PDA

View Full Version : Tre Gjėra Qė Adhuroni & Tre Gjėra Qė Urreni??


ShEjToNkA
13-09-04, 23:50
Pėrshndetje tė ndėruar bashkė diskutuės.
Kam dėshirė tė di se cilat janė ato tre gjera qė adhuroni mė sė shumti nė jetė ,si dhe ato tre gjėra qė urreni mė sė shumti????

Ju falemderit!

Murgesha
14-09-04, 00:05
Shejtonka po te pergjigjem.

Gjerat qe adhuroj:

1. Zotin qė mė ka krijuar.
1. Nėnėn qė mė lindi.
1. Babanė qė mė ofroi shkollimin e nuk mė la tė bėhem injorante.

Gjėrat qė urrej:

1. Injorancėn
2. Injorancėn
3. Injorancėn.

Se nga injorantėt lindin tė gjithė kėqiat e kėsaj bote.

turisti
14-09-04, 07:43
Pershendetrje Shejtonka.Tema eshte interesante.
Ēdo njeri e ka metoden e vet,stilin,idejen e jeteses,afrimin dhe shiqimin mbi jete ne menyren e veqant dhe specifike qe e karakterizon tipin e tij.
Kur jame ne pozite qe duhet me urrejt diēka,simbas sistemit tim,une ua nderroj kahjen ketyre gjerave dhe i injoroj.Me injorimin ndaj urrejtjes se gjerave qe po na nervozojne-behet tejkalimi me i lehte,me pa stres dhe me pak problematik.
Gjera qe i adhuroj,jane te gjithat gjerat pozitive.
Pershendetje. :wink:

qika_pr
15-09-04, 13:44
tung
tri gjerat qe i adhuroj jane:

vajzen time
babin
edhe burrin

tri gjerat qe i urrej me shpirte jane:

njerezit te pandergjegjeshem
thashethenat
edhe egoizmin e tepruar tek njerezit

suzi
21-09-04, 23:18
vetem nje gje duhet te adhurohet ajo eshte per mua

Allahu

ndersa 3 sende munden mu simpatizu ose mi deshte po per adhurim eshte vetem nje qe e ceka me lart
sa i perket urrejtjes mund te jen ;

padrejtesia
tradhetija
thashethamet :lol:

Loloku
22-09-04, 08:54
A bane ShEjToNkA vetem nga nje se tri nuk i baj dot?

E adhuroj BUKURINĖ

e urrej BUKURINĖ

dita girl
22-09-04, 10:59
A bane ShEjToNkA vetem nga nje se tri nuk i baj dot?

E adhuroj BUKURINĖ

e urrej BUKURINĖ


hahahhahaha Loloku me ty jam tuj kesh :wink:

mua s'po me kujtohet per momentin se qka adhuroj dhe qka urrej :wink:

Loloku
22-09-04, 11:05
A bane ShEjToNkA vetem nga nje se tri nuk i baj dot?

E adhuroj BUKURINĖ

e urrej BUKURINĖ


hahahhahaha Loloku me ty jam tuj kesh :wink:

mua s'po me kujtohet per momentin se qka adhuroj dhe qka urrej :wink:

:lol: :lol: :lol: :lol: edhe une me ty valla se me qesh me vetveten thone koka tranu!

ShEjToNkA
22-09-04, 11:08
A bane ShEjToNkA vetem nga nje se tri nuk i baj dot?

E adhuroj BUKURINĖ

e urrej BUKURINĖ


hahahhahaha Loloku me ty jam tuj kesh :wink:

mua s'po me kujtohet per momentin se qka adhuroj dhe qka urrej :wink:

:lol: :lol: :lol: :lol: edhe une me ty valla se me qesh me vetveten thone koka tranu!


Hahahhhhaahahaahaaahahahahahha , edhe unė po qeshi me tė dyve .

