekėrve tė lashtė se sa kėta grekėt e sotshėm. Ka shumė teori nga e cila mund tė konlkudohet kjo gjė....

Pėrshėndetje...

Tomori
05-06-05, 21:22
Qė nga lashtėsia, shkruhet qartė pėr kėtė.
Figurat e shquara tė historisė botėrore, Pirroja dhe Aleksandri (Leka i Madh) i kanė frymėzuar dhe inkurajuar ndjeshėm shqiptarėt nė luftėrat e tyre pėr liri e pavarėsi. Duke filluar sė paku nga shek. XV, shqiptarėt i kanė konsideruar ata si paraardhės tė denjė tė tyre. Arsyet pėrse kėto figura u bėnė kaq popullore dhe hynė aq thėllė nė ndėrgjegjen e shqiptarėve duhen kėrkuar nė lėvizjen humniste tė rilindjes italiane, nė njohjen e historisė dhe kulturės antike, nė leximin nga elita intelektuale shqiptare e kohės sė trashėgimisė antike, tė veprave tė autoreve tė greko-romakė dhe tė gjithė letėrsisė humaniste, me pikėsynim njohjen e rrėnjėve tė historinė sė vendit, tė sė kaluarės sė tij, etj.

Kėshtu, historiani i ynė i shquar, M. Barleti, qė nė titullin e veprės sė tij "Historia e Skėnderbeut" e njehson Skėnderbeun si epirotas: "Marin Barleti, shkodran, mbi jetėn dhe veprat e Skėnderbeut, princit shumė tė ndritur tė epirotasve". Nė dedikimin qė Barleti i bėn nipit tė Skėnderbeut, kastriotasit don Ferrante, autori shkruan: "Kur mendoj, o princ i ndritur don Ferrante, gjendjen e tanishme tė Epirit dhe se si kjo gjenje ka qenė dikur, nuk mund ta shkruaj historinė e saj". Barleti e vendos principatėn e Kastriotėve nė Epir. "Gjatė kėsaj kohe nė Epir - shkruan ai - shquhej ndėrmjet mbretėrve tė vegjėl dhe princėrve tė tjerė emri fisnik i Gjon Kastiotit pėr sundimin e tij si nė qytete tė tjera e nė Krujė veēanėrisht". Por njėherėsh me Pirron Barleti njeh si pararadhės tė shqiptarėve edhe Aleksandrin e Maqedonisė. Kjo shprehet sidomos qartė nė hyrjen e veprės, kur autori spjegon shkaqet qė e nxisin tė shkruajė historinė e Skėnderbeut: "Pėrkundrazi, gjithė lumturia dhe lavdia epirote u pėrplas pėrdhe nga kulmi i saj me nam, pothuaj nė njė ēast dhe liria u shemb e u thėrrmua aq sa tė mos duket tanimė fare asnjė gjurmė dhe asnjė shenjė e bujarisė sė stėrlashtė. Prandaj sikur tė ngjallej ai Aleksandri i mjerė qė i pari bėri tė mbahej nė gojė emri i fisit dhe i skeptrit nė zverk tė gjithė atyre popujve, sikur tė kthehej nė kėtė jetė ai mjeshtri i luftėrave, Pirroja, me siguri, nuk do ta njihnin Maqedoninė e tyre, nėnėn e kryetrimave, do ta braktisnin vendin qė e patėn vatėr tė lirisė dhe do ta pėrbuznin si tė zvetėnuar." (M. Barleti, Historia e Skėnderbeut, f. 50).

Barleti pra pėrdor dy koncepte pėr Shqipėrinė e kohės sė tij, konceptin Epir dhe Maqedoni. Duke bėrė fjalė pėr rrethimin e dytė tė Shkodrės dhe pushtimin e saj nga turqit (1479) Barleti shkruan kėto fjalė pėr Maqedoninė. Sulltani "menjėherė u hodh nė Maqedoni qė sot nė gjuhėn popullore quhet Arbėri, sepse arbėrorėt e atij vėndi thuajse tė gjithė flasin gjuhėn arbėrore". Nė kėtė vepėr pushtimin e Shqipėrisė Barleti e quan pushitm tė Maqedonisė nisur nga fakti se Shqipėria kishtė qenė pjesė e saj nė kohėn e Aleksandrit tė Madh. "Shkrodra - shkruan Barleti - ėshtė qendra e bregut tė Maqedonisė dhe e asaj pjese tė Dalmacisė qė e ka afėr", ndėrsa mė tej shkruan se "Shkodra ishte qyteti mė i pėrmendur dhe kryeqendra e Shėqipėrisė". Sulmet e para turke mbi tokat shqiptare Barleti i quan sulme tė ndėrmarrra ndaj Maqedonisė. Kėtė emėrtim pėr vendin pėrdor autori kur bėn fjalė pėr betejėn qė u zhvillua Savėr (afėr Lushnjės) midis turqve dhe Balshės II (1385). Por krahas emėrtimit Maqedoni Barleti pėrdor edhe emėrtimin Epir. Epiri vdiq - shkruan ai - bashkė me kryetrimin (Skėnderbeun - LM). (Barleti, vep. cit. f. 51).

Barleti, si tė gjithė humanistėt e kohės, bazohej tek autorėt e vjetėr greko-latinė, si Homeri, Straboni, Plini, Platoni, Lukani, Katoni, Cezari. Pra, Barleti pėrdor pėr vendin e tij, Shqipėrinė, emėrtime antike, tė njohura prej autorėve tė vjetėr tė lartpėrmėndur.

