PDA

View Full Version : Vallet Folklorike e Popullore Shqipetare


jakovari
28-12-05, 14:24
QYSH NE KOHEN E PASLUFTES ARTI I VALLEVE FOLKLORIKE DHE POPULLORE KA NISĖ TĖ HARROHET ME NI FJAL TE ZEVENDESOHET MĖ MUZIKA TEJRA JO SHQIPATER E SIDOMOS ME MUZIKEN TALLAVA QE NE KOHET E FUNDIT JO VETEM NE KOSOVĖ E SHQIPĖRI POR EDHE NĖ DIASPOR KA MAR NJE HOV TE MADH. KU ĖSHTĖ MUZIKA E VALLEVE TONA TRADICONALE E SHQIPTARE
JU PERSHNDES GJITHVĖ DHE KAM QEF QE EDHE JU TA JEPNI MENDIMIN TUJA PER KET TEMĖ.....

King_Gentius
30-12-05, 21:57
Mua per vete me pelqejne si te rejat edhe te vjetrat. Jam e shume qeflli e me vjen te kercej sa me shume valle neper festa. :D
Ketu ne boston ka nje grup valltaresh shqiptare qe bejne shume aktivitete. Antaret jane nga Shqiperia, Kosova dhe Cameria. Pothuaj te gjithe i njoh. Websajti i tyre me shume foto eshte:

www.bashkimidance.com

Kercovari
16-02-06, 22:19
http://ling.ucsd.edu/courses/ling19/ling19langdis/language%20images/albanian%20valle-rugova.jpg

TRILOGJIA E HESHTJES


VALLJA E BREZAVE

i kendueshem vaji i Alpeve rrenjosur
ne mishrat e nje trupi emotiv.
Dridhen shpatat ne tehe fatesh,
tejshkohet erresirave shpirti im.

I kaloj veshtrimet ne rrudha,
ne brez shtrengoj fort te kaluaren.
Qiejte mbeshtjellin akuj perzier
me hijet, zemren, shprese harruaren...

Xhandare kohesh digjen ne Valle Brezash...
Valltare rrotullohen neper vatra gjaku...
Vallja e Brezave perplas shpirtra...
Brez...Shpate...Brez...Shpate...

VALLJA E NATES

bredhin historite neper heshtje,
kembezemra fort ne toke troket.
Kerkojne syte te pershkojne vetveten,
me rremben hena ne shtratin e vet.

Ne valle humbasin ankthet e lodhura,
vijat e nje lidhjeje me nje shpirt.
Ku ujqerit kafshojne rende trendafilat,
brezat harrojne ere, shuajne dite.

Ler te kercejne nen lahuta kujtimet.
Lere nate te kridhet ne puthjet e saj.
Vallja e nates kendohet nga malet.
Yjet nurin shkundin mbi erresire.

VALLJA E HESHTJES
Trishtueshem bie ne dashuri me erresiren,
tingull i keputur deti ne vale te gjelberta,
une terheq mbrapa force e shpatulla,
belbezoj ne tjetersim;dua shtrengime te lehta.

Kalimthi e ndjeva boten neper gishterinje,
figurave homazhe u bera dhe me pas i lashe.
Oa traste e krah, kerkova vetveten...
nje thirrje nga larg, nje shurdhim i lashte.

Loti lag petkun e Valles se Heshtjes,
une mbeta guximtarja rruges ne mes.
Kudo qofshin hije perpjekjes u meken,
une guxova, une qava...
Heshtja eshte fundi im

Kercovari
17-02-06, 07:43
http://www.albanian.com/information/culture/gallery/IMAGES/VALLE.JPG

Kercovari
17-02-06, 07:49
http://albrinia.com/albums/album34/20050517032414429_1.jpg

Motiv Valletar nga Zajazi

King_Gentius
03-04-06, 03:18
Keto jan disa video me kenge e valle. Kur te hapet faqja e re klikoni butonin "Dosjaji Indir" dhe pastaj "Open" Befshi qejf :biggrin:

www.hemenpaylas.com/download/376884/dancefromkosovo.wmv.html (http://www.hemenpaylas.com/download/376884/dancefromkosovo.wmv.html)

www.hemenpaylas.com/download/376936/hamiti.wmv.html (http://www.hemenpaylas.com/download/376936/hamiti.wmv.html)

www.hemenpaylas.com/download/377015/permeti.wmv.html (http://www.hemenpaylas.com/download/377015/permeti.wmv.html)

www.hemenpaylas.com/download/377091/valleburrashgorace.wmv.html (http://www.hemenpaylas.com/download/377091/valleburrashgorace.wmv.html)

www.hemenpaylas.com/download/377302/vallekorce.wmv.html (http://www.hemenpaylas.com/download/377302/vallekorce.wmv.html)

www.hemenpaylas.com/download/377396/valleloderburrash.wmv.html (http://www.hemenpaylas.com/download/377396/valleloderburrash.wmv.html)

www.hemenpaylas.com/download/377598/valletiranes.wmv.html (http://www.hemenpaylas.com/download/377598/valletiranes.wmv.html)

www.hemenpaylas.com/download/377655/valletropojes.wmv.html (http://www.hemenpaylas.com/download/377655/valletropojes.wmv.html)

www.hemenpaylas.com/download/377745/bencatepelene.wmv.html (http://www.hemenpaylas.com/download/377745/bencatepelene.wmv.html)

Gurbetqari-Berlin
03-04-06, 15:36
Mua me pelqejne vallet.
a sikur kjo bote te kthehej mbrapa per 25 vjet.:eek: mendo sot per neser

King_Gentius
03-05-06, 21:54
Valle tradicionale shqiptare tashme edhe ne google videos :biggrin:

http://video.google.com/videosearch?q=dance+albania

Disa mund te jene perseritje nga lart po disa me duket jan te reja.