Ylberi_be
22-09-04, 11:28
tung mendoj se Perveq allahut dhe pejgamberve te tij nuk duhet te perdoret fjala adhurim te dikush tjeter; dhe kisha pas deshir te me ndihmoj dikush diqka Pse temat e mija qe i postoj nuk regjistrohen a ka dikush ketu dijni dhe kerkoj nga moderatoret mirkuptim dhe niashtu falje nese e kam tepru me fjal patriotike :idea: :idea:

Gentiana
22-09-04, 12:25
Adhuroj:
1. Zotin
2. Familjen
3. Lumturin.

Urrej:
1. Genjeshtrat
2. Tradhtin
3. Mendjemadhesi-n

dita girl
22-09-04, 15:29
A bane ShEjToNkA vetem nga nje se tri nuk i baj dot?

E adhuroj BUKURINĖ

e urrej BUKURINĖ


hahahhahaha Loloku me ty jam tuj kesh :wink:

mua s'po me kujtohet per momentin se qka adhuroj dhe qka urrej :wink:

:lol: :lol: :lol: :lol: edhe une me ty valla se me qesh me vetveten thone koka tranu!


Hahahhhhaahahaahaaahahahahahha , edhe unė po qeshi me tė dyve .


hahahhahahaha falemnderit per bashkangjitjen Shejtonka :D :wink:

Loloku
22-09-04, 17:59
Te gezuara dhe te qeshura qofshi gjithmone dita girl dhe ShEjToNkA dhe te gjithe ata qe e duan kenaqesine dhe une sigurisht ne mesin tuaj kaq te qeshur dua te qesh e te qesh sa te mos mendoj kurre per keq!

aferdita
22-09-04, 20:24
Adhuroj
zotin dhe familjen

E urrej

padrejtesin
genjeshtrat edhe gjithqka qe ka te bej me tradhti

dita girl
23-09-04, 11:43
Te gezuara dhe te qeshura qofshi gjithmone dita girl dhe ShEjToNkA dhe te gjithe ata qe e duan kenaqesine dhe une sigurisht ne mesin tuaj kaq te qeshur dua te qesh e te qesh sa te mos mendoj kurre per keq!AMIN ishalla!!! :D :D :D

neki76
23-09-04, 12:08
Adhuroj:
1. Zotin
2. Familjen
3. Lumturin.

Urrej:
1. Genjeshtrat
2. Tradhtin
3. Mendjemadhesi-n

Hallall bre qike

Naki
24-09-04, 00:02
Adhuroj

Femijet
Pikturat
Lulet

Urrej
Intrigat
Mendjemadhesin
Alkoholin

Kaltrina
24-09-04, 07:41
Adhuroj

Femijet
Pikturat
Lulet

Urrej
Intrigat
Mendjemadhesin
Alkoholin

Si me ma pas lexu mendjen :wink:

pershendetje

Gentiana
24-09-04, 13:24
Adhuroj:
1. Zotin
2. Familjen
3. Lumturin.

Urrej:
1. Genjeshtrat
2. Tradhtin
3. Mendjemadhesi-n

Hallall bre qike

:roll: :roll: :roll: :?

Albanam
24-09-04, 14:06
Adhuroj:

"Vetėm e Tij ėshtė ēka ka nė qiej e nė tokė dhe vetėm Atij i takon vazhdimisht adhurimi. A mos i keni frikė dikujt tjetėr pos All-llahut?" (Kur'an, Nahl: 52)


Urrej:

- Hipokrizinė
- Gėnjeshtrėn
- Shpifjen

mirsad
24-09-04, 21:09
adhuroj....
ALLAHUN QE EM KRIJO
ALLAHUN QE EM KRIJO
ALLAHUN QE EM KRIJO
URREJ
PERGOJIMIN
SHPIFJET
GENJESHTREN

Barbaroza
03-10-04, 17:12
Adhuroj:

1.Zotin,Krijuesin tone,
2.Familjen,
3.Njerezit e sinqerte e te devotshem!


Urrej:

1.Amoralitetin,
2.Alkoolin,
3.Genjeshtaret!