Sipas Strabonit, ilirėt dhe epirotėt ndaheshin me grekėt e vjetėr nė Akarnani. "Sipas Eforit, - shkruan vetė Straboni nė veprėn e tij Gjeografia (libri VII, paragrafi VI) - fillimi i Greqisė nė perėndim ėshtė Akarnania". Sipas Herodotit, Greqia e vjetėr shkonte deri nė grykėn e Teropileve. Duke bėrė fjalė pėr luftėn nė grykėn e e Termopilave Herodoti njofton se "grekėt vunė mbretin Leonidha me 300 spartanė tė mbronin grykėn e Termopileve, me qėllim qė barabarėve (persėve - LM) t’u ndalohej hyrja nė Greqi. Pra, gryka e Termopileve shėnonte kufirin verior tė Greqisė. Sipas Hamondit, njė studiues i shquar anglez, Straboni ka bėrė njė dallim tė plotė midis fiseve ilire, fiseve epirote dhe fiseve greke. Vija ndarėse nė jug midis ilirėve dhe epirotėve ishin malet Akrokeraune (malet e Vetėtimės - LM), ndėrsa vija ndarėse midis epirotėve dhe grekėve ishtė gjiri i i Ambrakisė (sot gjiri i Artės - LM ) Ndėrsa vija ndarėse midis grekėve dhe Tesalisė ishte lumi Peneus. Pra, Tesalia nuk ishtė tokė greke.

Po kėshtu shkruan edhe Skylaksi, njė tjetėr autor i vjetėr. Sipas tij, Greqia fillonte nga qyteti i Ambrakisė. Nė veprėn e tij Peripleus, ai shkruan se "pas Thesprotisė vijnė mollosėt dhe pas tyre Ambrakia, njė qytet grek".

Tuqididi dhe Straboni i quajnė fiset epirote jo popullsi greke. Historiani i shquar i antikitetit, Teodor Momsen, i quan epirotėt shqiptarė tė antikitetit. Nė librin e tij "Storia di Roma" (1903), duke bėrė fjalė pėr Pirron dhe marrjen e pushtetit nga ana e tij, Momsen shkruan se "tė gjithė shtrėnguan radhėt rreth tij, epirotėt, trima, shqiptarėt e antikitetit" (i valorosi epiroti, gli albanesi dell’antichitį). Nisur nga kėta autorė Barleti e quan Skėnderbeun epirotas dhe Shqipėrinė herė Epir dhe herė Maqedoni. Madje, ai shkruan Epiri ose Maqedonia, emra kėta tė pėrdorur nga autorėt e vjetėr pėr trojet e shqiptarėve tė kohės sė tij. Epirotas e quajnė Skėnderbeun edhe shumė historianė tė tjerė humanistė tė shek. XV - XVI.

Antonius Sabelicus (1436-1506) nė veprėn e tij "Historia e Venedikut" (Rerum Venetiarum), duke folur pėr Skėnderbeun e quan atė epirotas, ndėrsa zotėrimet e tij Epir.Edhe njė autor tjetėr, anonim, nė njė vepėr me karakter panegjerik, kushtuar perandorėve tė Bizantit, tė shkruar rreth viteve 1427 - 1446 shkruan se "Epiri banohej nga shqiptarė. Edhe tani - shkruan ky autor - gjithė ai vend (Epiri - LM) banohet i veēuar, nė grupe tė vogla dhe fshatra nga popullsi shqiptaro-ilire". Dhimitėr Frangu, njė bashkėkohės i Skėnderbeut, e quan Epirin pjesė tė Shqipėrisė. "Skėnderbeu, princi i Epirit -shkruan Frangu - ishte djali i vogėl i zotit Gjon Kastrioti qė zotėronte atė pjesė tė Shqipėrisė qė quhet Emathia (Mat) dhe Tumenisht" (Demetrio Frango, Commentario delle cose dei turchi et del S. Georgio Scanderbeg, principe di Epiro, Venetia, 1539). Edhe Marin Beēikemi, njė shkrimtar humanist i shek. XV qė ka lėnė njė pėrshkrim tė rrethimit tė parė tė Shkodrės nga turqit (1474), pushtimin e Shqipėrisė nga kėta nė kohėn e Gjon Kastiotit e quan pushtim tė Epirit.

Tė dhėna interesante pėr Epirin jepen edhe nė letėrkėmbimin midis Skėnderbeut dhe sulltan Mehmetit II, pėr tė cilin bėn fjalė Dhimitėr Frangu. Sipas tij, Mehmeti II nė kėmbim tė paqes pranonte ta quante Skėnderbeun princ tė epirotėve (Prencipe delli Epirensi). Ndėrsa Skėnderbeu nė pėrgjigje tė tij i bėnte tė ditur se kėtė titull e kishte marrė prej kohėsh pėr hir tė Zotit. Skėnderbeu i shkruante Mehmetit II edhe pėr kurorėzimin qė priste ng Papa Piu II si mbret i Epirit dhe i tė gjithė provincės sė Shqipėrisė (Re dell’Epiro et di tutta la provincia d’Albania). Burimet historike tė nxjerra nga arkivat e kohės provojnė se edhe veten dhe shqiptarėt e quanin veten epirotas dhe pasardhės tė Pirros dhe tė Aleksandrit tė Madh tė Maqedonisė. Ėshtė e njohur njė letėr e tij dėrguar mė 31 tetor 1460 njė princi italian tė Tarentinit Johan Antonius de Ursinis.

