PDA

View Full Version : A E NDJENI NDONJEHER VETEN TE VETMUAR


bredhi
11-09-04, 09:36
Ketu ne mergim shpesh ndodh qe njeriu ta ndjenveten shum te vetmuar,dhe mu ne keto momente te vetmis te kapin emocjone per vendlindjen dhe vite me te bukura te jetes qe i ke kaluar atje te merr malli per gjdo gje qe ke ler atje, dhe mendimi im esht se keto qaste jan momente me te veshtira ketu ne mergim.
Andaj sa her qe udhtoj ne vendlindje me duket se po udhtoj ne te kaluare mu si ne ata filmat fantastik po kjo nuk esht fantazi po realitet ......

turisti
12-09-04, 00:20
Pershendetje - bredhi - .
Fakt se jemi ne mergim,dhe ndryshe e shohim gjendjen ketu se ato nga Kosova,por, njeriu me zemer te ndare, mes gurbetit dhe Kosoves,duhet me kuptue se realiteti i ri eshte diqka tjeter se e kaluara,sado qe mendojme dhe i kthehemi. :wink:

dr1ta
12-09-04, 01:20
Nuk ka dit cenuk mendoj per vendlindjen, me mungon gjithcka ndihem e vetmuar dhe e haruar,provoj te mbaj lidhje me familje dhe shoqeri nuk esht gjith let por mundohem, dhasht zoti kthehem nje her per gjith :)

Murgesha
12-09-04, 10:24
Pershendetje - bredhi - .
Fakt se jemi ne mergim,dhe ndryshe e shohim gjendjen ketu se ato nga Kosova,por, njeriu me zemer te ndare, mes gurbetit dhe Kosoves,duhet me kuptue se realiteti i ri eshte diqka tjeter se e kaluara,sado qe mendojme dhe i kthehemi. :wink:

Pajtohem Turist.

bredhi
12-09-04, 10:35
PO edhe nje me brengos se a do te jet fundi me i veshtir se sa fillimi ketu ne mergim, apo ndoshta do te mbyllet kjo avantur ashtu siq deshirojm ne do te na kthej aty ku i kemi fillu endrrat tona feminoredhe pasardhsit ton do te jen ata qe kemi deshiruar ne .

turisti
13-09-04, 21:36
Pershendetje - bredhi - .
Fakt se jemi ne mergim,dhe ndryshe e shohim gjendjen ketu se ato nga Kosova,por, njeriu me zemer te ndare, mes gurbetit dhe Kosoves,duhet me kuptue se realiteti i ri eshte diqka tjeter se e kaluara,sado qe mendojme dhe i kthehemi. :wink:

Pajtohem Turist.

Falemderit Murgeshe. :wink:

turisti
13-09-04, 22:31
PO edhe nje me brengos se a do te jet fundi me i veshtir se sa fillimi ketu ne mergim, apo ndoshta do te mbyllet kjo avantur ashtu siq deshirojm ne do te na kthej aty ku i kemi fillu endrrat tona feminoredhe pasardhsit ton do te jen ata qe kemi deshiruar ne .

I nderuari - bredhi -,nuk jam i disponuar,ose me mire te dhem se jam i lodhur me pergjegjen qe e shkrujta per temen e Angjellushes,por,ti po me dukesh simpatik dhe me duket se vlen te pergjigjet ne pyetjet e tuat,te cilat posedojne njefare BUTESIE ELEGANTE.
Hmmm,ne pyetjen qe e bere,hetohet brenga jote ( ose nuk ke STATUS,ose frika prej vdekjes,por une mendoj qe eshte e PARA).
Sa isha ne Kosove,asgje me pake nuk kum andrruar se ketu tash,por:

1) Ne Kosove thojsha : uh mu kon t'hypi nje here ne aeroplan prej Shkupit...

2) Qysh me dal nje here ne perendim si TURIST,vetem ta heku merakun,e jo me punue...

3) Te gjithe te premtojshin-askush nuk e qojke garancionin...