Naki
03-10-04, 20:37
Adhuroj

Femijet
Pikturat
Lulet

Urrej
Intrigat
Mendjemadhesin
Alkoholin

Si me ma pas lexu mendjen :wink:

pershendetje

Kaltrina te pershendes edhe une :!:

Ebu Hurejra Muhammed
04-10-04, 00:07
Pėr ata qė nuk e din, fjala ADHURIM nuk ėshtė e njėjt me simpatizon, fjala Adhurim pėrdoret vetėm nė Zotin xhele shanuhu i Cili na krijoj, ky ėshtė ni gabim fatal qė bėjn edhe Mediat dhe Gazetart, por ti lem ata, keni kujdes e mos gaboni tjera her, se merrni pėrgjegjėsi tė madhe para Allahut azaugjel nė diten e Gjykimit, eh asaj pėrgjegjėsie nuk mund t'ju shmangeni pasi ta keni lexuar kit shkrim.

Po nese nuk mė Besoni, pytni ata tė diturit, hoxhallart.

1. Allahun azaugjel si mė krijoj.
1. Allahun azaugjel si mė krijoj.
1. Allahun azaugjel si mė krijoj.

2. Xehnemin.
2. Xehnemin.
2. Xehnemin.

Dilaver
04-10-04, 00:32
Pėr ata qė nuk e din, fjala ADHURIM nuk ėshtė e njėjt me simpatizon, fjala Adhurim pėrdoret vetėm nė Zotin xhele shanuhu i Cili na krijoj, ky ėshtė ni gabim fatal qė bėjn edhe Mediat dhe Gazetart,

ADHUROJ - kam dashuri tė zjarrtė dhe nderim tė madh pėr dikė a pėr diqka.
Ndėrsa kur ėshtė fjala nė besim fetar - e nderoj dikė a diqka si Perendi, i perulem e i falem si njė fuqie tė mbinatyrshme, pra adhuroj Perendinė.

E si duket paska nevoj edhe per njė kongres tė gjuhės dhe letėrsisė shqipe!!!!

Ebu Hurejra Muhammed
04-10-04, 03:54
Pėr ata qė nuk e din, fjala ADHURIM nuk ėshtė e njėjt me simpatizon, fjala Adhurim pėrdoret vetėm nė Zotin xhele shanuhu i Cili na krijoj, ky ėshtė ni gabim fatal qė bėjn edhe Mediat dhe Gazetart,

ADHUROJ - kam dashuri tė zjarrtė dhe nderim tė madh pėr dikė a pėr diqka.
Ndėrsa kur ėshtė fjala nė besim fetar - e nderoj dikė a diqka si Perendi, i perulem e i falem si njė fuqie tė mbinatyrshme, pra adhuroj Perendinė.

E si duket paska nevoj edhe per njė kongres tė gjuhės dhe letėrsisė shqipe!!!!Me keq ardhje po tė them se je gabim :D

Argumentet, nuk jan prej meje apo prej filani apo halani, por prej Allahut azaugjel.

Allahu nė njė ajet Kur'anor thotė:


26) O njerėz, adhuroni Zotin i Cli u ka krijuar juve dhe ata para jush, pėr t’u ruajtur nga mohimi.

Zoti ėshtė Ai, qė pėr ju tokėn e ka bėrė shtresė dhe qiellin ēati. Prej tij ju lėshon shira qė tė rriten fruta pėr ushqimin tuaj, prandaj mos i bėni shok Zotit, sepse ju e dini se Ai ėshtė Njė dhe vetėm Njė.
Pasiqė ibadeti (adhurimi) ėshtė qėllimi nga ekzistenca e njeriut, medje krejt gjithėsia ėshtė krijuar pėr atė qėllim, tė cilin ne e kemi mėsuar nga shpalljet e Zotit, e posaēėrisht nga shpallja e fundit, Kur’ani, prandaj edhe kuptimin e ibadetit (adhurimit) duhet ta nxjerrim nga Kur’ani dhe Sunneti i Pejgamberit Muhammed, paqja e All-llahut qoftė mbi tė , i cili e ka spjeguar dhe jetėsuar Kur’anin. Nė Kur’an dhe Sunnet gjejmė edhe rrugėn nėpėrmes sė cilės do ta realizojmė atė qėllim.