Nė qoftė se kronikat tona nuk gėnjejnė, ne quhemi epirotė. Skėnderbeu pėrmend nė letėr si paraardhės tė shqiptarėve edhe Pirron e Epirit dhe luftėrat e tij fitimtare nė Itali. Besimi se shqiptarėt rridhnin nga Pirroja ishte mė se i pėrgjithshėm edhe te turqit. Duke bėrė fjalė pėr qėndresėn heroike tė shkodranėve nė 1478 - 1479, Barleti shkruan kėto fjalė tė thėna nga njė oficer i lartė turk: njeriu nė botė ndjek gjurmėt e gjakut e tė fisit tė vet, ky ėshtė ligj, pra edhe shqiptarėt kanė shpirtin dhe zjarrin e Pirros, sepse prej tij rrjedhin.

Kjo letėr tregon se nė vetėdijėn e tyre shqiptarėt e njihnin veten si pasardhės tė Pirros dhe njėherėsh tė Aleksandrit tė Madh tė Maqedonisė. Nė Shqipėri e vendos Epirin edhe njė bashkėkohės tjetėr i Skėnderbeut, Gjon Muzaka. Nė kronikėn e tij tė shkruar nė mėrgim, pas pushtimit tė vendit, autori shkruan "l’Epiro in Albania". Po kėshtu, edhe shkrimtari i ynė Frang Bardhi nė kapitullin tretė tė fjalorit tė tij, kur pėrshkruan fjalėn "Arbni" shkruan se "ky ėshtė emri i saktė i disa kėshtellave qė i pėrkasin asaj pjese tė Maqedonisė e cila quhet Epir ose Albani" (Hoc est propria nomina nonnularum, atque Castellorum ad eam partem Macedoniae spectantium, quae Epirus sive Albania dicitur). Duke bėrė fjalė pėr Shkodrėn, autori shkruan se ky qytet ndodhet nė Epir ose ndryshe Shqipėri (Scodra - vrbs in Epiro, seu Albania).

Si sinonim tė Shqipėrisė e quan Epirin edhe gjeografi i shquar i shek. XVI Gerardius Mecator (1512 - 1594). Nė atlasin e tij, "Theatrum Orbis", autori shkruan: "Epiri, i quajtur ndryshe Shqipėri" (L’Epiro detto l’Albania). Njė barazim tė tillė tė Arbėrisė me Maqedoninė bėn edhe historiani humanist Gjergj Merula nė veprėn e tij qė bėn fjalė pėr rrethimin e parė tė Shkodrės nga turqit mė 1474. Sipas tij sulltani vendosi tė sulmonte atė pjesė tė Maqedonisė qė gjendet buzė Adriatikut e qė sot quhet Arbėri. Po ashtu, sipas tij, "Shkodra ishtė mu nė kufi me Dalmacinė dhe Maqedoniė". Mė tej, bazuar tek autorėt e vjetėr, Merula shkruan se lumi i Lezhės "ndan Dalmacinė nga Maqedonia". Duke bėrė fjalė pėr ardhjen e ushtrisė sė madhe turke, autori shkruan se tmerri pėrfshiu jo vetėm krahinėn e Shkodrės, por tė gjithė "banorėt e bregut tė Ilirisė dhe tė Maqedonisė", pra tėrė vendin. Frang Bardhi e quan gjuhėn epirote gjuhė shqipe, tė cilėn turqit e quajnė "arnautēe". (Epirote = Iarbenesche, Turciche Arnautlar). Po kėshtu edhe Budi e quan shqipen gjuhe epirote. Kėtė autori e shpreh qartė qė nė titullin e veprės "Pasqyrė e tė rrėfyemit" pėr tė cilėn thotė se e ka pėrkthyer nė gjuhėn epirote (Speculum Confessionis, In epiroticum linguam a Pietro Budi... traslatum. Roma, 1621).

Por, siē u tha, krahas Pirros autorė tė ndryshėm bėjnė referenca tė shqiptarėve edhe me Aleksandrin e Madh. Arsyet duhen kėrkuar nė faktin se e ėma e tij ishte Olimpia, njė grua jo greke, por epirote. Njė nga statutet e Shkodrės, tė botuara kohėt e fundit (Statuti di Scutari), hapet me njė privilegj dhėnė Shkodrės nga Aleksandri i Madh. Barleti e shpjegon emrin e Skėnderbeut nga Aleksandri i Madh i Maqedonisė, pikėrisht nisur nga fakti se shqiptarėt e konsideronin vetėn pasardhės tė tij.

Frang Bardhi shkruan se Shkodra ishte themeluar prej Aleksandrit tė Madh tė Maqedonisė (Scodra esse conditam ab Alexandro Magno). Bardhi shkruan se kėtė e besonin edhe vetė turqit dhe pikėrisht pėr kėtė arsye edhe e quanin Skėnderia pėr ta dalluar nga qyteti i Aleksandrisė nė Egjipt, i themeluar nga Aleksandri i Madh. Mendimi se Shkodra ishte theemluar nga Aleksandri i Madh qarkullonte nė fakt qė nė kohė tė Barletit. "Tashti pra, shkruan Barleti - disa tė huaj thonė se Shkodra paska qėnė themeluar nga Aleksandri i Madh". Sipas Barletit, kėtė e besonin tė gjithė edhe vetė muhamedanėt shkojnė me kėtė arsyetim, sepse Shkodrėn nė gjuhėn e vet e quajnė Skanderi dhe ky arsyetim, sipas shpjegimit tė tyre, ėshtė njė me emrin Aleksandri. Barleti vetė nuk e besonte kėtė mendim. Sipas tij, Shkodra ishte mė e vjetėr dhe themelimim e saj ai e lidh me tė dhėna tė tjera. Pavarėsisht nga kjo, edhe Barleti e shpjegon emrin e Skėnderbeut si njė emėr tė dhėnė nga turqit nė kujtim tė Aleksandrit tė Madh qė shqiptarėt e konsideronin paraardhės tė fisit tė tyre.

