PDA

View Full Version : Shqiponja me dy krena ne Shqiperi e me gjere.


King_Gentius
20-05-06, 20:17
Lexoni kete artikull qe flet mbi perdorimin historik te ketij simboli

http://en.wikipedia.org/wiki/Two-headed_eaglehttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b6/Albania_state_emblem.png/79px-Albania_state_emblem.png (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Albania_state_emblem.png) The Emblem of Albania (http://en.wikipedia.org/wiki/Emblem_of_Albania) http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/6/60/Kuk-doppeladler.jpg/90px-Kuk-doppeladler.jpg (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Kuk-doppeladler.jpg) Coat of arms of Austria-Hungary (http://en.wikipedia.org/wiki/Austria-Hungary)


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/93/Wappen_r%C3%B6m.kaiser.JPG/120px-Wappen_r%C3%B6m.kaiser.JPG (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Wappen_r%C3%B6m.kaiser.JPG) Holy Roman Empire (http://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Roman_Empire)http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/b/bc/Russia_empire.gif/100px-Russia_empire.gif (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Russia_empire.gif)Imperial Russian double headed eagle

King_Gentius
20-05-06, 20:19
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/39/Russia_coa.svg/100px-Russia_coa.svg.png (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Russia_coa.svg) Coat of arms of Russia (http://en.wikipedia.org/wiki/Coat_of_arms_of_Russia)http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/ba/Coat_of_arms_of_Serbia_and_Montenegro.png/101px-Coat_of_arms_of_Serbia_and_Montenegro.png (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Coat_of_arms_of_Serbia_and_Montenegro.png) Coat of arms of Serbia and Montenegro (http://en.wikipedia.org/wiki/Coat_of_arms_of_Serbia_and_Montenegro)


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ea/GrbSrbije.PNG/101px-GrbSrbije.PNG (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:GrbSrbije.PNG)Coat of arms of Serbia (http://en.wikipedia.org/wiki/Coat_of_arms_of_Serbia) http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/5/57/Republika_Srpska_coat_large.png/84px-Republika_Srpska_coat_large.png (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Republika_Srpska_coat_large.png)

King_Gentius
20-05-06, 20:21
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/6/67/Grb_CG.jpeg/105px-Grb_CG.jpeg (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Grb_CG.jpeg)Coat of arms of Montenegro (http://en.wikipedia.org/wiki/Coat_of_arms_of_Montenegro) http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/b/b8/Coat_of_Arms_of_the_Kingdom_of_Yugoslavia.png/63px-Coat_of_Arms_of_the_Kingdom_of_Yugoslavia.png (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Coat_of_Arms_of_the_Kingdom_of_Yugoslavia.pn g) Coat of arms of the Kingdom of Yugoslavia (http://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_of_Yugoslavia)


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0d/Byz_aek.gif/120px-Byz_aek.gif (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Byz_aek.gif)
Flag of the Ecumenical Patriarch of Constantinople

alb1
21-05-06, 22:11
http://img366.imageshack.us/img366/1053/shqipja14ub.png

Shqipėria - Albania (http://sq.wikipedia.org/wiki/Gjergj_Kastrioti)

King_Gentius
24-05-06, 23:22
http://www.albanianhistory.net/graf/images/AH11_kl.jpg


Shkeputur nga Kroniku i Gjon Muzakes(1515):

You should also know that the emblem of our dynasty since ancient times has been a flowing fountain which flows in two streams, one on each side. This is the fountain of Epirus about which many authors have written that it extinguishes a lit torch and lights an extinguished torch. Later, we also had a two headed eagle crowned with a star in the middle, and as you know, we have cherished this fountain ever since that time for undertakings and ceremonies.
These arms of ours are ancient, and both the arms and the family name come from that country.
The emblem of your mother's dynasty is a white eagle. She comes from the Dukagjini family, a noble dynasty, so do not forget where you come from.


Ketu Muzaka tregon se emblema e familjes se tij ka qene nje shqiponje me dy krena. Familja Dukagjini ka pas gjithashtu shqiponje.

