PDA

View Full Version : Asgjė Pėrpos Tė Sė Vėrtetės


kastrati
31-12-07, 21:39
ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS


Shkuan:Prof. Besnik Kastrati.
30-Dhjetor-2007.

Me pėrfundimin e luftės sė pėrgjakshme gjithpopullore,erdhi mė nė fund ēlirimi i shpirtrave shqiptar nga ndjenja e njerėzve tė rendit tė dytė.
Pas luftes i zgjatėn veshėt lepujt(dora e zgjatur e UDB-es) qė dridheshin deri nė palcė tė eshtrave se ēka do tė bėhet me fatin e tyre!
Ndėr kėta lepuj ishte dhe ėshtė edhe Flori Bruqi,i cili kur e vėrejti qė nuk do tė ketė hakmarrje,por do tė i lėne spijunėt qė tė vriten me ndėrgjegjen e tyre,mori guximin dhe dual nė skenė,por me skenar ndryshe!
Ai filloi me lajka e lavdėrime tė veprimtarėve, politikanėve,intelektualėve,
herojnjėve e shkrimtarėve,pastaj me politiken e serbit filloi tė lavdėron vetvetėn,dhe kapėrceu ēdo limit tė normales,filloi tė interviston vetvetėn,dhe tė del si patriot e shkenctar,e madje shkoi aq larg sa mundohej tė kyqej edhe nė veprimtaritė aktuale tė mekanizmave pėr pavarsinė e Kosovės.Por harroi Flori Bruqi qė shqiptarėt nuk janė mė si kanė qenė,prandaj me injorancė qeshen me te, rinia,e veprimtarėt deri te intelektualėt e shkrimtarėt!
Gjithnjė duke u munduar tė “lajė vetveten”me njė kokėfortėsi tė derrit tė egėr qė edhe kur e sheh qė ka pėr tė u ngujuar nė dru ai vazhdon tėrfėllimin e tij,ashtu edhe Flori Bruqi vazhdoj tė hyjė nė fazėn imagjinatės dhe ngriti gradat e tij nė shėrbimet sekrete,nga spiun i CIA –ės,deri te gradat ushtarake,kolonel i AKSH-ės,qė hasi nė pėrqeshje e demantime zyrtare nė media publike!
Nuk u ndal as kėtu por vazhdoi prap duke parė se po i rrallohej rrethi i bashėpuntorėve (qė i kishte pėrfituar me thirrje e lutje,pėr njė kohė tė shkurtė),ai filloi tė shfrytzojė emra tė njerėzve tė shquar duke iu formuar adresa falso tė internetit e poashtu edhe duke imagjinuar disa tė tjerė ai mbronte vetvetėn dhe mundohej tė dilte nė breg, sepse ishte zhytur nė pellgun e gėnjeshtrave tė veta!
Mendonte qė nuk din askush tė vėrejė manipulimet dhe gėnjeshtrat e tija,dhe mbas njė kohe tė shkurtėr u zbulua.
Kėshtu Flori Bruqi,filloi me kėrcnime pėr likuidime fizike tė njerėzve tė pafajshėm,dhe kėtu paraqitej me postin e kolonelit tė AKSH-ės,dhe kėrcnonte nė emėr tė FBKSH-ės!
Egėrsia e tij arriti kulmin,filloi tė dėrgon e-maila brutal e banal,pastaj dhe filloi tė ju lejė takime njerėzve tė pafajshėm pėr tė u ballafaquar fytyrė pėr fytyrė.Kur edhe ky plan politik i dėshtoi filloi tė nxitė njerėzit nė pozita kundėr intelektualėve e shkrimtarėve patriot,e edhe kundėr puntorėve tė mediave elektronike e tė shkruara!
Pėr fat tė mire edhe kėtu hasi nė gozhda,dhe mė nė fund Flori Bruqi, filloi taktitėn tjetėr,kinse po tėrhiqet nga polemikat dhe po shkon nė pushim,ndersa nė emra falso vazhdonte tė dėrgonte e-maila fyes dhe kėrcnues,e mandej edhe duke pėrdhosur njerėz tė tjerė, figurat kombėtare e letrare, qė janė shumė me vlerė pėr Kosovėn dhe gjithė shqiptarėt nė botė!

Spiunėve,UDB-ashėve shqiptarė tė Serbisė,lakmia ua kishte zhdukur arsyen njerėzore,porsi bishat qė kėrkojnė prenė e tyre,hulumtonin nė Kosovė!
Flori Bruqi bashk me shokėt e tij:
1) Alban Gervalla,
2) Bashkim Hasanaj
3) Gani S.Demjaha
4) Ramadan Avdimetaj
Dhe mynafikėt gjetėn prenė e tyre!