Kėshtu, duke bėrė fjalė pėr ndryshimin e emrave tė bijve tė Gjon Kastriotit nga turqit, Barleti shkruan: "Epirotėve, pasi ua ndėrruan emrat e parė, u vunė tė tjerė, tė ndryshėm, sipas zakonit tė asaj gjindjeje. Gjergji, qoftė rastėsisht, qoftė pse ishte mė i dalluari ndėr tė tjerėt pėr natyrėn e tij, u quajt Skėnder, qė ėshtė baraz me (emrin) tonė Aleksandėr". Barleti bėn tė qartė se Skėnderbeu e mbante Aleksandrin si paraardhės tė shqiptarėve. Kėshtu, nė njė rast, duke i dhėnė zemėr ushtrarėve tė tij, Skėnderbeu u pėrmend atyre thyerjen e Darit tė Persisė nga Aleksandri ynė (Barleti, vep. cit. f. 224). Duke pėrshkruar gėzimin e madh tė shqiptarėve pėr fitoren kundėr turqve nė rrethimin e parė tė Krujės, Barleti shkruan: Njerėzve, kur shikonin atė rini luftarake dhe kur shikonin atė lule burrash rreth Skėnderbeut, nuk u dukej aq ēudi qė fuqitė e Muratit ishin thyer prej arbėrve. Me tė vėrtetė, ishte kthyer pėrsėri shkėlqimi i lashtė i Maqedonisė dhe dukej se kishin ardhur prapė, tamam siē ishin dikur kohėt tanimė tė harruara tė Aleksandrit dhe tė Pirros. (Barleti, vep. cit. f. 285). Si paraardhės tė shqiptarėve e njihnin Aleksandrin e Madh edhe shtetet e tjera tė kohės, si Republika tregare e Raguzės (Dubrovniku).

Kur Skėnderbeu me ushtrinė e tij u prit aty nga autoritetet e vendit (gjatė kalimit tė tij pėr nė mbretėrinė e Napolit), nė fjalimin e rastit, tė mbajtur nga shkrimtari David, duke i uruar atij fitore, oratori tha midis tė tjerave se "I lumtur do tė shkosh, o princ i pathyeshėm, mė i lumtur do tė kthehesh. As Aleksandri yt epirotas, as ai Pirroja, mbreti rrufe i epirotasve dhe mjeshtri i luftėrave, nuk u kthyen fitimtarė nga Italia, ashtu siē do tė kthehesh nė atdhe i lumtur e fitimtar ti, o mbret i fuqishėm dhe bujar. Vetė Skėnderbeu, sipas Barletit, nė ēastin e vdekjes pėrmend nė porositė qė i lė tė birit fjalėt qė Filipi II i Maqedonisė i lė tė birit tė tij Aleksandrit tė Madh. Autorė tė tjerė shqiptarė, si Frang Bardhi, i cituar mė lart bėsonin madje se Aleksandri i Madh kishte lindur nė Petrelė. Autorėt e vjetėr njoftonin se Aleksandri kishte lindur nė Pella. Sipas Bardhit, Pella nuk ishte tjetėr veēse Petrela. Studiuesi i njohur J. Falemerajer nė veprėn e tij "Elementi shqiptar nė Greqi" shkruan se "Maqedonasit e vjetėr, fitimtarėt e Athinės e tė Babilonisė, kishin farefisni me shiptaro-epirotas-ilirianėt". Edhe patrioti i shquar Mėrkur Bua pretendonte se rridhte nga Pirroja dhe maqedonasit. Dihet se nė fund tė shek. tė kaluar mercenarėt shqiptarė tė mbretėrisė sė Napolit mbanin emrin regjimenti i maqedonasve (reggimento dei macedoni).

Odise
08-06-05, 01:26
gjithmone duhet ta mbajme mend shprehjen e Aristidh Koles (Kolia); ''askush nuk na ka faj, se vet i kemi qorrue syte tone, me duert tona''
shprehje kjo, qe mos te perseritet matutje!

Leka I Madh, ka fole shqip (gjuhe barbare qe i thoshin, vet greket) dhe duhet te kuptohet si shqiptar, mbase ne ate kohe nuk kishte etninom shqiptar por:illirian (illyrian), makedhon, dardan, mollos, epirot etj., kj dihet se per ato kohera historike, nuk kemi cfare spekulojme dhe t'i demantojme si gabime. Kam ndegjuar, ashtu sikur kemi ndegjuar se Leka i Madh e Leka i Vogel ishin shqiptarė, perndryshe nuk i kishin thirre ashtu shqiptaret neper shekuj e epoka historike - po nje fakt te ndigjuar e kam nga akademik: ne cdo lufte kane marre pjese historianet, (sikurse sot gazetaret, do te thosha) dhe ne nje lufte ku Leka i Madh luftonte me ushtrine e tij, nje historian iu ofrua shume afer, sepse fliste tmerrshem Leka edhe ai u interesua ta ndigjoj prej se afermi (aq sa ka guxuar te ofrohet) se ne cfare gjuhe fliste Leka: ''zjarm ore'' ishin fjalet e Lekes komandant, kur i urdheronte ushtaret e tij. Historiani kuptoj se nuk ishte as greqisht, as latinisht dhe shkroi: Aleksandri fliste ne nje gjuhe barbare, kur i urdheronte ushtaret e tij. Do te thote se Leka i Madh ka fole shqip dhe na sot duhet ta quajme - shqiptar, pamvaresisht, se qysh jane thirre fiset illire neper shekuj e epoka!