Nė Kur’an dhe Sunnet ibadeti (adhurimi) nuk pėrkufizohet nė disa farze (obligime fetare), por ēdo lėvizje e muslimanit qė buron nga besimi e tij me tė cilėn ai synon tė afrohet tek All-llahu, konsiderohet ibadet(adhurim). Nė Kur’an All-llahu i Lartėsuar na obligon qė tėrė jetėn t’ia kushtojmė atij: “Thuaj: namazi im, kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime janė pėr All-llahun, Zotin e botėve! Ai nuk ka shok (nuk adhuroj tjetėr). Me kėtė jam i urdhėruar dhe jam i pari i muslimanėve ( i pari qė pranoj dhe bindem)!” (El-En’am: 162, 163)

Allahu i madhėrishėm e ka krijuar njerėzimin pėr ta adhuruar Atė. Nė Kur’an thotė: “Kurse xhinėt dhe njerėzit nuk I kam krijuar pėr tjetėr vetėm se tė mė adhurojnė.” (edh- Dharijat: 56). Fjala “adhurim” (ibadet) ėshtė shprehje pėr tė gjitha fjalėt dhe veprat publike e tė fshehura qė i do Allahu.
Realizimi I kuptimeve tė adhurimit nė kėtė kuptim tė gjerė kėrkon qė njeriu ta bėjė jetėn, fjalėt, veprat, sjelljet dhe marrėdhėniet e tij me njerėzit conform metodave dhe formave qė I ka vendosur Sheriati Islam.Ibadeti (adhurimi) qė do tė thotė t’i zbatosh urdhėrat e All-llahut xh.sh. dhe tė ruhesh nga ndalesat ėshtė njė devotshmėri qė e forcon dhe e bėn tė qėndrueshėm besimin tek All-llahu xh.sh. duke e sjellė njeriun nė shkallėn e melekut. Ky tregim dėshmon gjendjen e vėrtetė sė sotme tė botės islame. Ibadeti (adhurimi) ėshtė njė arsyetim i logjikshėm dhe i drejtė, pėr kėtė jetė dhe pėr atė tė ardhme, meqenėse rregullon punėt e kėsaj bote dhe tė botės tjetėr (Ahiret). Ibadeti (adhurimi) ėshtė njė mjet i rėndėsishėm sepse njeriun dhe shoqėrinė i ngre dhe i lartėson deri nė pėrsosmėri. Po kėshtu, ibadeti (adhurimi) paraqet njė lidhje tė pėrhershme dhe tė ndershme, ndėrmjet All-llahut dhe adhuruesve (robėve) tė Tij.


Ibadeti (adhurimi) ka pėr qėllim qė mendimet e njeriut t’i drejtojė nga Mjeshtri i Gjithėsisė. Drejtimi i besimtarit nga Mėshiruesi i Gjithėsisė, ėshtė dhe del nga bindja e nėnshtrimi i njeriut ndaj Tij. Bindja dhe nėnshtrimi ndaj Zotit tė Madhėruar, robin e Tij e vendos nė njė sistem tė pėrsosur dhe mė tė rregullt,ndaj All-llahut xh.sh.. Duke e respektuar kėtė sistem tė pėrsosur, tek njeriu zbulohet njė bukuri e fshehtė dhe e panjohur. Nė tė gjitha qoshet e Gjithėsisė shihet Mjeshtėria e Krijuesit, qė shkėlqen si artet e skalitura dhe tė zbukuruara mrekullisht.