From this Lord Theodore was born the second Lord Andrew Musachi, who was sevastocrator and who fought with King Vukashin. Vukashin was the king of Bulgaria who ruled land almost all the way to Adrianopole and who was always among the great enemies of the emperor of Constantinople.
The king had made ready a great army and had arrived to attack Epirus, which was under the rule and reign of the aforementioned Lord Andrew. The aforementioned Lord Andrew, getting wind of the activities of the said king, assembled a great army from his country. He took with him all the barons and nobles and indeed his relatives and friends, and set out to meet the said king. They met at a place called Mount Peristeri where there is a spring called Dobrida which is the border between Albania and Bulgaria. And as the day dawned, the said king was vanquished in those cliffs. He was taken prisoner, as was a son of his called Duslandi. When he received word that Lord Andrew had won such a victory, the emperor of Constantinople rejoiced, since Lord Andrew had removed his greatest foe almost from under the walls of Adrianopole. As a token of his delight and pleasure at such a great victory, the said emperor bestowed upon him his coat of arms, that is, the two headed eagle crowned with a star in the middle, this being the imperial coat of arms, and gave him the title Despot of Epirus, and with it, a golden seal as a sign of authority. He also sent him a despotic throne into which the above mentioned eagle was wrought in pearls. He was also invested with the town of Castoria, which Lord Andrew had taken by force from King Marco. In this undertaking, he had called upon the assistance of his son in law, King Balsha, who was married to Lady Comita Musachi, his first-born daughter.


Ketu tregohet se kur nje nga Muzakajt mundi mbretin e bullgarise Vukashin, perandori Bizantin i dergoi ne shenje nderi nje karrige despoti te dekoruar me nje shqiponje me dy koke.


Burimi:

Extract from: Breve memoria de li discendenti de nostra casa Musachi. Per Giovanni Musachi, despoto d'Epiro. Published in: Chroniques gréco-romanes inédites ou peu connues publiées avec notes et tables généalogiques, ed. Charles Hopf, Berlin, 1873, p. 270 340. Translated from the Italian by Robert Elsie. First published in R. Elsie: Early Albania, a Reader of Historical Texts, 11th - 17th Centuries, Wiesbaden 2003, p. 34-55.]

King_Gentius
12-06-06, 19:06
http://img.photobucket.com/albums/v514/shqipo/78_79AdictionaryofAlbanianreligionm.jpg