Viktimat e UDB-ashėve ishin shkrimtarėt,shkenctarėt,poetėt e gazetarėt,studentėt e mėrgimtarėt tė cilėve ju kanė tharė lotėt pėr Kosovėn dhe ju kanė bėrė gacė me tė cilen mundohen tė ringjallin jetėn nė Kosovė!
Kėta lotė ju dalin nga fajsia e patriotizmit qė nga kėta shpirtra njerėzorė burojnė fjalėt dhe veprat e bukura aq tė nevojshme pėr shqiptarėt.
Burrėria e tyre ėshtė karakteri tė cilin e kanė pėrgjithmonė me vete.
Sado qė Flori Bruqi me shokėt e tij mbajnė nė duar megafonin propagantistik me shpifje tė llojllojshme, ashtu qė si me kashtė tė thatė mundohen tė shuajnė zjarrin,ata nxisin vllavrasjen,prap se prap ne njohim madhėshtinė e fjalėve dhe veprave tė fuqishme,qė entuziazmojnė mahnitshėm shpirtrat e trazuar pėr edukim dhe kulturė shqiptare!
Flori Bruqi bashkė me tre shokėt e tij krijuan kėtė TURP,me kėto adresa falso:

ALBATROS DRINI
ALBANA FERATI(Shkup)
ALBANA FERATI(Burim,ish Istok)
ALBANA FERATI(Washington)
ALBERT SHABANAJ
ARBEN SHKUPI
ARSIM JONUZI
AVDULLAH KONOSHEVCI,
BESNIK PRISHTINA
BASHKIM HASANAJ
BEDRI ZAHITI
FJOLLA RUSHITI,
FLORIM SLATINA,
HAKI DEMJAHA,
HASIM RUSHITI
ILAZ PROKSHI,
ISMET SHABANI
KAMBER RAMAJ
KOL SHKODRANI
LIRIJE DOMI,
LIRIM SHABANI
LUAN SHALA
RAMADAN AVDIMETAJ
REXHEP SELIMI
SABRIJE HALITI
SAMILE JAHAJ,Profe.(Maqedoni)
SAMIR BERISHA
SEFER DEMAJ
SEFER SMAJLI
SERBEZE HOXHA
SELVETE H.HOXHA,
SMAJL SEFERAJ
SHABAN DEMA
SHKUMBIM TAFILAJ
SHPETIM SHABANAJ
SHYHRETE GORAJ,
TAHIR SINANI
XHAFER SYLAJ
VALENTINA KORQA,
VIKTOR SHKODRANI
ZOJE SHALAPastaj kjo nuk i doli mjaft,sepse planet i rrėnoheshin.
Gjithmonė dilte dikushi qė iu kundėvihej drejt,rrept dhe qartė,prandaj Flori Bruqi, thirri nė ndihmė njerėzit, me lajkat e tij dhelpėrore dhe arriti tė i futė nė rrjetin e vet kėta njerėz tė kulturės sonė:

ENGJELL SHEHU
FADIL SHYTI,
GANI S.DEMJAHA,
HAMDI NUHIJU
JETON KELMANDI,
KEZE(KOZETA) ZYLO
KOLEC TRABOINI ( Pendelkalteri )
MERDANA KELMENDI
MONA AGREGORASIN,(BOSTONI)
NAMIK M.SHEHU
RAJMONDA MOISIU
XHAFER SYLA,
VITOR STEFA-LEKA,

kastrati
31-12-07, 21:43
Kėshtu qė Flori Bruqi me mendjen e tij tė ndalur qė nė kohėn e komunizmit,shpalli veten,ushtarak e spiun,mjek e letrar e edhe aktivist nė vetvendosje,por NUK ĖSHTĖ ASGJĖ TJETĖR VEQSE NJĖ SPIUN I SERBISĖ QĖ KA PĖRFITUE NGA BEOGRADI NJĖ DIPLOME TĖ
DIF-IT!
Flori Bruqi,me ndihmėsit e tij, muarr guximin tė kėrcėnojė me likuidim fizik nė emėr tė AKSH-ės e FBKSH-ės kėta njerėz:


1) Bahtir Hamzėn,
2) Engjell Shehun,
3) Krenar Gashin,
4) Sali Bashoten,
5) Sami Lushtakut,
6) Zenun Qelajn etj.


Duke e parė idiotizmin e Flori Bruqit u diferencuan kėta intelektualė:


1) Avdullah Konoshevci,Prof.
2) Bahir Hamza,poet,
3) Bedri Zahiti, Dr.
4) Gafurr Adili,”zėdhėnės i FBKSH”
5) Kadri Mani, Prof.
6) Xhafer Syla,Mr.