KUJDES: Thelbi i Adhurimit (ibadetit) ėshtė Ihlasi (sinqeriteti i vėrtetė ndaj All-llahut tė Madhėruar). Sinqeriteti ka kuptimin qė tė realizosh dhe tė kryesh Adhurimin (ibadetin) nė mėnyrė tė rregullt ndaj Zotit xh.sh., vetėm pėr Hirėn e Tij, meqenėse tė ka urdhėruar All-llahu xh.sh,e pra vetėm ashtu duhet vepruar.Nėse adhurimi (ibadeti) bėhet pėr ndonjė arsye apo interes tjetėr, pėrveēse nė Emėr tė All-llahut, atėhere ai nuk ka vlerė dhe nuk pranohet. Vlerat dhe qetėsia shpirtėrore nė Adhurim (ibadet) janė vetėm njė nxitje dhe shtytje e lartė, por jo qėllim.

Ebu Hurejra Muhammed
04-10-04, 03:59
Me tė vėrtet paska nevoj pėr njė kongres tė gjuhės dhe letėrsisė shqipe!! :lol: :D :oops:

Mos jep fetwa pa dije, tė ka mthan sdisa her shkaqet pse dhe qysh e tek.

Ebu Hurejra Muhammed
04-10-04, 10:04
[quote="Albanam"]Adhuroj:

"Vetėm e Tij ėshtė ēka ka nė qiej e nė tokė dhe vetėm Atij i takon vazhdimisht adhurimi. A mos i keni frikė dikujt tjetėr pos (http://www.ntsearch.com/search.php?q=pos&v=56) All-llahut?" (Kur'an, Nahl: 52)


A mos mbizotroni ju o njerz diqka nė tokė apo nė qiell ??

E kush e meriton Adhurimin pėrpos Tij ?

Dilaver
04-10-04, 10:30
Nė pėrpilimmin e ”Fjalorit tė gjuhės sė sotme shqipe” nga Instituti i Gjuhėsisė dhe i Letersisė si botim i parė nė vitin 1980 e i hartuar nėn drejtimin e:
prof Androlli Kostallari – Kryeredaktor
Redaktorė: dr. shk. Jani Thomai,
kand. shk. Miēo Samara,
bashk. shk. Josif Kole
Hartues: prof. Androkli Kostallari
dr. shk. Jani Thomai
kand. shk. Miēo Samara
Bashkpunėtor shkencorė Josif Kole, Palok Daka, Pavli Haxhillazi, Hajri Shehu, Kornelja Sima, Thanas Feka, Beatriēe Keta, Agim Hidi.

Punonjėsit e Sektorit tė leksikologjisė e tė leksikografisė sė Institutit tė Gjuhėsisė e tė Letėrsisė pėrpunuan nė mėnyrė mjaft tė ngjeshur, sipas parimeve e kritereve shkencore bashkėkohore, visarin e fjalėve dhe shprehjeve tė gjuhės sė sotme shqipe.

Kėshtu pėr tė ripunuar e plotėsuar edhe njė herė ketė Fjalor duke qit nė botim gjat vitit 2002 nga ekipi i gjuhėtarėve mė tė shquar si:
Prof. dr. Jani Thomai, prof. dr. Miēo Samara, prof. as. dr. Josif Kole, prof. as. Dr. Pavli Haxhillazi, prof. As. Dr. Hajri Shehu, prof.as. dr. Thanas Feka e Kornelja Sima.

Njė perkushtim i veēantė iu bė Fjalorit nė perpjekjet pėr pastrimin e gjuhės letrare shqipe nga fjalėt e nga ndėrtimet e huaja tė panevojshme, pėr pasurimin e saj dhe pėr ngritjen e kulturės gjuhėsore.

Pra sipas ketij Fjalori tė gjuhės sė sotme shqipe faqe 24, shprehja ADHUROJ ka ketė kuptim:

ADHUROJ- kam dashuri tė zjarrtė dhe nderim tė madh pėr dikė a pėr diēka. P. sh. adhuroj bukuritė e natyrės.

Ndėrsa kur ėshtė fjala nė besim fetar - e nderoj dikė a diēka si Perėndi, i pėrulem e i falem si njė fuqie tė mbinatyrshme.