arton bala
18-09-07, 11:40
http://shqiperia.com/fotoshqip/1179926148-flamuri.gifFlamuri i Shqipėrisė ėshtė flamuri kombėtar shqiptar, njė flamur me fushė tė kuqe dhe njė shqiponjnė dykrenare tė zezė nė mes. Flamuri shqiptar e ka prejardhjen nga nga njė vulė e heroit kombėtar shqiptar Gjergj Kastriot Skėnderbeu, i cili i udhėhoqi shqiptarėt nė njė kryengritje tė pėrbashkėt nė shekullin XV kundėr perandorisė osmane duke i sjellė trojeve shqiptare pavarėsinė pėr njė kohė tė shkurtėr (1443-1478). Shqiponja ishte pjesė e emblemės sė familjes Kastrioti e cila e ka zanafillėn nė perandorinė bizantine. Shqiponja dykrenare ėshtė pėrdorur si simbol pushteti dhe dokumentohet se ėshtė pėrdorur pėr herė tė parė nga perandori Kostandin dhe mė pas u bė traditė vendėse nė tė gjithė Ballkanin. U pėrdor edhe nga Skėnderbeu, pėr tė treguar se ishte pėrfaqėsues i sundimit paraosman. Kush ėshtė rrjedha historike? Profesor Kasem Biēaku tregon: Nė lashtėsi ka qenė shumė i pėrhapur totemizmi (lloj besimi qė adhuronte kafshėt dhe shpendėt, duke i konsideruar si mbrojtės dhe themelues tė njerėzimit). Shqiponja ėshtė konsideruar si bashkudhėtare e perėndive dhe vetė perėndi. Ajo dhe luani janė konsideruar kudo si mbretėr, pėrkatėsisht tė shpendėve dhe tė kafshėve, pėr kėtė arsye figura e shqiponjės dhe luanit janė mė pėrfaqėsueset nė heraldikat (stemat, shenjat) e vjetra. Shqiponja ėshtė simbol pushteti, guximi dhe lartėsimi shpirtėror. Ka qenė simbol pushteti perandorak, prandaj ėshtė dhe nė heraldikat e shumė vendeve.
Shqiponja me dy krerė ėshtė pėrdorur si simbol qė nė shekullin VII para erės sonė nė Turkmenistan. Shqiponja e zezė me njė kokė ėshtė pėrdorur si simbol nė perandorinė romake dhe me pėrhapjen e Krishtėrimit u pėrdor edhe nga kisha katolike.
Shqiponja dykrenare ėshtė pėrdorur pėr herė tė parė nga perandori me origjinė iliro-shqiptare, Kostandini (306-337), themelues i Kostandinopojės, duke i krijuar perandorisė romake dy qendra administrative; Romėn dhe Kostandinopojėn dhe shqiponja simbolizonte keto dy vende. Gjatė sundimit tė perandorit iliro-shqiptar Justiniani I (527-565) u bė bashkimi i dy kishave dhe si simbol i pėrbashkėt kishtar u bė shqiponja dykrenare, prandaj gjendet si simbol nėpėr kishat mesjetare tė Shqipėrisė dhe Ballkanit. Nė shekullin XX nė Perandorinė Bizantine shqiponja dykrenare shfaqet me krahė gjysmė tė hapur dhe vazhdoi tė shfaqej ashtu.
Nė Shqipėri, si simbol pushteti, shqiponjėn e kanė pėrdorur familjet sundimtare shqiptare tė mesjetės si Kastriotėt, Arianitėt, Muzakajt, Topiajt, Gjurashėt, po ashtu edhe Ēernojoviēėt e Malit tė Zi. Duke pėrdorur shqiponjėn si simbol tė pushtetit tė tyre, dėshmohet se kėto familje kanė qenė funksionare tė larta gjatė Perandorisė Bizantine.
Me shembjen e Perandorisė Bizantine nė vitin 1453, shohim qė nga Skenderbeu u pėrdor edhe ngjyra e flamurit tė Bizantit dhe me kėtė donte tė tregonte se ishte vazhdues i pushtetit paraosman, megjithėse i bėri dallime qoftė stemės dhe flamurit, pėr ta dalluar nga ai i Bizantit. Nė vulėn e Skėnderbeut, ku ėshtė shqiponja dykrenare, ndėrmjet dy krerėve tė saj ėshtė vendosur njė yll me 6 cepa. Mbi kėtė yll ėshtė njė yll tjetėr me 8 rreze.
Kurse nė stemėn e Kastriotėve qė ėshtė gdhendur 2 herė nė varrin monumental tė nipit tė Skėnderbeut, Kostandin Kastrioti, ylli ėshtė me 8 cepa dhe mbi krerėt e shqiponjės janė dy kurora mbretėrore. Me kėto simbole Skėnderbeu tregonte pretendimin se kishin prejardhje nga Aleksandri i Madh, gjė qė e kemi tė shprehur nė epigrafin e Alfonsit nė njė kishė tė Valencias nė Spanjė. Pra shqiponja dykrenare ėshtė pėrdorur masivisht nga sundimtarėt si simbol pushteti dhe mund tė konsiderohet traditė romako- bizantine.
Gjatė kohės sė Rilindjes, aktivistėt e saj tė tė gjitha feve e grupeve punonin dhe vepronin nėn hijen e kėtij flamuri edhe pse ai nuk ishte i standardizuar deri nė kohėn e krijimit tė shtetit tė parė shqiptar. Me kthimin e Ismail Qemailit nė Vlorė, dhe krijimin e shtetit tė parė tė shqiptarėve bėhet edhe standarizimi i flamurit kombėtar shqiptar i cili ishte gjithashtu edhe flamuri shtetėror i qeverisė sė parė tė Shqipėrisė. Ky flamur llogaritet si njė ndėr elementėt kryesore tė kombit tė tyre. Nė Shqipėri dhe Kosovė janė bėrė disa ndryshime tė flamurit kombėtar dhe janė pėrdour si flamuj shtetėror apo administrativ nga qeveri e sisteme tė ndryshme. Ndėr ndryshimet e bėra nga shqiptarėt kanė qenė ndryshimet qė i janė bėrė shqiponjės nė nivel kombėtar, ndėrsa ndryshimet tjera kanė humbur diku nė histori si ndryshimet qeveritare, partiake, lokale etj.

(http://shqiperia.com/kat/gj1/kid/148.html)

Bjeshka1
19-09-07, 11:26
http://cepa.newschool.edu/het/schools/image/austrian.gif
simbol i vjeter austriak

yllbardh
07-10-07, 14:13
http://www.albanianhistory.net/graf/images/AH1000.jpg
Amblemi shqipėtarė i gravuar nė gurė mė 1190