Flori Bruqin errėsira e urrejtjes e verboi ,pa menduar gjatė pėdhosi shumė shqiptar, emra tė njohur tė letėrsis shqiptare tė mediave dhe poashtu edhe figura tė shquara tė kombit tone e tė huaj, kėta janė:


1) AVDULLAH KONOSHEVCI
2) Abdullah Selmani
3) ARBANA XHARRA
4) Bahtir Hamza,
5) BEDRI KASTRATI,
6) BESNIK KASTRATI NGA GJAKOVA,
7) BESNIK KASTRATI NGA PEJA,
8) Besnik Krasniqi,
9) Besnik Matoshin
10) CASEY COOPER JOHNSON
11) EKREM KASTRATI,
12) Enver Hasanin
13) FAIK ISPAHIU
14) FADIL GASHI,
15) FATOS KASTRATI,
16) FISNIK KASTRATI
17) ILIR KASTRATI,
18) IRHAN JUBICA
19) Isuf DEDUSHAJ
20) JETA XHARRA
21) KrEnar Gashi,
22) KRENARE MALOKU
23) LENDITA AZIZI
24) LUAN KRASNIQIN
25) MUHAMET HAJRULLAHU
26) Nehat Hasanin,
27) Nezir Myrta,
28) NORA HASANI
29) Rami Mislimi
30) REXHEP KASTRATI
31) salih Bashota,
32) SEFEDIN KASTRATI ,
33) SYZANA FIRZA
34) SHANI KASTRATI,
35) Uke Leshi,(Jusufaj).
36) VISAR KASTRATI,
37) Zekeria Cana,
38) Zenun Ēelaj,

kastrati
31-12-07, 21:45
ĒKA PĖRFITOI FLORI BRUQI NGA KJO MARATONĖ E SHPIFJEVE!

Duke fyer rėndė nderin e personaliteteve autoritative,Flori Bruqi reflektoi theksueshėm pamaturinė e tij personale nė rrafshin imagjinar dhe qartė vizualizoi qėllimet e tija pėr tė hyrė nė bėrthamat e veprimtarive operative qė luftojnė pėr ardhmėrinė e ndritshme gjithėpopullore,me tė vetmin qėllim ,raportimin dhe shembjen e rinisė dhe patriotėve shqiptarė!

ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖSMe intervenim nga Beogradi Flori Bruqi u fut nė lidhjen e shkrimtarėve,dhe aty vazhdoi aktivitetin e tij,dmth,prej vitit 1975-1999,ku pėrgjatė kėsaj kohe kishte qenė mjaft aktiv pėr shėrbimin sekret serb.
Pėrgjithsisht Flori Bruqi nuk ėshtė vetem,me te janė shumė qė sot flenė tė qetė,dhe nuk kanė ndėrgjegje qė i brenė pėr punėt e pista qė kanė bėrė, vetėm tė pėrfitojnė diploma e banesa, dhe pse shqiptarėt e zgjedhur ,patriotė e tė dijshėm,puntorė e udhėheqės,student e fshatarė,kėngėtar,poet e mėrgimtarė u kalben nė burgjet e Serbisė e tė Kosovės,shumė fėmijė mbeten jetima nga likuidimet e prindėrve tė tyre,tinzisht e haptas.
Mbas vitit 2000,u shpalosėn dosjet e bashkpuntorėve tė UDB-es dhe aty nė mesin e UDB-ashėve ėshte Flori Bruqi,Kėto u shpallėn nė media elektronike e tė shkruara!
Emri i Flori Bruqit spiun i UDB-es tani ėshtė i njohur pėr opinionin,dhe nė njė artikull tė gazetės Shkodra,Irhan Jubica,zbulon maskarallyqet e Flori Bruqit,pastaj web faqet si nė student info,prishtina team,forumi shqiptar,albanianhub-ch,e shumė e shumė tė tjera,ku Flori Bruqi duke quajtur veteveten “gjeni” nė mėnyren komuniste iu kundėrvye tė gjitha faqeve,me shpifje e gėnjeshtra,dhe mė nė fund tė gjitha faqet shqiptare mė tė priviligjuarat nė internet e pėrjashtuan,dhe e emėruan “Flori Bruqi manjakun e internetit”


Me kėtė fragment nga artikulli i znj.Keze(Kozeta)Zylo,shumė i qėlluar dhe i titulluar:”Kritiku “mik”, po e demton se tepermi edukimin e shijeve estetike te lexuesit.” Shkėpusim fjalėt e kryetarit Amerikan te viteve 1801-1809,pikėrisht nė Deklarimin e pavarsisė sė Amerikes kishte thėnė:” Asgje nuk mund ta ndalojė njė burrė nė kėtė Planet pėr konceptet e drejta qė ka pėr arritjen e qėllimit tė tij, por nga ana tjetėr asgjė nuk mund ta ndalojė njė burrė nė kėtė Planet pėr konceptet negative qė ka, por do tė ndalohet, nė arritjen e qellimit tė mbrapshtė tė tij”.