Leka i Madh, vet i ka luftuar greket, sepse Makedhonia shtrihet sot deri ne gjysmen e Greqise (per ate edhe greket sot kontestojne emertimin e Maqedonise). Nanen epirote, ka fole shqip, e cfare tjeter duhet te jete ai, perpos - shqiptar? Perseri kujtonie shprehjen e Aristidh Koles!

Shqiptari i sotem duhet te kete shume kujdes te madh, kur ben pjese ne inteligjenci, sepse duhet shikuar hallkat historike mbi prizmin e te dhenave shkencore te deritashme, si hallka te keputura historike dhe te deformuara me hallka tjera kur nje bote e quan 'bota greke', Aleksandri grek etj., qe ne realitet ishte 'bota illire' dhe Homeri, Sokrati, Platoni, Aristoteli dhe gjithe filozofet klasik ishin illirian edhe te gjithe perendite olympian, te ashtuquajtur grek, edhe para Zeusit, Krono (Chronos), Urani (Uranos), Kaos (Chaos), e deri tek perendia e fundit Dhemetra (Zojsi, Kroni, Urani, Kausi - illirisht, me sufiksin illir - us, e jo me ate grek - os) te gjithe spjegohen vetem permes Shqipes se Vjeter (as greqisht as latinisht) dhe nese 'Greqia eshte mesuesja e Romes (graecia est magistra romana), atehere - illiria eshte mesuesja e Greqise dhe e Romes (Illyria est magistra Graecia et Romana)!

Gjithmone mendoni se Historia eshte hallka zinxhiret te keputur, apo copa zinxhiresh qe duhet shume mjeshtri, dituri e guxim t'i lidhim neper epoka!
Paramendoni se gjeni ne rruge copa zinxhiresh te keputura atyketu dhe jane te te njejtit zinxhir - si mund te lidhen ato hallka te keputura?!

GURI SYLAJ
19-06-05, 11:39
Ju falenderoj nga zemra jo vetem per temen por edhe per menyren e debatit serioz dhe te argumentuar. Deshira ime do te ishte qe se paku te mundohemi qe edhe ne temat tjera te mbretroj kjo fryme dhe ky seriozitet.

Me nderime Guri Sylaj

bert
01-06-09, 01:25
nenen shqiptare nga jugu babain grek. per me teper referoju filmit aleksander

Makresh
01-06-09, 01:28
Historia s'mesohet ne filma, me gjithate ka "thashetheme" rreth Aleksandrit, nga nje here them me mir te ishte Grek, se sa shqiptar.

~AnnA~
01-06-09, 01:28
maqedonas :smile:

bert
01-06-09, 01:29
nuk ka shtet te tille. Une njoh FYROM jo maqedoni

bert
01-06-09, 01:30
Historia s'mesohet ne filma, me gjithate ka "thashetheme" rreth Aleksandrit, nga nje here them me mir te ishte Grek, se sa shqiptar.
kjo seshte me thenie por realiteti. e jema shqiptare nga jugu babai grek. i mire a i keq keshtu eshte

~AnnA~
01-06-09, 01:31
nuk ka shtet te tille. Une njoh FYROM jo maqedoni
Dhe une te tille e njoh ;)

bert
01-06-09, 01:33
termi maqedoni nuk ekziston. Maqedonija eshte nje krahine afer verios ne greqi. tjeter maqedoni ska.

~AnnA~
01-06-09, 01:34
termi maqedoni nuk ekziston. Maqedonija eshte nje krahine afer verios ne greqi. tjeter maqedoni ska.
Atehere me duhet te gris pasaporten!!!

bert
01-06-09, 01:36
kemi pashaportat tona ne. te gjithe shqiptaret atje duhet te pajisen me pashaporta shqiptare sic po ben rumania me shtetasit e vet ne moldova. e drejte qe sta mohon kurrkush

Makresh
01-06-09, 01:40
Qyre ihere, nese pelset sherri i emrit t'maqedonis, Shqiperia (Ilirida) do te del triumfuese ! Eshte nje shanc, qe ndoshta nuk do ta presim 100 vjeqarin !

bert
01-06-09, 01:47
mos e permend me emrin maqedoni. E gjithe bota e njehin si fyrom . maqedonia eshte ne greqi. shqiptaret aty duhet te kerkojne ndarjen sipas vijave etnike. bullfaret e poshter te fyrom duhet te lirojne pronat tona dhe te ikin ne bullgari ku e kane prejardhjen

~AnnA~
01-06-09, 01:48
Mjaft mé me keto mburrje,se u beme si serbet qe e bejne Skenderbeun sllav....

