PDA

View Full Version : zemrat e ndara


XONI
19-09-04, 18:47
i ulur isha pran dritares
dhe shikoja lart ne galaksi
shikoja yjet qe ndriqojn
dhe mendja me shkon tek ti

larg larg ty te kam
dhe zemra me lot po me loton
nuk doja asgje ne kte bot
qe ne syrin tend te isha nji pik lot

te lash larg atje ne vetmi
por shikoj lart ne qjell dhe mendoj per ty
po i lutem zoti vetem per ty
po i lutem te me bashkoj me ty

ah sikur te isha zog dhe te fluturoja
dhe fluturimin tim per tek ti do ta filloja
dhe do te mirrja ne kraht e mi
te te tregoj se un te dua te dua vetum ty

XONI
19-09-04, 19:05
nuk dija qte them
te shikoj me harmoni
te shikoj ne anderr
te lutem shum
por ti prap nuk me thua asnji gja

te lute ma jep nji puthje
perse nuk po ma jep te lutem
e di qe nuk me don
por nji gje duhet ta kuptosh
un te deshta pa hile

mos harro se te kam desht
dhe ti me kthehesh me lot ne sy
dhe me thua dhe un te dua
te lutem me thuaj
perse po me len te vuaj
por nuk dua te te lendoj
nuk dua qe te vuajsh
te lutem ma jep nji puthje
mjafton nji puthje e jotja
qe un te te mbaj ne sy nji lot

por ti po iken
por ti po me len ne vetmi
e tani po iken po me len me lot ne sy
po te lutem mos shko
po te lutem mos me harro

se shum lule per ty kam mbledhur
dhe ne zemren time i kam mbjellur
te lutem mos shko
te lutem mos me harro
mos ma len plagen ne zemer
se ti je per mua e vetmja femer

te lutem mos shko
te lutem mos me harro

XONI
19-09-04, 20:23
ishte nji dit me shi
kur te fola un ty
ajo dit qe kurr nuk do ta harroj
sa her qe shiu do te pikoj
un ty do te kujtoj

me fole me ngrohtesi
qe zemren time e gezove
te premtova nji lule
dhe me the flm qe ma dhurove

larg ishim ne distanc
me mira kilometra ne largesi
por diqka ne zemrat ton
ishte qe na afronte mua dhe ty

e hedh shikimin ne qljellin e kalter
dhe shikoj zogjet qe fluturon
dhe flas me veten time
se lulen po dua ta dhuroj

shikoj boren ne malet e larta
shikoj detin me valet e tij
te them nga zemra ime
se ajo te don vetum ty

do te vij nji dit
dhe ne krahte e mi ty do te mbaj
do te perqafoj do te perqafoj
dhe lulen qe te premtova
un ty ne me doren time do te dhuroj

XONI
20-09-04, 21:07
ju falem shok more ju shqiptar
emri im asht mergimtar
atje larg kam lan nji gur
qe me kujton se kam flamur

ne gurbet spaska pranver
ktu slindka as han as djell
ktu as lulet spaskan er
ktu as gjumi nuk po me merr

or bilbil qe fluturon
te fala nanes asmiqon
ma pershendet dhe ate shoqni
vendin tim ku jam lind

or bilbil ne kafaz i zan
a te bejn ndermend per vatanin tan
me bjen ndermend e po me digjet zemra
po du me dal por nuk po me qilet dera

or lelek ore shpend shtegtar
po te lutem nji selam me ma marr
te ma qosh ne trojet e mija
atje ku rriten shqipet dhe shqiptaria

atje larg me pret nana e mjer
dit e nat e len deren qel
dit e nat me lot ne sy
vjet per vjet i run mollat ne gji

fati im asht mergimtar
nuk e djeg as flak as zjar
fati im asht shum i zi
nuk e lan as bor as shi

ne hall te madh un shok kam ra
ka shum koh syt atdheut nuk ja kam pa
a manet kush ka nji nan
qyqe vetun mos me lan

