PDA

View Full Version : Fitnesi fizik ndihmon mbrojtjen ndaj degjenerimit te trurit


LABI
08-09-04, 14:06
Fitnesi fizik ndihmon mbrojtjen ndaj degjenerimit te trurit

Studimet e fundit sygjerojne qe forma e mire fizike ndihmon dhe shendetin e trurit. Ne nje studim te ri qe ka si synim te tregoje te mirat shendetsore te formes fizike disa te moshuar u mbajten nen vezhgim per gjashte muaj.

Dr. Artur Kramer professor tek Beckamn Institute tek Universiteti i Illinoit that se dhe aktiviteti fizik i lehte si ecja per disa kilometra ndihmon ne mbajtjen ne forme te shkelqyer te trurit tek te moshuarit, bile ai sygjeroi se permiresimi I shendetiti fizik me ane te stervitjes kardiovaskulare ndikon dhe ne rigjenerimin e funksionit te trurit ne nje person te moshuar.

Lidhur me shume per shendetin dhe fitnessin mundeni te gjenii ne web-faqen e pare shqiptare lidhur me fitnessin dhe shendetiin ..


www.shendetiplus.com
www.shendetiplus.com

turisti
11-09-04, 00:26
Pershendetje Labi.Falemnderit shume per informatat .Te pershendes. :wink:

LABI
11-09-04, 08:09
NJe ashtu turisti ., pranoni pershendetjet e mijaaa ... :wink:

dr1ta
01-10-04, 01:47
Pershendjet LABI:)

Info te mira, edhe esht e vertet ce fitnes fizik ndihmon shum per trurin un e mar shembull vetveten: kur ushtroj me nje intencitet te lart, pra trupi laget :) gjithashtu edhe truri qetsohet behem me e forte te perballoj jeten e perdishme si psh stresin ce vjen nga puna detya te ndryshme ne jet. Edhe psiqika behet me e forte sic thash me lart, gjumi i nates me i mire thjesht me e shendetshme ne pergjithsi :)


VEC USHTRONI PRA esht veshtire deri sa tja fillon por me kohe e veren se shum te mira ka nga ushtrime fizike :)

LABI
05-10-04, 21:26
Cka perfitojme nese 30-40 minuta ne dite ja kushtojme shendetit dhe trupit ?
Te pakten mjafton qe gjate tere nje dite aq dinamike ne pune ne shkolle e cka po e di une gjate gjithe asaj ngarkese , streseve dhe akumulimi te energjise negative., i lirojm duke praktikur fitnessin apo cka do qofte nje aktivitet tjeter sportive ...
Mandej fitnessi ju bene qe te ndjeheni me te shendetshem , me te fresket, me ne forme , me energjikee , e mos ta permendii anen estetike te trupit ...
Mandej fitnessi ruan lekuren , e mbane me te ree , me te forte ( thojne qe personat qe jane aktive ne sporte tajojne djerse me shume) me lirimin e djerses poret e lekures hapen dhe qelizat epidermale frymojne ..
Thjeshtee .. "Mendja e shendoshe ne trup te shendoshe "

www.shendetiplus.com