E ti nėse ke arrijt grada mė tė larta se keta tė siperpermendurit, por edhe nėse ke bėr far zbulime tė reja nė lėmin e gjuhės dhe letersisė shqipe lajmėrou sa mė parė nė ketė Institut e do e ripononi njė version tė ri tė gjuhės shqipe e keto shprehje qe janė tė "gabueshme" do tė dalin prej perdorimi (sipas shkretirės tėnde mendore).

Por ki kujdes se gjuha shqipe nuk ka nevoj pėr shprehje e kultur arabe e tė huaja, sepse ne deshirojmė tė avancojmė e tė shkojmė pėrpara e jo tė kthehemi mbrapa e tė shuajmė gjuhėn e kulturen kombėtare e tė perqafojmė kultura e gjuh tė huaja.

Unė nuk jap fetwa tė gabuara por jam i gatshėm qė hamshurėt tė cilėt mendojnė se nuk ka mbi ta, jam ketu dhe.......

progoni
04-10-04, 10:47
Pėr ata qė nuk e din, fjala ADHURIM nuk ėshtė e njėjt me simpatizon, fjala Adhurim pėrdoret vetėm nė Zotin xhele shanuhu i Cili na krijoj, ky ėshtė ni gabim fatal qė bėjn edhe Mediat dhe Gazetart, por ti lem ata, keni kujdes e mos gaboni tjera her, se merrni pėrgjegjėsi tė madhe para Allahut azaugjel nė diten e Gjykimit, eh asaj pėrgjegjėsie nuk mund t'ju shmangeni pasi ta keni lexuar kit shkrim.

Po nese nuk mė Besoni, pytni ata tė diturit, hoxhallart.

1. Allahun azaugjel si mė krijoj.
1. Allahun azaugjel si mė krijoj.
1. Allahun azaugjel si mė krijoj.

2. Xehnemin.
2. Xehnemin.
2. Xehnemin.

Ky paska me mrri te zoti qysh ja paska nisė,
veq ngadal se mos po rrėzohesh kundė,naltėsi e madhe,tani po e di ti.

Krokodilli
04-10-04, 11:10
Adhuroj:

1.Zotin,Krijuesin tone,
2.Familjen,
3.Njerezit e sinqerte e te devotshem!


Urrej:


1.Genjeshtaret
2.Pergojimin
3.Mendjemadhesin

zana_e_maleve
04-10-04, 11:13
Pėr ata qė nuk e din, fjala ADHURIM nuk ėshtė e njėjt me simpatizon, fjala Adhurim pėrdoret vetėm nė Zotin xhele shanuhu i Cili na krijoj, ky ėshtė ni gabim fatal qė bėjn edhe Mediat dhe Gazetart, por ti lem ata, keni kujdes e mos gaboni tjera her, se merrni pėrgjegjėsi tė madhe para Allahut azaugjel nė diten e Gjykimit, eh asaj pėrgjegjėsie nuk mund t'ju shmangeni pasi ta keni lexuar kit shkrim.

Po nese nuk mė Besoni, pytni ata tė diturit, hoxhallart.

1. Allahun azaugjel si mė krijoj.
1. Allahun azaugjel si mė krijoj.
1. Allahun azaugjel si mė krijoj.

2. Xehnemin.
2. Xehnemin.
2. Xehnemin.

Pershendetje! Me fal nese je hoxhe edhe vet por une ne hoxhallar nuk besoj fare se me shume se rrejne ato nuk rren askush tjeter, me qene nuk thojne kot Ban cka te tham une e mos ban cka baj une

Abdullah Sylejman Mehmeti
04-10-04, 13:13
Mė vjen keq por unė nuk po mund tė kuptoj, pėrse po ju vjen aq fshtir ta pranoni faktin se nuk Adhurohet kush pos All-llahut Subhane we Teala. Shiko nėse ti e Adhuro All-llahun dhe nė rtė njejtėn kohė e Adhuro njė Lojtar Futbolli atėher ti pe konsidero All-llahun si Lojtarin e Futbollit. E kjo i bie njėsoj si shirk e shirku ėshtė gjėja e vetme qė All-llahu nuk e falė. Ju nė vend se ta Adhuroni njė Lojtar mund ta Simpatizoni ose aj mund tė jet Idoli i juaj e jo ta Adhuroni sepse Adhurimi i takon vetėm All-llahut.