4)As ne enderr nuk kam enderrue per perendim,por ja ēka ndodhi :


Pas shume peripecive te cilat i kam pare vetem ne film,arrita ne kampin e refugjatve STENKOVEC 1. Kampi-si ne kamp.Njerzit hecshin si mizat pa krye,tjeret bejshin tregti me cigare ja me refugjat ( kush dojke me shpejte me dal nga kampi ne Evrope...),tjeret priteshin rradhen per buke ka 2-3 ore,tjeret para tendeve dhezeshin zjarm per kafe ose ēaj,do u frigojshin simbas dezimformatave qe do te na gjujne Serbet ne kamp..,do u gzojshin qe po fluturojne dhe u pregaditeshin per aeroport,tjeret ( djemt ) u bajshin hazer me shkue te HANGARI i KALTERT ku u bajke KORZA me zon naj femen.Kur e pyeta njonin pse po humb kohen ne kso gjana,ai me tha " ne jemi populli i vujshem ".Deri sa ushtaret e NATOS dhe policet Maqedon kryejshin detyrat e perditshme,gazetaret e krejt botes vrapojshin posht e nalte neper pluhur pas puneve te veta.
Ja,kjo ishte atmosfera nga kendi im,e ngjyrosur me dhembjen e shpirtit qe ish i lenduar nga ererat e luftes te cilat i perplasshin popullin prej nje ne problem ja situate tjeter....Shkurte,erdhi dita dhe une u largova.

1) Mu plotesua deshira dhe hypa ne aeroplan- GRATIS,

2)Mu hek meraku pa prit,pa kujtue...

3)Premtimet e " shokve" per viza,me nuk ishin me rendesi,

4)Erdha ne perendim pa anderrue.


Ketu eshte kertu.Nga ana TEKNIKE e JETES,nuk diskutohet,e as qe don koment.Nga ana SHPIRTRORE- Katastrofe. Me kalimin e kohes,zemra thithe dhe mbushet me vuajtjen e cila e ndan zemren ne dy pjese,ate te Kosoves dhe Evripes.Prej deshires madhe,deshirojme qe edhe Kosova te ket infrastrukturen e ketushit,te mos ndalet rryma as per sekond....edhe shume sende tjera...Ne momentet e vuajtjes per atdhe,frigohemi,por ajo nuk eshte frika nga Evropa,veq frika se gjindemi large Kosoves,large adeteve me te cilat jemi rritur,mesuar dhe jetuar....
Bredhi inderuar- mos u frigo.Disa punet ne jete nuk mundesh m'i enderrue as m'i ndryshue-ato punet ,qe jane te shkruara prej Zotit,munesh vetem m'i PERJETUE.
Me nderime. :wink:

Murgesha
13-09-04, 23:59
Turisti rrespekt per kete shkrim.
Nje po ta them se nuk je i vetmi. Ne ket vuajtje dhe rrugetim te paskam vella e me paske moter.
Vetem permendja e emrit STENKOVEC 1. nga ana juaj me ktheu ketu e 5 vjet 5 muaj me pare, kur edhe vet jetoja ne mesin e qytetareve te qytetit shqiptar me te cuditshem qe ka egzistuar ndonjeher ne historine shqiptare.
Turma njerezish qe silleshin e pshtilleshin pa kurrfare kuptimi a orari ditor.
Fytyra te shqetesuar, brenga te shumta.
Autobuse qe vini dhe vrapi e tjereve per te pare se mos eshte ndokush i aferm, ndokush i familjes, fytyra te perlotura, lajme te kobshme, me benin qe te tmerrohem dhe te pyes veten a thua ne cfare kohe po jetoj.

Kush e di, ndoshta me ke pare te kam pare, po kush mund ti mbaj mend gjithe ato fytyra qe brenda dites te parakalonin para syve?????

turisti
14-09-04, 08:26
Turisti rrespekt per kete shkrim.
Nje po ta them se nuk je i vetmi. Ne ket vuajtje dhe rrugetim te paskam vella e me paske moter.
Vetem permendja e emrit STENKOVEC 1. nga ana juaj me ktheu ketu e 5 vjet 5 muaj me pare, kur edhe vet jetoja ne mesin e qytetareve te qytetit shqiptar me te cuditshem qe ka egzistuar ndonjeher ne historine shqiptare.
Turma njerezish qe silleshin e pshtilleshin pa kurrfare kuptimi a orari ditor.
Fytyra te shqetesuar, brenga te shumta.
Autobuse qe vini dhe vrapi e tjereve per te pare se mos eshte ndokush i aferm, ndokush i familjes, fytyra te perlotura, lajme te kobshme, me benin qe te tmerrohem dhe te pyes veten a thua ne cfare kohe po jetoj.