XONI
22-09-04, 22:06
nuk jam poet apo shkrimtar
ne dor leter dhe laps kam marr
dhe dua te shkruaj diqka per ty
diqka qe nuk ta them dot ne sy
dhe po ta shpredi me kte poezi

nji dit zoti me veshtroj
dhe e pa qe zemres time diqka i mungonte
tegjith engjujt rreth vetes i mblodhi
dhe me ty mua me njoftoi

kur un zemren e kisha te mbushur me merzi
erdhe ti dhe trokite ne zemren time me ngrohtsi
trokitja jote me goditi si me gur
e godite zemren time ajo ste harron kurr

i lumtur jam njder ate dit
kur ti hyre ne zemren time
ti hyre soq hyn pranvera dhe largon dimrin
dhe jetes time ti ja fale gezimin

sa her qe pranvera do te vij
dhe zogu i pranveres do te kendoj
sa her qe lulet do te qelin
un ty sa her do te kujtoj

XONI
24-09-04, 20:44
I ulur jam mbi nji gur
dhe kujtoj dite e lumtura qe kem kalu ne bashk
kujtoj kur un ne perqafim un te mora
kujtoj puthjen qe ti ma dhurove
te pa fat paskemi qen ne kte bot
na u shendrruan kujtimet ne lot
te lutem mos me harro
ndoshta kujtimet tona
na bashkojn ne tjetren bot
e mallkoj une gurbetin
e mallkoj une diten kur u ndam
e mallkoj un ekte bot
qe lumturin na e shendrroj ne lot
tani i vetmuar jam
dhe fotografin tenede ne dor e kam
dhe jam duke mendu per ty
po mendoj lotet qe ti lash ne sy
kur te te marr malli per mua
hidhe shikimin ne qjellin e kalter
shkoji yjet qe bajn drit
aty do te takohemi un dhe ti

XONI
24-09-04, 20:58
Nji er e leht po frynte
dhe me mori nga kto ane
po lotet e mi
jo nuk po mi than

un sot po qaj me lot
un po qaj per ty
se ti me braktise
e ma le lotin ne sy

po te lutem per te fundit her
nese beson ne perendi
mos me ler mos me ler
mos me ler lotin ne sy

por do te vij nji dit
dhe do te me kerkosh
dhe lotet qe kam derdh per ty
te lutem te mos i mohosh

do te bahem si zog mali
do te fluturoj ne lartesi
tegjitha ret e zeza do ti mbledhi
dhe do te te qoj nji stuhi me shi

dhe kur pika e shiut ftyren do ta lag
por ti mos mendo se po bjen shi
ato do te jen lotet e mi
lotet qe kam derdhur per ty

Engjellushja
25-09-04, 16:04
Pse...

Kur mendon se jeta ti tregon rugėt
atėher sheh se ke gabuar
e mallkon fatin dhe dėshirėn pėr jet
pse ke lind pse e don jetėn me e shijua.

A thua vall i vetėm jam qė besoj
a thua vetėm un duhet tė jem i sinqert
nė cdo rugė dhe cdo hap qė e bėj
e shoh se ata cka kam afėr po mė mashtrojn.

Si do qė tė jet un me sinqeritet dot jetoj
se nisem nga vehtja pėr cdo veprim qė e bėj
saher qė un mendoj se jam i lėnduar
pėr veprime pa hile jeta mė ka mėsuar.

Por bota e cuditur qenka bashk me rethin qė mė rethon
jepu bes tė gjithve por askend mos e beso
se njė dit ndjehesh shum i dėshpruar
e sheh se koha qė ke kaluar tė paska mashtruar.