bert
01-06-09, 01:49
koha per ndarje asht sot

~AnnA~
01-06-09, 01:51
Asnje hitorian nuk ka dale deri me sot te mohoje prejardhjen e shqiptareve nga vete autoktonet ilire. Ka fakte dhe argumenta per keto. Akoma ne muret e parlamentit grek ka fjale me germa greke, por qe nuk u del kuptimi ne greqisht po ti perkthesh shkronje per shkronje dhe fjale per fjale. Ne qofte se i permbahemi gjuhes iliro-shqipe atehere del qarte kuptimi i ketyre fjaleve, qe tregon edhe njehere, se gjuha me popullore e folur ne ate kohe ishte me popullore arvanitja. Kete greket e dine shume mire, prandaj as nuk marrin guximin dhe te mundohen te injorojne ekzistencen ilire. Si gjithmone perdorin ortodoksine, per ti ngjyrosur me ngjyrat greke, si ato maqedonase edhe ato shqiptare....Perderisa ne shqiptaret jemi ne gjume e nuk zgjohemi dot,do kemi kete fat qe kemi dhe sot....

bert
01-06-09, 01:54
gjeja me kryesore eshte krahasimi i lekures. greket e lashte skane qene greke por ilire dhe evropiane . greket e sotem jane njesoj me arabt nga lekura cka shton arsyet te mendosh se ata nuk kane jetuar ne keta territore por jane te ardhur

GURI SYLAJ
01-06-09, 14:21
Vet emri maqedoni eshte emer apo fjali shqipe .
Vend apo krahine qe i eshte dhene apo fale dikujt.

MA KE DONĖ ( MA KE DHANĖ )

Tomori
01-06-09, 21:32
Aleksandri i Madh
kishte si prinder mbretin e Maqedonise, Filipin II dhe Olimpian, princeshen e Epirit.

Greket, Aleksandrin nuk e quanin, "Aleksandri Grek" por thjesht, Aleksandri i Maqedonise dhe kesisoj mund t'i hiqet viza ndonje supozimi se ai ishte me gjak grek.

Por a ishte ai maqedonas?

Dyndjet sllave ne Ballkan kane ndodhur ne shek. 6-7, dhe si rrjdhim eshte allogjike te mendohet se ai te jete paraardhesi i maqedoneve te sotem. Dhe ky supozim bie poshte.

Nje sqarim mbi vete Leken e Madh dhe termin "maqedoni" na jep dhe Nezir Myrta:

Makedhonia illire e Lekės sė Madh illirian (Aleksandri i Madh) shtrihet nė njė pjesė tė territorit tė Maqedonisė sė sotme (IRJM) dhe pjesa mė e madhe e saj shtrihet gjeo-politikisht deri nė zemėr tė Greqisė sė sotme, si historiogafi e falsifikuar sllavo-greke. E gjithė Antroponomia edhe Toponomastika e kėtij linguinomi – Makedhonia paraqet bartjėn e gjithmbarshme historiografike antike illire prej antroponomeve, toponomeve, hidronomeve, si emėrtime tė cilat mund tė spjegohen vetėm pėrmes Shqipes sė Vjetėr. Dihet se, ndryshimet ethymologjike, tė cilat u bėnė gjatė periudhave greko-bizantine dhe romake, po ashtu edhe pas kėtyre sllave, nė lidhje me prejardhjėn e emėrtimeve, pėrkundėr vėshtirėsive tė gjurmimeve linguistike, pėrsėri mund tė vėrehen rrėnjet skipe-illire, nė toponomet dhe hidronomet kryesore makedhone.

Gjuha e vendit illirian – Makedhonia ishte – Skipja – Shqipja e Lekės sė Madh, e Filipit tė Makedhonisė, ishte ajo gjuha qė nuk e kuptonin authorėt antik, tė cilėt nga mėria ekspanzioniste e quanin Shqipen e Vjetėr edhe gjuhė barbare (“Akeksandri I Madh fliste njė gjuhė barbare, qė nuk ishte as greke dhe as latine”). Ishte ajo Shqipja e Lekės sė Madh, e pėrciellur gjatė pushtimeve tė tij deri nė Aleksandri, e deri nė – Hindi, poashtu deri tej Illerit gjėrman – nė rrafshin trekontinental afriko-azio-europian! Leka I Madh nuk pushtoi vetėm ushtarakisht, por edhe pushtoi kulturalisht antikuitetin botėror tė kohės, Ai krijoi edhe Mrekullitė e botės si Farin e Aleksandrisė.

bert
02-06-09, 14:11
nuk ka nje shtet me ate emer maqedoni`. maqedonia eshte krahine ne greqine veriore. Une njeh fyrom. shqiptaret atje duhet te perpilojne hartat e ndarjes nga fyrom pasi ky shtet nuk ka identitet dhe ka zene troje shqiptare

Tomori
13-06-09, 00:00
nuk ka nje shtet me ate emer maqedoni`. maqedonia eshte krahine ne greqine veriore. Une njeh fyrom. shqiptaret atje duhet te perpilojne hartat e ndarjes nga fyrom pasi ky shtet nuk ka identitet dhe ka zene troje shqiptare
Te lumte goja bert..as topi nuk e lun kte fjal hallall ta baft zoti..

ToNjiTo
13-06-09, 13:03
me sa e di aleksandri i madh apo leka i madh nenen e ka pas me prejardhje shqiptare.

bert
22-10-09, 12:57
nena e tije shqiptare babain e tije grek. maqedonia po mundohet kot se koti ta beje te vetin por fakti qendron se maqedonine e krijoi tito dhe ska shtet te sajin. ata sot per sot jane ne territor shqiptar dhe sdo jete vone kur shqiptaret do behen shumice dhe do i perzajne bullgaret nga trojet tona

pirro
22-10-09, 16:58
Hahhahaha Na po dojna me e bo Skenderbeun her shka e her maqedon, le ma Aleksandrin e madh qe osht shume ma heret

murrizi
22-10-09, 18:08
me sa e di aleksandri i madh apo leka i madh nenen e ka pas me prejardhje shqiptare.
Megjithėse NĖNA ėshtė ajo qė llogaritet nė shtimin e popullsis sė njė vendi, nė Ballkan kėto gjana nuk qojn pluhun edhe aq fort .
Kjo i bje njėjtė sikur kėto zonjushat nga Shqipria qė po martohen me shumadijski rock en roll.