ShEjToNkA
04-10-04, 22:12
Tė ndėruar dikutues , duke iu falenderuar pėr pergjegjėje ndajė temės, njėherit iu pergėzoi edhe pėr opinoinet qė keni shprehė.

Mbetėni tė pershndetur nga unė.

dr1ta
04-10-04, 23:49
Adhuroj:
1. Familjen
2.Nje atmosfer te mire
3.Femijet

Urrej:
1.Mendjemadhesine
2.Kohen e keqe
:?
3.pergojimin

blusky
05-10-04, 00:42
Adhuroj
1.allahun
2.vajzen time
3.ec e mos thuaj gruan

Urrej
1.K.E.K-un
2.K.E.K-un
3.K.E.K-un

dita girl
08-10-04, 13:49
Adhuroj
1.allahun
2.vajzen time
3.ec e mos thuaj gruan

Urrej
1.K.E.K-un
2.K.E.K-un
3.K.E.K-un


hahahhahhaha brravo te qofte se kurr ma mir se ke pas....

Kercovari
08-10-04, 17:49
Adhuroj

1.Korektesin
2.Perkujdesjen
3.Te qarit e femive
Urrej

1.Padrejtsin
2.Dyfytyrsin
3.Xhelozin e tepruar.

Naki
22-04-05, 15:48
Pėrshndetje tė ndėruar bashkė diskutuės.
Kam dėshirė tė di se cilat janė ato tre gjera qė adhuroni mė sė shumti nė jetė ,si dhe ato tre gjėra qė urreni mė sė shumti????

Ju falemderit!

Kavaleri
24-04-05, 22:06
Adhuroj Alla`hun.
Adhuroj Kombin Shqiptar.
Adhuroj Bukurin.


Urrej Serrbt.
Urrej Mendjemadhesin.
Urrej Kur dikush me Urren mua.

experti_lu
26-04-05, 03:52
gjerat qe i dua jan:

1-korrektesin.
2-direktsine.
3-pastresin shpirtrore.


GJERAT QE I URREJ JAN.

1-genjeshtrat.
2-trillimet.
3-tradhetine,,,,,,ooohhhhhhhhh sa e urrej tradhetine,hmmmmmmmm

Blondi1
27-05-05, 11:46
Un nuk dua asgja , vetem se nuk po kam kah me ja mbajt

me mujt me shku ne han apo mars

Bleta
15-06-05, 20:16
E adhuroj Zotin[Familjen Dashurin/color][color=black]E urrej tradhetin Genjeshteren Budallakin

laliloli
15-06-05, 20:24
Adhuroj :

sinqeritetin
drejtesin
punen

urrej:
mendjemadhesin
genjeshtren
pabesinė

Alb_4ever
24-06-05, 10:52
adhurimi i takon vetem Allahut dhe askujt tjeter


pershendetje

Kodra
28-06-05, 14:27
**********
**********
**********


Adhuroj


1. Qeshjen( :lol: )

2. Sinqeritetin

3. Njerėzit qė i kanė kėto veti


Urrej

1. Gėnjeshtrat

2. Njerėzit qė thonė --->Vetėm qysh tė them unė

3. Dinakėrin

halla e madhe
28-06-05, 14:47
Adhuroj:Paqen ne Bote!
Mirekuptimin njerzor
Harmonine familjare
Urrej: Luften
Diskriminimin njerzor
Intrigen

Odise
28-06-05, 17:45
adhuroj:

1. Krijuesin tim!
2. Shkenctarin bamires te njerezimit
3. femren e bukur e te menēur

urrej:

1. hipokrizine dinake
2. paragjykimet
3. dredhine ndaj te vertetes

Panopticon
28-06-05, 23:50
Adhuroj:

1. Zotin e qiejve dhe te tokes, i.e. Krijuesin tim.

(Jo adhuroj po admiroj*):

2. Shokun e mire

3. Besnikun/Besniken

Urrej:

1. Hipokritin

2. Rrenacakun

3. Prostitucionin

* adhuroj perdoret vetem per Ate, te Cilit i falesh, ose eventualisht per idhuj.

fina
01-07-05, 19:41
e adhurroj allahun e adhurroj mitrren tem qe i kam dy femij print e mi qe kur kawm qen ne depersjon shum me kan ndimu

i urrej fmenat qe prrishin familje e urrej diten qe jam taku me nje njerri pa vlerr si dhe gjdo gje qe sillet rreth nesh e keqe

Vetima
25-08-05, 00:06
Adhuroj

1.Allahun -Krijuesin e gjithsise.
2.Prinderit
3.Menqurin


Urreje

1.Hipokrizin
2.Dyftrysin
3.PabesnikrinVetima!

Marigona-KS
25-08-05, 10:43
Mua po me dalin me shumė se 3 edhe ato qe i dua edhe ato qe i urrej, e me mirė nuk po ja nisi hiq se mandej nuk di kur do ndalem e po mendon kush naj send e mandej e urrej edhe atė

hajt me t'mira

Diana007
25-08-05, 10:45
Mua po me dalin me shumė se 3 edhe ato qe i dua edhe ato qe i urrej, e me mirė nuk po ja nisi hiq se mandej nuk di kur do ndalem e po mendon kush naj send e mandej e urrej edhe atė

hajt me t'mira
:wink:

Sy_kaltra
25-08-05, 19:04
Adhuroj:
1.Allahun
2.Familjen
3.Realitetin

Urrej:
1.Pa drejtesin
2.thashethemet
3.Urdherimet

Kavaleri
21-12-05, 18:47
1.Adhuroj Me te Madhin dhe me te Fuqishmin Allallhun,Ati i kofsha fal.

Nuk e urrej askend dhe i akceptoj ashtu sikur se jan.

Tanushi
22-12-05, 11:54
Adhuroj:

Tre femijet e mi.Urrej:

Tre vrases (serb) te njerezve te mi!

Jana
17-12-09, 12:38
Adhuroj..

Allahun...

Prinderit...

Familjen time..

Urrej...

Arrogancen...

Genjeshtren...

Injorancen...

Amina
21-12-09, 16:04
Adhuroj:

Nenen
Jeten
Harmonin

Urrej:

Paragjykimet
Pa-pergjegjesin
Injorancen

emine
27-12-09, 13:11
kam adhuru vetem nje njeri njeher ne jete
kohen me diell
buzeqeshjen ne ftyrat e njerzve
ndersa urrej
ndarjen nga njerzit e dashur
vdekjen
dhe dhibjen shpirterore ...

Penelope
27-12-09, 16:58
Adhuroj:

diellin
femijet
te qeshuren

Urrej:

mashtrimin
shpifjen
hashim thaqin..

ka ende po e lashe me tri...;)

Kaqanikasja
04-01-10, 19:15
Adhuroj
SINQERITETIN
DREJTESIN
LIRIN

Urrej
TRADHTINE
MOS SINQERITETIN
URREJTJEN NE MES NJEREZVE

emine
31-10-11, 12:17
gadi me fole ka del shpirti as nuk adhuroj e as nuk urrej,jam met as knej as anej

e-uritura
06-11-11, 22:06
Adhuroj;
ata nga tė cilėt mėsoj diēka
fėmijėt
shqiptarinė

Urrej;
ata tė cilėt shitėn Kosovėn
frymėn e re "fetare" tek ne
ata qė mendojnė qė dijnė mė s`miri

Ardea
08-11-11, 12:11
i urrej: demelizmin, tradhtin, padrejtsiné

i adhuroj: femit, besnikriné, humorin