Un jam ai qė jam dhe dua tė jem
i respektuar nė mesin ku jetoj
asnji dėshirė nga kjo rugė e jetės
nuk mund tė ma kėthen mendjen e tjerėt ti tradhėtoj. :wink:

XONI
25-09-04, 17:03
i lumtur isha un dikur
me shkonjte jeta si uji ner gur
te kisha pran dhe shum te doja
trathti nga ti jo jo kur nuk e mendoja

te dyja duart i kisha futur ne zjarr
per ty do te isha hy edhe ne varr
por kurr se kisha mendu
si ti mua ke per te me trathtu

un ty ta fala jeten dhe rini
te fala gjen ma te shtretj dashurin
ti fala gjith qka kisha
sepse me ty i lumtur doja te isha :wink:

por erdh nji dit dhe ti nuk mendove
ne pasuri ti u mashtrove
mua me le dhe tjetrin ne e perqafove
tegjitha nga un i harrove

mbse nji dit do te kujtohen kto kujtime
dhe di te trokasesh ne porten time
por ndoshta do te jet shum von
folen e vjter ndoshta e kerkon
por trathtia ah trathtia
trathtia ma shum se plumbi te lendon :?:

XONI
25-09-04, 17:39
ishte nji dit me shi
kur te fola un ty
ajo dit qe kurr nuk do ta harroj
sa her qe shiu do te pikoj
un ty do te kujtoj

me fole me ngrohtesi
qe zemren time e gezove
te premtova nji lule
dhe me the flm qe ma dhurove

larg ishim ne distanc
me mira kilometra ne largesi
por diqka ne zemrat ton
ishte qe na afronte mua dhe ty

e hedh shikimin ne qljellin e kalter
dhe shikoj zogjet qe fluturon
dhe flas me veten time
se lulen po dua ta dhuroj

shikoj boren ne malet e larta
shikoj detin me valet e tij
te them nga zemra ime
se ajo te don vetum ty

do te vij nji dit
dhe ne krahte e mi ty do te mbaj
do te perqafoj do te perqafoj
dhe lulen qe te premtova
un ty ne me doren time do te dhuroj

:lol: qjan kto dasmoe ne plisa te bardh

qjan kto dasmon ne plisa te bardh
qe ne kosov sot na paskan ardh

kto jan vllaznit nga shqiperia
qe sot i fton mor dardania

seq po me vjen nji za prej llapit
kush po zbret moj bjeshkeve te sharrit

kto jan vllaznit nga tetova,ori struga kumanova
djemt e dibres si sokola na ka thirr mor sot kosoava

kush po vjen si dhanderri me nuse
kush po vjen mor prej molles kuqe

po vjen bujanofci e medvegja
po u prika me flamur te kuq mor motra jon presheva

kanga e vallja nuk asht nis
se po presim djem e malsis

vllaznit e ulqinit ,plaves, e gucis
fjal i kem que motres janin e qameris

tja qojm ne vend amanetin skenderbeut
tja bashkojm trojet e atdheut :?:

Engjellushja
25-09-04, 18:25
Kėta vargje pėr shokin timė i shkruaj
Se kam njė shokė tė nderuar
Kėta fjal qė moti kam deshtė me i thėnė
Tė faleminderit shokė qė tė kam pran
Je aty kurrė mė nevojitėn fjal tė urta
Je aty kurrė veprimet e mija jan tė gabuara
K“ta fjalė miradije pėr ty i shkruaj
Je shokė imi i paharuar
Nė cdo cast i gatshėm je pėr ndihm
Nė cdo moment mė kėshillon pa kufi
Kam nderin qė ty tė kam shokė
Kam lavdata pėr ty nė cdo kohė
Kurrė tė mė vesin njerzit kan e don
Do tė them shokun qė gjith trėndafila mė dėrgon
Kurrė tė mė vesin njerzit kan e ke afėr zemrės
Do tė them vec njė shok qė buzėqeshje mė dhuron
:wink:

XONI
25-09-04, 19:34
Te gjata jan oret kur un nuk te kam pran
e gjat asht kjo nat pa ty
dua te te kem pran
dy fjal te ngrohta me mi than

do te doja qe floket e tua te jen ne jastekun tim
do te doja qe sonte te te mirrja ne perqafim
do te doja qe kjo nat te na takoj vetum mua dhe ty
do te doja seq do te doja syt e ty sonte doja tishikoja

po te pres si zog i humbur ne fluturim
ashtu siq dallendyshaj del ne shtegtim
po te pres po te pres por ti nuk po kthehesh
por ne zemren time do te mbetesh

do te doja seq do te doja do te doja qe sonte ty te perqfoja
do te doja qe sonte buzet e tua ti ledhatoja
do te doja qe sonte ty te dashuroja
do te doja qe kte nat sebashku me ty ta kaloja

po pse per ty prap po mednoj
po pse prap per ty po anderroj
pse spo mundem te te harroj
po pse pa ty smundem te jetoj

XONI
25-09-04, 20:15
Moj e mira ne majet te kepit
kush na ndan ne ne mes vetit
ne kte ver e mbuloft gazepi
kur mos ja paft hajrin vetit
kush te fol keq ty per mua
ne mes te dimnit mbet pa dru
mbet beqar e mbet pa u martue
po te lutem mos me i besue
nese me don per arshik ti mue
kur ktyre mos me ju dorzue
ai qe keq te fol per mue si qdo hera
300 copash ju baft zgjedha
300 copash ju baft zgjedha
ver e dimen i shkoft vera
kur pranvera do te lulzoj
100 krush te dera do ti qoj
100 krush kam me ti nis
ishalla prinderit te japin qik
se mos te dhanshin pun me kan qit
ta jap besen qik se kam me te grabit
se me kan nana djal dai
sme len me dal ne sokak pa dy allti :lol:

XONI
26-09-04, 09:57
Te dua te pres
nuk dua te vdes
me yjet e nates
ty te pershendes

kujto eren e malit
kujto eren e leh
kujto zemren time
qe te don per jet

ah sa nat e lumtur
ah sa nat e qet
gjithmon me kjtohet
kur bashk kemi qen

te dua pa mas
te dua pa mbarim
te dua me shum
te dua te dua sa shpirtit im

te dua , te dua
per ty do te vdese
por ti a me don mua
pergjigje po pres :shock:

XONI
26-09-04, 10:11
Smund te mendoj diqka me te mir ne jet
se te dashuroj te te kem afer e te ledhatoj
te ndiej puthjet e tua e ngrohtesin tende


smund te mendoj diqka ma te mir ne jet
qe ti te jesh e imja dit dhe net
per mira vjet per dit e net
per gjithmon e imja te jesh

smund te mendoj diqka ma te mir ne jet
qe te vdes per ty e dashur
sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim
eja eja shpirti im te te mbaj ne perqafim

XONI
26-09-04, 10:31
Bindju ndjenjes qe kam per ty....
me shiqim me lemon
sikur me perkedhel
dhe qdo her si te jet
hera e par
mun qdo her mendoj
se do te ndalet prej qetesis
se paster do te zhduket
deshiroj...!!!!!
te mos ndalet, ti me je ne gjak

me duhesh ne kto momente
kur nuk ndjehem mir
te jesh pran meje
edhe pse je larg
afro shpirtin nga un

XONI
26-09-04, 10:56
Do te doja te isha pik loti
te lindja ne syt e tu
ne faqen tande te rreshqisja
ne buzet e tua te vdisja

jeta asht te dashurosh
te dashurosh asht te vuajsh
te vuash asht te vdesesh
ate her pse te jetosh??????

mos duaj qdo kand
mos vuaj kot
por duaj ate
qe per ty derdh lot
kur te ndihesh vetun
dhe te mos kesh qetsi
vere doren ne zemer
per mua pak mendo
ulu pran dritares dhe hanen shiko
ate her un larg do te ndiej
se verte me do
ate her tek dritarja do vrapoj
ngre koken e hanen shikoj
dhe atje ne qiell ne largesi
do te bashkohen shikimet tona
plot dashuri