Kush e di, ndoshta me ke pare te kam pare, po kush mund ti mbaj mend gjithe ato fytyra qe brenda dites te parakalonin para syve?????
Nderimet e mija Murgeshe.
Fjalet e tua topi nuk i lun.Une nuk deshta ta bej pershkrimin me te thelle dhe detajizuar sepse isha nje nga 43000 refugjate sa kan qene ne ate kohe kur une isha prezent,dhe per mua ishte 2 here me rende se per tjeret (kjo momentalisht nuk eshte me rendesi).Meraku me ka mbet pse nuk e bera barem bje foto,sepse jeta nuk te bjen per ēdo dite ne situatat e ketilla,a edhe ndoshta kam harrue sepse isha i fascinuar me momentin e jetes,me vendin ku ishim te gjithe si ne torrishten e rodeos-te rrethekuar me tela,si ne kohen e GJERMANIT dh kampeve te tjyre,me vendin qe e njohja nga vogjlimi,prej te cilit e shifsha Shkupin duke i paramenduar njerezit te lumtur neper shtepijat e veta dhe duke i krahasuar njerezit qe me rrethekojshin nga shtepijat e braktisura,isha i fascinuar se kisha bindje qe kjo eshte ender,kjo nuk mundet te jet e verteta ne kohen e sodit,por ajo ishte realitet i atij momentit,vula e cila e ka vulosur kapitullin e jetes time me gjera abnormale te cilat i krijojne njerezit te semure ( politukanet) qe e respektojne popullin si kafshe,Vula e kujtimeve mizore te cilen e varrosa aty ku e ka vendin e kujtimeve te pa nevojshme-ne arkivin e varrezave te ashtuquajtura STENKOVEC - te cilat (Kujtimet )shpeshhere i shfletoj ne arkivin e kujtimeve te kaluara....
P.S. Ty te njoh nga kampi Italian ku pritshim rend per buke,konzerva dhe artikuj tjere ushqimor ku u shtyjshim,ha,ha,ha,ha ( hajgare,a ndoshta edhe jemi pa,po kete koha do te argumentoje ..).Falemderit per mendimin tend rreth shkrimit tim larte shenuar.Te pershendes.

bredhi
14-09-04, 18:25
Ah vuajtjet .... ishin te veshtira por meq ishim te gjith bashk i tejkaluam.Jua besoj o njerz po prap ne jetojm po kisha pas deshir qe dikush qe me nuk esht te gjitha keto vuajtje ti perjetoj po vetem te jet ne mesin ton po qe ti besh gjdo njeri e perjeton ne menyren e vet dhe vuajtja e as njerit nuk krahasohet me te tjetrit.ah....po ju lutem mos me keqkuptoni po dua ta mbylli ket tem se kerkon koh dhe energji te madhe per ta perfunduar. PO nje dua te ua deshiroj qe endrrat e juaja ju relizofshintash po e perfundoj se nuk po kam me forc te shkruaj se me ka lodhur puna pa keqkuptime

turisti
14-09-04, 21:07
Ah vuajtjet .... ishin te veshtira por meq ishim te gjith bashk i tejkaluam.Jua besoj o njerz po prap ne jetojm po kisha pas deshir qe dikush qe me nuk esht te gjitha keto vuajtje ti perjetoj po vetem te jet ne mesin ton po qe ti besh gjdo njeri e perjeton ne menyren e vet dhe vuajtja e as njerit nuk krahasohet me te tjetrit.ah....po ju lutem mos me keqkuptoni po dua ta mbylli ket tem se kerkon koh dhe energji te madhe per ta perfunduar. PO nje dua te ua deshiroj qe endrrat e juaja ju relizofshintash po e perfundoj se nuk po kam me forc te shkruaj se me ka lodhur puna pa keqkuptime

Pershendetje. :wink:

fina
04-07-05, 17:06
me pelqen vetmija ma shum se gjdo gje ne bot edhe qetash per momentin pom pelqen se jam vet

Flaka_1
10-07-05, 01:35
ahhhh vetmia
fjala vetmi eshte vetem nje fjal
por ka shume kahje te ndryshme
vetmin besoj se e ndjen qdo njeri
mvaret nga qasti & nga situata
kur ne jetojm larg vendlindjes
kur ne jetojm pa dashuri
eshte fakt se na kaplon vetmia
por eshte edhe e kunderta
kur ne jetojm ne vendlindje
kur ne jetojm me dashuri
eshte fakt se na kaplon vetmia
vetmin duhet ta marrim me mase
rezultati i vetmis
1) na lehteson
2) na demton
e quditshme vetmia
te quditshem njerezit
e quditshme jeta
vetmia
shpresa
gezimi
hidherimi
dashuria
jane te pandashme nga njeriu jetojn derisa njeriu te jetoj
me respekt Flaka_1 :( :D

emine
18-05-08, 09:34
PO..........................:frown:

Estella
22-05-08, 00:35
po.................