Makresh
23-10-09, 07:44
Perendimoret thon qe Alexandri ishte gay, nisur nga kjo ky duhet te ket qen o Grek o Maqedonas ! Sepse shqiptar ne at periudhe nuk kishte, ndoshta ilir ?!

Idila
09-12-09, 13:22
Para njė jave e shikova filmin Aleksandėr. Nė film pasqyrohej jeta dhe karriera e Aleksandrit tė madh, mbretit tė Maqedonisė, i cili ka qenė njėri ndėr pushtuesit mė tė mėdhenj tė tė gjitha kohėrave dhe zgjeroi perandorinė e tij nė Persi (tė cilin ai e quante vendi im i ardhshėm do tė jetė Babilonia), Egjipt dhe Indi. Babai i tij Filipi ka qenė gay dhe pikėrisht u vra nga njė mashkull tė cilin ai e puthi nė gojė para spektatorėve. E ėma e Aleksandrit lutej qė i biri tė mos i ngjante tė atit nė kėtė pikėpamje dhe kėrkonte njė pasardhės nga ai....
Fatkeqėsisht edhe Aleksandėr ka qenė gay.....

Kėshtu e paraqiste filmi, e tani se sa ėshtė e saktė, nuk e di.

AlbaSoft
09-12-09, 14:46
Nuk e di nuk e di dhe se besoj qe dikush e din sakt se kush ka qen dhe cka qene mundemi me i be qef vetes por e sakt dicka lidhje me ket nuk dim mundemi te themi dicka lidhje me ate qe dikush nga ne ka lexu diku por dhe ai qe ka shkru duhet ta dim ku esht bazu ...

Makresh
09-12-09, 15:41
Megjithėse NĖNA ėshtė ajo qė llogaritet nė shtimin e popullsis sė njė vendi, nė Ballkan kėto gjana nuk qojn pluhun edhe aq fort .
Kjo i bje njėjtė sikur kėto zonjushat nga Shqipria qė po martohen me shumadijski rock en roll.


Nena e Gjergjit ishe me origjin serbe, atehere ndoshta s'kishim asgje kunder serbeve por sot eshte problem, tabu i madhe ta paramendosh nenen e heroit kombtar serbe. E sipas drejtimeve te filozofis tonde, i bie qe ato zonjushat nga Shqiperia te jen frut i nenave te veta qe dikur kan leshu rrenj aty ku s'eshte as vendi e as kuvendi.

panta_rhei
09-12-09, 16:34
Para njė jave e shikova filmin Aleksandėr. Nė film pasqyrohej jeta dhe karriera e Aleksandrit tė madh, mbretit tė Maqedonisė, i cili ka qenė njėri ndėr pushtuesit mė tė mėdhenj tė tė gjitha kohėrave dhe zgjeroi perandorinė e tij nė Persi (tė cilin ai e quante vendi im i ardhshėm do tė jetė Babilonia), Egjipt dhe Indi. Babai i tij Filipi ka qenė gay dhe pikėrisht u vra nga njė mashkull tė cilin ai e puthi nė gojė para spektatorėve. E ėma e Aleksandrit lutej qė i biri tė mos i ngjante tė atit nė kėtė pikėpamje dhe kėrkonte njė pasardhės nga ai....
Fatkeqėsisht edhe Aleksandėr ka qenė gay.....

Kėshtu e paraqiste filmi, e tani se sa ėshtė e saktė, nuk e di.

Lejeni bre njerin rahat ēka ju keni tekė gay gay... ēka ka lidhje me kon ta dij?

Po ma kujtoni ate rastin qe ka shku ai djali i ka thanė babes vet "Babė, un jam gay". "O bir gay osht elton john-i, e ti je veq katunar b*thqeem" :biggrin: :tongue:

Idila
09-12-09, 17:33
Lejeni bre njerin rahat ēka ju keni tekė gay gay... ēka ka lidhje me kon ta dij?

Po ma kujtoni ate rastin qe ka shku ai djali i ka thanė babes vet "Babė, un jam gay". "O bir gay osht elton john-i, e ti je veq katunar b*thqeem" :biggrin: :tongue:
Jo unė s`thashė gjė, filmi thoshte ashtu, qy....:P

elvio
06-02-10, 20:13
asnjehere s'kam besuar ne te tilla enigmash

edhe naimi dikur ka shkruar qe aleksandri eshte i yni sikurse kolokotroni.


kur do ndaloje kjo

sikurse greket thone per heroin tone kombetar jorgo kastrioti skanderbeg

Kercovari
06-02-10, 20:54
filmi thote se ka qene homo..bile ne greqi eshte i ndaluar nese nuk kam gabohem..e cka na duhet ne si i tille,apo vetem te ngre dy gishta ne parlamentin e berishes per ligjin e martesave homo ne vend te rames..:biggrin:

Idila
06-02-10, 21:42
filmi thote se ka qene homo..bile ne greqi eshte i ndaluar nese nuk kam gabohem..e cka na duhet ne si i tille,apo vetem te ngre dy gishta ne parlamentin e berishes per ligjin e martesave homo ne vend te rames..:biggrin:
Edhe ti po bazohesh nė filmin... sikurse unė... ē`koiēidencė qė Iliridasit paskan tė njėjtin mendim. :biggrin:

elvio
06-02-10, 21:46
pasi nuk ka qene i vetmi ne ate periudhe greqia e lashte e ka pas zakon,edhe sokrati etj etj donin burra,pasi ishin bura hahaha

Kercovari
06-02-10, 22:10
Edhe ti po bazohesh nė filmin... sikurse unė... ē`koiēidencė qė Iliridasit paskan tė njėjtin mendim. :biggrin:

Kjo puna e Aleksandrit tė madhe,Aleksandar Makedonski,Veliki Aleksandar,e ku di edhe sa emra ka ishte molle sheri i balkanasve deri dje,dhe shyqyr kėtij filmi..u qofte maqedonve se edhe ato nuk jan mė tė mire se ai,dhe koinēidenaca qė Iliridasit tė mendojnė dhe tė shikojnė me syt e Argusit si ti,kan edhe fakte tė besojnė se ka qenė homo kur vetem ne lagjen ku jetoj une ne Kėrēovė 80% tė maqedonsve jan tė pa martuar dhe i ka shkel mosha mbi 45 vjet,dhe u qoftė atyre ky i madh nė prapanicė inshalla ja sheh lezetin Grujevski, kur ja ngre permendoren siē e ka ne plan..diku atje ka strumica se aty ne Shkup ja dhunon Ali Ahmeti e pastaj konflikti nderetnik siē i thone Evrodemokratet do te pershkallėzohet me permasa te madha deri ne Aleksandri.:biggrin:

elvio
07-02-10, 20:19
e ka ne planin e shkupit 2014 gruevski ti ngreje permendore me te madhe

Kercovari
07-02-10, 20:43
e ka ne planin e shkupit 2014 gruevski ti ngreje permendore me te madhe
ne vitin 2014 del gjenarata e pare e inxhinierve te cilive u duhen vetem pes minuta per te ndertuar nje projekt deurbanistik..:biggrin:

Kercovari
07-02-10, 20:48
deri athere ka mundesi te del gjenerata e pare e arkitektesh te inxhinierise te cilve do te u duhen vetem pes minuta per te pregatit nje plane te ri urbanistik te shkupit..

valiii
07-02-10, 20:49
Ende sju bene 2 vite pavaresi Malit te zi dhe u be kampion bote ne vaterpollo e ne as bazen/pishine skemi. serbia shkon direkt ne evenimentin me te rendesishen sportiv ne planet, poashtu edhe Sllovenia, Bosnja ke per pak... E ku jemi ne??? Kemi ngelur ty u pedat me Agrona e Teuta e me identitete te aleksandrave ...
Kulture kombetare eshte kur Shqiperija bashke edhe Kosova dominon te pakten ne ndonje sfere pozitive ne glob. Po mar shembull sportistat sepse cilesohen si ambasador kryesor te nje shteti, e shembuje ka mjafte. Sekreti i suksesit eshte te mos shikohet prapa por te investojme ne te ardhmen. Haj medet ēdo dyti shqiptar ka mbet duke u livdu me aleksandra e skederbega, kesaj i thone sherim i komplekseve.

Kercovari
07-02-10, 20:58
Sportin e ben ekonomia e forte e nje shteti...skenderbeget i krijoj epoka e luftrave nga te gjitha anet.kurse aleksandri nuk na duhet se eshte taman sportist..ka vra bythen me shkopi mishi...

valiii
07-02-10, 21:12
Sportin e ben ekonomia e forte e nje shteti...skenderbeget i krijoj epoka e luftrave nga te gjitha anet.kurse aleksandri nuk na duhet se eshte taman sportist..ka vra bythen me shkopi mishi...
Hahahahaaa... Se lun topi.

Doooni
24-02-10, 09:59
Ndoshta e ema i quhej Olimpi, por, i ati i quhej Filipos, emer Helen.
FIl-adhurues dhe Ipos-Kal, pra ai qe adhuron kuajt.

Hmm..eshte veshtire te percaktohet se cfare ka qene. Autoret Shqiptare pervec emes se tij, marrin parasysh edhe faktin se Aleksandri ka luftuar me te gjithe; pervec me Iliret.

Ema Shqiptare nuk e ben ate Shqiptar; aq sa e ben Slav Skenderbeun nena e tij Voisava. Poashtu, edhe Karagjorgji i Serbise e ka pasur te emen Shqiptare.

Nje qendron; Maqedonia e dikurshme ka qene shume e perzier, ka pasur Ilir, Trak, Helen e shume nomad tjere.

Drjet e ki, emri nuk thot fare per Kulture, pi morim shembullin e Shqiptaret ne Zardar te Kroacies, cilet jan shperngul para 200 Vite, 90% prej emrav nuk jan shqip, po slav apo latinischt, po prap ndihen deri me sot si shqiptar.

Josip Rela eshte nga Zardari te Kroacies. Edhe Prindet tone i kam me shumice emra osmane, po prap jemi Shqiptar.

Makedont te antikes jan quartur nga Greket si "Barbar" dmth. Popull qka nul flet Greqisht, ne disa libra pershkruhet se Kultura Makedone ka ma shum me ate te Ilirve se te Grekve.

Po me Leken e Madha ka ndryshu kjo, dhe jan bo helen, po kjo eshte nje formacion Politike so EU, JUgoslawi, apo UDSSR...mbas mendimit time.