XONI
26-09-04, 11:03
Kur shpirti im flen dhe anderron
me siguri qe po flen ne kte koh
nuk e di se a po me kujton,,,,
vetum se dhimbje ndjej per ty
se je larg e ste shoh me sy
dhe nji deshir te vetme kam
syt e mi te te shikojn se si ti po flen TI,,,

Naki
26-09-04, 12:20
Qfar ka bylbyli qe spo fluturon
e pranveren po na e vonon

qka ka bilbyli qe nuk po kendon
pse se zani nuk po me shkon
se ne merzi nanen e kam lan

qke bylbyl qe je ne merzi
me ka marr mali per shoqer
me ka marr malli per moter e vllazni

qke bylbyl qe me lot po vajton
nane e ba sdi di i kam
a jan mir qysh i kam lan

kur te vij e bardh pranvera
dil oj na e pritem te dera
se do te vij me fluturim si era

do te vij ne trojet e mija
atje ku me pret motra e vllaznia
ejte ku me pret nana e mjer
dit e nat e len deren qel


Poezi shume emocionale te lumte-Me nderime naki

XONI
29-09-04, 20:23
Kam shkruar shum poezi
si per vutje dhe per dashuri
por kte qe po e shkruaj
po e shkruaj vetem per ty


per ty qe me sjell mbarsi
per ty qe me sjell ngrohtesi
per ty qe me dhuron lumturi
per ty qe me fal dashuri

per ty qe me erdhe ne jeten time
me plot dashuri e gezime
qe me solle buzqeshjen ne fytyr
qe ti ne zemren time si lule ke hyre

ne kte nat qe jam ne vetmi
mndja dhe zemra me rrin vetum tek ti
e di qe jemi larg e e jemi ne vetmi
por veje doren ne zemer dhe un do te jem aty

nese asht kang dashuria
eja sonte sebashku te kendojm
ty ty vetem ty te dua
do te shkrihem ne buzet e tua

nese asht vaj dashuria
eja sebashku te lotojm
ty ty vetum ty te dua
do te shkrihem ne buzet e tua

nese sonte nuk te merr gjumi
eja sebashku naten ta kalojm
un dhe ti kte nat ta kalojm
e kurr te mos e harrojm!!!!

Lulebora
01-10-04, 14:24
pershendetje Xoni.Shume e mire poezia.
Po e shkruaj nje poezi te vockel,

Vetem per ty vuaj,
Vetem per ty shoh,
Ateher i dashur,
Eja me ndihmo.

XONI
03-10-04, 12:43
pershendetje lulebora

po te shkrusj dhe un diqka

po te ishte deti boj
dhe po te ishte qjelli leter
diqka per ty do te shkruaja
se sa shum un ty te duaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :wink:

XONI
10-10-04, 15:13
Qfar ka zogu qe po qan
qe po qan e po vajton
ka lan nan bab moter e vllazni
e sht dalun gurbetgji

Qfar ke zog qe ste merr gjumi
a thu nata ku te zuni
a ke buk e a ke uj
a po te mlak ai dheu i huj

Biri i nanes du te te ves
a e mban mend kem pas nji bes
me ke than kur te vij pranvera
dil oj nan e pritem te dera

Shkuan dimen e shkuan ver
djali nanes nuk i erdh
nana mbet si qyqe ne der
dit e nat len deren qel

Nji fjal nanes nga biri na i ka ardh
me me fal ojn se sivjet nuk muj me ardh
se nji pun tjeter me ka dal
nanen e mjer po e djeg ky mall

amanet po jua la
kurr ne gurbet mos me ra
buk e kryp ne vatanin tan
se gurbeti asht i rand