PDA

View Full Version : SHQIPTARET DHE KULTURA KOMBTARE


doGzona
06-11-05, 02:31
Pershendetje te gjithe.

Shpesh kam ndegjuar shqiptar duke folur me te tjeret ( perkatesi te tjera kombtare) ne lidhje me kulturen tone kombetare.
A eshte e drejte ose a ia vlene qe nese personi nuk posedon nje njohuri te thelle te kultures tone te lashte , te flet ne emer te kultures dhe sa ndikon kjo ne imazhin tone kulturor kombetar?
Perse te tillet nuk thone qe ata ose ato kan nje kulture te tille familjare pa e perfshire kulturen kombtare ne tersi?!

Mire se vini

Fortuna
07-11-05, 04:00
Pershendetje te gjithe.

Shpesh kam ndegjuar shqiptar duke folur me te tjeret ( perkatesi te tjera kombtare) ne lidhje me kulturen tone kombetare.
A eshte e drejte ose a ia vlene qe nese personi nuk posedon nje njohuri te thelle te kultures tone te lashte , te flet ne emer te kultures dhe sa ndikon kjo ne imazhin tone kulturor kombetar?
Perse te tillet nuk thone qe ata ose ato kan nje kulture te tille familjare pa e perfshire kulturen kombtare ne tersi?!

Mire se vini

Pershendetje!

Si mendon kur thua kam ndegjuar shpesh shqiptar duke fol me te tjeret per kulturen kombetare?
Pastaj pyet se a eshte e drejte qe nje njeri te flase per kulturen shqiptare nese ai nuk ka njohuri te thelle per lashtesine tone?
Mendoj qe ata qe nuk kan njohuri per keto gjera as qe ja fillojne te flasin fare, se logjikisht nuk din as cka te thojn ne lidhje me keto gjera pasi qe nuk kan njohuri.

Njeriu flet aq sa dine, dhe nese flet per kulturen kombetare ai nuk mundet ta paraqes si kulture familjare, po si duket ty tu paskan ngaterruarr keto dy kultura.

Me rrespekt per temen e bukur qe paske hapur.

doGzona
07-11-05, 05:23
Hmm , Ju thuani se njeriu flet aq sa din , por une mendoj se njeriu eshte me mire te mos flet fare kur nuk di , e sidomos te perfshij nje komb ne teresi.
Ne disa vende edhe neper shoqata flisnin njerezit qe nuk kishin njohuri per kulturen kombtare shqiptare , ndersa ata ose ato qe dinin rrinin anesh sepse nuk e kishin grupacionin si perkrahje te tyre.
Si do ta vlersoje ti kete , kur nje person flet ne emerin e kultures shqiptare dhe nga te huajit mbetet se ashtu qenka , pra thjesht mbetet nje huti e madhe, mos kjo eshte arsye qe ti e perkrah ne kete aspekt apo?

Fortuna
08-11-05, 03:16
Hmm , Ju thuani se njeriu flet aq sa din , por une mendoj se njeriu eshte me mire te mos flet fare kur nuk di , e sidomos te perfshij nje komb ne teresi.
Ne disa vende edhe neper shoqata flisnin njerezit qe nuk kishin njohuri per kulturen kombtare shqiptare , ndersa ata ose ato qe dinin rrinin anesh sepse nuk e kishin grupacionin si perkrahje te tyre.
Si do ta vlersoje ti kete , kur nje person flet ne emerin e kultures shqiptare dhe nga te huajit mbetet se ashtu qenka , pra thjesht mbetet nje huti e madhe, mos kjo eshte arsye qe ti e perkrah ne kete aspekt apo?

Natyrisht se nuk i perkrahi.
Por ti ke shtruar teme per debatim keshtu: "Shpesh kam ndegjuar shqiptar duke folur me te tjeret ( perkatesi te tjera kombtare) ne lidhje me kulturen tone kombetare."
Ke te drejte me mire te heshti se sa te flas ai qe nuk din.
A mos e ke nga pervoja?

Kalt
08-11-05, 11:50
Pershendetje te gjithe.

Shpesh kam ndegjuar shqiptar duke folur me te tjeret ( perkatesi te tjera kombtare) ne lidhje me kulturen tone kombetare.
A eshte e drejte ose a ia vlene qe nese personi nuk posedon nje njohuri te thelle te kultures tone te lashte , te flet ne emer te kultures dhe sa ndikon kjo ne imazhin tone kulturor kombetar?
Perse te tillet nuk thone qe ata ose ato kan nje kulture te tille familjare pa e perfshire kulturen kombtare ne tersi?!

Mire se vini

Me shume te drejte doGzona ke hap nje teme te tille!
Kulturen kombetare duhet ta njohesh shume mire qe te kesh aftesine ta prezantosh ate para te tjereve.
Edhe ate se shume shqiptare flasin me kulturat e tjera , eshte mese e vertete, por me beso se shpesh here ato biseda jane me shume qesharake, sepse ngaterrohet tradtia e nje katundi, nje qyteti apo nje zone, me kulturen kombetare.
Kulturen kombetare kane aftesi ta shpalosin personalitete te tilla si: Ismail Kadare, Inva Mula, Bekim Fehmiu etj!
Lokalizmi nuk ben te paraqitet kurre para te tjereve si kulture kombetare!