LABI
22-05-08, 00:56
Me t'gjitha do t'a pranoja martesen , vetem me vetmine jo !

Po t'ishte e mire vetmija , Perendia nuk do t'a krijonte nje bote te perbashket per te gjithe .

Aristoteli thoshte : "Ai qe nuk mund t'jetoj ne shoqeri , ose ai qe nuk ka nevoj per shoqeri dhe se i mjafton vetja , Ai ose eshte egersi ose perendi"

Ndose disa rrethana dhe situata njeriu ka nevoj t'jet i vetem ne paqesin e qete te vetmise . Mirepo, megjithate NJERIU po t'mos ishte PER NJERIUN . AI NUK DO T'ISHTE NJERI .... Njeriu pjesen me te madhe te jetes e kalon ne shoqerim me llojin e vet .


Krenaria para ndjenies se vetmise mposhtet . Vetmija eshte nje ndjenie qe e trishton cdo njeri . Pasi levizja, jeta, ekzistenca dhe VET NJERIU perhere - gjenerohet, prodhoeht, shtyhet dhe zhvillohet, realizohet ne nderveprim me te kunderten e realitetit te vet , pra nga TJETRI ( nga shoqi i llojit te vet ) .

Jana
23-05-08, 11:24
PO nganjere po...........

Por e thirri nje shoqe apo shkoj te nje shoqe sepse.......Vetmin smuj me duru......

Linka_pz
23-05-08, 15:14
Sigurisht qe po .....

halla e madhe
23-05-08, 15:27
..nganjehere mundohem te gjeje vetmine per te lexuar librin e posafilluar,s'ka shansa,kemi qellu shpi e madhe:biggrin:

selvija
25-05-08, 22:17
Ne jete njeriu ndihet shpesh i vetmuar, dhe mendoj qe shumicen e kohes e kalojme ne vetmi. Panvaresisht qe mund te ndodhemi ne ambjente plot me njerez.

Mua shpesh me ndodh te ndjehem e vetmuar edhe ne mes te turmes.

Domira
26-05-08, 09:12
Po e ndjej veten te vetmuar kur mami dhe babi shkojne diku e une mbetem vete. Me han shtepia.

Amina
26-05-08, 10:02
Sigurisht qe po.

Preshevar
26-05-08, 10:11
Kush s'eshte ndier i vetmuar ?... ndodhe shpesh here qe edhe vetmia njėsoj si nata te sjell kėshilla tė mira. :)

Prishtinasja_
26-05-08, 10:14
PO................shume here bile...:frown::mad:

Albonita
27-05-08, 12:04
Po.........gjdo..minut gjdo sekund gjdo ..dite...!! ihhh

Alkimisti_ch
08-06-08, 22:10
Vetmia eshte pjese e jetes por mvaret se ne ēfar konteksti eshte shtru kjo pyetje. Nese eshte menduar Vetmia gjat ter jetes ateher kishte me qen nje tmerr i papershkruar apo nje vdekje per se gjalli do te thoja une.
Por nese eshte menduar per vetmin e herpashershme ndoshta ateher kjo ka efekt pozitiv aq me teper kur kihet parasysh fakti se ne jeten urbane kemi nje dinamizem te madh te jetes qe pershkohet me obligime e strese te shumta sa qe nganjeher thjesht duam te jemi vetem.
Eshte interesant se heren e fundit kur isha ne Kosove kam qendurar kohe te gjat e ne disa raste me ka munguar vetmia, se atje nuk gjeja asnje ēasta per te qen i vetmuar, perher je i rrethuar nga njerz. Eshte nje Kontrast interesant.

teutaA
08-06-08, 22:15
poo .....

Fshatari
09-06-08, 09:09
Nė ēdo vend, ēdo ēast, ndjehem dhe jam i vetėdijshėm se jam thell i vetmuar. Pra e kotė ėshtė prania e njerzve qė mė shoqėrojnė sepse jam i kapluar vazhdimisht nė vetmi.

jadore
09-06-08, 13:17
Nė ēdo vend, ēdo ēast, ndjehem dhe jam i vetėdijshėm se jam thell i vetmuar. Pra e kotė ėshtė prania e njerzve qė mė shoqėrojnė sepse jam i kapluar vazhdimisht nė vetmi.

.. kete nuk e besoj ..!!!

aq sa e njoh fshatarin nga postimet ,nuk ka se si ndihet i vetemuar , me vete ka mendimet , kujtimet ..
apo mik ..!!!...nje i ditur gjithmone eshte i rrethuar ,ai nuk ndihet kurr vetem , perkrah ka boten e tij..

emine
09-06-08, 13:48
JO!!!per qudi dhe vete befasohem qe koheve te fundit nuke ndihem vetun....jeta po sjellke befasit e veta.Normal gjithmone jam ndi e vetme e humbur ,po sote per sote kam gjithqka qak zemra ime deshiron,,,NUK Ndihem e Vetme!

Arkza
09-06-08, 14:10
Po si jo ! Kjo eshte gje Normale edhe me qen ne mesin te 100 vetve nganjehere i ndodhe qdo kujt kjo qe te ndihet e/i Vetmuar pra kjo me ndodhe shpesh-here edhe mua !

LuLjaa
09-06-08, 15:02
Joo, shume shume rrall ndodh kjo

Breshka
09-06-08, 15:52
Po mos me thon gjithmon, them shum her

Murgesha
09-06-08, 16:07
Edhe me dashtė me e ndjerė vetminė nuk kam kohė...

thellenza
09-06-08, 16:30
po, ne mesin e 100 njerzve ndodhe te ndjehem shpesh e vetmuar.

Alkimisti_ch
09-06-08, 16:55
po, ne mesin e 100 njerzve ndodhe te ndjehem shpesh e vetmuar.

Thellenze kjo eshte vertet nje simbolike shume e fuqishme, tamam e ke pershkruar ashtu qe ska nevoj per ndonje koment, une vetem po ja shtoj kesaj disa vargje te momentit per te kuptuar sa e rende eshte vetmia..

Vetmia

Mbi supet e mia
Rėndon pesha e vetmisė
Para syve mė shfaqet
Hija e zezė
Heshtjen e thyen
Fishkėllima e erės
qė pėrplasej pamėshirshėm
nė xhamat e dritarės
Sikur donte tė ngushllonte;
Filloi te bjerė shi
Jashtė - E brenda erdhi Loti,
iku Vetmia …

Naki
09-06-08, 17:06
Thellenze kjo eshte vertet nje simbolike shume e fuqishme, tamam e ke pershkruar ashtu qe ska nevoj per ndonje koment, une vetem po ja shtoj kesaj disa vargje te momentit per te kuptuar sa e rende eshte vetmia..

Vetmia

Mbi supet e mia
Rėndon pesha e vetmisė
Para syve mė shfaqet
Hija e zezė
Heshtjen e thyen
Fishkėllima e erės
qė pėrplasej pamėshirshėm
nė xhamat e dritarės
Sikur donte tė ngushllonte;
Filloi te bjerė shi
Jashtė - E brenda erdhi Loti,
iku Vetmia …

...Mbas lotit pastrohet shpirti dhe lirohem nga vetmia!

Pa natė s’ka ditė, pa qetėsi s’ka zhurmė, pa urrejtje s’ka dashuri”, pa vetmi nuk ka marrėdhėnie shoqėrore, sepse vetėm atėherė, duke qėndruar me veten, mund tė reflektosh e tė bėhesh i aftė pėr tė pasur raportet e duhura me njerėzit.

Trina_1
09-06-08, 17:18
Po ........................................... :rolleyes:

thellenza
09-06-08, 17:27
Thellenze kjo eshte vertet nje simbolike shume e fuqishme, tamam e ke pershkruar ashtu qe ska nevoj per ndonje koment, une vetem po ja shtoj kesaj disa vargje te momentit per te kuptuar sa e rende eshte vetmia..

Vetmia

Mbi supet e mia
Rėndon pesha e vetmisė
Para syve mė shfaqet
Hija e zezė
Heshtjen e thyen
Fishkėllima e erės
qė pėrplasej pamėshirshėm
nė xhamat e dritarės
Sikur donte tė ngushllonte;
Filloi te bjerė shi
Jashtė - E brenda erdhi Loti,
iku Vetmia …
ka kuptim kjo, edhe loti e then vetemine

lirik
10-06-08, 07:12
Vetmia ėsht shum negative
e ndjej shpeshher
sepse jetoj ne dheun i cili e praktikon
ndersa shqiptart ktu ne mesin tonė ku jetoj un vetvetes ja krijuan izolimin
e vetminė sepse ndoshta edhe shpirtin e kan tė tillė ju pelqen vetmia

per mendet qe i kan mashalllah rrush prej mendve jan mos i paft syri i keq
mua nuk m epelqen vetmia se paku nui me pelqente dikurė
por jeta qenka imponim i nji dqkaje qe nuk te pyet kurr
ajo i sjell ligjet vet deshte apo nuk deshte ti